лечение на туберкулоза

  • 2 690
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18
Здравейте и от мен, напълно разбирам сестра ти... Днес мен ме диагностицираха с туберкулоза.... ако трябва да съм честна плаках цял ден, не мога да повярвам още.. най-вече ми е притеснително шанса да съм заразила хора колко е голям? Имам близка приятелка, която е бременна, дали е възможно да съм я заразила?

# 16
  • Мнения: 2 480
Ще те оправят, но е нужно време-поне 3-4месеца. А приятелката ти може да си направи поне едно Манту.......Но все пак преди да го направи, нека да обясни, че е бременна на пулмолозите. Ако решат, могат да и пуснат и др. изследвания. Но е редно и нейното състояние да се изясни.
Останалите, с които си била в близък и постоянен контакт би било добре също да си направят Манту. То е най-евтиното и ориентиращо изследване. Ако резултатът от него е лош, тогава назначават още изследвания.

# 17
  • Мнения: 11
Мила sadgirl91, не се притеснявай за нея. Не е задължително да се е заразила. Приятелят на сестра ми не е заразен, дори майка ми вкъщи, с която живеят.
Дано и ти да се излекуваш скоро. Моята сестра вече месец и половина е в болница, но гадното е че лекарите не казват нищо. Като питаш, казват много питаш, като четеш из нета, казват много четеш. Незнанието е ужасно. Надявам се поне при теб да не е така. Ти как се чувстваш? Какво казват лекарите?
При сестра ми казват че много добре се справя организма, но тя се притеснява понеже вече месец и половина ту има температура, ту няма. Уж казват че било нормално. А и има една суха кашлица дето все не изчезва.
Както каза по горе една дама, по добре чети как да си помогнеш а не основно за болестта, защото найстина не всичко е вярно.

# 18
  • Мнения: 18
Повечето ми познати с които съм имала контакт отказаха да се изследват. Изследваха родителите ми, сестра ми и приятеля ми. Странно аз за още няма месец се чувствам добре, единствено се прокашлям, но кашлицата е суха. Веднага щом почнах да пия хапчетата спрях да качвам температура. Тук в стаята имаше едно момиче което седя месец и няколко дни и се спазари с доктора да и вземат изследване. Излезе отрицателна и я пуснаха да си ходи... по принцип не е много практика, но явно след първия месец вече не си опасен за околните..

# 19
  • Мнения: 11
Ако мога да дам съвет е освен лечението, което ще получи от лекарите, също така вие да се поинтересувате и да подпомагате лечението с методи от народната медицина.
Някои неща, които съпругът ми носеше бяха:
- всеки ден прясно изцеден сок от морков, червено цвекло и портокал
- винаги имах едно бурканче с бърканица от мед, масло и орехи
- също така мед и сок от лимон

Ако вярвате в такъв вид лечение, Ви съветвам да намерите книга на проф. Мермерски, както и на Мария Требен.
Може да има "рецепти" и в интернет.

Отначало ми носеха и бульон от домашна кокошка, но така и не успях да го пия.
На сестра Ви ще ѝ трябва наистина много подкрепа и най-важното: Да не чете в интернет за болестта. Да чете с какво може да си помогне, но не и за самата болест.
Един ден всичко ще е един лош спомен.
Също така е много важно да си отговори на въпроса защо ѝ се случва.
Аз бях супер натоварена на работа, пренебрегвах храненията и не спях достатъчно.
Реално много хора може да носят болестта в себе си дълго време, но тя търси спад в имунната система, за да се активира и да разболее организма.
Ако се грижим добре за себе си, няма да се разболеем.
Време е сестра Ви да си направи равносметка.
Успех ѝ желая. Ако мога да бъда полезна с друго ми пишете. Може и на лични.

M-angel, писахме ти на лични Simple Smile надявам се че си добре Simple Smile
Много ще се радвам ако можеш да се включиш. Благодаря ти предварително!

# 20
  • Мнения: 18
Здравейте отново. Съжалявам че повдигам отново темата но искам да питам конкретно daliq_777 сестра ти като беше в болница пускаха ли я да излиза, поне в двора на болницата както се вика... тъй като аз в тази не ме пускат. 60 дни без да излизаш е ужасно...седиш между четири стени, не ти дават и в коридора да се мяркаш тъй като има корони... на същия етаж две стаи от моята имаше даже настанен човек с корона вирус и лично аз дори не се чувствам в безопастност с такова заболяване да седя вече в тази болница и да се държат по-зле и с теб от затворник... благодаря

# 21
  • Мнения: 1 639
Здравейте,виждам че темата все пак е преди 2 Години и се надявам всички хора имащи това заболяване вече да са добре. Ще се опитам кратко да разкажа. Бащата на моят приятел почина наскоро и лекарите бяха убедени че е рак на белият дроб. Правиха му 2 биопсии и двете отрицателни,като вече когато си отиде се обадиха от болницата че имат съмнения,но недоказана извъмбелнодробна туберколоза на Лимфите. От там всички се изследвахме с ушким най-надежният T Spot тест за туберколоза. Всички сме отрицателни, само мъничкият ми син,който има астма и пие лекарства излезна граничен. Стойностите му са в така наречените от Оксфорд Юнивърсити,които са създали теста,гранични стойности. Лекарка която цял живот се е занимавала с туберколоза каза че за нея тези резултати са отрицателни,но за да сме спокойни да повторим теста на есен. Аз много се притеснявам въпреки всичко. Защото знам че поради астмата е податлив на такива неща,въпреки че той не е имал почти никакъв контакт с болният,освен това неговата туберколоза не е доказана и ме го беше виждал поне 5 месеца преди симптомите. Но все пак знам че не е задължително да е от там. Явно туберколоза си има. Не знам дали някой разбира от тези тестове,но той има Панел А 6, Панел Б 8, и Нулева контрола 1. Което според това което четох прави Панел А 5, Панел Б 7, а си позитивен над 8. Но ако си 5,6 или 7 се води граничен. Четох че при пациенти с гранични стойности при повторно изследване 77 процента са негативни ,а 23 позитивни. Е аз съм реалист и си мисля че може и да не сме в късметлиите в 77 процента. Ще благодаря за съвети и каквото и да е.

# 22
  • Мнения: 15
Здравейте,виждам че темата все пак е преди 2 Години и се надявам всички хора имащи това заболяване вече да са добре. Ще се опитам кратко да разкажа. Бащата на моят приятел почина наскоро и лекарите бяха убедени че е рак на белият дроб. Правиха му 2 биопсии и двете отрицателни,като вече когато си отиде се обадиха от болницата че имат съмнения,но недоказана извъмбелнодробна туберколоза на Лимфите. От там всички се изследвахме с ушким най-надежният T Spot тест за туберколоза. Всички сме отрицателни, само мъничкият ми син,който има астма и пие лекарства излезна граничен. Стойностите му са в така наречените от Оксфорд Юнивърсити,които са създали теста,гранични стойности. Лекарка която цял живот се е занимавала с туберколоза каза че за нея тези резултати са отрицателни,но за да сме спокойни да повторим теста на есен. Аз много се притеснявам въпреки всичко. Защото знам че поради астмата е податлив на такива неща,въпреки че той не е имал почти никакъв контакт с болният,освен това неговата туберколоза не е доказана и ме го беше виждал поне 5 месеца преди симптомите. Но все пак знам че не е задължително да е от там. Явно туберколоза си има. Не знам дали някой разбира от тези тестове,но той има Панел А 6, Панел Б 8, и Нулева контрола 1. Което според това което четох прави Панел А 5, Панел Б 7, а си позитивен над 8. Но ако си 5,6 или 7 се води граничен. Четох че при пациенти с гранични стойности при повторно изследване 77 процента са негативни ,а 23 позитивни. Е аз съм реалист и си мисля че може и да не сме в късметлиите в 77 процента. Ще благодаря за съвети и каквото и да е.

Здравейте! Попаднах случайно на публикуваното от Вас. Мъжът ми е с положителен тест за туберкулоза и съмнение за туберкулоза на лимфните възли. Белият му дроб уж е чист. Предстои биопсия, но тази туберкулоза на лимфните възли не само, че явно рядко я срещат в България, но и не я приемат много сериозно. Бихте ли могли да ми кажете какво се е случило с бащата на Вашия приятел? Защо са имали съмнение за такава диагноза (ТБ на лимфните възли) и защо не са я потвърдили с биопсия? Ще се радвам, ако ми отговорите, с оглед притеснението ни от това, че е рядка диагноза и с липса на сериозни специалисти.

# 23
  • Мнения: 63
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

# 24
  • Мнения: 175
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

Здравейте може ли да кажете какъв тест освен квантиферонов са му пуснали,в близък контакт сме с болен от туберкулоза и се чудя с какво още да се тестваме.

# 25
  • Мнения: 2 480
Здравейте,днес на мъжа ми излезе положителен резултат за туберкулоза с квантиферон тест/ако правилното му име е това/,но той няма абсолютно никакви симптоми.Отново отиде в друга лаборатория,но там са му пуснали тест за антитела.Удобно ли е някой запознат да ми обясни теста за антитела какво показва,в зависимост от резултатите/все още не са излезли,а са го уверили,че до края на деня ще са готови,предполагам утре ще ги качат.Аз го насочих към тубдиспансера.Там как процедират -веднага ли влиза в болница,тестове и изследвания ли първо правят?Направо съм като гръмната от новината.Благодаря предварително.

Здравейте може ли да кажете какъв тест освен квантиферонов са му пуснали,в близък контакт сме с болен от туберкулоза и се чудя с какво още да се тестваме.

Като начало Манту. Не бързайте да си давате парите за скъпи тестове, щом се чувствате добре. Казвате още? Какво означава?

# 26
  • Мнения: 1 911
VL, не е чак толкова страшно и драматично. Щом сте контактни, то нека той да каже на лекарите си и те ще ви извикат и тестват. Манту е абсолютно достатъчно.
Поне така беше преди 12-14 години.
Говоря от личен опит. Аз бях болната и изследваха съпруга ми, моите близки и колеги.
Никой не беше болен и не се разболя.
Ако позволите да дам още един съвет, то е да запазите спокойствие и да окажете подкрепа на болния. В никакъв случай не го третирайте като прокажен. Този човек наистина има нужда от подкрепа и неговото спокойствие е много важно за лечението му.

# 27
  • Мнения: 63
Манту направи в тубдиспансера,най-сигурно е.

# 28
  • Мнения: 4 946
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

# 29
  • Мнения: 2 480
Болестта е напълно лечима. Преди 40г баща ми мина през това. За онези години, трудна и късна диагностика. Смятало се е, че болестта с ваксините вече не съществува. Тогава изкара година в болница и 6 месеца в санаториум.  Години наред минавахме всяка година профилактични изследвания, цялото семейство. Никой не се разболя и не се повтори. Баща ми вече е над 70-ет, работи и почива активно. Планира поредната ски ваканция.

Учудвам се, че така се е смятало. ТБ никога не е изчезвала. Моят баща е прекарвал 3пъти ТБ-през 40-те, през 60-те и през 70-те. Дори в най-напредналите страни не е изчезвала, но отдавна е доста по-рядка, отколкото у нас. Най-зле са някои държави от централна Африка, далечния изток и латинска Америка. По-зле от Бг са Румъния и всички бивши републики на СССР.
Манту правиха ли ви на цялото семейство?

Последна редакция: пт, 12 яну 2024, 21:04 от vl

Общи условия

Активация на акаунт