Дете на 2г все още не говори.

  • 4 614
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,имам момченце на 2г.като цяло добре се развива,храни се даже в повечето случай иска сам да яде,пие вода сам от чашата,но това което ме притеснява е,че не говори,когато го питам коя съм аз казва"мама" баща му като го пита не винаги казва тати понякога даже и не иска да повтаря говори си негови бебешки работи.Като иска нещо не ми казва мама само ъъъъ и посочва с пръст иначе имитира животните,колите казваме ало посочваме къде ни е нослето ушите и т.н.Също така като му викнем по име не се обръща винаги,най-вече баба му като му викне все едно не я чува само да отбележа,че много не я обича когато сме на гости в тях кара го да каже бай бай дай целувка,но не винаги го прави само когато той си поиска. Като излезем на парка не се заиграва с децата отива при тях гледа ги усмихва им се радва им се и продължава сам да играе дали защото не ги разбира не знам.Само да отбележа,че живеем в Германия
Майка ми каза,че имал признаци на аутист,защото понякога не прави очен контакт,но понякога.Аз си го обеснявам,че си дели хората.Обича да играе с коли подхвърля ги от единия край на стаята до другия,но понякога ляга на земетя и гледа гумите как се въртят,като му кажа стани от земята и става не обича да е подредено всичко се хвърля.
Нека по опитните майчета изкажат мнение,извинявам се за дългия пост.

# 1
  • Мнения: 46 488
Дъщеря ми също беше така. Проговори малко след 2 г. и навакса бързо. Имаше си нормален речников запас за възрастта, просто тръгна изведнъж.
Ако имате притеснения, споделете на следващия преглед при педиатъра.

# 2
  • Мнения: 248
Аз лично не виждам нищо тревожно. Всичко изглежда в реда на нещата. На 2 годинки и да се заиграва с други деца ,  и да не се заиграва все още - и двете неща са окей за мен Малко е детето все още. Всичко с времето си.

Последна редакция: сб, 25 юли 2020, 13:03 от pastolina

# 3
  • Мнения: 921
Моето момченце тъкмо навърши 2 и държанието му е подобно. Дори не иска да се храни сам, не мога и на гърне да го науча. Казва само няколко думи, не играе с връстниците си, и обожава да върти колела. Това му е любимото занимание.Водих го на логопед, каза че изостава и има нужда от работа, но мисля да изчакам.

# 4
  • Мнения: 358
Племенника ми си спомням на 2 и половина беше, когато сестра ми го остави вкъщи за два дена, че трябваше да пътуват някъде.. еййй, не можах да се разбера с това дете. Само някакви бебешки неща бърбореше. Проговори хубаво и разбираемо към 4г. Сега е на 7, абсолютно нормално дете като всички останали.
За заиграването пък искам да ти кажа, че дъщеря ми е на 4 и все още не се заиграва с деца на нейната възраст, които не познава. Търси винаги по-големи деца, за да играе с тях.
Но в крайна сметка ти си постоянно с детето и ако има нещо, което те притеснява е добре да го провериш. Мой познат имаше съмнения за детето си, че е аутист, но дълго време всички го успокояваха, че всичко е наред и реално изгуби време, докато го заведе на специалист и наистина се оказа, че има аутизъм.

# 5
  • Мнения: 10 757
И моето не говори. Не играе с други деца. Гледа ги какво правят, радва им се, но до там. Не съм притеснена особено. Приятелски деца на 2+ също не говорят. Бяхме на психолог покрай записването на ясла. Психоложката каза да изчакаме до есента и да видим дали ще има развитие и чак тогава ще говорим за логопед.

# 6
  • Мнения: 3 379
Моят син проговори на 2 години и 2 месеца, като почти нищо не му се разбираше и заместваше безобразно звуци.
Мисля, че засега нямате повод за тревога.

# 7
  • Мнения: 112
Ограничи до минимум всички клипове, телефони, таблети, анимации и прочие.  Играй с него- обърни всичко на игра- сам ще започне да повтаря. След месец ще има промяна.  Днешните деца имат прекалено много дразнители, още по- лошо става,  ако сте в чужбина и общуването  е само с мама и тати-  много често заети.

# 8
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
На децата в тази възраст трябва много да им се говори. Като излизате коментирайте, виждаш ли дървото? Какъв цвят е? Чуваш ли птичката? И т.н. силно ограничи или даже спри телевизия и таблет, зомбират се. За всеки случай се консултирай с педиатъра и виж дали да не посетите логопед. Но не знам детето дали знае немски и няма да се обърка повече. Ходи ли на ясла? Ако не ходи,  пробвайте го как ще се чувства. Понякога се стимулират сред други деца и почват да говорят и правят много нови неща. Принципно съм чувала, че двуезичните деца проговарят по-късно и от мои наблюдения над познати си е вярно в повечето случаи.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 02:17 от Г-жа Букет

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Ако детето има някакви дефицити или разстройство от аутистичния спектър се установява след 3г, 3 г и половина. На този етап мисля ,че нямате повод за тревога. Даже и след 4 бих казала.  Просто всяко дете е различно. Проследявайте развитието му и ако се притеснявате посетете специалист - психолог или логопед. Ако има достъп до устройства и филмчета, клипчета ги ограничете максимално. Купувайте книжки и му четете. В комуникацията с него обяснявайте всяко нещо какво е като не го настискайте да повтаря

# 10
  • Мнения: 4 395
Имам племенник, двуезичен. Проговори след 2 - 2,5 годинки. Правеше смесени изречения, една дума на единия език, следващата - на другия. Разбираше и двата езика, но явно се объркваше кога на кой език да говори, и понякога само кимаше, даже "да" не искаше да каже. Сега си говори добре, като избра единия език за основен, и говори на него.

# 11
  • Мнения: 13 782
Ако детето има някакви дефицити или разстройство от аутистичния спектър се установява след 3г, 3 г и половина.

Не по темата , но това твърдение е напълно неверно и много подвеждащо. Има т.н. РАННА ДИАГНОСТИКА именно защото ранната диагностика и терапия е много важна при деца с поведение от спектъра. Нещата сега не се делят на черно и бяло  ( има или няма ) както преди двайсет години. И колкото по-рано се диагностират отклоненията ( от нормата ) и  се започне подходяща терапия, има възможност , има реален шанс  много от дефиците могат да бъдат минимизирани или напълно преодоляни. Не сътрисам въздуха, говоря от личен опит на родител с дете , което сме измъкнали с дългогодишна терапия от спектъра. Ако детето има възможности , има шансове - колкото по-рано се започва толкова по-добре.
Тук за конкретния случай бих споменала, че двуезичната среда е често препъни камък. Точно така се подхожда, както каза Лучия- избира се един език и се говори с детето само на него.

# 12
  • Мнения: 4 395
А, детето случая само си избра единия език - този, на който се говори там, където живее. Тоест, този, който слуша по-често около себе си. Сега, вече на 5, избира на кого на какъв език да говори, но още не ги е отделил напълно.
Но на това се дължеше по-късното проговаряне при него.

# 13
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Аз нямах предвид, че няма диагностика и не могат да се вземат мерки, а че не се поставят конкретни диагнози. И плюс, че каквото и да си говорим в България колко специалиста имат , които да работят с тази ранна диагностика . Детските психиатри се броят на пръстите на едната ми ръка мисля.

# 14
  • Мнения: 6 930
На мен си ми звучи съвсем нормално всичко. Дъщеря ми почна някакви по-разбираеми думи, различни от мама, баба, тати и ало да казва след 2 г. Сега е на 2 и 4м, плямпа много, но малко се разбира. И има ли двегодишно да обича да му е подредено, моето не е от тях 😄. Не се заиграва за дълго с деца, също много наблюдава или си има собствен план за игра. Също мисля, че децата, растящи в двуезична среда понякога проговарят по-бавно.

Общи условия

Активация на акаунт