Избор на име

  • 3 033
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 171
По питането на авторката - изброените имена звучат странно и претенциозно.

Но някои от предложените като заместител са още по-нелепи
Цитат
Имена за момичета с Р, Н и М:
Радина, Ралена, Ралица, Ренета, Нели, Ноела, Нолина, Нина, Мира, Мирина, Мирела, Мирея.

# 31
  • Мнения: 3 488
Всички имена на авторката не ми допадат.

Със С има чудесни имена за момче - Светослав, Стефан, Самуил и пр.

За момиче Мария е вечната класика, женствено, хубаво, силно име.
Милена, Магдалена харесвам също, Мануела, Малена, Маргарита, Мариета, Мариса, Мая - също прекрасни женски имена Simple Smile.

# 32
  • Down south
  • Мнения: 7 679
А как иначе да наречеш галено Никол?
Щерка ми има приятелка Никол и почти никой не и казва Ники.
Никол, но не ми звучи добре.
За мен, името е малко познато,  а че-то го прави неприятно.

# 33
  • Мнения: 8 578
Скрит текст:
По питането на авторката - изброените имена звучат странно и претенциозно.
Но някои от предложените като заместител са още по-нелепи
Цитат
Имена за момичета с Р, Н и М:
Радина, Ралена, Ралица, Ренета, Нели, Ноела, Нолина, Нина, Мира, Мирина, Мирела, Мирея.
Познавам жени носещи имената Ралена, Нолина и Мирея. Ноела за пръв път прочетох тук - дете на съфорумка. Изобщо не са ми нелепи имената.
Мирина е гръцко и понеже е близко до Марина също ми звучи нормално.

# 34
  • Мнения: 94
От женските, Никол ми допада най-много! На галено може да се вика Ники, Николче, Никс и т.н, разновидности много. Защо трябва да има и на галено? Според мен, хората имат имена на галено, когато името им е трудно или дълго, т.е с цел улеснение. Напр.от Светлозар - на галено Светльо. Но как ще е на галено на Рая, Тея, Асен. По-кратко от това, не виждам накъде!
А иначе /много се отплеснах с обясненията / Стати, като мъжко име, НЕ ми допада. Стой някак архаично.
Но все пак, решението е на родителите!

# 35
  • Мнения: 251
От женските, Никол ми допада най-много! На галено може да се вика Ники, Николче, Никс и т.н, разновидности много. Защо трябва да има и на галено? Според мен, хората имат имена на галено, когато името им е трудно или дълго, т.е с цел улеснение. Напр.от Светлозар - на галено Светльо. Но как ще е на галено на Рая, Тея, Асен. По-кратко от това, не виждам накъде!
А иначе /много се отплеснах с обясненията / Стати, като мъжко име, НЕ ми допада. Стой някак архаично.
Но все пак, решението е на родителите!


Това имах в предвид,че когато името е много дълго винаги за някакво улеснение се търси по-кратък вариант и реално никой никога не се обръща с пълното име на дадения човек,така че какъв е смисълът да я кръстя Розалина или каквото и да било от гпреизброените ,като цял живот ще и казват Роузи?Това е просто пример.Знач че има много имена,не държа на 100% да е Роузи,но реално тези дългите и префърцунени имена остават само по документ,никой никога не ги използва .Затова харесвам кратки имена именно като тези,които съм написала,защото по-галено от това не може и съответно хпрата няма и да ги променят ами ще си го казват както си е. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 18 551
А как иначе да наречеш галено Никол?
Щерка ми има приятелка Никол и почти никой не и казва Ники.

Имам познати с деца Никол-5 или 6 ако не и повече жени тук където живея. Масово са Николче,Ники също,но рядко. Николета ми харесва къде-къде повече. И с тия напъни за галено на всяка цена.Дала съм име неслучайно, и не го избирам заради галеното. Даже детето вчера я питах:Ти Изи ли си?Тя-Не. Аз Изабела😆

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Никол щях да я наричам Никол.Без умалителни.Името е кратко.

Николче-нелепо ми звучи.Изкривява се името.
По-добре Ники.

Розалина,Роза например звучат по-добре от Роузи.
Детето един ще порасне.
Представям си как ще звучи
доктор Роузи Петкова
доктор Розалина Петкова
или
адвокат Роузи Петкова
адвокат Роза Петкова

Иначе може да я наричат Роузи,Рози...

# 38
  • Мнения: 1 110
От женските, Никол ми допада най-много! На галено може да се вика Ники, Николче, Никс и т.н, разновидности много. Защо трябва да има и на галено? Според мен, хората имат имена на галено, когато името им е трудно или дълго, т.е с цел улеснение. Напр.от Светлозар - на галено Светльо. Но как ще е на галено на Рая, Тея, Асен. По-кратко от това, не виждам накъде!
А иначе /много се отплеснах с обясненията / Стати, като мъжко име, НЕ ми допада. Стой някак архаично.
Но все пак, решението е на родителите!


Това имах в предвид,че когато името е много дълго винаги за някакво улеснение се търси по-кратък вариант и реално никой никога не се обръща с пълното име на дадения човек,така че какъв е смисълът да я кръстя Розалина или каквото и да било от гпреизброените ,като цял живот ще и казват Роузи?Това е просто пример.Знач че има много имена,не държа на 100% да е Роузи,но реално тези дългите и префърцунени имена остават само по документ,никой никога не ги използва .Затова харесвам кратки имена именно като тези,които съм написала,защото по-галено от това не може и съответно хпрата няма и да ги променят ами ще си го казват както си е. Simple Smile

Моето име е от дългите и си се използва - в работата винаги съм използвала предимно него,  по конференции и бизнес срещи да Ви призная никак не звучи "префърцунено", а томно на място.  Бебето в някакъв момент става голям човек.
А галените имена нямат нищо общо с дължината на името - колко "Нийче/Майче/Инче" съм чувала на иначе абсолютно достатъчните Ния/Мая/Ина . Така че -по-галено винаги има накъде Grinning

# 39
  • Мнения: X
По никакъв начин не може да се контролира как другите хора ще умалят нечие име. Въобще не бих си правила такива сметки. Ето тези дни покрай цирковете по ТВ разбрах, че на някакъв мъж с хубавото име Стефан му викат Тачо.

# 40
  • Мнения: 1 326
Хареса ми това,че си подхожда с фамилията и че тя самата е тръгнала именно от човека с това име. Simple Smile И това,че не е често срещано име,не може да се мени например когато един човек е с много дълго име винаги всички се обръщат към него галено и това име си остава само по документи.Харесва ми че Стати си е Стати,така ще си му казват както си е.
Изборът си е ваш, разбира се, но може да помислите дали детето ще си харесва името един ден като порасне. И дали непременно горното е достатъчно основание да се направи такъв решаващ избор. Честно казано, всеки родител иска другите да възприемат добре името на детето, заради самото дете. Има значение за самочувствието, каквото и да си говорим.
(Моя приятелка едно време, напук на родителите си, кръсти детето Синди. Получи се малко като на свинче - звънче.)

П.С. Само да допълня:  за нас беше важно, детето да не се притеснява от името си. Дали другите ще го харесват или не, не е толкова от значение, но съм сигурна, че никой няма да повдига вежди и се подхилква.

Последна редакция: сб, 09 май 2020, 10:33 от Leonie

# 41
  • Мнения: 18 551
Течка съм чула на Стефан,ача Тачо....то няма нищо ама нищо общо.

# 42
  • Мнения: 4 007
Аз имах съученичка, която беше съкращавана от Станимира на Стъци... Имах Георги, който беше Алекс, защото имаше вече достатъчно Георгевци в компанията ни.
От майката не зависи нищо. Никой няма да съкращава Розалина на Роузи, максумум на Розе или Рози... Никой няма да съкращава Николина на Никол, ще бъде Ники. Никол също ще е Ники.  Децата могат преименуват Стати на Статко, Евстатко или въобще на Харалампи или Парастас... Тях не ги вълнува, че вие сте решили, че Стати е достатъчно съкратено и повече няма на къде...
Не причинявайте такова нещо на детето си...

# 43
  • Мнения: 11 984
Ако търсите непременно кратко име, за да се използва цялото - Спас, Стас, Слав, Стоян. Евстати е по-дълго, но също е вероятно да се ползва цялото.
Кратки женски - Роза, Рада, Мая, Мила, Мина, Ния (нищо, че и то е умалено от Евгения), Нина

# 44
  • Мнения: 8 799
Роузи ми харесва, Стати не.
Щом се търси унисон с фамилията, може би авторката трябва да я каже.  Ако може да сподели пола на бебето, щом бъде известен.

Общи условия

Активация на акаунт