Две деца с аутизъм???

  • 18 254
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Здравейте....има ли тук родители, на които и двете им деца са с аутизъм? Много ми е важно, защото съм почти сигурна вече, че и второто ми дете е с аутизъм..... Cry

# 1
  • Мнения: 39 296
Прочетох всички ви мнения. Второ дете е още бебе. Щом вече имате едно дете в спектъра знаете, че преди 18 месеца такъв опит за диагнози не може да се прави.
Стискам палци детенцето ви да не е в спектъра. Знам, че обикновено майчиното сърце е тревожно и не греши, но от цялото си сърце ви пожелавам да бъркате.

# 2
  • Испания
  • Мнения: 86
Искрено се надявам второто ви детенце да не е в спектъра на аутизма! Мисля, че е рано да се каже преди да е навършило 2 години! Аз съм майка на 9 г. дете с аутизъм, който го определиха, когато беше на 2 г. Пожелавам ви успех и ви стискам палци!

# 3
  • Мнения: 607
Имам позната с 4 деца с аутизъм. Имам и с 3.  В специалното училище на моето дете, около  35, 40  процента от семействата и двете им деца  там  учат.  Дано при вас се променят нещата, малко е още детето,  може да е друг проблема, но за съжаление е и възможно. Бориш се и това е. Дано имате късмет.

# 4
  • САЩ
  • Мнения: 471
Според мен опитайте да спрете или поне отложите ваксинациите докато детето стане по-голямо.

# 5
  • London
  • Мнения: 6 732
С две ръце съм за последното мнение. Моето е почти на година второто и няма никакви ваксини, няма и да има. Коренно се различава от брат си на тази възраст.

# 6
  • Мнения: 48
Няма ваксини второто ми дете, но по нищо не се различава от първото... много добре тръгна до четвъртия месец и от там не знам какъв регрес направи и нещата не вървят напред... на осем месеца е почти, спокоен, самосиндикален, няма нужда от много внимание, не се закача, няма добър очен контакт, което най ме притеснява, не пълзи още, прави опити, не се изправя още на кошарата, почти не плаче, не обича много време да го гушкат, няма още лепетна реч, захватът му е не добър за възрастта... все маркери на изоставане Sad чудя се как да ги наваксвам и така.... действаме двигателно да видим...

# 7
  • London
  • Мнения: 6 732
Няма ваксини второто ми дете, но по нищо не се различава от първото... много добре тръгна до четвъртия месец и от там не знам какъв регрес направи и нещата не вървят напред... на осем месеца е почти, спокоен, самосиндикален, няма нужда от много внимание, не се закача, няма добър очен контакт, което най ме притеснява, не пълзи още, прави опити, не се изправя още на кошарата, почти не плаче, не обича много време да го гушкат, няма още лепетна реч, захватът му е не добър за възрастта... все маркери на изоставане Sad чудя се как да ги наваксвам и така.... действаме двигателно да видим...
Успокой се първо, знам какво е да се фокусираш заради първото дете. Аз дори още не съм показвала на роднини второто.....това е фобия на нас като родители на деца с проблеми. Децата са различни и това може изобщо да не е аутизъм и ти го пожелавам. Опитвай се да играете социални игри подавай му топче, бутай край него колички, пей песни, чети книжки....опитвай да го провокираш. Успех!

# 8
  • Мнения: 6
Здравейте мами!
Моето момченце е на 20 месеца и съм много притеснена...Когато го извикам по Име не се обръща и не реагира,само когато му запея песничка тогава се обръща.Когато излезем навън единственото,което прави е да къса маргаритки и да ги върти.Не иска да сяда на колелото примерно..Когато искам да го науча на нещо,няма никакъв интерес,не говори..единствено на бебешки неразбираем език.Имаме запазен час при педиатъра,но докато отидем и ни насочат ще се побъркам.Ние живеем в Германия,детето още не посещава детска градина,но от септември е записан.

# 9
  • Испания
  • Мнения: 86
Здравейте мами!
Моето момченце е на 20 месеца и съм много притеснена...Когато го извикам по Име не се обръща и не реагира,само когато му запея песничка тогава се обръща.Когато излезем навън единственото,което прави е да къса маргаритки и да ги върти.Не иска да сяда на колелото примерно..Когато искам да го науча на нещо,няма никакъв интерес,не говори..единствено на бебешки неразбираем език.Имаме запазен час при педиатъра,но докато отидем и ни насочат ще се побъркам.Ние живеем в Германия,детето още не посещава детска градина,но от септември е записан.


Здравейте Rurinka! Не мога да ви успокоя изцяло, но мисля, че все още е рано да се притеснявате преди детето да е навършило 2 г. Като тръгне на детска градина може да се отпуши! Ако и след втората година няма промяна в държанието си, то тогава е желателно да посетите специалист! Аз самата съм майка на дете на 9 г. с аутизъм, който беше определен след 2 годишна възраст, а до тогава нямахме никакви проблеми, стана неочаквано, може би от ваксините! Така мисля аз, но не можем да го докажем! И ние живеем в чужбина.

# 10
  • Мнения: 6
Благодаря за отговора!
А какво беше държанието на синът Ви на 2 годинки?Какви бяха симптомите?

# 11
  • Испания
  • Мнения: 86
Държанието на сина ми започна да се променя постепенно. Менеше си настроенията постоянно, не се обръщаше на името си, започна да ходи на пръсти, не осъществяваше очен контакт, имахме и проблем с храносмилателната му система, не дъвчеше, не искаше да яде всичко, имаше проблеми със съня, обръщаше количките и им въртеше колелата, така и не успя да проговори, макар, че ходи в специално училище и с него се занимават специалисти,  въпреки, че преди да навърши 2 г. беше започнал да казва думички и после изведнъж спря. Правиха му всички възможни изследвания и никой не може да каже какво му е точно!

# 12
  • Мнения: 6
А това с ходенето на пръсти постоянно или на моменти го правеше?

# 13
  • Испания
  • Мнения: 86
Постоянно ходеше на пръсти и все още го прави, макар, че му правиха операция на двата крака, за да му разпънат сухожилията отзад. Известно време ходеше нормално и после пак се вдигна на пръсти. Доктора каза, че това става по команда от мозъка, тоест идва от състоянието на аутизъм, в което се намира!

# 14
  • Мнения: 116
Няма ваксини второто ми дете, но по нищо не се различава от първото... много добре тръгна до четвъртия месец и от там не знам какъв регрес направи и нещата не вървят напред... на осем месеца е почти, спокоен, самосиндикален, няма нужда от много внимание, не се закача, няма добър очен контакт, което най ме притеснява, не пълзи още, прави опити, не се изправя още на кошарата, почти не плаче, не обича много време да го гушкат, няма още лепетна реч, захватът му е не добър за възрастта... все маркери на изоставане Sad чудя се как да ги наваксвам и така.... действаме двигателно да видим...
Това, което описвате е моето дете преди 8 години. Всичко правеше в края на срока, считан за нормален. Седна на 7 месеца, започна да пълзи на 10, изправи се сама в кошарата на 11, супер спокойно бебе.Също не обичаше да я гушкат. Проходи на 1,2 . От тогава ми разказа играта, за секунда не се спираше, супер будна, енергична и безстрашна. Вече е на почти 9 години и е едно съвсем нормално дете, отличничка и спортистка. Така че, това че не прави нещо по учебник не значи, че детето е проблемно.

# 15
  • Мнения: 48
Няма ваксини второто ми дете, но по нищо не се различава от първото... много добре тръгна до четвъртия месец и от там не знам какъв регрес направи и нещата не вървят напред... на осем месеца е почти, спокоен, самосиндикален, няма нужда от много внимание, не се закача, няма добър очен контакт, което най ме притеснява, не пълзи още, прави опити, не се изправя още на кошарата, почти не плаче, не обича много време да го гушкат, няма още лепетна реч, захватът му е не добър за възрастта... все маркери на изоставане Sad чудя се как да ги наваксвам и така.... действаме двигателно да видим...
Това, което описвате е моето дете преди 8 години. Всичко правеше в края на срока, считан за нормален. Седна на 7 месеца, започна да пълзи на 10, изправи се сама в кошарата на 11, супер спокойно бебе.Също не обичаше да я гушкат. Проходи на 1,2 . От тогава ми разказа играта, за секунда не се спираше, супер будна, енергична и безстрашна. Вече е на почти 9 години и е едно съвсем нормално дете, отличничка и спортистка. Така че, това че не прави нещо по учебник не значи, че детето е проблемно.
Дай боже да сте права... на 11++ месеца е малкия вече. Седна на 7м, изправи се на 8м, катери се вече навсякъде, обръща се на името си в 90% от случаите, заиграва се сам, но в повечето случаи ме търси да го взема или да ходим заедно, пусна се да ходи на 11м и прави 10-15 крачки, но още е нестабилен и ме търси да ме хване зс ръка. Усмихва се на непознати, радва се на деца иска да ги пипа, дава пет боц показва колко голям ще порасне, разбира някои неща, подава ми като му кажа дай на мама Еди какво си, ако му е в ръката, опитва се да покаже къде иска или какво, но с цяла ръка още, не с пръст, имитира някои неща, които вижда от батко си, примерно батко му много бута колички, малкия също, батко му ги прибира в една къщичка отваря затваря вратите, малкия отива и прави същото. Изостава ми в някои неща, но се надявам да не е нещо сериозно или да е само в моята глава. Постоянно идва и ме гушка и ме хапе и все иска при мама, про другите хора като иска да го вземат тук там отива, но се обръща към мен и иска да го взема и се крие, все едно го е срам.

# 16
  • Мнения: 13
Според мен опитайте да спрете или поне отложите ваксинациите докато детето стане по-голямо.
Шегуваш ли се?
Ваксините НЕ причиняват аутизъм

# 17
  • Мнения: 13 804
Според мен опитайте да спрете или поне отложите ваксинациите докато детето стане по-голямо.
Шегуваш ли се?
Ваксините НЕ причиняват аутизъм

Да кажем че това не е съвсем вярно и очаквам сега да се излее масово недоволство от майки при които състоянието на децата им се е променило  именно след ваксини. Не една две майки. Ваксините, освен че могат да бъдат полезни, могат да причинят много и различни гадост ( не само аутистично поведение) . Разбира се не на всяко дете, но могат и го правят.
Освен това през последните 20 години виждането за аутизма, както го наричате, претърпя глобални промени както за това какво го причинява, така и за това по какъв начин се проявява. Вече се говори за деца от спектъра, аутистично поведение и състояние, а не за аутизъм в смисъла в който е бил влаган миналия век.

Последна редакция: ср, 30 дек 2020, 18:03 от _re_ge

# 18
  • Испания
  • Мнения: 86
Именно ваксините причиниха аутизма на моето дете! Изцяло съм против тях!

# 19
  • Мнения: 244
Мария 135, тази лъжа кой ви я каза?

Последна редакция: чт, 31 дек 2020, 16:17 от Tomella

# 20
  • Мнения: 607
Темата е оспорвана за ваксините, има деца и без ваксини с аутизъм , просто с ваксина е по - голям шанса да го развие, но това не означава, че без нея няма да има аутизъм. Това е което съм чела, не твърдя че е 100 процента вярно.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Онези, които разбират повече от нас, казват, че проучвания (статистика) с голям брой деца не установяват разлика между дела на деца с аутизъм между ваксинираните и между неваксинираните.
Или вие имате други данни? Ама не "моето дете до ваксината си беше добре", защото това е като "моят дядо пушеше и умря на 90".
Да, знам, че Биг фарма Wink ни лъже, но все пак е добре да се отнасяме по-сериозно към твърденията, които правим смело, като например коя е причината за аутизма на дадено дете.

# 22
  • London
  • Мнения: 6 732
Моето второто на година и половина няма ни една ваксина, това е най-умното нещо, което някога съм правила гледайки как се развива. И с първото бях чела, но си казах ''абе писаници''  е да ама не.... разликата между тях са една тумба ваксини и нищо друго, ние сме си все същите родители. Аз лично не познавам деца без ваксини с аутизъм, а познавам такива деца...... тук са доста. Виж всеки с отклонение като питам се оказва с ваксини. Всеки сам да си прецени и претегли ползи и рискове, това е строго лично решение и не бива никой да се бърка, меси и дава акъли. Помислете за себе си, решението трябва да е изцяло ваше.

# 23
  • Мнения: 13 804
Да, познавам такива родители/деца. За съжаление. Виждала съм преди и след. Както казах не са всички деца но ги има и не са малко. Същото е като противогрипна та ваксина. Сред познатите ми има коренно различни реакции след поставянето й (от многото болни, боледували чак с пневмонии, до такива дето след Ваксината почти не боледуват). А според някои авторитети в миналото причината за появата на аутистичното поведение е "майката-хладилник". Дали се разпознаваме в този образ? Познавам дете което прави хелиране в чужбина и наистина има очевадна разлика в него след това. Познавам и дете което родителите след различни изследвания и липса на медицински причини за аутистично поведение направиха тест и детето има чупеща хромозома. А вероятно има безброй статистики които ни казват че това не е възможната да е причината. Дали родителите това ги утешава?
Подкрепям Катрал. Материята е много сложна и всеки преценява за себе си, тъй като очевадно тези факти не могат да бъдат категорично отхвърлени.

Причина една няма, затова отдавна не се говори за аутизъм а за аутистично поведение, деца от спектъра, деца със Соп, критериите постоянно  се менят, поставянето под общ знаменател като преди отпада.

Последна редакция: вт, 05 яну 2021, 08:34 от _re_ge

# 24
  • London
  • Мнения: 6 732
Циганите грам не ги е грижа за децата, ама цигането ще те купи и продаде обичайно, че и напсува на най-крепка възраст, че и витамини едва ли много приемат. Не го вярвам аз това с майката хладилник. Ако детето е нормално само си търси контакт, отношения, учи, интересува.....няма нужда от никакви специални гимнастики и отношение.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Цитат на: _re_ge
Познавам и дете което родителите след различни изследвания и липса на медицински причини за аутистично поведение направиха тест и детето има чупеща хромозома. А вероятно има безброй статистики които ни казват че това не е възможната да е причината.
Не те разбрах. Чупливата Х-хромозома е една от най-рано идентифицираните генетични причини за аутистично поведение - как така "липса на медицинска причина"?
Ако имаш предвид, че първо не са знаели причината, а после са я узнали - това е нещо обичайно, какво доказва според теб във връзка с ваксините? Flushed Че сега не знаем, че са причината, пък после може да узнаем?

Няма безброй статистики, които да казват, че не може чупливата Х-хромозома да е причината. Това би значело между децата с установена при тест такава хромозома делът (процентът) аутисти да е същият като в общата популация. Очевидно не е така.

Статистиката, обхващаща много хиляди деца, ако е добросъвестно проведена (да, няма как да не приемем тази условност, и знам - лъжат ни Wink), носи точни данни за това, какъв дял от ваксинираните деца и какъв дял от неваксинираните показват симптоми на аутизъм. Толкова. Очевидно ако ваксината има пръст в причината, сред ваксинираните делът трябва да е по-голям. Няма друг вариант при правилно и добросъвестно събрани данни на много хора. Няма как хем да не е по-голям, хем ваксината да има участие. Няма много общо като вид аргумент с теорията за майката хладилник, нито с това за неустановената причина при детето с чупливата Х-хромозома.

Няма корелация на ваксинирането с аутизма, установена при статистиката, казано по друг начин. Корелацията не винаги значи, че едното нещо е причина за другото, но обратно - липсата и винаги значи липса на причинна зависимост.

Другите възможности са броят деца да не е бил достатъчен (а те са много, така се твърди) или статистиката да не е била направена правилно. Тези възможности, разбира се, също не трябва напълно да се изключват, но за момента това имаме като данни.

Последна редакция: вт, 05 яну 2021, 13:32 от Магдена

# 26
  • Мнения: 607
При чупливата Х хромозома има външни белези - чукнете в гугъл и ще излязат снимки. Ясно се вижда, формата на лицето, ушите и др. В училището на моето дете децата с генетични проблеми ги разпознавам веднага. Но имаше и случай на 2 сестрички с дубликация на хромозома 2, без външни белези , много красиви, само ходеха на пръсти, майката също е носител, но не е развила аутизъм, те са много тежък случай, едното само върти въже от сутрин до вечер. Смятам че спонтанните аборти в ранен етап са точно заради такива причини....... .

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Да, разпознават се една част от децата с генетичен проблем (някой синдром) - тези, които имат външни белези. Може по-фини или явно видими. Има понякога такива и между децата, чиято водеща поставена диагноза е детски аутизъм.
Това обаче не значи, че липсата на видими външни белези значи непременно липса на генетична причина.

Последна редакция: вт, 05 яну 2021, 13:33 от Магдена

# 28
  • САЩ
  • Мнения: 471
Магдена, по неофициална статистика точно от родители като La Catrala, които са ваксинирали първите си деца и след като са забелязали увреждания са решили да не ваксинират останалите, неваксинираните им деца са напълно здрави, развиват се нормално и много рядко боледуват. Отворете канала на VAXXED в youtube и гледайте интервюта с родители на пострадали деца. Официална статистика никога няма да има, защото няма кой да плати за нея, фармацевтичните компании нямат изгода, а и са защитени от отговорност.
По мое мнение, проблемите идват от там че се слагат ваксини на новородени, после пак по 3-4 когато бебето е още на 3 и 6 месеца (поне по американския календар е така, за Б-я не съм запозната). Стават ужасно много ваксини, пълни с тежки метали за един толкова малък и крехък организъм!
И да не забравяме че хора с генетични мутации като MTHFR например имат по-висок риск от увреждане при ваксиниране, но много от тях дори не знаят че го имат и че са го предали на децата си.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Статистика? Тоест такава, която да обхваща на случаен принцип голям брой ваксинирани и неваксинирани деца и броя аутисти между тях?
Аз имам три ваксинирани деца. Първото е с тежък аутизъм, другите две са "напълно здрави, развиват се нормално и много рядко боледуват", дано да са все така. Ако бях решила, че причина за увреждането на първото не може да не са ваксините, вторите две нямаше да бъдат ваксинирани и щях да съм сред онези, които сочат канала VAXXED като източник на доказателства.
И да спомена все пак: аз също смятам, че по принцип всяко нещо, вкл. ваксините, може да крие неочаквани рискове, но да се приеме, че "при моето дете ваксината е причината", щото няма как да е друго, е доста неразумно.

# 30
  • Мнения: 48
Здравейте отново. Малкият ми е на 1.2, отговаря на “нормите” по един тест, който му правиха от киндиру, но аз продължавам да мисля, че не е в норма. Просто е по-различен от другите деца. И моториката и грубата и фината не са на ниво. Най-хубавото е, че постоянно иска нещо, посочва, гледа по инижки и ми показва да му кажа кое какво е. Неща, които ги нямах с баткото. Навън ми показва разни неща, които му правят впечатление, но не виждам да има интерес към хора, към деца, не имитира още много много...дава пет, боц, здрасти чао, разбира доста неща, но не е това, което се иска. Надявам се да си въобразявам... иначе постоянно ме търси, плаче като изляза от стаята и т.н, но някак се притеснявам все още ... иначе с баткото имаме прогрес, но бавно се случват нещата, иначе ми е много умен и мил и добър, абе златни са ми децата ❤ Да са ни живи и здрави и да имат добър живот! Аз ще направя и невъзможното за това!

# 31
  • Мнения: 13
Мария 135, тази лъжа кой ви я каза?
Кажете ми ,кога е напълно,ама нанпълно доказано и ще в повярвам. Но ви казвам,това,че сте чула от някъде някаква глупост не значи,че е истина. Ако ги нямаше ваксините сигурно все още щяхме да се борим с испанска чума и такива други напасти.

Скрит текст:
Здравейте отново. Малкият ми е на 1.2, отговаря на “нормите” по един тест, който му правиха от киндиру, но аз продължавам да мисля, че не е в норма. Просто е по-различен от другите деца. И моториката и грубата и фината не са на ниво. Най-хубавото е, че постоянно иска нещо, посочва, гледа по инижки и ми показва да му кажа кое какво е. Неща, които ги нямах с баткото. Навън ми показва разни неща, които му правят впечатление, но не виждам да има интерес към хора, към деца, не имитира още много много...дава пет, боц, здрасти чао, разбира доста неща, но не е това, което се иска. Надявам се да си въобразявам... иначе постоянно ме търси, плаче като изляза от стаята и т.н, но някак се притеснявам все още ... иначе с баткото имаме прогрес, но бавно се случват нещата, иначе ми е много умен и мил и добър, абе златни са ми децата ❤ Да са ни живи и здрави и да имат добър живот! Аз ще направя и невъзможното за това!
Вижте сега,детето ви според мен не е с аутизъм или не се развива бавно,но важното е да го обичате каквото и да стане

Последна редакция: нд, 24 яну 2021, 12:04 от bubanka

# 32
  • Мнения: 48
Аз си ги обичам безкрайно, също така смятам, че и двете ми деца не са с аутизъм. Големият ми е със сид и според мен от там му идват редицата проблеми. И да е аутизъм, няма значение, защото за нищо не света не бих го заменила. Малкият ще го видим, но определено е по-отракан и разбиращ от батко си. Да са ни живи и здрави! Ла катрала, исках да те попитам някои неща във връзка с по-малкото ти дете. Дали е удобно на лично?

Едно уточнение ще направя във връзка с ваксините. Педиатърката на малкия е с 35 г стаж и като се срещнах с нея вкъщи като се роди малкия и споделих за проблемите ми с баткото, още преди да ѝ кажа, че няма да слагам ваксини, тя ми вика, ваксини ще слагаш ли? Викам не. Вика добре и аз така смятам, че е правилно. Няма да слагаме нищо... направете си сметката. Един от добрите педиатри в града е...

Последна редакция: нд, 24 яну 2021, 12:03 от bubanka

# 33
  • Мнения: 244
Познавам майки на деца,които са се развивали напълно в норма до поставянето на ваксината, която е между 1 и 2 годишна възраст. След това е последвал ужасен регрес и детето е диагностицирано с аутизъм. Спирам повече да пиша, който на каквото иска да вярва.

# 34
  • Испания
  • Мнения: 86
Познавам майки на деца,които са се развивали напълно в норма до поставянето на ваксината, която е между 1 и 2 годишна възраст. След това е последвал ужасен регрес и детето е диагностицирано с аутизъм. Спирам повече да пиша, който на каквото иска да вярва.
. С моето дете точно това се случи за мое огромно съжаление!

# 35
  • Мнения: 3 096
За коя ваксина става въпрос? МПР?

vvv, за кой тест на Киндиру става въпрос? Може ли малко повече инфо? Онлайн ли се прави или на място? Може ли да се разчита на този тест?

# 36
  • Мнения: 48
Пак съм аз. Малчо стана на 1.6, но продължавам да твърдя, че ще си имаме проблеми. Стана изключително резервиран кум непознати, бяга от децата на площадката, не си играе с никого, не иска никой да го гушка, от ден на ден става все по-интровертен, няма мама тате баба, т.е има ги, но само като му кажа да ги каже, няма обръщения още. Казва дай, там, Айде, кака и горе долу това... няма желание за комуникация с нас, отговаря с да и не, но просто не е заинтересован... започна да се тръшка често, не взаимодейства много с нас, само като има нужда от нещо... общо взето нещата отиват към проблеми пак. Аз от вчера съм срината, защото и двамата са супер различни на площадката от другите деца, виждам че много им влияя, но не мога да се сдържам... иначе се храни сам вече, качва се навсякъде, но само хвърля играчки, почти не играе с тях. Иначе казва нана нана на бебето да спи, казва как правят доста животни, но кел файда... никакъв контакт с хора... чао чао казва също, маха за здравей, но не държи, просто няма желание да общува. По едно време беше започнал да ми показва някакви неща, да посочва, сега вече тук там(за сиченето сочи) казва и на колко години е, като питам как се казва отговаря мама... има едно клатене настрани, което е супер притеснително... не знам вече с кой по напред да се занимавам 😞 дайте съвет какво да го правя този малкия...

# 37
  • Мнения: 2 140
Тъкмо гледах епикризата на каката.До 1г.5 мес. в норма и след това регрес.Сега е на 12г. 7 мес с ГРР.След години страх решихме да опитаме и се роди Симона.10 г. разлика,  но развитието тръгна по същия начин.На 1г.4 мес. видяхме проблеми и при нея. На 1г.9мес. психиатър постави диагноза разстройство на рецептивната реч.Сега е на 2г.7мес., но все още не говори.
Чакаме да стане на 3г., за да се уточни диагнозата и при нея.

# 38
  • Мнения: 13 804
Н_алекс много съжалявам за което! Не знам какво да кажа за подкрепа...

# 39
  • Мнения: 2 140
re_ge, Вие сте моята подкрепа!
Все пак са в лека форма.Ще се справим!
Процента бил от 2 до18 да имаш второ с аутизъм според статия в Autism speaks.

Последна редакция: пн, 24 май 2021, 19:29 от n_alex76

# 40
  • Мнения: 244
Н алекс, и аз не знам какво да споделя за подкрепа, но все пак това, че са в лека форма си е успокоение, като се има предвид, че е спектър и има деца с леки до много тежки дефицити. Информативно само да попитам как се определи, че второто ви дете и то е лека форма...

# 41
  • Мнения: 2 140
Все още се води с разстройство на рецептивната реч. Но няма стабилен погледов контакт, няма реч, малко заместителни жестове, обръща колички и върти колелата.Не се обръща на име, има стереотипно поведение- скача, върви от едната до другата стена на стаята. Маркери, които ни насочват към спектъра.Времето ще покаже дали покрива изискванията, за да й се постави диагноза ГРР.

Последна редакция: чт, 27 май 2021, 00:13 от n_alex76

# 42
  • London
  • Мнения: 6 732
Това са си много, много сериозни маркери.

# 43
  • Мнения: 13 804
Това са си много, много сериозни маркери.
.

Тези маркери могат да са всичко, но могат и да са нищо ( същептание от  дефицити с характеропатия). Именно Затова съм съгласна че е правилно  оценка да се прави всяка година и да се смята с количество симптоми във всяка група, , разпределени по групи. Моят син в доста по - лошо състояние на същата възраст, сега е ако мога така да го нарека - излязъл от спектъра. На възрастта на Симона беше ту с ранен детски, ту с аутипичен аутизъм, после ГРР и едва на 7-8-9 беше вече с разстройство на вербалното развитие. На
10 психоложката каза че е леко странен, но ако човек не знае предистория няма и да забележи, така че престанахме с обследвания, Лкк - та, прочие терапевтична помощ. Не казвам че нещата са цветя и рози, но ако не си в час с проблематиката на соповете, ако не си родител или  специалист, няма и да забележиш.
Затова смятам че за сега нещата при н_алекс не изглеждат много песимистично, особено пък като се сетя как беше ситуацията при Хриси. Да завърша на положителна нота - човек в такава ситуация просто вече знае какво и как да прави, не се мае, не се бави   може да е максимално полезен и да измъкне максимума според възможностите на детето.

Последна редакция: пн, 24 май 2021, 20:31 от _re_ge

# 44
  • Мнения: 2 140
re_ge, наистина Хриси бе по-зле.Симона поне показва привързаност към мен.Когато се разстрои може да каже: "Ма-ма".
Не знам на какво се дължи регреса и при двете.Мони преди показваше къде са косата, крачета и т.н., а сега не реагира.
Много се радвам, че при Вас са се стекли в положителна посока процесите.

# 45
  • Мнения: 607
Алек, Симона има ли ваксини, по - точно тази на 1 година и нещо против морбили?

# 46
  • Мнения: 2 140
И двете имат всички ваксини.

# 47
  • Мнения: 48
Съжалявам да го прочета... Моят големия е с лек ако мога да кажа аутизъм. Златен! Най-доброто и умно детенце на света ми е, има си неговите моменти, но никога не е правил странности... до ден днешен играе прекрасно, вече говори, може да е а граматично но го прави. Изключително привързан към нас от малък, послушен, сам влиза в магазина и си пазари, а е на пет... малкия е на 1.7, не ми се вижда привързан към нас, но като изляза или се отдалеча започва мама мама мама, обожава кака си / моята племенничка/ и леля си /майка ѝ/, посочва от 11.5м , казва дай, виж, мама тате кака Бате, слез, Айде, бонбон, балон , чао чао и някои други неща, не е много социален, дава играчки като кажа, изпълнява команди някои, но ми е много съмнителен като цяло, знам все пак какво да гледам вече... по-добре ще е май от брат си, но ще си имам проблеми и с него... също идва да се гушка като поиска, вчера на площадката го оставих сам аз бях отвън и по едно време мама мама мама и като ме видя се засили и се гушна в мен ❤

# 48
  • London
  • Мнения: 6 732
Аз мисля, че му няма нищо  vvv, просто те хваща параноята на човека с първо дете с аутизъм. Всяко дете си има особености, характер, някаква вариация в темпа за някои неща, не е всичко точно по схема. Маркерите, които описва другата потребителка са сериозни и много, твоите са на нормално дете на тази възраст, най-нормалното нещо е едно дете да се срамува, да е притеснено от непознати, да има нужда от време да се отпусне извън семейната среда. Не гледай на това като на бич..... моя малкия също се срами от възрастни с които не общува редовно, с децата няма никакви проблеми обаче. Преди дори като видеше жена със забрадка или черен направо искаше да се скрие зад количката, взе да ги възприема и тях вече. Всички тези реакции са нормални и отминават. Стряскащо е ако на тази възраст няма връзка със семейството, не общува, не възприема и тн.......

# 49
  • Мнения: 48
Много ще се радвам да си права, но не. Майката нали знаеш как усеща нередностите.... за големия винаги съм знаела, просто ме заклеймиха близките и до три вече бях сигурна и взех мерки. Малкия има едно клатене наляво надясно, което не ме кефи. Прави го понякога като се притесни нещо... има сензорни проблеми също, защото го виждам как е като сме малко хора и как се държи с повече... има има неща, които ме притесняват, водих го при една мн добра рускиня, каза моторна алалия и смея да се съглася с нея. Иначе отговаря напълно на нормите за възрастта си, просто е различен бе... виждам го и това е. Дай боже да не е мн сериозно....

# 50
  • London
  • Мнения: 6 732
Води го повече на площадката, представяй му нови хора поетапно и на порции с въвеждания по-леки. Този път майката може да бърка, защото е препатила....аз на тази възраст виждам всяко второ детенце един малък странник. И не забравяй, че нашите деца имат особени батковци, това повлиява малко или много.

# 51
  • Мнения: 48
Моят малък син на 1.7 много се отрака.... постоянно ми обяснява нещо на бебешки, казва вече повече от 20 думички, повтаря, постоянно ни търси и изведнъж много се привърза към мен. Нон стоп мама мама все ме вика да ми покаже нещо, все ме търси, не дава никой да го обува или да му прави нещо, казва не, мама... толкова е яко това ❤ Изключително разбиращ, отговаря с да и не абсолютно рационално, знае много неща вече, малко моториката му куца фината ама да видим... а батко му влоши много състоянието... едно тръшкане и викане за всеки отказ...ужас....дали и ревнува от Малчо... много толерантно гледам и му минава бързо и после ми се извинява, но не може да се контролира... дайте моля идеи как да му помогна да тушира този гняв...

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дай му възглавница, най-добре червена, с по-здрава калъфка и му обясни, всеки път като се ядоса, да удря по нея.
Има едни антистрес топки, които се мачкат с ръка, с различна твърдост са. Също помагат, но по-скоро превантивно, а не при изблик.
Незнам на колко години е, може да се опиташ да правиш с него дихателни упражнения:3 сек вдишване, 3 сек задържане, 5-6 сек издишване, 3сек задържане и наново. Като ги автоматизира, може и сам да ги прави в ДГ или училище.

# 53
  • London
  • Мнения: 6 732
Ревнува сигурно, гледай да го насочиш повече към таткото. Ние сега сме в такава конфигурация.... големия повече с баща си, малкия с мен. Дори при проблем или за нещо големия винаги търси баща си и предпочита да е с него.... трябва всеки да се чувства фаворит.

# 54
  • Мнения: 2 140
От този месец вече имаме епикриза и на по-малката ми дъщеря с диагноза детски аутизъм.
На тези, които имат едно дете с аутизъм бих искала да им напиша да не се залъгват, че голямата разлика между децата намалява шансовете и второто дете да е от спектъра.

# 55
  • London
  • Мнения: 6 732
Шансовете са еднакви без значение разликата.  Някъде 20% има повишен риск. Това разбира се, не значи, че автоматично всяко следващо дете ще е с аутизъм. Иначе и аз при две деца от спектъра не бих пробвала за трето..... , Но мисля че при едно си заслужава човек да рискува и да има второ.

И каква е тая диагноза детски аутизъм? Има просто аутизъм той не е детски ....направо се хващам са главата понякога с нашата здравна система.

# 56
  • Мнения: 1 168
n_alex76, как се поставя диагноза на толкова малко детенце (съдейки по лентичката) - под 3 години? Rolling Eyes
Може би е "детски аутизъм", защото има вероятност да го "израсте"? И аз съм се чудила много пъти, каква е разликата...

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Не, детски е, защото такова му е името по принцип.

F84.0 Childhood autism

    A type of pervasive developmental disorder that is defined by: (a) the presence of abnormal or impaired development that is manifest before the age of three years, and (b) the characteristic type of abnormal functioning in all the three areas of psychopathology: reciprocal social interaction, communication, and restricted, stereotyped, repetitive behaviour. In addition to these specific diagnostic features, a range of other nonspecific problems are common, such as phobias, sleeping and eating disturbances, temper tantrums, and (self-directed) aggression.

    Autistic disorder
    Infantile:

        autism
        psychosis

    Kanner syndrome

Excl.:
    autistic psychopathy (F84.5)

Тук: https://icd.who.int/browse10/2010/en#/F80-F89


Това е т.нар. МКБ-10 и тя ни най-малко, както лесно може да се намери и прочете, не е измислена от българската здравна система.


А исторически причината да е "детски", доколкото знам, е, че преди с думата "аутизъм" са наричали и други неща, например подобно състояние при шизофрения и други психози.

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 16:01 от Магдена

# 58
  • Мнения: 244
Не е само в България, в чужбина сме и при нас се води Детски аутизъм. А относно възрастта за поставяне на диагноза след 2 г. възраст е напълно нормално да се обследва детето и  ако има нужда
да получи диагноза.

# 59
  • London
  • Мнения: 6 732
Води се ASD - Autistic Spectrum Disorder!Това е е изписано на нашата диагноза и нищо повече. Това е доживотно състояние, не се израства и възрастния си остава с аутизъм.....та детски ама на кукуво лято. Чувала съм, че в БГ след 18 година сменят на шизофрения .....има такива случаи. Нелепо просто.

# 60
  • Мнения: 607
Според мен е детски аутизъм, защото никога нищо не е 100 процента сигурно,  е синдрома на Даун да.
При нас в Белгия имаше статия, че 30 процента от диагнозите детски аутизъм са грешни.
Когато децата ставали на 15 години, нямало и помен от аутизма. Даже много по - рано.
Може други проблеми да остават, не знам подробности. Примерно ДЦП в лека форма и аутизъм , няма разлика
в началото.  Е, има си ясен аутизъм - имаше едно момиче по  цял ден въртеше едно въже, но при него излезе дубликация на хромозома 2, при сестра й също.
Алекс , прости че се намесвам, но може да направите такова изследване - дубликации и делеции на хромозоми.

Последна редакция: пт, 30 юли 2021, 21:49 от beo

# 61
  • Мнения: 13 804
Подкрепям Бео
Не, не е като да си с някакво 100 доказуемо физическо страдание - късогледство, дюстабан и пр. Такава диагноза  е мнението на специалист/колектив за състоянието на детето в момента.
Синът ми беше с атипичен. После с детски. После ГРР. После афазия във вербалното развитие. Така през годините диагнозите се облекчаваха  От 3 години е без диагноза.  За страничен поглед на не специалист е неразличим от децата в норма.

# 62
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

# 63
  • София
  • Мнения: 20
Да ви попитам: имам познат младеж с аутизъм  и е на 21 години. Майка му почина в следствие на ковид и момчето остана само. Не може да се грижи сам за себе си , няма роднини. Да знаете случайно някакъв дом за младежи с такава диагноза.Има си апартамент , но е сам и има нужда някой да го наглежда.Някаква идея да имате. Искам да му помогна , но не знам  как.

# 64
  • London
  • Мнения: 6 732
По-добре да се намери асистент, щом си има дом може да си го обитава. Заплаща се от общината за асистент....поне тук. Познавам такъв мъж тук и така се процедира с него.

# 65
  • Мнения: 182
Здравейте!
По темата отдавна не е писано и си позволявам да пиша тук, защото само майки, минали през нелекия път знаят за какво става дума.
Имам голям син, който още от раждането имаше проблеми и нещата лъснаха за мен един ден, когато започна да  се върти до безкрай на годинка и два месеца. От тогава мина много време, с правилна диета, малко добавки и много, много обяснения успяхме да изградим от него прекрасно, възпитано дете, което е неразличимо от връстниците си.
Дотук добре всичко... Един ден пожела да си има бебе, въпреки че ми беше много трудно... Сега имаме още един син, който е на 11 месеца и следя много изкъсо за всичко, чак съм се вманиачила и психясала. Знаете за какво говоря...
  Имам притеснения и за неговото развитие, макар че са много различни с баткото, а в някои случаи и много еднакви. Даже ми се струва, че от толкова втренчване не мога да разчета добре сигналите му. Той пляска с ръце, имитира някои животни, привързан е към мен, а баткото не ме искаше изобщо, обръща се на името си в повечето случаи, двигателни засега се развива също добре-пълзи много катери се и т. н.
Имам едно много голямо притеснение и то е относно очния контакт. Някой път ми се дразни като го гледам в очите или просто не му е приятно... Другото, което прави е да си крие очите с ръце или да си бърка с палци в тях при много близък очен контакт, например, когато искам да му се порадвам и го вдигна нависоко...
Преминавам през много тежка депресия и вероятно не съм много обективна и инстиктивна, защото страхът ми е в повече. Благодаря, че ме изчетохте.

# 66
  • Мнения: 13 804
Здравейте.
Има отделна тема за деца от спектъра в бгмам сега ще сложа линка отдолу.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1412751.285

Общи условия

Активация на акаунт