Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Съвет за женско име с Д

• 5 956
  • 90
  •   1
Отговори
Здравейте,
Скоро ще имаме дъщеричка  и с ММ искаме името и да е с Д -на дядо си, който се казва Даниел. И на двамата майките ни се казват Дора 😂, а също така неговата леля е Дафина ...
Искаме името да е ясно конкретизирано,че е на дядото.
За съжаление той не иска да е Даниела, поради факта, че половината му роднини се казват така и с някои от тях не е в добри отношения😑

Колебаем се между:
Дея
Дария
Даная
Далия
Моля за мнение 😄

Последна редакция: чт, 18 юни 2020, 00:38 от Daisy1123

# 1
Дара. Почти като бабите и началото на имено на дядото.

# 2
  • Разград
Дара е прекрасно и силно име. От изброените от авторката - Дея и Даная. От мен - Десислава.

# 3
На мен много ми харесват Дея и Дария.С ММ сме решили,че ако имаме още едно момиченце името ще е едно от двете,че и двамата дядовци са с Д ☺Първия път избора беше лесен,защото бабите са с еднакви имена 😁

# 4
Далия. Предлагам и Доротея.

# 5
Резервите ми към Дария са ,че пред блока чувам доста дечица да казват на едно момиченци  д*ария, и  прецених, че може би е добър вариант р да заменя с л 😂
Тъй като всички започват с еднаква буква, нарочно подчертах, че искам да е повече към Даниел.

# 6
Даниела е женския вариант. Имам колежка с това име, казваме й Дани.
Аз съм за Дара, Далия.
От мен Даяна.

# 7
Аз също съм за Дея, ако имам някога момиченце, ще се казва така. Иначе едно предложение от мен Доля.

# 8
Почти всички имена с Д са коментирани, но не ни допаднаха, Даниела и Даяна ММ не хареса 😑

# 9
  • София
Диляна разбира се.

# 10
Десислава? Няма общо с бабите ,но все пак да предложа

# 11
Десислава? Няма общо с бабите ,но все пак да предложа
Искаме да е  на Даниел, а не към бабите.
Просто отбелязах имената на останалите в рода с Д, защото ако се казваха по друг начин , то всяко едно име с Д щеше да е на баща ми.

# 12
Даниела е чудесно име за вашия случай.  Деница също клони повече към дядото.  
Дария не ми харесва, а е и доста популярно (мисля, че за миналата година е в топ 10).  Ако ще е от този "корен" - Дара ми харесва значително повече, както и Дарина.  Доротея също не е лошо, така ще е на бабите.  

Със самата буква аз най-много харесвам Диляна, има  хубав имен ден (Цветница).  
Димана не видях също да е предложено.

Редакция: Допълвам с Десислава и Добромира, за които се сетих преди малко Simple Smile

# 13
Ами  Дани, Даниела, Дана.

# 14
Доротея,Дарена,Дорина,Даяна.

# 15
Давам глас за Дея и предлагам и Дарина.

# 16
  • Варна
Даниела и Диана ми харесват на мен. Също и Дарина. От изброените нито едно, съжалявам.

# 17
Далия бих избрала.
Име на цвете,благозвучно,интернационално,но добре прието у нас и много женствено.

Даная-свързвам го с Даная от старогръцката митология.
Не бих си кръстила така детето.

Дара-не е лошо,но Дарина ми харесва повече.

Диана ми харесва повече от Даяна.

На Даиел-бих кръстила Даниела.Много хубаво име и рядко срещано вече.
Доротея е едно от любимите ми имена.

# 18
  • Австрия
Дана, Дара, Дона, Доротея, Дея.

# 19
Според мен: Дара, Далия, Дея, Димана, Диана, Дора, Доротея, Даниела, Диляна, Данаила, Дарина, Десислава

# 20
Дорина- на бабите.
Данита- на дядо Даниел.

# 21
Познавам Данелина, но на мен не ми харесва много това име. Може Дана, Донна, Доника.

С "Д" харесвам също: Далия, Детелина, Девора, Доротея, Дионисия...

На моя позната внучката й се казва Долорес. Харесва ми като звучене, но не и като значение. Означава "скърбяща". Чувала съм и Дафни, кръстена на Дафина.

# 22
  • София
От изброените харесвам Далия.
Щом бабите са Дори предлагам Дорина. Други с Д: Дарена, Доника, Дора, Дея, Дима, Дамяна, Денислава, Денимира, Деметра

# 23
От изброените харесвам Далия.
Щом бабите са Дори предлагам Дорина. Други с Д: Дарена, Доника, Дора, Дея, Дима, Дамяна, Денислава, Денимира, Деметра
И аз май към Далия клоня, а  целта е да не е към бабите😂

# 24
  • София
И аз май към Далия клоня, а  целта е да не е към бабите😂
Аааа, не съм дочела за момента с бабите 😂
Значи остава Далия. Много го харесвам - звучно, нежно, с хубаво значение, интернационално, лесно за изговаряне. Има си и имен ден на голям празник. Това беше един от вариантите за името на дъщеря ми. Избрахме друго, но си остава като опция за второто. 😁
Успех с избора и леко раждане.

# 25
Давам моя глас за името Диана ( така се казва дъщеря ми- свекър ми е данаил, майка ми е Анна, брат ми пък дарин, та всеки се припознава в името, въпреки че не ни е била това целта)
 От другите имена с Д, харесвам много Дара. Предложеното вече Долорес също намирам за много красиво, на галено може лола Simple Smile
 Относно името далия , не знам защо но все ми идва на ум неща от типа на дали я и си тръгнали. Знам че звучи странно, по същия начин възприемма и така модерните на последък мия, вая, кая, лея и т.н :

# 26
Ако искате да е кръстено детето на дядото, то вземете името му и я кръстете Даниела. Двете баби Дора, вероятно са от Тодора. Ако решите на тях - Доротея или Теодора. Ако само вземете буквата Д и измислите неутрално име, то другият дядо няма ли да се почувства пренебрегнат?

# 27
Дана, Даника

Далия най - много ми харесва от предложенията.

# 28
  • София
Мога да дам едно по-различно предложение, така се казва моя близка - Даниелида. Сигурно отстрани звучи странно, но аз от малка съм свикнала и не ми прави впечатление.

# 29
  • Варна
Ох, стига бе... странно е меко казано.

# 30
  • София
Сигурно, не мога да си го представя отстрани как звучи, защото съм свикнала да го чувам непрекъснато. Собственичката му много си го харесва,  но определено не би допаднало на всеки- ясно ми е.

# 31
Данаила, а защо не само Дани?

# 32
  • София
Даниела ми харесва най-много.
Ако не го искате, Дара и Далия много ми допадат.

# 33
Далия и Даниела

# 34
Благодаря ви.
Не искаме да е някакво нечувано име.
Даниела за мен е най-прекрасното име на света, но ММ като го асоциира с неприятни за него хора, не мога да си наложа мнението 😫
Както казах, исках да е ясно че е на дядото, а не да се пита " хм..а на бабите ли е/ нарочно сте избрали да е с Д,че да е на всички ли/ а да не е на лелята 😁/".
Относто казусът ,дали другия дядо няма да е сърдит, с ММ говорихме ,че второто дете ( живот и здраве) ще бъде на другия дядо.

За имената Дара, Дария и тн... те са по-скоро производни на Теодор и въпреки общата буква, не мисля, че са подходящи...🤔

# 35
Теодора е гръцко име.И означава божи дар.

Дария е древно персийско име.От Дарий
Дара,Дарина,Дарена са стари славянски имена.

# 36
  • София
Далена предлагам аз. Simple Smile

# 37
  • Велико Търново
Дани. Кратко, международно име и е на дядото кръстено момиченцето.

# 38
  • Niagara Falls, NY
Дана Simple Smile
Много го харесвам, също и песента.

# 39
Даниела е най-добре, а защо го свързвате с лоши хора? Като гледат детенцето, едва ли ще се сещат за ония лошите с такова име. С всяко едно име има и лоши, и добри хора.
Данилена като вариант.

# 40
Аз също съм за Данаила.
Иначе Даря,  Дарена и Добра.

# 41
Аз само минавам, за да предложа Дорета

# 42

Колебаем се между:
Дея
Дария
Даная
Далия
Моля за мнение 😄
От тези категорично Далия бих избрала.
Диляна - като предложение.

# 43
Данила, Даника и подобни са много подходящи  имена, но ги намирам за странни.
Не искам детето да страда после или като си каже името по 200 пъти да се пита как как?

# 44
А защо не Дора на баба си. Името е много хубаво. Среща се и извън България. На мен лично много ми харесва.

# 45
  • София
1. Далия - цветето не ми допада, за разлика от нежно то звучене на името.
2. Деница - всичко, що е свързано със звезди и светлина, ми допада страшно много.
3. Даниела.

Любимо име с Д ми е Доротея, но отива към Дора.

# 46
Дани,    Десита,    Далия,    Деси,

# 47
Ела
Не е с Д, но пък има връзка само с дядото.
А иначе съм за Диляна.Нежно, леко, цветно...

# 48
  • София
От тези Дея
Дария
Даная
Далия
ми харесва само Дея. Даная особено не ми харесва.
Дафина е много красиво име-вече необичайно, със симпатично галено-Дафи. Дора също много ми харесва.
Бих прелдожила Деница-много хубаво име, с нежно звучене.

# 49
  • София
Дея.С Д харесвам и Диляна,Дарина,Деница.

# 50
  • Countryside
На дядото ако е, трябва да е Даниела.
На бабите Дарина, Дара/Дора не ми харесва толкова.
С "Д" много харесвам Димана.

# 51
  • София
Далия и Дария от мен - но аз съм много пристрастна Sweat Smile Между тези две имена умувахме с ММ да изберем и за нашето дете.

# 52
  • София
Дара звучи като Дора и ще е на бабите си, като изключим Данитата, които отпаднаха заради мъжа ти, Далия и Даная, звучат най като за на дядото.

# 53
На мен Дария най-много ми харесва. По едно време и ние се бяхме спрели на това име. Кратко и благозвучно е, без да е грубо. Освен това на галено може би ще ѝ казват Дари, което също звучи добре. Също така, доколкото съм запозната, името е доста древно, мисля че персийско.

# 54
Дара звучи като Дора и ще е на бабите си, като изключим Данитата, които отпаднаха заради мъжа ти, Далия и Даная, звучат най като за на дядото.
И ние стигнахме до тях, но ММ разбра ,че Даная не е българско име и май клони повече към Далия-името не е разпространено и е българско с празник.
Дария също ни харесваше много, но пред блока всяко второ детенце е Дария.

# 55
[И ние стигнахме до тях, но ММ разбра ,че Даная не е българско име и май клони повече към Далия-името не е разпространено и е българско с празник.
Далия не е българско име, популярното име (до скоро) в България  е гергина Laughing

# 56
  • Niagara Falls, NY
Вчера чух Данила, много близо е до Даниел и може да Ви допадне.

# 57
[И ние стигнахме до тях, но ММ разбра ,че Даная не е българско име и май клони повече към Далия-името не е разпространено и е българско с празник.
Далия не е българско име, популярното име (до скоро) в България  е гергина Laughing
А какъв е произхода на името? Намерих информация, че гергина и далия са  едно и също и че имат празник на цветница.
За Даная няма никаква информация за имен ден, а в днешно време всяко 2ро име има..

# 58
  • София
Ако ще кръщавате на дядото, имената имат еднакъв корен, така че би трябвало да кръстите на същия светия Данаил и съответно да имат имен ден на един и същи ден.
Майка ми така е кръстена на баба си и затова празнува имен ден на нейния светия, въпреки че официално името й си има отделен друг по-малък празник. Имената им са с еднакъв корен и близки по звучене.
Ако решите Далия, тя би трябвало да си е на Цветница, защото това е голям празник.

# 59
  • Niagara Falls, NY
Далия (лат. Dahlia) е име на цвете, което е донесено от Мексико. Кръстено е на шведски ботаник - Андерс Дал (Anders Dahl).
На български е гергина.

# 60
А самата фамилия Dahl означава долина.

Даная е майката на Персей от древногръцката митология.

# 61
Да, разбрах, на все пак е важно ,че името има имен ден на голям български празник и не се налага да се обяснява кой ден е и защо се черпи евентуално.
Харесва ми и това, че моят имен ден също е през пролетта и че тов е един невероятен сезон.
Баща ми например не празнува имен ден, тъй като този прязник бил от скоро и той не може да го възприеме.

# 62
Ако трябва да е на дядото - Даниела е най-...
Чисто звуково, Даная ми е най-близо до него, напоследък е много разпространено дори.
На мен лично много ми харесва Даря - имам страхотна приятелка с това име. То наистина чисто като звучене е по-близо до Дора, което също много ми харесва. Преди да познавам Даря, много харесвах името Дарина.
Далия от предложенията ми допада най-много, имахме много такива цветя в градината.
Също напоследък много харесвам и Димана.
Моето име е Диляна и никога не ми е харесвало Simple Smile (мечтаех да се казвам Даниела, даже после разбрах, че баща ми е искал така да се казвам. Сега сина ми е Даниел, но по настояване на мъжа ми Simple Smile )
Имам приятелка Даниела, на която всички казват Донатела или Дона Simple Smile, но доколкото разбирам искате по-традиционно за бг име.

# 63
Ако трябва да е на дядото - Даниела е най-...
Чисто звуково, Даная ми е най-близо до него, напоследък е много разпространено дори.
На мен лично много ми харесва Даря - имам страхотна приятелка с това име. То наистина чисто като звучене е по-близо до Дора, което също много ми харесва. Преди да познавам Даря, много харесвах името Дарина.
Далия от предложенията ми допада най-много, имахме много такива цветя в градината.
Също напоследък много харесвам и Димана.
Моето име е Диляна и никога не ми е харесвало Simple Smile (мечтаех да се казвам Даниела, даже после разбрах, че баща ми е искал така да се казвам. Сега сина ми е Даниел, но по настояване на мъжа ми Simple Smile )
Имам приятелка Даниела, на която всички казват Донатела или Дона Simple Smile, но доколкото разбирам искате по-традиционно за бг име.
Да, имахме достя спорове с ММ, той държи и имен ден да имя детето и тн...
Сестра ми например е Борислава и винаги черпи за имен ден и непрекъснато хората питат  кякъв празник е или какъв е повода. Лично тя ми е споделяла,че и е писнало  и не  е приятно. Поради тази причина искам , ако има има имен ден то да е ясно кой е, както е при Далия.

# 64
Празнуват се големите имени дни, иначе вярно, че почти за всяко име има имен ден, но не е същото. Зависи съо и в семейството какви традиции има установени.
На мен почнаха да ми честитят на някаква дата, която изобщо не чувствам като празник. Детството и младостта ми минаха без имен ден, нямам сантимент да празнувам аз подобен празник. Но пък ММ е с много популярен имен ден и го празнуваме.
Конкретно в случая, ако авторката държи името съвсем ясно да показва, че е на дядото, трябва да е дословно Даниела. Иначе ще чува, че имало и на бабите. Но какво от това, всъщност? Аз бих избирала между Далия и Диляна.

# 65
Най-важното е родителите да харесват името на детето си и когато то порасне, да се радва на своето име, а не да се свива и да го произнася с неудоволствие, когато се представя.
 Коя баба щяла да си мисли, че и на нея имало кръстено, не само на дядото... Close  Според мен това е маловажен аргумент.

# 66
Най-важното е родителите да харесват името на детето си и когато то порасне, да се радва на своето име, а не да се свива и да го произнася с неудоволствие, когато се представя.
 Коя баба щяла да си мисли, че и на нея имало кръстено, не само на дядото... Close  Според мен това е маловажен аргумент.
И това е относително, хич няма гаранция, че името от родителите ще се хареса на детето. Аз направо съм благодарна на родителите на майка, че не са ѝ позволили да ми сложи избраното от нея име, толкова да ми е противно с днешна дата. Татко не го е харесвал много, но е решил, че майка ще избира. Щеше да се получи - майка го харесва, аз - не.Simple Smile

# 67
И двамата с ММ имаме празници на големи празници, затова искаме и детето да има.
За името , точна поради тази причина не искам да е Данита, Даница и тн... въпреки,че  ще е ясно че ще е на дядото  но нека бъдем реалисти,че към днешна дата са странни имена.
За името Далия, мислим, че е нежно и е повече от ясно ,кога има празник.
С името Даная, да, мога да избера да се отбележи на поне 3 дати, но не е това въпроса.
За да няма излишни мисли и напрежение, сме решили още в началото да кажем,че е на дядото.

# 68
Аз много харесвам Далия

# 69
  • София
И двамата с ММ имаме празници на големи празници, затова искаме и детето да има.
За името , точна поради тази причина не искам да е Данита, Даница и тн... въпреки,че  ще е ясно че ще е на дядото  но нека бъдем реалисти,че към днешна дата са странни имена.
С името Даная, да, мога да избера да се отбележи на поне 3 дати, но не е това въпроса.
За да няма излишни мисли и напрежение, сме решили още в началото да кажем,че е на дядото.

Около мен има хора, които със сигурност не знаят кога празнува "Далия", така че не мисля, че никога няма да я питат кога и е имения ден.

# 70

Около мен има хора, които със сигурност не знаят кога празнува "Далия", така че не мисля, че никога няма да я питат кога и е имения ден.
На моя приятелка Гергана също и честитят на всякакви възможни празници, поне е общоприето и повечето хора го знаят. На Гергана и честитят и на цветница 😂 е мъжът и смята, че било по-логично. Хора всякакви, няма гаранция за нищо.

# 71
Даная е име  от старогръцката митология.За това няма имен ден.

# 72
Богдана, на галено Дани и ще празнува на Богоявление. Никой няма да пропуска именния й ден. Ама ще е доста измислено на дядо Даниел.

# 73
Именният ден на Богдана всъщност е 29 май - св. Теодосия. Името идва от гръцки и означава "от Бога дадена". Съответно и Богдан е като Теодосий. Теодора пък е като Божидара.

На Богоявление могат да празнуват Теофан/Теофана. Означава "явен от Бога".

Последна редакция: пт, 26 юни 2020, 20:17 от Radilena

# 74
Не споря, аз така го знам, но именните дни не са ми приоритет.

# 75
Данаила.
От предложените клоня към Далия.

# 76
  • София
Данина. Първите 4 букви съвпадат  с Даниел.
Дана. Старо българско име, има го и в испaноезичните държави.

Последна редакция: пн, 29 юни 2020, 13:54 от Buena esperanza

# 77
От предложените до момента харесвам Далия, Деница и ДЕляна. От мен - Димана, макар да е отдалечено от Даниел

# 78
Диляна има хубаво значение.Има имен ден на Цветница.
Билката дилянка

# 79
На мен Еньовден ми се струва по-подходящ за имен ден на Диляна.
Дилянката (валериана) не е някаква красиво пролетно цвете и по Цветница мисля, че дори не е цъфнало още. От друга страна е билка, носи някаква магия, загадъчност и повече го свързвам с Еньовден.

# 80
  • София
Имам две приятелки Диляни и двете празнуват на Цветница, но всеки може да си избира.

# 81
А може и на двете дати 🥳

# 82
Деница, Дарина-също са много хубави имена.

# 83
Диляна и Дарина ми харесват. Незнам защо ММ ви не харесва Даниела, на галено Дани е супер.

# 84
  • Пловдив
Диляна Two Hearts
Нежно, леко, цветно..., както писа по-горе потребителка. Допълвам, красиво Simple Smile Не е изчанчено, в същото време не е много разпространено. Празнува на прекрасния пролетен  празник-Цветница.
Всичко гореописано наклони, преди повече от 20г., изборът на това име за голямата ми дъщеря. Отпаднаха всички вече споменати, знайни и незнайни имена с буквата "Д". И в допълнение, дъщеря ми е много нежна, усмихната и добра Simple Smile

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 15:04 от ilik123

# 85
  • на последния етаж
Диляна, Десислава, Димитрина.

# 86
  • София
Дея Simple Smile Харесвам кратките и в момента актуални имена. Даниела, Деница, Диляна, Дарина - не са мой тип имена изобщо, но всеки си има вкус. Изберете това, което на вас ви е най-присърце.

# 87
# 88
Димана

# 89
Данелия, като предложение за име сходно на дядото, а иначе харесвам Дара, Дария, Дарина, Дорина.

# 90
Харесвам Дияна и Димана.Може  Дени.

Общи условия

Активация на акаунт