Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 256
  • 743
  •   1
Отговори
# 180
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Здравейте,орхидеята ми имаше акари,мисля че се преборих с тях,но листата не изглеждат добре.пуска си нови корени и расте ново листо.Въпросът ми е дали да и махна листата които не изглеждат добре или да я оставя така както си е.
Ако тази орхидея цъфти в тъмни тонове е напълно нормално да има такова оцветяване на листата. Това мисля (ако не се лъжа) се явява последица от генетичното селекциониране и няма място за притеснения. Не го режи листото за мен нищо му няма (съдейки по снимката). Той проблема е друг - липсата на корени. От там и дехидратацията на листата.

# 181
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
хм. почти черната ми орхидея има съвсем нормално зелени листа. затова често я "губя" от поглед и се сещам за нея чак когато цъфне. като сега Wink

само мога да предполагам, че си ги ръснала, а после са били на слънце и са изгорели, или разтворът е бил по-силен и ги е изгорил...
аз бих следила дали се влошават и ако има влошаване ще режа, ако си останат такива, не бих пипала да не привнеса нещо.

# 182
  • Мнения: 5 370
Добри, такива недоказани твърдения не приемаме Grinning Черната красавица какъв вид е, фаленопсис ли?
При мен забелязах, че орхидеите с розово нашарени цветове, имат и тъмни листа. Едноцветните розови са си със зелени листа. Даже едната мислех, че е болна нещо, листата и са с тъмни петна, и цветовете са напръскани с тъмно розово. Сега не са за показване де, само листа са.

Пресадих цимбидиума в наййй-малката саксийка, в която се побра. Изрязах малко счупени и лоши корени, които не бях забелязала преди това. Сбутах корените в саксийката, после насипвах кори между тях и тръсках да се уплътни колкото може. Мисля, че остана много въздух между корите.
Момичета, отново ви благодаря за съветите Flowers Hibiscus Бях готова да го метна в кофата, а сега може и да оцелее, дори да е с минимален шанс.

Отчупеното бебе дендробиум се развива добре. Не го сложих в мъх, а в кори, пръскам всеки ден по мъничко около булбата, колкото да не изсъхнат съвсем.

# 183
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
запознайте се с Чернишка. беше почти черна, когато ми я подари любимия, после цъфна тъмно винено червено кадифе, а сега е по-скоро лилавееща. Simple Smile


маймуната Срамжливка, което както и да я снимам се виждат само три от шестте цвята или гърбовете им Simple Smile




бялата е проценена от кауфланд - 2,65 и цъфти за втори път Simple Smile малко пудра си пада и пъпките ѝ падат от всичко, но сега задържа.


и Патето, с един цвят от два три месеца. Simple Smile един, ама хубав Simple Smile

# 184
  • Мнения: 15 023
Здрасти, Добри.

Бях обещала да снимам най-старата ми орхидея, която е 2 в 1.

# 185
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
съни, при теб е жълтата ни близначка. Simple Smile Simple Smile и пак такава инатлива. Simple Smile

искаш да делиш ли?
Simple Smile извади всичко, махни корите и виж как са се "закачили" една за друга. понякога трябва само да разделиш корените, понякога да отделиш само една малка връзка, а понякога просто нищо не можеш да направиш и си остават заедно.

# 186
  • Мнения: 15 023
А, не, Добри, няма да деля. Една потребителка искаше снимка. На мен така си ми харесва. 2в1 е от доста време и не й пречи да се развива, цъфти с много малки паузи.

# 187
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Как я намирате тази идея за отглеждане на орхидеи?

# 188
  • Мнения: 13 799
Две в едно е страхотно - ту цъфти едната, ту другата, понякога двете....

# 189
  • Мнения: 6 387
Орхидеите в решетъчните лъжици изглеждат много сладко! На практика обаче, в нашите условия, поливането ще е убийствено. Като се преместя на някое екзотично и влажно място ще се пробвам, обещавам Joy Joy

# 190
  • Мнения: 5 370
Angela, снимката е красива, но според мен не реална. Аз много се затруднявам да закрепя моите по подобен начин върху кашпите, защото са без субстрат. Проблемът е, че растението тежи доста, и винаги се килва нанякъде. Като го закрепиш като на снимката, цялото растение се държи от два-три корена или листа, които някъде опират в телената мрежа. Тоест цялата тежест е разпределена само в две-три точки. Ако се остави така, особено както е на снимката с тънък тел за конструкция, той ще се вреже в корените. Аз ползвам мнооого по-дебел, и пак остават следи ако не внимавам.

Засега не ми хрумва нищо по-интелигентно, как да ги закрепя върху кашпите им. Някой има ли идея?

# 191
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Да се поддържа достатъчно влага би било трудно ако не живееш на място с висока влажност поначало като море или планина/гора.
И да, сигурно ще оставят следи от телта.
Аз не бих го пробвала, нямам условия за такова отглеждане. Но видях снимката и ми хареса.

# 192
  • Варна
  • Мнения: 1 951
На мен също ми хареса този вариант - за декорация в банята, примерно, където влагата ще бъде в изобилие. А ако имаш и прозорец - дюшеш. Като ги гледам, са минита, така че може би няма да натежат толкова.
Размечтах се.... отивам да вадя ринхостилиса от легена.
При нас температурите се вдигнаха много - дойде лятото в джунглата и започна да вали всеки ден Grinning Засега само по вандата, скоро и по другите видове Grinning Но я извадих на терасата, май много пресъхва обаче и може би ще я прибера пак в стаята....

# 193
  • Мнения: 6 387
Ей така искам. Ама нямааа... Joy Joy

# 194
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Аааааааа.............. ТЦ! (погледнала лисицата гроздето Wink )
Не ми харесва на мен......... Дето ще се чудя как да се катеря по дървото да ги пръскам с топсин или санмайт...... Или пък представяш ли си - за да ги накисна ще трябва да накланям цялото дърво ........ Joy

Общи условия

Активация на акаунт