МЪЖКИ ФАКТОР - спермограма, витамини, съвети - Тема 15

  • 43 208
  • 750
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5 070
Може и да има нещо такова, Лило. В старата клиника след неуспех, ако не бях настояла, пак нямаше да го назначи док, ама добре , че съм упорита.

# 601
  • Мнения: 12
При нас морфологията се повлия след 9 месеца добавки от 1% на 5%. Но е строго индивидуално.
Интересува ме дали някой е успял да увеличи количеството и с какво? Пили ли са вашите мъже нещо специално за това?

Здравейте, може ли да споделите от кои добавки се е повлияла така морфологията?
 ММ пие андрозитол, трибестан и геритамин, и за 3 м. прием на тези добавки морфологията от 2% падна на 1%, но все пак ни бяха обяснили, че няма добавка, която да повлияе на морфологията. Иначе  при нас количеството на бързите сперматозоиди се увеличи.

# 602
  • Мнения: 241
Здравейте,
Аз също попитах дали да пуснем ДНК фрагментация преди да започнем с инвитро процедурите и ми казаха , че на този етап нямало нужда, само ще си даваме парите...

# 603
  • Мнения: 710
Здравейте,
Аз също попитах дали да пуснем ДНК фрагментация преди да започнем с инвитро процедурите и ми казаха , че на този етап нямало нужда, само ще си даваме парите...

.... Имам чувството, че го правят, за да може ако е неуспешна процедурата, тогава да се търсят причините за неуспеха и така да "попаднете" на изследването. И на нас ни казаха, че няма нужда, но аз ги "самоназначих" на ММ и излезе доста висок % фрагментации, което, съответно, ще изиска и определен подход при процедурата.
По същия начин при мен беше с тромбофилията - "Не си я изследвай сега, че не си имала спонтанни аборти до момента". Е, аз не искам да чакам да имам и тогава да се изследвам Simple Smile

# 604
  • Мнения: 439
Здравейте,
Аз също попитах дали да пуснем ДНК фрагментация преди да започнем с инвитро процедурите и ми казаха , че на този етап нямало нужда, само ще си даваме парите...

.... Имам чувството, че го правят, за да може ако е неуспешна процедурата, тогава да се търсят причините за неуспеха и така да "попаднете" на изследването. И на нас ни казаха, че няма нужда, но аз ги "самоназначих" на ММ и излезе доста висок % фрагментации, което, съответно, ще изиска и определен подход при процедурата.
По същия начин при мен беше с тромбофилията - "Не си я изследвай сега, че не си имала спонтанни аборти до момента". Е, аз не искам да чакам да имам и тогава да се изследвам Simple Smile

От кога се каня да пиша по въпроса, но все не ми се получава! И ето, че друг подханал темата.
Писах преди време за съвет в темата за генетичните изследвания, но никой не ме отрази. Първо да кажа, че след немалко лутане намерихме нашия лекар - проф. Тимева. С неизяснен стерилитет сме, имах съмнения за запушени тръби и ми направи лапаро. Оказа се, че съм имала ендометриозни сраствания, които е отстранила, и тръбите са ок. После ми махна един полип. И започнахме - 4 инсеминации една след друга без почивка. Всичко перфектно - бременност няма. Минахме на инвитро. По мое настояване за изследвания тя препоръча кариотип и NK клетки. И там всичко е точно. Тромбофилия сама съм си пускала отдавна. Хетерозигот съм по PAI - 1 4G/5G2 , фактор XIII (F XIII) V34L3 , MTHFR A1298C и MTHFR C677T. Та след инвитрото имаше бременност, която приключи в 5г.с. Не успяхме да я видим и на ехограф. При подготовката на документи за втори опит ми назначи единствено антифосфолипидни антитела (за които като четох... ами точно като за мен са!). Но на мен ми малеят изследванията. Искам да се презастраховаме и предпочитам да похарча "излишни" пари (макар че за здраве и спокойствие не бих ги нарекла така), отколкото да претърпим нов провал. Притеснявам се както, че си опукваме опитите по фонда, така и че цялото нещо не е безобидно за тялото. Имам пълно доверие на Тимева, никога не ме е подвеждала, винаги ми е обръщала внимание и се е съобразявала с мен. Но няколко пъти ми намеква, че давам много зор за изследвания, от които няма нужда. Искам обаче да пускаме нещо и особено при мъжа ми. Като че ли него го пренебрегват. Той е на 30, аз - на 27г, повече от 3г. работим по въпроса за дете. Спермограмата му по нейни думи беше добра, без нищо притеснително. Но забелязах, че на последните резултати в сайта отдолу пишеше астенозооспермия. Тази обаче не е по Крюгер, а от даването на материала при инвитрото. Нацелила съм точно ДНК фрагментации да пуснем заедно с препоръчаните антитела. Ако някой може да сподели от опит какво ми препоръчва, ще ми бъде изключително полезно. За мен презастраховане вече не съществува, защото изброените горе лапаро, хистеро, 4 инсеминации, инвитро и аборт бяха в рамките на 1 година, а малко след това почина неочаквано и майка ми. Искам да знам, че съм направила всичко възможно да се получи.

# 605
  • Мнения: 241
Здравейте,
Аз също попитах дали да пуснем ДНК фрагментация преди да започнем с инвитро процедурите и ми казаха , че на този етап нямало нужда, само ще си даваме парите...

.... Имам чувството, че го правят, за да може ако е неуспешна процедурата, тогава да се търсят причините за неуспеха и така да "попаднете" на изследването. И на нас ни казаха, че няма нужда, но аз ги "самоназначих" на ММ и излезе доста висок % фрагментации, което, съответно, ще изиска и определен подход при процедурата.
По същия начин при мен беше с тромбофилията - "Не си я изследвай сега, че не си имала спонтанни аборти до момента". Е, аз не искам да чакам да имам и тогава да се изследвам Simple Smile

Не искам да си мисля, че е за едните пари, но всичко е възможно. Иска ми се да вярвам,че споделят нашата болка. Ще настоявам за ДНК фрагментация , аз също не съм изследвала тромбофилия, трябва ли да имам някакви признаци или просто е добре да я изследвам според вас?
Благодаря! Simple Smile

# 606
  • Мнения: 78
От прочетеното досега разбрах че при проблем с мъжкия фактор при инвитро се избира метода ИКСИ, тоест при проблем с фрагментациите, едва ли ще започнат да се лекуват, а се избира точно този метод

# 607
  • Мнения: 164
При нас морфологията се повлия след 9 месеца добавки от 1% на 5%. Но е строго индивидуално.
Интересува ме дали някой е успял да увеличи количеството и с какво? Пили ли са вашите мъже нещо специално за това?

Здравейте, може ли да споделите от кои добавки се е повлияла така морфологията?
 ММ пие андрозитол, трибестан и геритамин, и за 3 м. прием на тези добавки морфологията от 2% падна на 1%, но все пак ни бяха обяснили, че няма добавка, която да повлияе на морфологията. Иначе  при нас количеството на бързите сперматозоиди се увеличи.
Моят мъж приемаше профертил 1×2 табл, трибестан 2×2, спимен, редуван със спимен форте 3×2 и Омега 3 с вит Е на Фортекс. Това доведе до увеличение на морфологията и подвижността/влезе в норма/, но количеството леко спадна. С тези показатели правихме ИКСИ.

# 608
  • София
  • Мнения: 3 412
От прочетеното досега разбрах че при проблем с мъжкия фактор при инвитро се избира метода ИКСИ, тоест при проблем с фрагментациите, едва ли ще започнат да се лекуват, а се избира точно този метод

ИКСИ се практикува по принцип не зависимо дали има МФ или не, това е по сигурния метод да се оплоди Я.
За МФ селекцията е МАКС- така се подбират само читавите плувци, като се изолират тези с ДНК фрагменти, със заложена смъртност и т.н.

# 609
  • Мнения: 5 070
От прочетеното досега разбрах че при проблем с мъжкия фактор при инвитро се избира метода ИКСИ, тоест при проблем с фрагментациите, едва ли ще започнат да се лекуват, а се избира точно този метод
Ами при проблем с фрагментацията и , ако не се вземат мерки , шансът дори и с инвитро е около 1%.

# 610
  • Мнения: 703
Здравейте,
Аз също попитах дали да пуснем ДНК фрагментация преди да започнем с инвитро процедурите и ми казаха , че на този етап нямало нужда, само ще си даваме парите...

.... Имам чувството, че го правят, за да може ако е неуспешна процедурата, тогава да се търсят причините за неуспеха и така да "попаднете" на изследването. И на нас ни казаха, че няма нужда, но аз ги "самоназначих" на ММ и излезе доста висок % фрагментации, което, съответно, ще изиска и определен подход при процедурата.
По същия начин при мен беше с тромбофилията - "Не си я изследвай сега, че не си имала спонтанни аборти до момента". Е, аз не искам да чакам да имам и тогава да се изследвам Simple Smile

От кога се каня да пиша по въпроса, но все не ми се получава! И ето, че друг подханал темата.
Писах преди време за съвет в темата за генетичните изследвания, но никой не ме отрази. Първо да кажа, че след немалко лутане намерихме нашия лекар - проф. Тимева. С неизяснен стерилитет сме, имах съмнения за запушени тръби и ми направи лапаро. Оказа се, че съм имала ендометриозни сраствания, които е отстранила, и тръбите са ок. После ми махна един полип. И започнахме - 4 инсеминации една след друга без почивка. Всичко перфектно - бременност няма. Минахме на инвитро. По мое настояване за изследвания тя препоръча кариотип и NK клетки. И там всичко е точно. Тромбофилия сама съм си пускала отдавна. Хетерозигот съм по PAI - 1 4G/5G2 , фактор XIII (F XIII) V34L3 , MTHFR A1298C и MTHFR C677T. Та след инвитрото имаше бременност, която приключи в 5г.с. Не успяхме да я видим и на ехограф. При подготовката на документи за втори опит ми назначи единствено антифосфолипидни антитела (за които като четох... ами точно като за мен са!). Но на мен ми малеят изследванията. Искам да се презастраховаме и предпочитам да похарча "излишни" пари (макар че за здраве и спокойствие не бих ги нарекла така), отколкото да претърпим нов провал. Притеснявам се както, че си опукваме опитите по фонда, така и че цялото нещо не е безобидно за тялото. Имам пълно доверие на Тимева, никога не ме е подвеждала, винаги ми е обръщала внимание и се е съобразявала с мен. Но няколко пъти ми намеква, че давам много зор за изследвания, от които няма нужда. Искам обаче да пускаме нещо и особено при мъжа ми. Като че ли него го пренебрегват. Той е на 30, аз - на 27г, повече от 3г. работим по въпроса за дете. Спермограмата му по нейни думи беше добра, без нищо притеснително. Но забелязах, че на последните резултати в сайта отдолу пишеше астенозооспермия. Тази обаче не е по Крюгер, а от даването на материала при инвитрото. Нацелила съм точно ДНК фрагментации да пуснем заедно с препоръчаните антитела. Ако някой може да сподели от опит какво ми препоръчва, ще ми бъде изключително полезно. За мен презастраховане вече не съществува, защото изброените горе лапаро, хистеро, 4 инсеминации, инвитро и аборт бяха в рамките на 1 година, а малко след това почина неочаквано и майка ми. Искам да знам, че съм направила всичко възможно да се получи.

Доста кратък път , а толкова много случки!
Пожелавам ви в най-скоро време, всичко да си е заслужавало и успешна бременност до финал!
Моето мнение е да си дадете малко почивка, понякога това бързане е постоянно мислене пречи на всичко.
За една година всичко това идва много за един организъм, а знаете че женското тяло е много фино и нежно създание.
Отдъхнете 1-2месеца, и ако трябва започнете отначало.
По принцип ако няма проблем при вас(липса на овулация,нередовен мц , запушени тръби, инфекции  и т.н) и при мъжа ви(лоша спермограма и др) всичко ще е божа работа, но и в доста случай доста двойки оставят с неизяснен стерилитет.

По европейската асоциация се препоръчват следните изследвания:
1) Антифосфолипидни антитела.
2) Хормонът ТСХ трябва да бъде под 2,5 Е;
3) Хромозомно изследване (кариотип) при двамата.
 Тромбофилията важи само при една бременност(тоест при вашия случай би трябвало да се направи отново изследване за тромбофилия, въпреки че на доста места съм чела че се препоръчва при загуба в напреднал период от бременноста или ако има някой от семейството, както и при повтарящи се спонтанни аборти)

Доста често казваме , че има време, но и доста често, нямаме време.
Отдайте се на времето и се опитайте да не мислите за това, всичко ще се оправи.
За тези неща всички даваме душите си и влагаме всичко що можем, но не винаги това трябва,понякога всичко е съдба.
Обичайте се и успех🎈

# 611
  • Мнения: 439
Благодаря за изчерпателния отговор! Не знаех, че тромбофилията важи само една бременност...
Иначе починахме 2 месеца, докато чакахме документите. И сме се засилили, защото първите 2 години постоянно ни се повтаряше как сме млади, имаме време и ще стане от самосебе си. Ами да, ама не стана. И ги чувстваме пропиляни. Затова сега действаме.

# 612
  • Мнения: 2 523
Как ще важи само при една бременност. Това са гени. Първо се изследват само веднъж в живота и няма как да се променят и на 100 години. Второ, те или се отключват или не по време на бременност, операция, залежаване.
Това не е изследване за ниво на витамин например.

Последна редакция: вт, 26 яну 2021, 10:33 от Jessito 🍀🍀

# 613
  • Мнения: 703
Как ще важи само при една бременност. Това са гени. Първо се изследват само веднъж в живота и няма как да се променят и на 100 години. Второ, те или се отключват или не по време на бременност, операция, залежаване.
Това не е изследване за ниво на витамин например.

Тогава бихте ли ми обяснили как след една нормална бременност , се появява мутация (при втора проблемна бременност)
Аз това имах впредвид , че тромбофилиите се появяват и след една нормална бременност, но в повечето случай понякога е Божа работа, това съм й написала, най-добрия съвет ще се получи от добър специалист.

# 614
  • Мнения: 193
Тромбофилиите са си били там, пък дали са се проявили при предишна бременност си е на късмет. Има много жени, които си ги откриват при втора бременност. Обяснението на повечето лекари е, че когато е по-млад един организъм, често успява сам да компенсира и да се справи с проблема.

Общи условия

Активация на акаунт