Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 6

  • 70 462
  • 766
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 272
ЗДравейте,търся  добра тава за лютеница -кръгла или продълговата с дръжки,от физически магазин в София или Благоевград. Да бъде емайлирана или стоманена ,без алуминиева такава.Благодаря за вниманието и съдействието !

# 391
  • Мнения: 6 874
Colibri, не че е много 4 от 9. Не е било достатъчно времето за да разпредели топлината по тигана, преди да се увеличи нагряването. Така в центъра топлината е станала много висока, докато към края тигана е бил все още студен. От голямата температурна разлика се е спукал. На снимката, която е публикувана в предишен пост на Desem добре се вижда, че доста е бил засилен котлона.
Освен това има голяма разлика между различните индукционни котлони, като технически характеристики. Случвало ми се е такъв директно да си включва термозащита, при работа с чугунен съд. Точно защото твърде бързо се вдига температурата.
Точно това е станало. Чугунът има по-ниска топлопроводимост и докато топлината успее да нагрее краищата центъра е бил силно нагрят. За разлика от стоманата или алуминия, чугуна е твърд и крехък и когато нагретия център е започнал да се разширява, а страниците не, напрежението го е пукнало. Ако беше стомана или алуминий те биха се изкривили при голяма температурна разлика. Чугуна и стъклото се пукат, защото не могат да се изкривят. А термозащитата на индукционните при чугуна се включва не заради скоростта на нагряване, а заради мощното инфрачервено излъчване на чугуна когато се нагрее, същото инфрачервено излъчване, което прави пържолите толкова вкусни върху чугунен тиган. Така както инфрачервените лъчи проникват в месото над тигана, така проникват надолу в котлона и нагряват датчика на защитата.

# 392
  • София
  • Мнения: 8 280
The_Third, вие видяхте?
Няма да се обяснявам пак, още повече, че и вносителят не е сигурен, че "точно така е станало".
Не отговарям и на преразказа с индукционния котлон - нямам, и не мисля да имам.

# 393
  • Мнения: 174
Привет, мисля да си взема грил чугунен тиган Лава, но не ми е ясно докато се загрява дали се слага мазнина или не.
На сайта на Лава пише:
При грил плоча или тиган, НЕ наливайте мазнина в тигана! Леко омазнете продуктите преди да ги сложите на грила. Ако се натрупа мазнина на дъното – изливайте я междувременно.
https://www.lavabg.eu/%D1%87%D1%83%D0%B3%D1%83%D0%BD-%D0%B8%D0%B … 0%B8%D0%B3%D0%B0/

обаче

Емайлираната повърхност не е подходяща за сухо готвене. По Ваш избор течност, мазнина, олио или масло трябва да покрива дъното преди нагряването да започне.
http://shop.gamaelit.bg/index.php?module=page&id=185

Също така тиганите с двуслоен емайл трябва ли да се омазняват и запечатват във фурната?

# 394
  • Мнения: 6 874
The_Third, вие видяхте?
Няма да се обяснявам пак, още повече, че и вносителят не е сигурен, че "точно така е станало".
Не отговарям и на преразказа с индукционния котлон - нямам, и не мисля да имам.
Какво да съм видял? Видях снимките и прочетох описанието на случая. Близко е до акъла какво се е случило. Не бил на максимална степен, а на 7. Аз нагрявам чугунените съдове когато ще са на котлон без вода на 1-2 степен или на минимум на газта и чак когато страниците започнат да парят увеличавам мощността. Ама някой си ги нагрявал на висока мощност. Ами да ги нагрява, ама после да не се чуди защо чугуна се е пукнал. На който му трябва бързо нагряване да си вземе алуминий или мед.
А за индукционните котлони го написах по принцип, а не за конкретния случай. А и то няма голямо значение, просто ако беше на индукционен вместо след 10 минути щеше да се пукне след 5.

# 395
  • Мнения: 2 131
Искам да попитам тук, макар, че знам, че има специална тема за хлебопекарни. Ползва ли някой от вас хлебопекарна на WMF? От какъв материал е кошницата, в която се пече хлябът? Не намирам нужната информация в сайта на фирмата.

# 396
  • Мнения: 18 542
Сдобих се с тиган от въглеродна стомана на De Buyer. Много съм доволна, почти нищо не залепва (след обработка), а ако останат парчеца се почистват много лесно. Ползвам го от няколко дни, все още не съм правила палачинки, но мисля, че няма да има проблем. Надявам се с времето да стане съвсем незалепващ.

Сега съм на лов за тенджери, но не ми се дават много пари, защото не съм голяма готвачка. Какво мислите за стоманените тенджери на Икеа? Гледам серията IKEA 365+ и SENSUELL. Втората е значително по-скъпа, дали си заслужава? Някой може ли да направи сравнение?

# 397
  • Мнения: 313
Здравейте! Предстои да се преместим в нов апартамент, където керамичният плот е само с 2 котлона и нито един не ми побира чугуните (емайлиран и грил на ИКЕА). Обмислям закупуване на отделен котлон. Сега в Лидл има индукционен. Разбират ли се индукцията и чугуните? Има ли нужда от подложка или въобще да не се захващам с индукция? Благодаря ви!

# 398
  • Мнения: 950
Ако е равна повърхността на съда,няма никакъв проблем.

# 399
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Здравейте! Предстои да се преместим в нов апартамент, където керамичният плот е само с 2 котлона и нито един не ми побира чугуните (емайлиран и грил на ИКЕА). Обмислям закупуване на отделен котлон. Сега в Лидл има индукционен. Разбират ли се индукцията и чугуните? Има ли нужда от подложка или въобще да не се захващам с индукция? Благодаря ви!

Чугунените съдове работят перфектно на индукция и няма нужда от подложка. Имам чугунена тенджера на ИКЕА, една на ВМФ и тиган.

# 400
  • Мнения: 26
Здравейте, можели мнения за комплект тенджери? Гледам в айко на берлингер, wmf и на тефал? Ще се ползват на индукционен плот

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 07:56 от FBID941453752576634

# 401
  • Варна
  • Мнения: 373
Здравейте! Предстои да се преместим в нов апартамент, където керамичният плот е само с 2 котлона и нито един не ми побира чугуните (емайлиран и грил на ИКЕА). Обмислям закупуване на отделен котлон. Сега в Лидл има индукционен. Разбират ли се индукцията и чугуните? Има ли нужда от подложка или въобще да не се захващам с индукция? Благодаря ви!

Чугун върху индукция - работи, без проблем. Чугун върху индукция от Лидъл (всеки ефтин котлон) = проблем.
Ефтините индукционни котлони имат много малък диск, който създава индукцията. Те са идеални да си стоплиш малко вода за чай или кафе. Толкова. Инвестирайте в сериозен индукционен котлон или защо пък не - газов.

# 402
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Аз за малък преносим индукционен съм доволна от този от Икеа, ползвах го 2-3години в квартирата. Единствения му недостатък беше, че чувах как се включва и изключва на ниски степени. Работеше и с една много малка тенджера, от много тънък материал. Сега го ползвам понякога на двора заъпържене на риба.

# 403
  • София
  • Мнения: 813
Скрит текст:
Сдобих се с тиган от въглеродна стомана на De Buyer. Много съм доволна, почти нищо не залепва (след обработка), а ако останат парчеца се почистват много лесно. Ползвам го от няколко дни, все още не съм правила палачинки, но мисля, че няма да има проблем. Надявам се с времето да стане съвсем незалепващ.

Сега съм на лов за тенджери, но не ми се дават много пари, защото не съм голяма готвачка. Какво мислите за стоманените тенджери на Икеа? Гледам серията IKEA 365+ и SENSUELL. Втората е значително по-скъпа, дали си заслужава? Някой може ли да направи сравнение?
Миоки, аз имам две тенджери от Икеа OUMBARLIG серията, желязна работа, много съм доволна. Аз ги предпочетох пред другите затова защото са с железен капак, могат и във фурната да се ползват, тези със стъкло и посредата с метал не ми харесват.
На SENSUELL имам тиган за пържене май се води, страхотен, много си го харесвам и него.

# 404
  • Мнения: 313

Чугун върху индукция - работи, без проблем. Чугун върху индукция от Лидъл (всеки ефтин котлон) = проблем.
Ефтините индукционни котлони имат много малък диск, който създава индукцията. Те са идеални да си стоплиш малко вода за чай или кафе. Толкова. Инвестирайте в сериозен индукционен котлон или защо пък не - газов.
[/quote]
Можете ли да препоръчате марка? Ако не ми се беше наложило да търся вариант, нямаше и да знам, че има самостоятелни и идукционни котлони 😂

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 16:42 от lisko3

Общи условия

Активация на акаунт