Онлайн консултации с д-р Милена Янкова – специалист по педиатрия и детска пулмология

  • 202 639
  • 4 197
  •   4
Отговори
# 795
  • Мнения: 1 768
Две повръщания днес и два пъти ходи до тоалетна с разтройство.
Явно е вирусна инфекция.  С какво го лекувате?

# 796
  • Мнения: 1 601
Деган, нурофен.
Обаче сега се събуди, говореше несвързано и пътуваме към детско спешно.

# 797
  • Мнения: 9
Добър вечер!
Племеничката ми е на 6г. и постоянно и излизат афти.Още на 1г и нещо започнаха да и се развалят зъбките от преждевременно спиране на кърмене в 9месец,поради спешна операция на майката. Пиеше чай вместо кис.мляко.
И от време на време и се възпаляват лимфните възли. Има ли нещо свързано в тези нейни състояния и каква може да е причината?

# 798
  • Мнения: 7
Добър вечер д-р Янкова,

Имам двама сина на 6 и 7 години. Дядо им беше диагностициран със заразна форма на туберкулоза и е настанен в болница за лечение. Препоръчаха ни цялото семейство да се тестваме.
Децата са ваксинирани при раждането.
На малкия пробата Манту излезе отрицателна. На големия е положителна (15мм) и се зачерви и стана на твърдо топче под мястото на теста. Снимките и на двамата са без следи от каквито и да е промени по белите дробове.
Заключението на пулмолога е, че големият ми син е инфектиран (без да е болен). Препоръчва като профилактика 3 месеца по 1 хапче Рифамацид (150мг изониазид + 300 мг рифампацин). Притеснени сме доста за детето си. Няма никакви симптоми. Имаме следните въпроси:
1. Какъв е рискът от странични въздействия и трайни увреждания на органи от препарата Рифамацид?
2. Какъв е рискът, ако не направим профилактиката, на по-късен етап да развие туберкулоза или  менингит? Четох, че е най-голям първата и евентуално втората година, а после е нищожен.
3. Дали е възможно положителният резултат от Манту да е фалшив и да е в резултат от алергия? Дали не е по-добре да направим тест Quantiferon за по-сигурно?

Благодаря предварително за отделеното време!

# 799
  • Мнения: 1 768
Добър вечер д-р Янкова,

Имам двама сина на 6 и 7 години. Дядо им беше диагностициран със заразна форма на туберкулоза и е настанен в болница за лечение. Препоръчаха ни цялото семейство да се тестваме.
Децата са ваксинирани при раждането.
На малкия пробата Манту излезе отрицателна. На големия е положителна (15мм) и се зачерви и стана на твърдо топче под мястото на теста. Снимките и на двамата са без следи от каквито и да е промени по белите дробове.
Заключението на пулмолога е, че големият ми син е инфектиран (без да е болен). Препоръчва като профилактика 3 месеца по 1 хапче Рифамацид (150мг изониазид + 300 мг рифампацин). Притеснени сме доста за детето си. Няма никакви симптоми. Имаме следните въпроси:
1. Какъв е рискът от странични въздействия и трайни увреждания на органи от препарата Рифамацид?
2. Какъв е рискът, ако не направим профилактиката, на по-късен етап да развие туберкулоза или  менингит? Четох, че е най-голям първата и евентуално втората година, а после е нищожен.
3. Дали е възможно положителният резултат от Манту да е фалшив и да е в резултат от алергия? Дали не е по-добре да направим тест Quantiferon за по-сигурно?

Благодаря предварително за отделеното време!
Здравейте,  съжалявам, че дядото е болен, предполагам , че е БК +?. Задължително цялото семейство трябва да се изследвате. Не разбирам какво означава, че малкият ви син е с отрицателна проба - няма никакво зачервяване на Мантуто или че е нормално зачервяването?
Това че са ваксинирани при раждането е добре, защото това ги предпазва да не се разболеят от тежка форма на туберкулоза.  Големият ви син е инфектиран, това означава че туберкулозния бактерий е навлязъл в организма, но благодарение на ваксината стои в латентно състояние / най-вероятно в лимфните възли на белия дроб/ и не е причинил заболяване.  Но това може да стане във всеки един момент при спадане на имунитета поради една или друга причина.  Затова трябва задължително да направите профилактика с тези препарати, за да убиете този бактерий,  който стои в латентно състояние. Няма никакви странични ефекти от лекарствата.  Използват се в България повече от 60г. Мантуто не може да е фалшиво,  дори и при алергия, това са грешни схващания. Няма нужда от квантиферонов тест. Излишно ще си давате парите. То е ясно,  че големият е инфектиран. Разберете дали дядото е БК +, защото ако е така, може и всички да правите профилактика.

# 800
  • Мнения: 7
Здравейте д-р Янкова!

На малкия ни син липсва напълно зачервяване на пробата Манту. Дядото е с БК+ (заразната форма).
На мен днес ми правиха квантиферонов тест и чакам резултатите. Казаха, че ще го повторят след няколко седмици. Знаете ли каква е точността на квантифероновия тест при възрастни и при деца? В кой период след последния контак с болния е най-добре да се направи?

На съпругата ми и майка и казаха, че снимите не показват изменения в белите дробове, така че не възнамеряват да ги изследват повече. Все пак въз основа на Вашия отговор най-вероятно ще поискаме допълнителни и за тях квантиферонови тестове.

Благодаря Ви за бързия и изчерпателен отговор. Успокоихте ни поне малко.

# 801
  • Мнения: 1 768
Здравейте д-р Янкова!

На малкия ни син липсва напълно зачервяване на пробата Манту. Дядото е с БК+ (заразната форма).
На мен днес ми правиха квантиферонов тест и чакам резултатите. Казаха, че ще го повторят след няколко седмици. Знаете ли каква е точността на квантифероновия тест при възрастни и при деца? В кой период след последния контак с болния е най-добре да се направи?

На съпругата ми и майка и казаха, че снимите не показват изменения в белите дробове, така че не възнамеряват да ги изследват повече. Все пак въз основа на Вашия отговор най-вероятно ще поискаме допълнителни и за тях квантиферонови тестове.

Благодаря Ви за бързия и изчерпателен отговор. Успокоихте ни поне малко.
Вие от къде сте?
Не правете квантиферонов тест, а Манту. Квантифероновият тест може да се прави по всяко време. Достоверен е 99%, но и Мантуто е също толкова показателно.
Това че малкия син не реагира на Манту, може да означава, че няма ваксина БЦЖ.
Ако сте от София ще ви пратя при специалисти в тази област.

# 802
  • Мнения: 7
Здравейте д-р Янкова,

Много благодаря за отделеното време и за съветите Ви.
Ние не живеем в България.
Лекарството започваме да го даваме от утре. 1 път на ден в продължение на 3 месеца на гладно ни е предписано.
Опитавам се да мисля позитивно, но съм в огромен шок и се притеснявам за живота на детето си и да не получи някакви трайни увреждание след лечение в продължение на 3 месеца с такъв тежък препарат. Надявам се страховете ми да се окажат неоснователни и детето да се възстанови напълно и без увреждания.

Благодаря Ви и за моралната подкрепа в труден момент!

# 803
  • Мнения: 1 768
Здравейте д-р Янкова,

Много благодаря за отделеното време и за съветите Ви.
Ние не живеем в България.
Лекарството започваме да го даваме от утре. 1 път на ден в продължение на 3 месеца на гладно ни е предписано.
Опитавам се да мисля позитивно, но съм в огромен шок и се притеснявам за живота на детето си и да не получи някакви трайни увреждание след лечение в продължение на 3 месеца с такъв тежък препарат. Надявам се страховете ми да се окажат неоснователни и детето да се възстанови напълно и без увреждания.

Благодаря Ви и за моралната подкрепа в труден момент!
Успокойте се, препарата се дава и на бебета и няма да има никакъв увреждащ ефект. Хубаво е е вие до го пиете профилактично, щом дядото е БК + и сте имали близък контакт с него.

# 804
  • Мнения: 338
Здравейте! Детето ми на 1.7г. от през нощта е с температура - 38.3 и след това поддържа около 37.7. Лекар каза чисти гърдички и леко зачервено гърло. Биозин Кидс с лактоферин и витамин Ц са изписани. Това добре ли е? Също да попитам да давам ли Панадол през някакви интервали? Много ми се скараха, че през нощта не съм дала, но за около 15 минути сам смъкна температурата до 37.7-8. Жизнен е, играе, но все пак си личи, че има твмпература. Да направя ли профилактична инхалация, или не е нужно?

# 805
  • Мнения: 1 768
Здравейте! Детето ми на 1.7г. от през нощта е с температура - 38.3 и след това поддържа около 37.7. Лекар каза чисти гърдички и леко зачервено гърло. Биозин Кидс с лактоферин и витамин Ц са изписани. Това добре ли е? Също да попитам да давам ли Панадол през някакви интервали? Много ми се скараха, че през нощта не съм дала, но за около 15 минути сам смъкна температурата до 37.7-8. Жизнен е, играе, но все пак си личи, че има твмпература. Да направя ли профилактична инхалация, или не е нужно?
Не е нужно да правите инхалации с физ.р-р. Температуропонижаващи средства се дават при температура над 38.0.

# 806
  • София
  • Мнения: 9 532
Здравейте, др- Янкова!
Позволявам си да използвам цитат от отговора Ви на въпрос, зададен от друг потребител, защото и мен ме вълнува. Става въпрос за следния цитат:


Това че малкия син не реагира на Манту, може да означава, че няма ваксина БЦЖ.


Дъщеря ми е на 7 г. През септември 2020 г. й правиха рутинния тест манту, който се предвижда за 7-годишните според имунизационния календар. Нямаше никакво изменение на кожата след мантуто, което наложи поставянето на БЦЖ. БЦЖ й е правена със сигурност и в бебешка възраст. Да разбирам ли, че ваксината в бебешката възраст не е дала резултат? Може ли да очаквам в такъв случай, че и сегашното БЦЖ ще е без резултат?
Не знам има ли връзка с поставеното БЦЖ на 7-годишна възраст, но скоро след него се появиха остри гастроентерологични оплаквания, които наложиха изследване на калпротектин в изпражненията ( изключихме и наличие на паразити или бактерии с неколкократни изследвания). Стойностите на калпротектин при дъщеря ми  са 97.5 при референтни граници под 50 за нейната възрастова група. Може ли да има нещо общо с БЦЖ ваксината?
Знам, че не е във Вашата област, но можете ли също така да коментирате трябва ли да се притесняваме при тези стойности на калпротектин? Предстои ни преглед за второ мнение от гастроентеролог. Според първият такъв няма място за притеснение и само изписаха Омнибиотик, но подобрението е едва на половина след почти 3 месеца прием и това ме накара да потърся второ мнение.

# 807
  • Мнения: 1 601
Д-р Янкова може ли деган да предизвика несвързано говорене, дезориентация и халюцинации?

Последна редакция: пт, 12 фев 2021, 18:52 от valeriq.k

# 808
  • Мнения: 1 768
Здравейте, др- Янкова!
Позволявам си да използвам цитат от отговора Ви на въпрос, зададен от друг потребител, защото и мен ме вълнува. Става въпрос за следния цитат:


Това че малкия син не реагира на Манту, може да означава, че няма ваксина БЦЖ.


Дъщеря ми е на 7 г. През септември 2020 г. й правиха рутинния тест манту, който се предвижда за 7-годишните според имунизационния календар. Нямаше никакво изменение на кожата след мантуто, което наложи поставянето на БЦЖ. БЦЖ й е правена със сигурност и в бебешка възраст. Да разбирам ли, че ваксината в бебешката възраст не е дала резултат? Може ли да очаквам в такъв случай, че и сегашното БЦЖ ще е без резултат?
Не знам има ли връзка с поставеното БЦЖ на 7-годишна възраст, но скоро след него се появиха остри гастроентерологични оплаквания, които наложиха изследване на калпротектин в изпражненията ( изключихме и наличие на паразити или бактерии с неколкократни изследвания). Стойностите на калпротектин при дъщеря ми  са 97.5 при референтни граници под 50 за нейната възрастова група. Може ли да има нещо общо с БЦЖ ваксината?
Знам, че не е във Вашата област, но можете ли също така да коментирате трябва ли да се притесняваме при тези стойности на калпротектин? Предстои ни преглед за второ мнение от гастроентеролог. Според първият такъв няма място за притеснение и само изписаха Омнибиотик, но подобрението е едва на половина след почти 3 месеца прием и това ме накара да потърся второ мнение.
Поставянето на БЦЖ ваксината е много специфична манипулация. Много е важно как е съхранявана ваксината след нейното отваряне, тъй като слънчевите лъчи я деактивират. Обикновено в родилния дом отварят една ваксина и имунизират 10бебета, но понякога не става точно така и има риск да не е направена коректно. Затова на 7м и 7г се прави Манту , за да се оцени имунния статус.
По отношение на гастроентерологичните оплаквания,  няма никаква връзка с имунизация та. Консултирайте се с детски гастроентеролог д-р Мила Байчева.

# 809
  • Мнения: 1 768
Д-р Янкова може ли деган да предизвика несвързано говорене, дезориентация и халюцинации?
Да, дава такава екстрапирамидна симптоматика.

Общи условия

Активация на акаунт