Отглеждане на бебе лястовичка

  • 6 475
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Не знам дали тук е точното място да пиша относно това, но все пак...Попринцип на нашата тереса има няколко гнезда, в които живеят лястовички.Предишната нощ валеше силен пороен дъжд и на сутранта видях, че две от гнездата за паднали. За съжаление, имаше две умрели бебчета, а другото беше живо. Веднага го прибрах вкъщи и му дадох да пие вода.Нямах си никаква идея как трябваше да се грижа за него, тъй като, първо, че гнездото му вече беше паднало и второ, дори и да не беше, нямаше как да го върна обратно,защото живея в блок.Потърсих в интернет и разбрах, че трябва да го храня на 1-2 часа с бели червеи, но беше неделя и нямаше как да отида до ловно-рибарския магазин.Затова сварих едно яйце и му дадох малко от сварения жълтък(това също го бях прочела), но въобще не яде - явно, защото беше много уплашено. И така на следващия ден веднага на сутринта купих белите червеи, разрязох няколко на две и ги смесих с човешка слюнка(пак го прочетох).Но уви,пак не яде.Много е уплашено и стресирано - колко ли пъти не опитах с пинсета да го нахраня , спря и вода да пие. Когато протегна ръка към него, за да го взема или да го погаля, то бяга към ъгъла и не спира да писука. Мислих си даже да го водя на ветеринар, но едва ли ще стане тази работа. Много ми е тъжно за горкото птиче - нито се храни, нито пие вода, но какво друго мога да направя. Не спирам да мисля за него.Моля, дайте ми някакви съвети.Всеки един коментар би ми бил полезен. Много благодаря!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 258
Пишете на спасителен център за диви животни ,, Зелени балкани,, в гр. Стара загора, мисля че те помагаха на птици в беда.

# 2
  • Мнения: 25 568
Ако намерите:

· малко на пойна птица (кос, синигери, зеленика, щиглец) - потърсете гнездото в клоните на най-
близкото дърво, храст или по околните постройки. Ако го откриете и то е достъпно за вас,
върнете малкото в него.

· млада вранова птица (гарван, сокерица, сива врана, сврака, чавка, посевна врана, сойка), както
и млада сова (горска ушата сова, чухал, бухал, забулена сова, др.)
паднала на земята качете я
на висок клон на някое близко дърво, в района в който сте я намерили.

· млада лястовица, паднала от гнездото – намерете което и да е достъпно за вас гнездо на
лястовичка от същия вид и поставете малкото/ите там.


· бързолет, включително и възрастен– ако птицата е без видими наранявания вдигнете я и я
поставете на вертикална повърхност, или леко я подхвърлете във въздуха няколко пъти.
(Причината птицата да не може да излети от земята са късите и крака и разположението
на крилете. Тъй като тези птици са скални видове, то те прекарват голяма част от
времето си в летене, или кацат на отвесни повърхности, от където се отблъсват лесно.)

· прилеп на земята – ако е през деня – приберете прилепа на тихо и тъмно място, най-добре в
кутия. Освободете го привечер, като го оставите високо, на вертикална повърхност – тераса,
друга сграда. (Прилепите, също като бързолетите, са скални видове, и не могат да
излитат от хоризонтални повърхности).

· малко на щъркел в пухово оперение, вероятно то е избутано от другите щъркелчета. В случай,
че гнездото е на електрически стълб, потърсете помощ от местното електроразпределително
дружество чрез кмета на населеното място, за да бъде върнато обратно в гнездото при
родителите му. (За полуоперените пораснали малки това не важи, тъй като е възможно
останалите да паднат от гнездото, от стреса при подхождането ви към гнездото).

· Щъркели през зимата - често една или няколко птици остават за по-дълго в България на места,
където има достатъчно храна – обикновено край реки и язовири. Ако едно място е с достатъчни
запаси от храна, е възможно птиците да се задържат по-дълго там, а понякога и цялата зима.

# 3
  • Мнения: 1 353
Свържете се с фондация "Дивите животни"
https://wildanimals.bg/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8
https://www.facebook.com/DiviteJivotni/

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 22:27 от d0ra

# 4
  • Мнения: 1 234
Не знам за Зелените или фондацията за животните доколко се занимават с това, мисля че най-големи специалисти са БЗДП /Българско дружество за защита на птиците /, според мен към тях трябва да се обърнеш

# 5
  • Мнения: 1 353
"Дивите животни"помагат. Ако нямаш възможност да занесеш животното, изпращат човек да го вземе и да им го занесе.

# 6
  • Мнения: 1 234
Току що се консултирах, центъра в Стара Загора има най-голямата база за спасяване, отглеждане и т.н. БЗДП-то са повече по научната част

# 7
  • Мнения: 2
От авторката:
Днес е третият ден, откакто гледам лястовичката и искам да кажа, че вече се пристраши и започнах да й давам по 7 седем червея през 2-3 часа. Надявам се да оцелее и да може след време да намери своя път. Благодаря на всички за отговорите! ☺

# 8
  • Мнения: 245
Здравейте! Преди 2 години отгледах едно лястовиче. Беше оцеляло само то. От Зелени балкани ми казаха, че не могат да го поемат, посъветва ха ме да го пробутам в друго гнездо.... но наоколо нямаше, пък и са на високо. Същата вечер го сложих в малка купичка за кучешка храна, постлана със сено и купичка та поставих в голяма картонена кутия с надупчен капак. Изловихме няколко мухи и пеперуди и напълни тумбака. Следващия ден купих и бели червеи и така... Важно е червеят да е пораздробен, така бях чела. Също с палки ловихме мухи и други насекоми. Буквално на 20 мин го хранихме. Пътува с нас, курдисан в кутията.,даже го водихме на Кръстова гора. Лесно става храненето със зъболекарски пин сети. Накрая нашето Чъки порасна, взе да кръжи в стаята, да чурулика радостно. Кацаше по главите и ръцете ни и след няколко дена го пуснахме на свобода. Изобщо не се замисли, като хвръкна. Много, много светъл спомен ми е Чъкито. На следващото лято една лястовички много пъти Кацаше на вратата на къщата ни и чуруликаше, даже влезна няколко пъти в коридора и ние вярваме, че това е нашето "гардже"
Извинете ме за правописните грешки, но нямам време сега да редактирам.
Успех желая на авторката!

Общи условия

Активация на акаунт