COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 3

  • 1 269 183
  • 32 209
  •   2
Отговори
# 30 810
  • Мнения: 11 622
СЗО отхвърля твърдението, че коронавирусът е отслабнал
Световната здравна организация (СЗО) отхвърли твърденията, че коронавирусът губи своята потентност.
В неделя старши лекар в Италия каза, че има признаци, че вирусът е станал по-малко смъртоносен. Проф. Алберто Зангрило, ръководител на отделение за интензивно лечение в болница Сан Рафаеле в Ломбардия, каза, че коронавирусът „клинично вече не съществува“.
Но редица учени, включително експерти на СЗО, твърдят, че няма доказателства в подкрепа на тази идея.
„По отношение на преносимостта това не се е променило. По отношение на тежестта това не се е променило “, заяви епидемиологът на СЗО Мария Ван Керхове.
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-52872670?ns_mchannel=socia … d_post_type=share




Премиерът на Армения Никол Пашинян е тествал положително за коронавирус.
"Нямах никакви симптоми. Реших да направя тест, тъй като планирах да посетя фронтовата линия", каза той по време на видео на живо във Facebook. Той добави, че цялото му семейство е заразено.
Миналата седмица Армения забеляза най-големия си дневен скок в случаите в петък - 460, но Пашинян заяви, че правителството му не мисли за национално блокиране. Той добави, че правителството ще продължи да насърчава социалното дистанциране и други хигиенни правила, определени от здравните власти.
В страната са потвърдени повече от 9 000 случая и 131 смъртни случая
В Армения живеят около 3 милиона души.
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-52872670/page/5

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 00:18 от Ladybird_

# 30 811
  • Мнения: 2 492
Обаче доста зрелостници са били с маски по време на цялата матура днес

В стаята на дъщеря ми на матурата днес нито един не е останал с маска, след като са им казали, че не е задължително. Сега се чудя дали да не я сложа под карантина.
В стаята на племеницата ми пък са им забранили да си махат маските. 😉

# 30 812
  • Мнения: 11 622
Когато блокирането започна във Великобритания, Тобиас Уелър на 9 години с церебрална парализа - успяваше да ходи около 50 м на ден с помощта на рамка.
Но сега, вдъхновен от капитан сър Том Мур, той измина маратон - 42 км - за 70 дни на улицата пред дома си в Шефилд.
Той завърши предизвикателството, заобиколен от подкрепящи привърженици и каза: "Не мога да повярвам, че завърших маратон. Това е просто страхотно."
Тобиас - или капитан Тобиас на своите привърженици - е събрал 46 000 паунда за благотворителната подкрепа за местната детска болница и специално училище.

https://www.bbc.co.uk/news/live/world-52872670/page/4

# 30 813
  • Мнения: 4 381
Много ме радват такива статии като тази за Тобиас! Simple Smile Цял маратон! И е събрал пари дори Simple Smile Хубаво е и с хубави новини в тези негативни времена.

# 30 814
  • Мнения: 5 639
Обаче доста зрелостници са били с маски по време на цялата матура днес

В стаята на дъщеря ми на матурата днес нито един не е останал с маска, след като са им казали, че не е задължително. Сега се чудя дали да не я сложа под карантина.
В стаята на племеницата ми пък са им забранили да си махат маските. 😉
Това е много, много нечестно и несправедливо, жалко.

# 30 815
  • Мнения: 9 276
Интересна статия, която обяснява защо цялата шведска стратегия се базира на едно много грешно предположение. А именно какво точно се случи в град Ухан. Андерс Тегнел и неговия предшественик Йохан Гизеке не вярват, че Китай е успял да спре коронавируса с локдауна, който наложи. Оттам единственото друго обяснение е, че вирусът сам се е спрял, след достигане на стаден имунитет. Оттам правят още заключения, че вирусът всъщност е много лек, че 80-90% от хората прекарват вируса безсимптомно и само много малка част, тези, които китайците са регистрирали официално имат нужда от лечение. (Мангъров: 90% няма и да разберат, че са болни).
http://www.openias.org/swedens-covid19-strategy
Добре, сбъркали са с Ухан, предположил си разни неща, които не са верни, пък и хайде, на Китай не може много да им се вярва по принцип
 Но от тогава насам половината свят, включително и повечето държави в Европа демонстрираха, че този вирус се спира, че даже и с по-леки мерки от китайските. Нормалните хора в такава ситуация си преразглеждат възгледите и теориите в лицето на нова информация и доказателства.

# 30 816
  • Мнения: 2 110
Доколкото разбирам проблемът на Швеция са старческите домове. Някой писа, че в началото персоналът не е имал на разположение предпазни средства. Самата шведска стратегия не е грешна, проблемът е, че не опазиха старческите домове. Нещо, което не успяха да направят и други държави със строги мерки.

# 30 817
  • Мнения: 11 622
Годеницата на фронтовия китайски лекар, чиято смърт в средата на февруари доведе до траур в цялата страна, роди момиченце.
Д-р Пен Йинхуа, специалист по критични грижи, беше един от специалистите на първа линия в град Ухан, където вирусът бе открит за първи път в края на декември.
29-годишният мъж отложи брака си, който беше насрочен за 1 февруари, за да лекува пациенти в една от пренаселените болници в града. Той почина на 20 февруари, оставяйки след себе си годеницата си, която беше бременна шест месеца.
Когато се съобщава за смъртта му, медиите споделят неговото „хунша джао“ или сватбени снимки - които обикновено се правят преди сватбата в Китай. Документи откровено отбелязаха, че поканите за сватбата на двойката все още „седят в чекмеджето на кабинета му“.
Мнозина в социалните медии наричат ​​пристигането на дъщеря днес „благословия“, но „трагедия“, отбелязвайки, че детето е родено в националния Ден на детето, но никога няма да се срещне с баща си „герой“.

https://www.bbc.co.uk/news/live/world-52872670/page/5

# 30 818
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
How Iceland Beat the Coronavirus

Интересна (и дълга) статия в the New Yorker за това как Исландия се справи с овладяването на епидемията. Включва разговор с членове на щаба, шефа на екипа за откриване на контактни, министър председателя, шефа на deCode и обикновени хора, включително и такива, прекарали вируса. Заглавието е малко помпозно. В Исландия се въздържат да твърдят, че вирусът е “победен”. Иначе статията е точна откъм фактология.

Няколко абзаца с Гугъл преводач.  (Пропускам много, но статията наистина е огромна.)

Сутринта, петък, 28 февруари, Айвар Палми Палмасон, детектив от полицейското управление в Рейкявик, беше призован от шефа си.  Исландия все още няма потвърден случай на covid-19, но Министерството на гражданската защита и управление на извънредните ситуации на страната искаше да бъде подготвено.  Да предположим, че някой е тестван положително?  Екип ще трябва да открие всички, с които този човек е бил в контакт. Надзорникът на Палмасон му каза, че ще ръководи този екип.

 „Просто си говорехме: „Ако и когато се случи първият случай - може да е тази седмица, ние просто не знаем “, припомни Палмасон.  "И тогава, два часа по-късно, получихме обаждането."  Човек, който наскоро е бил на ски в Доломитите, беше първият известен в страната болен с коронавирус.

Две други ченгета, две медицински сестри и криминолог бяха назначени в екипа на Палмасон.  "С нашите детективски техники за намиране на хора започнахме да събираме информация за случая", каза ми Палмасон.  Човекът, научава екипът, е бил в Исландия няколко дни преди да бъде поставена диагнозата.  През това време той е правил всички неща, които хората обикновено правят - ходел е на работа, с колеги, други занимания.

Всеки, който прекара повече от 15 минути близо до мъжа в дните, преди да изпита първите си симптоми, се счита за потенциално заразен.  („Близо“ беше определено като в радиус от два метра.) Екипът излезе със списък от 56 имена.  Към полунощ всички 56 контакта са намерени и им беше поръчано да се карантират за 14 дни.

Първият случай беше последван от още три случая, след това от шест и т.н. До средата на март потвърдените случаи в Исландия се увеличават на 60, 70, дори 100 на ден.  Като част от населението на страната това е далеч по-бързо от темповете, в които случаите в Съединените щати нарастват. Броят на хората, които проследяващият екип проследява, междувременно се увеличава още по-бързо.  Заразеният човек може да е бил в контакт с 5 души или 50, 60 и повече.  Една млада жена беше толкова активна, преди да е тествана положително - ходене на уроци, репетиране на пиеса, посещение на хорова практика - че контактите й наброяваха близо 200.  Всички бяха изпратени в карантина.

Проследяващият екип също нараства, докато не наброява 52 членове.  Те работеха на смени в конферентни зали в хотел в Рейкявик, който беше затворен поради липса на туристи.  За да намерят хора, които са били изложени на вируса, членовете на екипа сканираха манифести на самолета и кадри от охранителни камери. Те се опитаха да определят кой седи до кого в автобусите и в лекционните зали...

[…]

В Рейкявик бях отседнах в един от малкото отворени хотели, в сграда в стил Арт Деко, недалеч от парламента.  Една вечер, след като се прибирах в хотела, видях филмов екип и струпване на оборудване, блокиращо коридора.  Пред камерите стояха двама мъже на средна възраст и жена, всички облечени в бели хавлиени халати.  Макар че бях в Исландия само от два дни, аз ги познах. Те бяха екипът, който ръководеше отговора на Исландия на covid-19: директорът на страната за управление на извънредни ситуации, Видир Рейнисон;  главният епидемиолог, Торолфур Гуднасон; и директорът по здравеопазването, Алма Мьолер.

Рейнисън, Гурнасон и Мьолер работиха заедно от импровизиран команден център в офисите на исландската брегова охрана. През март, април и голяма част от май всеки ден те провеждаха съвместен брифинг в 14 ч., на който обсъждаха по същество какво знаят и какво не знаят. Понякога канеха гости, например, психолог, който съветва как да говорим с децата за пандемията.  Понякога предупреждаваха за дезинформация - например, потенциално фатални последици от опита за борба с вируса чрез пиене на белина.  Рейнисон, Гурнасон и Мьолер станаха толкова известни, че бяха наричани просто като „триото“ или „триножникът“ или, както ми го каза един човек, „светата троица“.

Същата вечер Светата Троица бяха облякли халати, за да опитат друго чудотворно спасение.  Около четиридесет процента от приходите от износ на Исландия идват от туризма.  За да компенсира американци, англичани и германци, които ще останат вкъщи заради covid-19, правителството поръчва рекламна кампания, за да насърчи исландците да пътуват в страната през лятото. […]

Както се случи, имах среща на следващата сутрин, за да говоря с Мьолер. […] През 2018 г. тя става първата жена директор на здравеопазването.

Мьолер извади серия от графики и диаграми на лаптопа си.  Те показват, че на глава от населението в Исландия има повече covid -19 случая, отколкото всяка друга скандинавска държава и повече дори от Италия и Великобритания.  Имаше огнище в старчески дом в град Болунгарвик и още едно огнище на Уестманските острови.

 "Числата в началото бяха ужасни", каза Мьолер.  Тя приписва успеха на страната в намаляването на броя на случаите отчасти на ранната реакция. “Триото“, заедно със служители от университетската болница в Исландия, започнаха да се срещат още през януари.  "Видяхме какво става в Китай", припомни тя.  „Видяхме снимките на хора, които лежат мъртви в спешните отделения, дори на улицата. Така че беше очевидно, че се случва нещо ужасно.  И, разбира се, не знаехме дали ще се разпространи в други страни.  Но не смеехме да рискуваме.  Така че започнахме да се подготвяме. " Например, беше открито, че страната се нуждае от защитно оборудване за своите здравни работници, така че служителите на болницата веднага се заемат да купуват повече.

 Междувременно Мьолер започна да сглобява „резервен“ екип.  […] Лекари, които наскоро са се пенсионирали, медицински сестри, които бяха на други работни места - всички бяха призовани да се запишат.  Когато започнаха бързо да се диагностицират нови случаи, резервният екип, заедно с лекари, чиито кабинети бяха затворени заради пандемията, консултураха хората по телефона.  "Ако си на седемдесет, ако си с високо кръвно налягане, всеки ден ти се обаждат", каза ми Мьолер.  „Но ако си млад и здрав, може би два пъти седмично.  И съм убедена, че това доведе до по-малко прием в болницата и още по-малко прием в интензивното отделение. “

Това, от своя страна, изглежда е намалило смъртните случаи.  Смъртността на Исландия от covid-19 е една на всеки 180 потвърдени случая или едва 0,56 на сто - една от най-ниските в света.  Цифрата е толкова ниска, че предизвика някои съмнения. Отделът на Мьолер решава да проучи колко исландци са починали поради каквато  и да е причина от началото на епидемията.  Оказа се, че общата смъртност в Исландия всъщност е намаляла след пристигането на коронавируса.
 
[…]

# 30 819
  • Мнения: 5 639
Прекрасно. Исландия е колкото Пловдив. Всички са роднини. И е остров, доколкото знам.

# 30 820
  • Мнения: 9 276
Реално цялата им стратегия се базира на поредица от грешни предположения и грешни модели. Грешно им е и предположението колко бързо ще достигнат до стаден имунитет, защото дори и по-леките мерки за социално дистанциране се оказа, че имат голям ефект върху разпространението на ковид. Така те застинаха в една епидемия, на която не й се вижда края, а стадния имунитет е все така далече. В други държави имаха нещастието ковид да запали големи огнища преди да забележат и да реагират.Швеция тръгна по-късно от Италия, Испания и т.н, но бавно и полека се изкачи до първите места по смъртност. А идеята, че можеш да запалиш пожар и, че ще можеш да го контролираш (да опазиш старческите домове) е както каза бившия главен епидемиолог на Швеция, една мечта, без връзка с реалността.

За Исландия - браво, направили са това, което трябва.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 01:17 от LillyM

# 30 821
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Прекрасно. Исландия е колкото Пловдив. Всички са роднини. И е остров, доколкото знам.

Похвално, че знаеш. Ето и аз знам някои неща:

Исландия е остров, ама не е барикадирана. В Пловдив нямаше по 60-100 случая на ден. А пък Андора е няколко пъти по-малка от Пловдив.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 02:47 от ЧеКа

# 30 822
  • Мнения: 11 622
Как Шетланд спря вируса?
Това е най-северната точка на Обединеното кралство - група острови, с население 23 000 човека
Шетландските острови бяха един от най-засегнатите райони на Обединеното кралство по брой на населението.
53-годишният архитект Аййн Малкълмсън и съпругата му Сюзан станаха първите потвърдени случаи на островите през март, след като прекараха дълъг уикенд в Неапол.
Само четири дни след резултатите от тестовете им, броят на потвърдените случаи нарасна от два на шест, пет дни по-късно, на 15, а до 19 март - 24 случая.
"В един момент бяхме на върха на графиката в света"
Според National Records of Scotland (NRS), първата смърт на човек в Шетланд с Covid-19 е настъпила известно време между 30 март и 5 април. На следващата седмица дойдоха още пет; шеста седмица след това. На 6 май е обявена друга смърт; от тогава няма повече. Трагично е, че петима от седемте бяха в дом за грижи.
Шетланд има основателни причини да се надява, че е видял последната си коронавирусна смърт в настоящия пик. Последният път, когато жител на островите беше тестван положително, беше 20 април - оттогава общият брой потвърдени случаи останаха все още 54.
Общо 54 потвърдени позитивни и 7 починали.
https://www.bbc.co.uk/news/stories-52823510
Статията е дълга и подробна.
С тестване, проследяване и изолация. Също така, огнището на морбили на ферибота в Абърдийн/октомври 2019г/ означаваше, че NHS Shetland има много скорошен опит в провеждането на контактно проследяване.

# 30 823
  • Мнения: 1 020
Жалко е, че пристигащите от Швеция не осъзнават опасността, която създават идвайки от силно засегната страна и разхождайки се без карантина.
Всъщност първите случаи в София дойдоха точно от жена, живееща в Италия, която дойде, събраха се семейно - зарази родителите си и един куп роднини. Родителите бяха първите двама починали, братът въпреки, че беше тестван отрицателно, е заразил колежка, която малко по-късно почина.
Ясно е, че всеки пристигащ може да излъже системата, но дали ще излъже вируса? И как ще живееш с мисълта, че си убил родителите си или някой хронично болен роднина/познат.

# 30 824
  • Bulgaria
  • Мнения: 2 671
19 са новите доказани случаи на COVID-19 у нас на 1 юни. Сред тях е и 39-годишна бременна жена. Това обяви проф. Тодор Кантарджиев по време на брифинга на Оперативния щаб.

Общо деветима от новозаразените са приети в болница.

Новите случаи са в областите София - двама, Пазарджик - трима, Ямбол - деветима, Сливен - трима, Шумен - двама.Тестове са направени на 1220 души.

Същевременно още 33-ма души са излекувани.

 „Навлизаме в етап на угасване на епидемията”, заяви проф. Кантарджиев.

От първия случай на COVID-19 нас до момента са регистрирани 2538 заразени, броят на починалите е 144, а на излекуваните – 1123.

Най-много заразени до момента има в София – 1057 души.

141 са лицата с потвърден COVID-19 в България, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 20 от тях са в интензивни отделения.

През последното денонощие са починали 4-ма души. В Пета МБАЛ-София е починал мъж на 78 г. Няма данни пациентът да е страдал от придружаващи заболявания. В Сливен е починал мъж на 78 г. с диабет и исхемична болест на сърцето. В УМБАЛ Стара Загора е починал 62-годишен мъж, който е имал аденом на простатата. Последният съобщен смъртен случай е на жена на 66 г. от Пазарджик, която е била на лечение в Пловдив и там е издъхнала. Пациентката е страдала от диабет.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 08:37 от MK_

Общи условия

Активация на акаунт