Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Напускане как?

  • 1 740
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 862
Защото не сте решили да си осъдите работодателя. Ако го бяхте осъдили, можеше след 6 месеца да сте отново на работа и да си получите и заплатите за времето, през което сте били без работа.

# 31
  • Мнения: 45
Имам въпрос,дано някой може да отговори.Освобождават ме по,,взаимно съгласие,,/не искам съвети за това/ с едномесечно предизвестие.Имам достатъчно трудов стаж,за да съм на борсата максимално време и да взимам добро обезщетение.Ясно ми е,че това няма да се случи,при това положени.Та питането ми е, ако ме назначат  веднага в друга фирма на изпитателен срок и ме съкратят от нея след  1 месец ,ще получа ли пълното обезщетение .
Благодаря.

# 32
  • Мнения: 6 862
Да. Ще го получиш. Стига основанието да е чл.71 (освобождаване в срока на изпитване).

# 33
  • Мнения: 45
Да. Ще го получиш. Стига основанието да е чл.71 (освобождаване в срока на изпитване).
Благодая ,и още нещо назначаването с дата следваща освобождаването ли трябва да е,ако има няколко дни или седмица между двете,това ще се отрази ли на обезщетението. Благодаря за отделеното време

# 34
  • Мнения: 3 503
За толкова кратък период не се отразява кой знае колко. При мен има два месеца и половина прекъсване между двата договора.

# 35
  • SF
  • Мнения: 9 874
Могат ли да ме задължат, да си взема невзетата отпуска?
Ако не я взема, могат ли да не я изплатят?

# 36
  • Мнения: 13 931
Могат, ако имаш 30 дена предизвестие и 20 дни отпуск. Но ако напускаш веднага могат (и са длъжни) само да ти я платят.

# 37
  • Мнения: 6 862
Зависи от кога е отпуската. Но по принцип, ако е от миналата година могат, да. Ако е от тази - не могат.
Могат, ако имаш 30 дена предизвестие и 20 дни отпуск. Но ако напускаш веднага могат (и са длъжни) само да ти я платят.
Нищо подобно. Нищо общо няма правото на работодателя едностранно да предостави отпуск, с предизвестието. Съвсем друг е механизмът.

# 38
  • Мнения: 13 931
ОК, но ако тя напуска утре как ще я накарат да ползва 20 дни, след като вече не е на работа?

# 39
  • SF
  • Мнения: 9 874
Тоест, ще ми я платят или не са длъжни?

# 40
  • Мнения: 3 503
Длъжни са да я платят, за тази година - пропорционално на отработените месеци, на месец се пада грубо по 1,6 дни отпуска.

# 41
  • Мнения: 6 862
ОК, но ако тя напуска утре как ще я накарат да ползва 20 дни, след като вече не е на работа?
А тя как напуска утре, без съгласието на работодателя?

# 42
  • SF
  • Мнения: 9 874
С 2 месеца предизвестие.

# 43
  • Мнения: 13 931
ОК, но ако тя напуска утре как ще я накарат да ползва 20 дни, след като вече не е на работа?
А тя как напуска утре, без съгласието на работодателя?

Ами виж какво бях написала - "Могат, ако имаш 30 дена предизвестие и 20 дни отпуск. Но ако напускаш веднага могат (и са длъжни) само да ти я платят. "

Ако предизвестието и е с по-голяма продължителност от дължимия отпуск, могат да я накарат да излезе в отпуск и да не и платят. А може и да им е нужна и да не я пуснат в отпуск и да и платят.

Но ако предизвестието е 30 календарни дни, а по някаква причина има 25 работни дни отпуск, тогава няма как да я заставят да ползва 25 работни дни отпуск и трябва да и платят поне останалите дни. Много често обаче работодателите не се възползват от предизвестието, а освобождават веднага, като плащат отпуската.


П.П. Сега чета, че има 2 месеца предизвестие. Едва ли има толкова отпуска, значи всичко се свежда до избор на работодателя - може да плати и да я накара да работи, или да я накара да си ползва отпуска и да не плаща, според както му е изгодно.

# 44
  • SF
  • Мнения: 9 874
Според както му е изгодно на работодателя или на работника?

Общи условия

Активация на акаунт