Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Изследване на ХОРМОНИ – 21 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

• 9 817
  • 231
  •   1
Отговори
  • София
Добре дошли в новата тема Hug
Стари теми:
Тема 20

Хормоналните изследвания са с давност 6 месеца (най-общо).
При отклонения, се правят контролни или назначени от специалист, повторни изследвания

Полови хормони на 3 ден от МЦ
LH   Лутеинизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2   Естрадиол

Пролактин * -  на чист ден  /след М./, най-добре в периода от О. до 7 ден след нея.  
Изследването на пролактина трябва да се прави при пълно спокойствие.
Почивка в лабораторията 30 мин. преди вземането на кръв.
Да не се масажират гърдите и да не се прави секс 1-2 дни преди теста

Прогестерон  -   на 7 ден след доказана овулация
с фоликулометрия /ФМ/или с тестове за овулация, плюс измерване на базалната температура
(тълкува се по-точно, ако се изследва заедно с Е2)

Тиреоидни хормони  - Щитовидна жлеза
Не трябва да се консумира кафе, кола и други напитки и храни съдържащи кофеин /или теин и др. стимуланти/ преди изследването.

TSH * Тироид стимулиращ /тиреотропен/ хормон -  /на чист ден/
T4 *   Тироксин / или Free Т4/    /на чист ден/
T3 *   Трийодтиронин /или Free Т3/    /на чист ден/
TAT   /Anti-TG/  -  Анти - Тиреоглобулин   /няма значение деня от МЦ/
MAT  /Аnti-TPO/ -  Анти - Тироидно-специфична пероксидаза  /няма значение деня от МЦ/
При отклонения - УЗ / ехография/ на щитовидна жлеза

Надбъбречна жлеза
DHEA-S  /няма значение деня от МЦ/
17ОН Прогестерон  /на 3 ден от МЦ/

Андрогени
Андростендион  / няма значение деня от МЦ /
Тестостерон       / няма значение деня от МЦ /

Яйчников резерв
АМХ /Антимюлеров хормон/ + Инхибин В -  на 3 ден от МЦ
тълкуват се заедно

Взема се: Венозна кръв
Условия за вземане: Сутрин до 9:30ч., на гладно, без кафе, може да се пие само вода
* за някои хормони се спазват определени условия

Графики:

Изследвания на промоционални цени:
За Жената -  общи, вкл. и хормони
Ин Витро

# 1
Здравей, Денис! Погледни, моля те, тези
TSH - 2.33    референтни/0.27 - 4.20/
FT4 - 13.98   референтни/9.30 - 17/
FT3 - 3   референтни/2 - 4.40/
Благодаря!

# 2
Този път нямам питане, само искам да благодаря отново на тази прекрасна дама Денис, която споделя всички наши тревоги и отговаря на всички наши въпроси! Simple Smile  Heart Heart Heart Heart Heart

# 3
  • САЩ
Здравейте, записвам се да следя темата за пръв път! На 33 съм, нямам деца, плануваме догодина да започнем опити, нямам търпение вече. Утре съм на гинеколог и ще ги накарам да ми пуснат всякакви кръвни и хормонални тестове. От 3:30 следобяд ми е прегледа, дали да гладувам цял ден или може да хапна нещо леко преди обяд?
Напоследък се изпотявам много всяка нощ, събуждам се плувнала във вода, а в стаята не е горещо. Имам и ужасно акне на брадичката около овулация и цикъл. Почти съм сигурна че всичко е на хормонална основа. Но ще пиша като получа резултатите, отивам да погледна старите теми, че доста неща не са ми ясни.

# 4
  • София
Здравей, Денис! Погледни, моля те, тези
Скрит текст:
TSH - 2.33    референтни/0.27 - 4.20/
FT4 - 13.98   референтни/9.30 - 17/
FT3 - 3   референтни/2 - 4.40/
Благодаря!
Здравей!
ТСХ е висок, Т3 и Т4, засега, горе-долу, са добре, но показват че си в начална Хипофункция на ЩЖ.
При опити и желание за бебе, ТСХ трябва да е под и около 1.0
Ако искаш, вземаш предварително мерки - ако не, рискуваш и се надяваш ТСХ, при бременност да не се повиши много и бързо.
ПП.
Имай предвид, че лятото, ТСХ физиологично е по-нисък или при теб, може да е и по-висок от сегашната стойност.
Когато ТСХ е нисък, това показва, че ЩЖ не може да синтезира достатъчно хормон, а този хормон е много важен за начална бременност - за нормално развитие на ембриона ... майката осигурява този хормон на бебето до 20г.с. когато ЩЖ на бебето заработи самостоятелно.
Не искам да плаша никого - четете и се информирайте, преди да вземете каквото и да било решение, за вас и вашето бебе ( никой не може да е сигурен кога точно ще зачене, а ЩЖ е много чувствителна и често неадекватна както при небременните, така и при бременност). Когато е провеждана терапия преди зачеване,  ЖЩ е по-спокойна, реакцията и е по-лека и по-лесно се овладява.

Sianka Hug

Здравейте, записвам се да следя темата за пръв път! На 33 съм, нямам деца, плануваме догодина да започнем
Скрит текст:
опити, нямам търпение вече. Утре съм на гинеколог и ще ги накарам да ми пуснат всякакви кръвни и хормонални тестове. От 3:30 следобяд ми е прегледа, дали да гладувам цял ден или може да хапна нещо леко преди обяд?
Напоследък се изпотявам много всяка нощ, събуждам се плувнала във вода, а в стаята не е горещо. Имам и ужасно акне на брадичката около овулация и цикъл. Почти съм сигурна че всичко е на хормонална основа. Но ще пиша като получа резултатите, отивам да погледна старите теми, че доста неща не са ми ясни.
Здравей!
Моите поздравления за това решение! Simple Smile  ( ,предварително да провериш хормоните).
Преди АГ-прегледа, може да се храниш, да пиеш кафе ... важно е да си спокойна и да си зададеш всички въпроси, които те вълнуват.
Хормоналните изследвания се правят сутрин рано, до 9.00ч. най-късно, на гладно, без кафе.
На 1 стр. на темата са посочени всички базови хормони + условията, които трябва да се спазват.
Пожелавам ти да няма сериозни проблеми, и бързо и лесно да заченеш, ... когато решиш.
Няма нещо, което да не може да се коригира, така че мисли позитивно.

# 5
Благодаря за темата Grinning След около 10 дни ще правя изследване на щитовидните хормони и ще се включа с молба за тълкуване Flowers Hibiscus

# 6
Аз също се записвам да следя, скоро ще правя отново изследвания и ще споделя резултати тук Simple Smile

Към момента за 4 месеца успях да сваля ТСХ от 3.80 на 1.50 Simple Smile и ще се старая да го поддържам около 1цата.

# 7
Благодаря, Денис!

# 8
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
Прогестерон/Progesteron   H    37.76       ng/ml     ж. фол.ф. 0.2-1,5;овулативна фаза 0,8-3,00;лут.ф. 1,7-27,00;постменопауза 0.1-0.8; мъже 0,2-1,4   

Бихте ли споделили мнение за този висок прогестерон в деня на трансфера Thinking Назначих си го сама тази сутрин и естествено ще го покажа на доктора, но може ли да ме отложи Disappointed
Чела съм за стойности 18, 20, 25, но чак пък 37 ....

# 9
Здравейте на всички! Стана ми интересна темата. Благодаря на denis за създаването и.
Аз не планувам бременност, на 40 години съм с редовен цикъл. Единствено съм изследвала през живота си щитовидни хормони, които според лекарите са в норма. Имам съмнения, че промените, които се появяват от няколко месеца при мен предимно дните преди,около или след цикъл, както и по време на овулация също са свързани с хормоните, но незнам с кои. В тези дни ми е зле общо казано. Изпитвам дискомфорт в стомаха, гадене, напрежение като цяло, хваща ме диария, покачва ми се кръвното...Задържам и вода в тези дни, това ми е ясно.
Някой от хормоните дали са свързани с подобни симптоми? И кои хормони е добре да изследвам?
Благодаря! Успех на всички кандидат мами!

# 10
  • София
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
Прогестерон/Progesteron   H    37.76       ng/ml     ж. фол.ф. 0.2-1,5;овулативна фаза 0,8-3,00;лут.ф. 1,7-27,00;постменопауза 0.1-0.8; мъже 0,2-1,4   

Бихте ли споделили мнение за този висок прогестерон в деня на трансфера Thinking Назначих си го сама тази сутрин и естествено ще го покажа на доктора, но може ли да ме отложи Disappointed
Чела съм за стойности 18, 20, 25, но чак пък 37 ....
Не е проблем, не се притеснявай - често се случва при АРТ процедури.
Ако приемаш по-високи дози прогестин, може да е и от това.
Може да е и инцидент (имало е такива случаи), повтори го след 3-4 дни за да имаш и база за сравнение за по-късно ( ако сега е инцидент).
ПП.
 Прогестерон се изследва 3-4 часа след прием на прогестин  и това трябва да се спазва при контролите, за да може да сравняваш стойностите.

# 11
Здравейте, бихте ли коментирали моите резултати , мисля че ТСХ е малко високо , при желание за бременност бях чела ,че трябва да е около 1 , също ме притеснява FT4 .
Благодаря предварително

Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
FT3        4.83       pmol/l     3.1 - 6.8     ECLIA
FT4        20.35       pmol/l     12.0-22.0     ECLIA
TSH        1.99       uIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA
TAT/anti-TG        18       IU/ml     < 115     ECLIA
MAT/anti -TPO        20       IU/ml     < 34     ECLIA

# 12
Здравей, Денис!

https://bg-mam.ma/p/1157908/40965579 Поставям линк към поста ми от миналата тема с част от резултатите. Тук ще прикача останалите изследвания, които ме посъветва да си направя. Консултирах се с ендокринолог, който установи PCOS и автоимунен тиреоидит на Хашимото- еутиреоидна фаза, но според нея нямам инсулинова резистентност и единственото лечение, което ми предписа, е 6 месеца противозачатъчни Yaz заради окосмяването, които не съм сигурна дали да пия. Попитах за хранителен режим или добавки, но не ми даде никакъв съвет. С нормално телесно тегло съм, водя сравнително активен и здравословен начин на живот. Може ли коментар?
Благодаря, хубав ден !

# 13
  • София
Здравейте, бихте ли коментирали моите резултати , мисля че ТСХ е малко високо , при желание за бременност бях
Скрит текст:
чела ,че трябва да е около 1 , също ме притеснява FT4 .
Благодаря предварително

Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
FT3        4.83       pmol/l     3.1 - 6.8     ECLIA
FT4        20.35       pmol/l     12.0-22.0     ECLIA
TSH        1.99       uIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA
TAT/anti-TG        18       IU/ml     < 115     ECLIA
MAT/anti -TPO        20       IU/ml     < 34     ECLIA
Здравей!
Хормоните са добре, само ги следи от време на време. При теб няма проблем с ЩЖ, нямаш и Хашимото.
ТСХ 1.0 е за тези, които са с Хипофункция на ЩЖ

Здравей, Денис!
https://bg-mam.ma/p/1157908/40965579 Поставям линк към поста ми от миналата тема с част от резултатите. Тук
Скрит текст:
ще прикача останалите изследвания, които ме посъветва да си направя. Консултирах се с ендокринолог, който установи PCOS и автоимунен тиреоидит на Хашимото- еутиреоидна фаза, но според нея нямам инсулинова резистентност и единственото лечение, което ми предписа, е 6 месеца противозачатъчни Yaz заради окосмяването, които не съм сигурна дали да пия. Попитах за хранителен режим или добавки, но не ми даде никакъв съвет. С нормално телесно тегло съм, водя сравнително активен и здравословен начин на живот. Може ли коментар?
Благодаря, хубав ден !

Здравей!
Е2 е много висок, може да има киста/ЗФ?! - добре е да те видят и на УЗ
Андрогените са високи и ОК е добро решение, но ти си преценяваш. Ако искаш потърси второ мнение от специалист.
Имаш и ИР - просто промени начина си на хранене - повече протеин, по-малко мазнини и въглехидрати.
Ако успееш да контролираш инсулина, това ще повлияе добре и андрогените ( освен ако няма и проблем с НбЖ?!)

Когато има по-високи нива на андрогените, както е при теб, има по-бърза обмяна/ засилен метаболизъм и това може да замаскира някои симптоми на ИР, особено в по-ранна възраст, с годините, ако това не се лекува, може да се промени и да започнеш да качваш кг и мазнини.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 14:58 от denis.

# 14
Денис,бях в овулация преди 4 дни. Дали я е имало? Едва ли,но не е 0 все пак..

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 19:21 от zweeezdii

# 15
  • София
Денис,бях в овулация преди 4 дни. Дали я е имало? Едва ли,но не е 0 все пак..
Скрит текст:
На 4-ти ден след О., няма как прогестерона да е обективен?! Само си давате парите на вятъра.
Прогестерон се изследва точно на 7-ми ден след О. и е добре да се пуска заедно с Е2

Тази стойност не показва да е имало О.
За да показва, че е имало О., на 7-ми ден, трябва да е най-малко 45nmol/l
За 3 дни, малко вероятно да достигне тази стойност - ако искаш го повтори след 3 дни, но заедно с Е2, за да видим поне, ако няма О. дали не се е образувал ЗФ или киста.
Как засече О.?

ПП. То, няма как да е нула прогестерона - за О. е важно, освен да се синтезира прогестерон, но и стойността да е достатъчно висока, да продължи да се синтезира и след пика, а не да пада рязко, тялото да го разпознава и т.н. - много са важните неща свързани с прогестерона.
Когато Прогестерона  на 7-ми ден след предполагаема О. е 20 -30 или 35 показва че има проблем - с яйцеклетката, с функцията на ЖТ, може да не е имало О.- да има ЛУФ или киста (лутеинова), проблем с ЛФ и т.н.  ... и това е по-лошия вариант, отколкото МЦ да е бил ановулаторен - за какво ти е такава стойност на прогестерона?!
Може дори да показва, че си с по-високи нива на андрогените - вариант, който също не е за предпочитане.
Ако има прогестерон - то той трябва да е достатъчно висок, това трябва да искаш и към това да се стремиш.
Не трябва да се радваш на ниски нива Simple Smile
Ако са ниски , но е имало все пак О. - търсиш причината за тези по-ниски нива и я коригираш, включваш добавки, които подпомагат синтеза на прогестерон и т.н.
Едни по-високи нива на прогестерона, през текущия МЦ ти гарантират и по-сигурна и кач-вена О. за следващия МЦ - защото прогестерона подава сигнали на хипофизата, в какви кол-ва да се синтезират ЛХ и ФСХ за следващия МЦ - или ако прогестерона е висок, тя ще синтезира по-ниски нива ЛХ и ФСХ ... затова при ПКЯ, когато не е имало О. ЛХ е висок, а при НЯР - когато  има по-рядко О., защото няма достатъчно яйцеклетки в резерва, ФСХ се повишава. При Пременопауза, когато има ИЯР - ФСХ е още по-висок.
Затова, ако знаеш къде, какво да направиш - може, макар и за кратко, колкото да се зачене, да повлияеш положително някои връзки по оста яйчници<->хипофиза<->яйчници ( където има пък права и обратна връзка, т.е и там е малко сложно Simple Smile).

# 16
Денис, каква може да е причината за високи LH и FSH при повече от хубав яйчников резерв?
При мен тези два хормона винаги са над 8-9.
В същото време АМХ - 3,81.
Антрални фоликула приброени на 3ти ден от цикъла в репродуктивна клиника- 17 във всеки яйчник. Общо 34 за двата.
Докторът ми каза, че имам поликистозна струкрура на яйчниците, но състоянието ми не е патологично и нямам СПКЯ. Това се вижда и от хормоните, защото , LH винаги е малко по-ниско от FSH.
Единият ми яйчник е опериран два пъти от фоликулярни кисти, ако това има някакво значение.
Просто се чудех защо са тези стойности на LH и FSH при този яйчников резерв.

# 17
  • София
Денис, каква може да е причината за високи LH и FSH при повече от хубав яйчников резерв?
Скрит текст:
При мен тези два хормона винаги са над 8-9.
В същото време АМХ - 3,81.
Антрални фоликула приброени на 3ти ден от цикъла в репродуктивна клиника- 17 във всеки яйчник. Общо 34 за двата.
Докторът ми каза, че имам поликистозна струкрура на яйчниците, но състоянието ми не е патологично и нямам СПКЯ. Това се вижда и от хормоните, защото , LH винаги е малко по-ниско от FSH.
Единият ми яйчник е опериран два пъти от фоликулярни кисти, ако това има някакво значение.
Просто се чудех защо са тези стойности на LH и FSH при този яйчников резерв.
ЛХ и ФСХ са високи при НЯР или ако нещо потиска/пречи на функцията на яйчниците.
ПКЯ напр.
АМХ може да е изкуствено повишен и от ПКЯ. Провери Инхибин В ( изследват се заедно и се тълкуват заедно) - той е по-обективен.
Говори за това с лекаря си.
При ПКЯ има и повече АФ - трябва да те гледат на УЗ когато няма ПКЯ.
СПКЯ не е еквивалентно на ПКЯ.
ПКЯ е част, но не е задължителна за СПКЯ.
СПКЯ е когато има и напр. високи нива на андрогените, пролактин или проблем с ЩЖ, респ. проблем с О., но не е задължително да има и ПКЯ.

Ето АФ при нормален МЦ и при ПКЯ/СПКЯ
- посочено е също,  че АМХ е висок

# 18
Благодаря за отговора, Денис!
Заедно с АМХ 3,81 (реф: 0,57 - 8,6) имам изследван и Инхибин Б - 75 (реф. 15-120)
Общо взето според репродуктивния проблем с резерва няма.
През последната година, когато са правени тези изследвания имам 2 бременности.
Едната неуспешна, след която се откри имунологичен проблем.
Другата успешна, от която имам син на 1 месец. Simple Smile

Сега в тази обстановка и с малко бебе нито ми се ходи по болници и доктори, нито по изследвания.
Просто ми е интересно какво става с тези яйчници, защото се надяваме за още едно детенце в следващите 2-3 години. Simple Smile

# 19
Здравейте! Моля Ви за коментар.
На 34 г. съм, изследванията са правени в 22-ри ден от цикъла.

По-рано (3-ти ден от цикъла) правих LH, FSH, пролактин, естрадиол, които ми коментирахте, че са добре.

Понеже нищо не разбирам от полови хормони, моля за коментар и по отнощение на тези. В правилното съотношение ли са, добри ли са резултатите или може да са аларма за някакви нарушения?
Благодаря предварително от сърце!

# 20
  • София

По-рано (3-ти ден от цикъла) правих LH, FSH, пролактин, естрадиол, които ми коментирахте, че са добре.

Понеже нищо не разбирам от полови хормони, моля за коментар и по отнощение на тези. В правилното съотношение ли са, добри ли са резултатите или може да са аларма за някакви нарушения?

ТСХ е добре ( няма ли Т3 и Т4?) - не трябва да пада под 0,5 и особено под 0,2 ( ако си на терапия).
Прогестеронът е нисък и не е сигурно дали е имало О.
Ако 22 ден от МЦ е точно 7-ми  ден след О., много вероятно е да не е имало О.
Е2 не показва да има ЗФ/киста.

# 21
Денис, възможно ли е ако има киста на жълтото тяло да пречи на производство на прогестерон,но все пак са настъпи бремеенност?

# 22
  • София
Денис, възможно ли е ако има киста на жълтото тяло да пречи на производство на прогестерон,но все пак са настъпи бремеенност?
Не разбирам добре въпроса ти?!
1. Киста на ЖТ се образува, когато след О., ЖТ се превърне в киста. Ако при тази О. е станало зачеване, може да се развие бременност, но има и риск, защото ЖТ е важно за нормалното развитие на тази бременност и в един момент то може и да спре да синтезира прогестерон.
2. Ако има киста на ЖТ от предния МЦ и въпреки това, все пак, се образува ДФ и има О. , то тази киста на ЖТ е по-малко рискова, защото при нея се синтезира по-малко прогестерон ... след като е имало О.
Дали и колко прогестерон се синтезира от кистата на ЖТ може да се установи чрез изследване на Прогестерон и Е2, през няколко дни.
По принцип, високите нива на прогестерона потискат/пречат на О. ( затова и бременните жени, докато са бременни не могат да заченат отново Simple Smile )

# 23
Значи положителен тест за овулация имах на 11.07 Събота-12.07 Неделя,опити на 9,10,11,13.07 ,а Прогестерон пуснах на 16.07 беше 9 nmol/ml ,дали не съм избързала.

# 24
  • София
Значи положителен тест за овулация имах на 11.07 Събота-12.07 Неделя,опити на 9,10,11,13.07 ,а Прогестерон пуснах на 16.07 беше 9 nmol/ml ,дали не съм избързала.
Да, рано е.
Когато теста са О. е положителен, това означава че О. ще е след след около 30-36 часа средно ( от 12 до 48 час, в този интервал) - пика на прогестерона е на 7-я ден след О.
....
или на 11.07 - (+) тест
на 12.07 - О.
Прогестерон на 19.07.

# 25
Здравейте! Бременна съм в 29г.с и съвсем случайно реших да си пусна тсх, фт3 и фт4.... Понеже имам нисък хемоглобин, ниско желязо, нисък феритни и ми предстои консултация със хематолог. При изследванията - тсх и фт3 са в норма, а фт4 е понижено. Най-вероятно ще трябва да посетя и ендокринолог. Имам правени изследвания януари + ехография на щитовидна жлеза... Всичко беше добре. Дайте някакъв съвет.

# 26
Благодаря за отговора, Денис!
Заедно с АМХ 3,81 (реф: 0,57 - 8,6) имам изследван и Инхибин Б - 75 (реф. 15-120)
Общо взето според репродуктивния проблем с резерва няма.
През последната година, когато са правени тези изследвания имам 2 бременности.
Едната неуспешна, след която се откри имунологичен проблем.
Другата успешна, от която имам син на 1 месец. Simple Smile

Сега в тази обстановка и с малко бебе нито ми се ходи по болници и доктори, нито по изследвания.
Просто ми е интересно какво става с тези яйчници, защото се надяваме за още едно детенце в следващите 2-3 години. Simple Smile

Здравейте, какъв имунологичен проблем се откри при вас, аз имам спонтанен аборт миналият месец и се чудя на къде да тръгна и какви изследвания да правя 😊
И най-вече при кой гинеколог!

# 27
Belisima30, при мен се откриха два потенцислни проблема:

1. Мутации в панела за тромбофилия.
2. Завишени НК клетки.

Според мен е добре на първо време да си пуснете основния пакет за тромбофилия (Protrombin, Leiden, PAI, MTHFR), НК клетки, Антифосфолипиден синдром.
Това е на първо време каквото се сещам.
Има тема за тромбофилията и там може да прочетете по-обстойно, че сигурно забравям нещо. Simple Smile

# 28
Денис, здравей!
Можеш ли да коментираш тези изледвания от 1-ви ден:
Estadiol- 35,46pg/ml (ref. 5,10-2950)
LH - 6,80mIU/ml (ref. 0,11-198)
FSH - 9,90mIU.ml (ref. 0,11-198)

# 29
  • София
Денис, здравей!
Здравей!
Ако няма, някоя киста или ЗФ, ФСХ може да показва проблем с ЯР.
Рефер. нещо са объркани?!

# 30
Денис, здравей!
Здравей!
Денис, няма киста! За рефер не мога да кажа- от клиника "Адела" са. Аз съм над 40 и си знам, че ЯР намалява.

# 31
Денис, здравей!

Имам два въпроса относно прогестерона:
1. 1-2 дена след потенциална овулация (засичам я с тестове и не мога да кажа на 100%, че я има) гърдите ми стават чувствителни и болезнени, а симптомите затихват с идването на М. На какво е признак това - на повишени или понижени нива на прогестерон?
2. Изследване на прогестерон 6 дена след О. може ли да бъде достоверен източник на информация относно нивото му или трябва да е точно на 7 ден, тъй като искам да си пусна контролно изследване, но точно на 7 ден няма да имам възможност.

Благодаря ти за ежедневната помощ Simple Smile

# 32
Здравейте, понеже съм пуснала в друга тема резултатите, ми препоръчаха тази.  Това е и скрийнош от мнението.
Ще бъда много благодарна ако ми помогнете с разчитането и вие!

# 33
  • София
Скрит текст:
Денис, здравей!
Здравей!
Денис, няма киста! За рефер не мога да кажа- от клиника "Адела" са. Аз съм над 40 и си знам, че ЯР намалява.
Тогава остава да е от годините Simple Smile . Ако успееш да го намалиш малко - под 9.0 или 8.0 ще е добре.Под 7.0 е още по-добре - гарантира ти един по-добър отговор(резултат) при различни АРТ процедури/стимулации/терапии и т.н.
Шанс винаги има, така че действай смело Peace

Денис, здравей!
Имам два въпроса относно прогестерона:
Скрит текст:
1. 1-2 дена след потенциална овулация (засичам я с тестове и не мога да кажа на 100%, че я има) гърдите ми стават чувствителни и болезнени, а симптомите затихват с идването на М. На какво е признак това - на повишени или понижени нива на прогестерон?
2. Изследване на прогестерон 6 дена след О. може ли да бъде достоверен източник на информация относно нивото му или трябва да е точно на 7 ден, тъй като искам да си пусна контролно изследване, но точно на 7 ден няма да имам възможност.

Благодаря ти за ежедневната помощ Simple Smile
Здравей!
1. не мога да отговоря каква точно може да е причината при теб - най-общо, хормонален дисбаланс или отклонения от нормалните нива на Е2, Прогестерон, Пролактин и т.н. - някои повишени, други понижени
2. за да провериш нивата на прогестерона ти трябват неговите нива  когато е пика на развитие на ЖТ, а той е точно на 7-ми ден след предполагаемата О., на 5-6 ден , както и на 8-ми ден след О. (ако няма бременност) нивата са по-ниски, а точно на базата на тези нива се прави извод какви са нивата на прогестерона.

Здравейте, понеже съм пуснала в друга тема резултатите, ми препоръчаха тази.  Това е и скрийнош от мнението.
Ще бъда много благодарна ако ми помогнете с разчитането и вие!
Скрит текст:

Здравей!
На кой ден от МЦ са правени?

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 19:44 от denis.

# 34
Здравейте Денис, може ли коментар и на тези резултати, на 2 ден от мц:
FSH - 8. 29 (реф. 3.5-12.5)
LH - 4.92 (реф. 2.4-12.6)
Estradiol - 28.4 (реф. 12.5-166)
AMH - 1.22
44 г.
Благодаря предварително.

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 20:27 от Maia Momcheva 632289

# 35
Денис, изследванията са правени на 3 ден след менструация. Ъх... Реално на 8 ден... От стрес май съм объркала времето, в което трябваше да ги пусна, понеже на своя глава съм ги правила...  Това означавало, че трябва да пускам нови?

Последна редакция: пн, 20 юли 2020, 23:05 от Thekey12

# 36
Денис, здравей!
            *  Здравей!
              Ако няма, някоя киста или ЗФ, ФСХ може да показва проблем с ЯР. Рефер. нещо са объркани?!
                      * Денис, няма киста! За рефер не мога да кажа- от клиника "Адела" са. Аз съм над 40 и си знам, че ЯР намалява.
                               *Тогава остава да е от годините Simple Smile . Ако успееш да го намалиш малко - под 9.0 или 8.0 ще е добре.Под 7.0 е още по-добре - гарантира ти един по-добър отговор(резултат) при различни АРТ процедури/стимулации/терапии и т.н. Шанс винаги има, така че действай смело

Денис, извинявай, че пак питам! Но преди два месеца, преди първита ми АРТ (трансфер на ЕЦ) FSH  беше 4,5 mIU на 3-ти ден. Какво може да е станало с хормоните ми от тогава? Пих само прогестерон и МЦ ми се скъси на 21 дни.  Дай идея как да нормализирам FSH отново. Sad

# 37
Денис, благодаря Ви много за коментара!

ФТ3 ми е над норма, ФТ4 висок в горна реф, МАТ в норма, ТАТ доста над норма. Пия Метизол от месец и ТСХ от 0.00 е влязло в 0.59.

Според Вас изключва ли се възможността за естрогенна доминантност, съдейки по приложените излседвания?

ТСХ е добре ( няма ли Т3 и Т4?) - не трябва да пада под 0,5 и особено под 0,2 ( ако си на терапия).

# 38
  • София
Денис, изследванията са правени на 3 ден след менструация. Ъх... Реално на 8 ден... От стрес май съм объркала времето, в което трябваше да ги пусна, понеже на своя глава съм ги правила...  Това означавало, че трябва да пускам нови?
ЛХ, ФСХ, Е2, 17ОН Прогестерон се изследват точно на 3 ден  от МЦ.
Андростендионът е висок, но ми се струва че може да има и по-високи нива на 17ОН Прогестерон?! - добре е да го провериш.
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ.
Ако не си правила тест за ИР е добре да направиш ( тя често е причина за по-високи нива на Андростендиона)
Направи всички изследвания в правилните дни и се консултирай с Ендокринолог.

Здравейте Денис, може ли коментар и на тези резултати, на 2 ден от мц:
Скрит текст:
FSH - 8. 29 (реф. 3.5-12.5)
LH - 4.92 (реф. 2.4-12.6)
Estradiol - 28.4 (реф. 12.5-166)
AMH - 1.22
44 г.
Благодаря предварително.
Здравей!
ФСХ е висок, АМХ е нисък - показват че ЯР е намалял, което за годините ти е нормално - просто не трябва да губиш никакво време. Другите са добре, не показват да има проблем.
Успех! и скоро да ни се похвалиш с най-прекрасната новина Peace

# 39
Благодаря и за отговора и за пожеланията от Heart!!!

# 40
Денис, много благодаря за отговора и насоките! Ще направя всичко необходимо и навреме. Ето, че едното при което бях, не е прочела правилно нещата и не ми разясни така както Вие резултата. Защото според нея всичко ми беше в норма дори и щитовидните хормони, освен андроатендионът. А аз се усещам много добре, че имам проблем. Отново благодаря!

# 41
  • София
Скрит текст:
Денис, здравей!
            *  Здравей!
              Ако няма, някоя киста или ЗФ, ФСХ може да показва проблем с ЯР. Рефер. нещо са объркани?!
                      * Денис, няма киста! За рефер не мога да кажа- от клиника "Адела" са. Аз съм над 40 и си знам, че ЯР намалява.
                               *Тогава остава да е от годините Simple Smile . Ако успееш да го намалиш малко - под 9.0 или 8.0 ще е добре.Под 7.0 е още по-добре - гарантира ти един по-добър отговор(резултат) при различни АРТ процедури/стимулации/терапии и т.н. Шанс винаги има, така че действай смело
Денис, извинявай, че пак питам! Но преди два месеца, преди първита ми АРТ (трансфер на ЕЦ) FSH  беше 4,5 mIU на 3-ти ден. Какво може да е станало с хормоните ми от тогава? Пих само прогестерон и МЦ ми се скъси на 21 дни.  Дай идея как да нормализирам FSH отново. Sad
Може да е нещо моментно, да е от самата АРТ процедура, може и този МЦ да е малко по-трудно на яйчниците да образуват фоликули  ( и затова ФСХ се повишава) и т.н.  ... не се фокусирай толкова върху този ФСХ.
Нали си пиеш добавките?! - доказали сме многократно, че помагат - влияят добре на АМХ, Инхибин В и ФСХ - друго, с което да си помогнеш, няма. Правиш всичко възможно, дай си и малко време ... и мисли по-позитивно.

Денис, благодаря Ви много за коментара!

ФТ3 ми е над норма, ФТ4 висок в горна реф, МАТ в норма, ТАТ доста над норма. Пия Метизол от месец и ТСХ от 0.00 е влязло в 0.59.

Според Вас изключва ли се възможността за естрогенна доминантност, съдейки по приложените излседвания?

Скрит текст:

Е2 трябва да се изследва точно на 3 ден от МЦ, заедно с ЛХ и ФСХ и да те видят на УЗ ( да се отхвърли вероятността за ПКЯ, ЗФ, киста и т.н.) и едва тогава, може да се правят подобни изводи.
Трябва да се проверят и всички андрогени, защото някои от тях се конвертират в Естрогени.

Последна редакция: вт, 21 юли 2020, 14:02 от denis.

# 42
Денис, моля за коментар на изследванията ми от днес                                                                                                                                 
 ТСХ 0,579 прогестерон 49,0 тотал бета - ЧХГ -433,34 на 4 гс +2 дни

# 43
Здравейте на всички. И аз съм от тези които отдавна четат, но чак сега се осмелявам да пиша.
На кратко за мен на 35 години съм и от 4 години се опитвам да забременея. Правени са изследвания и всеки казва, че всичко е наред до началото на тази година. Откриха ми инсулинова резистентност и сега пия Глюкофаж XR.
Притеснява ме това, че ТАТ е много висок а ендокринолога каза, че било от цветната снимка на тръбите и по-точно от веществото което оцветява, но той и преди снимката беше така.
Изследванията са правени на 21.05.2020 (11-ти ден от цикъла)

това е от миналата година по същото време

Въпроса ми е дали това е Хашимото или не и някакви препоръки какво да предприема за напред и дали това е проблема във забременяването?

# 44
Денис, отново Ви благодаря и Ви моля последно за общ преглед на излседванията. Правени съответно точно в 3-ти ден от цикъл (FSH и др.) и съответно точно на 22-ри ден от цикъл на останалите (Progesterone и др.)

Според Вас има ли причина за притеснения? Дали може да се говори за естрогенна доминантност и/или кисти?
Дали е нужно според Вас да правя и други изследвания?

[/quote]
[/quote][/spoiler]
[/quote]
Е2 трябва да се изследва точно на 3 ден от МЦ, заедно с ЛХ и ФСХ и да те видят на УЗ ( да се отхвърли вероятността за ПКЯ, ЗФ, киста и т.н.) и едва тогава, може да се правят подобни изводи.
Трябва да се проверят и всички андрогени, защото някои от тях се конвертират в Естрогени.
[/quote]

# 45
Здравей, Денис,
започнах да изследвам хормоните по твоята препоръка и съвсем скоро съм на преглед при гинеколог.
Днес пуснах хормоните на щитовидната жлеза - дали може коментар, моля (струва ми се, че и ендокринолог трябва да посетя) :
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
FT3        4.66       pmol/l     3.1 - 6.8     ECLIA

FT4        19.08       pmol/l     12.0-22.0     ECLIA

TSH        1.41       uIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA

TAT/anti-TG   
392       IU/ml     < 115     ECLIA

MAT/anti -TPO   
62       IU/ml     < 34     ECLIA

а това са предишните изледвания:

Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
LH        12.1       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        6.7       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        371       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol        219.2       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        1.46       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA

Благодаря за подкрепата, която даваш!

# 46
Денис, може ли да погледнеш тези стойности на Прогестерон и Пролактин - много ниски са и показва, че не съм имала овулация, но което е много странно за мен, че на 14-тия ден ми се повиши БТ от 36,6 на 37, 1 (при цикъл 28 дена) и оттогава вече 9 дни , си държа БТ 37, а и гърдите започнаха да ме болят както обикновено седмица преди да ми дойде... Много ми е странно с тези хормони, но не усещам никакви други промени . Не съм настинала, не съм ходила на плаж...

Пролактин/Prolactin       112.1       mIU/L     M 86 - 324; Ж 102 - 496

Прогестерон/Progesteronе       6.390       nmol/L     M<0.159-0.474; фол.ф. 0.181 - 2.84;ов.ф. 0.385 - 38.1; лут.ф.5.82 - 75.9;постменопауза:<0.159 - 0.401

# 47
  • Оранжевата стая
Денис, здравей!
С цел регулиране на хормоните при пременопауза приемам Витекс, но ми препоръчват и пчелен прашец, който влияел на естрогена. Запозната ли си дали могат да се приемат заедно?
Аз имам редовен цикъл, но се скъси на 26 дни и започнаха чести зацапвания, които преди ги нямах, както и овулацията ми се измести на 11-12 ден, затова предполагам, че хормонално са се разбъркали нещата вече.

# 48
Здравейте.Ще ви бъда много благодарна,ако погледнете и моите изследвания. Виждам че са в нормите нещата,но дали има нещо за което да се притеснявам. Очакваме и резултат от спермограма и затова много се притеснявам и ще бъда много благодарна,ако ми помогнете. Истината е че никога не съм правила изследвания на хормони, а започнахме опити за бебе преди само 2 месеца и искахме чисто профилактично да проверим дали всичко е наред. Може ли да ми кажете от такива изследвания дали се разбира нещо за овулацията,тъй като ми е трудно да разбера кога настъпва,въпреки че ползвах тестове.Също така ходих на преглед при гинеколог,всичко е наред ми казаха и резултата от цитонамазката ми е Пап 1. Много благодаря ако отделите време за резултатите.    
Скрит текст:

Скрит текст:
а това е резултат от спермограма.Не знам дали ги гледате тук,но ако някой знае в коя тема моля да ме насочи.Благодаря.

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 10:36 от AnMary

# 49
  • София
Денис, моля за коментар на изследванията ми от днес                                                                                                                                
 ТСХ 0,579 прогестерон 49,0 тотал бета - ЧХГ -433,34 на 4 гс +2 дни
Честито! Лека и спокойна бременност.
ТСХ е добре, но го следи - не трябва да пада под 0,5... и е добре да го пускаш заедно с Т3 и Т4
ЧХГ показва, че има бременност, повтаряш го след 3 дни и ако се удвоява - всичко е наред.
На УЗ преглед - когато ЧХГ е над 1000

Провери нивата на прогестерона.

Здравей, Денис,
започнах да изследвам хормоните по твоята препоръка и съвсем скоро съм на преглед при гинеколог.
Днес пуснах хормоните на щитовидната жлеза - дали може коментар, моля (струва ми се, че и ендокринолог
Скрит текст:
трябва да посетя) :
Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
FT3        4.66       pmol/l     3.1 - 6.8     ECLIA

FT4        19.08       pmol/l     12.0-22.0     ECLIA

TSH        1.41       uIU/ml     0.27 - 4.2     ECLIA

TAT/anti-TG   
392       IU/ml     < 115     ECLIA

MAT/anti -TPO   
62       IU/ml     < 34     ECLIA
а това са предишните изледвания:
Скрит текст:

Хормони
Име на теста(изследване)       Резултат      Единици   Референтна стойност   Метод
LH        12.1       U/l     2.4 - 12.6     ECLIA
FSH        6.7       U/l     3.5 - 12.5     ECLIA
Пролактин/Prolactin        371       mIU/l     102 - 496     ECLIA
Естрадиол/Estradiol        219.2       pmol/l     46 - 607     ECLIA
Тестостерон/Testosteron        1.46       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA

Благодаря за подкрепата, която даваш!
Здравей!
Хормоните на ЩЖ са добре, от антителата ТАТ и МАТ са високи, но каква е причината?! - лекар трябва да прецени ( да те види и на УЗ) - може да реагират на някакво възпаление, ако скоро си била болна...?!

Денис, може ли да погледнеш тези стойности на Прогестерон и Пролактин - много ниски са и показва, че не съм
Скрит текст:
имала овулация, но което е много странно за мен, че на 14-тия ден ми се повиши БТ от 36,6 на 37, 1 (при цикъл 28 дена) и оттогава вече 9 дни , си държа БТ 37, а и гърдите започнаха да ме болят както обикновено седмица преди да ми дойде... Много ми е странно с тези хормони, но не усещам никакви други промени . Не съм настинала, не съм ходила на плаж...

Пролактин/Prolactin       112.1       mIU/L     M 86 - 324;   Ж 102 - 496

Прогестерон/Progesteronе       6.390       nmol/L     M<0.159-0.474; фол.ф. 0.181 - 2.84;ов.ф. 0.385 - 38.1; лут.ф.5.82 - 75.9;постменопауза:<0.159 - 0.401
Пролактинът е малко нисък, но това не е проблем - проблем е, ако е висок.
Прогестеронът е нисък и показва, че не е имало О. ... или деня на О. ( и респ. 7-ми  ден след О.)  не е определен правилно.
Друга причина за по-високата БТ - ЗФ, киста ... и трябва да те видят на УЗ

Денис, здравей!
С цел регулиране на хормоните при пременопауза приемам Витекс, но ми препоръчват и пчелен прашец, който влияел на естрогена. Запозната ли си дали могат да се приемат заедно?
Аз имам редовен цикъл, но се скъси на 26 дни и започнаха чести зацапвания, които преди ги нямах, както и овулацията ми се измести на 11-12 ден, затова предполагам, че хормонално са се разбъркали нещата вече.
Здравей!
Витекс и Пчелен прашец, може да пиеш, няма да ти навредят, могат да се приемат заедно.
За предполагаемия хормонален дисбаланс - изследвай всички базови хормони, те ще покажат какво се случва, още повече че имаш и проблем с МЦ.

Здравейте.Ще ви бъда много благодарна,ако погледнете и моите изследвания. Виждам че са в нормите нещата,но
Скрит текст:
дали има нещо за което да се притеснявам. Очакваме и резултат от спермограма и затова много се притеснявам и ще бъда много благодарна,ако ми помогнете. Истината е че никога не съм правила изследвания на хормони, а започнахме опити за бебе преди само 2 месеца и искахме чисто профилактично да проверим дали всичко е наред. Може ли да ми кажете от такива изследвания дали се разбира нещо за овулацията,тъй като ми е трудно да разбера кога настъпва,въпреки че ползвах тестове.Също така ходих на преглед при гинеколог,всичко е наред ми казаха и резултата от цитонамазката ми е Пап 1. Много благодаря ако отделите време за резултатите.   
Здравей!
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ.
Е2 е висок, в момента може да има и киста/ЗФ... - трябва да те видят на УЗ ... ако няма - остава да е от ПКЯ.
Пролактинът е висок, добре е да се провери и на чист ден - около О.
Добре е да провериш ТСХ, Т3 и Т4 и всички андрогени (посочени са на 1 стр. на темата)
СГрамата е добре

Последна редакция: чт, 23 юли 2020, 13:24 от denis.

# 50
  • Оранжевата стая

Здравей!
Витекс и Пчелен прашец, може да пиеш, няма да ти навредят, могат да се приемат заедно.
За предполагаемия хормонален дисбаланс - изследвай всички базови хормони, те ще покажат какво се случва, още повече че имаш и проблем с МЦ.

Благодаря, Денис! Така и ще направя, ще проверя на заглавната страница кои дни какво се изследва и направо с готови резултати да ида на гинеколога!

# 51
Здравей Денис.
Моля за коментар на Е2 - 43.51 на седми ден от МЦ, три фоликула и стимулация с Летрозол. Не е ли мн. ниска стойността, за да са качествени Я?

# 52
Здравей Денис, моля за мнение 🙂
3ти ден от мц пуснах ЩЖ и полови хормони.. Това са резултатите :

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 11:29 от Kikiriki23

# 53
  • София
Здравей Денис.
Моля за коментар на Е2 - 43.51 на седми ден от МЦ, три фоликула и стимулация с Летрозол. Не е ли мн. ниска стойността, за да са качествени Я?
Давай дименсията, не само цифрата.
Е2 е нисък, но обсъди това с лекаря си - зависи и от размерите на фоликулите.

Здравей Денис, моля за мнение 🙂
3ти ден от мц пуснах ЩЖ и полови хормони.. Това са резултатите :
Скрит текст:
Здравей!
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват, че си с Хипофункция на ЩЖ.
ФСХ, за годините ти, е висок, но тъй като и Е2 е висок, може да има ЗФ/киста от предния МЦ ... и това да е причината за тези, по-високи нива.
ПП.
Това е варианта за предпочитане, колкото и страшно да ви звучи киста/ЗФ  Simple Smile , защото, тя ще изчезне, но ако има проблем с ЯР, е неприятно.

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 11:57 от denis.

# 54
Здравей Денис ! Първо да ти благодаря , че отделяш време за нас ! Бъди здрава !
В предходна тема бях помолила пак за коментар от теб и благодаря за отговора . Направихме консултация със ендокринолог след гинеколога прилагам назначените изследвания . От към гинеколога няма поликистоза на яйчниците . Няма инсулинова резистентност , няма патологични изменения на щитовидната жлеза след ехография . Обаче тестостерона е висок  след прием на Белара 6 месеца .Ендокринолога препоръча спиране на Белара и изследване отново на тестостерона след цикъла . Моля те за разчитане на резултатите и насока .Първото изследване е отпреди 6 месеца . Останалите след 6 месеца прием на Белара . Благодаря !

# 55
Мерната единица на Естрадиола е pg/ml, а реф. ст-ст 12.5-166 за F. 3 фоликула, 7 ден.
За този МЦ е ясно, но поправимо ли е?

# 56
  • София
Здравей Денис ! Първо да ти благодаря , че отделяш време за нас ! Бъди здрава !
В предходна тема бях помолила пак за коментар от теб и благодаря за отговора . Направихме консултация със ендокринолог след гинеколога прилагам назначените изследвания . От към гинеколога няма поликистоза на яйчниците . Няма инсулинова резистентност , няма патологични изменения на щитовидната жлеза след ехография . Обаче тестостерона е висок  след прием на Белара 6 месеца .Ендокринолога препоръча спиране на Белара и изследване отново на тестостерона след цикъла . Моля те за разчитане на резултатите и насока .Първото изследване е отпреди 6 месеца . Останалите след 6 месеца прием на Белара . Благодаря !
Скрит текст:

Здравей!
Тестостеронът пак е висок, Беларата не е помогнала. Тя (а и който и да е ОК) само може да потисне нивата, но след като се спре, те отново се повишават. Трябва да се търси причината и тя да се лекува.
ТСХ ти е висок - показва че си с Хипофункция на ЩЖ, Инсулина също ти е висок - според мен си с ИР. НАправи обременяване с глюкоза ( на 0, 60 и 120 мин)- поне ако е ИР ( тя също повишава андрогените) - това по-лесно може да се коригира/контролира... както и Хипофункцията на ЩЖ ( добре е да изследваш ТСХ, Т3 и Т4, защото само ТСХ не винаги е показателен).
Трябва да провериш и другите андрогени ( ако не са изследвани).
Не може Тестостеронът да е висок и да ти казват, че няма проблем. Ако на този лекар не му се занимава с това - търсиш друг.
При една евентуална бременност - този висок тестостерон носи риск, за бебето и самата бременност.

Мерната единица на Естрадиола е pg/ml, а реф. ст-ст 12.5-166 за F. 3 фоликула, 7 ден.
За този МЦ е ясно, но поправимо ли е?
За един фоликул, с размер 17-18мм ти трябва 200-300 pg/ml

Не разбирам въпроса?!
Това Е2, си е за този МЦ и е резултат от стумулацията - може да не реагираш добре на този медикамент, схемата и дозите да не са подходящи...  - обсъди го с лекаря си.

# 57
Здравей Дени. На 11-12 Юли имах+тест за овулация ,4 дни след нея Прогестерон 8,96 нмол/Л ,онзи ден 9 дни след нея пуснах отново и беше същата стойност почти ,а цикъл не ми идва. Има ли смисъл да си пусна кръвен тест,на уринния няма никой.Чакам да ми додйе за да стартирам ин витро процедура

# 58
  • София
Здравей Дени. На 11-12 Юли имах+тест за овулация ,4 дни след нея Прогестерон 8,96 нмол/Л ,онзи ден 9 дни след нея пуснах отново и беше същата стойност почти ,а цикъл не ми идва. Има ли смисъл да си пусна кръвен тест,на уринния няма никой.Чакам да ми додйе за да стартирам ин витро процедура
Скрит текст:
Здравей!
Много е нисък Прогестерона - при  тази стойност не може да има бременност.

# 59
Нормално,винаги правя доминантен фоликул и не се отделя яйжекелетка,остава като в капан. Това нали се преодолява от ин витрото? Вече 2г опитваме и нищо,доктора каза,че матката е идеална,хормоните също,а защо имам ЛУФ и той не знае,но каза че с ин витро ще стане бременност.

# 60
  • София
Нормално,винаги правя доминантен фоликул и не се отделя яйжекелетка,остава като в капан. Това нали се преодолява от ин витрото? Вече 2г опитваме и нищо,доктора каза,че матката е идеална,хормоните също,а защо имам ЛУФ и той не знае,но каза че с ин витро ще стане бременност.
Да, преодолява се, но следи нивата на ЛХ и Прогестерона по-често - защото при ЛУФ, те създават проблем.
Трябва да ги имаш като база на 2-3 ден от МЦ  и през 2 дни, по време на стимулациите и след това до пункцията.

# 61
Здравей Дени! Какво мислиш за тези резултати? Всичко нормално ли е? Благодаря предварително

# 62
Здравейте! Може ли коментар за моите резултати? Преди месец пуснах само TSH и FT4, прикачвам (първа снимка). Ходих при ендокринолог, каза че за него са ок. Гледа ме на ехограф, няма промени в жлезата. Но искаше ТАТ и МАТ. Днес реших да пусна целия пакет отново, но в друга лаборатория (втора снимка). Различават се стойностите... Дали има нужда от лечение? Целя забременяване.

# 63
Здравей, Денис! Днес излязоха резултатите от изследванията ми, ще може ли мнението ти 😊 Прогестеронът ми предния месец беше 8.7ng/ml. Тестовете за овулация са ми положителни, БТ също потвърждава... но явно О няма, защото 10 месеца не става нищо. Аз съм на 30г, а мъжът ми на 28г. Понеделник ще прави спермограма и ако може, ще кача резултатите тук за мнението ти 😊

# 64
  • София
Здравей Дени! Какво мислиш за тези резултати? Всичко нормално ли е? Благодаря предварително
Скрит текст:
Здравей!
На кой ден от МЦ са правени -  предполагам на 3-ти?!
ТСХ е висок, добре е да се провери заедно с Т3 и Т4 - на чист ден. Показва, че си с Хипофункция на ЩЖ.
Другите са добре.
ПП.
ЛХ трябва да се изследва ( на 3 ден от МЦ) заедно с Е2 и ФСХ, защото само ЛХ, не е много показателен.

Здравейте! Може ли коментар за моите резултати? Преди месец пуснах само TSH и FT4, прикачвам (първа снимка). Ходих при ендокринолог, каза че за него са ок. Гледа ме на ехограф, няма промени в жлезата. Но искаше ТАТ и МАТ. Днес реших да пусна целия пакет отново, но в друга лаборатория (втора снимка). Различават се стойностите... Дали има нужда от лечение? Целя забременяване.
Скрит текст:

Здравей!
И при двете изследвания се вижда, че си с Хипофункция на ЩЖ. ТАТ и МАТ са добре.
При бременност, ТСХ много бърза скача, а това не е добре и може да създаде проблем ( за ембриона, бременността... ).
Желателно е да е под 2.0, дори около и под 1.0, още преди зачеване - но това, всеки сам си го решава, всеки си преценява риска.
ПП.
Пускай контроли в една и съща клиника, за да могат да се сравняват стойностите.
ТСХ, Т3 ,Т4 - това са хормони и няма как да не варират, но горе-долу се запазва тенденцията ( нормална, хипер- или хипофункция на ЩЖ)

Здравей, Денис! Днес излязоха резултатите от изследванията ми, ще може ли мнението ти 😊 Прогестеронът ми предния месец беше 8.7ng/ml. Тестовете за овулация са ми положителни, БТ също потвърждава... но явно О няма, защото 10 месеца не става нищо. Аз съм на 30г, а мъжът ми на 28г. Понеделник ще прави спермограма и ако може, ще кача резултатите тук за мнението ти 😊
Скрит текст:
Здравей!
Андростендионът е висок.  Той може да създава проблеми на О.?!
Е2 е висок - може да е и от Андростендиона?!
Добре е да провериш всички останали андрогени, ТСХ, Т3 ,Т4 и да направиш тест за ИР.
Хемоглобинът е малко нисък - може да провериш желязо, феритин, трансферин, ЖСК, ФК...
Както и серумните нива на вит.Д и В12

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 17:57 от denis.

# 65
Здравей, Денис 😊 Благодаря ти за търпението и за вниманието. Вчера си пуснах паралелно хормоните в Рамус и в Лина, като в Лина LH и FSH са почти 1:1, а Рамус имат доста разлика(Рамус излязоха доста късно, иначе още вчера щях да ги прикача) . Вече не знам на какво да вярвам, а толкова много искаме детенце. Захарта ми е добре, преди 1 год. TSH ми беше 2.73 и нямах антитела. Тестостерона и DHEA са в норма, само 4-андростендионът ми е висок и прогестеронът нисичък(8.70 последно 6 дни след О) 😞

# 66
Здравей, Денис! В миналата тема имах питане за Зафрила, имах назначена за 10 дни. Тя оказва ли някакво значение на датата на МЦ? Лекарят ми каза, че до 4-5 дена след спирането ще очаквам МЦ. Също и дали влияе на О?

# 67
  • София
Здравей, Денис 😊 Благодаря ти за търпението и за вниманието. Вчера си пуснах паралелно хормоните в Рамус и в
Скрит текст:
Лина, като в Лина LH и FSH са почти 1:1, а Рамус имат доста разлика(Рамус излязоха доста късно, иначе още вчера щях да ги прикача) . Вече не знам на какво да вярвам, а толкова много искаме детенце. Захарта ми е добре, преди 1 год. TSH ми беше 2.73 и нямах антитела. Тестостерона и DHEA са в норма, само 4-андростендионът ми е висок и прогестеронът нисичък(8.70 последно 6 дни след О) 😞

Здравей!
Не разбирам, защо трябва да пускаш едни и същи изследвания, в различни лаборатории?!
Хормоните не са константи, варират, отделят се пулсово ( през много кратки интервали стойностите са леко ниски/леко високи) , а и всяка лаборатория работи в различни реактиви и е трудно да се сравняват стойностите.  
Дали ФСХ е 6.60 или  6,73 -  няма голяма разлика, а Е2 ти е с различни дименсии...
КЗ нямат отношение към репр. функция ( освен, ако не си със ЗДиабет) - важен е Инсулина, той влияе зле на О. и яйцеклетките.
ТСХ 2,73 е висок, трябва да го държиш около и под 1.0

Здравей, Денис! В миналата тема имах питане за Зафрила, имах назначена за 10 дни. Тя оказва ли някакво значение на датата на МЦ? Лекарят ми каза, че до 4-5 дена след спирането ще очаквам МЦ. Също и дали влияе на О?
Здравей!
Потиска О. - трябва да се приема след О.
След прекратяване на приема, до 10 дни, трябва да ти дойде М., ако няма бременност.

# 68
  • София
Здравейте, тази сутрин ми дойде цикълът, изчела съм първа страница, но за да не объркам нещо да ви питам. Искам да пусна полови хормони- трябва да отида утре сутринта и мога да пусна LH, FSH и Е2, нали така? Всъщност утре или сряда е по-добре да отида,че чета различни коментари. Пролактин и прогестерон се правят след доказана овулация нали така и за момента няма смисъл да ги правя? Ще съм благодарна, ако някой ми разясни.

# 69
  • София
Здравейте, тази сутрин ми дойде цикълът, изчела съм първа страница, но за да не объркам нещо да ви питам. Искам да пусна полови хормони- трябва да отида утре сутринта и мога да пусна LH, FSH и Е2, нали така? Всъщност утре или сряда е по-добре да отида,че чета различни коментари. Пролактин и прогестерон се правят след доказана овулация нали така и за момента няма смисъл да ги правя? Ще съм благодарна, ако някой ми разясни.
Здравей!
Тези изследвания (ЛХ, ФСХ и Е2)се пускат на 3 ден от МЦ или на 2-ри, но не и на 4-ти ден ( не са много обективни и е малко пари на вятъра, след като има съмнения дали нещо е така както изглежда ... не че всеки не може да си ги прави както и когато иска, просто ако иска да са максимално обективни е желателно да се правят тогава - това е просто препоръка, а не някакво задължително условие Simple Smile ).
Ако лекаря е казал на 5-7 ден от МЦ - и той ще ги разчита, който иска да си ги изследва тогава Simple Smile
( едва ли има лекар, от клиника по репр. медицина, който да посочва тези дни за изследвания, на тези хормони)

Дните се броят от 1-я ден на М.
27.07 - 1-ви ден на МЦ
28.07 -2-ри
29.07 - 3 ден на МЦ - този ден е за предпочитане.

Прогестерон - на 7-ми ден, след доказана О. ... или, ако няма О. или поне съмнения/предположения, че може и да е имало - не се изследва.
Прогестерон  на 3-ти ден от МЦ, дава информация на МЛ, дали тя би била годна за имплантация при евентуална бременност ( най-общо казано)

Пролактин - може да се изследва след10-12 ден на МЦ, до около 7-8 ден  преди  следваща М - тогава е най-показателен, без значение, дали е имало или не О.

# 70
  • София
Много благодаря за подробния отговор. Опитваме за бебе от известно време, макар и не много и искам да ги изследвам, за да знам, ако има проблем и евентуално, ако не са добре да се консултирам с лекар.
  Та със сигурност искам да са максимално точно, благодаря отново за разясненията.

# 71
Здравейте, и аз съм решила да изследвам половите хормони. Оплакването ми е мигрена.  Не знам кой трабва да ги разчете? Може ли да ми кажете дали АГ или ендокринолог трябва да ги разчете? Моята АГ не ми каза да ги изследвам, а директно ми изписа феминкур (видях, че съдържа витекс, а не искам да "разбутвам" хормоните преди да ги знам какви са сега)

# 72
  • Пътеводителят е достоверен, действителността често греши!!!
Здравейте, Денис. Пускам си резултатите за коментар, ако е удобно.
Нямам цикъл от септември 2019, когато спрях противозачатъчните таблетки. Имам ПКЯ от 18 годишна. В момента съм на 31.
Не търся бременност - имам 2 деца вече -  просто нормализиране на цикъла и въобще наличието му. Днес съм на лекар - АГ-ендокринолог.
Ако е удобно, търся просто още едно мнение.
Благодаря предварително!

Биохимия
Глюкозотолерантен тест-3 кратен                     
     Глюкоза 0 мин       4.72       mmol/l    3.3-6.0   
     Глюкоза 60 мин       7.72       mmol/l    <10   
     Глюкоза 120 мин       4.71       mmol/l    < 7.80   
Хормони
Пролактин   L    0.58       ng/ml     Жени: 5.18-26.53; Мъже: 3.46-19.4

17-алфа-ОН-прогестерон       1.22       ng/ml     фол.фаза: 0.32-0.81; лут.фаза: 0.79-3.29; бременни първи и втори триместър: 1.3-3.9; бременни трети триместър: 2.2-12.4; мъже:0.36-2.38   

4-андростендион   H    6.13       ng/ml     F: 0.10-3.30; M: 0.60-3.10   

FSH       7.06       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95   

Естрадиол       59       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44   

Тестостерон   H    0.73       ng/ml     0.14 - 0.53   

DHEA-SO4       147.80       ug/dl     95.80 - 511.70

Инсулинов тест - трикратен                     
     Инсулин       6.20       uU/ml    3,0-25,0 uU/ml   
     60-мин Инсулин       37.6       uU/ml    18 - 276 uU/ml   
     120-мин Инсулин   L    12.3       uU/ml    16 - 166 uU/ml

# 73
Много ще съм благодарна за коментар, това са резултатите на майка ми, еенокринолога, при когото исках, излиза в отпуска и търся спешно друг,
Откриха й на главата няколко петна без коса и почна да прави изследвания. Много , мнооого ли е лошо?

# 74
  • Тук... някъде
Здравейте!
denis., бременна съм в 23г.с. и хемоглобина ми е доста нисък. АГ ми изписа тот’хема, но преди да го започна, реших да си пусна допълнителни изследвания и те моля за коментар- дали става дума за някакъв тип анемия?
Утре мисля да отида на консултация с хематолог

# 75
Здравейте, имам едно въпросче:
бих искала да изследвам DHEA_S, андростендион и тестостерон. има ли препоръчителен период през цикъла за изследване на тези хормони или мога да ги пусна около 22-ри ден?

# 76
  • Стара Загора
Здравей, Денис! Може ли мнение за резултатите от тези изследвания? Имам ли ИР? Глюкозата си е в норма и хормоните също според зададените референтни стойности.

# 77
  • София
Здравейте, и аз съм решила да изследвам половите хормони. Оплакването ми е мигрена.  Не знам кой трабва да ги
Скрит текст:
разчете? Може ли да ми кажете дали АГ или ендокринолог трябва да ги разчете? Моята АГ не ми каза да ги изследвам, а директно ми изписа феминкур (видях, че съдържа витекс, а не искам да "разбутвам" хормоните преди да ги знам какви са сега)
Половите хормони -  от АГ.
Андрогени, на ЩЖ, на НбЖ, за ИР ... - Ендокринолог.
Ако Ендокринолога е добър (напр. ендокринолозите, които работят с /в клиниките по репр. медицина), може да разчете всичките заедно, защото те, много често се тълкуват заедно.

Здравейте, Денис. Пускам си резултатите за коментар, ако е удобно.
Скрит текст:
Нямам цикъл от септември 2019, когато спрях противозачатъчните таблетки. Имам ПКЯ от 18 годишна. В момента съм на 31.
Не търся бременност - имам 2 деца вече -  просто нормализиране на цикъла и въобще наличието му. Днес съм на лекар - АГ-ендокринолог.
Ако е удобно, търся просто още едно мнение.
Благодаря предварително!

Биохимия
Глюкозотолерантен тест-3 кратен                     
     Глюкоза 0 мин       4.72       mmol/l    3.3-6.0   
     Глюкоза 60 мин       7.72       mmol/l    <10   
     Глюкоза 120 мин       4.71       mmol/l    < 7.80   
Хормони
Пролактин   L    0.58       ng/ml     Жени: 5.18-26.53; Мъже: 3.46-19.4

17-алфа-ОН-прогестерон       1.22       ng/ml     фол.фаза: 0.32-0.81; лут.фаза: 0.79-3.29; бременни първи и втори триместър: 1.3-3.9; бременни трети триместър: 2.2-12.4; мъже:0.36-2.38   

4-андростендион   H    6.13       ng/ml     F: 0.10-3.30; M: 0.60-3.10   

FSH       7.06       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95   

Естрадиол       59       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44   

Тестостерон   H    0.73       ng/ml     0.14 - 0.53   

DHEA-SO4       147.80       ug/dl     95.80 - 511.70

Инсулинов тест - трикратен                     
     Инсулин       6.20       uU/ml    3,0-25,0 uU/ml   
     60-мин Инсулин       37.6       uU/ml    18 - 276 uU/ml   
     120-мин Инсулин   L    12.3       uU/ml    16 - 166 uU/ml
Здравей!
Имаш високи нива на андрогените, а това потиска/пречи на О..
Нямаш ИР
Трябва да се консултираш с Ендокринолог.

Много ще съм благодарна за коментар, това са резултатите на майка ми, еенокринолога, при когото исках, излиза в
Скрит текст:
отпуска и търся спешно друг,
Откриха й на главата няколко петна без коса и почна да прави изследвания. Много , мнооого ли е лошо?
ТСХ е висок, има Хипофункция на ЩЖ, най-вероятно има и Хашимото - трябва да се консултира с Ендокринолог.
Ако успее да овладее Хипофункцията, това ще повлияе добре и антителата.
Да направи и тест за ИР ( че при тази Хипофункция на ЩЖ е много вероятно да има и там проблем - в повечето случаи вървят заедно).
Да провери и андрогените ( те се повишават при по-висок инсулин) и също може да са причина за проблемите с косата.
Да провери за дефицити - В12, желязо, феритин, ЖСК, трансферин, вит.Д ...
( да избягва приема на йод)

Здравейте!
denis., бременна съм в 23г.с. и хемоглобина ми е доста нисък. АГ ми изписа тот’хема, но преди да го започна,
Скрит текст:
реших да си пусна допълнителни изследвания и те моля за коментар- дали става дума за някакъв тип анемия?
Утре мисля да отида на консултация с хематолог

Здравей!
Да, имаш ЖДА, трябва да приемаш желязо. Феритинът напр. ти е много нисък, трябва да е около 100.
В12 може да е и по-висок, вит. Д също.
Т4 ти е доста нисък - консултирай се с Ендокринолог.

Здравейте, имам едно въпросче:
Скрит текст:
бих искала да изследвам DHEA_S, андростендион и тестостерон. има ли препоръчителен период през цикъла за изследване на тези хормони или мога да ги пусна около 22-ри ден?
Здравей!
Няма значение деня от МЦ, oколо  22-ри ден е добре Peace

Здравей, Денис! Може ли мнение за резултатите от тези изследвания? Имам ли ИР? Глюкозата си е в норма и хормоните също според зададените референтни стойности.
Скрит текст:
Здравей!
Имаш ИР. За да поддържаш нормални нивата на КЗ, панкреаса ти отделя много големи кол-ва Инсулин, което го изтощава, работи постоянно на макс/ форсиран, което не е добре, защото след време може да развиеш Захарен диабет - при него пък няма инсулин и КЗ е постоянно висока ( няма инсулин, който да я контролира), а това е много опасно - увреждат се много органи, зрението, нерв.с-ма и т.н. Не че ИР не е опасно състояние,  но вредите които нанася са все още "тихи" и често безсимптомни в началото.
Не искам да те плаша - много хора са с ИР, вкл. и аз - при добро желание може да се контролира Simple Smile

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 17:33 от denis.

# 78
Здравей denis,

Относно последният ти коментар, мога ли да те попитам как контролираш ИР? Най-вероятно си го споменавала преди, но например пиеш ли метформин или контролираш само със спорт и хранителен режим?

# 79
Здравей, Denis.

Би ли могла да коментираш тези резултати и по-скоро тези за ИР

Скрит текст:

# 80
  • София
Да помоля и аз за разчитане, дано се вижда добре. Опитваме за бебе и това са първите изследвания, които пускам, на 3 ден от цикъла.

Скрит текст:

Прогестерон       0.20       ng/ml     жени: фол.ф. <0.1-0.3; лут.ф. 1.2-15.9; постмен. <0.1-0.2; бременни - първи триместър 2.8-147.3, втори триместър 22.5-95.3, трети триместър 27.9-242.5; мъже: <0.1-0.2   

LH        2.91       mIU/ml     жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0, менопауза 5.16-61.99; мъже 0.57-12.07   

FSH       3.84       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95   

Естрадиол       33       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44

# 81
  • София
Здравей denis,
Относно последният ти коментар, мога ли да те попитам как контролираш ИР? Най-вероятно си го споменавала преди, но например пиеш ли метформин или контролираш само със спорт и хранителен режим?
Спазвам определен режим на хранене, ( ВПротеиновоХ), тренирам всеки ден ( 4 дни силова, 3 дни тичам, по 5 км./ на ден) и когато приемам повече въглехидрати, от време на време, пия и метфогамма. Въглехидратите са ми около 100гр. на ден.
То храненето при ИР е или ВМХ-НВ ( на което не съм фен и за мен то е нездравословно) или ВПХ-НВ
Приемам и добавки, които са за различни неща, но влияят добре и на ИР ( напр. Инозитол - чисти мазнини, но е с ползи за ИР, за косата, кожата  Simple Smile )

Здравей, Denis.
Би ли могла да коментираш тези резултати и по-скоро тези за ИР
Скрит текст:

Здравей!
Според мен, имаш ИР - Инсулина е висок на гладно и продължава да е висок на 120 мин.
Трансферина и Феритина са ниски, а желязото високо/респ. ЖСК пада, Хемоглобина е на горна граница?!  - да не би да приемаш желязо - обавка?!
Интерпретацията трябва да се направи от Хематолог.
Имаш сериозен дефицит на вит. Д - трябва да е 50-70 ng/ml
Провери ТСХ, Т3, Т4, ТАТ и МАТ ( ако не са изследвани).

Да помоля и аз за разчитане, дано се вижда добре. Опитваме за бебе и това са първите изследвания, които пускам, на 3 ден от цикъла.

Скрит текст:

Прогестерон       0.20       ng/ml     жени: фол.ф. <0.1-0.3; лут.ф. 1.2-15.9; постмен. <0.1-0.2; бременни - първи триместър 2.8-147.3, втори триместър 22.5-95.3, трети триместър 27.9-242.5; мъже: <0.1-0.2   

LH        2.91       mIU/ml     жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0, менопауза 5.16-61.99; мъже 0.57-12.07   

FSH       3.84       mIU/ml     жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95   

Естрадиол       33       pg/ml     жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44
Добре са, не показват да има проблем

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 20:35 от denis.

# 82
  • София
Много ти благодаря за отговора!

# 83
Благодаря ти Denis. Не приемам желязо като добавка, може би става дума за лабораторна грешка не знам, ще го пусна пак.

Лошо ли е ,че феритин и трансферин са ниски, а хемоглобина на границата? Какво значи това. Имам проблем с кг и високо ТСХ (2,8)

# 84
Здравейте! Включвам се с молба към Денис за коментар относно последните ми изследвания. Благодаря и и за предишните коментари. Хетерозиготен носител на С/Т  МТХФР. Започнах да пия метилирани форми на своя глава след прочетеното във форума( добре,че е той ). Посещавам репродуктивна клиника в Пловдив, но докторът е в отпуска няма да имам възможност скоро да отида заради отпускарския сезон. Целта ми е скорошно забременяване и се чудя какво още пропускам. Имам пълна имунология, тромбофилии, НК клетки и всичко е наред заедно с ЦС и спермограма. Нещо ми се губи след 2 БХ бременности. Докторът беше споменал веднъж за инсеминация, но все още имам надежда да се случи по нормален начин( имам едно детенце) На 32 съм.

# 85
Благодаря, Денис!

# 86
  • Sofia, Bulgaria
Здравей, Денис! Виждам, че при подобни на моите стойности споменаваш Хипофункция, можеш ли да коментираш резултатите ми? За пръв и последен от съм изследвала само ТСХ преди 3г, когато планирахме бременността и ми беше 1.7. Чудя се дали след 2-3 седмици да не пусна пълен пакет за ЩЖ. Отделно не съобразих и снощи ядох късно вечерта, не знам дали това не компрометира резултатите по някакъв начин. Глюкозата също ми се струва, но последните дни хапнах и повечко сладко, което по принцип избягвам. Благодаря ти предварително!

# 87
Планирах да си пусна полови хормони на 3 ден от МЦ тази събота (FSH, LH, E2, AMH Inhibin B), но май ме е хванал някакъв летен грип, имам температура и лек стомашен дискомфорт, като усещам че се подобрявам и до събота ще съм добре. Но се чудя дали това няма да повлияе на резултатите и да отложа изследването, макар че не ми се иска. Какво мислите?

# 88
Здравей Денис,

може ли коментар на изследванията на майка ми (57 г.). Има хипофункция на ЩЖ, пие Л-тироксин 100 мг. пет дни в седмицата и 0.75 мг два дни в седмицата.

TSH - 6.42 mIU/ml (реф. стойности 0.35 - 4.94)
FT4 - 0.76 ng/dl (реф. стойности 0.70 - 1.48)

Вит. Д - 18.7 ng/ml  (реф. стойности 10-20 - латентен дефицит)
Вит. В12 - 318 pg/ml (реф. стойности 187 - 883)

Извинявам се предварително, ако е е по темата, но ще се радвам ако ме упътиш за запълване на дефицитите на вит. Д и В12 всеки ден или през ден да взима следните дози:
за вит Д - 1 табл. = 50 mg (2000IU)
за вит В12 - 1 табл. = 1000 mcg

Безкрайни благодарности за времето, което отделяш в темата и за консултирането ! Поздрави!

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 13:22 от kalestia

# 89
kalestia, майка ти да отиде на преглед при ендокринолог да и коригира дозата на хормона. Тази схема, не и набавя необходимата доза - Т4 трябва да е в горните 2/3 на реф.стойност, на майка ти е  FT4 - 0.76 ng/dl и за това и TSH - 6.42 mIU/ml е високо.
Относно Д3 и В12, всеки ден може да ги взема за запълване на дефицити.
Аз също съм с хипофункция на ЩЖ. Пия Л-Тироксин по 125мг и вит.Д3- 5000IU, а B12 - 1000 mcg - при условие, че съм със запълнени дефицити.
С витамин Д3, може да взема Витамин К2 - МК-7.

# 90
  • София
Благодаря ти Denis. Не приемам
Скрит текст:
желязо като добавка, може би става дума за лабораторна грешка не знам, ще го пусна пак.
Лошо ли е ,че феритин и трансферин са ниски, а хемоглобина на границата? Какво значи това. Имам проблем с кг и високо ТСХ (2,8)
Имаш разминаване в показателите, желязо високо, феритин нисък, а той напр. трябва да е висок - затова, интерпретацията, по-добре, лекар да я направи - хематолог.
ТСХ трябва да е под 2.0, но е важно да се следят и Т3 и Т4

Здравейте! Включвам се с молба към Денис за коментар относно последните ми изследвания. Благодаря и и за
Скрит текст:
предишните коментари. Хетерозиготен носител на С/Т  МТХФР. Започнах да пия метилирани форми на своя глава след прочетеното във форума( добре,че е той ). Посещавам репродуктивна клиника в Пловдив, но докторът е в отпуска няма да имам възможност скоро да отида заради отпускарския сезон. Целта ми е скорошно забременяване и се чудя какво още пропускам. Имам пълна имунология, тромбофилии, НК клетки и всичко е наред заедно с ЦС и спермограма. Нещо ми се губи след 2 БХ бременности. Докторът беше споменал веднъж за инсеминация, но все още имам надежда да се случи по нормален начин( имам едно детенце) На 32 съм.

Здравей!
Тези изследвания са добре.
В12 може да е и по-висок.

Здравей, Денис! Виждам, че при подобни на моите стойности споменаваш Хипофункция, можеш ли да коментираш
Скрит текст:
резултатите ми? За пръв и последен от съм изследвала само ТСХ преди 3г, когато планирахме бременността и ми беше 1.7. Чудя се дали след 2-3 седмици да не пусна пълен пакет за ЩЖ. Отделно не съобразих и снощи ядох късно вечерта, не знам дали това не компрометира резултатите по някакъв начин. Глюкозата също ми се струва, но последните дни хапнах и повечко сладко, което по принцип избягвам. Благодаря ти предварително!
Здравей!
Лято е, а ТСХ е висок, показва Хипофункция на ЩЖ - при опити и желание за бебе трябва да е около и под 1.0
Желязото и Хемоглобина са ти малко ниски

Планирах да си пусна полови хормони на 3 ден от МЦ тази събота (FSH, LH, E2, AMH Inhibin B), но май ме е хванал някакъв летен грип, имам температура и лек стомашен дискомфорт, като усещам че се подобрявам и до събота ще съм добре. Но се чудя дали това няма да повлияе на резултатите и да отложа изследването, макар че не ми се иска. Какво мислите?
Когато се пускат изследвания, които биха показали състоянието на репр. функция,  трябва да си здрава.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 14:11 от denis.

# 91
A знаете ли ако си пил антибиотик дали може да си изследваш желязото или трябва да изчакаш определен период?

# 92
  • САЩ
Здравей Денис!
Резултатите ми най-после излязоха, докторът каза че ТСХ ми е малко завишен, но не каза колко точно. По-притеснен беше че пролактинът ми е 54 ng/ml. И двата са изледвани 10 дни преди цикъл следобяд. Той иска да повторим пролактин рано сутрин на гладно след цикъл. Надявам се да успея да го намаля поне малко чрез хранене дотогава. Мнение? Благодаря!!! 

# 93
  • София
A знаете ли ако си пил антибиотик дали може да си изследваш желязото или трябва да изчакаш определен период?
Изчакай 2-3 седмици, след прекратяване на приема на АБ, за да е максимално обективен резултата - както АБ ( някои видове/групи) така и възпаленията влияят на желязото.

Здравей Денис!
Резултатите ми най-после излязоха, докторът каза че ТСХ ми е малко завишен, но не каза колко точно. По-притеснен беше че пролактинът ми е 54 ng/ml. И двата са изледвани 10 дни преди цикъл следобяд. Той иска да повторим пролактин рано сутрин на гладно след цикъл. Надявам се да успея да го намаля поне малко чрез хранене дотогава. Мнение? Благодаря!!! 
Здравей!
По време на М. и малко след М. нивата на пролактина, физиологично, са по-ниски, а при опити за бебе са важни пиковете на Пролактина, а те са около О. и първата част на ЛФ ....  и това е много по-силно изявено, когато има и проблем с МЦ и О.
Проблема е, че високият Пролактин, потиска синтеза на Прогестерон, ... освен, че потиска и О.
При Хипофункция на ЩЖ, много често, пролактина може да е висок и когато ТСХ, Т4 се коригират, Пролактина пада.

# 94
Здравей Денис!
Направи ми впечатление, че на няколко човека казваш, че имат нисък феритин- моят февруари беше около 11 (референтни за жени 13-150). По време на ИП не посмях да приемам по повече от 100 мг желязо дневно. От средата на юни започнах прием на 200 мг дневно Малтофер фол, пих така месец и после 10 дни почивка и изследвах...Желязото си беше на същото ниво (8,49 при референтни 8-26 за жени, хемоглобинът се движи между 120 и 124), а феритинът се беше "качил" от 11 на 13,9. ЖСК, както винаги, е над 65. Сега съм на 300 мг Малтофер дневно.
Имам ИР (приемам Глюкофаж XR 2000 мг- макс доза), лека хипофункция на ЩЗ (без Хашимото). При ниско желязо ТСХ ми се покачва над 2, но от почти 2 месеца приемам и Л-тироксин- първо по 25 мкг, сега по 50 мкг. ТСХ беше стигнало 4,160 (референтни до 4,200), след 25 мкг беше спаднало незначително- до 3,950. Изписаха ми хормон заради много и неприятни симптоми, най-неприятните освен наддаването на кг бяха сутрешна летаргия, топли вълни, задържане на течности (нетипично за мен подути лице, очи, корем, бедра, долната част на крайниците). От деня в който започнах хормона 25 мкг спря задържането на течности- по-точно подуването. Обаче кг не мърдат надолу, каквото и да правя.
Някакви идеи какво може да влияе така на желязото (нямам обилен цикъл, нито явни кръвоизливи- ако не броим понякога малко кървене от венците)? Също и има ли хормони които мога да изследвам във връзка с трудното отслабване? До октомври-ноември 2019 г бях -12кг, отслабвах- а сега съм със +7 кг от тези свалени тогава 12 кг (като бях и с още 2-3 кг плюс преди да започна Л-тироксин).
Само да вметна, че през февруари инсулинът ми беше 7,49, а година преди това- 15-16. Вероятно и повече е бил още по-назад във времето, но го изследвах за първи път 5-6 месеца след началото на ВМ-НВХ. За всеки случай, поне от 2017 г кръвната ми захар на гладно е била над 5,6- а тогава имах и хемоглобин 72, желязо 3,9 (под референтните)...Имам точен цикъл, леко минава, нямам СПКЯ или друго което да пречи на отслабването (според гинеколожката).

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 20:31 от dolce miele

# 95
Денис благодаря за коментарите! Чудя се дали е обективна стойността на АМХ  3.35 ng/mL без изследване на инхибин б заедно с него. Има ли смисъл да отида да си го пусна или това е достатъчно? Дали е възможно това изследване да показва някакъв нормален резерв за моите години, а в същото време качеството на яйцеклетките да не е добро и за това да не се получава?

# 96
Здравей , Денис! Помагала си ми и друг път-Благодаря! След първа инвитро процедура съм,  неуспешна. Стимулацията ми бе през май месец,  но не стигнах до свеж трансфер - не точно стеноза на цервикалния канал,  но не влязоха бластоцитите и ги замразиха. Този месец на 17 юли ми нр ЗЕТ на естествен цикъл - неуспешен,  дойде ми цикъла на датата. Искам да пусна изследвания и имам нужда от помощ ,  кои  точно да  пусна . До началото на май месец пиех Глюкофаж 2по 750  и Достинекс по половин на седмица,   лека резистентност и висок овладян пролактин. Хипотиреодизъм също -пия си по 50мг Ел Тироксин. Пия също и вигантол -два пъти седмично по 20капки с калций. Ще пускам документи за повторен опит към фонда и искам да си проверя състоянието . Смятам дс пусна ТСХ,  Пролактин,  Витамин Д . Четох,  че освен витамин Д и витамин В12 също бил необходим за имплантация.-никога не съм го изследвала. На ендокринолога бях началпто на май и щях да ходя при евентуална бременоост. Интересува ме пролактина д а проверя - ако трябва да възобновя Достинекса до следващата стимулация. Реородуктивният ми го спря точно преди началото на стимулацията,  а ендокринолога ми спря тогава Глюкофажа. Въпросът ми е какво да изследвам  освен ТСХ ,  Пролактин,  Витамин Д и може би витамин 12,  друго ако смяташ важно Simple Smile

# 97

Здравейте , моля за разчитане на резултатите , правени са на 4ти ден от мц.

# 98
  • Стара Загора
Привет Денис.Моля те да,да погледнеш и моите хормони.Имам киста на щитовидна 2 см ,хормоните са в норма ,ендокринолога каза че са ок,но аз не се чувствам добре.Постоянно съм с ускорен пулс ,напрежение ,умора.,покачване на тегло......... .

# 99
  • София
Здравей Денис!
Скрит текст:
Направи ми впечатление, че на няколко човека казваш, че имат нисък феритин- моят февруари беше около 11 (референтни за жени 13-150). По време на ИП не посмях да приемам по повече от 100 мг желязо дневно. От средата на юни започнах прием на 200 мг дневно Малтофер фол, пих така месец и после 10 дни почивка и изследвах...Желязото си беше на същото ниво (8,49 при референтни 8-26 за жени, хемоглобинът се движи между 120 и 124), а феритинът се беше "качил" от 11 на 13,9. ЖСК, както винаги, е над 65. Сега съм на 300 мг Малтофер дневно.
Имам ИР (приемам Глюкофаж XR 2000 мг- макс доза), лека хипофункция на ЩЗ (без Хашимото). При ниско желязо ТСХ ми се покачва над 2, но от почти 2 месеца приемам и Л-тироксин- първо по 25 мкг, сега по 50 мкг. ТСХ беше стигнало 4,160 (референтни до 4,200), след 25 мкг беше спаднало незначително- до 3,950. Изписаха ми хормон заради много и неприятни симптоми, най-неприятните освен наддаването на кг бяха сутрешна летаргия, топли вълни, задържане на течности (нетипично за мен подути лице, очи, корем, бедра, долната част на крайниците). От деня в който започнах хормона 25 мкг спря задържането на течности- по-точно подуването. Обаче кг не мърдат надолу, каквото и да правя.
Някакви идеи какво може да влияе така на желязото (нямам обилен цикъл, нито явни кръвоизливи- ако не броим понякога малко кървене от венците)? Също и има ли хормони които мога да изследвам във връзка с трудното отслабване? До октомври-ноември 2019 г бях -12кг, отслабвах- а сега съм със +7 кг от тези свалени тогава 12 кг (като бях и с още 2-3 кг плюс преди да започна Л-тироксин).
Само да вметна, че през февруари инсулинът ми беше 7,49, а година преди това- 15-16. Вероятно и повече е бил още по-назад във времето, но го изследвах за първи път 5-6 месеца след началото на ВМ-НВХ. За всеки случай, поне от 2017 г кръвната ми захар на гладно е била над 5,6- а тогава имах и хемоглобин 72, желязо 3,9 (под референтните)...Имам точен цикъл, леко минава, нямам СПКЯ или друго което да пречи на отслабването (според гинеколожката).
Здравей!
Феритинът трябва да е около 100, твоят е нисък, защото имаш дефицит на желязо.
Най-общо за добавките желязо, формите са две групи, т.н. хем- и нехем желязо.
В Малтофера, желязото е нехем-желязо ( то е с ниска бионаличност и затова се използва и във високи дози, поне малко да успее да повлияе нивата), респ. няма как да ти повиши феритина, желязото и хемоглобина.
За хемоглобина трябва форма с висока бионаличност, от вида хем-желязо.
Функцията на ЩЖ се влияе/зависи от желязото, вит. Д, вит. А и  т.н. и в тази връзка когато коригираш поне малко нивата на желязото, това подпомага функцията и на ЩЖ /респ. влияе на ТСХ.
Освен ТСХ, важни ( дори по-важни) са Т3 и Т4 - трябва да се следят.
Симптомите, които описваш се свързват и с нарушена функция на ЩЖ, но дали само тя е причината , лекар трябва да прецени.
Преразгледай храненето си - ако качваш кг. там някъде имаш грешки.

Точен МЦ, нищо не означава - може да има хормонален дисбаланс и пак М да е редовна.
На 1 стр. на темата са посочени всички базови хормони, ако не са изследвани е добре да се проверят.

Денис благодаря за коментарите! Чудя се дали е обективна стойността на АМХ  3.35 ng/mL без изследване на инхибин б заедно с него. Има ли смисъл да отида да си го пусна или това е достатъчно? Дали е възможно това изследване да показва някакъв нормален резерв за моите години, а в същото време качеството на яйцеклетките да не е добро и за това да не се получава?
Моментната оценка  на ЯР се прави чрез изследване на:
- ФСХ, ЛХ и Е2  - 2-3 ден от МЦ
- АМХ  - 2-3 ден от МЦ
- Инхибин В  - 2-3 ден от МЦ
- УЗ- определяне на броя на антралните фоликули /АFC/ - 2-3 ден от МЦ
- УЗ - определяне на средния овариален диаметър /MOD/ -  2-3 ден от МЦ

Само АМХ не е достатъчен, а и той може да варира ( по-често от Инхибин В, напр.)

Здравей , Денис! Помагала си ми и друг път-Благодаря! След първа инвитро процедура съм,  неуспешна.
Скрит текст:
Стимулацията ми бе през май месец,  но не стигнах до свеж трансфер - не точно стеноза на цервикалния канал,  но не влязоха бластоцитите и ги замразиха. Този месец на 17 юли ми нр ЗЕТ на естествен цикъл - неуспешен,  дойде ми цикъла на датата. Искам да пусна изследвания и имам нужда от помощ ,  кои  точно да  пусна . До началото на май месец пиех Глюкофаж 2по 750  и Достинекс по половин на седмица,   лека резистентност и висок овладян пролактин. Хипотиреодизъм също -пия си по 50мг Ел Тироксин. Пия също и вигантол -два пъти седмично по 20капки с калций. Ще пускам документи за повторен опит към фонда и искам да си проверя състоянието . Смятам дс пусна ТСХ,  Пролактин,  Витамин Д . Четох,  че освен витамин Д и витамин В12 също бил необходим за имплантация.-никога не съм го изследвала. На ендокринолога бях началпто на май и щях да ходя при евентуална бременоост. Интересува ме пролактина д а проверя - ако трябва да възобновя Достинекса до следващата стимулация. Реородуктивният ми го спря точно преди началото на стимулацията,  а ендокринолога ми спря тогава Глюкофажа. Въпросът ми е какво да изследвам  освен ТСХ ,  Пролактин,  Витамин Д и може би витамин 12,  друго ако смяташ важно Simple Smile
Здравей!
За да провериш хормоните, които имаш отношение към репр. функция - изследваш всички, които са посочени на 1 стр. на темата.
След като си с Хипофункция на ЩЖ трябва да направиш и тест за ИР.
За вит. и минерали - повечето, ако може да си го позволиш, защото всеки един дефицит влияе зле на репр. функция.
Многократно през годините доказахме, че само попълването на вит. Д дефицита, веднага ( в много случаи) повлиява дори и малко АМХ, по същия начин действат и другите добавки, които приемат момичетата.

Скрит текст:
Здравейте , моля за разчитане на резултатите , правени са на 4ти ден от мц.
Здравей!
ТСХ е висок ( трябва да е около и под 1.0 ), но е добре да се проверят Т3 и Т4.
Пролактинът е висок( трябва да е 200-250), може да е от по-високия ТСХ
Другите са добре.

Скрит текст:
Привет Денис.Моля те да,да погледнеш и моите хормони.Имам киста на щитовидна 2 см ,хормоните са в норма ,ендокринолога каза че са ок,но аз не се чувствам добре.Постоянно съм с ускорен пулс ,напрежение ,умора.,покачване на тегло......... .
Здравей!
Т4  е нисък, може да опиташ с ниска доза Еутирокс - говори за това с лекаря си.
Провери половите хормони ( хормоналния дисбаланс също дава такива симптоми) , както и за дефицити - вит. Д, В12, ФК,  желязо, феритин, цинк, селен, мед...
Направи тест за ИР - високият инсулин, също може да е причина.
За качването на кг., трябва да преразгледаш и храненето си.

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 21:40 от denis.

# 100
  • Стара Загора
Благодаря Денис, пуснах и пакет за анемия ,по принцип 1 път в годината изследвам вит Д ,и е доста нисък ,доста под нормата и пия в момента по големи дози вит Д комбиниран с К2 .20000 -25 000 единици на седмица .Когато го приемам постоянно,влизам в норми,но спря ли вит Д за 2-3 месецца отново падам много под нормата.Май ще се наложи да изследвам и другите .За храненето,от месец и половина съм на разделно хранене ,успях да сваля 3 кг .

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 22:27 от kokovi4

# 101
Денис, благодаря. А как се разбира в кои добавки желязото е хем и в кои- не- хем?

# 102
Здравейте, моля за коментар на изследванията ми, и дали се налага да потърся ендокринолог. Не приемам хормон. При преглед месец Март от ендокринолог, получих отговор "всичко ви е наред", но явно не е точно така.
На 2.08.2020
На 7.03.2020

# 103
Здравейте ,записвам се и аз да ви следя.От 7 години съм с Хашимото и качвам кила който е много трудно да се свалят.Пия и Глюкофаж от тази седмица,преди пиех метфогама.От три години правя опити ивитро и напоследък дори читави яйцеклетки не вадим,може и заради лошо тайвиране да е.Пия добавки от 6 месеца и мъжа ми също.При него има мъжки фактор ,който значително се подобри след добавките.Денис ми ги беше препоръчала.

# 104
  • София
Скрит текст:
Благодаря Денис, пуснах и пакет за анемия ,по принцип 1 път в годината изследвам вит Д ,и е доста нисък ,доста под нормата и пия в момента по големи дози вит Д комбиниран с К2 .20000 -25 000 единици на седмица .Когато го приемам постоянно,влизам в норми,но спря ли вит Д за 2-3 месецца отново падам много под нормата.Май ще се наложи да изследвам и другите .За храненето,от месец и половина съм на разделно хранене ,успях да сваля 3 кг .
Тези са добре.
За вит. Д - ако си с перманентен дефицит, трябва да го приемаш почти постоянно.
Аз съм с Хипофункция на ЩЖ + ИР и при мен доста пада и за да избегна това, приемам вит. Д и лятото,  дори и да съм повече от месец на море и слънце, приемам винаги  по 1000 МЕ/дн. ( зимата поне 2000МЕ, зависи  от серумните нива)
Контроли пускам 2 пъти в годината ( поне)  - задължително есента, за да проверя дали съм попълнила депата и респ. какви дози да приемам и пролетта (в каква степен депата вит. Д са изчерпани).
Ако има, напр., сериозен дефицит на вит. Д, при излагане на слънце, кожата много се уврежда и освен, че трудно се прави тен ( кожата се зачервява, изгаря по-бързо...), но не е траен и здравословен ( пигментации и т.н.).
За дозите - не е желателно да се приемат еднократни, високи, седмични дози ( или на 10 дни) - скоро доказаха, че те не са много от полза за костната система и калциевият метаболизъм. По-добре приемай по-ниски дози, но всеки ден ( интервал от Еутирокс - 10 часа).
Браво за кг., но следи и какво редуцираш, защото при Хипофункция на ЩЖ, ИР и при неподходящо хранене се гори мускул, колаген, а не мазнини Simple Smile ( т.е да не си унищожиш колагена, а мазнините да останат  Simple Smile )

Денис, благодаря. А как се разбира в кои добавки желязото е хем и в кои- не- хем?
Разбира се от формата на желязото - избери нещо и ми го покажи.
Лесен и бърз ориентир е количеството/дозата, но не винаги.
ХЕМ-желязото е в по-малки кол-ва на доза, докато не-ХЕМ желязото е в по-големи.
Най-общо, 3 мг ХЕМ-желязо е еквиваленитно на 50 мг не -ХЕМ желязо, като бионаличност.
Не-ХЕМ желязото, обаче причинява странични ефекти като гадене, киселини, метеоризъм, диария/запек  и т.н. и това, в повечето случая се дължи на веществото, с което е хелатиран ... а тези състояние създават проблем при усвояване и на така малките кол-ва желязо, защото то се усвоява основно от дванадесетопръсника и тънките черва ( а при проблем с лигавиците точно там, си е проблем).
Това е хубаво и мисля, че се предлага и в БГ
Country Life, Easy Iron, 25 mg, 90 Vegetarian Capsules   .... Product Code: CLF-02659

Здравейте, моля за коментар на изследванията ми, и дали се налага да потърся ендокринолог. Не приемам
Скрит текст:
хормон. При преглед месец Март от ендокринолог, получих отговор "всичко ви е наред", но явно не е точно така.
На 2.08.2020
На 7.03.2020
Здравей!
Нямаш ИР, поне според НОМА индекса.
ТСХ е добре, но Т4 е нисък ( почти не произвеждаш хормона), а Т3 ( активния, полезния за тялото хормон, който се конвертира от Т4) ти е под долната граница - това не е добре.
Показва, че си с Хипофункция на ЩЖ - консултирай се с лекар ( напр. д-р Катя Тодорова).
Вит. Д е много нисък - трябва да достигнеш нива поне 50-60 ng/ml
Провери нивата на Желязо, Феритин, ФК, В12, Цинк, Селен, Мед...
След като нямаш ИР, има вероятност да си с по-високи нива на андрогените ( това го споменавам, само ако имаш проблем с О. и МЦ, ...- къде да търсиш причините)

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 12:48 от denis.

# 105
Момичета днес бях на преглед. Имаше 4 фокикула след стимуалция с Фемара 3 нямаха 16 мм и един 18 ,каза ми в четвъртък пунцкия , взех от манипулационната Прегнил,Цетротид и казаха кога ще ми кажат да ги поставим. Всичко добре многоо се зарадвах,пуснаха ми Е2 и ЛХ,и изобщо не ми харесват за 4 фокикула,обаче не са зрели над 18 и ме стимулираха с лекарство което подтиска Естрадиола и то висока доза 3*1 ,дали оказва и това влияние,карам и плача и се чудя дали ще ми се обадят изобщо.

# 106
Денис, безкрайни благодарности. Без теб и твоите знания щеше да ни е много по-трудно. Дано доброто, което вършиш за нас, ти се върне тройно!

# 107
  • София
Момичета днес бях на преглед. Имаше 4 фокикула след стимуалция с Фемара 3 нямаха 16 мм и един 18 ,каза ми в четвъртък пунцкия , взех от манипулационната Прегнил,Цетротид и казаха кога ще ми кажат да ги поставим. Всичко добре многоо се зарадвах,пуснаха ми Е2 и ЛХ,и изобщо не ми харесват за 4 фокикула,обаче не са зрели над 18 и ме стимулираха с лекарство което подтиска Естрадиола и то висока доза 3*1 ,дали оказва и това влияние,карам и плача и се чудя дали ще ми се обадят изобщо.
Скрит текст:
Е2 е нисък за Ф. с размер 18мм?! ( трябва да е 200-250 дори 300 pg/ml и то само за него)
ЛХ е висок - трябва ти Цетротид, защото ще ти прецака фоликулите.
Обади се ти - не чакай те да се обаждат.
Шанс има, така че действай ... и следи нивата на ЛХ,Е2 и Прогестерон - през два дни, поне.

svaly   Hug

# 108
Здравейте, Denis, може ли да погледнете и моето изследване? На 33 години съм, изследването е направено на втория ден от цикъла. Преди година правих подробни изследвания след missed септември 2019, всичко беше наред. Но още не съм бременна и реших да пусна нещо ориентировъчно. Благодаря за отделеното време Simple Smile

# 109
Денис, обадиха ми се утре в 16:30 да бия цетротид и вечерта в 22 Хориомон.

# 110
Здравейте,
Моля за съдействие за разчитане на резултати. Лекари ми казват, че вече съм в менопауза, намалява ми естрадиола, всичко се случва доста бързо хоп и цикъл нямам от март месец. Така ли се случва? Моля да ме посъветвате към кой да се обърна и какво да предприемам. Благодаря ви. Прилагам изследвания първите са май месец, другите от края на юли

# 111
  • София
Здравейте,
Моля за съдействие за разчитане на резултати. Лекари ми казват, че вече съм в менопауза, намалява ми естрадиола, всичко се случва доста бързо хоп и цикъл нямам от март месец. Така ли се случва? Моля да ме посъветвате към кой да се обърна и какво да предприемам. Благодаря ви. Прилагам изследвания първите са май месец, другите от края на юли
Скрит текст:

Здравей!
ТСХ е добре, но не е достатъчен за да се направи точен извод за функцията на ЩЖ ( трябват Т3 и Т4)
Пролактинът е нисък - но, ниските нива не се свързват, в повечето случаи, със сериозен проблем, но той е важен за хормоналния баланс и синтеза на хормони. Добре е да се проследи  няколко месеца.
ФСХ е висок и показва, че или нещо пречи на функцията на яйчниците ( напр. ако има киста) или има доста намален ЯР.
Е2 е нисък - показва, че скоро няма да има О. ( в резултат на което, не се знае колко дълго ще продължи текущия МЦ, колко месеца)
Тестостеронът е нисък - след определена възраст нивата му доста намаляват, но може да показва и проблем с НбЖ - добре е да се проверят Андростендион и 17ОН Прогестерон  ( който трябва да се изследва точно на 3 ден от МЦ ... ако случайно има М.)
Имаш вит. Д дефицит, трябва да го приемаш и да достигнеш нива 80-100.
Провери и за други дефицити - желязо, хемоглобин, феритин, трансферин, ЖСК, В12, ФК, цинк ( той има отношение към синтеза на тестостерона), селен ... Почти винаги дефицитите влияят зле на синтеза на хормоните.
Консултирай се с Ендокринолог.

Пременопаузата ( периода преди самата менопауза), може да продължи от 1 до 10 и повече години, респ. при един настъпва много бързо, при друг по-бавно, а ако се положат и необходимите грижи, този период, може да се продължи поне още 5-6 год.  ( според моите наблюдение, през годините, върху познати и приятелки Simple Smile )
Много жени, свързват пременопаузата и менопаузата само с проблеми в МЦ и спирането на М., което е много неправилно, защото промените, които настъпват засягат цялото тяло ( органи, системи, метаболизъм...), както и психиката ( стрес, депресивни състояния, безпокойство, натрапчиви мисли, проблеми със съня и т.н.)
Колкото по-дълго една жена има М., макар и да е нередовна, това забавя остаряването на тялото и поддържа по-дълго време  здрава психиката.

# 112
Здравей, Денис!
Искам да те помоля да коментираш следните резултати:
Скрит текст:

Изследването е направено на 09.07.2020 и много се притесних относно стойностите. От няколко месеца съм се върнала към нисковъглехидратно хранене. Два дни преди изследването си позволих да хапна половин парче торта и се почувствах зле. Възможно ли по някакъв начин това половин парче торта да е оказала влияние при изследването? Надявам се въпросът ми не звучи твърде глупаво.

А това изследване е напревено на 04.08.2020. Стойностите са по-ниски. Към момента не пия медикамент за ИР. Все се надявам, че с подходящото хранене и повече движение, че успея да държа нещата под контрол.

Благодаря за отзивчивостта и вниманието, което имаш към нас всеки път! Flowers Hibiscus

# 113
  • София
Здравей, Денис!
Искам да те помоля да коментираш следните резултати:
Скрит текст:

Изследването е направено на 09.07.2020 и много се притесних относно стойностите. От няколко месеца съм се върнала към нисковъглехидратно хранене. Два дни преди изследването си позволих да хапна половин парче торта и се почувствах зле. Възможно ли по някакъв начин това половин парче торта да е оказала влияние при изследването? Надявам се въпросът ми не звучи твърде глупаво.

А това изследване е напревено на 04.08.2020. Стойностите са по-ниски. Към момента не пия медикамент за ИР. Все се надявам, че с подходящото хранене и повече движение, че успея да държа нещата под контрол.

Благодаря за отзивчивостта и вниманието, което имаш към нас всеки път! Flowers Hibiscus
Здравей!
Първото изследване показва, че си с ИР.
При второто, КЗ е висока и отново се предполага, че може да си с ИР. Ще ти назначат ОГТТест /обременяване с глюкоза, което е по-обективно.
Благодарение на храненето, си успяла да я контролираш ...  продължаваш да се храниш по същия начин.
Само НОМА индекса, не винаги е показателен или, ако показва ИР - означава, че има ИР, но ако не показва, това съвсем не означава, че нямаш. Напр. моя НОМА индекс си е добре ( защото съм на определен вид хранене), но съм с ИР.
ИР не се лекува, тя само се контролира, за да не се усложнява и да не ти вреди.

# 114
Здравей, Денис, може ли коментар и на моите изследвания, моля!!! Безкрайни благодарности!!!
Тестостерон/Testosteron        1.33       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA
DHEA-S        6       umol/l     1.6 - 9.1     ECLIA
Андростендион/Androstendion        2.5       ng/ml     0.75 - 3.20     ELISA
Инсулин/Insulin        11.6       uIU/ml     2.6 - 24.9

# 115
  • София
Здравей, Денис, може ли коментар и на моите изследвания, моля!!! Безкрайни благодарности!!!
Тестостерон/Testosteron        1.33       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA
DHEA-S        6       umol/l     1.6 - 9.1     ECLIA
Андростендион/Androstendion        2.5       ng/ml     0.75 - 3.20     ELISA
Инсулин/Insulin        11.6       uIU/ml     2.6 - 24.9
Здравей!
Инсулинът е висок и показва, че си с ИР. Другите са добре.

# 116
Здравейте, ужасно съм отчаяна 😭😭😭 След 4 неуспешни инсеминации вчера трябваше да си пусна амх за фонда за ин витро, за мой ужас излезе 1,08...днес реших да го пусна заедно с инхибин в друга лаборатория. Амх е още по-зле 0.85... инхибина не е готовв
От години правим опити, много изследвания, всички са горе долу в.норма..единствения проблем излезе тромбофилия и при бременност ще съм на фраксипарин и аспирин протект.
Тези резултати на амх ме съсипаха просто... имах надежда до вчера за естествено забременяване😭😭😭, т.к. съм имала биохимични и един мисед в 8гс.. но уви. Страхувам се, че оставам без яйцеклетки и дали ин витро ще ми помогне. На 30г. съм, а сякаш нямам време за нищо напоследък цикъла ми започва със зацапване, едвам тръгва, дали е от амх?в менопауза.ли влизам 😭😭😭Моля някой, ако може да ми помогне със съвет, опит или каквото и да е, просто не знам какво да правя и как да продължа да се надявам😭😭😭

# 117
Здравейте , знаете ли за изследване на пролактин, естроген, тестостерон и прогестерон трябва ли да спра витамините, които приемам и Сиофор и колко време преди това?

# 118

Здравей, Денис! Ще може ли мнението ти. Имам доказана овулация на 14ти ден от цикъла с ехограф. Днес е 7ми ден след О. Би трябвало и плантацията да е факт. Но не ми се виждат резултатите много обнадеждаващи.Гинекологът ми все пак даде надежда и каза да изчакам евентуално закъснение. Според БТ мерена анално по едно и също време сутрин, всичко е наред и дори трябва да е успешна и плантацията. Божа работа. Благодаря за вниманието!

# 119
  • София
Здравейте , знаете ли за изследване на пролактин, естроген, тестостерон и прогестерон трябва ли да спра витамините, които приемам и Сиофор и колко време преди това?
Не ги приемаш само в деня на изследването.

Скрит текст:
Здравей, Денис! Ще може ли мнението ти. Имам доказана овулация на 14ти ден от цикъла с ехограф. Днес е 7ми ден след О. Би трябвало и плантацията да е факт. Но не ми се виждат резултатите много обнадеждаващи.Гинекологът ми все пак даде надежда и каза да изчакам евентуално закъснение. Според БТ мерена анално по едно и също време сутрин, всичко е наред и дори трябва да е успешна и плантацията. Божа работа. Благодаря за вниманието!
Скрит текст:
Здравей!
Прогестеронът е нисък, показва, че не е имало О.
На 7-ми ден след О., се изследват Прогестерон и Е2, не ЛХ ... макар, че той малко е на горна граница
Може да има ЗФ/ЛУФ?! - добре е да те видят на УЗ
Ще чакам да пишеш Peace
ПП.
Имплантацията е от 7-ми до 10-ти ден, след О.

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 14:31 от denis.

# 120
Мерси Simple Smile

А за изследването на Естроген..това Естрадиол Е2 ли е?

# 121
  • София
Мерси Simple Smile

А за изследването на Естроген..това Естрадиол Е2 ли е?
Da, Естрадиол e Е2

# 122
Но като отида в лабораторията Естрадиол ли се казва като искаш да изследваш Естроген

# 123
  • София
Но като отида в лабораторията Естрадиол ли се казва като искаш да изследваш Естроген
Да, естрадиол се казва.

# 124
Добро утро и прекрасен ден. Вчера ми беше трансфера на 2 идеални 5 дневни бластоциста. Кога настъпва имплантация знаете ли и кога мога да си пусна бета чхг? Денис,знаеш ли за какво изписват Медрол ,2 по половинка,почнах го снощи,но прочетох ужасни неща в листовката.

# 125
  • София
Добро утро и прекрасен ден. Вчера ми беше трансфера на 2 идеални 5 дневни бластоциста. Кога настъпва имплантация знаете ли и кога мога да си пусна бета чхг? Денис,знаеш ли за какво изписват Медрол ,2 по половинка,почнах го снощи,но прочетох ужасни неща в листовката.
На предната стр. пуснах картинка точно за имплантацията ( и бластоциста).
ЧХГ най-рано 10 дни след трансфера

Медрол - потиска имунната с-ма, с цел да не се отхвърли ембриона/-те като чуждо/-и тяло/-а
Обикновено се назначава за кратко, по преценка на лекар.

Успех! Ще чакаме хубави новини

# 126
А това,че гърдите не ме болят грам означава ли,че прогестерона ми е нисък. След самата пункция на мястото на фоликулите образува ли се жълто тяло?

# 127
Здравейте, Денис и момичета. Искам да пусна резултатите си с разлика от 4 месеца. Моята възраст е почти 48 год. Не целя забременяване, зная, че резултатите ми не са перфектни, само искам да покажа как са се променили стойностите ми на LH, FSH , E2. След съвети от Денис в рамките на тези 4 месеца започнах постепенно да приемам повечето добавки, които тя посочва за подобряване на  МЦ. Надявам се с това да вдъхна кураж на много момичета и още един път да благодаря на Денис.

30.03.2020                  Единици   Реф.стойности
LH                                          7,07                       mIU/ml   1.8-11.78
FSH                                16,15                       mIU/ml   3.03-8.08
E2                                              44               pg/ml           21-251
Пролактин                         23,96               ng/ml           5.18-26.53
Прогестерон                     0,5                  ng/ml           <0.1-0.3

11.08.2020                                       Единици   Реф.стойности
LH                                       3.23                      mIU/ml   1.8-11.78
FSH                               9.71                      mIU/ml   3.03-8.08
E2                                          22                      pg/ml           21-251
Пролактин                        21.35                      ng/ml           5.18-26.53

Последна редакция: ср, 12 авг 2020, 10:37 от svaly

# 128
Здравей svaly,
Можеш ли да напишеш какви добавки/витамини си пила за тези 4 месеца?

Здравей Денис,
Бих искала да видя мнението ти относно моите хормони. Преди година и половина разбрах че имам хормонални проблеми. Много се лутах и много научих.
На 37 години съм. Не целя забременяване, а по скоро искам да се науча да се грижа по възможно най-правилния начин за себе си.
Към момента пия: витекс, див ям (втора половина от цикъла), цинк, вит.Б6, Б12, вит.Д, Омега 3, пчелен прашец и Пикозитол (от около 3 месеца), селен. Имам и конкретен въпрос по отношение на мио-инозитола. Може ли да се приема продължително време и през колко време е добре да се правят почивки? При тестване за ЛХ и ФСХ трябва ли да бъде спрян и колко време преди това? Смятам че ми действа добре затова питам.
Преди половин година гинеколожката ми изписа фемостон (още не съм го започнала) тъй като според хормоналните резултати съм в перименопауза. Ходих на второ мнение и гинекологът каза, че докато имам цикъл мога да избирам дали да пия фемостон или не. Не съм сигурна как ще бъде най-правилно за мен, затова решението ми е да се информирам възможно най-добре преди да взема решение за старт на хормонална терапия.

Ето изследванията ми:
15Март2019, лаборатория Бодимед. Втори ден от МЦ

15ти Април 2019, лаборатория Бодимед, 3ти ден от МЦ

21Декември 2019, лаборатория Цибалаб, 2ри ден от МЦ

08ми януари 2020 – операция за махане на полип, който се оказа аденоматозен. След операцията зацапването преди цикъла ми изчезна 
29Април 2020, лаборатория Бодимед. 3ти ден от МЦ. Беше ми писнало да пия хапчета и тук бях спряла всички витамини и добавки мисля че за около месец. Бях и без децата и исках да проверя какви са резултатите когато стреса е по-малко.

19ти юни 2020, лаборатория Бодимед. Втори ден от МЦ

10Август2020, лаборатория Бодимед. 3ти ден от МЦ

Мъчно ми е за резултатите от последното изследване понеже мислех, че имам подобрение.

# 129
Добавките, които приемам са: омега 3, омега 7, вит.А и Е, мултивитамини TWO PER DAY, астаксантин, Витекс, протеин. Последният месец и Масло от вечерна иглика, Инозитол, NAC и L-Arginine.