Онлайн консултации с д-р Милена Янкова – специалист по педиатрия и детска пулмология

  • 202 744
  • 4 197
  •   1
Отговори
# 1 320
  • Мнения: 1 768
Здравейте, днес превихме снимка на сина ми.Казаха,че няма плевмония ,но на снимката като диагноза разчетох,че е с усилен съдов рисунък крайхилусно. Назначиха ни лечение с антибиотик зинат от 250мг,сироп фламед и капки ксизал и да правим инхалации с Cavisept3%
За мен не  е ок. Но трябва да го прегледам

# 1 321
  • Мнения: 2 091
Здравейте, др. Янкова!
Ще е дълго. Благодаря предвсрително.
Септември детето ми (2г.) тръгна на ясла. Изкара 5 дена и се разболя - Температура, зелен секрет. Пуснахме носен и гърлен свкрет - в носа се изолира Мораксела. По антибиограма лекувахме 7 дена с Вигамокс. Ефекта беше нула, дори стана по-зле. Пуснахме ЦРп и беше 33, веднага започнахме АБ Аугментин и капки Цилоксан (отново по антибиограма). Въпреки, че сополите спряха, носа остана запушен и така 10 дена. След тези 10 дена - отново Т и зелен секрет, този път обаче имахме две отрицателни проби от носен и гърлен секрет и отрицателен Ковид тест. Пуснахме црп - 40. Отидохме на пулмолог - заключи Катарална ангина и изписа АБ Ксимебак + аб капки цилоксан. Още на 3 ден секрета стана бистър. Но не спря. След лечението отново посетихме пулмолога - гърдите бяха чисти, за секрета изписа Коларгол 2%. Слагахме 5 дена Коларгол и секрета намаля. И два дена след това - отмово зелени сополи, без Т. Пуснахме пак носен и гърлен - всичко отрицателно. Вчера бяхме на УнГ каза, че има увеличена трета сливица “средна хубост”, не била много ама е увеличена. Според него се е увеличила следствие бактериалнат инфекция с моракселата.  И секрет най-веероятно бил заради нея… изписа дълго лечение с Имунотрофина, Десибел, Лимфомиозот, Цинабсин, ШС 4, Хепар сулфурис и Сулфур Йодатум. За носа обаче локално - нищо. Детето е с много запушен нос вече месец и половина,  а вече трета седмица тече. Ще се радвам за съвети какво мога да слагам локално и как да се справя Sad

# 1 322
  • Мнения: 770
Др Янкова здравейте.
Майка съм на момченце на 1 годинка.
От хип комбиотик препинахме на хип комбиотик 3 .
Моя въпрос е следния.Как правилно да се дава от това мляко и колко пъти на ден.

# 1 323
  • Мнения: 770
Др Янкова здравейте.
Майка съм на момченце на 1 годинка.
От хип комбиотик препинахме на хип комбиотик 3 .
Моя въпрос е следния.Как правилно да се дава от това мляко и колко пъти на ден.

Др Янкова това са на бебо изследванията според вас дали всичко е наред със резултатите.
Хематология
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
Пълна кръвна картина - 22 пок.      Профил   *   *
WBC (левкоцити)      10.00   x10^9/L   4.20 - 13.50
Neu# (неутрофили)      2.690   x10^9/L   1.500 - 6.500
MID# (Mo+Eo+Ba)      0.9   x10^9/L   0.6 - 1.8
Ly# (лимфоцити)      6.400   x10^9/L   1.300 - 7.400
Neu% (неутрофили)      26.9   %   40-75
MID%      9.1   %   0.2 - 18.0
Ly% (лимфоцити)      64.0   %   45.0 - 65.0
RBC ( еритроцити )      4.17   x10^12/L   3.70 - 5.30
HB (хемоглобин)      117   g/L   105 - 131
HCT ( хематокрит)      0.338   L/L   0.300 - 0.440
MCV (ср. обем на еритроцита)      81.0   fL   73.0 - 102.0
MCH (ср. Hgb съдърж. в еритр. )      28.1   pg   21.0 - 33.0
MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.)      347   g/L   260 - 340
RDW (вариация на ерит. р-ие)      14.5   %   11.0 - 15.5
PLT (тромбоцити)      196   x10^9/L   140 - 509
MPV (ср. обем на тромбоцита)      6.6   fL   7.2 - 11.0
Pct (Тромбокрит)      1.00   ml/L   2.00 - 5.10
PDW (ширина на тр р-ие) CV      43.8   %   10.0 - 50.0
Урини
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
Урина - общо химично изследване      Профил   *   *
pH      8.0      4.0 - 8.5
Отн.тегло      1.010      До 1.040
Белтък      отрицателен      
Захар      отр.   мг/дл   отр.
Еритроцити      отр.      отр.
Билирубин      отрицателен      отр.
Уробилиноген      Неувеличен      неув.
Кетони      отр.      отр.
Левкоцити      0   левк./мкл   отр.
Нитрити      отр.      отр.
Урина - Седимент      Профил   *   *
Седимент - Левкоцити (Sediment WBCs)      1   на поле   До 4
Седимент - Крист. пикочна киселина (Cryst. uric ac   +   Единични

# 1 324
  • Мнения: 31
Здравейте не знам въпроса ми дали е подходяшт за тук но от две седмицити се лутам по лобораториите.На 1 годинка е детето.Детото ви предната седмица вдигна температура ходихме на лекар казаха че гърлото и гърдичките му са чисти възможно било да е от зъбките тъй като в момента изкарва кътниците.Температура продължи три дни.Реших да му направя изследвания всички изследвания бяха в норма с изключение на хемоглобина който беше завишени малко от норма 131 неговия беше 136.Днес пак ги повторих химоглобина е добре но тромбоцитите са завишени от 509 норма неговите са 547 много се притесних и отидох след няколко чаша в друго лоборатория и там  при нормал 400 новите са 440.От какво може за бъде има ли нещо притеснително ще ви бъда благодарна ако ми отговорите.

# 1 325
  • Мнения: 33
Здравейте. Бих искала да чуя вашето мнение относно това дали изпражненията на сина ми (2.5м) са нормални. Тъй като при раждането имаше вродена пневмония, беше на 2 антибиотика в продължение на 10 дни. След като си го взехме вкъщи акаше след всяко хранене, рядко изпражнение със слуз и несмлени частици мляко. Минахме на Аптамил АДЦ по съвет на педиатъра, но започна да ака на 3-4 дни много обилни зелени, зле миришещи изпражнения. Газовете също бяха с лоша миризма. Реших да му дам обикновено мляко и да следя за алергични реакции. Акото стана жълто и ака на 1-2 дни, но ми се струва “мазно” или по-скоро “маслено” . Консистенцията е като темперна боя. Да кажа, че и зеленото от Аптамил АДЦ беше със същата консистенция, чистеше се трудно от дупето. Прочетох какви ли не причини, пуснала съм микробиология на фецес, калпротектин, клостридиум, фекална еластаза. Прочетох за муковизцидозата и съм леко ужасена. Дали такова ако може да е симптом на болестта?

Скрит текст:

Последна редакция: вт, 16 ное 2021, 06:49 от AnMary

# 1 326
  • Мнения: 381
Д-р Янкова, възможно ли е след задължителните ваксини на 2 м възраст да започне бебето да ака слуз с кървави нишки ? Да отложим ли ваксините, които следват или да вземем някакви предварителни мерки?Бебето е изцяло на кърма. На 2 месеца и 10 дни. Ако не е от ваксините от какво може да се е получило?Започна да ака така 2 дни след поставянето им.
Скрит текст:





Последна редакция: вт, 16 ное 2021, 06:49 от AnMary

# 1 327
  • Мнения: 81
Здравейте.Това е антибиограмата на дъщеря ми,след упорита хрема.С какво бихте ми препоръчали да я лекуваме.Благодаря ви!

# 1 328
  • Мнения: 1 768
Здравейте, др. Янкова!
Ще е дълго. Благодаря предвсрително.
Септември детето ми (2г.) тръгна на ясла. Изкара 5 дена и се разболя - Температура, зелен секрет. Пуснахме носен и гърлен свкрет - в носа се изолира Мораксела. По антибиограма лекувахме 7 дена с Вигамокс. Ефекта беше нула, дори стана по-зле. Пуснахме ЦРп и беше 33, веднага започнахме АБ Аугментин и капки Цилоксан (отново по антибиограма). Въпреки, че сополите спряха, носа остана запушен и така 10 дена. След тези 10 дена - отново Т и зелен секрет, този път обаче имахме две отрицателни проби от носен и гърлен секрет и отрицателен Ковид тест. Пуснахме црп - 40. Отидохме на пулмолог - заключи Катарална ангина и изписа АБ Ксимебак + аб капки цилоксан. Още на 3 ден секрета стана бистър. Но не спря. След лечението отново посетихме пулмолога - гърдите бяха чисти, за секрета изписа Коларгол 2%. Слагахме 5 дена Коларгол и секрета намаля. И два дена след това - отмово зелени сополи, без Т. Пуснахме пак носен и гърлен - всичко отрицателно. Вчера бяхме на УнГ каза, че има увеличена трета сливица “средна хубост”, не била много ама е увеличена. Според него се е увеличила следствие бактериалнат инфекция с моракселата.  И секрет най-веероятно бил заради нея… изписа дълго лечение с Имунотрофина, Десибел, Лимфомиозот, Цинабсин, ШС 4, Хепар сулфурис и Сулфур Йодатум. За носа обаче локално - нищо. Детето е с много запушен нос вече месец и половина,  а вече трета седмица тече. Ще се радвам за съвети какво мога да слагам локално и как да се справя Sad
Здравейте, пробвайте с Унифлокс- локални антибиотични капки 3х2капки

# 1 329
  • Мнения: 1 768
Здравейте.Това е антибиограмата на дъщеря ми,след упорита хрема.С какво бихте ми препоръчали да я лекуваме.Благодаря ви!
Унифлокс 3х 2капки

# 1 330
  • Мнения: 1 768
Др Янкова здравейте.
Майка съм на момченце на 1 годинка.
От хип комбиотик препинахме на хип комбиотик 3 .
Моя въпрос е следния.Как правилно да се дава от това мляко и колко пъти на ден.
Според хранителния режим на детето.
Оптимално е 2х 200мл / сутрин и вечер/

# 1 331
  • Мнения: 1 768
Здравейте не знам въпроса ми дали е подходяшт за тук но от две седмицити се лутам по лобораториите.На 1 годинка е детето.Детото ви предната седмица вдигна температура ходихме на лекар казаха че гърлото и гърдичките му са чисти възможно било да е от зъбките тъй като в момента изкарва кътниците.Температура продължи три дни.Реших да му направя изследвания всички изследвания бяха в норма с изключение на хемоглобина който беше завишени малко от норма 131 неговия беше 136.Днес пак ги повторих химоглобина е добре но тромбоцитите са завишени от 509 норма неговите са 547 много се притесних и отидох след няколко чаша в друго лоборатория и там  при нормал 400 новите са 440.От какво може за бъде има ли нещо притеснително ще ви бъда благодарна ако ми отговорите.
Успокойте се, всичко е нормално.  То ва са вариации на нормата. Не го изследвайте повече.

# 1 332
  • Мнения: 1 768
Здравейте. Бих искала да чуя вашето мнение относно това дали изпражненията на сина ми (2.5м) са нормални. Тъй като при раждането имаше вродена пневмония, беше на 2 антибиотика в продължение на 10 дни. След като си го взехме вкъщи акаше след всяко хранене, рядко изпражнение със слуз и несмлени частици мляко. Минахме на Аптамил АДЦ по съвет на педиатъра, но започна да ака на 3-4 дни много обилни зелени, зле миришещи изпражнения. Газовете също бяха с лоша миризма. Реших да му дам обикновено мляко и да следя за алергични реакции. Акото стана жълто и ака на 1-2 дни, но ми се струва “мазно” или по-скоро “маслено” . Консистенцията е като темперна боя. Да кажа, че и зеленото от Аптамил АДЦ беше със същата консистенция, чистеше се трудно от дупето. Прочетох какви ли не причини, пуснала съм микробиология на фецес, калпротектин, клостридиум, фекална еластаза. Прочетох за муковизцидозата и съм леко ужасена. Дали такова ако може да е симптом на болестта?

Скрит текст:
Здравейте, при муковисцидозата изпражненията да лъскави, мазни и със зловонна миризма. Но само по вида на изпражненията не може да се постави диагнозата. Наблюдавайте го дали наддава на тегло.  Засега нямате данни за това заболяване.  Хранене детето с нормално АМ

# 1 333
  • Мнения: 1 768
Д-р Янкова, възможно ли е след задължителните ваксини на 2 м възраст да започне бебето да ака слуз с кървави нишки ? Да отложим ли ваксините, които следват или да вземем някакви предварителни мерки?Бебето е изцяло на кърма. На 2 месеца и 10 дни. Ако не е от ваксините от какво може да се е получило?Започна да ака така 2 дни след поставянето им.
Скрит текст:





Здравейте, това не е от ваксината. Внимавайте д какво се храните вие. Ограничете белтъчини от животински произход.  Консултирайте  се задължително с детски гастроентеролог.

# 1 334
  • Мнения: 1 561
Уважаеми потребители,

Поради повишената служебна натовареност на д-р Янкова от днес, 18 ноември, онлайн консултациите ще се случват два пъти седмично, но не и в точно фиксираните дни (вторник и четвъртък), които бяха отбелязани първоначално при старт на темата.

Д-р Янкова ще продължава да отговаря на въпросите Ви при първа възможност.

Благодарим за разбирането!

Общи условия

Активация на акаунт