Размер на главичка 16 месеца

  • 980
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 88
Здравейте! Имаме момче на почти 1 година и 4 месеца (ще навърши след дни) и се притесняваме за размера на главата му. В момента е 46,5см. При раждането, главичката беше 33см.

На последния преглед преди месец, педиатърът се колебаеше, дали да даде направление за рентгенография, за да се видят шевовет за евентуално преждевременно срастване. В крайна сметка, ни каза да отидем отново след 2 месеца, защото неврологично се развива съвсем нормално. Но от тогава съм доста притеснена и се чудя, дали да не потърсим и друго мнение.

Зная, че всяко детенце е различно, но бихте ли ме ориентирали какъв е размерът на главичките при вашите дечица на тази възраст? А и, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, ще бъда благодарна за мнение и съвети.

# 1
  • Мнения: 88
Дайте ръст, обиколка на гърди. Има дребни и едри деца, само с обиколка на глава нищо не можете да прецените. Моето 46 см обиколка на глава е имало на 6 месеца, при 47 гърди, 72 ръст. Последно имам записано на годинка 52 глава, 52 гърди, 83 ръст, след това глава не са мерили.

Благодаря Ви за отговора. В момента тежи 10.600, а височината е 85см. Гърдичките са 48.5

# 2
# 3
  • Мнения: 1 838
Дайте ръст, обиколка на гърди. Има дребни и едри деца, само с обиколка на глава нищо не можете да прецените. Моето 46 см обиколка на глава е имало на 6 месеца, при 47 гърди, 72 ръст. Последно имам записано на годинка 52 глава, 52 гърди, 83 ръст, след това глава не са мерили.

Благодаря Ви за отговора. В момента тежи 10.600, а височината е 85см. Гърдичките са 48.5

По принцип сте в нормите, може да е с по-фина структура детето. Ето таблица на СЗО. 44-50, средно 47см. https://www.who.int/childgrowth/standards/second_set/sft_hcfa_boys_p_0_5.pdf 

Имайте предвид, че в програмата, в която педиатрите попълват данните, има предварително зададен диапазон от стойности. Ако е под или над тях им излиза предупреждение (моето дете е по-едро и всеки път системата предупреждава). Работата на педиатъра е да прецени дали е проблем - според общото състояние, пропорции, съотношение ръст/тегло и т.н.. Ако сте дребнички или с фина структура с таткото, детето може да се движи в долна граница. Ние сме високи хора, нашето  е извън максимума. Не означава,че има проблем.

Последна редакция: нд, 28 юни 2020, 20:44 от crow

# 4
  • Мнения: 88
Дайте ръст, обиколка на гърди. Има дребни и едри деца, само с обиколка на глава нищо не можете да прецените. Моето 46 см обиколка на глава е имало на 6 месеца, при 47 гърди, 72 ръст. Последно имам записано на годинка 52 глава, 52 гърди, 83 ръст, след това глава не са мерили.

Благодаря Ви за отговора. В момента тежи 10.600, а височината е 85см. Гърдичките са 48.5

По принцип сте в нормите, може да е с по-фина структура детето. Ето таблица на СЗО. 44-50, средно 47см. https://www.who.int/childgrowth/standards/second_set/sft_hcfa_boys_p_0_5.pdf 

Имайте предвид, че в програмата, в която педиатрите попълват данните, има предварително зададен диапазон от стойности. Ако е под или над тях им излиза предупреждение (моето дете е по-едро и всеки път системата предупреждава). Работата на педиатъра е да прецени дали е проблем - според общото състояние, пропорции, съотношение ръст/тегло и т.н.. Ако сте дребнички или с фина структура с таткото, детето може да се движи в долна граница. Ние сме високи хора, нашето  е извън максимума. Не означава,че има проблем.

Много Ви благодаря за изчерпателния отговор! И аз гледах табличките на World Health Organization, според които си е в нормите. Но нашият педиатър ни даде тези, с които работят те (не зная, дали са валидни за България, или конкретно той работи с тези). На CDC са.

Иначе, таткото е висок, но е с фина структура, да. Аз също не съм дребничка, 169см. със средна стр-ра. Не съм едра, но и нямам фини кости. Надявам се малчо да е взел по-фина структура от татко си и затова да е така.

Педиатърът се отказа от задълбаване в размера на главичката, защото детенцето се развива съвсем нормално до момента и каза, че това е по-важно за сега, но исках за свое успокоение да видя и при други дечица как се развиват нещата.

Благодаря още веднъж!

# 5
  • Мнения: 1 838
Много Ви благодаря за изчерпателния отговор! И аз гледах табличките на World Health Organization, според които си е в нормите. Но нашият педиатър ни даде тези, с които работят те (не зная, дали са валидни за България, или конкретно той работи с тези). На CDC са.

Иначе, таткото е висок, но е с фина структура, да. Аз също не съм дребничка, 169см. със средна стр-ра. Не съм едра, но и нямам фини кости. Надявам се малчо да е взел по-фина структура от татко си и затова да е така.

Педиатърът се отказа от задълбаване в размера на главичката, защото детенцето се развива съвсем нормално до момента и каза, че това е по-важно за сега, но исках за свое успокоение да видя и при други дечица как се развиват нещата.

Благодаря още веднъж!
Ето и СDC графика и таблица, има лека разлика, но и там сте в нормите, и то не в минимума Grinning

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Нямам спомен от конкретни мерки, но моят син по принцип е с тясна глава. Беше на година и нещо като реших да му купя есенна шапка от кварталния магазин. Казвам размера на главата му и продавачката като зяпна "ааа, ама как, вие сте се объркали, те по толкова са 9 месечните" или нещо такова. Аз шок, ми притесних се, нищо че е продавачка, а не лекар. Еййй, после само гледах по площадката главите на децата, на всички ми се струваха големи, само на моя син малка. На консултацията споделих с педиатърката, тя само се захили. Щом в таблиците, дадени от момичетата сте в норма и още повече щом детето си се развива нормално значи всичко трябва да е наред. Но пък като ти е пуснала мухата лекарката, ми да ти даде едно направление, за да се успокоиш.

# 7
  • Мнения: 284
Здравейте! Аз имам 2 момченца, едното е на 4 години, а другото на 6.5 месеца. И двамата са родени с обиколка на главата 35 см. През първите 2 месеца главичните им нараства ха с по 1.5 см, след което растежа се забави. И при двамата обиколките вървяха под средната стойност за възрастта, но все пак в границите. Аз също се притеснявах и питах педиатъра много пъти. Според него всичко е наред. Баткото (4 години) е с обиколка 50 см. Малкият в момента с 42.5. На следващата консултация ще видя как се движим. Иначе в развитието няма забавяне 🙂

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 4 459
Моят син беше с 44 см на 2 месеца. Май се роди с 40 см. Ходихме 4 пъти на ТФЕ до 9 месечен. Генетично сме с големи глави от моя страна. Отчитайте  и това.

Общи условия

Активация на акаунт