Как живеете с минимална заплата?

  • 49 044
  • 1 194
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 1 788
Който иска да ме чете. Който не е разбрал нещо, ще пита.
Не държа да ме четете. Не се обиждам лесно.
Не се и лигавя, за да си пишем като първи приятелки. Пиша това, което виждам и мисля. Няма място за дипломация. Няма и време.
Темата не съм аз. Няма нужда от профили. Но щом ви е интересно.
Надявам се и тук да почистят скоро, включително разяснението за функцията на бутон Edit. Simple Smile

Редакция:
Понеже се сетих и не ми е проблем да допиша - опитвах се достатъчно да върна темата за МРЗ, но хладилникът се връща отново и отново. Що така става, аз не разбирам. Хем е гадно, нелогично, даже вече го и няма в темата, хем пак се коментира постоянно. Не от мен обаче... После някой ви го натрапвал. Аз само вас виждам сами да си го натрапвате постоянно.
Плюс огромното количество храна, което е толкова важно. Simple Smile

Последна редакция: пт, 10 юли 2020, 15:14 от Servalan

# 316
  • Мнения: 57
Темата е много обширна, но аз не видях много практични съвети. Ето това, което е от моя опит:
 -> трябва да си изготвите тетрадка/таблица ексел, в която да пишете какво купувате и колко.
 -> след 3 месеца (+/-) ще имате ясна представа къде и колко вървят средно - например 3 л. олио, 4 бр. сапун ...
 -> отивате в магазина :
     - търсите най-голямата опаковка която е на промоция, например опаковка от 3л олио струва по-малко от 3 по 1л.  Разликата между двете цени заделяте на страна ( фонд спестени ). Това важи за всичко - тетрадки, химикали за  ученици, препарати за почистване.
     - има два вида продукти - основни ( яйца, брашно, леща, зеленчуци, месо, млечни) и производни (кифли, вафли, полуфабрикати) - залагате на основните и отваряте тефтера на баба как се правят курабийки ( например )
     - зеленчуци - само от пазара, сезонни. ( например 2 кг малини с 1 кг жилираща захар и си имате сладко за цяла година на цена от 13лв - един буркан малък беше 2 лв ). Има зеленчуци, които може да се замръзят за цяла зима и така да не е необходимо да купувате през зимата.
     - търсете предимно български продукти - има с добро качество и на много добри цени.
 -> Електроуреди - минавате през основните ел. уреди вкъщи - хладилник, пералня, печка и проверявате, кой енергиен клас са. Миналата година сменихме хладилника на баба ми от Мраз на А++, сметката и за тока падна с 10лв ( от фонд спестени )
-> Транспорт - градски с годишни карти, за максимална свобода - може да ходим до складове, на разходка, пеша, на работа
-> Смятайте всичко в проценти - не колко стотинки ще спестите, а колко процента от цената ( от месчният бюджет) - 10ст може да не е кой знае колко, но ако продукта струва 20 ст, а го купите за 10 ст, сте спестили 50% от стойността му.
-> Обувки и Дрехи - потърсете българските брандове има много добро качество доста по-евтино от "чуждите" стоки.
-> Ходете редовно на зъболекарски прегледи - лечението на кариес е много по-евтино и щадящо от това на корен.
-> Почивка - има страхотни екскурзии към турестическите дружества, минерални центрове с вход 2лв през седмицата, бунгала по бългасктото море за по 10-20лв нощувката, реки, на който може да си направите скара с приятели -  стига да не даваш да те водят за носа, може да намериш и мядто за отдих макар и в този бюджет.

Най-важното е дисциплината - в момента, в който видиш, че може да си позволиш малко повече да успееш да удържиш разходите си на предните нива, за да може да си изградиш буфер спокойствие (от фонд спестени). И най-важното е да не ти пука - защото данъка обществено мнение е най-високият, когото плащаме.

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 12:31 от milkiway

# 317
  • Мнения: 1 788
Супер готини съвети, milkiway! Bulb
Особено това за процентите и аз го смятам и правя като видя нещо намалено.

... Миналата година сменихме хладилника на баба ми от Мраз на А++, сметката и за тока падна с 10лв ( от фонд спестени )
-> Транспорт - градски с годишни карти, за максимална свобода - може да ходим до складове, на разходка, пеша, на работа ...
Сега ще ти скочат, че това с хладилника не е вярно и какво са 10 кинта на месец.
Същото и за транспорта - ще ти обяснят, че не може пеш, щото си триеш обувките много.

# 318
  • Мнения: X
Голяяяма въздишка...
Съветите са чудесни, само това с мраза и новия хладилник явно не го схващате. Хладилникът има консумация Х. Класът не е консумация, а КПД, разиграно, тествано и сметнато в някакви идеални условия. Тоест, като сменяте хладилника, не гледате клас, а гледате колко харчи и сравнявате със стария. Учудвам се, че трябва да го обяснявам на хора със завършен 8ми клас.

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 14:46 от Анонимен

# 319
  • Мнения: 1 788
Предполагам, че и инженери има наоколо.
Не е неясно как работи хладилник. Старите са с компресори със съвсем друга технология, които са много по-неикономични откъм разход на енергия. Често старите не изключват и консумират постоянно енергията, която един по-нов хладилник с повече сензори и термостати няма да консумира.
Но дори и да не разбираш, не е нужно да гледаш нито клас, нито КПД, за да усетиш разликата в сметката за тока след като го подмениш.

Редакция:
Друг е въпросът дали някой иска да се лиши от тия 5-10 лв. месечно или иска да си ги прибере в джоб.
За това вече всеки си решава сам.

# 320
  • Мнения: X
Не е нужно да гледаш нито клас, нито КПД, за да усетиш разликата в сметката за тока след като го подмениш.
Joy Joy Joy
Добре, добре, явно си голям специалист, щом за теб е важно ей-така да се дадат няколко хиляди за нови уреди, че да ни падне сметката с няколко левчета.
Ако друг ми купи хладилника, 5-10 лв евентуално намаление са спестени от личния ми джоб, но ако аз си го купя, хладилник А++ от 600 лв се избива за 5 години намалена с 10 лв сметка (5год х12мес х10лв), и то ако а) сметката падне наистина с 10 лв, и б) хладилникът наистина струва само 600 лв. А, и в) го купиш кеш, демек въобще не отчитаме при покупка на лизинг и годишното оскъпяване там.
Интересна е дефиницията на фонд Спестени при подобен разход и 5годишно буфериране (пак казвам, ако въобще са такива цените, отбивката и начина на плащане).

# 321
  • Мнения: 18 496
Голяяяма въздишка...
Съветите са чудесни, само това с мраза и новия хладилник явно не го схващате. Хладилникът има консумация Х. Класът не е консумация, а КПД. Тоест, като сменяте хладилника, не гледате клас, а гледате колко харчи и сравнявате със стария. Учудвам се, че трябва да го обяснявам на хора със завършен 8ми клас.

Няма смисъл, няма смисъл... Grinning

----

Жокер за ентусиастите:
- сметнете колко време трябва да отделят пари хората с МРЗ, за да съберат пари за нов хладилник, за да започнат да спестяват по 10 лв. на месеца.
- сметнете колко бурканчета сладко ще излязат от 2 кг малини, които са разчета за една календарна година на едно семейство. Дори в предложения пример със занижените цени на малините сметката на домашното сладко идва по-скъпа от даденото за пример купено...
и т.н.

# 322
  • Мнения: 40 837
Тук имаме екстремен случай - смяна на стар Мраз, който е сигурно клас F, ако има такъв клас в скалата, с нов хладилник клас А++. Да де, ама колко хора имат стар Мраз? Повечето имат хладилник А или А+ и да се сменя такъв няма смисъл, защото никога няма да се изплати от икономията,

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 14:26 от Черна станция

# 323
  • Мнения: 1 788
Повечето специалисти у вас с Мраз ли карате още? Баби, дядовци и те ли така?

Покупката на нов хладилник едва ли чака на минималната заплата.
Имаш си спестени пари - купуваш го, пада ти сметката за тока. Спестяваш от нея занапред.
Има и по-евтини марки. Къде пак скачаме на хилядарки, не е много ясно.

За уреди някои от новите с отложени стартове на програми и още удобства може да харчат много.

Редакция:
Къде сравнявате качеството на домашното с това на евтиното купено?
Ако имаш проблем с парите, не значи, че трябва да се храниш с боклук.
Домашното може да дойде по-малко количество, но ще е доста по-здравословно, дори и отново с бяла захар.
Ще ядеш по-малко, но по-качествено.

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 14:28 от Servalan

# 324
  • София
  • Мнения: 38 475
МРЗ и нови уреди - две отделни Вселени. Ние купуваме нови уреди на Коледен бонус, което означава три заплати накуп.

# 325
  • Мнения: 2 895
Миналото лято с голям зор накарах майка ми да смени хладилник Мраз, над 30 годишен, вече на нищо не приличащ, с нов хладилник Bosch A++. Сметката за тока и падна с 15 лв, и после беше много доволна Simple Smile.

# 326
  • Мнения: 18 496
Миналото лято с голям зор накарах майка ми да смени хладилник Мраз, над 30 годишен, вече на нищо не приличащ, с нов хладилник Bosch A++. Сметката за тока и падна с 15 лв, и после беше много доволна Simple Smile.

Колко струваше хладилника?
Целта е да видим дали е приложима идеята за купуване на техника А++ от хора с МРЗ и какво ще им коства това, преди да излязат на нула и евентуално да започнат да пестят.

# 327
  • Мнения: 40 837
Ако наистина имат Мраз, тогава е хубаво да го сменят. Може би не веднага, но да чакат намаление някакво. Но ако имат приличен хладилник клас А, няма смисъл.

# 328
  • Мнения: X
Натт, а колко плати майка ти за този Бош? Щото баба ми си купи Нео А+ и нищо не е казала за намаляване на сметка, тя замразява доста и й трябваше по-голяма камера. Още съжалява, че не е взела направо с фризер и се чуди как не го е обмислила. Аз купих Беко А+ по същата причина и също се чудя що не взех с фризер.
Ако сметката ми за ток падне, би било чудесно, но ще е с малко.
Всъщност основните разходи са повтарящи се малки разходчета. Примерно всеки ден кафе от 0.50 от машина, баничка от 1.50 и вафла от 0.50 - при 22 работни дни в месеца дотук имате 55 лв, които можете да пренасочите към по-икономична алтернатива. Иначе да, и 5-10-дори 15 лв от хладилник би било добре, но ако вафлата и кафето си стоят, каква е генерално ползата?

# 329
  • Мнения: 2 895
Момичета, на евтините марки техническите показатели не отговарят на реалната консумация. Много често е дадена една консумация, а реално е доста по висока.

Общи условия

Активация на акаунт