Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: X
Темата е провокирана от тази статия. Интересно сред кого са правили изследването, не само защото процентите, подкрепящи някакви... странни идеи са страшно високи, а и защото половината респонденти са повлияни от конспиративни теории (пак оттам). Сериозно ли толкова българи не разсъждават?

# 1
  • Мнения: 1 541
Само 45% ли? Трябваше да са поне 80%. Професор Иво Христов е умен човек, надушва точните числа по-добре от всякакви социологически агенции.

# 2
  • Мнения: X
Гал, не само сред българите, а изобщо сред човешкия род, единици са индивидите, които разсъждават. Единици са тези, които не са склонни да подарят (именно подарят) свободата си на някой диктатор срещу пълен корем, удобно настанен задник и успиващ шепот "Всичко ще е наред, ти само слушкай, папкай и спинкай".

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 385
Е, ама явно 55% не предпочитат.

# 4
  • София
  • Мнения: 16 193

1. Липсва автор. 'Щото те, статиите, сами си се пишат.
2. Липсват точните дати на провеждането на полевата работа, което навежда на мисълта, че е бил целия месец март. След 13 март CAPI-тa бяха забранени със закон, което обяснява прехода към CATI (а там как се постига стратифицирана извадка по региони, при положение, че се набират случайни  мобилни телефонни номера, би било чудесно полякът-автор да обясни).
3. Липсва името на фирмата, провела полевата работа в България. Удобно.
4. А да задаваш  политически въпроси по време на Извънредно положение и да екстраполираш изводи към нормална политическа и икономическа обстановка е пълна липса на професионализъм.


# 5
  • София
  • Мнения: 8 561
Точно в извънредна обстановка според мен много добре можеш да видиш последиците от наблюдавани трендове.
Ето линк към оригиналния текст на Globsec: https://www.globsec.org/wp-content/uploads/2020/06/Voices-of-Cen … _read-version.pdf - според мен статията в Webcafe не е подписана, понеже не е авторски материал, а препредадена информация (вероятно е от някое прессъобщение).
Не разбирам особено от социологически проучвания (участвала съм в няколко като анкетьор, но беше отдавна), нямам идея къде се нареждат тези Globsec в бранша и доколко са достоверни (прави ми впечатление, че не са описали метода на проучването, а това винаги ме кара да си имам ендо наум).

Но съм убедена, че резултатите са горе-долу вярни за България. Просто съм old enough to remember Simple Smile Помня как искахме да сме в ЕС, помня как се радвахме за членството в НАТО, помня гладните години и режима на тока, помня София без метро, разни такива неща. И виждам как днес са забравени тези уроци, как хората отказват да си търсят правата и да настояват за отговорност на управляващите. Виждам как се маскират някои антидемократични идеи като "традиционни ценности" или "патриотизъм", как БПЦ влиза в управлението на държавата (която уж се води светска), виждам даже възраждане на финансовите пирамиди от едно време! И познавам вече твърде много интелигентни хора, които изгубиха ориентация в хаоса от фейк и истински новини, отказаха се да си засичат информацията, започнаха да отричат съществуването на COVID-19 понеже не правят разлика между провал на НОЩ и медицинската заплаха... Мисля, че дори интелигентните хора вече са изморени. Мисля и че това е целта на тази скрита война за внимание. И дори процентите в проучването да не са съвсем точни, изводите не са сгрешени - поне по мой опит.

Последна редакция: ср, 24 юни 2020, 11:09 от ToniShu

# 6
  • Мнения: 40 834
Поредната сензация.  Не се знае точно как са формулирани въпросите, но се изтъпанчва гръмко заглавие.
Аз например също бих адмирирала малко здрава ръка, но в смисъл да се наложи контрол и законите наистина да се спазват. Да се глобяват кучкари, да се глобяват наред тарикати като Тити Папазов и т.н. За въпросните тарикати и кучкари това сигурно е загуба на свобода, ама за мен си екстра, ако я загубят. Приветствам и камерите по улиците, макар за някои и това да е загуба на свобода. Да де, ама ако нямаше камери много вероятно Милен Цветков щеше да излезе виновен или най-малкото съпричинител на катастрофата. Приветствам всякакви мерки за контрол и санкциониране на нарушенията на правилата. Но не мисля, че това ме прави привърженик на авторитаризма.
Но има и друго - нашият народ е склонен да стоварва неблагополучията си на чужда глава и да търси вината у другиго. И понеже масата са неудовлетворени от живота си търсят вината в управлението и понеже сега е демокрация, явно диктатурата ще да е по-добра. Когато имахме диктатура беше обратното, впрочем. Същите тези хора обичат и сигурната кошара, пред свободната конкуренция - някой да им казва какво да правят и да им гарантира сигурност. И мнозина хранят носталгия към соца, когато всички бяха еднакво бедни (по малко усещане за малоценност у посредствените), нямаше грижа за намирането на работа (Партията ти я намираше, даже насила), и цените бяха ниски. И тази носталгия изтрива негативите и преекспонира позитивите. Много млади, които даже не знаят какво е било, също попиват и се надъхват.  И някак се пропуска, че за кола се чакаше десет години, за апартамент и повече, че накрая вземаш каквото ти дадат, че и да си способен това не ти носи позитиви, а само носиш на гърба си посредствените, че цените бяха ниски, ама и заплатите също, а и пенсиите съвсем не бяха ларж, че не можеше да се пътува, не можеше да се следва в чужбина, не можеше... Ама това се изпуска и се привиждат някакви розови действителности.
Та така, колкото и да е нагласена анкетата, има го и този момент, че от цяла Европа нашият народ е най-силно формиран от социализма, с най-силни леви меччти и с най-пасивната и завистлива душа.

# 7
# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 14 385
Та така, колкото и да е нагласена анкетата, има го и този момент, че от цяла Европа нашият народ е най-силно формиран от социализма, с най-силни леви меччти и с най-пасивната и завистлива душа.
Това за формирането и завистливата и т.н. душа е извод въз основа на резултата от анкетата, или по друг начин го установяваш? Grinning

# 9
  • Мнения: 40 834
Та така, колкото и да е нагласена анкетата, има го и този момент, че от цяла Европа нашият народ е най-силно формиран от социализма, с най-силни леви меччти и с най-пасивната и завистлива душа.
Това за формирането и завистливата и т.н. душа е извод въз основа на резултата от анкетата, или по друг начин го установяваш? Grinning

Не, няма общо с анкетата. Животът  ми го е показал. Ами то коя държава има виц като този за българския ад, където нямало дяволи за пазачи? Кой народ има поговорка "Че си запалим къщата, та да изгори на Вуте плевнята"? Кой народ не смее да се похвали да не му завидят, а на въпроси от типа "Как си?" отвръща с уклончивото "Абе, не се оплаквам"?  В напредналите държави ако съседът се издигне и замогне това е стимул за другите и те да се замогнат, а у нас е стимул да го смъкнат обратно долу, а ако не могат поне да го очернят. И няма друг народ в ЕС, който толкова да си мечтае да се върне соцът, когато мед и мляко са текли.

# 10
  • София
  • Мнения: 8 561
Благодаря, Sharky Simple Smile Аз затова казвам и че не се доверявам на polls безкритично, особено като не съм наясно кой какъв имидж има в бранша. Все пак това е вид статистика, а там има значение как е събрана и кой/как я тълкува. А в момента, според мен, точно такива fake polls са си бизнес не по-малък от този с fake news. Факт обаче, че ако погледнеш на какво (и как) реагира или не реагира българинът в последната година, нещата не са на добре.

ЧС, бих казала, че нашият народ по-скоро е силно ДЕформиран от социализма Simple Smile И не е чак така изключително злобен... по-скоро е беден, неграмотен, отчаян и сплашен. Доколкото виждам и разбирам от приятели и колеги, навсякъде в Източна Европа се усеща влиянието на популистките атаки; но ние тук сме особено податливи, защото сме необразовани и обезверени; и така и не видели нормална демокрация, в която всички са равни пред закона и имат равен шанс за просперитет. Никой така и не обясни на българите, че демокрацията иска усилие от гражданите, иначе се изкривява и вече не е демокрация...

Последна редакция: ср, 24 юни 2020, 11:48 от ToniShu

# 11
  • Мнения: X
Чували ли сте за науката "Управление на масите"?
Такива статии се пишат от хора разбиращи материята.

# 12
  • Мнения: 10 794
Ако авторитарния лидер ще вкара малко закон и ред в тоя наш разграден двор, защо не... В България демокрация е равна на свободия, което не е ок за мен.

# 13
  • Мнения: X
Ако авторитарния лидер ще вкара малко закон и ред в тоя наш разграден двор, защо не... В България демокрация е равна на свободия, което не е ок за мен.
В момента лидерът е авторитарен.
Нещо да се е подобрило?

# 14
  • Мнения: 40 834
To, ако се случи на свестен лидер, монархията е най-доброто управление. Бедата е, че трудно се случват такива. А и да се случат, лека полека се развращават от властта. И Хенри 8, и Нерон, и Тиберий са били много готини в началото на управлението, после са изперкали... Пък и не се знае децата им какви ще са. Затова демокрацията е за предпочитане - не е най-доброто, но не е и толкова зле и е общо взето едно и също и предвидимо във времето. Обаче ако чипът на демоса не е стока, и демокрацията ще е такава Wink

# 15
  • Мнения: X
Голяма страна се оправлява трудно. Изброените от теб са императори.

Предпоследния ни монарх Борис трети е бил готин до край.
Един лидер трябва да е авторитетен, не авторитарен.

# 16
  • София
  • Мнения: 8 561
Да, де, но ако един демократичен лидер е авторитетен, той пак е готин. Разликата е, че в демокрацията има елемент на рестрикция над неограничената власт и работи за изпълняване волята на народа. То затова и ние не живеем в демокрация - тук взаимните рестрикции между трите власти не съществуват, а народът е безгласна буква. Само не знам има ли все още достатъчно голяма критична маса, която да го осъзнава и да насочи критиката си към "лицата" вместо към демокрацията като система (и тази липса на такава критична маса май води и до успеха на популизма и конспиративните теории, както и до много други негативи).

# 17
  • София
  • Мнения: 16 193
Голямата критична маса трябва да е достатъчно образована, за да разбира.

# 18
  • Мнения: X
Не стига само образована, трябва и малко от малко акъл да има. А той точно липсва. Дипломи има.

Последна редакция: чт, 25 юни 2020, 10:27 от Анонимен

# 19
  • София
  • Мнения: 8 561
Аз точно това имам предвид - от необразовани хора няма какво да се очаква. С уточнението, че за мен образован не е човек с диплома, а реално образован. Колко да са такива хора у нас? И след като са малко, и след като е кауза пердута да се мъчат насила да издърпат територията от калта... е, управниците ни какви да са, пък демокрацията ни каква да е (и с цар да се сдобием - все тая). Напоследък си мисля, че тука трябва ново Просвещение да се случи.

# 20
  • Мнения: 40 834
Не стига само образована, трябва и малко от малко акъл да има. А той точно липсва. Дипломи има.

Както се казва, common sense is not common at all Wink

# 21
  • Мнения: 1 541
Да, де, но ако един демократичен лидер е авторитетен, той пак е готин. Разликата е, че в демокрацията има елемент на рестрикция над неограничената власт и работи за изпълняване волята на народа. То затова и ние не живеем в демокрация - тук взаимните рестрикции между трите власти не съществуват, а народът е безгласна буква. Само не знам има ли все още достатъчно голяма критична маса, която да го осъзнава и да насочи критиката си към "лицата" вместо към демокрацията като система (и тази липса на такава критична маса май води и до успеха на популизма и конспиративните теории, както и до много други негативи).
Тук може да се разгледа и липсата/наличието на малка, но пределно критична маса от хора, когато не е налице голяма такава.

# 22
  • Мнения: X
Има критична маса, но е разхвърляна по партии и партийки. Отделно ръководителите от една партия често си противоречат и объркват избирателите.

# 23
  • София
  • Мнения: 8 561
Тук може да се разгледа и липсата/наличието на малка, но пределно критична маса от хора, когато не е налице голяма такава.
Аз като я разглеждам тази маса (според мен има такава), все не виждам полезен ход - мнозинството си предпочита авторитаризма Simple Smile

# 24
  • Мнения: 1 541
Тук може да се разгледа и липсата/наличието на малка, но пределно критична маса от хора, когато не е налице голяма такава.
Аз като я разглеждам тази маса (според мен има такава), все не виждам полезен ход - мнозинството си предпочита авторитаризма Simple Smile
Мнозинството може и да не харесва италианска кухня. Това обаче не означава, че не може да ядем пица Wink

# 25
  • Мнения: 8 982
Аз точно това имам предвид - от необразовани хора няма какво да се очаква. С уточнението, че за мен образован не е човек с диплома, а реално образован. Колко да са такива хора у нас? И след като са малко, и след като е кауза пердута да се мъчат насила да издърпат територията от калта... е, управниците ни какви да са, пък демокрацията ни каква да е (и с цар да се сдобием - все тая). Напоследък си мисля, че тука трябва ново Просвещение да се случи.
Образованост е да знаеш,че доматът е плод. Интелигентност е да знаеш,че домат не се слага в плодова салата.

Това "изследване" е общи приказки... Трябва да се зададе на българите само един въпрос:"Искате ли оставката на Борисов?" Огромно мнозинство от българите ще отговорят с "Да" на този въпрос. И тогава внушението,че българският народ искал авторитаризъм ще отиде "на кино". Огледайте се около себе си. Нима не виждате,че повечето българи са инати и темерути,които мразят някой да им казва какво да правят?! Сред такава масова нагласа е невъзможно да вирее авторитаризъм.

# 26
  • София
  • Мнения: 8 561
Е, как да е невъзможно, като Тато беше на власт десетилетия. Неговото какво беше според теб?

Аз си мисля, че правилният въпрос, който да се зададе на българите е: "ОК, сваляме и това правителство/тази партия/този лидер. Какво искате да правим след това?". Защото Борисов не е болест - той е симптом (и не само той, а също и други преди него). Но това си е според мен.

П.С. Да знаеш, че домат не се слага в плодова салата не е интелект, според мен, а жизнен опит. Интелектът се развива освен с личен опит, и с образованост - да знаеш какъв е бил опитът и на останалите хора по света, пък да вземеш да се поучиш и от него, освен от собствения си.

Последна редакция: нд, 28 юни 2020, 10:55 от ToniShu

# 27
  • Мнения: 40 834
Трябва да се зададе на българите само един въпрос:"Искате ли оставката на Борисов?"

Да, ама и това е лош въпрос. Защо на този въпрос пълният отговор би бил "Да, разбира се, ама ако го замени свестен човек". И тук идва трудното Wink Защото ако попитаме

"Искате ли да свалим Борисов и да го сменим с:
- Корнелия Нинова
- Мая Манолова
- ........
- По-добре да си седи, щото по-голям идиот ще дойде   "

Никоя от първите опции няма да има превес, а най-вероятно последната ще води убедително. И не само заради ГЕРБ-аджиите.

# 28
  • Мнения: 3 720
Не знам колко е достоверно проучването, но и аз съм от мнозинството. Никоя държава не се справи по-зле от нашата с демокрацията. Бойко бил авторитарен? Нека. В сравнение отпреди 5-10 години  по-се диша в родината.
Long live the King ахахаха.

# 29
  • Мнения: X
Честно казано, идеята да се чувствам доволна, че съм нахендрена на трън вместо на глог не ме кефи.

# 30
  • Мнения: X
Не знам колко е достоверно проучването, но и аз съм от мнозинството. Никоя държава не се справи по-зле от нашата с демокрацията. Бойко бил авторитарен? Нека. В сравнение отпреди 5-10 години  по-се диша в родината.
Long live the King ахахаха.
Да не мислиш, че е благодарение на неговото управление?

# 31
  • Мнения: 3 720
Може пък народа да се е променил към по-добро, а?

# 32
  • София
  • Мнения: 8 561
Не знам колко е достоверно проучването, но и аз съм от мнозинството. Никоя държава не се справи по-зле от нашата с демокрацията. Бойко бил авторитарен? Нека. В сравнение отпреди 5-10 години  по-се диша в родината.
Long live the King ахахаха.
Преди 5, че и преди 10 години все Бойко е на власт. И пак сме зле с демокрацията, даже ставаме все по-зле. Аз го усещам като почти да не се диша, явно с теб имаме различни критерии.
А представяш ли си някой читав неавторитарен лидер колко по-добър живот би могъл да ни осигури с тия еврофондове и тоя отворен пазар (трудов включително)?

# 33
  • Мнения: X
А, да си дойдем на думата, че Бойко Велики удари кьоравото с еврофондовете. Който и да беше това време на власт, щеше да е Велики заради еврофондовете.

# 34
  • София
  • Мнения: 8 561
Е, тя картинката е толкова ясна.. Simple Smile Даже, според мен, който и друг да беше на власт и с достъп до еврофондовете, щеше да постигне много по-добри резултати. Той затова и вечно ще е разкрачен между Изток и Запад (нищо, че ще иска да ни се представя като някакъв значим медиатор): много му харесва авторитарният режим от посока изток, ама няма пари да го направи без еврофондове тука (понеже всичко опоскаха ооще преди него), та му се налага и ЕС да слушка. Жалка история.

# 35
  • Мнения: X
Може пък народа да се е променил към по-добро, а?
Народа си е същия. Би ли казала с какво точно ти се подобри живота благодарение на Борисов?
"Бизнес не се прави с политика и не се изнасят капитали от страната" - Пенчо Семов
От преди да падне комунизма се прави точно обратното, през последните 10 години най-вече.
А, да си дойдем на думата, че Бойко Велики удари кьоравото с еврофондовете. Който и да беше това време на власт, щеше да е Велики заради еврофондовете.
Така е независимо от резултатите.

Общи условия

Активация на акаунт