Разбрах, че съм бременна, какво да правя, за да се развива бебето добре?

  • 1 816
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 131
Здравейте, мами. Реших да стана част от голямото семейство на бгмама.
В петък си направих тест и видях двете чертички. Вчера (понеделник) ходих при гинеколог и ме видя на ехограф, потвърждавайки бременността ми. В 5 г с съм. Видях си сакчето, но ембрионче още няма, предполагам е рано (някъде четох, че е нормално все още да не се вижда плода). На 20ти съм на преглед, а дотогава все ще се питам дали всичко е наред.На 24 години съм, изключително щастлива, че ще имам бебенце. Имам един проблем обаче: много ми е трудно да спра цигарите. Преди пушех около кутия на ден, възможно най - слабите цигари (не че умаловажавам вредния се навик), но от петък насам гледам да пуша възможно най - малко. Не това е целта ми, искам да ги спра напълно, но някакси съм лабилна и колкото и да искам да не паля повече, все си припалвах през тези 3 дни. Живея сама, не работя в момента и нямам с какво да се разсейвам и да не мисля за гадните цигари. Имате ли някакви съвети как да спра напълно? Споделете ми и вашия опит, ако сте били пушачи. Бих се радвала и на допълнителни съвети относно първото тримесечие. Пия фолиева киселина, много плодове и зеленчуци и се опитвам да съм максимално здравословна. Имам доста слаба психика и сама не мога да се справя. Моля Ви, не ме нападайте, аз самата съм достатъчно самокритична. Пожелавам на всички бъдещи мами лека бременност и прекрасен ден. ♡♡♡♡

# 1
  • Мнения: 258
Честито за хубавата новина! Съветът ми е първо да поработиш психически по въпроса да откажеш цигарите. Не ударно. Чувала съм, че някои бъдещи майки съвсем не могат да ги откажат, но поне ги намалят до 2-3 на ден. Опитай се да го направиш. Второ съветът ми е да избереш добър гинеколог за проследяване на бременностт ти, да се храниш здравословно, да пиеш фолиева киселина, ако досега не си пила. Извинявай за въпроса, но в какъв смисъл живееш сама?

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 12:03 от Не се сърди, човече

# 2
  • Мнения: 131
Прибрах се наскоро от чужбина (работехме там 2 год. с моя приятел) и не исках да се натрисам на нашите, затова съм на квартира. Таткото след месец се прибира, тогава му изтича неговия договор. Благодаря за отговора ♡♡♡♡

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 12:04 от Не се сърди, човече

# 3
  • София
  • Мнения: 38 419
Как ще се осигуряваш за майчинство?

# 4
  • Мнения: 131
Как ще се осигуряваш за майчинство?

Ами аз се записах на борсата, не знам как стоят нещата с осигуряването честно казано, дори не бях помисляла за това. Трябва да поразпитам, тъй като нямам право на трудов договор...

# 5
  • Мнения: 2 076
Как ще се осигуряваш за майчинство?

Ами аз се записах на борсата, не знам как стоят нещата с осигуряването честно казано, дори не бях помисляла за това. Трябва да поразпитам, тъй като нямам право на трудов договор...

Защо нямаш право на трудов договор?

Пий фолиева к-на и витамини за бременни . В 8 г.с вече ще се види и сърчицето.

# 6
  • Мнения: 131
Пия ф.к от вчера, след посещението ми при гинеколога. А от борсата така ми казаха. При започнат трудов договор, автоматично ми я спират.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 12:04 от Не се сърди, човече

# 7
  • София
  • Мнения: 38 419
Уреди си тези неща. Бебето ще се развива добре и без да му обръщаш такова внимание.
От борсата няма да получиш майчинство!! Веднага си намери начин за трудов договор. Иначе изпадаш на социално майчинство от 200 лв. Е, може и мъжът ти да те гледа година- две, но все пак...

# 8
  • Мнения: 12 725
Искаш да кажеш, че от борсата ти плащат някакви пари и може да ти ги спрат ли? Нали не си работила в БГ, не го разбрах това с борсата. Обясни, защото явно става дума за много голямо недоразумение.
Правилно са ти казали, възможно най-бързо си намери трудов доход с договор, това ще те разсее, но и ще ти даде възможност за някакви по-смислени пари за майчинство.
Няма нужда да правиш нещо кой знае какво, намалявай цигарите, бъди спокойна и се храни, както и правиш.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 419
Ако не си казала на родителите си, кажи им. Те би трябвало да ги знаят тези неща. Освен това, по време на майчинството ти се трупа стаж, което също е важно.

# 10
  • Мнения: 2 076
[
Пия ф.к от вчера, след посещението ми при гинеколога. А от борсата така ми казаха. При започнат трудов договор, автоматично ми я спират.

Разбира се , нали това е целта на борсата . да ти намери работа . Ако два пъти откажеш след като са ти намерили работа пак спират помощта , която е  само 6 месеца . Ако нямаш стаж ще взимаш само социално майчинство , което е смешна сума . Интересувай се по-сериозно от тези неща .

# 11
  • Мнения: 2 352
Щом си се върнала от чужбина сега би трябвало да ти плащат добра сума от борсата. Провери за колко месеца ще е така и също така колко месечно прекъсване е допустимо, за да покучаваш майчинство ако сключиш трудов договор. Има тема - Майчинството счетоводно, там може би знаят. А и в НОИ има национален телефон, на който може да попиташ.
За цигрите....и аз пушех. По малко, в началото ги бях спряла, но след третия месец започна много да ми се пуши. 1-2-3-4 цигари мисля че съм си позволявала. Пушех ги на няколко пъти цигарата, но си беше мъка. Разбира се, най добре е да ги спреш.
Лека бременност

# 12
  • Мнения: 131
Нека обясня: борсата ми е голяма, заради стажа ми в чужбина и е 9 месеца. Не съм се регистрирал там, за да ми търсят работа, а тя по - скоро ми се полага. 1000+ на месец са и не ми се иска да а изпускам. Ще отида утре до НОИ да попитам как стоят нещата.
Ако не си казала на родителите си, кажи им. Те би трябвало да ги знаят тези неща. Освен това, по време на майчинството ти се трупа стаж, което също е важно.
Казала съм, разбира се, а за борсата обясних в другия ми коментар ♡
Искаш да кажеш, че от борсата ти плащат някакви пари и може да ти ги спрат ли? Нали не си работила в БГ, не го разбрах това с борсата. Обясни, защото явно става дума за много голямо недоразумение.
Да! Обезщетение за работата ми в чужбина. Нямам право да работя, докато тече тя.

Последна редакция: вт, 02 юни 2020, 21:05 от AnMary

# 13
  • Мнения: 2 352
Не че нямаш право, просто не е изгодно за 9 те месеца

# 14
  • Мнения: 140
На мен относно цигарите в началото ми казаха, че не е добре драстично да ги спра, каквото беше желанието ми, а е по-добре леко да ги намалям - така за около 3 седмици ги спрях напълно.. Когато ми избият бушоните и ме ударят на рев хормоните, паля половин цигара (откакто съм пропушила и се е случвало да се разплача, винаги се успокоявам с цигара, а сега е половинка).

# 15
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Аз спрях цигарите, когато решихме, че ще правим бебе. Не мога да разбера това припалване чат пат, съжалявам, че съм критична. Аз също съм емоционален човек, през първата бременност имах много стресови моменти, но и за миг не съм помислила да запаля. Помисли си кое ти е по-важно.

# 16
  • Мнения: 118
И аз спрях напълно цигарите 2 дни след като разбрах че съм бременна, всичко е до приоритет. Дали ти е по-важно да направиш всичко възможно  и което зависи от теб за да родиш здраво бебе или са ти по-важни цигарите. А това където "лекари" казват, че рязкото спиране на цигарите не е хубаво за една бременна а по-добре това да става постепенно за мен са пълни глупости аз като една страстна пушачка ги спрях изведнъж цигарите като разбрах че съм бременна, вече съм в 30г.с и всичко с бебчето ми е наре. Бих казала, че през бременноста ми досега съм имала доста стресови моменти и даже понякога истерии, но никога не съм си помисляла да запаля, така че всичко е до психиката на един човек.

# 17
  • Мнения: 1 716
Хубава ти е сумата от борсата, но 200 лв на месец майчинство цяла година са зле. Помисли си устройва ли те, може и да можеш да си го позволиш.
За бебето - запиши се на жк, да ти пускат изследвания и за се види имаш ли нужда от нещо по-специално. Иначе витамини и добра храна стигат.

# 18
  • Мнения: 499
Извинявам се с включването ми и не искам да се приема като заяждане, но никога не съм разбирала това,че някой не може да спре цигарите по време на бременност. Аз съм заклет пушач от много години, но след положителния тест автоматично ги спрях без да се замисля даже. Имало е моменти да ми се пуши адски, но само при мисълта,че вкарвам тая отрова при малкото човече ми се повръщаше. Това е да решиш и да станеш майка - вече не мислиш само за себе си и не си ти на първо място. Компромисите почват още с положителния тест. Повече воля и занимания и ще станат нещата. Успех и лека бременност!

# 19
  • Мнения: 131
Здравейте. Не пуша от няколко дни вече. Дори не се и присещам за цигари. Сега само седя и се притеснявам дали всичко е наред, всеки ден се кумя да отида на преглед, с надежда да видя ембрионче, сърдечна дейност, но пък чета тук из темите, че при повечето е било след 7 г.с, а аз съм в 6 и 4 дни. Вайкам се като луда. Нито повръщам, рядко ми става зле.. не знам дали всичко е наред. Мисля утре да отида, само, че като се познавам, ако не видя ембрионче ще започна още повече да се притеснявам, ужасна съм, сякаш имам нужда някой постоянно да ми казва, че всичко е наред. Майка ми е имала 6 спонтанни аборта преди мен и съм се наплашила адски. Знам, че е важно да съм спокойна и позитивна, но като седя сама по цял ден и само глупости са ми в главата.

# 20
  • Мнения: 499
При мен пулс се видя в 6г.с., но аз съм с ранна овулация. Само положителни мисли, по-малко четене на кофти теми в нета и всичко ще е наред.

Общи условия

Активация на акаунт