Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 18 юни 2020, 06:43 ч.

Всякакви въпроси относно пералнята - тема 8

• 3 677
  • 130
  •   1
Отговори
  • София

За любимите ни помощници - пералните!
Потърсете съвет, похвалете, споделете! 

wash hang
стари теми:
Тема 1 Тема 2 Тема 3 Тема 4 Тема 5 Тема 6 Тема 7

Ако желаете да следите темата, но няма какво да кажете в момента - натиснете (в горния, десен ъгъл, под името на темата). Не пълнете първите 10-13 стр. с мнения от сорта на "запис", "и аз цоп тук", "хоп", "троп" и подобни празни мнения.

# 1
Здравейте отново!
В началото се бяхме спрели на БЕКО, но след подробно прочитане на цялата тема се насочихме към БОШ.
1. https://www.technopolis.bg/bg/Peraln...260BY/p/683870
2. https://www.technopolis.bg/bg/Peraln...163BY/p/683957
В старата тема срещнах следното мнение:
 - Явно ще се насочваме към Bosch. Има ли перални от тази марка с бутон "Допълнително вода"? И страда ли Bosch от "болестта" малко вода при пране?

Това вярно ли е за недостиг на вода, трябва ли да ме притеснява?!
Само в скъпите модели ли има допълнителна опция - копче за вода?
Ако може някой да даде мнение и за този модел на Електролукс
 https://www.technopolis.bg/bg/Peraln...F328W/p/688332

# 2
Моята Бош (4 серия) има и функция допълнително изплакване към повечето програми, която удължава с 10 мин. програмата, но има и отделна програма "Изплакване" с продължителност 22 мин.

# 3
Моята Бош (4 серия) има и функция допълнително изплакване към повечето програми, която удължава с 10 мин. програмата, но има и отделна програма "Изплакване" с продължителност 22 мин.

Благодаря!
Имах в предвид, че оплакванията бяха от недостиг на вода при самото изпиране. Един вид за да се постигне икономия на вода. Интересува ме дали това е вярно, стига ли и водата за нормално изпиране?
Може ли точно модела, доволна ли сте от уреда?

# 4
Имам я от половин година и съм много доволна. Моделът е wan 24260 by. Отначало въпреки, че бях чела упътването на български не бях разбрала за тези възможности. За тях научих от отзивчиви съфорумки в темата.

# 5
Имам бош 6та серия. Прането е доволно мокро когато съм я отваряла за да добавя нещо. Като се вдигне, тече вода от него, а изпира и добре. Към плакненето също  нямам забележки.

# 6
  • Пловдив
Bosch 6серия имат бутон water plus(допълнително вода) и тогава налива повече вода.

# 7
За моята споделих как е без да включвам допълнителни екстри.

# 8
Привет момичета, отдавна ви чета и днес реших да се регистрирам!
Налага се спешно да купим пералня, но тотално се обърках от много четене. МОЛЯ помагайте, харесах си няколко перални
БОШ:
https://zora.bg/product/wan-24260by
https://zora.bg/product/wan-20060by
АЕГ:
https://zora.bg/product/l6fbi27w-1
https://zora.bg/product/l6fbi48s
Благодаря ви предварително, разчитам на вас!

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 20:58 от Magy70

# 9
Ако бюджета го позволява може да погледнете и тази. Това, което ми допада в нея е големия барабан - 68л. В него спокойно ще може да се съберат около 7кг памучни дрехи за комфортно изпиране. За сравнение, показаните от вас са с 55л ( за Бош ) и 53л ( за АЕГ ), което означава, че ще съберат около 5-6кг памучно пране. Иначе, предполагам че и четирите ще са достатъчно добри, но нямам личен опит. Има добри отзиви и от двете марки.

AEG L6FEG49S

# 10
Ако бюджета го позволява може да погледнете и тази. Това, което ми допада в нея е големия барабан - 68л. В него спокойно ще може да се съберат около 7кг памучни дрехи за комфортно изпиране. За сравнение, показаните от вас са с 55л ( за Бош ) и 53л ( за АЕГ ), което означава, че ще съберат около 5-6кг памучно пране. Иначе, предполагам че и четирите ще са достатъчно добри, но нямам личен опит. Има добри отзиви и от двете марки.

AEG L6FEG49S

Благодаря, но ми идва малко голяма като размер, мястото е ограничено а и ще се ползва за двама души 9кг са много.

# 11
  • София
Благодаря, но ми идва малко голяма като размер, мястото е ограничено а и ще се ползва за двама души 9кг са много.
Цък, Цък, Цък

# 12
Якето е замърсено вече но не знам коя  програма да използвам  тъй като се пере на ръка , намерих пътуването на пералнята може ли да ми помогнете  с коя от тези програми да го изпера : Синтетично или ръчно пране  якето е от 100 % полиестер прилагам и снимки:

Последна редакция: сб, 20 юни 2020, 15:43 от Не се сърди, човече

# 13
Всичко, което следва да се пере на ръка, аз пускам на програма за вълна, т.к. - ниски градуси(30•) и слаба центрофуга(при мен минимумът е 800)

# 14
Имам Бош 24260 от 7м. За 8кг пране е и съм много доволна от нея.

# 15
  • София
Все тая - ръчно, вълна или фино.

# 16
  • София
Здравейте! Опитах се да прегледам предишната тема, но не намерих това, което търся. Ако въпросът ми не е за тук, кажете. И така: интересува ме някой дали си е монтирал пералня и отгоре върху нея сушилня. Има ли изискване към уредите, освен предполагам да са от една марка за да пасне китът/мисля така се казваше/, трябва ли да се прикрепва сушилнята към стената допълнително.
Приемам всякакви съвети. Впрочем, харесах предложените варианти на Самсунг от Афродита на първо четене и май натам ще се насоча.

# 17
  • София
Здравейте! Опитах се да прегледам предишната тема, но не намерих това, което търся. Ако въпросът ми не е за тук, кажете. И така: интересува ме някой дали си е монтирал пералня и отгоре върху нея сушилня. Има ли изискване към уредите, освен предполагам да са от една марка за да пасне китът/мисля така се казваше/, трябва ли да се прикрепва сушилнята към стената допълнително.
Приемам всякакви съвети. Впрочем, харесах предложените варианти на Самсунг от Афродита на първо четене и май натам ще се насоча.
Може и да не са от една марка (иначеи визуално по-добре изглеждат като от една марка), въроса е размерите им да си пасват, т.е. пералняа да не е видимо по-плитка, пералнята да е съместима с кит-а /захващането отзад на двете/ и сушилнята с горната част на кит-а /където стъпва с-та/. Китът също следва да е читав - на пипане си личи пластмасата /или какъвто е там материала/. Аз съм доволна от кит-а на АЕГ, пералнята ми е самсунг /паснаха си/, но дали всички самсунги си пасват с аег кит не знам, проверете в реален магазин, отделно аз го купуах преди няколко години и избора не беше особено голям, та сега може на повече марки да има китове - не съм се интересувала.

# 18
Все тая - ръчно, вълна или фино.

Не е така. Ръчното и вълната се състоят в едно плацикане насам натам, докато финото все пак си е пране с пълно въртене на барабана. Поне при мен е така.

Според мен яке няма да се изпере добре на ръчно, освен ако не е от някаква много хубава леснопочистваща се материя.

# 19
  • София
Като гледам е полиестерно, може да го пусне и на Фино.

# 20
  • София
Може и да не са от една марка (иначеи визуално по-добре изглеждат като от една марка), въроса е размерите им да си пасват, т.е. пералняа да не е видимо по-плитка, пералнята да е съместима с кит-а /захващането отзад на двете/ и сушилнята с горната част на кит-а /където стъпва с-та/. Китът също следва да е читав - на пипане си личи пластмасата /или какъвто е там материала/. Аз съм доволна от кит-а на АЕГ, пералнята ми е самсунг /паснаха си/, но дали всички самсунги си пасват с аег кит не знам, проверете в реален магазин, отделно аз го купуах преди няколко години и избора не беше особено голям, та сега може на повече марки да има китове - не съм се интересувала.
Благодаря! Освен, че се захващат с кит-а, към стената има ли фиксация? При мен ще е гипсокартон и макар и двоен това ме притеснява.

# 21
  • Варна
Няма фиксация към стената,нито пералнята нито сушилнята.Към някой китове има колани с които се опасват двата уреда на височина.

# 22
  • София
При нас ние си я качихме. Конструкцията е с метални планки и плот на бетонна стена.

# 23
  • София
Няма фиксация към стената. На аег кит-а се фиксира към пералнята, за което има значение дали ще си паснат. Крачетата на сушилнята също влизат на определено в/у кит-а място.

# 24
  • Толбухин
Здравейте, имам един може и за някой смешен въпрос. Пералня и сушилня Miele само с тяхните препарати ли се ползва?Обмисляме закупуването им, но искам да съм наясно предварително.

# 25
Не разбира се. В чекмеджето слагате каквото си искате. Ако пералнята има и twindos, дори и там може да си закупите празни контейнери и да си налеете вашия течен препарат и омекотител.
За сушилнята какви препарати? Ако гпворите за ароматизиращите им капсули - да само с техни. Нашата след като свърши не сме купували, и без това нищо особено не са.

# 26
Здравейте ,колебая се между тези две перални с горно зареждане.Бих искала да чуя вашето мнения коя ви харесва повече...Благодаря Ви https://www.technopolis.bg/bg/Peralni/Peralnya-CANDY-CVST-G-382DM-S/p/688866   https://www.technomarket.bg/peralni/whirlpool-awe-66710-09136154

# 27
Здравейте ,колебая се между тези две перални с горно зареждане.Бих искала да чуя вашето мнения коя ви харесва повече...Благодаря Ви https://www.technopolis.bg/bg/Peralni/Peralnya-CANDY-CVST-G-382DM-S/p/688866   https://www.technomarket.bg/peralni/whirlpool-awe-66710-09136154
Канди.- по-добри параметри, 5 години гаранция, инвенторен мотор.

# 28
Здравейте момичета. Има ли такава тема и за хладилника? Предстои ми скоро покупка на нов и се чудя какво да избера

# 29
Здравейте момичета. Има ли такава тема и за хладилника? Предстои ми скоро покупка на нов и се чудя какво да избера

И за мен предстои същото. Насочих се към Либхер или Самсунг, ще гоня висок енергиен клас и липса на дръжки по вратите, както и 2 компресора, защото ми е необходим комбиниран уред.

# 30
На мене ми трябва само хладилник. Ще купувам втори, че един ми идва малък. Не ми трябват и екстри. Просто да работи. Фризер имам отделно - голям, тип ракла, и камера не ми е нужна изобщо. Просто искам нещо което ще работи и няма да се налага да го ремонтирам всяка година.

# 31
  • София
Samsung. Либхера не е лош, но е по-скъп и много дразнещо избърмчава периодично, направо е стряскащо, докато при Самсунга не се чува така, трябва да си до него и да е много тихо за да го чуеш.

# 32
Аз съм с Либхер - нямаме такова избръмчаване.
Съвсем скоро поръчах на моя приятелка модел без дръжки, клас А+++, хладилник+фризер.

# 33
Това май е най-скорошната тема за хладилници:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1152521.msg39559692#msg39559692

# 34
И за мен предстои същото. Насочих се към Либхер или Самсунг, ще гоня висок енергиен клас и липса на дръжки по вратите, както и 2 компресора, защото ми е необходим комбиниран уред.

Либхер са хубави хладилници, но при равни екстри са по-скъпи от алтернативите, а при равна цена са по-нисък клас. Енергийният клас не е от чак такова значение, но той все едно си върви с високия клас хладилник. Но не се взирай в него, а в другите неща (един + повече или по-малко не е нищо). Два компресора вече са рядкост, даже и на комбинираните уреди, а и си работят съвсем добре с един компресор. Мисля, че от два няма смисъл. За дръжките се присъединявам - много е удобно и красиво без, особено ако хладилникът е в края на редицата до стена. Но имам опит с два вида - Самсунгът ми имаше вкопана дръжка отдолу на вратата и на ММ, понеже е висок, му беше неудобно да го отваря за нея, защото трябваше да се навежда. И го отваряше направо за вратата със съответните пръсти по панела. Новият ми Сименс обаче има жлеб отстрани и е много удобно за всякакви ръстове.

# 35
Ох, момичета, получи се промяна в плана.  Ще се купува хладилна витрина за вино, че ми трябва поддръжка на 12-16 градуса , които хладилниците не предлагат. Гледам им производителите и мигам на парцали. Повечето хич не съм ги и чувала. На мен ми трябва нещо на по ниска цена по възможност и евтини резервни части, че като чета, всичко е въпрос на късмет.  Около 250л обем и нагоре. Много сложно стана май...

# 36
Здравейте. Имам 12 годишна Уърлпул, която трябва вече да сменя. Насочила съм се към https://www.technopolis.bg/bg/Peralni/Peralnya-GORENJE-WEI843/p/682696, но сега четох мнения от 2018, че има много  шум и вибрации при центрофуга. Дали са отстранили проблема? Или да препоръчате друга?
Бюджетът ми е 600 лв макс, трима човека сме, от които единият е малко дете, т.е. много пране. Не държа на никакви екстри, само да пере качествено.
Благодаря.

# 37
# 38
Здравейте,

Оглеждам се и аз за нова пералня. Бюджета ми е до 1000лв. Колебая се между Бош и АЕГ, като АЕГто е заради 5 год гаранция ,която дават.
 Искам да има кратка програма, програма за почистване на барабана, да може да се добавя пране ( Заради това заглеждах и Самсунг). 
Като чета предишните теми май повече се препоръчва Бош.

# 39
Това май е най-скорошната тема за хладилници:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1152521.msg39559692#msg39559692

Благодаря Hug

# 40
Тук човек винаги може да намери отговори Simple Smile
Трябва бързо да реша, избера и купя пералня и сушилня......много четене ме чака Flushed

# 41
Бош имат кратка програма 15 или 30 мин., опция добавяне на дрехи и програма почистване на барабан. Преди половин година имаше опция чрез регистрация на уреда на сайта им гаранцията да стане 5г. Ако искате обадете се и ги питайте за гаранцията.

# 42
Тук човек винаги може да намери отговори Simple Smile
Трябва бързо да реша, избера и купя пералня и сушилня......много четене ме чака Flushed
Аз май ще купувам комбинирана, въпреки че не ги препоръчват. Ще съм благодарна за препоръка към отделни модели и марки.

# 43
По-добре отделни.
Поставяне една върху друга

Скрит текст:

# 44
Взехме си тази:

https://zora.bg/product/wan24162by

Гаранцията е 2 години. Обаждах се до Bosh да питам за удължаване на гаранцията, казаха, че нямало опция.

Малко ми се струва 2 години, а и без възможност за удължаване. Всички ли на Bosh са така.
Извинявам се, ако е коментирано и не съм го прочела.

# 45
През ноември на сайта на Бош пишеше, че при регистрация на уреда гаранцията се удължава с 3г. Май имаше списък с моделите за които важи тази опция и бяха много модели посочени. Нашата пералня е с 5г гаранция.

# 46
Но беше до март тази промоция.

# 47
Да, казаха ми, че ги пускат понякога. Странно ми е , защото другите ни уреди
(друга марка) са с 5 години гаранция. За телевизор също имахме възможност да удължим гаранцията.

Последна редакция: сб, 27 юни 2020, 09:20 от CasaDelSol

# 48
Удължената гаранция е някаква глупост, от която се опарих.
Уредите в Европа стават все по-краткотрайни откъм употреба. Факт.

# 49
  • Пловдив
Bosch вече нямат 5г гаранция,но и без нея тази седмица се наложи да сменяме пералнята(i-dos,7-годишна)във вторият ни дом,пак взехме Bosch 6серия,на друга марка не се доверявам.

# 50
Чувствам се прецакана. Ако трябва на 5-7 години да сменяме пералнята, сушилнята, миялната, бойлера, хладилника, телевизора,  компютъра, телефона, прахосмукачката.... Излиза че 1 от всеки 5 години трябва да работим само за ел уреди. Joy

# 51
  • Пловдив
geizer,така е,за съжаление.Нито ми се занимава с подмяна на ел.уреди,нито ми се дават пари за тях на всеки 5г(имам по-добри идеи,за които бих си похарчила парите)."Добрата" новина е,че сме "в крак" с технологиите...

# 52
Честно казано функциите на тази Бош, която харесах, много повече ми допадат от тази на АЕгто в същия ценови диапазон,която заглеждам само заради гаранцията. И много се колебая.

https://www.tehnomix.bg/peralnya-bosch-wat24460by?utm_source=biq … sX_kaAo4PEALw_wcB

https://www.tehnomix.bg/peralnya-aeg-l6-fbi48s

# 53
Здравейте, взе да ми се запушва леко отделението за омекотител. Възможно ли е да е котлен камък? Мога ли да му пусна калгон или оцет?

# 54
Извадете и измийте добре, може със стара четка за зъби. Почиствайте редовно.

# 55
  • София
Здравейте, взе да ми се запушва леко отделението за омекотител. Възможно ли е да е котлен камък? Мога ли да му пусна калгон или оцет?
Kak точно ти се запушва отделението за омекотител, тя дупката (поне при моята) е към 5мм.? Иначе не е от котлен каъм, а е от кофти омекотител - остават налепи от него. Същото остава и по тръбите. Измий отвора с топла вода и клечка за уши, останалата част с мекото на гъба за чинии или четка.

# 56
Kak точно ти се запушва отделението за омекотител, тя дупката (поне при моята) е към 5мм.? Иначе не е от котлен каъм, а е от кофти омекотител - остават налепи от него. Същото остава и по тръбите. Измий отвора с топла вода и клечка за уши, останалата част с мекото на гъба за чинии или четка.
Взех си обичайния омекотител, но се оказа някаква партида с по-лепкав и гъст като цедено място. Може би е бил оставян някъде на слънце. След това почнаха проблемите

# 57
  • София
Ами след като си видяла, че не е ок, не е следвало да го ползваш, а да го върнеш в магазина. Както и да е, свършило е вече, не на твое място бих го изхвърлила в канала.

# 58
Няма нужда да го изхвърля. Дозата за прането се стопля в микровълновата и се добавя към края на прането.

# 59
  • София
Спред мен проблемът не е в това, че е станал по-гъст, а че за да стигне до таква форма, нещо във формулата му е претърпяло изменение, което за мен е достатъчно да не го ползвам. Който иска да си го ползва.

# 60
Омекототелите също стареят, но изискват и постоянна стайна температура на съхранение. Ако не е пресечен, а само сгъстен няма проблем да се използва, но след загряване, за да се втечни.

# 61
  • Mediterraneo
Понеже пералнята ми е на терасата, респективно всичките ми перилни препарати стоят там, на слънцето, редовно ми се сгъстяват омекотителите. Раздрусвам хубаво шишето преди да налея. Не съм имала проблеми със запушване на дупки или каквото и да е в отделението за омекотител.

# 62
Хора, като ги виждате тези омекотители, че не са наред, толкова ли не можете да ги прежалите тези 5 лв. и да метнете бутилката в боклука, вместо да си съсипвате много по-скъп уред?

# 63
Аз веднага ще отговоря - случи ми се веднъж, защото бях забутала едно шише Ленор, а почти ме няма през годината и така е останал. Не го хвърлих, защото беше аромат, който обожавам, а го били спрели.
Четох в темата за перилните препарати, че ако само е сгъстен може да се използва, ако се затопли, както и сторих.
И от тея 5 дози да кажем, едва ли й има нещо на Мара. Не й робувам, но тя на мен - да

# 64
Здравейте, на квартира съм и не знам къде са инструкциите за пералнията. Някой знае ли как да разбера дали е комбинирана със сушилка?

# 65
Снимайте предния панел и ще Ви отговорят.

# 66
Погледни панела и копчетата, ще има знаци за сушене, ако е комби.

# 67
# 68
Само пране, няма сушене.

# 69
  • Козлодуй
Аз разреждам омекотителя с преварена вода - никога не сипвам чист омекотител и ползвам само една марка която съм решила че не ми остава следи по черните дрехи - нямам запушена пералня Simple Smile

# 70
А каква е ползата от преваряването? Става стерилна ли?

# 71
А каква е ползата от преваряването? Става стерилна ли?
ЧС,  Sweat Smile  ....ще ме умориш от смях! Flowers Hibiscus

# 72
Може би разрежда целия омекотител и после ползва докато свърши. Идеята на преварената вода е че се разваля по бавно. Ама...
На това му се вика да робуваш на омекотител Joy
Аз ползвам ленор и с него нямам проблеми, за разлика от някои по евтини, които съм пробвала. Никога не ми е хрумвало да разреждам каквото и да е и много се дразня на разредени веро, шампоани, течен сапун и т.н. ( свекърва ми много си пада по такива) Joy

# 73
  • Козлодуй
Черна станция, разреждам с преварена вода за да не се развиват бактерии Simple Smile
Не му робувам - аз просто си имам преварена вода в каната за чай Simple Smile
Това с разреждането на омекотителя го четох в инструкция за ползване преди години но не помня на коя марка Simple Smile
Ленор никога не ползвам - точно той ми прави бели петна по тъмни дрехи - после не мога да ги изпера Simple Smile

# 74
  • Mediterraneo
О, какви неща научавам само. Остана и вода да му преварявам на омекотителя. Праха как го предпазваш от развиване на бактерии?

# 75
Бели петна по черни дрехи са ми оставали от прах за пране, когато пералнята е била претъпкана. От омекотител никога не ми се е случвало,  но не ползвам и такива с променена консистенция.
Даже и при прахът за пране когато се получи овлажняване се променя качеството на изпиране.
На капсулите не ми се разтваря добре желираната обвивка на 30 градуса и затова ги ползвам на 40 градуса и нагоре.

# 76
Купих нова пералня Бош, серия 4. Има програма памук, 60°, наместих нея за чаршафи, продължи 2:30 ч. процеса на пране.
Има и кратка програма Speed Perfect, но само 30 минути, което е недостатъчно.
Въпросът ми е, че не мога да разбера бутона "Finished in" служи ли и за наместване да пере 1 час, 1.5 или 2 часа? Защото ми показва някакви часове до 24 Н. Описанието ми е на български, но пак не разбирам, превежда се "Свършва в...", но написали и "Свършва след...". Като го натиснах почна от 3Н. Помислих, че ще пере 3 часа и отказах да ползвам този бутон от дисплея.

# 77
Купих нова пералня Бош, серия 4. Има програма памук, 60°, наместих нея за чаршафи, продължи 2:30 ч. процеса на пране.
Въпросът ми е, че не мога да разбера бутона Finished in служи ли и за наместване да пере 1 час, 1.5 или 2 часа. Защото ми показва някакви часове до 24 Н.

Отложен старт е това, а не Вие да задавате колко дълго да пере.

# 78
  • София
Купих нова пералня Бош
Скрит текст:
, серия 4. Има програма памук, 60°, наместих нея за чаршафи, продължи 2:30 ч. процеса на пране.
Въпросът ми е, че
не мога да разбера бутона Finished in служи ли и за наместване да пере 1 час, 1.5 или 2 часа. Защото ми показва някакви часове до 24 Н.
В книжката й са пропуснали да и опишат спецификациите ли?

# 79
kristinia, нямам такава пералня, но погледнах и мисля, че от Speed може да се намали времето.

Скрит текст:

# 80
Благодаря. Отложен старт е явно този бутон, който не разбрах как се ползва. Ще пробвам другия път.

# 81
Благодаря. Отложен старт е явно този бутон, който не разбрах как се ползва. Ще пробвам другия път.
Този бутон ти показва след колко часа ще е свършила пералнята.Води се "отложен край", т.е . ако искаш да е изпрала в 6 сутринта и я зареждаш в 10 ч.предната вечер , избираш 8h . Откакто съм с нова Бош /като на Рори72/ го ползвам най-редовно.

# 82
Потвърждавам. С този бутон задаваш в колко да е готово прането. Ако програмата е 2ч и нещо ти дава, че най-рано след 3ч може да е готово прането. Ако програмата е 1ч отложения край може да е най-рано след 1ч. Бях свикнала на отложен старт, но отложения край е много по-удобен. Единствено не мога да се оправя с намаляването на времетраенето на програмите. Бях ги засичала намаляванията на всяка  програма с автоматично зададените температура и обороти и ги бях описала може би в предишната тема. Но впоследствие забелязах, че при други зададени опции, друг обем на прането май времетраенето се намалява с друг интервал от време.

# 83
Да, първо си тегли прането и после променя времетраенето. Доста дразнещо за мен. Искам да си задавам центрофуга и температура и да пере винаги едно и също време. А сега например, само на памук може да пусна 60 и повече градуса.

# 84
Всяка съвременна пералня прави това с тегленето и определяне на времетраенето. И мен ме дразни много.

# 85
  • оттам, откъдето започва България
Аз явно съм много консервативна и не искам да се ползвам от технологичния напредък относно "отложен старт" или "отложен край". Пробвах 1-2 пъти, но не се харесахме с този начин на пране.
За мен е много важно да наглеждам пералнята, докато пере, а също и след като приключи прането да простра веднага.
Опция: "оставане в барабана" на изпраните дрехи, докато се събудя, за да простра, не е моят начин.

# 86
Не е само прането на памучни тъкани с температура 60гр. Антиалергичната, програмата за блузи също имат опция 60гр. Други засега не съм открила.
Ако не смятам че ще стана рано си нагласям прането да е изпрано в 8.30 или 9ч. Опцията за отложен край е до 24 часа.

# 87
За антиалергичната пише че вдига за кратко до 65градуса, въпреки че през останалото време може да се зададе да пере на 40 например. За това е хубаво да се внимава какви тъкани се перат. Че за кратко уж, амааа...
Времето за пране зависи колко вода ще подаде в барабана ( при по празна пералня е по малко водата) и колко време ще е необходимо на въпросната вода да се стопли до зададените градуси. Ако е по студена или варовита ѝ трябва повече време.

# 88
А някъде има ли информация колко време поддържа високата температура? Защото напоследък предпочитам да ползвам програми с дълга продължителност на високи градуси.

# 89
Мисля че никой производител не пише точния алгоритъм на програмата че уж е търговска тайна. За ЕКО програмите пишат че като избереш 60  или 40 всъщност е по-ниска температурата. Един вид награява водата до 60 и спира нагревателя и не го пуска отново. Дрехите се перат в тази изстиваща вода по-дълго време просто. При нормалните не еко програми явно нагревателя включва от време на време и определени минути температурта е 60 градуса, но не пишат колко време е това подържане. За антиалергичната при нашата пише че температура от 60 градуса ще се подържа по-дълго време от нормалното (отново не уточняват колко) а и има кратък цикъл на обработка с пара.

# 90
Мисля че никой производител не пише точния алгоритъм на програмата че уж е търговска тайна. За ЕКО програмите пишат че като избереш 60  или 40 всъщност е по-ниска температурата. Един вид награява водата до 60 и спира нагревателя и не го пуска отново. Дрехите се перат в тази изстиваща вода по-дълго време просто. При нормалните не еко програми явно нагревателя включва от време на време и определени минути температурта е 60 градуса, но не пишат колко време е това подържане. За антиалергичната при нашата пише че температура от 60 градуса ще се подържа по-дълго време от нормалното (отново не уточняват колко) а и има кратък цикъл на обработка с пара.
Тъпите LG са толкова "Еко" че дори не достигат 60 градуса, трябва да избереш 95 градуса и те само се достигат и започва изплакването. Единствено запазваше градусите, ако беше пълна на макс и пере 3:30 часа. Ужасна пералня беше.

# 91
  • Пловдив
Да питам..7-ма серия Аег, комбинирана.
Забелязах вече втори път, че ако прекъсна с пауза и сложа дреха, още в началото, после въобще не затопля водата. Случвало ли ви се е?

# 92
Как разбра, че не затопля водата? Люкът не е ли двоен?

# 93
  • Пловдив
Как разбра, че не затопля водата? Люкът не е ли двоен?
ами като пипна се усеща когато е топло.

# 94
Ние вкъщи най-използваме  на пералнята 50 градуса, а новите модели са 40 и после 60 или 65 градуса. Много малко имат възможност за настройка на температурата на 50. Според мен 40 са недостатъчни за течния препарат, а 60 е много за някои тъкани - понеже ползваме програма микс. Нещо, някак всичко ново е .... много зле.

# 95
Течните препарати са по слаби. Умишлено са така за да не увреждат деликатните тъкани. Обикновеното пране спокойно може да се пере със прах за бяло или цветно. За градусите зависи какво замърсяване има. Кръв, трева, петна от плодове се перат най добре със студена или на 30градуса.  За да се избият пък бактерии, акари... трябва поне 65.  Няма угодия ако питаш мене

# 96
  • София
Течните препарати са по слаби. Умишлено са така за да не увреждат деликатните тъкани.
Скрит текст:
Обикновеното пране спокойно може да се пере със прах за бяло или цветно. За градусите зависи какво замърсяване има. Кръв, трева, петна от плодове се перат най добре със студена или на 30градуса.  За да се избият пък бактерии, акари... трябва поне 65.  Няма угодия ако питаш мене
Не, че е по темата, ама на такава глупост не мога да се сдържа да не драсна 2 реда. Не заблуждаваите хората с некомпетентността си! Какво значи по-слаби? Дали един препарат си върши работата и маха петна, не зависи от това дали е течен, на прах, на капсула или на гранули. Келяви препарати, които не изпират петна има както прахообразни, така и течни и обратното. А деликатните и спотрните тъкани "искат" течен по съвсем друга причина. Или по твойта логика деликатните не може да ги цапаме с петна и следва да ги перем само със "слаби" препарати? Поне си четете мненията преди да ги пускате.

# 97
https://m-az--jenata-bg.cdn.ampproject.org/v/s/m.az-jenata.bg/a/ … obriiat-izbor-%2F

Айде прочети това и пак пиши че говоря глупости. Сухите и течни прахове са с различно съдържание, и оттам и разликата в какво и как перат.
А и от личен опит мога с чиста съвест да кажа че между капсули, течен и сух прах Ариел има разлика в изпирането на определени петна.
Айде сега кажи пак че пера с некачествени препарати.

Деликатните тъкани нормално се обличат при определени обстоятелства. Я ела да изринеш обора или влез в градината да береш домати и ще те питам после как ще изпереш петната от трева, лайна, домати и т.н. с течен Ариел или капсули. Ще стане, ама друг път.
   И да. Сухите прахове са по агресивни, както към тъканите, така и към петната.

Последна редакция: нд, 05 юли 2020, 15:33 от geizer

# 98
  • София
Скрит текст:
https://m-az--jenata-bg.cdn.ampproject.org/v/s/m.az-jenata.bg/a/ … obriiat-izbor-%2F

Айде прочети това и пак пиши че говоря глупости. Сухите и течни прахове са с различно съдържание, и оттам и разликата в какво и как перат.
А и от личен опит мога с чиста съвест да кажа че между капсули, течен и сух прах Ариел има разлика в изпирането на определени петна.
Айде сега кажи пак че пера с некачествени препарати.

Деликатните тъкани нормално се обличат при определени обстоятелства. Я ела да изринеш обора или влез в градината да береш домати и ще те питам после как ще изпереш петната от трева, лайна, домати и т.н. с течен Ариел или капсули. Ще стане, ама друг път.
   И да. Сухите прахове са по агресивни, както към тъканите, така и към петната.
Занчи като пишеш такива глупости се аргументирай научно, а не да ми цитираш постове от "аз жената". А относно кой колко изпира - пера основно с течни, прахообразен ползвам един - два, макс. 3  пъти в годината, за разнообразие, да си ползвам функцията еко бабъл. Та съм наясно какво изпират. И друго - за качественото изпиране, освен качествен препарат е нужно и самата перланя да пере добре, щото всички мокрят дрехите и ги въртят, ама не всички изкарват петна например.
ПП темата е перланите, за перилните препарат има друга.

# 99
Написах го вече. Ако замърсяването ти е само от пот, мазнина и прахоляк може да си переш със течни. Ако дойдеш да изринеш обора, никакви течни и капсули няма да те спасят.
Потребителката се оплака че с течен не ѝ се изпира добре прането. И аз написах че прахообразните са по агресивни към петната. Не съм длъжна да се обосновавам с научни статии. Постнах първата на която попаднах, въпреки че това което говоря съм го чела на много други места, освен че съм го виждала и от личен опит тъй като редовно пера силно замърсено пране.
И теб не те видях да се обосновеш на научни статии, при все че ме обвини че говоря глупости.
А това как пере пералнята... Моята е Бош. Ако искаш може да ми напишеш че е калпава понеже не струва поне 2000€.
На потребителката също можеш да ѝ препоръчаш да си смени пералнята с такава. Щото нали това е единственият начин да имаш добре изпрано пране.

# 100
  • София
Виж за оборска тор не мога да кажа дали се изпира от течен, защото не съм пробвала, ама другите петна си излизат. А че има некачествени течни го казах вече, както има некачествени прахообразни и обратното. Но не е редно да заклеймяваш всички течни, защото подвеждаш потребителите.

# 101
Да, зависи кой какво замърсяване има по дрехите. За съжаление дори и качествените течни не се справят с определени замърсители.
Реално не знам и потребителката какво точно замърсявания пере, но все пак е по евтино да пробва първо с прах преди да реши окончателно да сменя пералнята.
Принципно и между различните марки качествени прахове има разлика.
Аз пера със  прах Ариел защото от всичко което съм пробвала най добре се справя с петна от тор, кръв, трева, повечето плодове, мазнина... Обаче той пък не ми изпра петна от лютеница и купешки нектар от праскови.  Може пък течния да изпира лютеница.

Последна редакция: нд, 05 юли 2020, 18:00 от geizer

# 102
Здравейте!
Преди 2 месеца си закупихме нова пералня candy 8кг. След изпиране на дрехите, забелязах ме, че не миришат на нищо, нито на прах, нито на омекотител. Старата пералня беше индезит и миришеха много. Първата пералня я пуснахме с дезинфектант, след това започнахме да перем.  Опитахме и варианта с оцет и сода на 90 градуса, но пак не миришат. След пране забърсваме гумата отвътре и отвън, капака е отворен  постоянно. Някой имал ли е същия проблем?

Последна редакция: нд, 05 юли 2020, 18:17 от anyelova

# 103
  • Пазарджик
Не ми се е случвало,но опитайте с таблетки от Лидъл за пералня.Опитайте също с  друг прах или омекотител.Успех!

# 104
Aз обаче в статията не видях да пише, че прахът пере универсално по-добре. Пишеше, че заради това и онова прахът изпира по-добре едни петна, а течните препарати поради това и онова перат по-добре други петна. И като цяло плюсовете за течните бяха повече.

# 105
Ами радвайте се, че плакне много добре.  Миризмата са молекули, отделящи се от останалия по дрехите препарат. Ако няма останал такъв, няма и миризма. Та ако дрехите си миришат на чисто нямате проблем, а се радвайте, понеже модерните перални са доста оскъдни при плакнене и затова миришат дрехите.

# 106
Прахът се справя добре с по- голяма гама замърсители. И с мазно, и с трева и т.н. Докато повечето течни не се справят с тревата например, заради химическото им съдържание. Те са измислени за да не увреждат по фините тъкани и затова и химикалите във тях са други. За сметка на това са по щадящи за дрехите.
Затова като се пере трябва да се прецени и замърсяването какво е, и на каква температура ще се пере и какъв перилен ще се налее. Няма еднозначен отговор само прах или само течен. И аз за официални дрехи ползвам течен и 30%. За черни официални - течен за черни. Ама като видя че течния не е изпрал нещо добре, слагам прах или препарат за петна. Ежедневните само със прах, защото само аз си знам за какво иде реч Blush  Ама не сменям цялата пералня защото нещо не се е изпрало със течен.
Течният е хубаво нещо. Щадящ за дрехите и в някой случаи и за пералнята. Но с някой видове замърсяване просто не се справя.

# 107
Ами да ви кажа туко що избрахме с ариел капсули и миришат даже неприятно. Мислим, че е друг проблема. Благодаря ви все пак.

# 108
Съвет относно петната. Който иска да опита и да напише след това мнение в темата. Мисля, че ще е полезно.

# 109
Ами да ви кажа туко що избрахме с ариел капсули и миришат даже неприятно. Мислим, че е друг проблема. Благодаря ви все пак.
Проблемът ви е, че пералнята пере добре, а вие си искате неизплакнати дрехи, както са били със старата пералня. Продължавайте да ѝ сипвате оцети, соди, даже сода каустик сипете за разкош и може скоро да се рзвали, че да рахатясате.

# 110

Да миришат на лошо е съвсем различно от да не миришат на нищо. Ама и вие сте я тъпкали с какво ли не, почакайте да се отмият всички тези неща. Може и някой маркуч или пластмасов детайл да сте повредили.

# 111
Ами дезинфектанта си е за пране. Един единствен път сме го правили това със содата и оцета, и беше преди 1 месец и половина. Не можем да разберем дали има някакъв проблем или няма.

# 112
Изгорял ви е нагревателя

# 113
Изгорял ви е нагревателя

Има такъв момент всъщност.
Аз бих проследила дали загрява при пране.

# 114
Ако се чуди как да провери без да отваря нагревателя о да го измери, просто да пусне пране без прах на 60, 90 градуса и да пипне дали е топло "стъклото" когато е с горещата вода.
Но това с непрането и мириса на мръсно само на това ми прилича.
Нов нагревател е от 10 лв на горе. Добре е при закупуване да си носиш този с теб, защото ти трябва абсолютно същият, като освен дупките и размера му, добре погледни и гумата на него да е със същата форма и тнт.
В тубата има доста видеа за смяната.
Една сръчна жена може спокойно да си го смени сама. Ваденето може да е по-агресивно от показаните там. Снимай си кой кабел къде се включва когато отвориш преалнята, че после да не ги мислиш. Извади термостата целия, защото с новият нагревател не върви с термостат, дупка си е в която да върнеш стария.
Успех!
И надявам се да напишеш дали всичко се е оправило.

# 115
  • Варна
Да попитам и аз.
Пералнята е на 4 години, още е в гаранция.
Някъде миналата година забелязах, че на всяко 10-то пране се случва веднъж да не е изцедено и се налагаше да пускам допълнително програма за центрофуга.
Сега започна да го прави редовно, при това най-вече на програмата, която ползвам най-често. Иначе има една кратка програма на 15 минути, с която няма такъв проблем.
ММ почисти филтъра, вади и маркучите отзад.
Накрая извикахме майстор от сервиза, не бях вкъщи, не знам какво е правил, но ММ каза, че едва ли не цялата пералня е отворил, почистил, извадил една клечка за зъби, помпата била наред, не е открил никакви проблеми. Казал е да я почистим с лимонена киселина на високи градуси. Направих го една вечер и пуснах пране на другия ден и пак прането не беше изцедено. Иначе самата програма, която е само за центрофугиране, си работи нормално. Пуснах малко пране на кратката програма - изпра нормално.
Просто се чудя вече какво става, пак майстор ли да викаме... В програматора ли да е е проблемът?

# 116
Ами като дойде време за последната центрофуга седнете до ня и гледайте какво прави. Да не би да не си намества прането и да отказва центрофуга? Да не я препълвате? Да няма някоя много тежка дреха?
.

# 117
  • Варна
Ами като дойде време за последната центрофуга седнете до ня и гледайте какво прави. Да не би да не си намества прането и да отказва центрофуга? Да не я препълвате? Да няма някоя много тежка дреха?
.

Седяла съм да я гледам докато пере, да. Стига до момента за центрофугирането и си спира (на екрана изписва End, все едно е приключила работата си). Не я препълвам.

# 118
Киса, старата ми пералня отказваше да центрофугира на 2 програми и си мислех, че е развалена. Оказа се, че съм я приближила много близо до стената и няма достатъчно разстояние, така че маркучите били много притиснати. След като я издърпахме леко напред, се оправи.

# 119
  • Варна
И това не е причината при нас, има около 10 см разстояние от стената, маркучите не са притиснати.
Преди да я гледа майстор, пробвах и на други програми да пера - все същото...

# 120
Надявам се да ми помогнете със съвет. Пералнята ми е Канди, купена преди 24 години. Преди две години смениха лагерите. Не е създавала проблеми досега. Сега като започне да изплаква и започва леко да протича по фугата вода, като количество е малко водата, но мен ме е страх, защото преди няколко месеца наводних съседите /маркуча за изхвърляне на водата се беше извадил и водата течеше по пода/. Сега стоя до нея като изплаква и забелязах лекото изтичане на вода. Виках майстор, каза, че няма спукан маркуч и най-вероятно се получава конденз и затова изтича вода. Иначе пералнята ми пере, дъщеря ми ми каза да си купя нова, но и ако тя прави така, няма смисъл. А и като знам колко издържат новите перални... На някой случвало ли се такова сълзене и дали е от конденз? Преди не съм обръщала внимание

# 121
Може някъде да е корозирало нещо и да има малък отвор, или някое маркуче/уплътнение да е спукано... Според мен на тази възраст пералнята вече не е надеждна и си плаче за нова.

# 122
Знам, че е стара, но досега не е правила проблеми. А и майсторът близо час я гледа, отваря капака,  каза, че не вижда нищо спукано.

# 123
Знам, че е стара, но досега не е правила проблеми. А и майсторът близо час я гледа, отваря капака,  каза, че не вижда нищо спукано.
Горе до чекмеджето има един криво и дебело "съединение/маркуч", чрез което достига водата до чекмеджето.  Като остарее гумата и започва да прокапва. Не е конденз това.

# 124
Да викам ли майстора или да търся нова пералня? Това подменя ли се?

# 125
Всичко се подменя, но аз не бих инвестирала нито лев повече в толкова стара пералня.

# 126
Огледайте добре чекмеджето на Кандито.
Когато при мен протече, се оказа, че чекмеджето фабрично е лепено и някъде
се появила шупла. Минаха го с някакво лепило по ръбовете и спря да тече.

# 127
Здравейте,
Пералнята  Miele W Classic ми дава грешка F 138 . Свети ми да си проверя вход/изход вода. Цедките на входа ги почистих, филтъра проверих, не намирам причина. Из форумите прочетох, че на една жена това се е получило от наводнение.
Аз прах една възглавница и много ме съмнява пяната да е преляла през чекмеджето, защото наоколо беше мокро.
Има ли комбинация от копчета за изчистване на грешката, или сама ще се изчисти, ако реши да тръгне пак.
Ако до утре не се поправи, ще трябва да викам техник.

# 128
Опитайте да я изключите за десетина минути от контакта и после пак я включете.

# 129
F138 според форумите за ремонт означава че в дъното на пералнята е попаднала вода и се активира защитата. Няма да се изчисти грешката докато тази вода не се премахне. Най-добре е пералнята да се отвори и да се подсуши дъното, а когато няма вода да се пусне цикъл и да се наблюдава от вътре откъде първоначално е попаднала тази вода там, теч ли има от някъде или нещо друго. Ако тази вода е малко тя след няколко дни има шанс сама да се изпари и пералнята да тръгне. Може и да наклоните пералнята под ъгъл ако може от някъде да изтече насъбраната вода.

# 130
И аз си мисля, че се е понамокрила, има малка локвичка наоколо. Ще се опитам да я наклоня.
С изключването пробвах десетина пъти.

Да споделя след вчерашните неволи - снощи наклоних пералнята, учудващо доста вода изтече. Сутринта я пускам и грешката я няма. Довечера трябва да пере.
Благодаря ви!

Последна редакция: вт, 14 юли 2020, 09:31 от vion

Общи условия

Активация на акаунт