Изтощен външен вид - как да се справя?

  • 2 166
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 073
Здравейте.
На 27г съм и имам ужасно изморен вид - торбички под очите, лицето ми е подпухнало и направо не мога да се понасям. Започнах да пия Центрум, спя по най-малко 6часа, отказала съм някои вредни храни и напитки. Не пия и не пуша. Искам да "живна" по някакъв начин, да изглеждам по-свежа. Предложете как и с какво да си помогна? :/

# 1
  • Мнения: 12 744
Като начало: Иди на личния лекар да ти направи пълна кръвна картина, за да може като начало да отхвърлиш като причина - някое тайно отклонение в здравето ти, което причинява всичко това. Не забравяй да минеш през ендокринолог, там може да се открият много интересни неща и да си решиш проблема.
Иди на зъболекар. Абе направо, ако има нещо в кръвната картина, а и да няма - посъветвай се с личния си лекар и пообиколи здравните кабинети. Все някъде е заровен ключът оъ палатката и можеш да го намериш.

Аз предполагам, че не само изглеждаш уморена, а СИ уморена. Давай си повече почивка, намали сериозно стреса. Тия 6 часа на ден може да не са ти достатъчни. Прегледай си пак храната и напитките, дали не можеш още да ги "революционираш".

# 2
  • София
  • Мнения: 38 475
А по колко часа работиш и колко часа спиш средно?

# 3
  • Мнения: X
Какво ядеш? Колко се движиш? По колко време работиш? Някой "трови" ли те? Близък, мъж, шеф... Бих погледнала и за недостиг на витамин Д и на витамин б12.

# 4
  • Мнения: 2 642
Да, правилно са те посъветвали, Изследвания.
Спането трябва да е най-малко 7 ч. даже препоръчително 8.

# 5
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 073
А по колко часа работиш и колко часа спиш средно?

Работя по 13ч - 3 дни/1 почивен.
В последно време си правя сметка така че да имам минимум 6ч сън сигурни.
Ми имам мисли относно мъж, които ме чоплят и спането ми е нервно и се пребуждам през нощта ей така от нищото. Това е ясно, че си е на нервна почва.

# 6
  • София
  • Мнения: 38 475
Аха. Ето пак бг пинизите с работното време!!! Извинявай, но това не е нормално! Не е нормално работно време и това не е нормална почивка! И не, не е заради гаджето!
Имаш нарушен ритъм на сън и бодърстване. Странно как още не си се разболяла даже.

# 7
  • Vienna
  • Мнения: 519
Изследване на щитовидна жлеза, кръвна картина. Сън повече от 6 часа на нощ, пиене на достатъчно вода, ев. спиране на цигарите, редовно и здравословно хранене, няколко мезотерапии вършат чудеса.

# 8
  • Мнения: 2 493
Не можеш да работиш 3х13 часа и да се очаква, че за 24 ще се рециклираш. Още по-вече , ако е включен и нощен труд .Нямаш и почти никакъв социален живот .Никакво време да си пооправиш нещо в къщи или по теб . Естествено ,че ще си изчерпана .От какво да си свежа и заредена  с енергия  .Ако това положение не е временно ,сериозно трябва да помислиш за смяна на работния график . За сега -повече сън , регулярно пълноценно хранене ,достатъчно вода , може и някои мултивитамини ,без големи количества тонизиращи напитки -кафета ,коли и т.н

# 9
  • Мнения: X
Имам един въпрос - защо работиш два пъти повече, а почиваш 2 пъти по-малко? 3х13 са 39 часа, а работната седмица е 40 часа (5х8). Ти почиваш само ден, другите хора - два дни. Продължителността на работния ти ден е извън коментар.
Първо смени работата. Иначе с еввнтуално час повече сън в свободния ден и шепа витамини само ще замазваш симптоми, докато реално се сриваш отвътре.

# 10
  • Мнения: 2 642
И прочети кодекса на труда. Той е в полза на работника, не на работодателя. При неспазване глобите са големи. Търси си правата . Нечовешко е да те експлоатират така

# 11
  • София
  • Мнения: 38 475
Ама то изобщо е забранено 13 часа смяна!
Още - не може да се работи повече от 56 часа на седмица.
Абе този работодател е за съд.
Връщам си лентата в най-тъмните ми младежки години, когато бачках нощни в клуб. Даже намерих клуба и работното му време. 8 часа или 6 часа. Това е. И при това положение ми се губи цяла година в спане и бачкане. За 13 часови смени нямаше да съм жива.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 00:22 от Rockstar

# 12
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 073
Замислям се за смяна на работата - да. Липсата на лично свободно време започна да ме дразни в последно време също.
А защо да намаля тонизиращите напитки? Пия доста кафета, фрапета на ден понякога и Хелове.
Ще започна с изследвания да се види какво ще покажат.
А иначе от кои витамини и минерали сте доволни и може да ми препоръчате докато си нормализирам работа/живот.

О и пия изключително малко вода също. Няма литър на ден.

# 13
  • Мнения: X
Сложи си приложение на телефона да следи и напомня за пиене на вода. Аз съм с комбинирано приложение за МЦ и там има и за водата.
Не се лъжи да пиеш витамини и минерали, те няма да ти помогнат. Проблемът ти е друг.
Тонизиращите напитки вдигат кръвното и водят до привикване. Намали ги постепенно, първо хелове и шаркове, после и кафето. Опитай да вместиш спирането им в рамките на 2-3 седмици. Почни да пиеш повече вода, крайниците и мозъкът ти ще си подобрят кръвообращението. Би трябвало и малко да живнеш покрай водата. Намали сладкото.
И напусни тази работа, за Бога.

# 14
  • София
  • Мнения: 38 475
Чрез кафетата, фрапетата и хел и подобни нервната система се поддържа в едно непрекъснато възбудено състояние. Съответно даже когато легнеш да спиш, мозъкът не може да си почине и да се зареди.

# 15
  • Мнения: X
От прекаляването с кофеин може човек да си докара проблеми. Докато е млад организмът се справя, после рухва. В енергийните напитки има и доста захар, макар и да не се усещат сладки. Лоша комбинация е, разумно би било да се ограничат. С витамини няма да се оправят нещата, витамините имат смисъл при установени дефицити.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 475
Смятала ли си колко часа работа ти се събират на месец?
Правилно ли смятам? От 31 дни 24 са работни и само 7 почивни. В тези 24 дни по 13 часа си работила 312 часа.
Само да кажа, че според КТ максималните часове на месец може да са 180. Преко сили, пак с измама 192. Обаче 312 е за ИТ и съд.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 18:35 от Rockstar

# 17
  • Мнения: 2 493
Да кажа и ,че кафето е диуретик  + малко вода = обезводняване .Особено , в горещо време . Повече стимулиращи напитки напрягат нервната система ,  разбиват съня и още повече допринасят за изтощаване .

# 18
  • Мнения: 2 642
Ех, колко вярно, точно и разбираемо сте го написали момичета, поздравления. Харесвам го този форум Grinning
Дано авторката се вслуша в съветите ви. Организма когато е млад се справя по някакъв начин и човек не си дава сметка, но идва време, когато си плащаш цената солено. На една по-напреднала възраст ще си се преработила и грохнала. Всичко си дава отражение един ден

# 19
  • Мнения: 29 315
Ужасих се как човек, па макар и млад, може да работи 5/6 дни в седмицата по 13 часа!!??!
Каква е тази работа, която е толкова незаменима, че да се трепеш заради нея? Дано поне ти плащат добре....

# 20
  • Мнения: 224
Аз мисля, че сама си отговорила на въпроса си- 13 часа смяна с постоянно пиене на кафета, фрапета и хелове и почивка от един ден, в който най вероятно гледаш да свършиш нещо полезно и реално пак не почиваш... Всичко това е довело до изтощения външен вид и няма как да го промениш ако не смениш работата и начина си на живот.

# 21
  • Мнения: 2 039
Борете се за правата си! Това работно време е ненормално.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 303
На много места се работи така, особено по морето.Масово всичко е с 1 почивен ден и повече от 8 часа, че и без полагащите се почивки и условия.Ако искаш нормална работа-почти няма.Вече въобще не се учудвам докъде стига наглостта на работодателите, а ИТ кой знае колко няма да ти помогне.Да не мислите, че не знаят, но те гледат документите, а там всичко е изрядно.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 475
Не е само на морето. Имам приятелки в София, с 11-12 часови смени. Уж трябва да са 2 на 2, обаче не са.

# 24
  • Мнения: X
ИТ въобще не гледат само документи. Но ако служителите си замълчат какви смени карат, какви пари получават и колко различно е реалното от документите - ИТ как да отчетат, че има проблем? По документи всичко е ок, данни за разлики няма, логичният извод е, че наистина всичко е ок.

# 25
  • El Paso/Los Angeles
  • Мнения: 2 073
От 2г съм на тази работа и преди не ги усещах часовете, но явно колкото и "неусетно" да е всичко, то се отразява след време и ето ме... Работата не е тежка, но самото стоене вече ми омръзва, еднообразието. Напоследък си лягам много рано около 22-23:00ч и въпреки това се чувствам сякаш съм карала нощна смяна. Ще започна с пълни кръвни изследвания и хормони да се видят нещата.

# 26
  • Мнения: X
22-23ч въобще не е рано. Съвсем нормален час за лягане е. Рано е 19ч.

Общи условия

Активация на акаунт