Къде около Варна е най-чисто морето?

  • 2 137
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 7 987
Разбрах, че във Варненсокото езеро се спукали някакви тръби с отводни води преди време, та затова питам

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 15:19 от celika

# 1
  • Мнения: 2 039
Вчера бях на градския плаж,морето е кристално чисто.

# 2
  • Мнения: 12 473
На Кабакум също

# 3
  • Мнения: 46 510
Не съм чула за авария. И днес водата на централния плаж беше кристална. Нямам никакви забележки.

# 4
  • Мнения: 12 473
Имаше миналата есен, но сега пак я припомнят..)

# 5
  • Мнения: 2 063
Аварията не беше ли преди около месец Thinking Тогава и на централния водата беше много зле.
 Иначе и аз ходих преди два-три дни и наистина изглеждаше кристално чиста, но не посмях да се "топна".

# 6
  • Мнения: 18 498
Става дума за аварията с тръбата от Аспарухово и Галата.

Моят съвет е да ходите на извънградски плажове. Ако все пак трябва да сте в града - Южният традиционно е най-мръсен - това, за което сте чели миналия месец, си е там от над 20 години, така че по-добре на някой от плажовете на север от централния.

# 7
  • Мнения: 2 030
На Южния пясъкът е най-хубав, самата плажна ивица е широка, но не ходя там, защото водата не е чиста.
Тази година е кристално чиста сутрин на Северния и Централния.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Има ли много хора през седмицата? Другата седмица съм пуснала отпуска и искам да походим с дребното, но като се сетя каква гъчканица е обикновено...

# 9
  • Мнения: 2 063
През седмица не.

# 10
  • Мнения: 18 498
Вчера под бившия Пикадили парк беше гъчкано от 8 сутринта. Понеже там е плитко и подходящо за деца, сигурно четири пети бяха с малки деца. Обаче беше весело.

# 11
  • Мнения: 2 239
Изненадана съм колко малко хора само леко така са подочули за този случай. Личи си колко е било отразено в големите медии.

Не само, че е била спукана тръба, но е имало и страшно много мъртва риба, която сума ти народ засне по брега, но Басейнова дирекция "не успя да открие".

Накрая дори журналист, който разследваше случая "се удави" в района на спуканите тръби, където лично според мен никой не би влязъл да плува дори и да му плащат.


Аз бих пропуснала тази година почивката и посещенията на морето там.

# 12
  • Мнения: 402
За последно съм ходила във Варна 2007. Синът ми беше на 3. Водата кристално чиста, той се плацика, лапа вълни два дни. На втория ден вечерта се започна с едно повръщане, през нощта и диария. На другия ден искаха да го оставят в Света Марина на системи. Отказаха се, но трябваше там по определен начим да му се дават течности, за да не ги повръща обратно. Седмицата изтече  - нито е да оставаме, 4 дни бяхме заторени в хотела, нито да тръгваме да пътуваме с повръщащо дете. Дотам бях с българското черноморие. Ешерихия колите нямат цвят и мирис

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И сте сигурни, че е от морето? Защото стомашен вирус е доста по-вероятно да се хване от лапане на мръсни ръце, ядене на заразени продукти и т.н., отколкото баш от морска вода... Почти само на градския плаж ходя от 15-16 години насам, малкият също водя на градския, досега издънки не сме имали.

# 14
  • Мнения: 85
В Черно море теченията се движат от север на юг.
Така че можете да посещавате плажовете на север от Варна.

# 15
  • Мнения: 402
И сте сигурни, че е от морето? Защото стомашен вирус е доста по-вероятно да се хване от лапане на мръсни ръце, ядене на заразени продукти и т.н., отколкото баш от морска вода... Почти само на градския плаж ходя от 15-16 години насам, малкият също водя на градския, досега издънки не сме имали.

Абсолютно сигурна. По-малко от седмица, след като се прибрахме от злополучното море, съобщиха за открити Е-коли във водата

# 16
  • Мнения: 13 804
Да Mесечинке потвърждавам начисаното от vald. От морето е. И при моят син се случи същото след един дъжд ходихме почивните на плаж. Ден след това температура над  39. Поддържаше десет дена почти постоянно около 39.  Антибиотичното лечение на бактериалнат инфекция  продължи  14 дена, от които повече от седмица температурата не падаше независимо от антибиотика. Казаха да чакаме подобрение след седмица минимум .  Нея година заради дъждовете, каналите и тръбите които се изтичат към морето имаше поголовен мор от бактериални инфекции особено при деца. Това каза педиатъра ни. Прозрачна вода не значи чиста вода. От инфекциозното казаха да не се къпем по принцип поне три- четирин дена след дъжд.

# 17
  • Мнения: 46 510
В крайна сметка, водата е достъпна за всеки. Който се съмнява, може да вземе проба и да я пусне за изследване Simple Smile

За последно съм ходила във Варна 2007. Синът ми беше на 3. Водата кристално чиста, той се плацика, лапа вълни два дни. На втория ден вечерта се започна с едно повръщане, през нощта и диария...
До 5-6-годишна възраст дъщеря ми го караше задължително, веднъж лятото и веднъж зимата.
Никога не съм го свързвала с морето, защото си го караше и когато не сме на море.

Ако е било от фекални води и все още ги има, смятам, че всяка година трябва да се разболяваме, но не е така. Вече 10+ г., ходим на абсолютно същите плажове и никога никой от нас не се е разболявал от каквото и да е.
За мен това са съвсем нормални вируси, които всяко дете минава и израства.

П.П. Аз съм лежала през 1980 г. в болница на системи със същото, без да съм била водена никога на море.

# 18
  • Мнения: 18 498
Съветът, който е дала Ре ге - да се избягва къпане в морето особено след проливен дъжд, е много добър.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Незнам, аз не съм специалист, но съм чела, че морето се самопочиства и на практика няма как да се заразим от него. Сега пак рових, наличието на Ешерихия в морската вода е маркер за замърсяване, самата тя не е патогенна. Тя е нормален обитател на стомашно-чревния тракт. От друга страна при положение, че децата, че и възрастните постоянно си пипат лицето, ядат с немити ръце (това последното го наблюдавам всеки божи ден, дори и сега, когато особено много се агитира за хигиена и дезинфекция), децата си ги и лапат постоянно... Не мисля, че може да се проследи откъде точно е лепната заразата. Иначе за къпане след дъжд съм го чувала и аз, факт, че тогава водата се и размътва и замърсява стабилно, особено при силен дъжд.  24 часа мисля съм срещала като период за некъпане.

# 20
  • Мнения: 18 498
Като цяло морето се самопочиства, но течението често връща концентриран... материал, да речем на Южния плаж - сигурно доста хора ще си спомнят да са виждали... такива неща да се плискат с вълните на пясъка. И пак да кажа - имаше ги и преди, не е нещо ново.
Та те ще се разградят, но им трябва известно време.

# 21
  • Мнения: 4 589
Периодично се взимат проби от различните плажове и се оповестяват.. Колко са достоверни незнам..

# 22
  • Мнения: 3 927
Периодично на южния плаж плуват едни неща, чието място е в канализацията. Веднъж само преди много години направих грешката да отида на него и то с дете и 2 седмици след това чистих разстройство... Всъщност повече от 7-8 г. не стъпвам на плаж лятото - заради това, което съм видяла във водата последните 20+ г.

# 23
# 24
  • Мнения: 46 510
Всъщност повече от 7-8 г. не стъпвам на плаж лятото - заради това, което съм видяла във водата последните 20+ г.
Според мен днес има огромна разлика с положението от преди няколко години. Поне по това, което виждам, ходим всяка година юли и август.

# 25
  • Мнения: 890
За любителите на риба сред гостите на Варна:
Цитат
... Обаче има едно голямо НО .Всичката риба която хванах по светло беше с много надути кореми и пълни с черна тиня а тази от нощния риболов е счисти и розови черва и стегнато месо .Току  що я изчистих и разликата е голяма .Тази която я лових по тъмно явно е дошла от вън . Сега ще зарадвам моите ,,любими,, съседки клюкарки , отделям си няколко хубави риби и другото го раздавам .
ИЗТОЧНИК

# 26
  • Мнения: 2 030
Не знам дали е вярно. За всеки случай тази година не ям цаца с биричката. Който иска екологично чисти миди, ще си направи една разходка до Калиакра и до село Българево,  ще отиде да хапне в Мидена ферма "Дълбока".
В Дуранкулак, на къмпинг Космос има ресторант до морския бряг, но водата не знам как е.

# 27
  • Мнения: 3 927
Според мен днес има огромна разлика с положението от преди няколко години. Поне по това, което виждам, ходим всяка година юли и август.
Възможно е, спрях да ходя на градски плажове отдавна.
Таблицата на Лео потвърждава наблюденията ми - офицерски, южен са зле; Фичоза, Черноморец, Слънчев ден са добре.

# 28
  • Мнения: 13 804
Всъщност повече от 7-8 г. не стъпвам на плаж лятото - заради това, което съм видяла във водата последните 20+ г.
Според мен днес има огромна разлика с положението от преди няколко години. Поне по това, което виждам, ходим всяка година юли и август.

В какво се състои разликата , какво е направено за да я има разликата? Канализацията е същата, естествените харктерни варненски канали или дерета все така бълват отпадни води. Застрояването в районите с липса на канализация растат, подпочвените води характерни за варна никога няма да изчезнат. Нищо не се е променило. След миналата година няма да ходим и на Албена, с нейния син паспорт.

# 29
  • Мнения: 46 510
В какво се състои разликата , какво е направено за да я има разликата?
Сега водата е кристална, за разлика от преди. Не знам как и защо е станала така.
Всяка година ходя и нямам проблеми, нито някой от семейството ми. Това ми е напълно достатъчно Simple Smile

# 30
  • Мнения: 890
Да напомня, че видимо бистрата вода не е задължително да е безопасна, както и мътната непременно опасна. Освен това защитните сили на организма са строго индивидуални.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Разбира се, че е така, но едва ли и дума може да става за токсична вода в случая. Аз ходя само на градския плаж от много години, досега фалове не сме имали. И при положение, че плажът обикновено се пука по шевовете, а не се е натръшкала цяла Варна от чревни инфекции значи е по-скоро безопасно, отколкото супер заразно. Естествено, ако аз пострадам или някой от семейството ще разсъждавам иначе, но не мисля, че пътят на една чревна инфекция може категорично да бъде проследен до морето.

# 32
  • Мнения: 890
Ааааа... Варненци си имате имунитет към вашите бактерии, щото ви познават.

# 33
  • Мнения: 46 510
Да напомня, че видимо бистрата вода не е задължително да е безопасна, както и мътната непременно опасна. Освен това защитните сили на организма са строго индивидуални.
Разбира се. Но нали темата е да споделим личните си впечатления и опит?
Посочените показатели в таблицата също са ок за мен.

# 34
  • Мнения: 13 804
Ние сме семейство варненци,  четвърто поколение  и няма такова нещо като варненски имунитет. Може би по- скоро е правилно да се уточни  какво се има предвид под ходене на плаж и къпане. Погмуркайте се няколко часа в кристална вода на варненските плажове и наоколо , особено след дъжд (и ден два след ) това или ще сте или обринати, или с разстройство , или с бактериална инфекция. Както и че ако  именно вашия организъм не  реагира по този начин ,  това не значи че замърсяване няма. Примерно и пестицидите са невидими.  В случая обаче е излишно да се убеждаваме едни други. Аз лично знам каква е била водата преди 40 години и виждам какво се случва сега, знам как съм ходила да се гмуркам като  дете и какво става след къпане понастоящем. Не мисля да давам повече шанс на морето във варна и околията, както и да вярвам в реалността на данните на риокоз.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами мойто дете като влезе във водата започва пляскане, лигавене, едва ли има дете, което успява да не глътне или да не смръкне вода. И почти не излиза от морето, включително се оставя вълните да го въргалят по брега. Ми... Не искам да дърпам дявола за опашката, но нищо от описаното за обриви, диарии и тн не се е случвало на никой, когото познавам, слава Богу...

# 36
  • Мнения: 46 510
Погмуркайте се няколко часа в кристална вода на варненските плажове и наоколо , особено след дъжд (и ден два след ) това или ще сте или обринати, или с разстройство , или с бактериална инфекция. Както и че ако  именно вашия организъм не  реагира по този начин ,  това не значи че замърсяване няма...
Т.е. смятате, че дадената таблица назад е манипулирана? Ако е така, подайте сигнал, това е нещо много сериозно. А и както казах, всеки може да занесе проба без да казва нищо. Ние носихме за проверка от кладенеца на село, излязоха резултатите и си казаха хората, че не става за пиене, имаше сериозно замърсяване.

Разбира се, няма как да кажа за чуждия имунитет, просто споделям личния си опит, тази година също си се къпахме и двата пъти след дъжда.

Общи условия

Активация на акаунт