Онлайн консултации с д-р Милена Янкова – специалист по педиатрия и детска пулмология

  • 195 982
  • 4 113
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 3
Здравейте, много се извинявам, че ви безпокоя,но бих искала мнение от по опитен специалист,а сме далече от София, за да ви посетим веднага. Имаме ходене до д-р Маринов и ще съчетаем с вас да е в един ден! На детето ни скоро откриха,че има къса юздичка на езичето.На 2 години и половина е,още те можем да разберем дали има проблем с говора,плези се надолу, но не вдига на горе езичето.Според вас манипулацията колко може да се отложи,за цепване на юздичката. Детето е оперирано от CCAM на 10 месеца, след това на 2 години от херния и хидроцеле..Доста упойки за рентгени и скенери и за операциите и вече като чуем за някаква манипулация лошо ни става..Също ни се иска веднъж годишно се виждаме профилактично с д-р Маринов, да се виждаме и с вас за белия дроб. Детето е с отстранен горен десен лоб,но за момента няма никакви проблеми. Не е имал белодробни инфекции до момента, само сополки и вирусчета..Благодаря ви много!

# 1 111
  • Мнения: 1 746
Здравейте, много се извинявам, че ви безпокоя,но бих искала мнение от по опитен специалист,а сме далече от София, за да ви посетим веднага. Имаме ходене до д-р Маринов и ще съчетаем с вас да е в един ден! На детето ни скоро откриха,че има къса юздичка на езичето.На 2 години и половина е,още те можем да разберем дали има проблем с говора,плези се надолу, но не вдига на горе езичето.Според вас манипулацията колко може да се отложи,за цепване на юздичката. Детето е оперирано от CCAM на 10 месеца, след това на 2 години от херния и хидроцеле..Доста упойки за рентгени и скенери и за операциите и вече като чуем за някаква манипулация лошо ни става..Също ни се иска веднъж годишно се виждаме профилактично с д-р Маринов, да се виждаме и с вас за белия дроб. Детето е с отстранен горен десен лоб,но за момента няма никакви проблеми. Не е имал белодробни инфекции до момента, само сополки и вирусчета..Благодаря ви много!
Здравейте,  това че е опериран белия дроб не е проблем,  ако няма белодробни инфекции засега не трябва да идвате при мен. За юздичката се посъветвайте с логопед , за да прецени дали ще му причини някакви говорни проблеми.

# 1 112
  • Мнения: 7
Здравейте д-р Янкова,

Много благодаря за отделеното време и за съветите Ви.
Ние не живеем в България.
Лекарството започваме да го даваме от утре. 1 път на ден в продължение на 3 месеца на гладно ни е предписано.
Опитавам се да мисля позитивно, но съм в огромен шок и се притеснявам за живота на детето си и да не получи някакви трайни увреждание след лечение в продължение на 3 месеца с такъв тежък препарат. Надявам се страховете ми да се окажат неоснователни и детето да се възстанови напълно и без увреждания.

Благодаря Ви и за моралната подкрепа в труден момент!
Успокойте се, препарата се дава и на бебета и няма да има никакъв увреждащ ефект. Хубаво е е вие до го пиете профилактично, щом дядото е БК + и сте имали близък контакт с него.

Здравейте доктор Янкова,

Бях Ви писал през февруари относно заразяване на 7-годишния ми син с латентна форма на туберкулоза от дядо му, който беше с активната форма.
Проведохме 3-месечното лечение по предписание с комбиниран препарат: 3 месеца по 1 хапче Рифамацид (150мг изониазид + 300 мг рифампацин). Всичко мина перфектно, без никакви симптоми. Редовно правихме кръвни тестове и урина. Единствено билирубинът беше леко повишен (до 0.5 и 0.67 в края на лечението).
Днес (8 седмици след края на лечението) направихме контролен кръвен тест и билирубинът излезе сравнително висок - 1.36 mg/dL. Притеснява ме това покачване на билирубина. Всички други резултати (включително AST и ALT) са в нормата.

Има ли повод за притеснение?
Трябва ли да се правят други изследвания (ехография на черен дроб, други кръвни тестове)?
Кога може да се очаква нормализиране на нивата на билирубин в кръвта?

Благодаря Ви предварително за отговора!

# 1 113
  • Мнения: 770
Др Янкова здравейте.
Синът ми е на 8 месеца.
Предишния месец измериха фонтанелата 0.25/0.25  тези размери нормални ли са.
Лека вечер

# 1 114
  • Мнения: 1 746
Здравейте д-р Янкова,

Много благодаря за отделеното време и за съветите Ви.
Ние не живеем в България.
Лекарството започваме да го даваме от утре. 1 път на ден в продължение на 3 месеца на гладно ни е предписано.
Опитавам се да мисля позитивно, но съм в огромен шок и се притеснявам за живота на детето си и да не получи някакви трайни увреждание след лечение в продължение на 3 месеца с такъв тежък препарат. Надявам се страховете ми да се окажат неоснователни и детето да се възстанови напълно и без увреждания.

Благодаря Ви и за моралната подкрепа в труден момент!
Успокойте се, препарата се дава и на бебета и няма да има никакъв увреждащ ефект. Хубаво е е вие до го пиете профилактично, щом дядото е БК + и сте имали близък контакт с него.

Здравейте доктор Янкова,

Бях Ви писал през февруари относно заразяване на 7-годишния ми син с латентна форма на туберкулоза от дядо му, който беше с активната форма.
Проведохме 3-месечното лечение по предписание с комбиниран препарат: 3 месеца по 1 хапче Рифамацид (150мг изониазид + 300 мг рифампацин). Всичко мина перфектно, без никакви симптоми. Редовно правихме кръвни тестове и урина. Единствено билирубинът беше леко повишен (до 0.5 и 0.67 в края на лечението).
Днес (8 седмици след края на лечението) направихме контролен кръвен тест и билирубинът излезе сравнително висок - 1.36 mg/dL. Притеснява ме това покачване на билирубина. Всички други резултати (включително AST и ALT) са в нормата.

Има ли повод за притеснение?
Трябва ли да се правят други изследвания (ехография на черен дроб, други кръвни тестове)?
Кога може да се очаква нормализиране на нивата на билирубин в кръвта?

Благодаря Ви предварително за отговора!
ЗДРАВЕЙТЕ,  след 1м всичко ще се нормализира.  Не се притеснявайте, не е необходимо да правите допълнително изследвания.

# 1 115
  • Мнения: 1 746
Др Янкова здравейте.
Синът ми е на 8 месеца.
Предишния месец измериха фонтанелата 0.25/0.25  тези размери нормални ли са.
Лека вечер
Да, нормални са, до 2г  възраст фонтанелана е нормално да се затвори.

# 1 116
  • София
  • Мнения: 1 904
Д-р Янкова, здравейте! Дете на 5 г., трети ден с температура 37,5-38, с влажна кашлица, възпалена трета сливица и зачервени дъги. Изписан антибиотик Панцеф, ако темп.продължава и днес. Според Вас вирусна или бактериална инфекция е? Уместен ли е антибиотик в случая?

Последна редакция: ср, 07 юли 2021, 12:47 от stelaartois

# 1 117
  • Мнения: 1 746
Д-р Янкова, здравейте! Дете на 5 г., трети ден с температура 37,5-38, с влажна кашлица, възпалена трета сливица и зачервени дъги. Изписан антибиотик Панцеф, ако темп.продължава и днес. Според Вас вирусна или бактериална инфекция е? Уместен ли е антибиотик в случая?
Вирусна инфекция е. Така протича 4дни с температура и кашлица. После всичко отшумява.

# 1 118
  • Мнения: 751
Здравейте д-р Янкова, имам два въпроса:
1. Колко време е добре да се ползва пробиотик Вая с витамин Д3?
2. Тъй като съм кърмачка, но ям доста ядки, възможно ли е да "предозирам" ако пия хапчетата на Допелхерц Актив Мама? Специално се притесних да не прекаля с вит. А.
Благодаря предварително! 🌺

# 1 119
  • Мнения: 1 746
Здравейте д-р Янкова, имам два въпроса:
1. Колко време е добре да се ползва пробиотик Вая с витамин Д3?
2. Тъй като съм кърмачка, но ям доста ядки, възможно ли е да "предозирам" ако пия хапчетата на Допелхерц Актив Мама? Специално се притесних да не прекаля с вит. А.
Благодаря предварително! 🌺
Здравейте,  по отношение на първия въпрос за вас или бебето става дума?
2. Няма опасност да предозиране с вит.А яжте спокойно ядки и пийте допелхерц.

# 1 120
  • Мнения: 751
За бебето става дума. Извинете, че не допълних. 🤗

# 1 121
  • Мнения: 335
Здравейте! Моля да разчетете следните резултати от изследвания. Детето е цяла нощ с температура 37.8 - > 37.2. Имаше остатъчна кашлица отпреди 2 седмици и сякаш вчера се засили.

# 1 122
  • Мнения: 172
Здравейте, д-р Янкова.
Преди 7 дни детето ми, което е на 4 години беше с температура 38.8. Два дни беше температурата, лека кашлица с отхрачване накрая. След това един ден без температура и лека кашлица. На четвъртия ден отново вдигна температура, като ми беше трудно да я сваля  под 37.7 почти не можах и кашлицата се усили много ( суха кашлица). Изписаха ни АБ и отхрачващ сироп. Правихме снимка - чиста.Детето почти не спа от кашлица, отново суха, чак до повръщане на секрети и вода. Спрях сиропа за кашлица( амбрекс и впоследствие беше сменен с бронхолитин и вентолин). След като ги спрях, детето се почувста по-добре. Но всебоще секрети изтичат на моменти, прозрачни и слузети, просто нямат свършване. На моменти се закашля влажно и отхрачва добре, друг път( рядко) е суха кашлица. Поти се в главичката, но не е вдигала температура четири дни вече.
И така днес е седми ден. Нормално ли е,  да изчакам или трябва да направим изследвания?

# 1 123
  • Мнения: 1 746
За бебето става дума. Извинете, че не допълних. 🤗
Първите две години е препоръчително.

# 1 124
  • Мнения: 1 746
Здравейте! Моля да разчетете следните резултати от изследвания. Детето е цяла нощ с температура 37.8 - > 37.2. Имаше остатъчна кашлица отпреди 2 седмици и сякаш вчера се засили.
Резултатите са като за вирусна инфекция. Изчакайте няколко дни и вижте как ще е .

Общи условия

Активация на акаунт