Имам ли право на обезщетение?

  • 1 346
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Добър ден, мили дами!

 
Заради създалата ситуация се върнах от чужбина и бих искала да потърся работа в България.
Имам 2 въпроса към вас:

 1. Имам ли право на някакво обезщетение за безработица, ако не съм в работила в България и какво е то? За колко месеца е и в какъв размер? 
 
2. Имам ПИК към НОИ, това стига ли ми за регистрацията, не намирам никъде детайлна процедура какво се прави онлайн към Бюрото и към НОИ?

Благодаря Ви много!

# 1
  • Мнения: X
Какво право можеш да имаш при условие, че нямаш осигуряване в България?

# 2
  • Мнения: 18 878
Трябва да провериш, ако си работила в ЕС, може и да имаш право. Но трябва и в държавата, в която си работила да имаш право на такова, и един вид, да си го прехвърлиш в България.

# 3
  • Мнения: 7
Трябва да провериш, ако си работила в ЕС, може и да имаш право. Но трябва и в държавата, в която си работила да имаш право на такова, и един вид, да си го прехвърлиш в България.

Да, и на мен така ми казаха. Търся някой с подобен случай. Видях, че доста българи се регистрират от чужбина тук и не ми беше ясно как става.
 Едно момиче ми каза, че трябвало първо да започна нещо тук и ако не ми хареса и напусна - чак тогава съм имала право...

# 4
# 5
  • Мнения: 12 725
За пръв път чувам такова нещо! Благодаря на кукумицинка, много интересно.

# 6
  • Мнения: 7
И аз не знаех, но го казаха по телевизията. Чудех се защо постоянно споменават колко върнали се от чужбина са се регистрирали в бюрото по труда. И аз мислех, че нямаме право. Но пък е логично - щом можеш да си прехвърлиш здравните, защо да не и социалните...

# 7
# 8
  • Мнения: 2 352
Нямаш никакви права, имаш само задъжения, да си стоиш вкъщи е първото, за 14 дена 🤣.
Шегувам се, разбира се. Ако си работил/а на трудов договор имаш право на обезщетение, но процедурата е бавна и тромава. И да, парите се превеждат пт чуждата държава, стига да е била в ЕС. Чака се в зависимост от това, коя е другата държава. За някои отиват 5-6 мес.

# 9
  • Мнения: X
5-6 месеца е прекалено много. Понеже познавам хора, които са се върнали от чужбина в България, периодът който те споменават е 2-3 месеца, ако имаш всички документи приготвени предварително.

# 10
  • Мнения: 2 352
Мисля че зависи от коя държава идват обезщетенията.

# 11
  • Мнения: 1
Здравейте. Много бих се радвала ако можете да ми отговорите на един въпрос.
Преди три години бях се записала в Бюрото по труда. До това време имах стаж 4г.и 7м..Изплатиха ми от НОИ обезщетение за 6 месеца. Сега три години след работа в Англия ме съкратиха по намаляване  на работният процес. Записах се в 7 дневен срок в Бюрото по труда,подала съм документи в НОИ.
Въпросът ми е: Сега ако взема обезщетение за колка месеца ще беде то,дали предишният ми стаж се зачита също и сега. И дали ще имам както аз мисля 8 месеца обезщетение.След като имам вече веднъж изплатено такова но преди три години . Много благодаря предварително. Здраве и късмет желая.

# 12
  • Мнения: 12 725
Изключения от правилото за определяне размера на паричното обезщетение за безработица:

Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание ....... или по други закони, както и безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.

(чл. 54б, ал. 3 и ал. 4 КСО)
За 2020 минималният дневен размер е 9 лева на ден.
Ти си изчисли има ли повече от 3 години от предишното обезщетяване, или е по-малко с някой месец.

# 13
  • Мнения: 35
Майка ми почина на 22 Май. Беше на 60 години в трудоспособна възраст, но беше  напуснала работа и се беше регистрирала в Бюрото по труда за една година и взимаше обезщетение за безработица от там. В същото време взимаше и инвалидна пенсия по болест със 100% инвалидност без чужда помощ. Въпроса ми е имам ли право да получа еднократно обезщетение за смърт? Служителка в НОИ ми твърди, че нямам, защото не била осигурена от общественото осигуряване, но аз чета друго в техния сайт:
         "Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт."

Общи условия

Активация на акаунт