Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 58 895
  • 787
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 24
Припомням накратко нашия случай - рак на дебелото черво с метастази в бял дроб. Една година химиотерапия, отлично повлияване. Две години ремисия, след което рецидив в белия дроб 1:1 като в началото. Отново същата химиотерапия, лоша поносимост, не толкова добър резултат като първия път.
Консултирали сме се през годините със светилата в София, а лекуващ лекар е Тимчева.
Никой до сега не ни е предложил лъчетерапия! Мислех, че е защото метастазите са малки - 4 броя под 1 см, една под два и една около два, в двата дроба. Но се запознах с жена с рак на белия дроб с подобни размери и успешна лъчетерапия. Била е в ремисия повече от година.
Моля, ако някой има опит с стереотактична радиохирургия да сподели! Hug
Zigizagi, нали туморният борд решава, чудя се наистина защо не са ви го предписали.
Като бях в Бг, вариантът беше след химия да ми правят лъчелечение. Казаха, че в Плевен е по-добрият апарат, отколкото в София, с по-голяма точност. Не мога да кажа в частните клиники как е, нямам информация, те си хвалят апаратите и вероятно са добри.
Тук в Германия правих тази радиохирургия, февруари. Казаха да знам, че черния ми дроб никога вече няма да е същият. Питах доктора, нали ччерният дроб се регенерира, казва - да се надяваме, ама беше скептичен. И после в течение на 6 месеца има опасност от усложнения, затова се правят наблюдения периодично. Това стомашно неразположение, което имах тия дни и ме държа 8 дена на легло с най-ужасно разстройство и висока температура, го има описано като едно от възможните усложнения, иначе те са много. Може да се увреди друг орган по погрешка, за черния дроб - да се прогори бъбрек и какво ли не. Познавам една жена, на която й бяха прогорили в Бг опашната кост и не можеше да сяда като хората. Но пък има добри резултати. Макар че ме предупредиха, че може и да няма резултати. Накараха ме да прочета странични явления поне 10 страници и аз ходех няколко дена след това с депрессия.
По време на терапията не се усеща абсолютно нищо. Само трябва изобщо да не се мърда. Понася се обикновено добре, много хора на лъче си ходят на работа. Това важи и за мен.
Момичета,
не за всяко онкологично заболяване е показана лъчетерапията или радиохирургията,ако има местази в бял дроб
,то те са от дебело черво и взависимост от вида му или колко чуствителене на радиация-тогава се преценя.
Общо взето радиохирургия е за единични метастази и с 1-2 облъчване се отсраняват,
при лъчето -лъчите са по разсеяни и облъчват по-голямо пространство с по нисък интензитет-обикновенно около 60микрогрея ,които може да са за 5,10 или повече процедури.

# 226
  • Мнения: 10 512
t2503,
Благодаря ти.
Предложението е с радиохирургия да се третират двете метастази, които са между 1 и 2 см, и ако се повлияват, да се атакуват и малките.
Все още нищо не сме предприели, освен консултация по документи. Няма да предприемам нищо, преди да съм говорила с лекуващи лекар.

# 227
  • Мнения: 13
Здравейте, днес мина колоноскопията. Видяха ме, че съм много притиснена, а преди това бях казала САМО ако има нещо лошо да викнат мъжа ми и тогава да ми кажат.. Като се събудих той беше в стаята за едноскопия при мен. Казаха, че  имам колит и хемороиди, но възможно ли е да са казали на мъжа ми, ако е рак и да са скрили от мен, понеже ме видяха, че съм лабилна.. Питам, защото винаги когато се тревожа за нещо важно, лявото ми око играе на хубаво, дясното на лошо, може да ви звучи смешно, но това усещане никога не ме е лъгало, за това имам съмнение..  От вчера и днес цяла сутрин ми претреперваше все 'лошото око' Та въпроса ми е, имат ли право и може ли това да се случи, ако са много лоши нещата да скрият диагнозата, или ако близък е помолил примерно? Имам ли основание за тревога, или да живея спокойно?

# 228
  • Мнения: 10 512
Миша, успокой се и си лекувай нервната система.
Диагноза не може да се скрие. Като ти дадат епикризата, всичко ще е написано в нея и надявам се тогава да се успокоиш окончателно.

# 229
  • Мнения: 24
t2503,
Благодаря ти.
Предложението е с радиохирургия да се третират двете метастази, които са между 1 и 2 см, и ако се повлияват, да се атакуват и малките.
Все още нищо не сме предприели, освен консултация по документи. Няма да предприемам нищо, преди да съм говорила с лекуващи лекар.
[/quote
По-скоро си мисля , че Тимчева ще смени химията-но е факт че рака е авансирал, ама пък от моя личен опит знам
че понякога не метастазите, а лимфните възли и особено в пакет са доста по трудни за овладяване.
Кураж и пиши какво сте предприели.

# 230
  • Мнения: 10 512
Лошото е,че няма много варианти за смяна на химията. А и нямат основание да я сменят, защото дава резултат, макар и не толкова бърз и добър като първия път. Което е напълно нормално - при рецидив лечението е по-трудно и преживяемостта е наполовина.
Правихме генетичен тест и той показа, че успешно лечение няма. Единствената добра новина беше, че пациентите, които се лекуват с Бевацизумаб (за бял дроб) живеят по-дълго от тези, който се лекуват без него.
До сега не е имало засегнати лимфни възли.

# 231
  • Мнения: 186
Здравейте, днес мина колоноскопията. Видяха ме, че съм много притиснена, а преди това бях казала САМО ако има нещо лошо да викнат мъжа ми и тогава да ми кажат.. Като се събудих той беше в стаята за едноскопия при мен. Казаха, че  имам колит и хемороиди, но възможно ли е да са казали на мъжа ми, ако е рак и да са скрили от мен, понеже ме видяха, че съм лабилна.. Питам, защото винаги когато се тревожа за нещо важно, лявото ми око играе на хубаво, дясното на лошо, може да ви звучи смешно, но това усещане никога не ме е лъгало, за това имам съмнение..  От вчера и днес цяла сутрин ми претреперваше все 'лошото око' Та въпроса ми е, имат ли право и може ли това да се случи, ако са много лоши нещата да скрият диагнозата, или ако близък е помолил примерно? Имам ли основание за тревога, или да живея спокойно?
Първо се успокой.А после отдъхни,защото те са ти казали какво е,ако е имало нещо съмнително,то биха ти го представили като полип и той се дава за хистология.Така,че споко.
След процедурата пуснаха ли те да си ходиш или ще лежиш.Аз като я правих,отидох сутринта,приеха ме направиха колоноскопията и след час ме изписаха и ми дадоха документ с описание.На теб дадоха ли ти?

# 232
  • Мнения: 94
Вчера мина втората операция на баща ми в Токуда / кардином на пик.мехур 2,8х8мм от Плевен немахнат целия / .Изрязали са всичко , дори са перфорирали мехура и са поставили стенд.Чака се резултат и да се види в кой точно слой е .Продължавам да се моля и надявам нещата да са позитивни за него.

# 233
  • Мнения: 1 710
Лошото е,че няма много варианти за смяна на химията. А и нямат основание да я сменят, защото дава резултат, макар и не толкова бърз и добър като първия път. Което е напълно нормално - при рецидив лечението е по-трудно и преживяемостта е наполовина.
Правихме генетичен тест и той показа, че успешно лечение няма. Единствената добра новина беше, че пациентите, които се лекуват с Бевацизумаб (за бял дроб) живеят по-дълго от тези, който се лекуват без него.
До сега не е имало засегнати лимфни възли.

Продължавай да споделяш, моля те. В същото положение сме, но след рак на яйчниците. Имаме късмет нещата в белия дроб да са константни след добро повлияване от химия.
 Заключението ми е, че хирурзите искат операция без много мисъл каква ще е ползата и каква вредата, а онколозите се стараят на хронифицират заболяването. Ако се повлиява положително от текущото лечение, не го сменяйте. Стараят се да запазят по-дълги периоди с дадено лекарство, за да може друго да подейства след това. Държат и на поддържащите лечения като олапариб. Междувременно проучете за радиохирургията. И аз се интересувам от това.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 20:59 от dreamingfly

# 234
  • Мнения: 10 512
dreamingly,
Ще правим ПЕТ скенер този месец, за да видим какво е положението.
Авастин й се влива от самото начало и при двете терапии.
Говорих с разни хора за радиохирургията и ми се струва, че е нож с две остриета. Уврежда костния мозък, което в бъдеще ще попречи на химиотерапия. Лъчетерапевтът каза, че може да опитаме, ако няма да се продължава с химиотерапията. Няма да пристъпя към това преди да съм го обсъдила с Тимчева. Сигурно има причина да не ни е предлагала лъче толкова години.

Вие имате ли биосия на белия дроб и от колко време се лекува майка ти?

# 235
  • Мнения: 1 710
Осем години. Не е правена биопсия, но не виждам и смисъл. Два изолирани модула, другите бяха само загатвания. Повлияха се от химия. Не мисля, че трябва да се закачат честно казано. Говорихме с похвален хирург от Токуда - нейните са операбилни, каза ни - ще ги махна, но каква е гаранцията, че няма и други, невидими за Пет скенера. И нещо друго - в случай като нашия, когато нещата не са изолирани само на едно място, докато лекуваш едното, може другото да се влоши. Съжалявам да го кажа, но мисля, че веднъж рецидивирал, самото заболяване трябва да се приеме като хронично. Както каза един професор - борим се да е като диабета и всички други хронични заболявания.

Искам да кажа на всички борещи се - бъдете силни. Майка ми е пример за медицинско чудо. Аз се моля да е в същата форма още време, за да види внуците си по-големи.

# 236
  • Мнения: 1 192
Здравейте, мили хора. Моят татко е доста зле вече, има силни болки за които дори Викантил лепенки не помагат. Какво да направя за болката? Има ли смисъл да викам бърза помощ, имат ли право да слагат силни обезболяващи?

# 237
  • Мнения: 1 710
Обадете се на бърза помощ, ужасяващо е хората да се мъчат така Sad това е нещото, от което ме е страх всъщност.

Зиги заги, авастинът по каса ли е? Ние вече го купуваме Sad вливан е преди това и затова.

# 238
  • Мнения: 10 512
Dramingfly, много се радвам, че разказа вашата история, за да дадеш надежда на всички борещи се!

Авастинът беше по каса, но те непрекъснато променят правилата, а тя не е била на терапия няколко месеца. Като нищо ще се окаже, че и ние трябва да плащаме. Аз няма да се съглася да й вливат друг Бевацизумаб. Колко струва сега Авастин? Ако се лекувате в Надежда, те ли го осигуряват или вие го носите?

# 239
  • Мнения: 1 710
Засиси от дозата - скъпо е като повечето онколекарства. Ще едитна предния пост, защото е доста личен. Просто знам какво е да четеш, че продължителността на живот е пет години и да се молиш за тези пет години. Всичко ние си купуваме, дори плащаме за самото вливане - предполагам защото е с наши лекарства. Много ни е трудно.

И на всички, които са в началото и се чудят дали да направят химия - направете я, пет скенерът не хваща всички клетки. Ако сте здрави, ще издържите химията, но ако се разболеете после - ще имате лошото чувство, че не сте направили всичко възможно. Операцията на майка ми не беше радикална - било е невъзможно. След химията, която беше със страхотен ефект - само един хирург ни каза да направим втора операция, ние решихме да не го направим - защото други двама казаха, че няма нужда. Не знам дали нещата щяха да са по-добре, но съжалявам, че не го послушахме. Друг е въпросът, че тогава никой не ни каза за Хайпек, а си мисля че само с такава процедура можеше да има успех за всички невидими клетки. Но кой знае и може да каже кое е било по-добре?

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 21:06 от dreamingfly

Общи условия

Активация на акаунт