Неизяснен стерилитет

  • 1 815
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Здравейте,
С мъжа ми от 2 години се опитваме за второ дете, но не се получава. Водим се неизяснен стерилитет. При мен: тръби проходими, доказана овулация, добър прогестерон в лф, тсх под 2, добър ЯР. При мъжа ми спермограмата е добра, 6% морфология. Чудя се дали нещо изтърваме от изследванията, има ли смисъл от инсеминации или направо инвитро?

# 1
  • Мнения: 15
ендометриоза?

# 2
  • Мнения: 5 892
По ваша преценка и лекаря, който сте избрали. Аз лично не съм фен на инсеминациите заради изключително ниския процент на успеваемост. При мен имаше и неуспешни бременности и съответно минахме директно на ин витро. Но като цяло никога нямаше да се съглася на инсеминация. Въпросът е вие с каква нагласа сте. Може и да пробвате с инсеминация.
За изследвания може да направите кариотиоп също. Тръбите как са проверени? Ако е с ЦС, тя не е 100% метод. Матката също е хубаво да се огледа от някой опитен лекар поне на ехограф. А най-добре е хистероскопия. Но, ако има проблем би трябвало да се види от конкретния лекар.

# 3
  • Мнения: 130
Привет,

тъй като съм със същите показатели като на дамата по-горе, но опитите са от година и 2м и последният месец неуспешна инсеминация.

бих искала да ви попитам, ако знаете какви изследвания сте правила за ендометриоза? Имах съмнения, че мога да имам такъв проблем и генеколог ме посъветва да пусна някакво кръвно изследване, но не се сещам какво беше името, друго което четох е, че ендометриоза се вижда при ехографски преглед....

кръвният тест за ендометриоза , които се измерва е  С125,

Последна редакция: пт, 22 май 2020, 10:57 от AnMary

# 4
  • Мнения: 96
Здравейте,

Ние също сме с неизяснен стерилите. С мъжа ми се борим за дете от близо 3 години. Всички излседвания са в норма. Последно бях на прелгед при др. Босев от Майчин дом и той ми предложи да направи лапароскопия, за да огледа органите. Но, на мен ми се струва странно това предложение, защото всички изследвания са супер, на ехограф са ме гледали през тези 3 години стотици пъти и то не един лекар, нямам кисти, нямам ендометриоза, единтсвено едната тръба ми е малко по-нагъната от другата, но са проходими!

Не знам дали да се подлагам на тази операция. Какво бихте ме посъветвали?

Благаодаря Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 892
На ехограф нещата да различни. И е много важно кой и как гледа. Предполагам сте правили цветна снимка. За съжаление тя не е много точен метод. Отделно, че винаги е полезно да се види матката. Не знам през колко репродуктивни лекари сте минали, но е хубаво да съберете няколко мнения. Лапароскопията изглежда малко страшна в началото, когато човек няма опит и още повече никакви операции. Но може да бъде полезна. Обаче има огромно значение и кой ще я направи.

# 6
  • Мнения: 96
Да, цветна снимка съм правила. Иначе лапароскопията ще я прави др. Босев от Майчин дом. Препоръча ми го една позната, която работи в Майчин дом. Иначе, да, не са ме оперирали преди, и затова ми се струва супер страшно! Sad

# 7
  • Мнения: 5 892
Не ми е познат като име. Но задължително мине през още 1-2 репродуктивни да събереш мнения преди да решиш.

# 8
  • Мнения: 96
Благодаря! Ще събера мнения!

# 9
  • Мнения: 130
Здравейте, дали има някоя девойка която си е правила ЯМР на малия таз? Напоследък се замислям дали няма да е подходящо за повече информация или изясняваме на година и половина неуспешни опити и направени хормонални изследвания, спермограма, ултразвук за проходимост на тръби... вече съм преглеждана от 4-ри специалиста, а последният беше репродуктивен + една неуспешна инсеминация.

# 10
  • Мнения: 423
Препоръчвали са ми доктор Босев като лапароскопски специалист. Лично не съм била, но ми е в списъка препоръчани специалисти, тъй като може да ми се наложи лапароскопска операция. Имам опит с неизяснения стерилитет, 4 инсеминации, за да се стигне до успешното ми инвитро (кандидатствахме за финансова помощ по Фонда, определено нямахме възможност директно за инвитро, а за неизяснен стерилитет 3 или 4 инсеминации бяха част от задължителните процедури, за да се докаже диагнозата). Чакахме дете 6 години, и не се откри обективна причина. Ако нямате възможност да поемете процедура инвитро, може би има смисъл да се мине през инсеминации (веднъж регистрирани с неизяснен стерилитет, може да кандидатствате с минимум изследвания за следващ опит). Успех!

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 15:24 от spooky

# 11
  • Мнения: 109
Здравейте,

Ние също сме с неизяснен стерилите. С мъжа ми се борим за дете от близо 3 години. Всички излседвания са в норма. Последно бях на прелгед при др. Босев от Майчин дом и той ми предложи да направи лапароскопия, за да огледа органите. Но, на мен ми се струва странно това предложение, защото всички изследвания са супер, на ехограф са ме гледали през тези 3 години стотици пъти и то не един лекар, нямам кисти, нямам ендометриоза, единтсвено едната тръба ми е малко по-нагъната от другата, но са проходими!

Не знам дали да се подлагам на тази операция. Какво бихте ме посъветвали?

Благаодаря Simple Smile

Хистероскопията е много добър и с много високо ниво на достоверност метод да се установи причина за стерилитет. Може би най-ясният. Вижда се директно дали има сраствания, ендометриоза, кисти и какво ли не. После вече лекарят моцже да приложи много по-адекватно лечение или интервенция. Операция си е , но не е страшна. Мисля, че на същия ден си ставаш и си тръгваш. Е, има дупчици - пъпа и около него, ама не е страшно. Не е отворена голяма операция.

В МД има добри специалисти. Не съм чувала за Босев. Моят лекар е Налбански. Много добър, занимава се със стерилитет, ендометриоза, лапароскопист е. Ако Ви трябва още едно мнение, смятам, че  е удачен избор.

# 12
  • Мнения: 703
Здравейте,

Някой от вас с неизяснен стерилитет да е успел да забременее естествено?

# 13
  • Мнения: 5 892
Аз два пъти, но неуспешно.

# 14
  • Мнения: 703
Аз два пъти, но неуспешно.

Към инвитро ли пребягнахте?
Ние се мъчим от 2 г и половина - имам лапароскопия,цветна снимка и 2 неуспешни инвитро опита.При мъжът ми всичко е наред.
И все пак се водим с неизяснен стерилитет.Единственото нещо е че имам НЯР , но това не било обяснение защо не се получава естествено.

Общи условия

Активация на акаунт