(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 466
  • 787
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 5 188
Да се похваля,  че засяхме червено цвекло и бяла ряпа 3 вида.
Надпреварата с времето по отношение на доматите при мен продължава чрез пръскане с нийм,  зехтин, сапун и сода.
Аксиоматичният ми списък ще започва с: Никакви доматени хибриди!

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 12:05 от ЗаСлон

# 151
  • София
  • Мнения: 24 839
Най-после да се похваля с първата откъсната чушка.
С доматите не напредвам- един червен, който ще откъсна ритуално привечер.
Но пък, до този момент съм ги пръскала 2 пъти със сода и веднъж подхранени с мая.
Зелени и здрави са, да не чува дявола.
Култуците, които засадих по  съвет от тук, дръпнаха много, вече имат цвят- един едър и сочен, не като на ранните домати.

# 152
  • Мнения: 5 997
Чушка и аз откъснах вчера принудително. Поповите прасета бяха пробили дупка. Продължават да прегризват коренчета пипер. Вече има домати и за консервиране предвид майската градушка.
 Аспержовия боб съм загубила та тази година май няма да се хапва, а ще го оставя за семе. Слагам за 3 път копър, краставици и червено цвекло. Никаква следа от тях.

# 153
  • София
  • Мнения: 5 188
Защо пък краставиците без следа... При моите пълчища мравки, краставиците поникнаха за дни, и навън, и вътре. Опитвай пак!

# 154
  • Мнения: 6 446
Доматите ми са разкошни. Добре хапнахме, още 2 седмици мъжете ми ще берат, после ще изоставим градинката на милостта на приятели за 3 седмици. Другата година ще намаля сортовете до 4 броя. 
Чушките са зле тази година. Тук-там има по някоя за салата или да натъпчем със сирене, но миналогодишния урожай не може да се стигне.
Краставици средна работа - късаме, но и купуваме. 
Боб има много, зелен и зрял, лежи и тежи. Сложих семена за втора реколта безколов, яко дръпна.
За проба отрязах листата на ягодите преди месец. Подновиха се,  тук-там цъфтят даже.

# 155
  • Мнения: 18 498
При нас единствено краставиците вървят, даже повече отколкото би предположил човек. Още една седмица така и ще сме на фазата "да не погледна краставица или корнишон повече". Обаче доматите - ръгби, биволско сърце и още един, който в момента не си спомням, - са зле, както и на всички, с които съм говорила. Идеал, два вида черита, няколко корена Сърцето на Албенга и рома засега вървят добре, но още не сме брали. От другите късам по 1-2 на ден, обаче дребни. Тиквички - нула, цъфтят и не връзват, и при мен, и при съседи и познати... Вчера сложих 10 корена за късни корнишони, и двайсетина гнезда боб, който дойде като дарение от една съседка Simple Smile Eдна друга съседка иска да ми дава разсад от ягоди през август, а аз нямам къде да ги сложа.

# 156
  • Мнения: 6 446
Ох, тиквички.
Установихме, че някой си бере от нашите тиквички,  предпочита раираните. Що бе? Поискай, ще дадем, много има, раздаваме щедро. Ама тъй да си късаш разбойническата... съседска работа е, със сигурност.  Нищо, да му е сладко.

# 157
  • Мнения: 18 498
Щом не са нахапани или нагризани, сто на сто е някой съсед.
Около нас една съседка и собственикът на един от магазините за хранителни стоки наблизо са забелязали котки да гризат краставиците им... различни котки, двамата не живеят близо един до друг.

# 158
  • София
  • Мнения: 24 839
Е, това ще го разкажа в подходящ момент.
Когато някой се изцепи, че само в България може да се случи.

# 159
  • София
  • Мнения: 714
Нашите краставици също са нападнати от котки , не съм вярвала ,че котките ядът краставици Joy Дано само да не обичат и домати , от тях имаме малко.

# 160
  • София
  • Мнения: 24 839
Предполагам, че котките ги ядат заряди водата в тях.
Сложете съдинки с вода и вижте какво ще стане.
Те и птиците кълват доматите по същата причина.

# 161
  • Мнения: 5 997
Точно затова вчера първо на салфетка и след като се уверих, че покълнват ги поставих на мястото им. Утре ще сложа и цвекло. Краставиците вече започват да прегарят, все още бера по 1- 2 кг.
 Тиквички вече не знам как да приготвям. Пържени, на руло със сирене, вчера видях и идея за блат за пица. В събота гриловах.
Котките обичат краставици. Спомням си от ученическите ми години на приятелка сиямката при нарязани краставица и луканка хукваше към краставицата, и с пъпеша беше същото.

# 162
  • София
  • Мнения: 24 839
Тази вечер направих "моите" тиквички и пак станаха добре.
Нарязват се на пръчици, подсушават се и се слагат в плик с брашно, като се разтръскват добре.
В купа слагаш 2 яйца+ ситно нарязан магданоз+ чесън на ситното ренде или на прах+ сол.
В друга купа- галета+ царевично брашно. Може и само галета.
Застилаш тавата с хартия за печене.
Изсипваш тиквички в яйцата, после галетата и редиш на един ред в тавата.
Поливаш отгоре с малко зехтин/олио.
Печеш на 250С.

# 163
  • Мнения: 2 091
Или на кюфтенца,стават страхотни.

# 164
  • Мнения: 2 516
Аз правя тиквички с корнфлейкс, горе долу по същия начин, който е описан по-горе Simple Smile Видях, че доста хора замразяват изпържени, та  мисля да пробвам.
Имаме доста люти чушлета, трябва май да почна да ги слагам в буркани.
Патладжанът също доста напредва Simple Smile
Краставици имаме много. Раздаваме ги и  пак са много. На мъжът ми му бяха дали няколко семена краставици, не знам какъв сорт, но едното семе струвало около 10лв Flushed Още тогава му бяха казали, че ще се чуди какво да ги прави и вярно, че така се получи Grinning
Доматите ни бяха много зле след дъждовете. Почти бяха легнали на земята. Оправиха се, вече имат доста доматки, но не са узрели. Късали сме 4-5 от оранжерията.
В момента при нас заваля доста силно, дано и на село да повали, че тази вечер мъжът ми като отиде да полива, каза, че цялата земя била напукана от суша.

Общи условия

Активация на акаунт