Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 29

• 21 447
  • 745
  •   1
Отговори
# 270

Хора, които са доста наясно с добавките са ми казвали, че магнезият се усвоява най-добре през кожата и по този начин освен всичко друго се избягват страничните ефекти при някои хора - та затова го използват под формата на гел или олио.Така тялото "дърпа" толкова, колкото му е необходимо...Иначе пак от тях знам, че най-усвоимата форма на магнезий трябва да бъде цитрат.

"Магнезиевия оксид е много слабо усвоим от храносмилателната система. Магнезиевият карбонат изобщо не се усвоява. Сулфатът - донякъде. Хидроксидът е известното Е528, което отново има нулева усвояемост, но пък има слабително действие.
Добрите форми на магнезий за бисглицинат, глюконат, малат, изобщо тези, свързани с аминокиселини. От неорганичните внимание заслужава само цитратът."

Последна редакция: пт, 12 юни 2020, 09:50 от the_demon

# 271
Елора, не знам дали си разглеждала в магазините за добавки за спортисти, от сорта на Фитнес1 и Сила.бг, там има също много варианти и често ги има и в големи опаковки, които излизат изгодно. Предимно са по-добри цените отколкото в аптеките. Специално на витамини и минерали имат огромен избор, може и да си харесаш нещо.

Има в мола до мен един магазин само за добавки. Ще трябва да го разгледам и да видя цитрати имат ли.
Цитрата си знам, че е добра форма.

Впрочем на Солгар ми дадоха един магнезий преди време. Не знам обаче дали е добра форма. Пия си го иначе.

https://sopharmacy.bg/solgar-chelated-magnesium-100mg-100tabs.html

Какво мислите?

Добро утро ! Момичета ,колко ще ми струва да направя тези изследвания ?  ТСХ, ФТ3, ФТ4, ТАТ, МАТ, серумно желязо и феритин, кр.захар и инсулин, гликиран хемоглобин.
И освен тези показатели какво ще ме посъветвате още да изследвам .  Чета ви, че правите изследвания и на витамини и много други неща ,които не разбирам . Не съм в Б-я и тук е жива мъка .Последно ми казаха ,че имам ИР ,но ме оставиха на самотек . А аз направих и полиневропатия ,на която никой не обръща внимание ....и искам да направя нещо за себе си ,защото се чувствам убжасно .Благодаря !

Не съм наясно с цените. Аз ходя с направление принципно, а отскоро съм със карта за допълнително здравно.
Може да видиш цените на някоя лаботория. Ако си плащаш сама всичко, ще ти излезе соленко.

Демон, имам магнезиев гел и се мажа чат пат. Ама не често, че сърби. Ама сама на гърба не мога да се мажа, а там обичам, хубаво е.

# 272
Ще бъда много благодарна ако някой резюмира инфото от това видео Flowers Hibiscus
Ако е статия, си я пускам през гугъл транслейт, но за видеа ми е трудно.

Най-общо раделят тренировките на 3 вида:

Аеробни (леки ненатоварващи тренировки) ходене, колело, плуване, градинарство и т.н.
Анаеробни ( интензивни тренировки в които най-общо не можеш да си поемеш дъх) тичане, спининг, тенис, футбол...
HIIT (супер интензивни но и много кратки тренировки, макс 3мин. после почиваш и така половин час примерно) колело по нанагорно, спринт, вдигане на тежести...там наповарването е много голямо, но за кратък момент.

Всеки вид тренировка се отразява различно на нивата на хормоните, като във видеото говорят за Инсулин, Кортизол и Хормон на Растежа. За хора с инсулинова резистентност и диабет казва, че трябва инсулинът и кортизолът да седят ниски и да се увеличава хормонът на растежа. Според този лекар, трябва да се избягват всички анаеробни тренировки, защото предизвикват огромен стрес за организма и съответно вдигат кортизола, в последствие и инсулина до небесата. Аеробните са супер, по около 30 мин на ден 3-5 пъти седмично. Най-ефективни според него за HIIT тренировките, като тези силни натоварвания повишават само хормона на растежа.

Във видеото също се коментират и тренировките след хранене, като според този лекар това не е препоръчително но не задълбава в темата.

# 273
С две думи, наблягай на силови тренировки, не на дълго кардио и на кратки интензивни упражнения, които да ти вдигнат пулса, но не да ти го държат хронично повишен като при дълго и средно-интензивно натоварване.

zel_ka, благодаря за резюмето! Аз започнах да пиша и стана манджа с грозде Simple Smile

За тренирането след хранене, да каза че не е препоръчително, защото при нахранване, тялото пренасочва ресурси за храносмилане - производство на ензими, киселини и т.н и ако се натоварим физически, е възможно да се получи пренатоварване на системите и тяхната неефективна работа. С други думи лошо храносмилане.

# 274
Хм,  мислех че слагат някакво Е11 и при метаболитен синдром и хиперинсулинемия, ама може и аз да бъркам. През ръцете ми са минали доста рецептурни книжки само с някакъв метформин предписан и с някаква диагноза Е11.Х. Луда работа е и с тая бумащина при лекарите, на моменти и те се чудят какви да ги пишат че не могат как да е да оформят документите, съобразяват се при каква диагноза какви изследвания имат право да назначават и какво ли не още.
Първо ,ЛЛ е записал какви наследствени заболявания има пациентът .Като му знае годините ,види му външния вид и му чуе оплакванията , би могъл да предположи някои неща .Ако не може да изпише изследвания и прегледи при специалист , може поне да препоръча изследвания , ако може и иска пациентът да си ги направи и после да се върне при него .А ,те ,напротив -отиваш с оплаквания вече -Ама, нищо ти няма , няма смисъл да задълбаваш ,стресиран си , яж по-малко и се движи по-вече . Дебел човек го пишат пропаднал от плюскане, по-върастните ,еми , той е на умиране ,какво да му направя .

# 275
Така е. Всеобщото възприятие е, че дебелите хора сами са се докарали до това положение от липса на интерес към собственото здраве, липса на воля и лакомия.
Години наред си мислех, че майка ми яде много и за това е дебела, а баща ми я подиграваше за килата (добронамерено). Всички виждахме колко яде и същевременно бяхме слепи.
Тя ми разправя при едно от последните ѝ посещения при някаква лекарка, как излизали разплакани жени от кабинета и как лекарката коментирала, че били "подпухнали като козунаци" и им се карала, че ставали все по дебели с всяко посещение... е как няма да стават като им даваш неадекватни съвети...

# 276
Елора, вярно е за гела-адски ми щипе. Аз си взех олио спрей на Абофарма и то не щипе. Също така мокря леко мястото и тогава пръскам и втривам.

# 277
За магнезия са ми казвали да си взема английска сол и да си слагам в леген за баня на ръце, крака или направо във ваната.
Не съм го още пробвала. И аз се мъча/чакам да изразходвам едно магнезиево олио с посочените по-горе странични ефекти.
Имам и за пиене на прахчета с калий от ДМ, но го взех заради удобството и калия.

# 278
Ми ще взема на Абофарма да видя, че не ми е приятно това щипане.

# 279
Ходих на новия ендокринолог. Grinning Преглед+ ехография. Заключения:
Нетоксична дифузна гуша. ЩЗ- очни симптоми Грефе Миобиус отрицателни, неуголемена-умерена консистенция, неболезнена двустранно без възли палпаторно. Ехография на ЩЗ-  резултат: щит. жлеза- нормална топика, размери и хетерогенна ехографска структура със лезии. В десен лоб наличие на хипоехогенна зона с р-ри 3-5мм.
Като основно заболяване е въпросното Е66.0 (затлъстяване, дължащо се на излишък от калории)- вероятно понеже диагноза ИР няма...Придружаващи- желязонедоимъчна анемия и нетоксична дифузна гуша.
Каза ми да приемам Глюкофаж XR 2 пъти дневно. Не очаквах вече ендо да "забележи" ниското желязо, обаче ми каза, че трябва да го оправим това желязо. Препоръча изследвания между които и желязо, феритин. Изписа ми и Еутирокс 25 мкг. Не сме обсъждали особено храненето- не възрази за нвх хранене, спомена малки порции и калории (но имам чувството, че му стана ясно, че не се тъпча на воля). Препоръча ходене като физическа активност. Доста време ми гледаше изследванията. Знаех си аз, че не си въобразявам, това нетипично за мен  задържане на течности и подпухване+ наддаване на кг без значителни промени в порции/калории/вид храна нямаше как да е нормално, преди кг вървяха надолу...Наистина, човек трябва много да си слуша тялото, да анализира симптомите и да търси информация, а и да не се спира при първото мнение на специалист в стил "всичко ти е наред, просто си много лаком и мързелив". Grinning

dolce, защо не си пуснеш едни изследвания на йод (в урина, обаче), цинк и селен? Често тази нетоксична дифузна гуша (общо-взето се увеличава размерът на ЩЖ), се получава от недостиг на йод. Най-добре нивото му се вижда при изследване в урина, а не в кръв. Знам, че тукашните ендокринолози ни обясняват как по нашите географски ширини, сме имали прекрасна йодирана сол, нямало недостиг на йод в популацията, но аз като бях бременна - си пуснах йод в урина (на своя глава, защото бебето точи много йод, особено първия триместър и това затормозява ЩЗ) и познай какво се оказа. Simple Smile На долна граница. Поръчах си едни немски хапчета - мисля, че Jodetten се казваха, пих 1 месец, пуснах пак една урина и се беше нормализирал йодът, а оттам - и ТСХ беше поспаднало (макар че моето си беше в норма и преди това).

Защо ти изписа Еутирокс? Как са ти нивата на свободен Т3 и ТСХ?

# 280
  • Варна
Не знам дали тук има момичета с проблеми с вени и  стени на кръвоносни съдове, но аз имам малко наследствена обремененост (майка ми почина от аневризма). Казвам го във връзка с упражненията. Последните месец и нещо започнах доста кардио и силови и в комбинация с доброто хранене имаше добър резултат, но.....започна много да ми се разширява обхвата на напуканите периферни кръвоносни съдове, и да ми се появяват и по големи явно повърхностни разширени вени. Та....записах идната сряда час за съдов хирург, но междувременно се разчетох и май тия упражнения не са подходящи в моя случай, защото наистина краката се натоварват много. Явно ще се насоча към йога и пилатес. Яд ме е, защото имаше прогрес с килограмите и сега една седмица от както спрях упражненията не мърдам, метаболизма ми пак стана като на костенурка и трябва да го стресирам по някакъв начин.

# 281
Не знам дали тук има момичета с проблеми с вени и  стени на кръвоносни съдове, но аз имам малко наследствена обремененост (майка ми почина от аневризма). Казвам го във връзка с упражненията. Последните месец и нещо започнах доста кардио и силови и в комбинация с доброто хранене имаше добър резултат, но.....започна много да ми се разширява обхвата на напуканите периферни кръвоносни съдове, и да ми се появяват и по големи явно повърхностни разширени вени. Та....записах идната сряда час за съдов хирург, но междувременно се разчетох и май тия упражнения не са подходящи в моя случай, защото наистина краката се натоварват много. Явно ще се насоча към йога и пилатес. Яд ме е, защото имаше прогрес с килограмите и сега една седмица от както спрях упражненията не мърдам, метаболизма ми пак стана като на костенурка и трябва да го стресирам по някакъв начин.

При много кила, голямо натоварване не е хубаво.
Насочи се към йога, каланетика, велоегрометър. А след време включи други по-бързи.
Силови упражнения също може, но не се напрягай.

Невенче, кажи за този какво мислиш?
https://sopharmacy.bg/solgar-chelated-magnesium-100mg-100tabs.html

Подърк ми е и си го пийвам.

# 282
  • Близко съм
Елора, аз пих такъв магнезий , за мен бе добър.

# 283
Възможно е. Просто за тази форма много не открих.
Ама не съм се и ровила де.
Невена по-разбира, та питам.

# 284
Алекса, йод не съм изследвала, защото така и не разбрах как (урина или кръв), кога, а и дали изследват в лабораторията където ходя. Цинк изследвах- беше ок, медта ми беше на почти на горна граница, а за селен трябва да ходя в друга лаборатория. Обмислям ги принципно тези неща от известно време. Еутирокс ми изписа заради изследванията- ТСХ- 4,160 (референтни до 4,200), Т4- 1,130 (0,930-1,700), Т3- 3,050 (2,020-4,430). Общо взето, и Т3, и Т4 са под средата на референтните. Също ми изслуша и всичките симптоми които имам.
Миоки, потрисам се от мисълта лекар да си разплаква пациентките и да ги сравнява с козунаци... Close Всъщност, и мен ме гледат по колко ям вкъщи и пак има "слепи". Добронамерено ми се казва, че май не съм искала да отслабна, чувствала съм се добре с тези кила, "искала съм" да си похапвам, трябвало да се движа повече...
Лиола, аз нямам увеличен апетит, чувствам си нормален и абсолютно търпим физически глад откакто съм на ВМ-НВХ. И преди да мина на режим нямах "вълчи" глад, но ми се приспиваше след хранене и като цяло липсваше нормално чувство за ситост. Т. е. след нормална порция не "пристигаше" сигнал за ситост. Макар да знаех, че тялото ми се е наяло, мозъкът ми някак не го регистрираше. Ако хапнех още малко ми ставаше тежко (и пак не усещах ситост, а тежест), а ако не хапнех не бях гладна, но се чудех на хората които казват "наядох се, не мога да хапна повече". Grinning Т. е. с две думи, все не бях доволна Joy Единствено по време на бременността имах чувство на ситост и "пристигаше" сигнал за това. И откакто минах на режим също усещам отчетливо и лекия физически глад, и ситостта след хранене! Преди сякаш...между устата и корема нямаше връзка, не знам как точно да го обясня...а явно просто от това което съм яла преди не са се задействали правилните хормони. Всъщност, аз бях склонна да си мисля, че сигурно съм лакома- щом другите хора се засищаха, а аз, въпреки че спирах да ям, не чувствах ситост като тях...не бях доволна и ми се налагаше да си планирам храненето някак механично- така и така ситост нямаше в повечето случаи, гледах калориите да не са много и на вкус да е приятно.

Последна редакция: пт, 12 юни 2020, 14:40 от dolce miele

Общи условия

Активация на акаунт