Наследство

  • 3 435
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 79
Въпросът ми е следният: имаме починал мъж, който няма деца и жена, няма и живи родители. Единствените му живи роднини са две племенници (деца на починал първи братовчед), един първи братовчед и една първа братовчедка. Двете племенници наследници ли са на починалия мъж, тъй като техният баща е починал преди въпросният мъж или наследници му стават само братовчед му и братовчедка му?
Отиваш в общината в даденото населено място в информационния център и питаш. Като казваш имената на починалия и те ще ти кажат КОИ са наследниците и върху какво са наследници.
Другия вариант, които ще Ви струва и пари е да отидете при нотариус, които се занимава с такива въпроси.
Успех

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Особено второто одма ще го кажат, а пък на лице, което не спада към наследниците - още повече. Wink

# 32
  • Мнения: 12 725
Много интересни коментари и казуси, тази тема много ми харесва. Благодаря на коментиращите!

# 33
  • Мнения: 4 577
Мога ли и аз да се включа с един въпрос - жена с починал съпруг и после син и наличие на "полу"братя/сестри, но от друг брак на починалия съпруг, те наследяват ли брат си или само живият родител го наследява?

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
ако синът умре преди майка си и няма деца, майката наследява сина си изцяло
принципно наследниците по закон са: 1. деца, ако няма деца-2.родители, ако няма родители чак тогава 3.братя, сестри, баби и дядовци, заедно с тях винаги наследник е и съпруг, ако има такъв, ако няма близки роднини и съпруг наследяват 4. чичовци, лели или братовчеди
полубратята ще получат само част от наследството на бащата при неговата смърт, защото негови наследници са жена му и всички негови деца

Последна редакция: ср, 03 юни 2020, 09:23 от bur02

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 359
Ще използвам темата, за да задам и аз един въпрос.
Мъж и жена, женени, с две деца, с къща и апартамент. Доколкото знам, къщата е наследена от родителите на жената, а апартамента е придобит по време на брака. Децата и двете си имат семейства, но по документи не са женени, всеки с по едно дете.
Жената почива, година след смъртта и, мъжът и се жени отново (сключва брак, като сегашната му жена не приема фамилията му, ако има някакво значение, но си имат документ за сключен брак). Новата жена може ли да има претенции за къщата и апартамента или няма право на наследство?

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
да, когато мъжът умре, неговата втора съпруга ще му е наследничка, заедно с децата  и ще получи 1/9 ид.ч. от наследствения имот на първата съпруга и  2/9 ид.ч. от другия имот, другите части ще ги наследят децата
за да се избегне това - мъжът може да  прехвърли или завещае на децата своите части от имотите
изобщо при втори бракове е хубаво да се уредят имотните въпроси  предвалително с децата, които и без това обикновено не са в добри отношение с вторите съпрузи
при наследяването е и въпрос на късмет кой ще почине първи и кой след него, ако втората съпруга почине преди мъжа си, всичко ще си остане на децата само

# 37
  • Мнения: 3 510
but02, на мен тези идеални части нищо не ми говорят. Правилно ли те разбирам - след смъртта на съпругата, съпругът и двете деца са си разделили на 3 равни части нейните половини от двата имота. Ако съпругът почине преди новата жена, тя и двете му деца ще си разделят по равно другите две половини от имотите, които са били на съпруга + частичките, които съпругът е наследил от половините на първата си жена?

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 4 057
от наследствения имот - мъжът и децата наследяват по 1/3 от първата жена
от имота СИО по врема на брака -  мъжът ще има 4/6  /1/6  наследство от първата жена и 3/6  -негови  при покупката /, децата -  по 1/6
след смъртта на мъжа неговите части се наследяват от втората съпруга и двете деца - по равно - по 1/3
т.е втората жена ще получи 1/3 от 1/3 или 1/9 от наследствения имот на първата жена и 1/3 от 4/6 или 2/9  от имота придобит по време на брака на мъжа с първата жена
така от всички наследствени имоти на първата жена - втората накрая ще наследи 1/9, а от всички имоти - купени от първата жена и мъжа й - втората жена ще наследи 2/9

Последна редакция: ср, 08 юли 2020, 12:06 от bur02

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 359
Много благодаря за отговора! Тайно се надявах, че втората жена няма да има право на наследство, но..каквото такова.

Общи условия

Активация на акаунт