Отговори
# 495
  • София
  • Мнения: 2 715
Благодаря за отговорите!

# 496
  • Sofia
  • Мнения: 4 469
Малко ме е срам да питам....
Качих се на стола. На стола допълнение ли е или обстоятелствено пояснение?

# 497
  • Мнения: 2 643
Според мен второто- Къде се качих?

# 498
  • Sofia
  • Мнения: 4 469
Синът ми казва,че е - На какво се качих и смята,че е допълнение.

# 499
  • Мнения: 22 867
И според мен е обстоятелствено пояснение за място. Къде се качих?

# 500
  • София
  • Мнения: 17 991
Правилно е да се напише отвЕни, защото е в сила правилото за променливо "я". Когато в следващата сричка се съдържат следните букви: Е, И, Ж, Ч, Ш, буквата Я преминава в Е. Други такива примери са: бяло-бели; мляко-млечни; огрян-огрени; изпят-изпети и т.н.
А защо е правилно да се пише кафЯви, а не кафЕви, това изключение ли е и как се обяснава?

Ами защото си има правило да е Я в случая, поне според мен.По-скоро даже 3 правила, едновременно изпълнени. А не защото е чуждица.

# 501
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Това прилагателно не се подчинява на правилото за променливо "Я" и на изискванията, които то има, за да е в сила. Причината е, че "Я"-то конкретно в тази дума не е наследник (не произхожда) на старобългарската ятова гласна, както приведените в по-горните постове примери. Явлението променливо "я" се нарича още "Ятов преглас" (даже така ни учат в университета, че е по-правилно да се нарича) и е свързано със старобългарската ятова гласна. Това всъщност е по-детайлното обяснение, но в училищния курс предполагам, че е достатъчно просто да се научи думата като изключение от правилото и да се запомни как трябва да се пише, едва ли някъде ще искат обяснения.

# 502
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Няма да е лошо да се прави разлика между чужда дума и чуждица. Чуждата дума може да е заемка (както е случаят с "кафяв"), не е задължително да е чуждица. Чуждицата е дума с домашно съотвотствие.

Последна редакция: пн, 26 апр 2021, 17:46 от Вяра

# 503
  • Мнения: 19
В следното изречение трябва ли да има запетая след ,,Ви"?

Пиша Ви за да отправя следното запитване.

Последна редакция: сб, 08 май 2021, 23:21 от acedh1

# 504
# 505
  • Варна
  • Мнения: 418
Може ли помощ за следните изречения:

1. В едно от чекмеджетата имаше два-три бръснача, големи ножици, десетина-дванайсет хубави ножа и вилици.

Тук еднородните части бръснача, ножици, ножа и вилици подлози ли са или допълнения? И “ два-три “ една или две думи са всъщност?

2. В друго пък имаше пари — в монети или в реали, някои златни, други сребърни.

Тук “в монети” и “в реали” каква служба имат, на определения ли?

# 506
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
Може ли помощ за следните изречения:

1. В едно от чекмеджетата имаше два-три бръснача, големи ножици, десетина-дванайсет хубави ножа и вилици.

Тук еднородните части бръснача, ножици, ножа и вилици подлози ли са или допълнения? И “ два-три “ една или две думи са всъщност?

2. В друго пък имаше пари — в монети или в реали, някои златни, други сребърни.

Тук “в монети” и “в реали” каква служба имат, на определения ли?
1. Да, това са еднородни части в служба на преки допълнения; сложна дума с полуслято писане
2. Да, несъгласувани определения са

# 507
  • Варна
  • Мнения: 418
На първото изречение детето каза, че са допълнения, а аз реших, че са подлози. Нали задаваме въпрос Какво имаше? - Тях ги имаше.
Обърках се тотално този път ☺

# 508
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 319
На първото изречение детето каза, че са допълнения, а аз реших, че са подлози. Нали задаваме въпрос Какво имаше? - Тях ги имаше.
Обърках се тотално този път ☺
Глаголът "имам" изисква пряко допълнение.
Аз имам братя. Аз имам тях.

# 509
  • Варна
  • Мнения: 418
Вяра, много благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт