Идеите на правителството за премахване на плоския данък

  • 3 254
  • 170
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 40 892
Малко куца логиката, какво правим с "неудачниците" имали "късмета" да са с увреждания? Да се научат да умират ли? Никой не дърпа изплувалия обратно в калта, всички сме в калта. В "белите" държави е така, колкото повече получаваш, толкова е по-висок данъка.

Хората с увреждане са обект на социалната политика, не на данъчната система. Не може заради тях да има специални данъчно закони. Иначе съм съгласна, че една цивилизована държава трябва да се грижи за тях, но не е това начинът. И не съм говорила за неудачници, а примерът ми беше за калпавия лъв. Освен това от ниско платените колко са с увреждания? 1%? А колко ги е мързяло да учат?

Белите държави ни завиждат на данъчната система, но не могат да я въведат, защото народът, синдикати и други ще ги изядат,  защото ще излезе, че е реверанс за богатите.  Но все пак да отбележа, че там освен, че данъчната ставка е прогресивна, има и всякакви облекчения, в резултат на което много от най-богатите плащат много малко данъци. Имат си добри счетоводители за целта. А сложната система, нуждата от проверки и дебнене с въпросните счетоводители изисква много на брой и скъпи служители, което изяжда ефекта от прогресивния данък и като се добавят и скритите данъци се оказва, че прогресивният съвсем не е толкова доходен. Но хората емоционално го искат, защото им е малко по-леко, като виждат, че богатия е на тарифа от 50%. А плоският данък върви с липсата на всякакви привилегии и отстъпки и се администрира елементарно от всяка лелка зад гишето. Да се крият данъци пък е безсмислено.

Цитат
Има логика да е с промяна на начина на данъчно облагане, защото според някои теории прогресивният данък намалява неравенствата в обществото. Предполага се, че ако в "богатите" остават повече пари (както е при плоския данък), те ги спестяват или харчат за луксозни стоки, повечето от които са вносни, екзотични почивки и пр., т.е. изнасят капитал навън . Ако се даде възможност повече пари да останат в ръцете на хората от средната класа или в бедните (прогресивно облагане), те ще ги харчат основно тук и така вътрешното търсене и съответно потребление ще нараства, а фирмите ще формират печалба и съответно ще откриват нови работни места тук.

Според мен много по-добре  е неравенствата в обществото да се намаляват с учение и работа, а не като в някои супер социални страни да има трето поколение потомствени безработни...
И пак да кажа - плоскитя данък помага на средната класа, не на олигарсите, и целите на БСП и прочее леви популисти е да ударят "богатите" в кавички, защото олигарси и те си имат. И мерките им са срещу хората с добри заплати, а не срещу олигарсите. И да питам, ако се вземат парите на богатите кога ще завъдим свой бизнес, та да не изтичат парите навън? Ще си мижитуркаме беднички, това ли ти харесва?

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 15:26 от Черна станция

# 46
  • София
  • Мнения: 6 094
Ами хората с по-високи доходи и без това внасят повече в бюджета, респ. подпомагането. Нямаше да е социално, ако се изискваха от всекиго по ХХХлв, независимо колко изкарва.

# 47
  • Мнения: 14 489
..Прогресивното подоходно облагане е справедливо. ...
Кое му е справедливото? Колкото повече бачкаш, толкова по-голям дял да ти прибира държавата?

Не колкото повече бачкаш, а колкото повече получаваш. След като си имал щастието/късмета да изкарваш много пари с труда си, редно е да върнеш по-голяма част от тях към обществото.

Чудя се как в чужбина търпят тия несправедливи данъчни системи, не съм чула просперираща държава да е с плосък данък върху доходите, а вие?

# 48
  • Мнения: 47 981
И все пак сивата икномика тук не е за пренебрегване. Ако трябва да сме честни, след премахване на плоския данък дали ще се увеличат шашмите, или ще се намалят? Да, плоския данък не е единствената причина за сивата икономика, но пък премахването му ще я увеличи. Тогава кой ще спечели? Никой.

# 49
  • Мнения: 14 489
А това кой го знае със сигурност? Щото и за намаляването на ДДС все със сивата икономика си измиват ръцете....

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 014
..Прогресивното подоходно облагане е справедливо. ...
Кое му е справедливото? Колкото повече бачкаш, толкова по-голям дял да ти прибира държавата?

Не колкото повече бачкаш, а колкото повече получаваш. След като си имал щастието/късмета да изкарваш много пари с труда си, редно е да върнеш по-голяма част от тях към обществото.

Чудя се как в чужбина търпят тия несправедливи данъчни системи, не съм чула просперираща държава да е с плосък данък върху доходите, а вие?

Доста завист има тук в думите - не мислите ли..отдаван не сме равно в нищо и това, че някой е изкарал пвече пари далеч не означава, че не плаща много повече данъци общо от всички на минимална заплата. Но..дай да накажем и смачкаме кадърния ..малко като в комунизма звучи.
Другите държави точно казахте търпят ...което не означава, че им харесва. Имат си обаче много повече стимули за бизнес и работещи, за които само можем да мечтаем в България.

# 51
  • Мнения: 47 981
Ами знаят го със сигурност старите счетоводители сигурно Simple Smile Понякога може човек с по-висока брутна заплата да получи малко по-ниска нетна, в сравнение с друг, който е с малко по-ниска брутна и попада в долната група. Отделно цялата администрация по облекчения и изключения и т.н.
Изобщо цялото усложняване с изчисления, изключения, ставки, случаи и т.н. е предпоставка за грешки и скатавки. Докато плоския данък се администрира лесно и ясно.
Предполагам, че някой много ентусиазиран може да изкара бюджети и да се види събираемост и прочие при двата вида ставки, ама няма смисъл...в случая се играе по някаква емоционална струна, не по финансова или логическа Simple Smile

# 52
  • Мнения: 14 489
Как решихте че завиждам - от къде знаете дали аз не съм от тия дето изкарват много пари?

Знаете ли, че преди няколко години, едни от най-богатите хора в щата Ню Йорк сами бяха заявили, че искат да плащат по-големи данъци? Защото искат да подпомагат обществото и държавата си?

# 53
  • София
  • Мнения: 16 194
..и не могат да дават субсидии за училища и университети и да финансират болници?

# 54
  • Мнения: 14 489
..и не могат да дават субсидии за училища и университети и да финансират болници?

Не знам, питай ги

# 55
  • София
  • Мнения: 3 159
ИТ фирмите са там, където има качествена работна ръка на приемлива цена. И двете неща са необходими, неслучайно няма такъв бизнес във Видин примерно. А ако на хората вече не им е ОК стандарта тук заради това че имат неблагоразумието да изкарват пари, най-много да си хванат куфара че и ще се намери кой да им покрие преместването ако са наистина добри. И тук ще плащат данък 20-30%, но на кукуво лято. Другият вариант е да се търси по-високо заплащане, за да се компенсира разликата от данъка, но пък това ще вдигне разхода на фирмите и няма да е толкова изгодно да са точно в България. Това разбира се важи за всеки чужд бизнес, не само този сектор. Освен на Ричард и компания разбира се, неговите хора са и ще са все на минимума.

# 56
  • Мнения: 40 892
А това кой го знае със сигурност? Щото и за намаляването на ДДС все със сивата икономика си измиват ръцете....

Доказано е практически. При въвеждането на плоския данък противниците са излизали със сметки колко ще загуби бюджета. Но после се оказало, че вместо да загуби първата година приходите били нам колко повече, а втората година двойно на първата отгоре. Ако се въведе прогресивен данък смятай, че ще има връщане.

Как решихте че завиждам - от къде знаете дали аз не съм от тия дето изкарват много пари?

Знаете ли, че преди няколко години, едни от най-богатите хора в щата Ню Йорк сами бяха заявили, че искат да плащат по-големи данъци? Защото искат да подпомагат обществото и държавата си?

Още по-лошо, ако изкарваш много пари. Значи не си пристрастна, а сляпа. На пристрастните мога да им разбера аргументите - искат някой да им даде наготово. Но на богат аргументът може да е само глупост. Впрочем аз съм бедна безработна, но пак мисля според логиката, а не със сърцето.

Стига пак с тези най-богати, това са МИЛИАРДЕРИ, качествено различно равнище. У нас целта е да се удари средната класа, а плоският данък я крепи именно нея.

# 57
  • MI
  • Мнения: 11 803
Казах централният офис. Всички пестят, с по-евтини те и незначителни части от дейността си. Странно как така работят и в много по-скъпи страни откъм данъци и цена на труда?! Явно на много хора им е ОК да има само аутсорсинг на по-малко важни дейности, отколкото иновации, истински добри инвестиции, а не да се конкурират с Индия например. Но за целта далеч не плоският или пропорционален данък е важен. Rolling Eyes

# 58
  • Мнения: 40 892
Казах централният офис. Всички пестят, с по-евтини те и незначителни части от дейността си. Странно как така работят и в много по-скъпи страни откъм данъци и цена на труда?! Явно на много хора им е ОК да има само аутсорсинг на по-малко важни дейности, отколкото иновации, истински добри инвестиции, а не да се конкурират с Индия например. Но за целта далеч не плоският или пропорционален данък е важен. Rolling Eyes

Да, за бизнеса по-важни са предвидимостта, наличието на кадърни хора и  т.н. Обаче тук не говорим за бизнеса, а за данъка на хората. И ако се смени данъчната система това значи отново колебания. После друг за да спечели избори ще обещае да я върне и пак ще има колебание. Това гони големия бизнес. Освен това ако на добрите кадри с по 5000 лева заплата им вдигнеш данъка от 500 над 1500 дали ще стоят тук? И кой ще остане да прави иновации? Сега някои все пак стоят, защото при нашия стандарт и нашия данък не им е чак толкова зле тук, но ако им вдигнат данъка ха да видим. И тогава кой ще им работи на инвеститорите?

# 59
  • Мнения: 1 421
..Прогресивното подоходно облагане е справедливо. ...
Кое му е справедливото? Колкото повече бачкаш, толкова по-голям дял да ти прибира държавата?

Така е в почти всички европейски държави. Да не говорим в някои скандинавски страни до какви проценти стига. Тук се говореше, че до 3000-4000 данъкът остава 10 процента. После има скала, която нараства. Другите държави не са по-глупави.Отдавна трябваше да се въведе прогресивно облагане. ITтата ако си мислят, че другаде ще плащат по-малко, много се лъжат.

Общи условия

Активация на акаунт