Идеите на правителството за премахване на плоския данък

  • 3 248
  • 170
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Прокрадват се идеи на правителството за премахване на плоския данък, което според мен е една от големите грешки, които ще се направят и това ще доведе до оттеглянето на доста фирми от България. Учудвам се, че няма проотести, няма и петиция дори против тази стъпка. Какво мислите, дали ще рискуват с такава промяна, която реално ни обрича на доста по-ниски заплати и риск за много хора, работеши в редица компании.

# 1
  • Мнения: 12 725
До края на това управление уж няма да има изменение на данъци, така че не вярвам сегашните управляващи да го направят. Не виждам и причина изобщо. Ужким да е по-справедливо за хората с по-малки доходи, но пък ще удари точно хората, които произвеждат брутния продукт, активните. Много социалистическа мярка, безсмислена, както повечето социалистически неща. Не мисля социалистите да спечелят следващите избори, та и тогава не го виждам да се махне плоския данък.

# 2
  • Мнения: 29
Прокрадват се идеи на правителството за премахване на плоския данък, което според мен е една от големите грешки, които ще се направят и това ще доведе до оттеглянето на доста фирми от България. Учудвам се, че няма проотести, няма и петиция дори против тази стъпка. Какво мислите, дали ще рискуват с такава промяна, която реално ни обрича на доста по-ниски заплати и риск за много хора, работеши в редица компании.
Едва ли ще направят такава промяна една година преди изборите. Но по темата - трябва да се гледа в детайли какво точно означава премахването на плоския данък. Имаше коментари преди няколко години до 3900 да бъде 10% и след това да нараства т.е. каква ще бъде скалата е доста важно. Алтернативата на плоския данък е това което имахме и преди - прогресивно облагане и колкото е по-висок дохода, по-голям е данъка. Ако скалата запази до 3500-4000 да бъде 10% и след това да има нарастване, не мисля, че това ни обрича на риск. Действително при по-големите заплати, ще има намаление при такъв вариант и никой не би бил доволен, да му удържат повече пари. През последните няколко години се вдигаше осигурителния доход което реално също означаваше по-големи удръжки и следователно по-малка заплата (за хората които получават над максималния осигурителен доход). Ще видим какво ще измислят, но все още е твърде рано да се коментира нещо което не е ясно как ще изглежда и ще го бъде ли.

# 3
  • Мнения: 10 993
Най - хубавото на плоския данък е лесното му изчисляване.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Не е само изчисляването, инвестициите са важни, а прогресивния данък ще оскъпи цената на труда и мног компании ще преразгледат инвестиционните си намерения и текущите инвестиции. Един от секторите, който ще пострада е ИТ със сигурност.

# 5
  • Мнения: 14 486
Прокрадват се идеи на правителството за премахване на плоския данък, което според мен е една от големите грешки, които ще се направят и това ще доведе до оттеглянето на доста фирми от България. Учудвам се, че няма проотести, няма и петиция дори против тази стъпка. Какво мислите, дали ще рискуват с такава промяна, която реално ни обрича на доста по-ниски заплати и риск за много хора, работеши в редица компании.

А защо да има? Прогресивното подоходно облагане е справедливо. По-справедливо ли е според вас всички да плащат един и същи данък - и тоя дето взема минимална и тоя дето има доход над 10 000 на месец?

# 6
  • София
  • Мнения: 3 149
Аз лично не вярвам да си спретнат такова самоубийство. Според мен това е по-скоро за "Разделяй и владей" и както с всичко останало, накрая Биг боса ще отсече Ааайде добре, от мен да мине!

Нищо справедливо няма в прогресивното облагане, и данъците в досегашния им вид са причина за много голяма част от инвестициите тук. 10 ИТ компании ако си заминат, ще е голямо хлъц.

# 7
  • Мнения: 12 725
Прокрадват се идеи на правителството за премахване на плоския данък, което според мен е една от големите грешки, които ще се направят и това ще доведе до оттеглянето на доста фирми от България. Учудвам се, че няма проотести, няма и петиция дори против тази стъпка. Какво мислите, дали ще рискуват с такава промяна, която реално ни обрича на доста по-ниски заплати и риск за много хора, работеши в редица компании.

А защо да има? Прогресивното подоходно облагане е справедливо. По-справедливо ли е според вас всички да плащат един и същи данък - и тоя дето взема минимална и тоя дето има доход над 10 000 на месец?
Много ясно, че е справедливо. Този с 620 лв ще плати данък общ доход 62 лв, а този с 15 000 лева - 1500 лв. Еднакво ли е 62 с 1500?

# 8
  • Мнения: 14 486
Аз лично не вярвам да си спретнат такова самоубийство. Според мен това е по-скоро за "Разделяй и владей" и както с всичко останало, накрая Биг боса ще отсече Ааайде добре, от мен да мине!

Нищо справедливо няма в прогресивното облагане, и данъците в досегашния им вид са причина за много голяма част от инвестициите тук. 10 ИТ компании ако си заминат, ще е голямо хлъц.

А разлика между облагане на физически и юридически лица правим ли?

# 9
  • София
  • Мнения: 6 094
..Прогресивното подоходно облагане е справедливо. ...
Кое му е справедливото? Колкото повече бачкаш, толкова по-голям дял да ти прибира държавата?

# 10
  • Мнения: 29
Ако IT компаниите са тук само заради плоския данък, рано или късно ще намерят по-добри данъци някъде. Не може да се гледа само от тази перспектива, макар и тя да насърчава донякъде инвестициите. Има и нисък данък печалба и други ниски данъци които също оказват влияние, не е само плоския данък върху доходите. В Швеция данъците са доста по-зверски от тук и пак IT сферата прогресира и е доста по-напред. Не забравяйте и осигуровките - в повечето случаи по-голямата част от удръжките от заплата са за тях, а не за плоския данък (който е само 10%). През 2017 имаме макс. осигурителен доход 2600 лева, а сега 3000. За тези 400 лева увеличение се дължат осигуровки и съответно при равни други условия в момента ще получавате по-малко, дори и без да се пипа плоския данък. Ако догодина вдигнат този праг, ефекта е пак същия - повече удръжки и по-малко нетна сума остава.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 149
Аз лично не вярвам да си спретнат такова самоубийство. Според мен това е по-скоро за "Разделяй и владей" и както с всичко останало, накрая Биг боса ще отсече Ааайде добре, от мен да мине!

Нищо справедливо няма в прогресивното облагане, и данъците в досегашния им вид са причина за много голяма част от инвестициите тук. 10 ИТ компании ако си заминат, ще е голямо хлъц.

А разлика между облагане на физически и юридически лица правим ли?
Правим, там не работят роботи. И тези не-роботи най-лесно ще си вземат шапката и ще плащат данъци другаде. А един такъв е равен на 10 сервитьора в данъчно отношение.

# 12
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 406
Нелка, в колко други страни в Европа подоходното облагане не е прогресивно?
За мен ако ще се минава на прогресивно е хубаво, да е семейно подоходно облагане, събират се доходите на двамата, приспадат се облекченията и така се облага. Това обаче означава, че всяко семейство трябва да подава декларация, по-сложно е администрирането... Сега е10% данъка, но облекченията (признати разходи) са много малко.
Ще ми е интересно да следя дискусията.

# 13
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Прогресивния данък е по-справедлив. Редно е колкото са по-големи доходите и данъците да са по-големи. Не може да 10% и за доход 600 лв и за доход 10 000 на месец. Да не говорим, че сме чували за доход 80 000 на месец, от заплата.

# 14
  • Мнения: 728
Не забравяйте и осигуровките - в повечето случаи по-голямата част от удръжките от заплата са за тях, а не за плоския данък (който е само 10%). През 2017 имаме макс. осигурителен доход 2600 лева, а сега 3000.

Да не забравяме също, че за доходи над 3000 лв. месечно осигуровки не се дължат и всъщност общото облагане на доходите с осигуровки и данъци е регресивно за всички, получаващи над тази сума.

Общи условия

Активация на акаунт