Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Име Хубавена, или?

• 9 525
  • 224
  •   1
Отговори
Привет, мами!

Може някои да ме помнят, преди месеци бях питала за друго име, от което се отказах.
Но ето, че сега отново идва ред да умувам, и ще се радвам да споделите мнение.Blush

Иска ми се името за моето момиче да не е често срещано и банално( Мария, Камелия и т.н.). Също да не е от супер модерните напоследък( Амая, Теа... ).
Искам просто по-различно име.

Тези дни попаднах на името - ХубавЕна/ ХубавИна. Наистина много ми хареса(по-скоро ХубавЕна, но не знам как се възприема от друг и как би му се казвало на галено, освен Вени(което хич не ми се нрави). На една моя позната ѝ казват Бени(което също ми е странно). Притеснявам се и дали не звучи, знам ли... селско/простовато? Thinking Също така, не искам да кръщавам на никого, но едната баба се казва Венета, дали ще изглежда, че е кръстено на нея с това "вена" отзад. ThinkingGrinning

Иначе ми се искаше да направя анкета (четох уж как се прави), но не виждам такъв бутон при мен, ако после го открия, ще направя.
Другите ми имена за сега са:
- Дариела, Самуела, Рафаела;
- Мериан, Мадлен, Жаклин;
- Златизара, Златиела.

Моля, кажете какво мислите и за кое име сте, бих приела и ваши имена идеи. Съжалявам за дългия пост, също благодаря предварително на всички, които ще се отзоват. Innocent

# 1
  • Добрич
Нито едно от посочените.Много са ми изкелиферчени и изсмукани от не знам къде.

# 2
Чудя се, какво му има на 21 век, че така ви обърка всички?
Имената са меко казано несериозно звучащи и аз нe бих била доволна, ако майка ми ме беше кръстила, с което и да било от тях...
Предпочитам да дам идея за имена, отколкото да кажа кое харесвам от горните/то и няма такова де/:
Анабела, Силвия, Калина, Ребека, Александра, Саша, Симона, Валентина, Валери/точно както го написах/.
Деца ще раждате, замислете се над това, а не да са с най-оригиналните имена, които може нечии мозък да измисли/освен ако не искате да срещате подигравателни физиономии всеки път, когато бъдете запитани за името на детето си/.

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 23:22 от Чакалката

# 3
  • Варна
Ужасни са, съжалявам. От желание да измислите единственото и неповторимо име залитате в крайности. Супер измислено звучат повечето от имената, чак не ми се вярва някой да ги обмисля сериозно.

# 4
От изброените само Жаклин ми харесва. Другите са ми изкилифинчени и не мисля, че ще се приемат за нестранни имена от повечето хора.

# 5
Ако трябва да избера някое от посочените имена, то това са Жаклин или Мадлен.
Другите имена, особено Златизара, направо ме оставиха безмълвна.
И аз винаги се чудя, какво кара родителите да измислят нови имена, кои от кои по-причудливи, дали им дава някакво усещане за уникалност, не знам...

# 6
Е, ако държиш да ѝ викат Хубка - давай смело напред.

# 7
  • София
Всички посочени, с изключение на Мадлен и Жаклин, са много стъкмисани. Аз лично не съм фен на имена, които ми звучат като с правописна грешка или съставени от други, за да се угоди на някого.

# 8
Хубавена - остаряло име според мен.
Дариела-не е благозвучно.Дарина ми харесва повече .
Далия
Доротея
Харесвам Самуел,но Самуела ми звучи грубо.
Мериан също ми звучи грубо
Жаклин не е лошо
Златозара ми харесва повече от Златизара
Златиела също не е благозвучно
Зара
Зоя-гръцко е и има хубаво значение
Рафаела пак е производно от мъжкото Рафаел.
Въобще женските имена производни от мъжки звучат малко грубо.
Радост
Ренета

Бих избрала Мадлен.Много красиво,нежно и женствено.

# 9
Жаклин е много хубаво име. Извинявам се, че трябва да ти го кажа, но останалите не ме впечатлиха особено. На мен лично ми харесват Белослава, Ахинора - с дъх на теменужка, Елеонора, Зара, Самира и т.н. Все пак е важно на теб и на таткото да ви харесва името на детето. Аз вярвам, че малко или много името влияе върху характера на човека. Успех при избора!

# 10
  • Terra incognita
Хубавена, Хубавина- катерорично не!
Златиела?! Wtf?

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 17:29 от VickyTaylor

# 11
Аз не съм чувала име Хубавена, но ми харесва. И да, Хубка ще е на галено, аз познавах една жена, която така си се казваше - Хубка.
Другите са ми странни. Евентуално подобни:
Вместо тези със З ти предлагам Зара - малее, познавах една Зара, такава хубавица!
Вместо Дариела - Дара
Другите не ми харесват.

# 12
Хуба е по-добре. Може на някой да му изглежда старо,  но  и Александър е старо. Просто е забравено и не се използва често.

# 13
  • София
Познавам Хубавина,родена през 1993 г.Бях и учителка ,когато си карах практиката.Прекрасно дете и за нейно щастие никой не ѝ се подиграваше на името.Обаче като знам как днешните деца почти за всичко намират повод да се гаврят не знам дали е удачно това име.Иначе го харесвам.
Ако искаш не чак толкова срещано,но пък хубаво име -Станислава(варианти за галено колкото искаш).
От другите,които си предложила,-Жаклин и Мадлен(познавам тъкмо две момичета с това име).

# 14
  • Пловдив
И на мен никое не ми харесва. Приемливо ми звучат Самуела, Рафаела и централното за темата Хубавена (за Хубавина не знам, защото хубавинА е съществително нарицателно и написани изглеждат еднакво), то не е лошо, но вероятно ще звучи странно на някои.
В крайна сметка еднакви вкусове няма и родителите решават.

# 15
Рафаела, Жаклин, Мадлен. Само с тези имена няма да се подиграват на момиченцето в у-ще. Това е важното!

# 16
Познавам една Хубена, а не Хубавена. Единствено Жаклин ми харесва от предложените.

# 17
Не знам защо подигравките в училище са основния минус като също толкова проблемно е и непрекъснато грешно изписване по документи цял живот на разните измислени имена. ММ е с такова - не можете да си представите колко главоболия, защото някой недочул, друг го билосрам да пита за трети път, някой си мислел, че не му е разчел правилно ръкописа и няма как да се казва така -съответно грешни договори, връщане по институции и митници..
 Не им го причинявайте.
От изброените единствено Мадлен ми е ок.

# 18
  • Австрия
Не се ли е казвала сестрата на Аспарух т.е. дъщерята на Кубрат Хуба? Хубавена ми допада. Другите имена - не.

# 19
Хубавена, сериозно??
А ако, да не дава Господ, детенцето не сияе от хубост, как ще се справя с ироничните погледи, намеци и други?
Спомням си една Снежана от детството ми, силно мургава девойка, побъркваха я просто!
Що за глупост е този стремеж за оригиналност у българите, когато дават имена на децата си? То да е оригиналност - как да е, а то глупаво, нескопосано оригиналничене... после децата цял живот носят последствията. Златизара, Златиела, уф...
Моля да ме извините, че съм рязка, но при поредната тема с поредните мисловни напъни на бъдещи родители, не се стърпях да си изкажа мислите точно както ми идват в главата.
 Дайте на детето си едно красиво, смислено, лесно за произнасяне име. Защото го обичате и не искате да му създадете притеснения и неудобства за цял живот.

# 20
  • София
Разни такива окончания ми изглеждат излишни и безпричинно удължават и утежняват името. Все едно Петяниела.
Хубава си е достатъчно. Да, може да се каже, че е твърде буквално, но пък си е красиво име. На мен ми харесва със сигурност повече от Виктория и Никол. 
От другите изброени харесвам Рафаела. Мадлен, но с едно А накрая-Мадлена. Жаклин с а, също ми допада-Жаклина.
Ако е златно и светло, то да е Златина или Светлозара, Зара.
Ако търсите нещо по-буквално-Малина е приятно. Цветните също-Камелия, Ясика, Ралица, Маргарита.
Лара, Леда...като по-кратки.
Има много редки имена, които не са странни и натруфени-Ида, Малвина, Ария, Райна, Божена, Жара...и още много.

# 21
Винаги съм смятала, че галеното име е също толкова важно.. Ако ви дразни "Вени", както твърдите, защо ще я кръщавате така? Другите варианти са - Хуби, Хубка, Буба....

# 22
Аз пък познавам 2 броя Хубавена. Жена на 40 и дете на 10. Жената няма галено име на момиченцето и казват Вени.
Приемам го като нормално име. Защото правя връзка с тях а те са нормални хора.
Аз лично не бих си кръстила детето така. Както и Рафаела която познавам и и викат Ела.
За мен името носи заряд. Човек го чува по стотици пъти на ден и щом ти викат Вени това реално е твоето име. Както и щом ти казват Ела...пак това е твоя заряд.

# 23
От посочените ми харесват само Мадлен и  Жаклин .

# 24
От всички изброени само Жаклин ми се струва нормално. Може и Мадлен.

# 25
Съжалявам, но нито Хубавена, нито Хубавина ми харесват. От изброените само Мадлен ми допада.

# 26
Аз пък познавам 2 броя Хубавена. Жена на 40 и дете на 10. Жената няма галено име на момиченцето и казват Вени.

Това ми е малко, като Светли на дядо си Ламбо.

# 27
Мадлен или Мадлена ми харесват. Другите не. Предлагам по-рядко срещано,но хубаво име -Силвена,а наскоро чух - Виолена. Ренета също ми харесва. Споделете после какво сте избрали. Леко раждане! 😊

# 28
Само Мадлен и Жаклин ми харесват от Вашия списък. Хубавена ми звучи много остаряло. Подозирам, че това име - ХубаВЕНА, е избрано пак заради баба Венета, за която авторката писа в предишната си тема, че свекърва й Венета държи внучката да е с нейната буква...

Предлагам Вероника.

Последна редакция: вт, 07 апр 2020, 21:07 от Radilena

# 29
Само Мадлен харесвам. Жалкин става също. Не знам какво да предложа,защото хем не искате банални,хем не много модерни,а пък изброениете от вас са повече от странни. Ето и моите предложения:
Елвира-е много хубаво име и вече съвсем не срещано. Елви на галено. Имам позната с това име-красавица.
Велина,Анастасия,Магдалина,Бетина-по-различно ако ви допада,Лорета,Лорена,Анджелика,Йована-наскоро го чух,Жасмина,Мелина. Това са имена,които харесвам,далеч са от традиционните,но за мен са повече от нормални,вече възприети,добре звучащи. Наистина не знам какво точно търситие като име.

# 30
  • София
Вместо Златизара бих предложила Елизара.

# 31
И на мен не ми допаднаха особено имената... Предлагам Мерилин, Дарая, Зорница - Зори

# 32
Вместо Хубавина предлагам Красимира. В днешно време много рядко се среща сред децата.
От изброените имена само Рафаела ми харесва и Мадлен донякъде.
Предлагам Милена, Светлозара, Светослава, Стела
Венета си е достатъчно хубаво и рядко за днешно време име, но явно не искате да е на бабата. А какво ще кажете за Венцеслава също рядко срещано име за дете?

# 33
Хубавена не, грубо и остаряло ми е. Мадлен и Жаклин харесвам. Предлагам като непопулярни имена Благородна, Доротея, Любима, Теофана, Аполония, с уговорката, че аз не бих ги избрала. Моите деца са с много популярни имена, но пък там, където живея минават за старомодни. Тенденцията е към кратки имена, така ми се струва.
Не го разбирам това с оригиналните имена, но както го чувстваш. После винаги ще си мислиш, че можеше и по-оригинално име да избереш.

# 34
Хубавена не ми харесва. От изброените имена Жаклин, но с уговорки.

# 35
Хубавена - не! Не ми харесва изобщо.
От изброените ми харесват само Мадлен и Жаклин.
Предлагам - Силвия, Силвена, Десислава. Не са често срещани сред децата, но не са и от модерните. Също и Велизара или само Зара е страхотно име.

# 36
  • При елфите ...
Може би... Самуела (харесвам женски имена, които са по-популярни като мъжки: Бориса, Асена, Ангела, Милана, Стамена, Дамяна, Бояна... ), другите определено не ми харесват. Защо не помислите за нещо друго като вариант... родителите орисват детето си за цял живот давайки му определено име... Тъй като не харесвах името, което са ми избрали родителите ми... когато стана възможно го коригирах... Така, че помислете пак...

# 37
Златизара е много интересно име и някак си звучи много красиво. Също ми харесва Жаклин.

# 38
  • Пътеводителят е достоверен, действителността често греши!!!
Познавам една ХубавИна - не ми допадна като излъчване => не харесах името...
В малките класове "Хуба-Буба, дъвка чудна" ще е често срещано обръщение, не че това е най-важното, но такива травми остават дълго в живота на човек...

От изброените ми допадат само Мадлен и Жаклин. Мадлен, според мен, не предразполага към съкратено име. Жаки, към Жаклин ми звучи добре.
Ако искате буква З като начална - моето любимо женско име със З и Зина. Много исках дъщеря ми да се казва така, но заедно с таткото избрахме име, което да харесва и на двамата и да ѝ отива много. Казва се Мая.
Успех с избора и леко раждане!

# 39
  • София
И на мен нищо не ми допада. Нали сте наясно, че освен на вас, името трябва да го хареса и самото дете. Но това, разбира се, няма как да го знаете, затова поне предвидете на кое име няма да се подиграват или поне намалете шанса. 90% от тези, които сте дали, ще постигнат точно обратното. И е добре да запомните, че не е задължително "уникалността" да е хубаво нещо.

# 40
Хубавена е старо и грозно име, съжалявам.
 А останалите, които споменавате, са просто ужасни. Единственото приемливо име,според мен, е Мадлен. Чудя се как ги измисляте тия имена. Не се обиждайте, но са смешни.
Помислете, че детето Ви ще трябва да живее с това име и евентуалните подигравки,които ще му донесе.

# 41
Доста е преувеличено това за подигравките.  Съвременните деца са доста осъзнати. Не съм срещала подигравки за име, физ. недъг, децата приемат нормално и аутисти, и всякакви.  Името не е осмиващо,  не знам защо смятате, че ще отнесе подигравки...Може бе вие самите реагирате така, но в такъв случай проблемът не е името!

# 42
Стига бе, били осъзнати и не се подигравали... Колко случаи вече на торзомени дена има по училищата? Не се е променило нищо кой знае колко. Децата са си деца: първични и първосигнални и съжалявам, но Хубавена... Някой нагоре писа, ами ако детето не е особено красиво?.. Ще си отнася подигравките като едното нищо.

# 43
Не знам...Може би сме случили на възпитани съученици, но в при децата ми учат както Иванка и Стоил, така и деца с имена от сериали и никой няма проблем с това. От родителите  и възпитанието им идва всичко.

# 44
С буква Х
Харесвам гръцкото Хелия..Женският вариант на Хелиос-бога на слънцето от старогръцката митология.
Харитина-старо библейско име

Християна също ми харесва,а и не е често срещано.

# 45
Харитина е хубаво име. Познавам една жена с такова име, но на галено и казват Хари, което ми е малко мъжко.

# 46
Между Хубавена и Хубавина избирам Хубавина. Приемам го за нормално име, но не бих го използвала за мое дете.
Мадлен ми хареса най - много от останалите имена в първия пост.
Предлагам: Красина, Лъчезара, Силвина, Славея, Хрисия, Жана, Жара, Рената, Нолина, Ноела, Кремена, Райна, Рангелина, Вангелия, Савелия, Милица.

# 47
Към авторката, честно да ви кажа предишния избор на име, който имахте - ВИвиан ми се вижда в пъти по добре пред хубавина.
Опитвам се да ви разбера защото си спомням от предишната тема с колко много обстоятелства съобразявате имего на детето, но моля ви нека това не бъде повод да се изпада в крайности.
 Щом искате по нетрадиционни но същевременно не толкова модерни в момента имена, ето моите предложения:
Леда, Луиза
От посочените от вас ми допадат Жаклин и Мадлен
Ако търсите имена със символика Вяра, Сияна, Божана, Божидара (Дара), Надежда,

# 48
Хубавена, Хубавина - категорично НЕ.

Какво ще кажете за Българина- оригинално, звучно, рядко срещано име.

# 49
  • Terra incognita
Българина? Сериозно ли? И как ще й викат на галено- Бълги, Рина? Ужасно е. При наличието на толкова много нормални имена, какъв е тоя зор за оригиналничене, граничещо с кич и изключително лош вкус?
Кръствте я Вируслава, така всички ше знаят през коя година е родена.

# 50
Мисля,че това с Българина беше шега.

# 51
Може бе вие самите реагирате така, но в такъв случай проблемът не е името!
Да, аз самата реагирам така. И точно името е проблем. Всъщност не мисля,че някой ще отиде и директно ще каже на детето "имаш смешно име" или нещо от сорта, а по-скоро ще си помисли " егати името".

# 52
Може бе вие самите реагирате така, но в такъв случай проблемът не е името!
Да, аз самата реагирам така. И точно името е проблем. Всъщност не мисля,че някой ще отиде и директно ще каже на детето "имаш смешно име" или нещо от сорта, а по-скоро ще си помисли " егати името".
Децата ще го кажат, по-големите само ще го помислят.

# 53
И все пак, ще споделите ли дали се спряхте на някое име? 🙂

# 54
Благодаря за споделените мнения!
С много от тях не съм съгласна. Това с подигравките в училище... За мен, наистина, е абсолютна тъпотия, тъй като децата могат да намерят за какво да се присмиват винаги( дебел, слаб; голям, крив нос; пъпки, дрехи, поведение и какво ли още не Wink ). Няма да опазите децата си от това, като кръстите детето Иван, примерно, защото Иван, горкият, може да има щръкнали уши... И сещате се вече какво имам предвид.
Всеки си има вкус - боклукът за един е съкровище за друг.
Пуснах темата, защото не спирам да се колебая. Нищо не ми харесва, не виждам защо това, че търся 'оригиналност' е нещо лошо. Имената, които съм дала към момента не са ми фаворит, но и имената от вида на Галина, Марина, Силвия и Мирослава също.
Радвам се, когато чета различните мнения от всички вас, може от нищото, нещо да ми изскочи. Hug

# 55
Имената, които съм дала към момента не са ми фаворит, но и имената от вида на Галина, Марина, Силвия и Мирослава също.

Е защо ги даде тогава да избираме между тях?
За протокола, Марина е много красиво име, далеч по-добре от Хубавена/Хубавела и има хубаво значение: море. Морето е красиво, необятно и дълбоко. 😉

# 56
Към момента съм харесала тези, исках да видя мнения за тях. "Фаворит" за мен е нещо повече от 'харесала'. Никъде не съм казала, че до края на бременността си, това ще са имената измежду, които ще избирам.
За името Марина - само по себе си не е хубаво или лошо, даденият човек го преквалифицира в едно от двете. Хубаво е за вас, за мен не. Същото е и за морето - във вас предизвиква красота, в мен страх. И е напълно нормално усещанията да са различни.

Имената, които съм дала към момента не са ми фаворит, но и имената от вида на Галина, Марина, Силвия и Мирослава също.

Е защо ги даде тогава да избираме между тях?
За протокола, Марина е много красиво име, далеч по-добре от Хубавена/Хубавела и има хубаво значение: море. Морето е красиво, необятно и дълбоко. 😉

# 57
Добре де,но ти не казваш дали някои от предложените от нас ти харесват или не?

# 58
Каза, че няма фаворит. 😉

# 59
Аха и от нашите няма,ясно.

# 60
Щом все още нямате фаворит, значи никое от изброените имена не е вашето. Както се казва -ще го усетите. Аз почти от началото на бременността знаех как искам да се казва детето ми и никое друго име не ми харесваше.
 Представете си как наричате дъщеричката си така, как и казвате на галено и най-подходящото за вас име ще пасне.

# 61
Предлагам  да е Линда, испанската "Хубавена". Да ме извини баба Венета...
Има  и една приказка "Хубавка и ч...."-
Буквата Х е някак тежка за мен (като вибрация, не знам как да се изразя).
С Х, само Хелия
Иначе от вашите предложения - само Мадлен ми харесва.

# 62
Ако ви харесва буквата Х, други по нетрадиционни имена Хана, Хенриета

# 63
Рафаела ми звучи много нежно, но аз по принцип харесвам женските имена, които са производни от мъжки, и не ги намирам за груби.
Останалите от списъка са... абе, да кажем, че не са ми по вкуса. Единственото нормално сред тях като че ли е Жаклин, ама ми е много кифленско.

# 64
Харесват ми Златизара и Рафаела. Второто ми напомня певицата Рафаела Кара.
Мадлен и Жаклин, които повечето харесват, на мен не ми харесва особено.

Ако се търси рядко срещано име, но не измислено, предлагам Серафима, Агата, Елисавета, Аглика. Старинни имена, интересно звучат.

# 65
  • София
От изброените ми допадат донякъде само Рафаела и Жаклин.
А вместо Златизара и Златиела (които ми звучат много измислено) предлагам Златина или ЗлатЕна, ако държите да е нещо различно, също и Златомира.

# 66
Златна
Зинаида
Зарина

# 67
Харесвам Каролина, Карина, Клара.

# 68
Познавам и Хубавена (1981-2), и Златозара (1985-6). В началото имената им ми бяха странни, защото не бях ги срещала, но никога не са ми били неприятни или такива, които предизвикват неприемлива асоциация Simple Smile Важно е да харесвате името, а детето както и да го кръстите, винаги има опция да му измислят прякор или да не си харесва името.

# 69
Хубавена не ми звучи селско или простовато, но не ми и харесва!

С буква,, З" предлагам доста рядко срещаното Зарина.

А от вашите изброени ми харесват Мадлен и Жаклин, различни, не често срещани и в същото време не толкова засукани(за моя вкус).

# 70
С буква Х
Харесвам гръцкото Хелия..Женският вариант на Хелиос-бога на слънцето от старогръцката митология.
Харитина-старо библейско име

Християна също ми харесва,а и не е често срещано.

В този ред на мисли може и
Христинела,
Христинелия,
Христофора,
Христоматия...опс. Съжалявам

# 71
Аз тези не мога и да ги запомня, а какво остава да ги изрека... 😀

# 72
  • Terra incognita
Като сте започнали с Х, предлагам Херкулесия. 😉

# 73
Като сте започнали с Х, предлагам Херкулесия. 😉
Хуауейа
Ще минава модератор... 😀

# 74
Не знам защо решихте, че търся имена с буквата Х Grinning
Хубавена ми харесва като име, а не защото започва с Х.
Все пак благодаря за предложенията, но да не останат заблуждения в хората, че се стремя към това.

# 75
Ужасно много не ми харесва Хубавена- не звучи добре, а и е адски претенциозно, според мен си проси подигравките...
Другите изброени имена също са адски скалъпени! Само Мадлен ми харесва от изброените.

# 76
Откъде ги измисляте тези глупости!!! Има толкова традиционни ,красиви имена.Мислете за детето,да не му се подиграват заради вашите измишльотини.

# 77
Авторката предпочита рядко срещани имена.

# 78
Категорично Мадлен!!!!

# 79
  • Terra incognita
Предлагам Аврора, означава Зора, много нежно име.

# 80
Предлагам Аврора, означава Зора, много нежно име.

И на мен Аврора ми харесва много, и като звучене, и като значение.
От Аврора се сетих да предложа Ахинора и Афродита.
А пък ако авторката се върне на варианта да избира име с първата буква на бабата, предлагам Венера.

# 81
Аврора не беше ли спящата красавица?

# 82
Сетих се за Луизабел /името на БГ актриса/ и Анселита /участничка в семейно предаване/. По модела на първото много имена могат да се съчетаят.
Авторката моля да помисли как ще се произнася името Хубавена на английски език, ако и да не й е важно сега. За детето в бъдеще може да е от значение.

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 20:20 от @NoName

# 83
Луизабел звучи ужасно. По-добре да беше Луиза-Изабел.

# 84
Кръсти я Казабланка.

# 85
Златна
Зинаида
Зарина

Имам позната на име Златна - цял живот й се налага да обяснява и уточнява, че не е нито Златка, нито Златина...

# 86
Някои не осъзнават на какво обричат децата си.

# 87
Златна е хубаво име ,имах учителка от гимназията,която се казваше така.

# 88
  • София
1. Рафаела
2. Мадлен

Рафаела е красиво, библейско е, необичайно е.
Ивана, Стоянка и прочие са също женски вариант на мъжки имена. Просто сме им свикнали.

# 89
  • софия
На мен най-много от изброените от Касиди ми харесва Дариела.

# 90
Сетих се за имената-Доника и Аника, според мен са хубави , женствени и рядко срещани😊

# 91
Сетих се за имената-Доника и Аника, според мен са хубави , женствени и рядко срещани😊

Покрай тези имена се сещам за един филм от детството ми за съпротивата, румънски - "Балада за Мариока". Никога след това не съм срещала името, но ми е останало в съзнанието - емоционално и красиво.

# 92
Като прочетох за Мариока, се сетих за Виорика. Пак е румънско име и означава теменужка.

# 93
  • Down south
Съжалявам да го кажа, но изброените от авторката имена, заедно с Хубавена/Хубавина, са стряскащи Close
Мадлен и Жаклин са двете, които звучат сравнително нормално.

Разбирам идеята за "измисляне" на интересно име, но в някои случаи, цялото мислене забива в ужасни крайности.

ПП В духа на темата, от предложените имена, Христоматия, май звучи най-добре  Broken Heart

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 05:03 от Daylily

# 94
Не причинявайте нито едно на детето си.
Хубена е старо име, на мен ми допада, но се смях с глас на всички изкълчени варианти.

# 95
Пламея, Катлея, Ноела, Одета, Алгара, Аглая, Мелина, Малвина, Юна,Юнона, Косара

# 96
Cream with scream,много интересни предложения.
Катлея е вид орхидея ,името се използва в Южна Америка.
Алгара и Косара са имената на дъщерите на цар Самуил.
Аглая е гръцко и означава ,,блестяща,,
Мелина също е гръцко и означава ,,мед,,.
Юнона -римска богиня
Малвина-приказна героиня ,много женствено име
Одета е героиня от ,,Лебедово езеро,,.
Ноела означава Коледа.

Само Пламея не бих използвала.Пламена ми звучи по-добре.

Видях румънското Мариока и се сетих за Марика.Ударението е на първата сричка.
Мариола,Маринела,
Виола

# 97
Прекрасни имена, но не бих ги избрала. Много далеч са от мен. Някои от вас казват, че моите са измислени, а ми препоръчват Катлея, Одета?! А да не ви харесва Хубавена, но да ви харесва Христоматия... Наистина, много са далеч от мен. Може да имат хубаво значение, но не ми звучат, дори като имена.
И пак казвам, в това няма нищо лошо - различните мнения и вкусове са хубави неща, това ни откроява един от друг.
Това, че не искам нещо банално, не ме праща в другата крайност, да искам имена като Ахинора и някакви други, които прочитам веднъж и дори не запомням. Grinning
Дано не обидя нечии предложения, но като ще бъдем резки всички, поне да си кажа какво мисля.
А колкото повече одобрявате Мадлен и Жаклин, толкова повече това ми говори, че няма да ги избера, защото, явно, няма нищо интересно в тях, щом масата ги харесва.

Някакъв баланс ще търся, дано го намеря.
Честит Лазаровден! По този повод ми харесва името - Лъчезара. Останете здрави! Blush

# 98
Когато направиш своя избор за име, сподели тук. Ще ми бъде интересно да видя какво точно име си предпочела. Успех и лека бременност!

# 99
Лъчезара е хубаво. Харесва ми и Лорета. Но,не, прекалено изчанчено име не бих избрала.
Моето дете е с много традиционно и масово име. Не търсех оригиналнаст, а символика и да ми харесва.

# 100
Изненада ме израза на авторката " Няма нищо интересно в тях щом масово хората ги харесват".
В името на човек не е нещо интересно , не е нещо като танцуваща маймуна което всички трябва да забележат. Има една хубаво поговорка : Човека прави името!
Ta дали ще е Мари, Изидора или Курулета за масата няма значение има значение за човека. За как това определя характера му и живота му в бъдеще. Идеята да си интересен с името, не води в полза на детето. Успех с избора и дано възпитате запомянщо се дете а не интересно с името си.

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 11:13 от Hope for Two

# 101
Между реални рядко срещани имена и измислени имена има огромна разлика.

Лъчезара е много красиво име,рядко срещано и с хубаво значение.Галеното Зара също ми харесва.

# 102
Абсолютно съм съгласна, че името не прави човека. Но тази тема тук е за избор на име, и да - интересно име, ако щете. Аз подбирам много, дори имената на кучетата си. И какво лошо има в това, пак да попитам, като се опитвам да намеря красиво, различно име в моите очи? С това ще започне живота на детето, оттам ще гради характер, не само от майка си, повярвайте ми. Много ми е чудно и непонятно, как се възпитава дете интересно с името си?
Навлизате и ме въвличате в тема, където тук не ѝ е мястото да се обсъжда.

Изненада ме израза на авторката " Няма нищо интересно в тях щом масово хората ги харесват".
В името на човек не е нещо интересно , не е нещо като танцуваща маймуна което всички трябва да забележат. Има една хубаво поговорка : Човека прави името!
Ta дали ще е Мари, Изидора или Курулета за маста няма значение има значение за човека. За как това определя характера му и живота му в бъдеще. Идеята да си интересен с името не води в полза на детето. Успех с избора и дано възпитате запомянщо се дете а не интересно с името си.

# 103
Абсолютно съм съгласна, че името не прави човека. Но тази тема тук е за избор на име, и да - интересно име, ако щете. Аз подбирам много, дори имената на кучетата си. И какво лошо има в това, пак да попитам, като се опитвам да намеря красиво, различно име в моите очи? С това ще започне живота на детето, оттам ще гради характер, не само от майка си, повярвайте ми. Много ми е чудно и непонятно, как се възпитава дете интересно с името си?
Навлизате и ме въвличате в тема, където тук не ѝ е мястото да се обсъжда.

Ta дали ще е Мари, Изидора или Курулета за маста няма значение има значение за човека. За как това определя характера му и живота му в бъдеще. Идеята да си интересен с името не води в полза на детето. Успех с избора и дано възпитате запомянщо се дете а не интересно с името си.
Чудесно е че избирате. Няма нищо лошо да намерите най-красивото име във вашите очи. Попитахте за Хубавена -получихте 3 страници отговори, че името не се харесва. Но вие държите да сложите на детето си странно име - за да се почуствате вие добре. Сори ама  в случая не избирате заради детето си, а заради самата собствена претенция...предполагам че сте наясно как се характеризира това.....просто Майките ви съветват да мислите за детвто си. И защо да не е тук мястото...?

# 104
Разгледайте темите за нестандартните и странните имена. Интересни и рядко срещани имена, както и уникално родителско творчество.
Можете да си направите съответните изводи.

# 105
  • София
Мисля, че Христоматия не беше предложение, а ирония.
Доста от отговорите в темата са иронични, подбудени от самия въпрос.
Дали е ок така да се отговаря не мога да кажа, но Ви съветвам пак да ги прочетете и да си ревизирате подхода към избор на името, за да сте сигурна, че един ден като каже детето, че не го харесва (те повечето минават през такъв период така или иначе, без значение как се казват) да не се сетите за тези отговори и да не се питате - ех, защо не помислих малко повече и малко по-рационално навремето Simple Smile

Имам работа със стотици млафи хора годишно, на които им се налага да се представят едни пред други. Поне по 10-29 на година ги е срам да си кажат имената и се представят с умалителни или някакво малко подобни. Нито един от тях не е Иван и Мария.
Последната, която запомних беше Фелина. Още ми е мъчно за нея, как се свива и се чуди какво да отговори. А хубава, умна млада жена. Не го сменя, защото мйка й щяла да спре да й говори. А така написано Фелина си звучи ок, нали?

# 106
За Хубавена-остаряло е,но поне не е измислица и е звучно.

Познавам момиче,което се казва Йордана.
Никога не е отнасяла подигравки в училище.
Харесва си името.
Обаче държи да се обръщат към нея с цялото име-Йордана.
Децата го възприемат нормално.

Познавам и Гинка,която няма търпение да навърши 18 години,за да си смени името въпреки,че и на нея не и се подиграват.

В темата за странните имена беше споменат Пенислав-е него наистина ще го спукат от подигравки в училище.

# 107
- Дариела, Самуела, Рафаела;
- Мериан, Мадлен, Жаклин;
- Златизара, Златиела.

Кое от тези имена звучи като Фелина? Колко пъти да повтарям, че за мен Гроздан може да е най-грозното име, но човекът Х да го обожава?
Отговорността за името на детето ми е моя, както и за направата му. Ако може да си избере то името - да заповяда. Надали ще избирам име на принципа "Силвия не ми харесва, ама нека да го кръстя така, че да не ми се сърди после". Не съм задължена след 5 страници да харесам име, което сте ми предложили или да се откажа от Хубавена, защото 10 човека не го одобрявали. Ако ви е писнало, просто не следете темата. Ако ми беше толкова лесно, изобщо нямаше да пускам теми. Накрая може да го кръстя с тотално различно и обратно на моите виждания и предпочитания име. Вярвам, че ще излезе отнякъде нещо( нямам предвид само от форума) , което ще докосне първо мен, а надявам се, след това да се хареса и на детето ми.

# 108

А колкото повече одобрявате Мадлен и Жаклин, толкова повече това ми говори, че няма да ги избера, защото, явно, няма нищо интересно в тях, щом масата ги харесва.

Тогава защо ни питаш за мнението ни?
За да се убедиш колко си оригинална, а ние "масата" нищо не разбираме от имена. Или да избереш най-малко харесваното име?

# 109
Стана ми интересно как се казват кучетата ти- сподели, ако искаш.
Иначе- Зара, Александрия, Грейс, Маделин предлагам.

# 110
Касиди, а имате ли предпочитания от типа - да има/няма имен ден, значение на името, предпочитана първа буква?
Питам, за да знам какъв тип имена да предложа, понеже изброените от теб са доста различни едно от друго.
И понеже утре е Цветница, предлагам едно доста рядко срещано име - Касия (красиво дърво с жълти цветове).

# 111
Често казано Фелина звучи по-добре от Дариела,Златиела и Мериан.

Мариана ,Мартина-интернационални и по-рядко срещани у нас

Всъщност темата е интересна.
Колкото повече претенции имаш,толкова по-интересна става.
Ти абсолютно нищо ли не хареса от предложенията до тук?

# 112
  • София
Вениииии 😁

Касиди, моят пост не беше ироничен. Сериозно. Прочети пак цялата тема, но се дистанцирай от досегашните си мисли по нея, подходи все едно за първи път я виждаш.

# 113
Оххх, а аз сш мислех,че моя вкус да имена е нестандартен. Касиди,най-добронамерено тук те съветваме-не го приемай лично и като заяждане.
Аз разбирам желанието ти детето ти да има интересно име,неповторимо и оригинално. И аз бях така и винаги съм харесвала много нетрадиционните и чуждите имана.В крайна сметка избрах чуждо име,но класическо,испанско по произход,с хубаво значение. По-точно мъжа ми го избра. Твоят може също да даде идея. Защо не го попиташ,може да има интересни предрожения. Но твоите някои са много абсурдно звучащи-не се засягай. Щом като много хора ти го казвам тук,значи има доза истина.
Харесва ли ти Лусиана? Аз го намирам за много оригинално и познавам само едно дете с това име. Оставам с впечатлението,че искаш да е нещо нечувано. Права ли съм?

# 114
Сетих се за още няколко нестандартни:
Лиора - еврейско е, означава "светлина за мен"
Палмина - палма
Орнела - от италиански: бял ясен
Елора - от еврейски: "божествена светлина" или съкращение на Елеонора
Азмара - от старобългарски: камък
Бисерина - от старобългарски: бисер, перла
Ситара - от урду: звезда
Арая - от тайландски: благородна
Сорая - персийското наименование на звездния куп Плеяди.

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 17:10 от EsmeWeatherwax

# 115
След като ще се дразниш от реакциите на хората, защо изобщо пускаш тема и събираш мнения? Толкова ли е трудно да решите с бащата кое да бъде името. Еми, не, имената, които си написала не са хубави, не са интересни, не се харесват на изказалите се.
Теб щом ти харесват какво значение има мнението на непознатите?
Явно пускаш темата с надеждата всички да те подкрепят, че предложените имена са страхотни.
Е, не, не са. Повярвай, но не си длъжна да се съобразиш с мненията.

# 116
Кръсти си детето Касиди и да приключваме , че нещо много се изнерви Grinning Grinning Grinning

# 117
Пускам темата и търся мнения, просто ей така, между другото. Трудно се повлиявам от чуждите такива, освен ако срещу мен не стои човек, на който наистина ми е важно мнението му, а за да ми е важно, съм видяла качества в човека, които аз подкрепям. Вас не ви познавам, не знам какви са ви ценностите, вижданията, средата, затова няма как да взимам 100% от казаното от вас.
Някой беше споменал Елизара, харесва ми. Ето още една причина да съм тук, защото покрай всичко, което не ми харесва, може да има едно, което да харесам. Имената, които дадох, едно от тях, ако беше името, нямаше да се колебая. Явно не са, но са единствените, които съм отсяла за сега.
Критериите ми са да не започват с буквите "В" и "И". Желателно да е звучно, да има галено, или да го свързвам с нещо това име. Не искам да е супер измислено и нечувано, искам да ми хареса....
До колкото това, как се казват кучетата ми - Мая и Спайки.
Дразня се не на това, че не харесвате предложенията ми, а на това, че не може да приемете, че всеки има различни възприятия за хубаво и лошо. Още една причина да не се влияя от мненията на такива, не ги харесвам като хора.

# 118
Чакай сега...ние никъде не сме казали,че не приемаме различното ти мнение. Ние си казваме нашите мнения. Аз зададох въпрос,на който не ми отговори. Малко е неуважително,защото ние тук се стараем да предлагаме.

# 119
Съжалявам, отговорила съм наполовина. Лусиана не е лошо, имах съученичка Люсиана, но всякаш, не ми харесват за моето, а и това "ана" отзад, май също искам да избегна.

Чакай сега...ние никъде не сме казали,че не приемаме различното ти мнение. Ние си казваме нашите мнения. Аз зададох въпрос,на който не ми отговори. Малко е неуважително,защото ние тук се стараем да предлагаме.

# 120
  • софия
Касиди, и на мен Елизара ми харесва - ще можеш да й викаш на галено Ели. Според мен е интересно и оригинално име.

# 121
Още предложения:

Габрина - от дървото габър
Алекса - защитничка
Алесандра - италианския вариант на Александра - защитничка на мъжете/хората
Мирея - възхищение
Мирта - от растението

# 122
Пускам темата и търся мнения, просто ей така, между другото. Трудно се повлиявам от чуждите такива, освен ако срещу мен не стои човек, на който наистина ми е важно мнението му, а за да ми е важно, съм видяла качества в човека, които аз подкрепям. Вас не ви познавам, не знам какви са ви ценностите, вижданията, средата, затова няма как да взимам 100% от казаното от вас.
Някой беше споменал Елизара, харесва ми. Ето още една причина да съм тук, защото покрай всичко, което не ми харесва, може да има едно, което да харесам. Имената, които дадох, едно от тях, ако беше името, нямаше да се колебая. Явно не са, но са единствените, които съм отсяла за сега.
Критериите ми са да не започват с буквите "В" и "И". Желателно да е звучно, да има галено, или да го свързвам с нещо това име. Не искам да е супер измислено и нечувано, искам да ми хареса....
До колкото това, как се казват кучетата ми - Мая и Спайки.
Дразня се не на това, че не харесвате предложенията ми, а на това, че не може да приемете, че всеки има различни възприятия за хубаво и лошо. Още една причина да не се влияя от мненията на такива, не ги харесвам като хора.
Каква ще е фамилията?
Косара я свързвам със Стефка Берова, щерка й.
Имате право на лош вкус, но и след като пускате тема, какво очаквате?

# 123
Само да спомена, че ми е абсолютно безразлично как хората кръщават децата си. Ако някой е оригинален и има различно виждане на нещата, нека да не бъде за сметка на децата. Името е нещо важно, карма. Имах две съученички, Златна и Любов. Бяха обект на подигравки дълго време. С детския си мозък не проумявах защо майките им са им причинили това.

# 124
Какво им е на Златна и Любов?За първото писах, че имах учителка Златна, а Любов е особено популярно руско име, може да е имало руски корени детето.Но и у нас преди години името е било популярно-Иначе за подигравките, в нашата ДГ аз като бях дете, се подиграваха на Маргарита с думите „Маргарита рита тенджера пробита”, те детските подигравки са въпрос на възпитание и най малко с тях трябва да се съобразява избора на име

# 125
Райна, Румяна, Дарена, Янина, Яница, Кремена, Рената, Тамара, Ирина,Лариса

# 126
Оставам с впечатление,че авторката харесва дълги имена завършващи на -зара,-ела,-ена.

Алексия
Амалия
Антония
Амели,я
Елиана
Емануела
Естел,а
Емили,я
Клара
Розалия

# 127
А, не искаш И да започва
Пирина, Елица, Ралица,Деница

# 128
На мен ми се стори че харесва български но не най-често срещани и звучни

# 129
  • Down south
Темата става все по-забавна, май скоро няма да има имена, които да не са изброени.
От мен, малко "цвят" в темата
 Smiley
Abigail
Angel
Holly
Cassandra
Ebony
Precious
Alexus
Xaviera
Africa
Amber
Melanie
Edwina
Odessa

# 130
Тъкмо щях да предложа Мелани. Амбър е смел избор. ! На Вечната Амбър. Готино.
Може би Мариса? И на мен темата ми е забавна.

# 131
Ей, как ви ги ражда акъла тези имена? Чудо!

# 132
Аз ще се повторя - опитайте каквото и име да изберете да е ясно за записване/изговаряне.

Ето, казвате, че харесвате  Лъчезара - значи има "съществуващи' имена, които бихте обмислили и според мен са много, много по-подходящи - бих го избрала за моето дете, но е име, което ще се приеме бързо и няма да има проблемите на ММ (за които бях  писала).
Иначе пък Елизара много ми харесва като звучене и етимология, но се замислям няма ли масово да го пишат Велизара като по-разпознаваемо.

Ако не сте суеверна - отидете на 10 различни места, където трябва да ви напишат името - направете резервация за ресторант, купете си кафе в Старбъкс и се представете като името, което искате да изберете - и вижте как ще се отнасят цял живот с дъщеря Ви. Вижте го написано и изговорено, вижте го как "живее" - на теория е едно, на практика - съвсем друго.

Последна редакция: сб, 11 апр 2020, 22:10 от Alyssa

# 133
Дъщеря ми е Лъчезара. На галено Лъчи с ударение на Ъ. Тя си го съкрати така като проговори и ние приехме избора й. Първоначално й казвахме Лъки. Зара на мен лично не ми харесва и пресичах всички опити да се обръщат към нея така.  Не съм чувала някой да й се подиграват за името или да го коментира по неприятен начин. Все още рядко се среща. Има имен ден на 28 октомври.
Елизара също е интересно и хубаво. Не мисля, че ще го бъркат с Велизара.
На мен ми харесва и Светлозара дори повече от Елизара и Велизара.

# 134
Елизара и на мен ми харесва, особено като звучене, заради повечето гласни звуци. Буквите З и Р създават силна енергия на името, а Л придава женственост и мекота. Обяснявам защо ми харесва 😁

# 135
  • Down south
Опитах се да кажа бързо Елизара/Велизара и се затрудних.

Бяхме на разходка с дъщеря ми и се запознахме с младо семейство,  преместило се наскоро в квартала. Момиченцето им на 4 годинки, се казва Journey Livya.
Необичайно или по-скоро начесто срещано, като името, търсено от авторката на темата.

# 136
Casidy, следя активно дискусията и все повече се убеждавам, че май няма да успеем да сме ти от полза.
Според мен трябва да се спреш на няколко имена, които наистина ти харесват и тогава да размишляваме над тях. Защото за момента категоричност у теб не виждам или по-скоро такава има и тя е по отношение на това, че за момента нямаш фаворит.
   Не се сърди като някой ти каже, че едно по-специфично име (за теб самата по интересно и нестандартно) би могло впоследствие да накара детето ти да изпитва неудобство, когато трябва да се представи. Разбира се, че отговорността е твоя и ти като майка на това дете си в правото си да го наречеш както пожелаеш, но все пак според мен вмъкни като критерий и това. Сигурна съм, че има достатъчно интересни имена, които няма да носят риск за който говорим. Името наистина е за цял живот.
 Може би в крайна сметка е добре да се абстрахираш напълно от това кой какво мисли и просто да харесаш едно име. Потърси мнението на хората, които са важни за теб. Дори и тяхното виждане да не съвпадне с твоето, ако си на 100 процента сигурна в избора си, просто стой зад него Simple Smile
Допълвам с още имена лиВия, мерелин, жасмин(а), ясмин(а), ясена, явора, божура, бела, косара,

# 137
  • SF
Имената, на които се е спряла бъдещата майка не са ми интересни и нестандартни, а тъпи. Някои от тях направо мислех, че са писани на клавиатура с неработещи клавиши. Това не са имена, а съчетания от букви - нещо като Китовятомеия - квото дойде.
Имахте много смешни предложения и се посмях с глас, което е единственият смисъл от тази тема за мен.
Хубавелка не е ли по-нестандартно и интересно от Хубавенка?

Когато бях малка "Красавицата и Звяра" бяха "Хубавка и Чудовището". Е много се чудих кой измисли толкова тъпо име на Хубавка! Такова име няма.

Последна редакция: нд, 12 апр 2020, 20:44 от Esmee

# 138
Бяхме на разходка с дъщеря ми и се запознахме с младо семейство,  преместило се наскоро в квартала. Момиченцето им на 4 годинки, се казва Journey Livya.

Това как се произнася и пише на български и семейството с какъв произход са?

# 139
  • SF
Джърни Ливия.
Много смешно. Звучи като Локумени Вафли. И като Самюелла, Кукунделла, Синдарелла.
Моя позната кръсти дъщеря си Иоанна. Всеки добавя с химикалка дъгичката върху И, за да стане Й. Един сърбин й каза "И при нас го има това име, но не се пише така сбъркано". Simple Smile След години познатата ми съжаляваше (донякъде) за изкелиферчения си избор  - никой не уважаваше двойното Н в името и липсата на Й. Всеки път, когато я наричаха Йони, майка и дъщеря се впускаха в обяснения, че детето не се казва Йоана, а Иоанна. Хората гледаха, мигаха и не схващаха разликата.

Имах и колега Снажен, който беше висок, но много далече от снажен. На галено някой му беше измислил Жени. Много се притесняваше и темата с имената му беше адски противна. Заговори ли се за запознанства, имена, раждане на бебета, имени дни, той си намираше работа и изчезваше. Най-голям смях зад гърба му падна, когато разбрахме, че има брат ГАлен. Не си спомням вече, но беше много забавно, колко имена и предположения се измислиха за името на майката на тези двамата. Пиша смело имената на колегата и брат му, защото съм сигурна, че даже и да ползват бг мама, темите с имената са категорично избегнати и забранени.
Миличкият, се притесняваше да се запознае с момиче (а и момчета, нови приятели и колеги), само от страх, че трябва да мине през етапа с имената. При него единствената опция беше да се ползва фамилното му име, но и то беше много смешно. Хайде, него ще го спестя.
Така че, според мен Хубавела и Хубавенка не ги чакат по-различни ситуации. Е, да, мама ще е щастлива, че е измислила име нечувано и невиждано.

Ако детето ще учи и пътува често в чужбина, да се има предвид, че на доста езици това Х за начална буква е проблемно за произнасяне. И момичето ще бъде Кубавена, Губавена, Убавена... Не мога да ги мисля французите как ще я прекръстят. Те там и ударението ще й сменят и ще стане една манджа с грозде...

# 140
  • Terra incognita
Аз не мога да разбера, щом за авторката нямат никакво значение мненията на някакви си непознати, защо въобще пуска подобни теми?
Съжалявам, но едва ли ще се намери някой нормален, на когото да се харесат тези ужасно кичозни имена.
Всяко едно "банално" име звучи в пъти по- добре от Хубавена, или Златиела (?!), което звучи малко като кръстена на дядо си Златко и баба си Грациела.

# 141
  • SF
Или като Зла Тиела.

# 142
Мисля си, ако Хубавена няма късмета да е хубава, какво правим тогава?

# 143
  • Down south
Journey Livya.

Това как се произнася и пише на български и семейството с какъв произход са?

Звучи, като Джърни Ливия.
Наричат я Ливи.
Като ги срещнем пак ще попитам за избора на името. Вероятно има нещо повече в избора.
Американци.

# 144
Щом са американци за тях може и да си е нормално името. За българи вече би било доста странно.

# 145
Вероятно името е американско-там са такива,не ми е чудно. Да си кажа честно и но мен Елизара ми допада.

# 146
  • Добрич
Джърни Ливия.
Много смешно. Звучи като Локумени Вафли. И като Самюелла, Кукунделла, Синдарелла.
Моя позната кръсти дъщеря си Иоанна. Всеки добавя с химикалка дъгичката върху И, за да стане Й. Един сърбин й каза "И при нас го има това име, но не се пише така сбъркано". Simple Smile След години познатата ми съжаляваше (донякъде) за изкелиферчения си избор  - никой не уважаваше двойното Н в името и липсата на Й. Всеки път, когато я наричаха Йони, майка и дъщеря се впускаха в обяснения, че детето не се казва Йоана, а Иоанна. Хората гледаха, мигаха и не схващаха разликата.

Имах и колега Снажен, който беше висок, но много далече от снажен. На галено някой му беше измислил Жени. Много се притесняваше и темата с имената му беше адски противна. Заговори ли се за запознанства, имена, раждане на бебета, имени дни, той си намираше работа и изчезваше. Най-голям смях зад гърба му падна, когато разбрахме, че има брат ГАлен. Не си спомням вече, но беше много забавно, колко имена и предположения се измислиха за името на майката на тези двамата. Пиша смело имената на колегата и брат му, защото съм сигурна, че даже и да ползват бг мама, темите с имената са категорично избегнати и забранени.
Миличкият, се притесняваше да се запознае с момиче (а и момчета, нови приятели и колеги), само от страх, че трябва да мине през етапа с имената. При него единствената опция беше да се ползва фамилното му име, но и то беше много смешно. Хайде, него ще го спестя.
Така че, според мен Хубавела и Хубавенка не ги чакат по-различни ситуации. Е, да, мама ще е щастлива, че е измислила име нечувано и невиждано.

Ако детето ще учи и пътува често в чужбина, да се има предвид, че на доста езици това Х за начална буква е проблемно за произнасяне. И момичето ще бъде Кубавена, Губавена, Убавена... Не мога да ги мисля французите как ще я прекръстят. Те там и ударението ще й сменят и ще стане една манджа с грозде...

В гимназията имаше момче от съседен клас,чиято майка беше една луда физичка(обясняваше,че има полтъргайст в къщи,но го държи на терасата,за да не прави бели).Та тя го беше кръстила Гай на Гей-Люсак.Ясно е колко подигравки понесе зариди това.На 18 си го смени на старомодното Георги.