Екопътеки и всякакви приятни разходки- тема 2

  • 74 367
  • 885
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 309
Здравейте! Интересувам се от варианти за разходка около София с автомобил, за които не е необходима винетка.
Няма значение  дестинацията. Ние ще си го направим весело.Blush
Досега се рових в сайта на Столична община, но не открих информация.

# 346
  • Мнения: 10 993
Аз обичам да ходя на Витоша, до Боянския водопад или Банкя, пътека на здравето.

# 347
  • София
  • Мнения: 14 637
Здравейте! Интересувам се от варианти за разходка около София с автомобил, за които не е необходима винетка.
Няма значение  дестинацията. Ние ще си го направим весело.Blush
Досега се рових в сайта на Столична община, но не открих информация.
Ето го списъка с пътищата без винетка https://bntnews.bg/bg/a/plen-spisk-na-ptishchata-v-stolichna-obs … ma-da-ima-vinetka

# 348
  • Мнения: 82
Около село Плана има такива места. Може да отидете да видите и будистка ступа, може да се разходите и до връх Мансатирище-лека и приятна разходка.

# 349
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 198
Споделете идеи за красиви места на 50-150км от София, с леки (равни) пътеки за разходка до час-два, за излет?

Страхотна еко пътека открих до Плевен (вярно, че е на 160 км от София, но повече от половината път е магистрала). Много красива, ходенето е приятно (равно е), поддържана, с много места за почивка и хапване, полянките с местата за пикник се косят и за първи път не ми направи впечатление да има мръсотия. Много ми хареса.


Екопътека "Чернелка" - между селата Горталово и Къртожабене. Ние тръгнахме от Горталово - на изхода от Плевен, посока Ловеч, отбивка вдясно в Брестовец, има табела за Горталово (7 км). За идващите от София може Къртожабене да е по-добрия вариант, ние не стигнахме до края на пътеката и не знам как е от другата страна.



Скрит текст:




# 350
  • Мнения: 1 751
Като плевенско чадо - потвърждавам. Приятна и поддържана е Чернелка. Идвайки от софийско по-близко е да се влезе от Къртожабене. От кръговото на входа на града се излиза от първия изход и се продължава направо (от този лъч на кръговото са 4 улици, правилната е най-равната, без нивелация - Д-р Г. М. Димитров. Трета от дясно наляво). Къртожабене е много приятно село и се спестява прехода с кола до Горталово (пътят не навсякъде е добър).
От Ловеч по-удобно е Горталово.
А задължително като стигнете до Горталово  - там е Цепен камък. Има много места за почивка.

Последна редакция: пн, 12 окт 2020, 00:40 от Mandaria

# 351
  • Мнения: 2 323
Момичета, искаме уикенда с компания да направим Дяволската пътека. Малко ми е неориентирано, чета за някакви кръгове и как трудността на пътеката много варирала според това кой кръг се избере? Някакви съвети?

Ще проверя опциите за качване с джип до окото и за спускане в Харамийската пещера, да гарантираме малко адреналин за желаещите в групата, хехе.

Едит: Също ако има готина родопска кръчма, която си е известна в региона и трябва да се уважи, моля да споменете Grinning Ще се оцени!

# 352
  • Мнения: 1 985
Родопска кръчма е доста обширно понятие, но от мен гореща препоръка за механа При Славчев към хотел Калина в Широка Лъка и Бъчвите в Девин Simple Smile
Хотел Мурсал в подножието на Орлово око също ни хареса, много, много приятна атмосфера и храната беше доста вкусна, особено пъстървата.

# 353
  • Мнения: 1 611
Често ходим на ''Чернелка",защото сме от Плевен.Честно казано пътеката не е нищо особено,няма почти нищо за гледане, но от Горталово е по-добър вариант да се тръгне,защото местните хора я поддържат. Миналото лято в Къртожабене пътеката беше обрасла и имаше змии....,варианта от там не е много удачен,освен ако не сте решили да седнете още в началото на барбекю.

# 354
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
bambinnah, за Дяволската пътека:
Всичко зависи от това, колко време и желание за обикаляне имате Simple Smile
Част от хората минават само от Борино към Буйновското ждрело или обратно и ползват джипки за връщане. Други правят тигел, т. е. връщат се по същия път. Тия варианти са точно по дървените мостчета и стълби.
Малкият хръг включва горната пътека, но и катерене по стръмна пътека до Орфеевото дърво и стръмно слизане по друга пътека до началото на маршрута. Големият кръг обикаля още повече, но за него не съм се интересувала.
Минахме малкият кръг за малко над 4 часа. Общо взето четох тук и в нета и се справихме.
Не мисля, че ще е ОК, ако е мокро и хлъзгаво.

# 355
  • Мнения: 9 846
bambinnah, за Дяволската пътека:
Всичко зависи от това, колко време и желание за обикаляне имате Simple Smile
Част от хората минават само от Борино към Буйновското ждрело или обратно и ползват джипки за връщане. Други правят тигел, т. е. връщат се по същия път. Тия варианти са точно по дървените мостчета и стълби.
Малкият хръг включва горната пътека, но и катерене по стръмна пътека до Орфеевото дърво и стръмно слизане по друга пътека до началото на маршрута. Големият кръг обикаля още повече, но за него не съм се интересувала.
Минахме малкият кръг за малко над 4 часа. Общо взето четох тук и в нета и се справихме.
Не мисля, че ще е ОК, ако е мокро и хлъзгаво.
Много изчерпателен отговор!
Бамбина, болднатото е много важно!

# 356
  • Мнения: 2 323
Да, момичета, видях прогнозата, сухо го дават. Blush
Ако не, ще мислим нещо в движение.
Но ако на някого му хрумва още нещо полезничко, моля да пише. 💛

# 357
  • Мнения: 1 611
Ние тръгнахме от Борино до Буйновско ждрело и се върнахме с джип.Основно вървяхме по мосчета и дървени стълби като имаше и доста стръмни участъци, и се катерихме с въжета.Бяхме с малки деца и го минахме за около 3 часа.Като цяло си е уморителен маршрут.

# 358
  • Мнения: 7 856
Стабилни обувки с добри подметки, вода и евентуално някаква храна в раничката. И дрешка, защото е високо и хладно. Мога да дам на лично телефони за по евтино предвижване от едното до другото място (не е нужен джип за асфалта). Няма да го пусна тук, за да не счете за реклама.

# 359
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Ние не сме привърженици на ползването на МПС там където може и пеш. Лелята на паркинга на Катранджийницата ме подразни с напористото желание да ни осигури жипка. Според нея малкият кръг е 6 часа. Обаче пък ни посочи екстра място за нощувка с кемпер-буса вместо в къмпинг-зоната в началото на пътеката. В последствие повярвах на думите и, че вечер там идва мечка с двете си мечета, за да пият вода. Не успяхме да видим мечето, заради което едни младежи бяха тръгнали да се връщат скоропостижно.
Ходихме в края на август.

Общи условия

Активация на акаунт