Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори

Анкета

Ще ваксинирате ли вас и детето си когато излезе ваксина за Covid 19?

Опции:

* Гласуването приключено: пт, 01 май 2020, 10:23

• София
Когато излезе ваксина за Ковид-19 ще ваксинирате ли вас и/или децата си когато такава бъде пусната?

Защо Да?

Защо Не?

Обосновка за вашия отговор.

# 1
  • Terra incognita
По- скоро не, защото ваксината ще бъде нова и не знам какви странични ефекти може да даде, а също дали е достатъчно ефективна.

# 2
  • Далече, далече
Ако се появи ваксина изобщо, тя едва ли ще е на народни цени.

# 3
По- скоро не, защото ваксината ще бъде нова и не знам какви странични ефекти може да даде, а също дали е достатъчно ефективна.
Колкото ваксината за грип е ефективна...

# 4
  • Бургас
по-скоро не,  вирусите мутират,  появяват се нови щамове, затова никога ваксините за грип не са 100% ефикасни

# 5
Аз пък съм доволна от ваксините за грип. Освен това не всички вируси мутират - да напомня за едрата шарка, ако мутираше нямаше да бъде изкоренена с ваксинация, нали?

# 6
Няма как да съм доволна от ваксина, чиято ефективност е 50/50%,че понякога и по-малко. Повечето вируси мутират, особено лабораторно създадените. Всяка година удря различен щам на грипа, като често ваксинацията е за щам, който не е актуален в момента. Да не говорим, че короната мутира, предвид факта, че съдържа белтъци, подобни или същите, като при спин, а всички знаем защо спин не се лекува.

# 7
От къде знаеш колко ще бъде, като я няма още?
И защо си сигурна, че Ковид 19 е лабораторно създаден?
Да не говорим, че най-мутиращ е грипът, но със сигурност не е лабораторно създаден. За сметка на това вирусът на едрата шарка не е мутирал така, че да стане устойчив на ваксината.

Изобщо - Нероден Петко. Да я пуснат, пък ще видим. Може да се окаже доста неизгодно да не си ваксинирана - да те изгонят от работа или да не те пускат на обществени места.

# 8
Говоря за грипната ваксина, коментирайки твоя пост. Къде видя да коментирам "неродения Петко"?
Не съм сигурна доколко е лабораторно създаден короната, но пак ми слагаш думи, които не съм казала. Моля, прочети пак поста ми и покажи кое от двете твърдения съм казала в конкретика. А ти от къде си сигурна, че короната не е лабораторно създаден? Предвид как са свързани молекулите, все пак вероятността да е нечие дело не е малка и все пак не го твърдя. Няма нужда да се палиш толкова. Ваксинирай се срещу грип, корона и каквото още искаш, твое право си е.

# 9
  • София
Акоо
Я вкарат в календара и е безплатна
Я изследват достатъчно, преди да я пуснат
Я има

# 10
Аз откъде да знам чий пост коментираш? Да беше цитирала. Темата все пак е за друго и предположих, че за Ковид пишеш, а и само той се споменава в поста ти.

# 11
Да, ще се ваксинирамe. Засега ми изглежда, че тази зараза ще продължи да обикаля дълго време, години наред.

# 12
ЧС, съжалявам, моя грешка, това с цитатите ми е трудоемко през телефона.

# 13
  • София
Ще се ваксинираме, ако сме негативни.
Ами ако не сме?
И пак опираме до тестовете.

# 14
Да, ще се ваксинирам. Ваксината ще бъде пусната тогава когато е доказано, че е безопасна. Колко ще е ефективна е друг върпос, по-страшното е да няма опасни странични ефекти.
В медицината се претегля "полза-риск" и ако се докаже, че опасността от смърт или усложнения при зараза е по-голяма от опасността от странични ефекти на ваксината, тогава тя ще бъде пусната за масова употреба и не виждам защо да не си я сложа.
За детето - не знам. Засега няма данни, че засяга тежко децата, ако статистиката продължи да бъде такава, вероятно ще се ваксинираме първо възрастните и ако при нас няма проблеми след ваксинация, тогава бих я поставила и на детето.

# 15
  • София
Ако смъртността от вируса остане такава, няма да ваксинирам.

# 16
Не. Защото дотогава, живот и здраве, ще сме го изкарали. Ако вече не сме.

# 17
  • София
Не, нито за мен,нито за детето.

# 18
  • Ямбол
Най-вероятно да.
Онези, които твърдят за ефикасността на грипните ваксини, откъде черпят информация? Лично са си слагали ваксина и са боледували ли?
НСЧ, ако го изкараш мисля една година имаш имунитет, после пак ли ще го караш?

# 19
  • Варна
Кой е определил, че имунитетът трае една година? Обикновено трае доста по-дълго или доживот, зависи. За тоя вирус конкретно не се знае със сигурност, но никъде не съм чела да се говори за година.
По въпроса - не знам. Може би бих, ако действително дотогава не сме преболедували масово. И ако тоя вирус не изчезне, както се е случило със САРС, МЕРС и кви бяха още там.

# 20
Месечинка, аз доколкото зная, имунитета при грипната ваксина не трае цял живот, дори при другите ваксини не е точно така. За това се правят реимунизации, за това и може да се разболееш от туберкулоза, въпреки, че имаш БЦЖ. Но не съм напълно наясно за трайността на ваксините и не приемай мнението ми за 100% меродавно.
Лиляна, личният ми го е казал това за грипаната ваксина. Не е против, но и никога не е заставал твърдо зад необходимостта да се слага. Той винаги си слага, но боледува често и си пие АБ-то, което е достатъчен пример. Чела съм и статии за процентната успеваемост на ваксината. А и както казах, не винаги върлува този щам, за който е пусната, което обезсмисля прилагането и.

# 21
Аз се ваксинирам против грип от около 15-20 години. Причината да започна е, че имам  гастрит и едно лечение на грип после ме води до месец лечение на стомаха, раздразнен от лекарствата. И откакто се ваксинирам против грип само веднъж съм карала някакъв тежък вирус с много кашлица и бронхит. Но не мисля, че е било грип, защото нямах другите симптоми. Както и да е, тогава си докарах лош бронхит заради един доктор, който седмица ме лекува с разни сиропчета и хомеопатии а и аз, патка такава, макар да усещах накъде вървят нещата, се съгласих. Но бронхитът ми беше определено бактериален. Та като цяло за мен дългогодишният опит с противогрипните ваксини е изцяло положителен. Случвало се е да се усетя, че се разболявам и за един следобед да ми се размине. Това според мен пак е от ваксината.

# 22
  • Варна
При грипната не трае, защото щамовете са страшно много и мутират непрекъснато. Към конкретен щам се изгражда имунитет. Към морбили, варицела и т.н. също е доживот, за Хепатит Б, полиомиелит също няма реимунизации. И аз не съм наясно, в момента едва ли някой може да каже нещо специално за тоя вирус. Трайността на естествения имунитет тепърва ще се установява и доказва.

# 23
НСЧ, ако го изкараш мисля една година имаш имунитет, после пак ли ще го караш?
Не съм попадала на тази информация, четох мнение на вирусолози, че се придобива към конкретния щам. По принцип, а не за определен период.
Но можеш да се заразиш с друг щам. Съответно предполагам и за всеки щам ще има отделна ваксина, което не виждам как ще стане като слагане.
Всичко това, разбира се, е само началото, какво ще бъде тепърва ще се установява.

С/у грип също не слагам. Никога не съм карала всъщност.
Не мисля, че винаги могат да предскажат какво ще дойде следващата година. Човек сложи с/у едно, лепне друго, не можем да се предпазим от всичко...

# 24
Още не се знае за колко време се образува имунитет.
Предполагат, че ако е като при САРС, само година можело да е.

# 25
Ако се окаже, че този вирус мутира както грипа, толкова бързо и често, ваксината ще трябва да бъде като противогрипната т.е. да се слага всеки сезон. Дано не се случи така.

# 26
  • Варна
Още не се знае за колко време се образува имунитет.
Предполагат, че ако е като при САРС, само година можело да е.
Това не го бях чела. В такъв случай за какви 70% преболедували говорят, които да създадат имунизационен щит и да спре разпространението на вируса? Това изобщо не се връзва с продължителност на имунитета само година. Излиза, че абсолютно всяка година трябва да се изолираме с месеци, за да не се стига до пандемии. Което е абсурдно.

# 27
Мисля, че няма как да се знае сега колко време трае имунитетът, защото е нужно достатъчно на брой хора, изкарали короната, след известно време да я преболедуват пак и така да се установи колко време е  средностатистическият имунитет. Тъй като болестта е нова (от ноември може би) е много рано за изводи. Може имунитетът да е доживотен, може да е за десет години, но може и да е за година.

Затова и се разчита някой да измисли ваксина... бързичко.

# 28
  • Houston, TX
Не, не бих се ваксинирала, както не бих ваксинирала и детето.
Това е просто тип грип, и основният проблем, не е в заразата, а че здравната система не може да осигури апарати за обдишване за тежко болните.
Не съм против ваксините. Имаме всички задължителни ваксини, но от години не слагаме за грип.

# 29
Нищо не се знае за сега. Казват, че този вирус не бил от най мутиращите, ама ще видим. Всъщност може да се окаже, че лекарството е по-важно. Тогава леките случаи ще си го карат леко, а тежките ще се лекуват успешно и всичко ще стане като при банален грип.

# 30
  • Пътеводителят е достоверен, действителността често греши!!!
Аз пък очаквам с нетърпение ваксината. Дано да стане скоро, да е ефективна и евтина...
Бих се ваксинирала.
Трябва някак да се ограничи това чудо. Дали 70% от населението ще преболедува и ще създадем достатъчно антитела, или ще ни боцнат по веднъж... Не ми се мисли с възрастните хора какво ще стане. Ще треперят и доизживяват живота си затворени...
Дано по-скоро премине и успеем поне донякъде да се върнем в релси...

# 31
  • София
Няма как скоро да има ваксина, която да е за масова употреба.

# 32
Именно, скоро няма да е. А евтиното - каквото, такова. И 100 лева да е, ще се боцкаме да спре тази лудница.

# 33
В една статия четох, че най-рано след 11 месеца ще има ваксина, която да е пусната за масова ваксинация. До тогава  по-голямата част от населението ще е прекарала вируса.

# 34
Не, защото вирусът е нов, ваксината е нова и не се знае как ще повлияе на организма.

# 35
Странно ми е това с "ваксината е нова" и "не знам как ще повлияе на вируса". Ами нали именно затова няма да я пуснат след месец, а след година - за да я тестват. То и сега има вече готови за тестване ваксини, но никой не обещава да ги пусне утре в продажба.  Да не говорим, че и ваксините за грип всяка година са нови и не се знае как ще повлияят. Според мен рискът от новата ваксина си струва за да се спре този мор и по хора, и по икономика.

# 36
Аз и против грип не се ваксинирам. И не съм се разболявала от истински грип от малка. Хващат ме от време на време настинки с лека температура, пия хапчетата за масова употреба и след няколко дни ми минава.

# 37
Аз и против грип не се ваксинирам. И не съм се разболявала от истински грип от малка. Хващат ме от време на време настинки с лека температура, пия хапчетата за масова употреба и след няколко дни ми минава.
Не всички имат този късмет. Забелязвам, че разни добавки и витамини ако помогнат да те пропусне грипа една година, на следващата не помагат... 🙁
До имунна система си е.

# 38
  • Пловдив
Не, няма да се ваксинирам, нито ще ваксинирам децата си.
Не вярвам, че ваксината ще е безопасна.
А и дотогава всички ще сме го изкарали, ако вече не сме.

Никога не сме са ваксинирали срещу грип. И не сме боледували тежко, ако боледуваме с грипоподобни симптоми, изкарваме го на крак, и без лекарства почти.

# 39
Не, няма да се ваксинирам.
Вече е ясно, че Ковид-19 не е от болестите с висока смъртност. При добро здраве, без съпътстващи сериозни заболявания и при наличие на добър имунитет вирусът се изкарва сравнително леко. Винаги съм разчитала повече на здравословен начин на живот, добро хранене и редовен спорт и (да чукна на дърво) на 47 години съм много добре, а от грип не съм боледувала повече от 15 години.
Децата ми също пораснаха здрави, никога не са ваксинирани срещу грип, боледували са малко пъти, винаги много леко.
Впрочем, малката ми дъщеря в Германия май вече изкара този Ковид. Имаше характерните симптоми (вкл. температура, замайване, временна загуба на обоняние и вкус). Имаше точно 5 дни неразположение, но не нетърпимо, щом не е легнала на легло, а си е учила вкъщи, гледала филми и заменила тренировките с йога. Вчера самоналожената и пълна карантина изтече и детето се чувства страхотно за радост на полудялата си от притеснение майка, която му досаждаше по телефон, месинджър и вайбър по 100 пъти на ден Grinning

# 40
Няма да ваксинирам нито мен, нито децата ми!
Не вярвам на нито една дума на телевизията, професори, генерали......и всички, които запълват ефирното време на телевизията.
Много удобен начин да си пробутат ваксините, които хората масово отказват да поставят. Сигурна бях, че в даден момент ваксините ще бъдат споменати в лечението на коронавируса.

# 41
Как така се опитват да ти пробутат нещо, което го няма? И защо да се опитват да ти пробутат нещо, за което има ОГРОМЕН брой желаещи - пазар, който трудно ще се задоволи. И при това положение ТЕ (кои ли са) се целят на теб да си пробутат ваксината, понеже никой не я иска...

# 42
ОГРОМНИЯТ брой желаещи за бъдещата ваксина по статистика ли го видя някъде или имаш вътрешна информация? По телевизията ли го чу? А, може би по радиото?

# 43
ОГРОМНИЯТ брой желаещи за бъдещата ваксина по статистика ли го видя някъде или имаш вътрешна информация? По телевизията ли го чу? А, може би по радиото?

Нали знаеш приказката "Търси парите"? Е, виж колко пари се наливат за намиране на ваксина, и колко екипи работят в паралел за такава. Ако нямаше пазар, щяха ли да го правят и да харчат пари за това?

# 44
  • Далече, далече
Те вече са създали пазар чрез паниката, която всяват.

# 45
  • Terra incognita
Най- нормалното нещо е, когато излезе нов вирус, да се създаде ваксина.
Ако не е сред задължителните, е въпрос на личен избор дали да я сложиш на себе си и децата си.

# 46
  • Бургас
Не,няма за съжаление.И аз съм правила тежка реакция от ваксина,и синът ми.Мен личната лекарка отказва да ме ваксинира за обикновен грип,какво остава с нова ваксина.А за дребния правихме подготовка с антихистамини и по цели вечери не съм спала да го следя,защото като бебе посиня и се задуши след Пентаксим.Има сложени всички ваксини до сега,но с голям страх и ужас ги слагаме.Последната за морбили и паротит добре я понесе,но пак не бих рискувала.

# 47
  • София
Ама защо ние трябва да преценяваме? Има СЗО, която си има методи на изчисление на риска и на необходимостта от прилагането на ваксина. Затова има задължителни и незадължителни ваксини.
Още не са събрани данните за новия коронавирус.

# 48
  • Terra incognita
Аз се опасявам, че докато пуснат ваксината в употреба, поне ½ от населвнието вече ще е преболедувало вируса и ще се създаде донякъде колективен имунитет. Но, разбира се, ваксината е нужна за идните поколения.

# 49
Аз не бих се ваксинирала.Каква е ползата?Като се ваксинираш от грип,гаранция ли е ,че няма да се разболееш?Преди няколко години мъжът ми се ваксинираше всяка година и всяка година се разболяваше и беше кошмар .От няколко години не се ваксинира и няма проблеми.

# 50
Аз не бих се ваксинирала.Каква е ползата?Като се ваксинираш от грип,гаранция ли е ,че няма да се разболееш?

Гаранции за отделния човек няма. Но от 100 ваксинирани ще се разболеят само 5 или нека са 10. Останалите 90% ще са предпазени. Ако се ваксинират всички за Ковид, даже и да има 10% фира, епидемията ще бъде спряна, защото при над 70% имунни епидемиите спират.

# 51
  • Варна
Освен това грипът както всички знаем има страшно много щамове, които при това непрекъснато мутират, а във ваксините се включват 3-4. Няма универсална ваксина против грип. За разлика от морбили да речем, където вирусът е един и ваксината си е ефективна.

# 52
Аз ще се ваксинирам, дори да е платена. Детето няколко месеца, по-късно, ще изчакам да не се проявят странични ефекти при мен. И двете не сме имали до момента реакция към ваксини, надявам се и за в бъдеще да нямаме. Противогрипни не й слагам, защото тя за 10 години веднъж се разболя от грип и то от мен се зарази, иначе има всички задължителни. Аз се ваксинирам и против грип, защото работя със страшно много хора. Но срещу Covid бих я ваксинирала, стига да съм убедена, че е безопасно.

# 53
  • София
Аз не. За себе си ми е все тая - колко ваксини съм понесла, включително и модерната тогава (преди 13 години) срещу ЧВП. Не съм правила реакция към нищо, освен някакъв имуностимулант, от който ми е спрял сърцето на около 1 година като съм била. На детето - абсурд. Задължителните и Ротарикс са напълно достатъчни, според мен.

# 54
  • София
Не. Не вярвам в противогрипни ваксини като цяло. Последно съм карала грип (не настинка) преди 10 години.

# 55
  • София
Аз януари изкарах тип А. Преди това май преди 7-8 г съм карала един. На мен носът ми е слаб и най-много ме притесняват простите настинки, че от тях губя слух, обоняние и глас.

# 56
Аз лично не вярвам в прогнозите и не мисля, че могат да познаят кой грип ще дойде следващата година. Ето сега, много хора се имунизираха за другия грип, а дойде короната. Нагодина ще е друго, няма как да се ваксинирам срещу всичко.

Те вече са създали пазар чрез паниката, която всяват.
Препълнените болници говорят сами по себе си, не е нужно някой дори да коментира, за да си направим извод. Но както е видо от темата, не са си създали пазар. Повечето хора няма да се имунизират, само определени рискови групи, които си е имунизират и срещу другите заболявания.

# 57
Знае се кои са щамовете на грипа всяка година, няма нужда от "познаване". Ковид 19 просто е туко що произлязал вирус, прехвърлен от животно. Такива нови щамове има от време на време, последно беше свинския грип през 2009. Иначе си върлуват едни и същи и създателите на ваксините много добре ги знаят.
А грипа няма нищо общо с короната, така че сравненията и изказвания тип "аз и за грип не се ваксинирам, няма и за това" са неуместни. Едното просто е с 10 до 40 пъти по-висока смъртност и няколко пъти по-голям риск от тежки усложнения и стигане до интензивното.

# 58
Короната не е друг вид грип, а иначе грипните щамове си ги "познават" доста добре.

# 59
Не ги сравнявам, просто казвам, че никой не може да види какво ще се случи в бъдещето. Следващата година може да няма корона, а нещо съвсем друго.

# 60
Не, категорично няма да ваксинирам себе си, нито децата си.
Първо трябва човек да вярва в розови слонове, за да твърди, че щом един медикамент е на пазара, значи е безвреден. Особено пък ваксина. Примери колкото искате. И не, не са фалшиви новини. Някои от тези "фалшиви новини" съм ги виждал с очите си.
Ако за някои от тежките заболявания рискът от нежелани реакции от ваксината може да е оправдан, то за грип, при спорна ефективност на ваксина, за мене не си струва. (Често слушаното "Всяка година го карам, ама по-леко" не го броя за ефективност.)
И една тема за размисъл. В провинция Бергамо, където е едно от огнищата на епидемията, есента са поръчани 185 хиляди ваксини. Регионът е отличник по ваксинално покритие.
https://www.bergamonews.it/2019/10/21/vaccinazione-antinfluenzal … fWiafJ7XYDzxtWSIs

# 61
1/3 биха се ваксинирали. Дали ще си струва парите за разработване на ваксината при това положение, или ще я вкарат като задължителна?
Няма да се ваксинирам. Не защото съм антиваксър, а защото преценявам полза/риск. Пък и нека първо видим какъв % от популацията ще излезе имунна към вируса, пък тогава да коментираме? Така и така ваксина в момента няма.

# 62
Надявам се да не стане задължителна.Все си мисля,че ще има само лоши последствия от тази ваксина.

# 63
Е те това, няма значение каква е ваксината, някои са убедени, че само лоши последствия ще има. Иначе задължителна не е нужно да я правят, то стига работодателите да назначават само ваксинирани и в училищата и градините да приемат само ваксинирани.

Никой не е казвал, че има лекарства без странични ефекти, но макар да имат такива ползата е много по-голяма от рисковете и вредите. И с ваксините е така. Специално рискът от грипна ваксина колко е? За колко случая се знае? А ефект има - даже и да се разболееш, вероятно не е от грип, а и да е грип, ще си останеш с него, а не с пневмония или друго усложнение. Но най-вероятно няма да се разболее ваксиниран човек. Но защо все грипът ви е на устата? Много просто - защото когато човек хване някаква "настинка" не може да каже дали е грип или друго и решава, че ваксината е виновна. Защо не говорят същото за морбили например? Защото там се вижда, че ваксината работи. Да не говорим за бяс, тетанус, едра шарка, детски паралич...

# 64
  • Terra incognita
Никоя ваксина  не е 100% ефвктивна. Познавам ваксинирсно дете, което изкара морбили не много леко. Предполагам, защото имаше само единия прием. Те нали са два- на 13м и на 6г.

# 65
  • София
Каквото-такова. Те да я пуснат, пък ще видим на какво дередже ще сме тогава.

# 66
  • Варна
В България са на 13 м. и на 12 г. По-скоро може би е от малкото, които не са изградили имунитет. Защото нали и такива случаи има.

# 67
  • София
Всяко чудо за три дни. В този случай по политически причини - за три месеца. Не очаквам да стане задължителна ваксина, дето още я няма. Но пък, предвид масовата истерия, сигурно доста хора биха се ваксинирали. Тези, които могат, де. По всяка вероятност повечето, които имат основание да се страхуват, няма да могат да си поставят ваксина заради заболяванията си.

# 68
  • София
Ваксина, евентуално - догодина, есента. Бройки за целия свят (или поне за половината, към 3,7 млрд)  след още толкова, т.е. - към 2022 есента.

# 69
Ваксина, евентуално - догодина, есента. Бройки за целия свят (или поне за половината, към 3,7 млрд)  след още толкова, т.е. - към 2022 есента.

Точно. Предвид факта, че не знаят дори колко щама има този вирус и колко бързо мутира, май ще се обезсмислят опитите да са създаде каквато и да е "евентуална" ваксина. Да не говорим, че и самата ваксина след толкова време ще е безсмислена. Пандемията може и да е преминала дотогава. Всички пандемии, разразили се в световната история продължават около две години.

# 70
Скрит текст:
Е те това, няма значение каква е ваксината, някои са убедени, че само лоши последствия ще има. Иначе задължителна не е нужно да я правят, то стига работодателите да назначават само ваксинирани и в училищата и градините да приемат само ваксинирани.

Никой не е казвал, че има лекарства без странични ефекти, но макар да имат такива ползата е много по-голяма от рисковете и вредите. И с ваксините е така. Специално рискът от грипна ваксина колко е? За колко случая се знае? А ефект има - даже и да се разболееш, вероятно не е от грип, а и да е грип, ще си останеш с него, а не с пневмония или друго усложнение. Но най-вероятно няма да се разболее ваксиниран човек. Но защо все грипът ви е на устата? Много просто - защото когато човек хване някаква "настинка" не може да каже дали е грип или друго и решава, че ваксината е виновна. Защо не говорят същото за морбили например? Защото там се вижда, че ваксината работи. Да не говорим за бяс, тетанус, едра шарка, детски паралич...

Грипът ни е в устата, защото темата е за ваксина срещу грипен щам. Нали именно това е дилемата, която обсъждаме.

Ако човек е твърдо решил, че ще отстоява само една позиция, никога за него няма да се намери достатъно силен аргумент. Въпрос на личен избор е да си слага каквото си иска, но не и да се стига до абсурдни призиви работодателите да не назначават неваксинирани.

Чел съм много сериозни мнения от Вас по различни теми и се учудвам, че задавате такива въпроси и преповтаряте тези като от рекламна листовка.
Ами колко да е рискът от противогрипната ваксина? Най-малкото се опитва да активира специфичен имунитет срещу определени щамове, като през това време се снижава общия имунитет. Именно затова и по време на епидемия не се правят ваксинации, не само заради това, че по пътя до поликлиниката може да се заразиш от контактно лице.
Скрит текст:
Днес разговарях с една позната на доста висока властова позиция в държавната администрация, самата госпожа е доста критикувана напоследък, но приятно се изненадах, че този ефект и е известен.
Както се вижда от ситуацията в Бергамо, високото ваксинално покритие въобще не им е помогнало, а понякаква случайност регионът е от най-засегнатите.
Няма гаранция, че поставяйки си ваксина срещу Ковид, който вече ще е с намалена вирулентност, няма да излизе нов щам (което е много вероятно) и имунната ни система тогава ще е заета с реакция на ваксината, а не на новия щам.
Въобще, нещата съвсем не са 2+2=4 и човешкият организъм не е като да смениш маслото на колата или да й сложиш нова водна помпа.
Най-малкото, за организма не е присъщо да се бори срещу вируси вкарани със спринцовка. В естествена среда причинителите не постъпват по този начин. В някаква степен нещата се получават, но в някаква. Както не е лесно и просто да подмениш един орган с друг.
Различните хора имат различна реактивност и при едни вкарването на антигена може да не предизвика желания имунен отговор, при други да е в рамките на очакваното, а при трети да е прекалено силен и да се получи автоимунна реакция. Оттук-нататък могат да се получат много "интересни" ефекти и да се стигне до ситуации, срещу които уж се борим.
А пък твърдението, че дори и да се разболееш от грип, след като си ваксиниран ще си останеш с него, е абсолютно несъстоятелно от медицинска гледна точка.
Разните адитиви, които човек си вкарва с всяка доза ваксина въобще не ги коментирам. Оставам да вярвам на производителите, че са напълно безвредни. Безвредни, безвредни, ама всеки сезон такава безвредност много ще ми дойде.

# 71
  • София
Ехе, то до есен/зима 21/22 ще сме го забравили тоя Ковид! Надявам се!

# 72
Точно. Предвид факта, че не знаят дори колко щама има този вирус и колко бързо мутира, май ще се обезсмислят опитите да са създаде каквато и да е "евентуална" ваксина. Да не говорим, че и самата ваксина след толкова време ще е безсмислена. Пандемията може и да е преминала дотогава. Всички пандемии, разразили се в световната история продължават около две години.

Знаят - за сега са два. Грипът има повече и мутира много яко, но ваксини има, нали? Всяка година ги модифицират, но не минават изпитания всяка година.
Това за двете години не е вярно. Чумата е върлувала по десетилетия. Едрата шарка май не си е отивала. Холерата...
Грипът е по-краткотраен, но не знаем този вирус дали е грипоподобен. Най-добре да си има ваксина, пък ако не се налага да се ползва - супер.

# 73
  • Варна
То и за свинския грип има ваксина. Нищо, че пандемията беше през 2009 ваксината все още се използва. Тоя вирус какъвто и да е едва ли ще изчезне просто ей така за 2 години.

# 74
  • София
Няма да изчезне. Ще изчезнат новините в медиите. Grinning

# 75
  • Варна
Да де, както стана и със свинския грип. Но ваксината си се използва. Това, че вирусът стана медийна звезда не означава, че е безобиден и че полза от ваксината няма да има.

# 76
Бащатко много хубаво е обяснил за ползите и рисковете от ваксините и принципа им на действие върху отделните организми.
Никой не е казал, че КВ ще изчезне, както чумата не е изчезнала, нито шарката. 😉

# 77
Никоя ваксина  не е 100% ефвктивна. Познавам ваксинирсно дете, което изкара морбили не много леко. Предполагам, защото имаше само единия прием. Те нали са два- на 13м и на 6г.

Аз също имам ваксина морбили и двата приема,но я изкарах.Така че ваксините не са  гаранция.

# 78
  • Варна
Бащатко много хубаво е обяснил за ползите и рисковете от ваксините и принципа им на действие върху отделните организми.
Ми не е баш както го е обяснил. Първо, че благодарение на ваксините са изчезнали доста болести, не виждам смисъл да ги повтаряме през пост. Та това значи, че действат, въпреки че организмът не се среща с дивия вирус, а с ваксината.
Второ - никой не е казал, че ваксина срещу вируса на КОВИД-19 трябва да се сложи, когато се вихри евентуалният нов щам. Както с всяка ваксина се преценява кога е най-добре да се сложи, а то е преди вирусната вълна. За грип също не се слагат ваксини през януари, а още през септември-октомври.
Колкото до възможните реакции - да, всеки организъм е различен, много ясно. Обаче колективният имунитет действа и това също е доказано отдавна. Ако спрем с всички ваксини мисля, че на всички е ясно какво ще се случи - епидемии като сегашната, ама от дифтерит, коклюш, полиомиелит, морбили и квото се сетите още. Ми не ми звучи ок, да ви кажа. По-лесно ще преглътна добавките във ваксините, от които толкоз много се плашат някои хора.

# 79
Ох, с тези добавки във ваксините... Хората най-елементарни неща, които са всеизвестно вредни, не могат да ограничат, пият алкохол, пушат, взимат наркотици, залежават се на дивана, мажат се с какви ли не козметики, живеят пред екраните, преяждат и са дебели, на зъболекар и профилактични не ходят, обаче стане ли дума за ваксини, веднага мантрата става "тялото е моят храм, аз няма да го замърсявам"... Яко когнитивен дисонанс.

Три часа четене онлайн не ви прави лекари.

# 80
Месечинка, коментираме ваксина срещу КВ. Не съм антиваксър, имаме си вкъщи всички ваксини. 😀
Относно възможните реакции, детето ми на 2 години след една от ваксините за коклюш след 4 часа от здраво дете, разви симптоми точно на коклюш и го лекувахме с АБ.

# 81
Ох, с тези добавки във ваксините... Хората най-елементарни неща, които са всеизвестно вредни, не могат да ограничат, пият алкохол, пушат, взимат наркотици, залежават се на дивана, мажат се с какви ли не козметики, живеят пред екраните, преяждат и са дебели, на зъболекар и профилактични не ходят, обаче стане ли дума за ваксини, веднага мантрата става "тялото е моят храм, аз няма да го замърсявам"... Яко когнитивен дисонанс.

Три часа четене онлайн не ви прави лекари.

Ама че абсолютизация, при това невярна Grinning
Хората, които правят изброените от Вас неща, не произнасят цитираната мантра. Тя е по-характерна за онези, които са твърде крайни в здравословните си избори, и то до степен, която прави тези избори не само нездравословни, но и крайно вредни и опасни.
Смея да твърдя, че аз и моето обкръжение сме абсолютната противоположност на залежали се, оядени, живеещи на дивана хора, но въпреки това съм изключително внимателна към информацията, която ни залива, към препоръки за медикаменти, ваксини и др. И това не защото съм чела три-четири часа в интернет, а защото мисля (или поне се старая) разумно и критично и... сигурно защото работя във фарма бранша и виждам мотивите, които стоят зад препоръките, и тяхната обосновка. Тя много често няма нищо общо с добруването на широките народни маси, така да го кажем Expressionless

# 82
  • Варна
Месечинка, коментираме ваксина срещу КВ. Не съм антиваксър, имаме си вкъщи всички ваксини. 😀
Да, ама бащаткото коментира на общо основание, затова си позволих да се включа с мнение. ОТ странични реакции никой не е застрахован, но ако има странична реакция към ваксина представете си каква би била реакцията към болестта.

# 83
И това не защото съм чела три-четири часа в интернет, а защото мисля (или поне се старая) разумно и критично и... сигурно защото работя във фарма бранша и виждам мотивите, които стоят зад препоръките, и тяхната обосновка. Тя много често няма нищо общо с добруването на широките народни маси, така да го кажем Expressionless

На всеки бранш целта му е печалбата.
Като сте толкова против бранша и неморалните му мотиви, напуснете работа, другото е лицемерие.

# 84
На всеки бранш целта му е печалбата.
Като сте толкова против бранша и неморалните му мотиви, напуснете работа, другото е лицемерие.

Извинете, днес ли сте станали накриво, или по принцип се държите така?

Как решихте, че съм против бранша, та и съвети ми давате, и поведението ми като лицемерно определихте??
Има много прекрасни неща в този бранш - спасяването на животи например или това нечии животи да станат по-леки и по-добри. Има и недотам морални явления - като във всеки бранш, да. Просто призовавам да се имат предвид. Точно както в ресторанта се наслаждаваме на добрата храна, но и гледаме да не ни ударят в сметката.
Хайде, по-спокойно, по-разумно и мъдро да разсъждаваме... заради такива немотивирани подскачания, обобщения на едро и немотивирани категорични изявления много хора смятат този форум за кокошарник. Какъвто не бива да е, нали?

# 85
  • София
Няма да ваксинирам нито мен, нито децата ми!
Не вярвам на нито една дума на телевизията, професори, генерали......и всички, които запълват ефирното време на телевизията.
Много удобен начин да си пробутат ваксините, които хората масово отказват да поставят. Сигурна бях, че в даден момент ваксините ще бъдат споменати в лечението на коронавируса.
Я виж за синдрома на Дънинг-Крюгер
https://fibro.bg/efekt-na-daning-kryuger-ilyuziya-za-prevazhodstvoto/
Верно е,че хората не са еднакво интелигентни,но все пак можеш да опиташ да го осмислиш

# 86
Да, ама бащаткото коментира на общо основание,

Бащатко не знам колко по-ясно да разграничи, че говори именно за противогрипните ваксини и бъдещата срещу Ковид-19.

А на госпожата с аргумента за трите часа четене по интернет дали е наясно, че има огромна разлика между това едно вещество дали ще го приемеш през устата и ще ти го инжектират!?

Темата все пак беше под формата на анкета,  а не поле за иронизиране на чужди аргументи, че понякога ефектът на бумеранга се получава.

# 87
  • Варна
Е да де, грипните не са за короната. Значи коментираме ваксините като цяло. А те по правило дават добър имунен отговор, та защо би трябвало да се съмняваме в тази конкретно, че няма да го направи?

# 88
  • София
Малко нещо като спор за Нероден Петко стана.

# 89
Е да де, грипните не са за короната. Значи коментираме ваксините като цяло. А те по правило дават добър имунен отговор, та защо би трябвало да се съмняваме в тази конкретно, че няма да го направи?
Ваксините като цяло - имам предвид срещу морбини, детски паралич, едра шарка и т.н.
Правя паралел между противогрипната и тази (бъдещата) срещу Ковид-19, защото двете заболявания са много близки като проявление и дори лекари се затрудняват да ги различат. Това е най-опростенчески казано.
Иначе ще стане много дълго за обяснение.
Темата е за това дали ще сложим на себе си и децата си някой ден от новата ваксина, а не за спорове за и против ваксините по принцип, че дискусията ще стане неизчерпаема.
Иначе, ваксини срещу корона вируси при животните отдавна има. Като нищо ще направят и за хората, но докато излезе ще сме забравили за опасността от вируса.
Който иска да си слага.

# 90
Правя паралел между противогрипната и тази (бъдещата) срещу Ковид-19, защото двете заболявания са много близки като проявление и дори лекари се затрудняват да ги различат.

Не мисля, че е коректно да се изхожда от симптомите при дискусия за ваксината, защото ваксината няма да атакува симптомите, а ще създаде антитела срещу конкретния причинител, а те са два различни вируса и даже не са от едно семейство. Не мога да дискутирам разликите, защото не съм специалистка в тази област, но ми стига да знам, че са различни. От там аналогии заради симптомите губят смисъл.

# 91
Правя паралел между противогрипната и тази (бъдещата) срещу Ковид-19, защото двете заболявания са много близки като проявление и дори лекари се затрудняват да ги различат.

Не мисля, че е коректно да се изхожда от симптомите при дискусия за ваксината, защото ваксината няма да атакува симптомите, а ще създаде антитела срещу конкретния причинител, а те са два различни вируса и даже не са от едно семейство. Не мога да дискутирам разликите, защото не съм специалистка в тази област, но ми стига да знам, че са различни. От там аналогии заради симптомите губят смисъл.
[/size]
Цитирането на моите думи е точно до важното уточнение, че това е най-опростенчески казано. И да вляза в по-сложни обяснения е ясно, че нито ще те спра да си сложиш антиконора ваксината, нито ти ще ме убедиш да си я поставя.
Ако доживея до след 1-2 години, нямам намерение да ангажирам имунната си система с ваксина срещу отмиращ вирус, при условие, че я чакат други, кой знае какви, предизвикателства.

# 92
След година ще си покаже. Ако вече имам траен имунитет няма да се ваксинирам, но ако няма такъв, а вирусът съвсем не е отмрял, ще се ваксинирам, за да мога свободно да пътувам, излизам, посещавам близките си и прочее.
Според мен въпросът в темата следва да се разбира, ако заплахата е като сега, а не дали ще се ваксинираме, ако отпадне нуждата.

# 93
  • London
Не! Отпадне или не, няма да го направя. Аз като цяло съм антиваксар.

# 94
  • София
Слушах поредния доктор и за пореден път каза - година и половина, две. Силно се надявам след 2 г въобще да не мисля за това.

# 95
Бих се ваксинирала. Млада съм, но виждам достатъчно млади хора, които го карат тежко. Не бих се учудила ако направят ваксинацията задължителна.

# 96

Ще се ваксинираме всички само да я произведат и аз и децата и мъжа ми и брат ми и снахата и детето и девера и особенно баща ми и свекърва ми които са със сърдечни проблеми.

А на всички антиваксъри ще кажа следното: прочетете малко история патки с патки. До като е измислена БЦЖ ваксината хората са мрели от туберколоза като мухи, в т.ч. и малката сестра на баба ми (лека им пръст) която е починала от тази болест на 14г. възраст. Чумата, коремния тиф, едрата шарка и хиляди други болести довели до смъртта на милиони хора в миналото не са изчезнали от самосебе си а защото някой е създал ваксина за тях.  Живи сме и живота ни се е удължил с деситилетия благодарение на ваксините и развитието на науката. Благодарение на лекарствата създадени от същите онези лоши фармацефтични компании. По антиваксърската логика щом са лоши фармацефтичните компании що купувате и давате нурофен на децата си при вдигане на температура ма я го оставете то само ще се излекува нали има естествени антитела ти да видиш. И ваксини за ваксините имат децата ми и са прави и здрави и нищо им няма. Всичко им е сложено няма задължително няма препоръчително ВСИЧКО. Същото важи и за племенниците ми които са доста по малки от децата ми ( на 2 и на 7 години) имат сложени всички ваксини и са си здрави и прави стига с тия пропаганди колко аджаба са вредни ваксините, заради такива като вас децата ви носят зарази на другите деца.
Ми, ваксинирайте се. Ваксинирайте, ако искате и кучето си, котката си, рибките си, хамстерът си...... Ваше право е, обаче не е Ваше право да обиждате. Сега ще Ви докладвам, тъй като си натрапвате мнението с поста си. Обиждате, а никой друг не Ви отвръща с обида.

# 97
  • София
И как точно неваксинираните деца ще заразят "другите", за които се предполага, че са ваксинирани??

# 98
  • Варна
За някои има сериозни медицински противопоказания за слагане на ваксини.

# 99
  • Бургас
Да,така е.Аз съм такъв случай.

# 100
  • Пътеводителят е достоверен, действителността често греши!!!
Да,така е.Аз съм такъв случай.
Моето лично мнение по този въпрос е, че именно заради хора като Вас, които имат безспорни медицински противопоказания за ваксинация, е изключително важно, всички останали да се ваксинират. Така всъщност се пазят, хората които не могат да се ваксинират. Също така и се елиминират смъртоносни и много опасни заболявания. Hands V

# 101
  • Бургас
Да,безспорно.Ако не се ваксинираха хората,може би едрата шарка нямаше да изчезне.Друг е въпросът,че се поддържа лабораторно...
Моят син е ваксиниран за хепатит Б,както и всички негови набори.Дано и с тази болест човечеството да се справи.

# 102
Именно,че всичко се подържа лабораторно(умишлено според мен),незнаем какво има в тези ваксини.

# 103
  • София
Доколкото си спомням, в тази тема не става дума за ваксините като цяло, а за конкретна. На всичкото отгоре още несъществуваща. 😂
Абсурдно е да се смята, че ще бъде задължителна в обозримото бъдеще или пък този, който не си я сложи, ще е заплаха за хронично болни хора. Не можем да се ваксинираме срещу всичко.

# 104
Имаше една история за това как Петър I се опитвал да накара руснаците да садят картофи и така да се изхранват по-лесно. Всякак опитвал, но мужиците отказвали да се занимават с тази вносна глупост. И тогава царят заповядал да засадят едно поле с картофи, да го оградят с ограда и да сложат часови да го охраняват строго, та никой да не може да краде. На следващата година във всички селски дворове вече растели картофи.
И тук май ще стане така. Сега много хора се дърпат с презумпцията, че някой ще ги кара и моли да се ваксинират. Да, ама както се оказва, ваксина няма да има за всички още дълго време, а и ще струва скъпо. Т.е. никой никого няма да насилва, а даже ще има дефицит. И ми се струва, че тогава ще се обърне плочата и ще има мощни протести защо няма ваксина за всички Wink

https://dnes.dir.bg/svyat/koronavirus-vaksina-shte-ima-samo-za-bogatite

# 105
  • София
Не съм чела статията, тъпото заглавие ми стигаше. "Богатите" могат да си позволят най-доброто медицинско обслужване по всяко време, за какъв чеп ще им е да си поставят някаква ваксина? Други (като мен) пък, дето не вярват в необходимостта да се преекспонира толкова ситуацията, ще им мине през едното ухо и излезе през другото. Евентуално някой, който се чувства уязвим, би могъл да се бръкне, но обикновено на тези хора не им е Ковид единственият проблем, за жалост, и ако не ги удари едно - друго ще е. Та по методът на изключването... И да има, и да няма - все тая!

# 106
Ами ако беше прочела щеше да разбереш, че "богатите" е условно казано за страните с висок стандарт. И с право се прави аналогия със свинския грип, макар и той да се оказа бутафорен, когато богатите държави изкупиха всички ваксини и за бедните не остана. И сега ще бъде така и в бедните ще има сигурно черна борса за ваксини. А когато се появи такъв дефицит, винаги всички почват да искат дефицитната стока Simple Smile

Последна редакция: пт, 01 май 2020, 23:25 от Черна станция

# 107
  • London

Ще се ваксинираме всички само да я произведат и аз и децата и мъжа ми и брат ми и снахата и детето и девера и особенно баща ми и свекърва ми които са със сърдечни проблеми.

А на всички антиваксъри ще кажа следното: прочетете малко история патки с патки. До като е измислена БЦЖ ваксината хората са мрели от туберколоза като мухи, в т.ч. и малката сестра на баба ми (лека им пръст) която е починала от тази болест на 14г. възраст. Чумата, коремния тиф, едрата шарка и хиляди други болести довели до смъртта на милиони хора в миналото не са изчезнали от самосебе си а защото някой е създал ваксина за тях.  Живи сме и живота ни се е удължил с деситилетия благодарение на ваксините и развитието на науката. Благодарение на лекарствата създадени от същите онези лоши фармацефтични компании. По антиваксърската логика щом са лоши фармацефтичните компании що купувате и давате нурофен на децата си при вдигане на температура ма я го оставете то само ще се излекува нали има естествени антитела ти да видиш. И ваксини за ваксините имат децата ми и са прави и здрави и нищо им няма. Всичко им е сложено няма задължително няма препоръчително ВСИЧКО. Същото важи и за племенниците ми които са доста по малки от децата ми ( на 2 и на 7 години) имат сложени всички ваксини и са си здрави и прави стига с тия пропаганди колко аджаба са вредни ваксините, заради такива като вас децата ви носят зарази на другите деца.
Ми, ваксинирайте се. Ваксинирайте, ако искате и кучето си, котката си, рибките си, хамстерът си...... Ваше право е, обаче не е Ваше право да обиждате. Сега ще Ви докладвам, тъй като си натрапвате мнението с поста си. Обиждате, а никой друг не Ви отвръща с обида.

Госпожо аз съм взела информирано решение. Имам дете с психични отклонения точно от ваксина. На второ място живея в държава в която ваксините са по желание. Вие там в България му мислете.

# 108
  • София
Срещу чумата няма ваксина. Просто отбелязвам.

# 109

Госпожо аз съм взела информирано решение. Имам дете с психични отклонения точно от ваксина. На второ място живея в държава в която ваксините са по желание. Вие там в България му мислете.

Коя е тази държава,да отида и аз.

# 110
Не може да сравняваме ваксините от началото на века със сегашните ( в полза на тогавашните).
Както всяко лекарство, така и ваксините се правят в успуга на съвсем други интереси.
Дано да не бъде задължителна ваксината за Ковид.

# 111
  • London
Англия, но доколкото знам и в Сащ е така ( някой оттам може да изясни ), има сигурно и други страни на този принцип, а в Япония ММР дори е забранена. Кой каквото глава го учи....нямам против ваксини, но като детето е на 5 години вече развито примерно и то за туберкулоза примерно, менингит. Не за болести дето ги няма в Европа от 60 те....някои от ваксините са за болест, която видях съществува само в Афганистан.

# 112
Аз съм в САЩ,затова попитах.Доколкото знам са задължителни.Досега не са ме питали и винаги са поставяли на детето ми.

# 113
  • Houston, TX
Англия, но доколкото знам и в Сащ е така ( някой оттам може да изясни ), има сигурно и други страни на този принцип, а в Япония ММР дори е забранена. Кой каквото глава го учи....нямам против ваксини, но като детето е на 5 години вече развито примерно и то за туберкулоза примерно, менингит. Не за болести дето ги няма в Европа от 60 те....някои от ваксините са за болест, която видях съществува само в Афганистан.
В САЩ си има имунизационен календар, със задължителни ваксини. Задължителната ваксина за менингит се слага когато децата са бебета.

# 114
Сега е много рано за такъв отговор. Затова не участвах в анкетата. Никога досега не съм се ваксинирала за грип. Изкарах тежко тук в Канада инфлуенца а, подвид свински грип( H1N1 лабораторно потвърден). Мислех си, че имах пневмония, но изследванията я отхвърлиха. Човек никога не трябва да се отчайва. Тогава имах чувството, че няма да оцелея и съдбата ми е предопределена. Прабаба ми е починала от тогавашния свински грип 1918.  Прадядо ми всичките 5 деца са оцелели.

Последна редакция: сб, 16 май 2020, 17:25 от Dimana12

# 115
В САЩ си има имунизационен календар, със задължителни ваксини. Задължителната ваксина за менингит се слага когато децата са бебета.

На нашето дете я поставиха преди три години,въпреки,че той не е бебе.На въпроса "Защо?" ми отговори,че той я няма , а за щатите е задължителна,въпреки,че той е тук от 4-годишна възраст.Сега е на 15.Поставиха я преди около 3 години.

# 116
  • Houston, TX
Поставили са я на 3 годишно дете, защото е задължителна при емиграция. На родените тук, според календара, се поставя към 6 месечна възраст.

# 117
  • London
Това е странно във групата за Аспита има доста майки от Сащ, които не бият ваксини на децата си след като имат вече едно с отклонения. Значи имате някаква вратичка все пак.

Иначе за мен е приемливо да ме накарат примерно за училище, тогава детето вече е голямо. Въпроса е да не се бие нищо до 3-4 годинки поне.

Иначе японците са най-мъдрата нация и все за нещо са забранили ММР и ваксините са по желание.

# 118
  • София
Чак пък мъдрост. Много зависи от региона. Ние тук имаме морбили и то доста, така че трябва да се слага.

# 119
Поставили са я на 3 годишно дете, защото е задължителна при емиграция. На родените тук, според календара, се поставя към 6 месечна възраст.

Не,поставиха я ,когато беше на 13 или 14.Аз доста поспорих и дори се скарах с нея,защото знам,че когато спечелихме зелена карта и ходихме на медицински прегледи му я биха.Но тя каза,че няма такава ваксина.Аз категорично отказах и тя нямаше да я бие,но тогава се намесиха синът ни и мъжът ми,и те казаха,че искат тази ваксина.По точно синът ми я искаше.Аз се ядосах и напуснах кабинета.

# 120
  • London
То не е казано, че на всеки ще подейства зле тази ваксина, но като стане е до живот. Морбили майка ми е карала като дете и както се предполага е оцеляла щом и мен ме има. Ако обаче пострадаш ментално положението е до гроб. Мен лично не ме плашат нито морбили, нито корона в сравнение с менталните проблемѝ на големия ми син. Това да не можеш да говориш с детето как е минал деня в училище или да правиш планове за бъдещето му. Вие мислите, че някакви морбили са ми дерт.... Ех, ех.... Не може да разбере човек радващ се на нормално дете. Да пази Господ да не изтегли човек късата клечка и я теглят, защото темите се пълнят с нови и нови родители невярващи и после скубещи коси.

# 121
А доказано ли е, че проблемите са именно от ваксината? Може да е просто съвпадение във времето и после да се набеждава ваксината. Доколкото съм чела няма сериозни доказателства.

# 122
  • Ямбол
Никакви доказателства няма.
Но по-леко се приема, когато вярваш, че някой друг е виновен.

# 123
  • Houston, TX
Това е странно във групата за Аспита има доста майки от Сащ, които не бият ваксини на децата си след като имат вече едно с отклонения. Значи имате някаква вратичка все пак.
Да нарича се човешка глупост
За да я сложат в задължителния календар е заради епидемиите, които има тук.
Интересно, как ходят на училище, при условие, че се изисква документ за поставени ваксини.

# 124
  • London
А доказано ли е, че проблемите са именно от ваксината? Може да е просто съвпадение във времето и после да се набеждава ваксината. Доколкото съм чела няма сериозни доказателства.

Ако някой представи такива официално нали схващаш, че всеки би спрял да ги бие и съответно от едно ще се избавиш, друго ще дойде. Сигурно са избрали по-малкото зло, аз така си разсъждавам. Иначе човека с тези проучвания го убиха, бе намерен мъртъв с куршум. Аз досега, че причинител е друго също не съм получила доказателства, всичко е в норма от генетични изследвания та до тежки метали. Медицински няма никакви отклонения на самия мозък.....абе енигма, аз разбирам те самите да са наясно какво ги причинява тези неща да успокоят родителите и да не търсят под вола теле, но при нашата общност това съмнение е много широко разпространено.Bowtie Отделно имахме във Фейсбук групата анкета за децата с аспергер без ваксина......тоест търсехме такова и честно казано мисля, че нямаше поне в групата. Аз инак познавам тук доста деца без ваксини, здрави, прави и нормални.

Лиле знам, че си много хепи лично на моето нещастие. Жива и здрава да си.

Титина не знам как ходят, не ми е и работа да питам. Може и домашно обучение да упражняват, за доста деца това е по-доброто решение понякога.

Много се отклони темата за което се извинявам. Идеята ми е, че винаги, винаги трябва да има избор. Пък вече който както си реши, който е бил ваксина е защитен. Другия няма какво да го мислите за него си е.

# 125
  • Варна
А усложненията и уврежданията, които може да причини самата болест? Ок, сега някой си решава, че няма да сложи мпр, щото има шанс едно на милион за тежки усложнения. Имунизационното покритие е достатъчно голямо, за да се надяваш основателно, че неваксинираното ти дете няма да се разболее. Ама е такова заради тези дето ваксинират. Ако всички откажат и морбили вилнее като варицелата, ама с много повече и по-тежки усложнения от нея и с много по-голям процент увреждания, отколкото причинява ваксината? Тогава ми е интересно антиваксърите на какво мнение ще бъдат. Не говоря за родителите, които не ваксинират по медицински причини, а за тези, които вземат решение щото така са чели нейде си.
Та по тази причина не винаги трябва да има избор, за да имат шанс тези, които по някаква причина не могат да се ваксинират, дори и да искат.

Последна редакция: нд, 17 май 2020, 15:39 от Месечинка виторога

# 126
Отделно имахме във Фейсбук групата анкета за децата с аспергер без ваксина......тоест търсехме такова и честно казано мисля, че нямаше поне в групата. Аз инак познавам тук доста деца без ваксини, здрави, прави и нормални.

A дали аспергер се е появил след започването на масовите ваксинации? Синдромът е описан някъде 1940 година и се съмнявам, че тогава е имало много ваксини.

# 127
  • London
Проблемът Черна Станция е, че в 21 век има рязък прираст на заболелите. Преди на 50 деца е имало едно с проблем, сега на всяко 5 то му има нещо неврологично. Диагноза аспергер никой не поставя вече, всичко е спектър.... По-лошото е, че масово не могат да се поставят точни диагнози и навлизат нови и нови, то не бяха социално прагматично разстройства, коминикатвини, обсесивно, компулсивно, диманд авойдънс. И всяка година нови и нови, нови термини и тн. За мен е странно безхаберието от този факт и нежеланието човек да се огледа защо се получава така.... След 100 години каква ще е статистиката? Или за нея не мислим щом вкъщи го нямаме проблема като с всяко нещо. Приключвам въпроса аз.

# 128
  • Варна
Чак пък на всяко пето, айде сега... И не допускате ли варианта, че просто сега диагностиката е на светлинни години от преди 50 години? Също и че много, ама много неща са се променили от преди 50 години и навлизането на масовите имунизации е само едно от тях? Също и че дори да има някаква връзка (което не твърдя, защото такова доказано нещо НЯМА), то има и пряка и доказана връзка между ваксините и изчезването на болести, които са причинявали доста повече смърт и увреждания?

# 129
  • London
Не не допускам. Смисъл от диалог обаче няма, защото аз ама грам не държа да убеждавам някой в правотата си или да карам някой да не си бие ваксини. Отговорих лично за моето семейство, мое лично решение.  А не търся и някой да ме подтиква да бия ваксини та е леко безсмислено. Не нарушавам и закона, тъй като тук това е избор, но очевидно винаги като човек напише, че не си бие ваксини следва двайсет отдолу да го зачесват. 😜

# 130
  • Варна
Ми то и аз не търся някой да ме разубеди да слагам ваксини. Тогава за чий изобщо пишем във форума? Дискутираме наболял проблем. И никого не зачесвам, просто винаги ме удивлява способността на хората да погледнат някой проблем само от едната страна и когато им посочиш другата просто да се възмутят и да приключат разговора.
Не разбрах и кога съм обвинявала когото и да било за нарушаване на закона.

# 131
Диагнозите според мен са в голямата си част вторачване в дреболии, а който търси намира. А, чак пък всеки пети, хайде де Wink То тогава утре всички ще бъдат с отклонения, ако се запази този тренд.

Едно време според мен на никого не е хрумвало да класифицира децата. Нямало е хиперактивни, а хулигани и не са ги лекували с логопеди, а с пръчката. Сега всяко невъзпитано дете го класифицират като хиперактивно, че по-интересно и оневиняващо. И с аутизма е така - едно време са им казвали бавноразвиващи се, слабоумни и пр. Сега чак се разбра, че има нещо такова и се лекуват и води статистика. Та изобщо не бива да се сравнява и да се правят изводи.

# 132
Диагнозите според мен са в голямата си част вторачване в дреболии, а който търси намира. А, чак пък всеки пети, хайде де Wink То тогава утре всички ще бъдат с отклонения, ако се запази този тренд.

Едно време според мен на никого не е хрумвало да класифицира децата. Нямало е хиперактивни, а хулигани и не са ги лекували с логопеди, а с пръчката. Сега всяко невъзпитано дете го класифицират като хиперактивно, че по-интересно и оневиняващо. И с аутизма е така - едно време са им казвали бавноразвиващи се, слабоумни и пр. Сега чак се разбра, че има нещо такова и се лекуват и води статистика. Та изобщо не бива да се сравнява и да се правят изводи.

Напълно подкрепям това мнение. Действително съществува някакъв медицински тренд в това отношение - да се класифицират с отделни термини,  "съвсем точно" различните отклонения. Не може да не направи впечатление, че в различни страни трендът е различно застъпен. Процентът на "специалните деца" също силно варира, при това не в зависимост от това дали ваксините са задължителни или пожелателни, а по-скоро в зависимост от традициите за отглеждане и възпитание на деца и нормите за социално поведение. Четох някъде, че например в Германия специалните деца са много по-малък процент отколкото в Англия или САЩ. Големият ми доведен син учи в Англия и ми разказа, че там, без никакви притеснения, доста млади хора нарочно се изкарват "специални" (намират си лекар, който им "диагностицира" някакво отклонение), защото това им дава предимства - по-леки задачи, удължено време при изпитване и др.

# 133
  • София
Аха. И тук децата с телк са доста. Някои наистина имат нужда, някои - не чак толкова. Просто наистина се обръща повече внимание на тези неща. Което не е лошо.
За Ковид - ще видим наесен как ще са нещата.

# 134
  • София
Аутизмът невинаги значи, по-нисък интелект. Аз от години подозирам, че съм с Аспергер, макар че не съм търсила специалисти да ми потвърдят. При възрастни хора е по-трудно да се постави такава диагноза, защото те вече несъзнателно са изработили механизми да маскират състоянието доколкото е възможно. Но никакви привилегии не ми е носело в училище, напротив. Изискванията към мен бяха доста по-завишени. Иначе имам всички ваксини, доколкото ми е известно.

# 135
  • London
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?

Ветрена сина ти как пък разбра кой и защо получава диагноза? Той има ли личен опит с процеса? Диагноза се получава много трудно, чака се за самото поставяне също много дълго, следят те с години преди да конкретизират имаш ли нужда от такава. Признава се само диагноза от държавната здравна система, частните обичайно се пренебрегват. Аз говоря от опит, но хората с опит обичайно са заглушени от хорица любители на късия разказ от рода на ''еди кой си ми разказа нещо за еди кой си, че чул еди какво си''. Ама моля ви се, адски несериозно. Аз например нямам опит с шизофренията, чела съм нещо тук/там, но не бих седнала да се изказвам по форуми за нещо с което нямам опит или да обяснявам как е на някой дето има досег със шизофренията.

# 136
  • Варна
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?
Ама сериозно ли не знаеш или не вярваш, че преди 50-100-200 години точно така са ги наричали? Кой говори за в момента, че чак съд на запад намеси... Верно не четеш какво пишем ми се струва.

# 137
  • София
Важното е да се спори по темата МПР-аутизъм. Друго няма значение. 😉

# 138
За пръв път чувам, че да имаш аутизъм значи да си слабоумен.  На запад за подобно изказване някой може и да те осъди. Това коментари от хора работещи с такива лица ли са, от родители на такива лица ли са или от форумни експерти на хора, които са видели нещо отстрани, прочели нейде нещо?

Хайде пак прочети какво съм написала. Специално внимавах какво казвам, защото знам колко са чувствителни майки като теб, но явно пак е било без полза.

Цитат

Забележи - едно време. Малко по-горе се спомена за 1940-а година, та си представи за кое време говоря, явно по-рано. После не казвам даже "им казваха", а "са им казвали", което дава ясно представа за какво говоря - други хора някога. Ако напиша "едно време са продавали роби" пак ли ще ме съдят, че пропагандирам робовладелство? Та как реши, че това е мое мнение и че сега, в наши дни се говори така?  Впрочем когато бях в началното училище никой не беше и чувал за аутизъм и хиперактивност и хората (забележи, не аз, 7, 8 или 9 годишна тогава, а хората) си говореха за бавноразвиващи се  в най-мекия случай. Такива са фактите, аз какво да направя?

# 139
  • Ямбол
Те така четат и останалата информация - пресяват си това, което искат да видят и се започва с вярата в онова, което вече са се самоубедили за най-вярно.
Така ще е и с ваксината срещу Ковид, ако има такава. Ще се самонавият едни хора колко е вредна, как ще им бъдат сложени чипове и всякакви други фантасмагории и ще изложат себе си и децата си на риск, може би непремерен риск.

# 140
Ако се излагаха на риск щеше да е честно, но те всъщност се готвят да паразитират върху ваксинираните. Ваксината все пак ще има някакви рискове, особено ако е правена по спешност. С времето ще се редуцират, но в самото начало може да ги има. И идеята на антиваксърите е, че те ще си спестят тези рискове а ако 80-90% будали се ваксинират тези будали ще пазят и тях. Т.е. без да споделят риска на ваксинацията ще ползват облагите и.  Ей затова съм против антиваксърите.

# 141
  • London
Бавноразвиващ е съвсем друга диагноза и преди и сега.....такова дете има Глобал дилей. Аутиста има сошъл дилей.  Та смятам още тогава се е правела разлика.....може на улицата сред народа да е имало невежи, ама то и сега има.

Идеи не е хубаво да се преписват на околните.