Казус - имот

  • 3 050
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 731
Бях на консултация при нотариус. Казаха ми, че нищо не мога да правя еднолично. Да се разбирам с родата. Това е!

# 16
  • София
  • Мнения: 12 654
Да, затова нотариусът е трябвало да ти изготви нотариална покана до роднините, за да им предложиш споразумение как ще процедирате с имота.
Не ти ли го предложи?

# 17
  • Мнения: 731
Каза да се разбираме по роднински. Нищо не мога да правя, защото роднините не искатб

# 18
  • София
  • Мнения: 12 654
Точно затова ти трябва нотариална покана. Ще проведете среща пред нотариус и ти ще им предложиш да се разберете за продажба на имота (да бъде изкупен само от теб или да бъде продаден и да си разделите парите) или да пристъпите към съдебна делба.
Но ти трябва да си убеден, че си готов на тази стъпка. Явно няма да се справиш сам, затова се консултирай с адвокат. Повечето работят съвместно с нотариус и ще те насочи как да процедираш.

Последна редакция: чт, 23 юли 2020, 23:14 от Fever Ray

# 19
  • Мнения: 9 685
Потърси/питай познати за читав/оправен/напорист адвокат да ти води преговорите. Нотариусът не е точно този, който се занимава с подобни неща. Дори да не е много добър адвокатът, ако е достатъчно нахален, може да успее с преговорите.
Щом имаш дял в апартамента, майка ти не може да ти откаже да го ползваш. Само трябва да проявиш твърдост и да кажеш, че отиваш там да живееш. Да се разберете кои помещения (стая/стаи) ще ползваш ти. И още повече твърдост да й заявиш, че ще живееш с когото си искаш, а не с когото тя каже.
В перспектива мисли как да си разделиш имотите с майка ти и сестра ти. След като са 2 апартамента - въпросният и другият на майка ти, който тя смятала да го остави на сестра ти, може да се разберете единият за теб, другият за сестра ти. Може да се изравнят дяловете в пари, ако единият апартамент е доста по-скъп от другия, ако няма голяма разлика - ти ще си решиш дали парите са ти толкова важни.

# 20
  • Мнения: 731
Другият апартамент вече е дарен на сестра ми. Майка не желае да ми дари моят дал. Иска да пази жилището от моята жена. Няма оправия. Ще помисля варианта за адвокат. Благодаря ви, че ме насочвате.

# 21
  • Мнения: X
Майка ти е доста некомпетентна, да не кажа друга дума. Жилището няма да отиде при една евентуална алчна снахичка, по простата причина, че го имаш отпреди да се ожениш. В същото време не можеш да се разпореждаш с него, защото не си единствен наследник, а пък сестра ти вече има цяло дарено жилище.
Кажи им, че ще оспориш дарението. Имаш право, доколкото знам.

# 22
  • Мнения: 9 685
Ами заплаши майка си, че ще оспориш дарението на другия апартамент за сестра ти, ако не ти прехвърли половинката от "твоя" апартамент. Кажи й, че ако ти прехвърли половинката, няма да се занимаваш с другия апартамент.

# 23
  • Мнения: 731
Как мога да оспоря дарението? Не съм наясно. Може би, защото сестра ми след смъртта на майка ще има 1/4 от въпросното жилище, което уж е за мен?

# 24
  • Мнения: 8 591
Да, затова нотариусът е трябвало да ти изготви нотариална покана до роднините, за да им предложиш споразумение как ще процедирате с имота.
Не ти ли го предложи?
той ще плати нотариална покана, но има ли сила, която да задължи някой дали да се споразумее с него, И 10 варианта да им предложи, те могат да не са съгласни? Може и да кажат, че в този даден момент искат нищо да не правят, защото такива са им интересите.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 654
Да, роднините могат да откажат, но с протокола за отказа той може да поиска съдебна делба.
Казусът е елементарен, но със съвети от форума не може да се разреши.
На този етап, докато майката е жива, дарението не може да се оспори. И зависи то под какво условие е направено.

# 26
  • Мнения: 1 036
Да, сега не може да оспорвате дарението. Дарение се оспорва след  като наследодателят почине.  Оспорва се съдебно на база, че частите на всяко дете по българския закон трябва да да са равни и ви е накърнена вашата. Дали майка ви не е прехвърлила другото жилище срещу издръжка и гледане. Да сестра ви един ден ще има 1/4 от въпросния апартамент.
Колко са големи двете жилища- вашето и на сестра ви?
Страхът на майка ви е, че ако имате дете и евентуално се разделите с майката, съдът може да постанови майката и детето идаживеят там до навършване на пълнолетие на детето.
Говорете със сестра ви, заплашете я, че един ден може да оспорвате нейния дял. След като майка ви е подарила част от жилището вие имате право да си го ползвате както намерите за добре. Намерете подход, вашите години си вървят, вие си търсите вашето щастие.

# 27
  • Мнения: 731
И двете жилища са двустайни. Аз незная как е уредено точно другото жилище със сестра ми, но зная, че е уредено. А, аз съм дарен с половината жилище тук ат баба и дядя, майка е дарена с другата половина от тях и ние сме съсобственици. Другото жилище беше собственост само на майка. Незная как точно го е уредила със сестра ми. Това за жена ми и дете не го знаех за съда, че може да разпореди.

# 28
  • Мнения: 1 036
Хубаво е да отидете при адвокат, може да  направите справка от имотния регистър там където живеете(агенция по вписванията има информация за всички след 1991г.) как точно е оформено жилището на сестра ви. Вие имате ли вашия нотариален акт?  Проверете и всички сделки по егн на майка ви. Около 2 лв. Беше проверката на егн.
Да допълня, че ако вашата 1/2 е от баба и дядо, то наследствената част от майка ви един ден може да е сериозно накърнена- 1/4 за вас и за сестра ви жилище + 1/4 от вашето. Адвокатът ще ви каже как точно е оформено жилището на сестра ви и ще ви каже какви опции имате. Да не оформено като продажба. Имате право поне да знаете всичко това.

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 00:03 от Dimana12

# 29
  • Мнения: 9 685
Заплахата за оспорване на дарението - един ден, не сега, е стратегия за преговорите, за да се стигне до някакво разумно и приемливо решение за сина сега, а не след години или дори десетилетия. Наистина съветвам да се намери адвокат по съвет на познати, който да води тези преговори, защото очевидно питащият не може да го направи (без лоши чувства, просто трябва да ти идва отвътре да можеш да се пазариш!).
Майката може да е дарила другото жилище срещу условие за гледане от сестрата (много вероятно), съветът да си извадиш нотариалния акт за дарението е отличен, трябва да знаеш как стоят нещата юридически.
Нанеси се в твоето жилище, реално, наистина, кани си приятели и познати, запознай се със съседите, и те да знаят, че ти реално живееш там - могат да ти потрябват като свидетели един ден.
Заяви твърдо на майка ти, че ще живееш там както и с когото си искаш, игнорирай тънки подмятания (или направо казвания) от типа - Аз съм те родила, пък ти сега така - иначе, Ти не ме обичаш, щом така се държиш с мен, и подобни.

Общи условия

Активация на акаунт