Увеличение на майчинство за втората година - Петиция

  • 12 082
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 977
Настоящи и бъдещи мами,ще се радвам да се включите в петицията!

https://www.peticiq.com/maichinstvo

Последна редакция: чт, 04 юни 2020, 12:22 от AnMary

# 1
  • Мнения: 40 738
Майчинство се дава за осигуровки, а след като осигуровките не са вдигнати как да се вдигне майчинството? Трябва да се питат за мнение всички, от чиито данъци ще се вземат парите за това. И така по-високото майчинство ще ощети образование, инфраструктура и други неща.

# 2
  • Мнения: 977
Сега се усещам,че не съм се изказала изобщо правилно-петицията е за увеличение на майчинството за втората година! То да бъде колкото минимална работна заплата-извинявам се,грешката в изказването е моя!

# 3
  • Мнения: 1 858
Не бих подписала подобна петиция. Не стига, че имаме най-дългото платено майчинство в света, ами и да се увеличава? От къде накъде?
Не съм против дългото майчинство, гледах си детето 3 години, против съм хората, които все чакат на държавата нещо да им дава и осигурява! Втората година майчинство не е задължителна, който не го устройват парите може да тръгне на работа.

# 4
  • Мнения: 40 738
Именно, втората година е социална помощ дефакто. Колко да стане? Като заплата на работещ ли? Пак питам- от къде да се вземат парите, кой да бъде лишен, за да има за майчинството?

# 5
  • Мнения: 977
Ами аз не ви карам на сила,като не искате,не подписвайте!!

# 6
  • Мнения: 40 738
Аз и няма, ама щом си пуснала тема, ще се примириш с дискусията и неприятните за теб мнения. Детето си е лична работа и лична отговорност на всеки, а някои хора са си повярвали, че раждат за Родината...

# 7
  • Мнения: 977
А не,не ми пречат вашите мнения изобщо! Абсолютно всеки сам за себе си решава,всеки има своето мнение! Далеч съм от това да обвинявам който и да било

# 8
  • Мнения: 2 076
Ами аз не ви карам на сила,като не искате,не подписвайте!!

Няма да подпишем , споко . Дай поне причина за по-високото майчинство и отговор от къде да се вземат парите .

# 9
  • Мнения: 977
Моля Ви се момичета,плащаме сума ти осигуровки и данъци и какво получаваме ние или бабите и дядовците ни! Едни мизерни пари,които не стигат за нищо! Парите може да ги получим,от тези които крадат политиците ни! Wink

# 10
  • Мнения: 7 244
Доста е нахално самото искане на такава петиция. Който ражда дете си прави сметката как ще го издържа.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 148
И аз много искам да се увеличи (защото ми предстои), но трябва малко реализъм. МРЗ е почти двойно повече от 380 лева, как да стане?
Диференциация спрямо осигурителния доход ми се струва по-реалистично искане.

# 12
  • Мнения: 12 725
Моля Ви се момичета,плащаме сума ти осигуровки и данъци и какво получаваме ние или бабите и дядовците ни! Едни мизерни пари,които не стигат за нищо! Парите може да ги получим,от тези които крадат политиците ни! Wink
Не може да се каже "на ангро", че се плащат сума ти пари за осигуровки и данъци.
Дай да разгледаме какво и защо се плаща, поне майчинството и пенсиите.
Има осигуровка за общо заболяване и майчинство в размер на 1,4%. Всеки е осигурен за общо заболяване и майчинство, даже и този, който никога няма да роди, който е мъж също, и който е над фертилната възраст.
За да получават майките минимална работна заплата през втората година, ще трябва на всички сериозно да се вдигне въпросната осигуровка - на работещите пенсионери например, оито работят на голяма възраст, за да изкарват някой лев - това са въпросните баби и дядовци, за които ти току  що се застъпи - и те да те издържат през втората година?

Затова ти казват хората, че всички би трябвало да се съгласят, за да може майките да получават повече през втората година, а също се каза, че това е най-големия изобщо в света срок на майчинство.
Ето, аз не съм във фертилна възраст и също не съм съгласна на мен и мъжа ми да удържат повече, защото всеки да си прави сметката в края на крайщата.

А за пенсиите на бабите и дядовците, това е съвсем отделна тема. Имаше години, когато всеки гледаше да работи на черно, без осигуровка, или се осигуряваха на минимална заплата. После стаж нямат, коефициентът им е нисък, и излиза едно нищо. Няма да се задълбочавам в числа в момента, само ще кажа: Осигурявайте се, хора, на реална заплата се осигурявайте, за да не пишете после по форумите, че някой нещо ви е длъжен и олеле-мале.

Последна редакция: чт, 04 юни 2020, 15:22 от Uncommon

# 13
  • Мнения: 46 488
Моля Ви се момичета,плащаме сума ти осигуровки и данъци и какво получаваме ние или бабите и дядовците ни! Едни мизерни пари,които не стигат за нищо! Парите може да ги получим,от тези които крадат политиците ни! Wink
Сумата, която са плащали бабите и дядовците за данъци не е голяма, въпреки това получават пъти повече като пенсии. На тези с ниските държавата им помага с храна и отопление и с всяка следващата година сумата им нараства.

Майчинството в България е учудващо добре и като срок, и като заплащане. От много искания да не стане обратния ефект, да го направят 6 месеца като на запад и тогава да ревем повече.

Трябва да бъдем реалисти.

А предвид световната пандемия и толкова много пострадали здравословно и финансово хора, смятам, че свободните средства, конректно в този момент, трябва да бъдат ориентирани към тях.

# 14
  • Мнения: 1 858
Всъщност не плащаме сума ти пари за осигуровки и данъци, а точно обратното. Данъците ни са едни от най-ниските в Европа (и не само), съответно такива са и пенсиите и майчинството, както и другите социални придобивки. Такъв ни е стандарта.
Лично аз съм благодарна, че имаме 2 години платено майчинство и че си гледах детето толкова дълго и през ум не ми идва да мрънкам за повече. Нека да оценим това, което имаме, спрямо възможностите на държавата, все пак.

# 15
  • Мнения: 301
Всъщност не плащаме сума ти пари за осигуровки и данъци, а точно обратното. Данъците ни са едни от най-ниските в Европа (и не само), съответно такива са и пенсиите и майчинството, както и другите социални придобивки. Такъв ни е стандарта.
Лично аз съм благодарна, че имаме 2 години платено майчинство и че си гледах детето толкова дълго и през ум не ми идва да мрънкам за повече. Нека да оценим това, което имаме, спрямо възможностите на държавата, все пак.

Кои данъци са ни по-ниски? Моля посочете държава и конкретни %, които се внасят.
Това което е в България е:
ДДС 20% на всички стоки
Удръжки от заплата за осигуровки и обещетения около 35% + 10% данък общ доход след удръжките.
10% годишен данък печалба за фирмите.
Данък сгради + данък смет, които незнайно къде потъват, защото аз реално не виждам къде са.
След време когато ще очаквате пенсията си, децата, които ги отглеждат в момента с 380лв. ще Ви плащат пенсията, тъй като данъците, които се надявам, че внасяте изчезват.
Като човек със стаж от 12 г. с внесени осигуровки на реална заплата изисквам от правителството да ми увеличи майчинството за втората година, тъй като не мога да се върна на работа поради липса на детско заведение, което да поеме грижите за детето ми.
Подкрепям!

# 16
  • Мнения: 147
Без горното мнение, всички други мнения са Cold Sweat "преклонена главица, сабя не я сече". Осведомете се преди да пишете за "най-ниските данъци". И какво като има "най-дългото майчинство". Колко е заплащането му спрямо другите държави (щом се сравняваме с тях)? Какви помощи се получават след като то изтече? (не ми се обеснява за Франция, но сме далеч от нейното подпомагане на самотните майки)
България била бедна! А къде отиват милионите, които получаваме от ЕС? О, даааа - за къщи на любовниците и долче вита на тулупите. А, не, за пътища ли чух? — Ох, да, пътища с перфектно качество, които на всеки два месеца трябва да се прави ремонт на ремонта. Уведомете се колко струва един км. път у нас и колко в ония държави, където майчинството е 6м. Бедни ли сме или някои тулупи нямат насищане. Събудете се, хора. Отстоявайте си интересите.
Подкрепям такава петиция.

# 17
  • Мнения: 40 738
Отстоявайте си интересите.

Ами нали това правим, като не подкрепяме петицията Simple Smile

Що се отнася до другите страни, ето едно пространно изложение по въпроса:

https://www.insider.com/maternity-leave-around-the-world-2018-5

Там за въпросната Франция пише това:

Mothers in France get 16 weeks off after the birth of their baby, paid at an average of 94.2% of their previous salary. This equates to 15.1 weeks paid at a full-time rate.

Последна редакция: чт, 04 юни 2020, 22:30 от Черна станция

# 18
  • Мнения: 12 725
Германия:14,6% здравна осигуровка, 18,6% за пенсия, 3,05% социални грижи и 2,4 % за безработица. Общо 38,65% внася работника, според това, което намирам в една от професионалните им каси. Не работя в Германия, затова не мога да потвърдя, че точно това се удържа. Отделно данък общ доход.
В БГ за сметка на работника е 13,8%+10% данък общ доход, общо 23,8%.

100% платено майчинство в Австрия за 16 седмици, Чехия 62% за 28 седмици, Германия 100% за 14 седмици.

# 19
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Толкова дългооооооооо майчинство и както винаги все има недоволни.
Някой хора е редно да си свият малко претенциите и да са благодарни на това което имаме.

# 20
  • Мнения: 301
Германия:14,6% здравна осигуровка, 18,6% за пенсия, 3,05% социални грижи и 2,4 % за безработица. Общо 38,65% внася работника, според това, което намирам в една от професионалните им каси. Не работя в Германия, затова не мога да потвърдя, че точно това се удържа. Отделно данък общ доход.
В БГ за сметка на работника е 13,8%+10% данък общ доход, общо 23,8%.

100% платено майчинство в Австрия за 16 седмици, Чехия 62% за 28 седмици, Германия 100% за 14 седмици.
Ще Ви дам пример за това колко струва един работник на работодател и колко взима чисто, пък Вие си сметнете %.
Ако ме назначат на заплата 560лв., чисто ще взимам 430лв. От 560лв. до 430лв. разликата е 130лв, които са реалните удръжки за осигуровки, данъци и обещетения (в графа обещетения се включва и майчинството), които плащам аз. Разходите на рботоделят ми ще са 666лв., което означава, че от тези 666 плаща удръжки 106лв.
Това означава, че от моята заплата 666лв, аз ще получавам 430лв, а останалите 236лв. отиват в бюджетът. Тъй като не ми се е налагало да се възползвам от медицински грижи, не съм била на борсата по труда, и не взимам пенсия, данъците ми за последните 12 години са в държавата. Ако съм осигурявана на 560лв. са много повече от 380лв. на месец. В момента и бащата на децата ми работи и съответно продължаваме да внасяме осигуровки за майчинство. Работодателят ми също внася здравни осигуровки.
Не виждам, защо да нямам право да изисквам по-високо майчинство.

ПС: в Италия майчинството е 6 месеца, но веднага след това има детски ясли, а ако не се изпратят на ясла повечето ползват детегледачки.
При средна заплата 1000лв. в България надали много хора биха се възползвали от детегледачка.

Последна редакция: сб, 06 юни 2020, 01:47 от Не се сърди, човече

# 21
  • Мнения: 11 912
Аз пък ще подпиша. Имам 20 години стаж зад гърба си в държавния сектор и съм осигурявана винаги на реалната сума. За двете деца съм ползвала общо 13 месеца майчинство, че ми се застъпиха. Де факта се отказах от втората година със сина ми, защото нямаше как да гледам двете деца с 340лв при минимална заплата тогава около 510лв и майчинство 700 (високоплатената). В резултат оставих дете на 18 месеца на баба му, а аз работех по 10 часа на ден. Нямах право на еднократна помощ при раждане, дори с каката нямах право и на детски, че доходът ми надскачаше с няколко лева тавана.
Дори и да не е равна на минималната заплата, втората година майчинство трябва да е отново обвързана с минималната заплата, на например 80% от нея.

# 22
  • Мнения: 778
Който иска пари да работи, а не да претендира държавата да му дава. И без това майчинството в БГ е абсурдно дълго и като добавим, че всяка втора бременна започва да си взима болничен още от началото на бременността......стават години неходене на работа. Да вметна, че съм майка. Имам чувството,  че хората искат да не работят, а само пари някой да им дава.

# 23
  • Мнения: 25 568
Отглеждането на дете не е ли работа? И то най-добрият вариант – отглеждане от собствената му майка, от която то има най-голяма нужда.
Съгласна съм с младите майки – трябва да се актуализира майчинството през втората година, защото е обидно ниско.
Как пък за вдигане на депутатските заплати винаги има пари, за майчинство и пенсии – все няма...

# 24
  • София
  • Мнения: 72
Абсурд! И аз не бих подписала.

# 25
  • Мнения: 2 076
Да махнат втората година майчинство и си ходете на работа . . То даже не е и задължително . На 1 год ще ви вземат детето на ясла .
Такава петиция никой не предложи.


# 26
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Да махнат втората година майчинство и си ходете на работа . . То даже не е и задължително . На 1 год ще ви вземат детето на ясла .
Ще го вземат, ако се класира! В София за 1-ва ясла това е като да спечелиш от тотото. А засега държавата не предлага алтернатива на ясла за неприетите деца. Много родители са длъжни да си останат вкъщи и да си гледат децата и втората година.

Последна редакция: пт, 05 юни 2020, 15:58 от Brin de muguet

# 27
  • Мнения: 4 347
Миналата година бях чула, че  оставят нисък размер на майчинството за 2-рата година за да стимулират майките да тръгнат на работа. Само дето  е изключително трудно да се  вкара детето в ясла, а ако няма роднини майката, какво става? 
И как наистина всяка година депутатите намират пари да си актуализират заплатите, как намират пари да плащат (за мен лично) ненормално високите пенсии  на бивши депутати/кметове/министри/президенти? Защо не ги стимулират тях да си намерят работа? Знаете ли колко пари ще се спестят ако намалят малко от тях?
Хайде моля ви се, трябва да се увеличи майчинството за втората година. Пари ще се намерят.
Между другото - депутатите не работят, а получават пари Wink

# 28
  • Мнения: 40 738
ненормално високите пенсии  на бивши депутати/кметове/министри/президенти?

Пак да кажа - говорим за осигуровки. Пенсиите не се дават за заслуги, а за правени вноски. Колкото и безполезни да са въпросните, те са се осигурявали и така са си заслужили пенсиите. Това е идеята на осигуряването, нали? Същото важи и за майчинството - дава се за вноски първата година. А втората са социални помощи, т.е подарък. Не стига, че го има, ами претенции за по-голям...

# 29
  • Мнения: 4 347
Добре, говорим за осигуровки.
Тогава да кажем за загубата на осигуровките до 2000г. ?
Свекърва ми не може да се пенсионира след 4 години, ( както трябва принципно) защото няма да зачетат стажа ѝ, а тя се е осигурявала на висока за времето тогава заплата.
Дотук с темата за осигуровките.
 Дайте да разнищим защо да няма право в Б-я майка на високо майчинство през втората година? По каква логика?
Или тя е силна майка, може да устои на всички препъни камъни и да отгледа дете при наличие
на финансови проблеми?
Хайде де. И не, не ми сравнявайте Б-я с другите държави.  Видях какво стана със сестра на съседка родила в Англия, и какво стана с нейната сестра, моята съседка, която е самотна майка тук в Пловдив/България. И да ви кажа едната се върна с удоволствие на работа, защото всичко ѝ бе уредено от държавата. Другата и досега се мъчи, и ако не беше помощта на сестра ѝ изразена във финикийски знаци, хептен щеше да го закъса.

# 30
  • Мнения: 40 738

 Дайте да разнищим защо да няма право в Б-я майка на високо майчинство през втората година? По каква логика?


Ами щом искате нещо по-добре да кажете защо да има право, по каква логика?
- България е много богата държава и няма какво да прави с парите си?
- Масово по света се дават пари втората година?
- Осигуровките са високи и пари има за всичко?
- Масово майките са осигурявани на високи заплати по 5-10 години, а не на МРЗ по 1-2?
- Децата се раждат по поръчка на държавата и та е длъжна да им помага?
- .....

Малко се съмнявам с легендите колко лесно и щастливо било майчинството в чужбина. Една позната в Германия тръгна на работа рано - рано, защото толкова и беше майчинството, а за децата не можеше да си позволи ясла и го даваше в някаква кооперативна ясла за 5-6 деца. И плащаше много солено за това.

Ето един линк от сериозно проучване, за който иска да чете.


https://fullfact.org/education/have-childcare-costs-risen-seven- … mes-faster-wages/

# 31
  • Мнения: 11 912
И защо това трябва да е за пример?
На против, ние сме за пример и поне веднъж трябва да се гордеем с това. Между другото допреди около 20 години за първо дете се полагаше 120 дни платен отпуск, за второ - 150 дни, а за трето - 180 дни, като в тях са включени и 45-те дни преди раждането. След това до втората година на детето майката получаваше минималната работна заплата за страната. Може би от днешна гледна точка този модел да е по-добър. А аз от опит твърдя, че хич не е лесно майката да се върне на работа, когато работодателите масово не желаят служителки с малки деца, трудно се намира работа редовна смяна, ясли притискат родители да си вземат децата още до 16,30, в някои градове няма достатъчно места в яслите, децата боледуват често.
При тази ниска раждаемост и застаряващо население трябват мерки и то насочени към младите, образовани и работещи родители да имат деца.

# 32
  • Мнения: 40 738
OK, хубаво е да се помогне, принципно не съм против. Но в момента има някакъв баланс между всички разходи (в това число и пилеенето и краденето, които не може да изчезнат) и при това положение за да се даде повече по едно перо трябва да се отнеме от друго или да се вдигнат вноските. Вече дадоха пример с ощетените пенсионери, още ли да им се вземе? Или от ниско платените лекари, които масово бягат в Германия? Или от учителите? Как да се навърже бюджетът с нов баланс, при положение, че с демографската криза нещата ще се влошават, няма да се оправят.

# 33
  • Мнения: 11 912
Черна станция, трябва по някакъв начин да се намерят средства. Със сигурност може да се направи, без да бъдат ощетени точно лекари, учители и пенсионери. Депутатските заплати се вдигнаха по време на ИП. Дали са ги заслужили? Как се изразходват еврофондовете? Какъв е качественият контрол над големите обществени поръчки? Защо работодателите не понесат отговорност, когато осигуряват на минимална заплата, а не на реалната? Защо не се строят нови детски градини и ясли? Защо работодателите (големите фирми) не разкриват забавачки към фирмата за улеснение на служителките с малки деца? Защо работодателите не улесняват връщането на майката на работа, а всячески гледат да я накарат да напусне по собствено желание? Неща върнат старото положение 120, 150 и 180 дни платен отпуск за гледане на дете след раждането и остатъкът до втората година да е на минималната заплата? Майките, които могат да работят от вкъщи или да се върнат на високоплатена позиция ще го направят, а останалите ще си гледат децата до две годишна възраст и ще се върнах на работа, ако има къде да се върнат.

# 34
  • Мнения: 40 738
Депутатските заплати се вдигнаха по време на ИП. Дали са ги заслужили? Това са 200 човека, увеличението не решава нищо. Как се изразходват еврофондовете? Целево, не може да си вземеш от парите за друго. Какъв е качественият контрол над големите обществени поръчки? Какъвто може, но и да не се откраднат пари, тогава ще си отидат по план за качествено изпълнение и пак няма да останат. Защо работодателите не понесат отговорност, когато осигуряват на минимална заплата, а не на реалната? По мое впечатление и работниците го искат, защото и за тях е изгодно. Иначе ако работниците са твърдо против няма как да стане. Защо не се строят нови детски градини и ясли? Ми пак, заради общинския бюджет. Иначе нали казаха, че почват да строят, ха дано. Защо работодателите (големите фирми) не разкриват забавачки към фирмата за улеснение на служителките с малки деца? Навсякъде по света, където го има това, то е защото на работодателя му е изгодно в някакъв аспект. Впрочем с толкова регулации едва ли ще им се занимава, но може и да го има някъде. Защо работодателите не улесняват връщането на майката на работа, а всячески гледат да я накарат да напусне по собствено желание? Напротив, искат да се върне, ама в нормален срок. А не след 2 години, когато е загубила квалификация, а наетият по чл. 64 се справя чудесно и трябва да го натирят за да върнат загубила квалификация и мотивация служителка. И аз съм правила планове как да гоня такава служителка - заместничката беше супер, а въпроснара изобщо не и беше до работа. Щях да я сложа на един стол до вратата без никакви задачи и на заплатата от преди отпуската (както е по закон). Е, не мис е наложи, тя сама реши да не се връща. Но знам случай с майка с три деца едно след друго, на която мястото се пази 9 години. И за капак и се е натрупал платен отпуск за 9 години.... Неща върнат старото положение 120, 150 и 180 дни платен отпуск за гледане на дете след раждането и остатъкът до втората година да е на минималната заплата? Това е добро предложение по принцип - по-малко дни обезщетение и повече социална помощ. Обаче от друга страна тотално ще изчезне мотивацията за осигуряване, защото МРЗ ще е вързана в кърпа за година и половина. Ако осигуровките са честни може да стане, но според мен са го махнали, защото не работи. Точно както не работи и прогресивният данък.
етение.  Майките, които могат да работят от вкъщи или да се върнат на високоплатена позиция ще го направят, а останалите ще си гледат децата до две годишна възраст и ще се върнах на работа, ако има къде да се върнат.

# 35
  • Мнения: 11 912
Вероятно има работни места и служителки, които губят от дългото стоене вкъщи или не се справят с работата. Но повярвайте, че има и работодатели, които всячески се опитват да притиснат майката да напусне не защото не се справя, а защото предполагат, че тя ще иска да излезе болничен, когато детето се разболее. За протокола - когато се върнах на работа (държавна) ми се предлагаха само втори смени, защото нали не мога да полагам нощен труд. Претекстът беше, че децата ще боледуват. Ами от 2015 до сега няма година, в която да съм имала повече от 20 дни болничен общо за мен и двете деца. И пак се е злословело, че не ходя на работа, а съм перманентно в болничен. 10-20 дена за година за трима души общо, при това две деца. И не, няма заместник, който да се е справял по-добре. Нова работа - не става. Защо? Защото си предполага, бе щом имаш деца ще се наложи понякога и да отсъстваш. За протокола - имам колеги без деца или възрастни родители, които имат повече болничен за година от мен.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Защо не се строят нови детски градини и ясли? Ми пак, заради общинския бюджет. Иначе нали казаха, че почват да строят, ха дано.

Защо работодателите (големите фирми) не разкриват забавачки към фирмата за улеснение на служителките с малки деца? Навсякъде по света, където го има това, то е защото на работодателя му е изгодно в някакъв аспект. Впрочем с толкова регулации едва ли ще им се занимава, но може и да го има някъде.

Защо работодателите не улесняват връщането на майката на работа, а всячески гледат да я накарат да напусне по собствено желание? Напротив, искат да се върне, ама в нормален срок. А не след 2 години, когато е загубила квалификация ...
Както се видя бюджет има. Даже го отпуснаха по време на криза ! Не се строят ДГ и ясли, защото няма терени в гъсто застроената София. А там където има терени - те не отговарят на изискванията на общо 3 наредби. Проблемът е комплексен. И щом за 14 години не са го разрешили, едва ли ще го разрешат от раз и сега. Но докато чакаме да се построят достатъчно ДЗ, майките на неприетите деца нямат право дори и на ваучери за частна ясла. Не могат да се върнат на работа и трябва да си гледат детето с 380 лв (за двама човека) !

При положение че държавата не може да осигури място в ясла за всички деца и по този начин да помогне на родителите да се върнат на работа, може поне да съкрати процедурите/смекчи изискванията или да приеме мерки, които да подпомогнат финансово фирмите, които искат да осигурят забавачка за служителите си. Как приеха мерките 60/40? Откъде идват тези пари? И тях ли са ги взели от пенсионерите и учителите?

Повечето майки също искат да се върнат на работа в нормален срок, но нямат тази възможност. Защо трябва те да го отнасят, защото някой (от общината) не си върши работата. И тук говорим за млади майки с първо дете ( не с трето). Първото дете няма точки за брат/сестра, няма и точки за многодетно семейство, следователно шансовете му за прием в ясла драстично намаляват. Третото дете лесно ще го приемат с точките за многодетно семейство, и това че майката е останала вкъщи да го гледа и втората/третата година вече е неин избор, а не безизходица, както в първия случай.

Последна редакция: сб, 06 юни 2020, 12:16 от Brin de muguet

# 37
  • Мнения: 40 738
Както се видя бюджет има. Даже го отпуснаха по време на криза ! ......Как приеха мерките 60/40? Откъде идват тези пари? И тях ли са ги взели от пенсионерите и учителите?

От дългове, ще вземем заем. Ама това трябва да е изключение и не може/не бива да става всяка година.

Ами от 2015 до сега няма година, в която да съм имала повече от 20 дни болничен общо за мен и двете деца.

Извинявай, ама 20 работни дни са един месец. И още един месец  отпуска отгоре и излиза, че те няма 2 месеца от 12. Работодателят трябва да се радва ли? Нормално е да не му харесва - той гони сделки, проекти и договори и хич не му е приятно, че баш когато ги хване няма кой да работи по проекта. А и от твоя гледна точка тези болнични са за трима, но за него са за един - за теб. Да не говорим, че първите три дни болнични ги плаща работодателят. И кво става? Ако излизаш само за по няколко дни в болничен излиза, че на практика твоите 20 дни излизат почти изцяло от джоба на работодателя, а не от държавата, на която плащаш осигуровки.
Та какво очакваш - хем си ненадеждна, хем излизаш скъпо, хем те няма и работодателят трябва да се радва? Нормално е да наема мъже, ако може.

# 38
  • Мнения: 11 912
Мъже в професията ни са кът, работата не е особено привлекателна заради комбинацията от кофти работно време и отговорността. Точно преди година двама колеги мъже бяха над 6 месеца болничен заради два различни инцидента в личния им живот.
20 дни е максимумът за една година сумарно, което съвсем не е много и не е оправдание. Значи хем майките да се връщаме на работа още след първата година, хем сме неудобни, защото може да се наложи да излезем болничен? 11-20 дена на година за майка на две деца съвсем не е толкова много. Хора без деца също боледуват и излизат болничен дори по-дълго и по-често. Значи те са удобни, така ли?

# 39
  • Мнения: 40 738
Никой, който отсъства, не е удобен. Но ако сте женска професия работодателят няма избор, ще търпи. Аз пиша по принцип.

# 40
  • Мнения: 11 912
Женска и държавна. Ама това не означава, че не е имало натиск да напусна сама.

# 41
  • Мнения: 2 879
Много жени раждат по веднъж , защо не , живота поскъпва постоянно ? Защо да не сме до детето си поне две години и без това след това времето прекарано с него става малко . Не разбирам тези дето са против , пари са нужни . Раждаемост няма , не че чакаме на държавата , но какво лошо има ? Какво като е две години ?

# 42
  • Мнения: 40 738
Нищо лошо няма, просто детето е лична работа и всеки си прави сметката. А държавата свои пари няма, тя само взема от едни за да даде на други.

# 43
  • Мнения: 12 725
Добре, говорим за осигуровки.
Тогава да кажем за загубата на осигуровките до 2000г. ?
Свекърва ми не може да се пенсионира след 4 години, ( както трябва принципно) защото няма да зачетат стажа ѝ, а тя се е осигурявала на висока за времето тогава заплата.
Дотук с темата за осигуровките.
 Дайте да разнищим защо да няма право в Б-я майка на високо майчинство през втората година? По каква логика?
Или тя е силна майка, може да устои на всички препъни камъни и да отгледа дете при наличие
на финансови проблеми?
Хайде де. И не, не ми сравнявайте Б-я с другите държави.  Видях какво стана със сестра на съседка родила в Англия, и какво стана с нейната сестра, моята съседка, която е самотна майка тук в Пловдив/България. И да ви кажа едната се върна с удоволствие на работа, защото всичко ѝ бе уредено от държавата. Другата и досега се мъчи, и ако не беше помощта на сестра ѝ изразена във финикийски знаци, хептен щеше да го закъса.
Извинявай, каква загуба на осигуровки до 2000 година? Няма такова нещо. Случаят със свекърва ти явно е специфичен, не знам и за какви 4 години става дума, за които трябва да се пенсионира принципно.
В общия случай хората си се пенсионират, на колкото са се осигурявали, няма 4 години, няма загубени осигуровки. Не говоря абстрактно, а съвсем конкретно, за съвсем ясни случаи. Има хора с над максималната пенсия, които пък са ощетени от това, че не им дават, за каквото са се осигурявали, макар да са им взели парите навремето.
Но определено, няма абсурдно високи пенсии, има внесени пари, срещу които не се изплащат, за каквото са се осигурявали заради тавана на пенсиите.

За случая със съседката и сестра й, ами да, когато поетапно се вдигнат средните заплати в БГ, ще ни вдигнат и осигуровките и тогава твоята съседка ще може да подпомага третата сестра, която например живее в Украйна. Wink
На година средно с 5% се качват заплатите, така за около 8 години от 1347 лв средно през 2019 стават близо 2000 лв. през 2028. Ще се качват поетапно и сумите от осигуровки, които всички ние плащаме. И до тогава може пък да се оправи тази работа с яслите, макар че четох, че на ден нови 67 души от провинцията пристигат в София, ами това са близо 700 души или - да са живи и здрави - нови 350 деца, ако идват хора с по едно дете. Тоест, там все повече се освобождават места в яслите и детските градини, а тук нови и нови деца имат нужда от тях. Все някак ще го измислят, за да могат майките да си ходят на работа след 1 годинка на детето, а след това да си седят без пари вкъщи, както всяка средностатистическа западноевропейка.

А тезата с депутатските заплати е съвсем абсурдна. Нека да предположим, че един депутат взима 4000 лв на месец. По 200 души, са 800 000 лв месечно. Ако им се намалят заплатите на 2
000 лв, ще се спестяват 600 000 лв на месец.
Кое ще се покрие с тях? Ако на една жена в майчинство се даде за втората година още 250 лв, за да стигне минималната работна заплата, тогава парите ще стигнат за 2400 жени. А има очаквания за децата с увреждания, за въобще хората с увреждания, за хората в психиатричните клиники, за старческите домове и много, много други социални потребности. Нереалистичен начин за икономии.

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 10:49 от Uncommon

# 44
  • Мнения: 40 738
Извинявай, каква загуба на осигуровки до 2000 година? Няма такова нещо. Случаят със свекърва ти явно е специфичен, не знам и за какви 4 години става дума, за които трябва да се пенсионира принципно.
В общия случай хората си се пенсионират, на колкото са се осигурявали, няма 4 години, няма загубени осигуровки.

Има нещо вярно в написаното от нея, ама не са компютри, а компоти Wink
Стаж не се губи и пенсионирането може да стане както си е по закон. То, ако се губеше, милиони пенсионери щяха да изпищят, нали?  Но наскоро приеха стажът преди 2000 година да не се взема предвид при изчисляване на размера на пенсията. И това си е голям удар за хора с високи заплати/осигуровки преди 2000 година и по-ниски след нея - те са прецакани с размера на пенсията, но не и с годините стаж.

# 45
  • Мнения: 2 076
[ Но наскоро приеха стажът преди 2000 година да не се взема предвид при изчисляване на размера на пенсията. И това си е голям удар за хора с високи заплати/осигуровки преди 2000 година и по-ниски след нея - те са прецакани с размера на пенсията, но не и с годините стаж.

Обсъждаха го , но не го приеха .

# 46
  • Мнения: 40 738
Сигурна ли си?

Бих се радвала, да е така, но чета друго в нета.

Цитат
При изчисляването на индивидуален коефициент на пенсии за трудова дейност, отпуснати с начална дата след 31.12.2018 г. участва осигурителния доход на лицата за периодите след 31.12.1999 г. до датата на отпускане на пенсията

https://www.noi.bg/en/pensions/grantpensions/5813-promenipensii2020

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Както се видя бюджет има. Даже го отпуснаха по време на криза ! ......Как приеха мерките 60/40? Откъде идват тези пари? И тях ли са ги взели от пенсионерите и учителите?

От дългове, ще вземем заем. Ама това трябва да е изключение и не може/не бива да става всяка година.
Не разбирам защо така смеси тези две точки.

1. Защо не се строят ДЗ : Както обясних бюджет за ДЗ има. Не това е пречката, заради която не се строи. Проблемът са терените и 3-те наредби.

2. Защо фирмите на разкриват забавачки: Както казах бюджет има. И щом не може да се построи нова ДГ (поради липсата на терен), могат същите тези пари да се използват за финансово подпомагане на фирмите, които имат подходящи помещения за целта и разбира се желание. Това ще е изгодно и за самите работодатели, защото няма да се налагат да си чакат служителките две години.Тук не говорим за ежегодно подпомагане. Веднъж построена забавачката, тя си остава.
А ако не могат да се пренасочват тези пари, то поне могат да съкратят процедурите,  да смекчат изискванията и цялата бумащина около създаването на забавачки във фирмите, които го желаят.

Мерките 60/40 ги дадох просто като пример, че едва ли ще се вземат пари точно от пенсионерите, които впрочем получават повече от една майка през втората година от майчинството. Защото минималната пенсия е за един човек, докато парите през втората година от майчинството са предвидени за двама души. А колко беше прагът на бедност ?

# 48
  • Мнения: 40 738
Не разбирам защо така смеси тези две точки.

1. Защо не се строят ДЗ : Както обясних бюджет за ДЗ има. Не това е пречката, заради която не се строи. Проблемът са терените и 3-те наредби.

2. Защо фирмите на разкриват забавачки: Както казах бюджет има. И щом не може да се построи нова ДГ (поради липсата на терен), могат същите тези пари да се използват за финансово подпомагане на фирмите, които имат подходящи помещения за целта и разбира се желание. Това ще е изгодно и за самите работодатели, защото няма да се налагат да си чакат служителките две години.Тук не говорим за ежегодно подпомагане. Веднъж построена забавачката, тя си остава.
А ако не могат да се пренасочват тези пари, то поне могат да съкратят процедурите,  да смекчат изискванията и цялата бумащина около създаването на забавачки във фирмите, които го желаят.

Мерките 60/40 ги дадох просто като пример, че едва ли ще се вземат пари точно от пенсионерите, които впрочем получават повече от една майка през втората година от майчинството. Защото минималната пенсия е за един човек, докато парите през втората година от майчинството са предвидени за двама души. А колко беше прагът на бедност ?

По мой опит, каквито и причини да се изтъкват, накрая нещата опират до пари Simple Smile Ако има пари ще се намеря терени и всичко. Не знам как е с даването на пари на фирмите, няма начин да не е обвързано с условия, а фирмите хич не обичат това. Помниш ли идеята да се дават пари на частните училища? Защо остана крайно непопулярна? Ми защото парите не идваха ей така, а с условия и загуба на свобода.

Ама пенсионерите са се трудили за тези пари, а майката е правила секс за да забременее...
И това е подарък, претенции към подаръците ли имаш???  Това е допълнение, а иначе всеки родител преди да стане такъв трябва да си направи сметките, да задели едни пари и прочее. Пак пиша -  децата не са държавна поръчка и държавата не е длъжна да ги гледа, при това с парите на други хора, които не са участвали в секса.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Ок, държавата не е длъжна да гледа децата. Съгласна съм. Но...

Тогава за каква демографска криза бият алармата? Какво е това понятие "ниска раждаемост" след като всеки трябва да се спасява поединично? Всеки има толкова деца, колкото може да си позволи. Държавата какво я интересува, че някои имат само по едно дете, а други дори са решили да нямат? Или май е свързано с бъдеща работна сила, която е свързана с икономиката на същата тази държава.

Защо училището е задължително щом отговорността за децата пада само и единствено върху родителите? Защо ваксините са задължителни? И т.н.

А за парите - естествено, че трябва да има условия, за да бъдат отпуснати на фирми. Но пак това е и в интерес на фирмите, ако искат да си запазят/върнат служителките. Е, явно не им е належащо. Защо да го правят, след като могат просто да ги заменят?

Общината/държавата не си върши работата и не строи ДЗ, фирмите не искат да се обвързват с условия и в цялата история майките го отнасят : не могат да си пратят детето на ясла, не могат да се върнат на работа, не могат да си потърсят и нова. Решение : да гладуват една година или да си намерят някой да ги издържа. Страхотна политика, нямам думи.

Нямам претенции към подаръци, но смятам, че има нещо много нередно в това, на майките да им бъде отнета възможността да се върнат на работа.

И последно, нали се сещаш, че за пенсиите в момента се взима от парите на работещите в момента. А не пенсионерите да са си се осигурявали и сега да им се изплащат точно тези спестени пари. Същото е с всички осигуровки. Такава ни е системата. Майките ако не се бяха трудили изобщо нямаше да имат право на втората година майчинство.

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 15:45 от Brin de muguet

# 50
  • Мнения: 40 738
Ами да, раждаемостта е свързана с икономиката и с пенсионната система и държавата прави каквото може. Но не може да прави безкрайно много. А и ползата е съмнителна, защото най-добрите деца излизат в чужбина и не се връщат да плащат осигуровки в България, а тук остават деца,  чиито семейства са получавали помощи за 4-5 деца, а един ден няма да допринасят изобщо. Като се вдигнат майчинските Айше и Манго само ще плеснат с ръце, ще се прегърнат и ще направят още едно чааве. 
Училището е задължително, защото иначе децата, оставени само на родителска грижа, в много голяма част ще си останат необразовани (въпросните чаавета най-вече, понеже на много родители грижата им е да получат помощите). И ваксините са задължителни, защото иначе ще ни излезе много скъпо, в това число и на добросъвестните платци.
Сама го каза за фирмите - имат алтернатива, значи да си запазят служителките им е по-малко полезно от вредата да минат под държавен контрол. Те са фирми, работещи за печалба, а не поделения на Армията на спасението, нали? Когато индустрията се грижеше не за печалба, а за благото на човека, последва фалит на държавата...
Майките имат съпрузи, нали затова има семейства - за да може единият да гледа дете, а другият да изхранва семейството. И първо трябва и двамата да поспестят малко.  Ще кажеш, че има и самотни майки. Ми в голямата си част това са едни големи бели птици (виж темата за семейните отношения какви пишат - той я биел, пиел и прочее, ама тя му родила дете. И после пита какво да прави...). А и за самотните майки май има други социални помощи, докато майчинството е за всички.
И пак да питам - в коя държава на майките всичко им е осигурено? Може би по Скандинавието, ама там какви са им данъците? Навсякъде е трудно. От немци чух преди 30 години, че детето е лукс и тогава бях шокирана, но сега знам, че е така. Скъпо е да имаш дете и да го отгледаш добре. У нас е безбожно евтино - и яслите, и детската градина, и детските кухни. Толкова евтино никъде няма. Ми за толкова има сила държавата, какво още искаш?
С осигуровките не е едно и също. За пенсионерите е така - днешните пенсионери са плащали пенсиите на предишните, а днешните осигуряващи се ще разчитат на днешните деца. Именно затова държавата иска деца, но нещата не вървят на добре. По-добре да въведат минимално осигуровки за всички и минимална пенсия за всички, а от там нататък всеки да се оправя. Иначе нещата зависят от обстоятелства извън контрола на хората и държавата, което превръща осигуровките в данък. Здравните осигуровки обаче са на различен принцип и там плащаш за себе си. Има солидарен принцип, но той е в друга област, и те са си дефакто застраховки. И частната, и държавната осигуровка за пенсия работи на един принцип, докато с пенсиите не е така.

# 51
  • Мнения: 12 725
Сигурна ли си?

Бих се радвала, да е така, но чета друго в нета.

Цитат
При изчисляването на индивидуален коефициент на пенсии за трудова дейност, отпуснати с начална дата след 31.12.2018 г. участва осигурителния доход на лицата за периодите след 31.12.1999 г. до датата на отпускане на пенсията

https://www.noi.bg/en/pensions/grantpensions/5813-promenipensii2020
Може в публикацията за свекървата, на която са изчезнали осигурителните вноски преди 2000 година, да се има предвид това, че от 01.01.1997 започнаха да се събират данните директно в НОИ, а тези преди това, понеже не бяха събирани централно, си се подаваха на хартия с разните УПта, за да се изчисли иднивидуалния коефициент.(Кодекс за социално осигуряване, чл. 70, ал.5.)
После нали решиха само данните след 01.01.1997 да участват, за да се намали бумащината.

ОБАЧЕ:
https://www.noi.bg/en/pensions/grantpensions/1854-posv13

"С цел осигуряването максимална защита на осигурителните права на лицата, с разпоредбите на § 22ц от ПЗР на КСО законодателят създава възможност за лицата, чийто пенсии за трудова дейност са отпуснати с начална дата след 31.12.2018 г., да упражнят правото си на избор, по коя от двете методики за определяне на индивидуален коефициент (стара – до 31.12.2018 г., нова – от 01.01.2019 г.) да бъде определен размера на пенсията им, ако това е по-благоприятно за тях.

В тези случаи към заявлението за отпускане на пенсия задължително се прилагат документи за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за 3 последователни години от последните 15 години осигурителен стаж по избор на пенсионера преди 1 януари 1997 г., и за брутното трудово възнаграждение или доход, върху който са внесени осигурителни вноски за осигурителния доход след тази дата до 31 декември 1999 г. включително.

Когато за времето след 31 декември 1996 г. или за част от него не са представени документи за брутно трудово възнаграждение или доход, върху които са внесени осигурителни вноски, се ползват данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО.

Лицата, чиито пенсии за трудова дейност, с начална дата след 31 декември 2018 г., са отпуснати преди влизане в сила разпоредбите на § 22ц от ПЗР на КСО, могат еднократно да упражнят правото си на избор в шестмесечен срок. Правото на избор за изчисляване на индивидуален коефициент по старата методика е регламентирано със срок за подаване на заявления до 01.01.2023 г.

На лицата, които в заявлението не са вписали, че желаят индивидуалният им коефициент да бъде изчислен по старата методика и не са представили необходимите за това документи, се изчислява индивидуалният коефициент само по новата методика."

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 13:07 от Uncommon

# 52
  • Мнения: 11 912
Значи аз съм една голяма бяла птица, защото съм самотна майка. Защото поисках да имам деца и да ги отгледам в тази държава. И понеже не успях да допринеса за прираста на населението оттървах държавата от грижата да две деца, спестих й средства и то не малко. Срещу това нямах право на еднократна помощ, защото тя била за родилката, а аз не съм родила децата си. Спестих й още 800 лв. С първото дете нямах право и на детски. Спестих още 9*45=405лв. При първото дете първите два месеца бях неплатено майчинство, после 10 месеца платено. Двете деца се застъпиха на продължих още 5 месеца платено майчинство за второто. Какво излиза? Само от платено майчинство съм спестила на държавата 9 месеца. А да, към него момент имах 13 години трудов стаж и плащани осигуровки върху реалната сума + две висши. Едното ми дете имаше право на ТЕЛК и рехабилитация, но го получи след 4 години. 50 месеца по 350 лв спестени на държавата.
Да, аз съм една голяма бяла патица, която спести на държавата 25 000лв. Но след себе си ще оставя наследство - две деца, двама души, които ще учат и ще работят.
А Манго и Айше няма да получават майчинство, ако не работят. Така, че исканата промяна тях не ги засяга. Помощи за самотни майки няма също, освен ако не са под минимума - около 100лв месечен доход.

# 53
  • Мнения: 40 738
Това, че ти си частен случай, не променя нещата. И аз мога да пиша за себе си какво съм спестила на държавата, но какво от това?

# 54
  • Мнения: 11 912
Черна станция, ти майка ли си?
Отношението, това. Да, всеки мери от своята камбанария, но не е лошо и да се постави на мястото на другия, в случая на другите майки. Защото тези 380лв са подигравка. При условие, че държавата иска раждаемост, че бъдещето на нацията са децата - родени и неродени, трябва малко повече грижа и подкрепа на майките, особено на работещите. Не всяка майка е незаменим работник, нито високообразован. Не всяка жена ще загуби квалификация от това, че е гледала детето си, но всяка заслужава подкрепа, особено при недостига на места в ясли и детски градини.

# 55
  • Мнения: 10
Съмнявам се , че изобщо коментиралите с негативизъм имат деца . Това е подигравка спрямо майкте . Как бихте отгледали децата си с 380 лв при положение , че това са единствените ви доходи . И каква е тази злоба която изливате тук . Замислете се къде отиват парите ви които тези от парламента крадат , не да ги оправдавате и да казвате че няма бюджет , а в същото време някой си купуват острови . Що за сляп народ сте докато има такива никога няма да се оправи тази държава .

# 56
  • София
  • Мнения: 3 148
Хайде посмали с патоса и лошите политици. Колкото те крадат, толкова крадат и водещите се фиктивно на работа, осигуряващите се на символични суми и т.н. Все от нашите данъци идва и за едните, и за другите.
Колкото си внесъл внесъл, ако изнесеш повече от системата няма как да излезе сметката, проста математика.
Аз ще съм доволна на 20-25% от заплатата за последните 2г назад примерно, но ако някой се осигурява фиктивно 1г на 610 лв и очаква да взема 2г по толкова, ми няма как да го подкрепя. Защото ощетява останалите в кюпа.

# 57
  • Мнения: 40 738
Съмнявам се , че изобщо коментиралите с негативизъм имат деца . Това е подигравка спрямо майкте . Как бихте отгледали децата си с 380 лв при положение , че това са единствените ви доходи . И каква е тази злоба която изливате тук . Замислете се къде отиват парите ви които тези от парламента крадат , не да ги оправдавате и да казвате че няма бюджет , а в същото време някой си купуват острови . Що за сляп народ сте докато има такива никога няма да се оправи тази държава .

Имам си, вече пораснало. Но винаги съм смятала, че детето е лична работа, а не държавна поръчка, и всеки си прави сметката как ще гледа деца. Хубаво е държавата да помогне, ама колкото - толкова. Онези от парламента не ги оправдавам, ама ако измислиш как да се спрат далаверите съм съгласна да ви  е плащат майчински от спестеното. Ама надали. И не пропускай, че няма как да дадат 1000 лева само на теб, а и на всички цигани трябва да дадат за по 3, 4 или 5 деца. Че и нагоре, ако е на далавера.

# 58
  • Мнения: 10
Скрит текст:
Съмнявам се , че изобщо коментиралите с негативизъм имат деца . Това е подигравка спрямо майкте . Как бихте отгледали децата си с 380 лв при положение , че това са единствените ви доходи . И каква е тази злоба която изливате тук . Замислете се къде отиват парите ви които тези от парламента крадат , не да ги оправдавате и да казвате че няма бюджет , а в същото време някой си купуват острови . Що за сляп народ сте докато има такива никога няма да се оправи тази държава .

Имам си, вече пораснало. Но винаги съм смятала, че детето е лична работа, а не държавна поръчка, и всеки си прави сметката как ще гледа деца. Хубаво е държавата да помогне, ама колкото - толкова. Онези от парламента не ги оправдавам, ама ако измислиш как да се спрат далаверите съм съгласна да ви  е плащат майчински от спестеното. Ама надали. И не пропускай, че няма как да дадат 1000 лева само на теб, а и на всички цигани трябва да дадат за по 3, 4 или 5 деца. Че и нагоре, ако е на далавера.
Никъде не претендирам , че детето ми е държавна поръчка , но за мен дете да бъде отделено от майката на една година не е нормално и лично аз не бих оставила детето си на ясла и при положение , че ще се върна на работа и ще плащам осигуровки който препрокриват увеличението на майчинството за което говорим
Хайде посмали с патоса и лошите политици. Колкото те крадат, толкова крадат и водещите се фиктивно на работа, осигуряващите се на символични суми и т.н. Все от нашите данъци идва и за едните, и за другите.
Колкото си внесъл внесъл, ако изнесеш повече от системата няма как да излезе сметката, проста математика.
Аз ще съм доволна на 20-25% от заплатата за последните 2г назад примерно, но ако някой се осигурява фиктивно 1г на 610 лв и очаква да взема 2г по толкова, ми няма как да го подкрепя. Защото ощетява останалите в кюпа.
Как изобщо може да слагате на кантар политиците който крадат милиарди с тези водили се на работа фиктивно . Вярно е не е справедливо някой който се водят на работа фиктивно да получават това което получаваме ние работилите , но не е и справедливо според мен да плащам осигуровки  години наред и след това да продължавам да плащам , а да не мога да получа дори минимална работна заплата за отглеждане на детето ми

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 01:08 от AnMary

# 59
  • София
  • Мнения: 3 148
Дадох ти справедлив вариант - % от заплатата, върху която плащаме осигуровки. Например - първата година 80%, втората 20%. Обаче, така пари ще получават само наистина внасялите, съответно никога няма да се случи. МРЗ е популизъм, абсолютно изкуствено число, така че не виждам защо е такава драма че майчинството не е равно на нея.

# 60
  • Мнения: 10
Дадох ти справедлив вариант - % от заплатата, върху която плащаме осигуровки. Например - първата година 80%, втората 20%. Обаче, така пари ще получават само наистина внасялите, съответно никога няма да се случи. МРЗ е популизъм, абсолютно изкуствено число, така че не виждам защо е такава драма че майчинството не е равно на нея.
Що за глупости говорите 20 процента да не си мислите че жените работят за по 5000 лв заплата вече взехте ш да се подигравате . Я се замислете че сте самотна майка и сте осигурявани на 1000 лв доход и ви дадат вашите 20 процента които са 200 лева какво първо бихте купили ми е много интересно и наясно ли сте с цените на детските стоки

# 61
  • Мнения: 11 912
20%?
Аз съм с учителска заплата. По времето, когато бях майчинство заплатата беше около 700-800лв. В момента е малко под 1200 лв. Та колко точно са тези 20% от 800? 160лв? Тогава втората година беше 340, а минималната заплата 420 ако правилно си спомням. Може и повече да е била вече.  А от 1200 колкото е в момента учителската заплата? 240лв? Отново под втората година или великите 380лв, които държавата плаща сега. Какво излиза? Че трябва да си на заплата поне 3000 лв, за да получаваш минималната работна заплата през втората година? Та колко точно майки ще се откажат от 3000+ заплата? Колко изобщо вземат такава заплата?

# 62
  • София
  • Мнения: 3 148
Идеята на втората година майчинство е то да не е задължително все пак. Затова и сумите са такива, за да стимулират жените да НЕ го ползват. Не че има читава алтернатива, но не е за това темата все пак. Ако не ми стига майчинството - връщам се на работа и плащам ясла/детегледачка/търся баба и тн.
Не искам на работа, но искам МРЗ, няма как да е състоятелно искане.

# 63
  • Мнения: 10
Идеята на втората година майчинство е то да не е задължително все пак. Затова и сумите са такива, за да стимулират жените да НЕ го ползват. Не че има читава алтернатива, но не е за това темата все пак. Ако не ми стига майчинството - връщам се на работа и плащам ясла/детегледачка/търся баба и тн.
Не искам на работа, но искам МРЗ, няма как да е състоятелно искане.
Какво искаш да кажеш едва ли не ,че твърдя , че майките който искат да отгледат децата си ги мързи да работят ли и чакат държавата да им ги отгледа ли просто това са нелепи глупости . Първо дори мизерните 610 лв са недостатъчни за да отгледате добре детето си какво да говорим за по малко

# 64
  • Мнения: 11 912
Въпросът е, че детето до тригодишна има нужда от майка си. Айде, да не е до три, но поне до две е хубаво да е отглеждано от майка си, а не от баби, ясли или детегледачки.
Още чувам как синът ми плачеше сутрин на вратата като тръгвах на работа "Не искам ходиш работа!" и как ме чакаше вечер да ме види от втора смяна и тогава затваряше очи да заспи. Ама с 340лв две деца не се гледат. Пък колко щастлива направих шефката като й казах, че няма да ползвам втората година да казвам ли? Защото и работодателите не примират да им се връщат майки на толкова малки деца на работа. Да ги наемат пък съвсем не им е опция. И какво прави майката тогава?

# 65
  • София
  • Мнения: 3 148
Хубаво е, но ако има вариант. Ако няма, се търси алтернатива, каквато очевидно има - връщането на работа.
Втора, трета година майчинство са възможност, тоест всеки си преценява дали го устройват параметрите й.

# 66
  • Мнения: 40 738
За втората година, все пак. Дали си се осигурявала и за нея?

# 67
  • Мнения: 10
Да споря с вас е все е едно да споря с телевизора т.е безсмислено . Пожелавам ви само дано не ви се налага да отглеждате дете с 200 лв на месец . Колкото до петицията като не сте съгласни не я подписвайте спрете да спамите и да изливате злобата си , то така на чужд гръб и сто тояги са малко !!!

# 68
  • Мнения: 40 738
Не злоба, а възражения. И не на чужд гръб, защото тези увеличени детски ще са гърба на масата други хора, откъде иначе да се вземат?

# 69
  • Мнения: 10
Толкова на сериозно се взехте че всеедно вие в момента променяте закона че чак и сметка ще ми държите дали съм си платила втората година майчинство да платила съм я за ваше сведение и още дълги години ще си плащам е така на вятъра

# 70
  • Мнения: 11 912
За втората година, все пак. Дали си се осигурявала и за нея?
Я да видим дали? 15 години трудов стаж, реални осигуровки (работа в държавния сектор, там шикалкавене няма) и две поредни майчинство, общо 14 месеца и 20 дни за двете деца. Как мислиш дали съм се осигурявала? А да, и постоянен трудов договор, на същото работно място от 10 години. Дали пък не съм й платила на тази държава достатъчно осигуровки? И дали не съм й спестила и достатъчно пари, че и за двете деца нямах право на еднократната помощ при раждане, а това са едни 800лв, които държавата (общината ) си спести за моите деца.
Докато има работодатели, които си правят каквото си искат на гърба на работниците ще има проблем и с реалното осигуряване. Защото проблемът са работодателите. Как едни могат да спазват правилата, а други не? Как едни подлежат на проверка, а други не? Колко наказани работодатели има за това, че не плащат осигуровки?

# 71
  • Мнения: 40 738
Нямах предвид, че не плащате осигуровки, а че плащаните осигуровки покриват само първата година. То и затова сумата, която се получава през първата година, е пропорционална на осигурителния доход.  А втората година е едно за всички, защото няма връзка с осигуровките - т.е. плащал на таван, плащал на минимума или хич не плащал - все тая. Е, при това положение ако направят и втората година с голяма заплата какво правим с циганките? Коя социална система ще му издържи на това?

И аз не помня да съм получавала някакви помощи, освен каквото има там по осигуровки са една година. И не съм умряла.

# 72
  • Мнения: 11 912
Сега, втората година високо платено може да е само за хората, които са се осигурявала реално. Циганките, а и не само те, които не работят и не се осигуряват да си получават "социални" второто година или въобще да не получават. Нека втората година е само за осигурените и ще е справедливо. Вярно, че при мен е частен случай с тези застъпени майчинство, но спокойно можеше да получавам такова 22/ 24 месеца, а не 14.
Всъщност втората година не е ли само за тези, които са на трудов договор?

# 73
  • София
  • Мнения: 3 148
Не само втората, и първата е така. Но е достатъчно да имаш 1г трудов стаж някога в живота си, и да си на трудов договор при излизането в майчинство. Това ти гарантира 12хМРЗ за първата година. Ако не ти е прекратен ТД 1г след термина (а той много рядко се прекратява, нали се дължи само ЗО и то в минимален размер), втората година е 12х380.
На мен не ми се смята колко години трябва да си внасял във фонд ОЗМ (вноската е 2,1%+1,4% общо 3,5%) ако си "осигурявана на 1000 лв) за да имаш натрупани 24хМРЗ, но май са поне 20. И да, знам че не се трупат по лична партида, просто отнякъде трябва да дойдат тези пари, не растат по дърветата.

# 74
  • Мнения: 11 912
И все пак това означава, че циганките, които толкова ни бодат очите, не получават втора година, нито дори първа на МРЗ, по простата причина, че не работят, поне не законно.
За останалите може да се направи някакво диференциране. Ако имат 5 години стаж, над 10 години, над 15 и над 20 години. Повечето майки в днешно време попадат в графата 5-10 години стаж преди първото дете. Повечето имат и бащи на децата си, които също внасят осигуровки в този фонд, както и родители, които работят и плащат осигуровки. Ако приемем, че средно на 25-30 години се става майка, то тези майки и бащите на бебетата им имат работещи родители на 50-60 годишни. И така за едно бебе 5-6 души плащат осигуровки. Ако пък става въпрос за близнаци и за второ дете тези 380лв са крайно недостатъчни. В днешно време дори МРЗ през втората година не е голяма сума, предвид, че децата боледуват, все още са на памперси, храната поскъпва ежедневно. Но все пак повече жени ще решат да си останат вкъщи до детето, което пък ще разтовари системата на яслите, за тези, което нямат право на втора година и трябва да започнат работа или са на значително по-висока заплата и предпочитат да се върнат на работа. Една майка, която получава 2-3000 едва ли ще си остане на МРЗ втората година у дома. Или ще прати детето на частна ясла или ще наеме детегледачка. Една майка, обаче, която работи на 1000-1500 лв ще предпочете държавна ясла, за да не стои за 600лв у дома, но и да не работи само за частната ясла или детегледачката.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 148
Дойдохме на едно мнение значи Wink
Трябва да има диференциране, независимо на база стаж, доход или каквото и да било. Такова искане МРЗ за всички не само че е неизпълнимо, но и е безкрайно нечестно спрямо съвестните граждани, които плащат сметката.
Мама Ру, ОЗМ е за всички видове болнични, но и без това сметката е сложна, да не слагаме цялата рода в калкулацията.

# 76
  • Мнения: 40 738
Ако и втората година почива на принципа на осигуряването съм ОК - сумата да зависи от осигуровките. Ама някой ще писне, че ще има вдигане, иначе не излиза сметката. И да има избор - искам да имам майчинство за две години с прилиен размер - осигурявам се 10 години на 2 процента отгоре. И всичко заспива (е, цифрите са хипотетични).
И като казвате, че мама, татко, свако и тетка също внасяло били осигуровки за бебето, нека се вземе предвид, че за бебето не се внасят никакви осигуровки чак до 18 годишна възраст (до 25 ако следва) и здравеопазването на бебето-детето-младежа е изцяло на издръжка на държавата, т.е. на вноските на работещите.

# 77
  • Мнения: 2 173
Аз подкрепям увеличение на втората година от майчинството за майки/бащи по майчинство, чиито деца не са приети в ясли в района по местоживеене. Аз имам две деца и съм в майчинство до октомври. И двете не могат да посещават градините в района, защото не са приети - едното е прието в с.Долни Лозен на 18км от вкъщи. И искам да работя, о, как искам само, но не може. Трябва да се справяме с 1000лв. по-малко месечно, защото Софийска община не може да се справи с проблема.

# 78
  • Мнения: 40 738
И как да се справи, като годишно идват нови 50 000? Няма право да каже "СТОП, не приемаме нови софиянци в повече, защото нямаме капацитет да им осигурим всичко. И затова всяка година идват 50 000, местата стават по-малко, а на следващата година новодошлите вече имат претенции...

# 79
  • София
  • Мнения: 3 148
В кой район сте?

# 80
  • Мнения: 2 173
И как да се справи, като годишно идват нови 50 000? Няма право да каже "СТОП, не приемаме нови софиянци в повече, защото нямаме капацитет да им осигурим всичко. И затова всяка година идват 50 000, местата стават по-малко, а на следващата година новодошлите вече имат претенции...

Това не е вярно, направете си справка в инфостат. Годишно средно (за последните няколко години) в София идват около 20 000 души, а средно напускат 18 000. Т.е в града остават 2-3000 души. Колко от тях са деца в градинска възраст? Раждаемостта също е стабилна около 13-13 500 деца. Не достигат 10 000 места.

Не е това проблемът. Проблемът е набъбвал и набирал през последните 15-20г. и основите му са още в началото на 90-те, когато раждаемостта спада, реституират се множество имоти и се закриват много заведения. След това раждаемостта расте, после пак-спада, Софиянски и стигаме до днес. През 80-90 години в София е имало повече деца от колкото сега, но места е имало за всички. Simple Smile

Нелка, живеем на 5-те кьошета. От 35 години аз. Мъжът ми пък на Руски паметник и той от толкова Simple Smile

# 81
  • Мнения: 40 738
E, може би не ми е актуална цифрата, по някое време бяха 50 000, сега може да са намалели. Но не вярвам и в този нетен прираст от само 2000. Това е смешно, влез в кой да е офис с млади хора и над 50% няма да са родени в София.  А тези нови квартали кой ги засели? А пикът на наемите?

# 82
  • Мнения: 2 173
Инфостат... цъкаме-гледаме. Те много са дошли аз съм съгласна, но колко избягаха? За родените в София често алтернативата е Терминал 2, някои хора от провинцията предпочитат да пробват първо София или по-голям град по пътя на образование, работа, брак... На практика толкова много не сме се увеличили като население. По-скоро сме сменили демографията. Simple Smile

ПП: в центъра на София маса апартаменти стоят празни. В нашата кооперация от 15 - 6 са празни или фирми, 6 са бабички. Нов собственик има само 1 от провинцията - скъпо им е. 2000 евро на квадрат, по-добре Манастирски ливади, Цариградски комплекс, кв. Витоша... народът бяга от липсата на поминък. Туй то.

Виж това е статистика за населението на София за последните 9-10 години, филтрирала съм да се показват само деца от 1-4г. Аз не виждам да им някъв бум... или потоп от провинциалисти. Не ме разбирай грешно, дълги години съм мрънкала за софийско гражданство, ама не е това. Управляващите по-скоро ще ни накарат да се избием от колкото да ни оставят да седнем и да си поискаме каквото трябва. Simple Smile

Хайде поздрави.

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 19:10 от AnMary

Общи условия

Активация на акаунт