Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

• 30 555
  • 368
  •   1
Отговори
# 360
Здравейте д-р Мандажиева,
След тест за алергия към боя за коса на ръката получих тежка реакция с оток, зачервяване и мехурчета.
Пих антихистаминови лекарства първите дни и мазах с различни мехлеми, но не се чувствах добре.
Единствено от дефламол получих облекчение, но не съм сигурна дали е подходящо.
8 дни след теста мястото вече е спаднало и почти гладко, но много зачервено.
Да продължа ли с дефламол?
Ще помогне ли за да не остане белег?

Благодаря!
Здравейте,
Това е алергична реакция от забавен тип. Ще Ви помогне някакъв кортикостероиден крем. Няма да остане белег.
Уместно е да не се боядисвате, защото реакцията на кожата на главата ще е доста по-опасна.

Поздрави!

# 361
Много Ви благодаря!

# 362
Здравейте, д-р Мандажиева. Бих искала да ви попитам какво е мнението ви за кръвен тест за алергии на 4-годишно дете. Притеснявам се, че детето ми може да има нетолерантност към някакъв продукт и аз без да искам да го карам да го яде. Забелязала съм, че не обича магданоз. Никак не обича магданоз. И червени чушки.

Ако му направя тест, до колко ще бъде показателен?

# 363
Здравейте, диагностицирана съм с дисавтономия, като първопричината не е открита, изключени са хормонални и органични сърдечни проблеми. Бях посъветвана да проверя за MCAS (mast cell activation syndrome), тъй като е възможен тригер за прилошаванията, които получавам. Т. Нар адреналинови изливи, с пулс 200, като получавам силни зачервявания и сърбежи в определени зони на тялото, рязко повишаване на температурата до 38, неврогенен гърч и задушаване, също така кихане по над 50 пъти на ден, като кихането е на атаки  7-8 пъти един след друг. Припадане при изправяне, постоянен световъртеж, смазваща умора. Бихте ли ми казали как се тества MCAS в България? Какви лабораторни тестове трябва да направя?

Последна редакция: вт, 16 мар 2021, 07:32 от Poki22

# 364
Здравейте ,моля за съвет .Да вметна че имам атопичен дерматит от дете (33 г.сега) ,последните години не се е проявявал. 2019 септември ми се подуха очите зверски особено отдолу беше плашещо,ходих по лекари ,не разбраха от какво ми е ,лечението беше 7 дена орбазон в мускула отзад и зодак месеци наред по две на ден .Мина това ,но сега декември месец почнаха да ми се подуват очите пак отдолу най-вече ,но не чак като предната година ,но този път освен подуване отгоре и от долу почна да ми изсъхва кожата ,тя хем подуто хем изсъхнало. Да имате представа какво може да е ?

# 365
Здравейте, детето ми е на 7 месеца, да обобщя през последните имаше температура до вторник сутринта(ако в възможна алергия след температура) , вчера в 17:30 й се появи обрив, който обхващаше челото и главата, след това и под очите се появи, днес сутринта имаше по гърба, корема и гърдите, по меките части нямаше, нито в сгъвките на краката и ръцете, сменила съм праха за пране(но той е бебешки пак от максима на Бочко минах, като преди това съм прала с него чершафи, на които тя се р опирала) дрехите ги бях сложила в 8 сутринта, в 11 и 30 Пи за първи път биозин кидс( ако е възможно от него), но малко преди да избие това я пече слънце на дивана беше( ако е възможно от слънцето) и й дадох за първи път от плодовите смутита на Хип( пише, че са само ябълка и банан), но ме притеснява от какво може да е и какво да правя, ще приложа снимка на гърба как й са, същото е по челото, главата, корема и гърдите... Благодаря!

# 366
Д-р Мандажиева, благодаря за отзивчивостта Ви да отделите от времето си, за да ни помагате със съвети!

Моят въпрос е, как хората с астма, заболели от ковид, могат да се ориентират кога симптомите на ковид се усложняват?
Аз съм с астма, смесен тип, с тежка алергия съм, вкл. и медикаментозна, ХОББ, БТЕ. От месец астмата ми  не е добре контролирана, получавам пристъпи на задух с тежка продуктивна кашлица. Приемам десибел, конкор, ксарелто и фостер.  

Съпругът ми е с ковид, доказан с PCR. Аз вдигам инцидентно субфебрилна температура от 01 април. Имаме и други симптоми на ковид.
Предвид усложненото състояние на астмата ми и други заболявания, това, че астматичните пристъпи са с различна тежест, не зная как да различа симптомите на ковид и дали се усложняват, или са само астматични?
Помпичките облекчават ли задух, предизвикан от ковид?  Ако не, може ли това да бъде някакъв ориентир?
Тъй като често кашлям от по-рано, не зная дали кашлицата сега има връзка с ковид и дали е необходимо да си направя някакви изследвания, снимка.

Желая Ви здраве и спокойствие в тези трудни времена!

Последна редакция: вт, 06 апр 2021, 04:37 от Diorela

# 367
  • България
Здравейте, д-р Мандажиева!
Моля, за Вашето мнение и съвет.

Синът ми е на 4 години. От две седмици се появява обрив по тялото, който изчезва, след прием на финистил капки.
В семейството нямаме оплаквания от алергии. Детето също не е имало проблем до сега.
Какви изследвания трябва да се направят?
Благодаря предварително!

# 368
Здравейте, д-р Мандажиева.
Детето ми е с хронична уртикария от 6 месеца. След направени изследвания, има завишен зонулин, N-метил хистамин в 24ч урина, леко завишени е. Коли и понижени ентерококи. Искам да запиша онлайн час при вас, но чакам да излязат изследвания за глутенова непоносимост и хранителни непоносимости. Добре ли е да се направят и други изследвания преди да коментираме?

Общи условия

Активация на акаунт