Онлайн консултации с д-р Милена Янкова – специалист по педиатрия и детска пулмология

• 189 277
  • 3 980
  •   1
Отговори
# 3 645
Здравейте, дъщеря ми на 7 г. вдигна температура на 9 октомври за 1 ден и я свали. След 2 дни започна да кашля страшно ларингитно, наложи се инжекция урбазон, нямаше други симптоми - нито хрема, нито Т, само кашлица. Оттогава досега кашля. Лекуваха я  14 дни с пулмикорт, после правихме снимка, на която се видя атипична инфекция, назначиха 10 дена Клацид, който пи, също Булзин, Рупафин, Дефендил. След Клацида също не мина и от 10 дена е на Ефира.
На слушалка се чува изсотрено дишане без хрипове. И така вече почти 2 месеца. Кашлицата звучи кънтящо и ларингитно. Вчера бяхме на спирометрия - изключиха астма и пуснахме носен секрет - в резултата виждам следната бактерия:
CORYNEBACTERIUM PSEUDODIPHTHERITICUM - масово - монокултура
Тъй като контролният преглед е след 2 седмици чак, искам да ви попитам тази бактерия може ли да е причинител на кашлицата? Опасна ли е?
Изписаха ни (преди да пуснем носния секрет, тоест в петък) спрей Zyme, капки Левофлоксацин 3х2, Назостад и Мупироназал - тези неща дали са подходящи за тази бактерия?
Трябва ли още нещо да се добави?

Благодаря!
Здравейте, пратете ми и антибиограмата.
Ларингитната кашлица, кога я има – през деня или вечерта? Като заспи, кашля ли?

Кашля с различен интензитет през деня, като някои дни затихва и е по-рядко, а после отново се обостря и кънти повече и звучи все едно е с пневмония. Тази крива следва от близо 2 месеца. Вечер като легне понякога докато заспи чувам малко, че кашля, докато спи през нощта не кашля, някои сутрини се събужда и веднага почва, други - става и примерно след няколко часа се появява. Няма връзка с това дали е на закрито или на открито, нито дали е вкъщи или на училище. Понеже едната лекарка, която и изписа Левофлоксацина за нос и другите неща, спомена и психогенна кашлица, не мисля, че е такава - кашля, дори, когато знае, че няма да е на училище или дори, когато се е заиграла и и е интересно. По-скоро казва, че сякаш и дразни нещо на гърлото.

Ето антибиограмата:

Скрит текст:

# 3 646
Здравейте!
Може ли да коментирате изследванията?
Дете на 9 години,в момента с доста подути сливици и висока температура...

Отделно е доста изморен като цяло след училищните занятия,трудно се концентрира, за да пише домашни.Ляха си в 21ч. вечер.Затова помолих личният лекар да проверим желязото.

# 3 647
Здравейте какво бихте препоръчали за подсилване на имунитета през зимния период Рибчо и чист витамин Д? За дете на 9 години.

# 3 648
Добро утро. Имам следния проблем манечкия кашля от един месец и няколко дни. Кашля само сутрин през останалото време се прокашля иначе друго нищо  му няма.Купища противо алергични изпи и не се повлия. Водихме го при пулмолог той ни каза че дробовете му са чисти и това било остатъчна кашлица. Водих ме го и при друг доктор той ни каза същото че дробовете са му чисти и няма плевмония. Откри му само гъбички,който излекувах ме. Повлия се само от ефизола и лимон. Намалих ме я кашлицата но не я спряхме продължаваме да имаме кашлица. Кашлицата ние суха. Пулмолога ни каза да го водим при алерголог. Че баща му има седна хрема да нея я предам на малкия. Вече не знаем къде да го водим и какво да му даваме. Днес с ме на алерголог. Моля Ви искрено кажете ни ако е възможно поне с какво да успокоим кашлицата.
Скрит текст:

Последна редакция: ср, 29 ное 2023, 12:50 от AnMary

# 3 649
Здравейте, Д-р Янкова!

Защо при боледуване е добре да се приема и противоалергичен препарат? Ериус, Фенистил капки?

За да не се превърне в хронично състояние кашлица, например?

Имам предвид за малките деца.

# 3 650
Здравейте, д-р Янкова,

Имам син на 7,5г който вече два пъти има s.pyogenes в гърлото. Първият път изкара като  скарлатина, втория като ангина. Има ли спрей или друг препарат за профилактика конкретно на бактерии в гърлото през есенно зимния сезон?

Благодаря в аванс

Последна редакция: чт, 30 ное 2023, 18:32 от cvete12

# 3 651
  • София
Синът ми си е отгледал Streptococcus pneumoniae и в носа, и в гърлото. Масово. Миналият понеделник вдигна температура, която продължи 6 дена, със суха, давеща кашлица (която след сън е влажна), но с чисто дишане и ПКК, показваща вирус. Поради давещата кашлица и масовостта на бактерията педиатърът изписа антибиотик (Аугментин) по антибиограма. След колко време най-рано можем да очакваме кашлицата да поспре, тъй като детето не може да спи от давещата кашлица?

Има ли нещо, което с таткото да вземем, за да избегнем предаването на бактерията? А за след това - за повишаване на локалния имунитет на детето в носоглътката?

# 3 652
Здравейте, д-р Янкова.

Имам момиченце на 1,5 г и от известно време цветът на акото е тъмно зелено или сиво. Яде разнообразно. Яде почти всичко готвено от мен. Пие доста вода. Чай също. Няма запек, но има дни в които пропуска изхождане. Не изглежда да има дискомфорт. От няколко дни давам пробиотик Линекс.
Давам също Well baby multivitamins.

Възможно ли е от чайовете или мултивитамините такъв да е цвета? По голямото ми дете също консумира същите неща. С него нямам такъв проблем. Според вас какво трябва да предприема? Имам ли повод за притеснение?

Много Ви благодаря!

# 3 653
Здравейте, бебето ми е на 6 месеца и има изолирана бактерия Streptococcus pneumoniae в носа. Преди 10 дни бяхме на преглед и тъй като детето е видимо здраво, чува се само хриптене в носа, не се аспирират никакви сополи, защото е много назад, лекарката каза да пробваме с хомеопатия и Назориг капки за нос. За 10 дни обаче няма никакво подобрение и това хрипете го влачим над месец и половина (получи го докато беше болен). Въпросът е, че тази бактерия е много упорита и се притеснявам да не станат някакви усложнения. Утре сме на преглед и ще попитам за АБ капки. Лошото е, че по антибиограма излезе чувствителна само на моксифликсацин, а много ме е страх да давам хинолонови антибиотици. Само антибиотично лечение ли е решението предвид, че бебето няма никакви други симптоми? Бавим и ваксините, което е допълнителен проблем.

# 3 654
Здравейте, бебето ми е на 6 месеца и има изолирана бактерия Streptococcus pneumoniae в носа. Преди 10 дни бяхме на преглед и тъй като детето е видимо здраво, чува се само хриптене в носа, не се аспирират никакви сополи, защото е много назад, лекарката каза да пробваме с хомеопатия и Назориг капки за нос. За 10 дни обаче няма никакво подобрение и това хрипете го влачим над месец и половина (получи го докато беше болен). Въпросът е, че тази бактерия е много упорита и се притеснявам да не станат някакви усложнения. Утре сме на преглед и ще попитам за АБ капки. Лошото е, че по антибиограма излезе чувствителна само на моксифликсацин, а много ме е страх да давам хинолонови антибиотици. Само антибиотично лечение ли е решението предвид, че бебето няма никакви други симптоми? Бавим и ваксините, което е допълнителен проблем.
Пуснете нов носен секрет в друга лаборатория.

# 3 655
Здравейте, д-р Янкова.

Имам момиченце на 1,5 г и от известно време цветът на акото е тъмно зелено или сиво. Яде разнообразно. Яде почти всичко готвено от мен. Пие доста вода. Чай също. Няма запек, но има дни в които пропуска изхождане. Не изглежда да има дискомфорт. От няколко дни давам пробиотик Линекс.
Давам също Well baby multivitamins.

Възможно ли е от чайовете или мултивитамините такъв да е цвета? По голямото ми дете също консумира същите неща. С него нямам такъв проблем. Според вас какво трябва да предприема? Имам ли повод за притеснение?

Много Ви благодаря!
Здравейте, няма място за притеснение. Не е важен цветът, а консистенцията.

# 3 656
Синът ми си е отгледал Streptococcus pneumoniae и в носа, и в гърлото. Масово. Миналият понеделник вдигна температура, която продължи 6 дена, със суха, давеща кашлица (която след сън е влажна), но с чисто дишане и ПКК, показваща вирус. Поради давещата кашлица и масовостта на бактерията педиатърът изписа антибиотик (Аугментин) по антибиограма. След колко време най-рано можем да очакваме кашлицата да поспре, тъй като детето не може да спи от давещата кашлица?

Има ли нещо, което с таткото да вземем, за да избегнем предаването на бактерията? А за след това - за повишаване на локалния имунитет на детето в носоглътката?
Здравейте, какво слагате в нослето?
Вие с таткото няма от какво да се притеснявате. Няма какво да давате за локален имунитет.

# 3 657
Здравейте, д-р Янкова,

Имам син на 7,5г който вече два пъти има s.pyogenes в гърлото. Първият път изкара като  скарлатина, втория като ангина. Има ли спрей или друг препарат за профилактика конкретно на бактерии в гърлото през есенно зимния сезон?

Благодаря в аванс
Здравейте, за съжаление няма такъв “златен” препарат, но може да пробвате с Geoxiyn spray. Продават го и в еМаг.

# 3 658
Пуснете нов носен секрет в друга лаборатория.
Да, ще пуснем нов секрет, но каква е целта - да се види дали ще се изолира същата бактерия и евентуално нова антибиограма? И имам още един въпрос - колко дни не трябва да се капе нищо в носа, за да е коректно изследването? Бихте ли дали мнение дали пробиотичните капки на МедБио - Нарине Назал биха имали положителен ефект в нашия случай. Благодаря ви предварително.

# 3 659
  • София

Здравейте, какво слагате в нослето?
Вие с таткото няма от какво да се притеснявате. Няма какво да давате за локален имунитет.

Мупироназал маз за нос, промивки с физ. разтвор и след като секретът стана прозрачен - Назонекс. Към момента няма секрет, но се чува как носа "хърка".

Педиатърът не препоръча други антибиотични капки, тъй като в началото на боледуването след слагане на Назикс детето получи кръвоизлив, които не успяхме да спрем и се наложи по спешност да посетим ИСУЛ.

Общи условия

Активация на акаунт