Задайте своите въпроси към д-р Александър Симидчиев

  • 15 488
  • 124
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 537
В условията на настоящата кризисна ситуация, причинена от разпространението на коварния вирус COVID-19, всички ние търсим информация повече от всякога. Загрижени за своето здраве и това на нашите близки и любими хора, следим новинарските емисии, слушаме изявленията на Националния и Медицинския щаб, търсим допълнително данни за разпространението на заразата, симптомите, мерките за предпазване. Нерядко попадаме на противоречива информация или такава, която не отговаря напълно на нашите въпроси.

Ние от BG-Mamma сме насочили усилията си през този нелек период не само да осигуряваме платформата за обмяна на мнения, опит и лична подкрепа, но и да предложим допълнителна помощ под формата на консултации с утвърдени специалисти от различни области, както и да предоставяме полезна информация от достоверни източници.

Да се включи в нашата социална инициатива "Специалистите говорят" се съгласи и д-р Александър Симидчиев – член на Медицинския експертен съвет за борба с коронавируса.


Д-р Александър Симидчиев

Д-р Александър Симидчиев е специалист пулмолог, началник отделение по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, член на Българското дружество по белодробни болести и бивш директор на отдел в GlaxoSmithKline Kанадa. Създател е и на първия в страната уеб базиран курс по „Дигитална медицина“.
Привърженик на използването на дигиталните мрежи за изграждане на ефективно и достъпно здравеопазване, д-р Симидчиев вярва, че технологичните иновации и дигиталната комуникация са ключът към подобряването на грижата за пациента.


Миролюба Бенатова ще събере, обобщи и зададе въпросите от ваше име в специално интервю за потребителите на BG-Mamma.



Миролюба Бенатова
Миролюба Бенатова е български журналист с над 26-годишен стаж като репортер и ТВ водещ. Работила е за в. „168 часа“, bTV, Nova TV. Има над 50 филма и разследвания и над десет професионални награди, сред които "Сребърен сателит", "Черноризец Храбър" (2005), "Гражданска позиция" (2006), "Репортер на десетилетието" (bTV, 2010), "Валя Крушкина – журналистика за хората" (2014) и др.



Задайте вашите въпроси към д-р Александър Симидчиев в настоящата тема до 03 април 2020 г. (петък) включително като коментар в темата или като попълните формуляра.



#СпециалиститеГоворят #ЗаедноВкъщи

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 00:05 от BG-Mamma™

# 1
  • Мнения: 247
Бих искала да зная какви са шансовете да се внесе коронавирус със закупените продукти от магазина.
Слагаме предпазни ръкавици за еднократна употреба при пазаруване, но в крайна сметка всички продукти пристигат в дома ни и използването/прилагенато им е обичайното...

# 2
  • Мнения: 350
В нашето семейство няколко човека страдат от астма.
Някои са на постоянно поддържаща терапия с инхалатори с кортикостероиди с локално действие (релвар, фостер). А при други подобна терапия се включва временно през пролетния сезон.
В допълнение се налага прием на антихистамини за овладяване на поленовата алергия.

До каква степен тези препарати влияят на имунната система и има ли яснота дали хората, които приемат кортикостероидни препарати и антихистамини са по-податливи на заразяване с Ковид-19?
Необходима ли е промяна на назначената поддържаща терапия при хора, страдащи от астма и ХОББ?

Много ще съм благодарна да получа отговор на въпросите!

# 3
  • София
  • Мнения: 6 664
По-податлив ли е човек, който е минал през химио- и лъчетерапии заради онкологично заболяване преди 3 години, а наскоро е преживял рецидив и операции /само операции, не предстоят други терапии/?

# 4
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
    Има ли до момента известни случаи в България на хора, заразили се въпреки стриктно спазване на пълната социална изолация според всички правила?

    Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 18:17 от Mooimeiske

    # 5
    • в страната на чудесата
    • Мнения: 8 300
    Искам да попитам две неща:
    Защо оставихте доболничните лекари без предпазни средства и защо отношението към контактните лекари е като затвор. Как очаквате специалистите да работят спокойно особено ОПЛ и СИМП ако са заплашени от затваряне като в Свети наум.
    Защо не лекувате леките случаи?
    Ако можете де.
    Допълнение: аз също се интересувам от въпросите на ra2.

    Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 11:13 от Leika_moja

    # 6
    • Пловдив / София
    • Мнения: 1 287
    Здравейте, въпросът ми не е пряко свързан с вируса.
    Медицинският щаб ще предложи ли на премиера или правителството да се подновят детските консултации?
    Хиляди майки са с бебета на различна възраст и освен, че се забавя и отлага имунизационният календар, не посещаваме и консултации.
    Повечето от нас не са медицински лица, а вие по-добре знаете, че даже и всичко да ни изглежда наред, тези ежемесечни консултации са изключително важни.
    Още повече, че сега положението ще бъде удължено до 13.05. След това не се знае.
    Лично аз съм водила бебето си писледно на 18.2, на 2+ месеца.

    # 7
    • Мнения: 5 490
    Добър ден. Имам два въпроса към д-р Симидчиев:
    1. Как ще разберем на какъв етап се намираме в развитието на Ковид 19 пандемията в България, след като населението не се тества активно и в тази връзка защо не се тестват активно жителите на Банско? Логично е да се предположи, че вирусът би трябвало да е влязъл там по-рано (доказателство за това са заразените израелски туристи, пребивавали в Банско), поради наличието на всички условия, за които се предполага, че са добри за бързо разпространение на вируса - зимен курорт с туристи, студен климат в зимния сезон? Същевременно изолирането на града като част от мерките в борбата с вируса предполага това да е зона, от която може да се почерпи информация за състоянието на епидемиологичната обстановка в страната.
    2. Каква е гаранцията, че след отпадане на извънредното положение и съответно на (доброволната) карантина на населението, Корона вирусът няма да се разпространи отново, ако междувременно у населението не е изграден колективен имунитет?
    Благодаря!

    Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 09:58 от DeltaAzimut

    # 8
    • Sofia
    • Мнения: 1 060
    Здравейте, имам три въпроса.
    1. Бихте ли обяснили как стои въпроса с вируса и бебетата. Отначало се твърдеше, че децата не боледуват, след това че са само носители и последно че боледуват, но го изкарват леко и без симптоми. Имам бебе на 10м и ме интересува какво се случва при евентуално заразяване?
    2. Съпругът ми е хипертоник, въпреки че е доста млад. Съобщава се, че повечето тежки случаи са приети с лека хипертония, какво означава това? Хората вдигат кръвно в следствие на вируса или са уязвими поради наличието на предишна хипертония?
    3. Наличието на автоимунно заболяване поставя ли ме в рискова група за развитие на корона вирус?
    Благодаря предварително!
    Бъдете здрави!

    # 9
    • Мнения: X
    В рискова група ли съм, след като имам Таласемия и Глюкозо 6-фосфатен дефицит. Благодаря!

    # 10
    • Мнения: 4 192
    1. Какъв % от новодоказаните случаи са контактни на вече известни заразени?
    Ако % е малък, то това какво говори за ефикасността от изолацията?
    Какъв е контагиозният индекс? Не аз да си го изчислявам!!!!, кажете число в % за световен опит и за изчислен у нас на база на наблюдения.
    2. резултатите от пробите с изследване на антитела: Каза се, че на практика е нула, никой няма антитела от изследваните полицаи и високорискова група до момента. Какъв е извода, освен, че не са имали сблъсък с вируса преди 10 и повече дни? Това какво говори - за добро ниво на защита на рисковите групи, или поне изследваната рискова група?
    За ниско ниво на заразени в общата популация?
    За нисък контагиозен индекс? ?
    3. в общия случай контактни се карантинират ПООТДЕЛНО, в изолация един от друг. В случаите, когато се открие контакт в лечебно заведение /болница/, то целият контактен персонал се карантинира ОБЩО, ВСИЧКИ НАКУП и по този начин не се ли увеличава риска от предаване на зараза от носител/болен към неносител? това не увеличава ли риска от заразяване на първоначално незаразените?
    4. Какъв е % на контактните с болен, заразени от персонала в здравни заведения /болници/, поставяни под карантина? Например- какъв е резултатът при проследяването на карантинираните напр. на 4 км "Св. Наум"- те бяха едни от първите, мина един доста добър карантинен период? бяха ли тествани по някакъв начин, или просто бяха проследени клинично? Има ли заразени/болни от тях, като се има предвид, че тогава нещата бяха в началото и едва ли са били взели достатъчно добри мерки за предпазване.
    5. Допустимо ли е в болници да се дават на персонала за защита платнени маски, от 2 ката хасе, 2  бр на човек и с това да се изчерпва осигуряването на лични предпазни средства? Допустимо ли е персоналът да си купува хирургични маски х3,50 лв бройката, за да отиде на работа, или маски с клапан от всякакви съмнителни сайтове с доставка отложена с дни и седмици? Ръкавици има, засега, като призивът е да се ползват крайно икономично.
    6. От презентацията на д-х Румен Хичев: стана дума за профила на безопасност на приложение на сартани- какво е вашето мнение? За АСЕ инхибиторите стана ясно. Не разбрах защо се препоръчва въвеждането на  статини- какво очакваме да повлияят освен основното им показание и защо, ако е основното?
    7. Очаква ли се държавата да участва в заплащането на лечение на болните от коронавирус по някакъв начин? НЕ КАСАТА!!! ДЪРЖАВАТА! За неосигурените никой не плаща, това е ясно. Остават за сметка на болниците. Цената на клинична пътека №104, по която касата ще заплаща е смешна на фона на средната продължителност на престоя и направените разходи. Някакви идеи в тази посока? Кога да очакваме фалити на държавните здравни заведения поради недостатъчен финансов ресурс- лечение по силно недофинансирана пътека за коронавирус  и общо силно намалял общ брой лекувани в болници по клинични пътеки /липсващ планов прием, масов отлив от страх на хората от заразяване в болница/. От кога да очакваме намаление /тотално неплащане на заплати на работещите в болниците? Какво се обсъжда за специалистите в доболничната помощ?

    Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 10:52 от ra2

    # 11
    • Мнения: 2 755
    Защо болните се лекуват основно с антибиотици, когато всички казвт, че те не действат на вируса? Има ли за всички нуждаещи се хлорохинов препарат и той  дава ли им се? Починалите приемали ли са такъв?
    Защо някои  се изследват по преценка на лекар, а други по преценка на председателя на работното си място  (НС)?

    # 12
    • тук и там
    • Мнения: 11 506
    Здравейте,има подобен въпрос зададен вече,но моят конкретно е за децата със астма.Синът ми (5 гд) е на терапия със кортикостероиди(фликсотид),като при него има  т.нар детска астма ( вирус-индуцираното възпаление).Прави бронхиолити  при всяка   ,дори и банална  вирусна инфекция,  тогава освен кортикостероиди -ползва и вентолин инхалер .Имате ли данни за това как децата със такива проблеми,реагират на COVID-19 ?От щаба казват,че децата не са застрашени  и в по-голяма част от случаите го карат леко,но  това до каква степен се отнася за децата с астма? Следва ли да се промени терапията и какво е симптоматичното лечение при тях? Ползва ли се вентолин,като част от симптоматичното лечение в къщи ?Има ли  специален протокол за действие,отнасящ се за деца и възрастни,които обаче попадат в рискова група, какъв е ,  и ЛЛ  и педиатрите запознати ли са с него? Благодаря!

    # 13
    • софия
    • Мнения: 4 180
    Здравейте, аз имам само един въпрос:

    Тъй като беше съобщено, че хората с диабет са по-рискова категория, а аз съм с хиперинсулинемия ме интересува хората с хиперинсулинемия също ли са по-рискова категория? Мои двама братовчеди са със същата боплест и никъде не намерихме информация дали същш попадаме в по-рисковата категория?

    Много ще се радвам да получа отговор, тъй като търсих навсякъде ,но не намерих ин формация хората с хиперинсулинемия по-рискови ли сме при коронавируса.

    Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 11:09 от Дариела

    # 14
    • София
    • Мнения: 1 123
    И мен ме интересува въпроса по горе за болните от астма и ХОББ.

    Общи условия

    Активация на акаунт