прибирaне от чужбинa без пълномощно

  • 2 411
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 947
Да, в България, щом бащата е вписан в свиделството за раждане, то няма нужда от никакви други припознавания вече. Момичето не казва как е в свидетелството на нейното дете, но предполагам че мъжът е вписан като баща. Ако не е, тогава по-добре. Когато раждаш и живееш в чужбина, особено с баща чужденец (т.е. местен за там), за съжаление е по-трудно, ако искаш да се разделиш и прибереш с детето в България. Дано не се стига до там.

# 46
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Тя и детето са с българско гражданство.
Не са австрийски граждани.Бащата също.
И аз мисля,че българските граждани имат правото да се приберат в България.
Разбира се, редно е да уведоми бащата и да получи неговото съгласие.

Тя каза,че свекървата се обаждала от Кипър.
Ако се е омъжила за кипърски грък или турчин,съвсем нормално е отношението на чичото.
И гърците и турците държат много на семейството.
Роднинските връзки са много важни.
За това чичото гледа на племенника си ,като на свое дете.

# 47
  • Мнения: 6 622
Мъжът ти с какъв произход е? Окончателно ли искаш да се разделите или само да го сплашиш?

# 48
  • София
  • Мнения: 12 653
По моите критерии и българите държим на семейството.
Дъщерите на сестра ми и сина на брата на мъжа ми ги броя за свои деца. Внуците на сестра ми ги приемам за мои внуци. Моите деца обожават леля си и чичо си. Аз съм близка с лелите и братовчедите ми. Моите дъщери се разбират с братовчедите си като братя и сестри.
Всеки си знае дома, домакинството и собственото семейство, но това не пречи да имаме разбирателство и обич в разширеното семейство.
Изобщо не разбирам терзанията на авторката. Разбира се, ако имат скандали с мъжа й, неразбирателство, да. Но да лиши един мъж от детето му, защото роднините му обичат детето, ми е крайно непонятно.

# 49
  • Мнения: 9 290
По моите критерии и българите държим на семейството.
Дъщерите на сестра ми и сина на брата на мъжа ми ги броя за свои деца. Внуците на сестра ми ги приемам за мои внуци. Моите деца обожават леля си и чичо си. Аз съм близка с лелите и братовчедите ми. Моите дъщери се разбират с братовчедите си като братя и сестри.
Всеки си знае дома, домакинството и собственото семейство, но това не пречи да имаме разбирателство и обич в разширеното семейство.
Изобщо не разбирам терзанията на авторката. Разбира се, ако имат скандали с мъжа й, неразбирателство, да. Но да лиши един мъж от детето му, защото роднините му обичат детето, ми е крайно непонятно.
Всичко идва от пандемията и обсебеността на някои майки към бебетата. Това се случва и когато майката с бащата сами гледат бебето и контактите с роднини са веднъж на високосна. Тогава всички се възприемат като чужди и заразни. Нормална реакция е. Въпросът е, дали наистина това е проблемът или има още?

# 50
  • София
  • Мнения: 12 653
Племенницата ми роди баш по време на строгите мерки. Понеже едната ми дъщеря и другата племенница (сестра на родилката), си дойдоха от Италия, всички изкарахме карантината и после отидохме да намачкаме бебоците. И аз им виках "ох, на баба", а все още нямам внуци и съм далеч от бабешка възраст. Simple Smile
Не мисля, че тук това е проблемът.

# 51
  • Мнения: 5 225
В Aвcтрия cме, и детето е бългaрcки грaждaнин. Но не знaм дaли ще могa дa пътувaм c него и дa минaвaм грaници без тaзи деклaрaция
ще можещ да се прибереш, но няма да можеш да напуснеш България без декларация

# 52
  • Paris, France
  • Мнения: 13 877
Не виждам разлика в семейните връзки на гърци и турци и българските. Същото е.

Всички роднини искат да се нарадват на бебето когато живеят далече. Синът ми още беше в кувьоз, а от цял свят ни се обаждаха родата на мъжа ми и моята за да питат кога да дойдат. Сестра му взе почивен ден за да дойде в болницата да поседи при бебето, до кувьоза, държейки ръчичката му, още втората седмица. Свекърва ми постоянно питаше кога го изписват за да се метне на презокеански полет, а вече имаше две внучета. Баба ми чакаше на прага като заведохме бебето в София и щеше да дойде на летището, но нямаше да има място за всички в колата. Даже роднини мислели да идват с няколко коли.

Мисля, че е добре детето да познава роднините и да е в постоянен контакт с тях, особено в днешните малобройни семейства. В парижкия район има около 6 000 деца в домовете, които са големи и неосиновяеми, гледани са от майка и/или баща, но родителите са починали и няма жив и здрав роднина, който да поеме грижата за тях. Не сме вечни.

Ако нещо се беше случило с нас докато децата бяха малки, те щяха да идат точно при чичото, който ги мачкане и целуваше, защото той има условия и желание да гледа деца и беше сравнително млад.

В Aвcтрия cме, и детето е бългaрcки грaждaнин. Но не знaм дaли ще могa дa пътувaм c него и дa минaвaм грaници без тaзи деклaрaция
ще можещ да се прибереш, но няма да можеш да напуснеш България без декларация

Когато детето има постоянно местоживеене в чужбина декларация не е нужна. Гранична полиция проверяват в компютъра, но трябва да е регистрирано чрез консулството. Пътувала съм с жени, чиито деца са родени тук и тук си живеят и никой не им търси декларация като се узнае факта. Това е във връзка със свободното придвижване и заселване в ЕО. Конкретното дете засега живее постоянно в Австрия.

# 53
  • Мнения: 1 735
От Германия, Меминген, са ми искали пълномощно/разрешение от бащата за да се приберем в България. Това е по преценка на проверяващия и ако се усъмни, че напускаме държавата завинаги има право да поиска връзка с другия родител. Имах пълномощно, за всеки случай и на немски, казах и на проверяващия че мъжа ми е долу. Представих пълномощното, питах и от кога се иска за чужденци и ми се обясни горното. А той се е усъмнил понеже пътуваме с 2 куфара и с еднопосочен билет. 😉
Това обаче е възможно най лошото решение, но се надявам да помисли малко и да си подбира битките. Иначе и нашето семейство е много сплотено и въобще не мога да разбера оплакването. За мен такова семейство е щастие, но явно е млада мама и още е много вманиечена да се доказва като най добрата. Също (при брак или споделена грижа) бащата има точно толкова права колкото нея!

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 18:04 от Kaya

Общи условия

Активация на акаунт