Най-неверни клишета, които се приемат като мъдрости

  • 9 191
  • 196
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 865
1. Животът е прекрасен (може и да прекрасен за някои късметлии, но за повечето хора е шитня)
2. Каквото дадеш това ще получиш (почти никога не е вярно - често получваш точно обратното или даваш много и получаваш малко или напротив - даваш малко и получаваш много. Зависи кво ти е писано - на всеки различно)
3. Усмихни се на света за да ти се усмихне и той (зависи от усмивката ти - някои имат странна или отблъскваща такава и по-добре да избягват да я показват)
4. Учи се от чуждия опит (приложимо за общовалидни факти, но не и за специфичните черти на отделните характери - почти никога чуждия опит не може да се приложи в отношенията между хората)
5. Човек сам си е виновен за отношението на другите към него (пожелателно, но далеч не винаги вярно. С мен различните хора се държат различно, а аз съм си една и съща с всички. Как ще се държат хората с теб зависи повече от самите хора, а не от теб самия)
6. Квито родителите, такива и децата или както си възпиташ детето такова ще бъде (най-великата глупост циркулирала някога в пространството. Странно че тази простотия продължава да битува, при положение, че животът е пълен с доказателства, че е напълно невалидна)

допълвайте

Последна редакция: нд, 26 юли 2020, 09:27 от bubanka

# 1
  • Мнения: 3 484
Останете приятели (след връзка или брак).
Няма такова чудо, има добри отношения (евентуално), но не и приятелство.

# 2
  • Мнения: 1 625
1.Животът е прекрасен.
Аз лично не го разбирам като "Животът е песен, всеки получава всичко наготово, всичко е цветя и рози." По-скоро го разбирам като " Всеки ден, в който дишаш има поне една причина да се усмихнеш, да се зарадваш, да се опиташ да си по-добър/да се справиш по-добре."
Никой не ни обещава да ни е лесно или хубаво. Или си го правим такова, или го търпим каквото е.
2.Каквото дадеш това ще получиш.
Никога не съм го разбирала. Давам, защото съм решила да дам, независимо дали материално или време, отношение, чувства. Не давам, за да получавам, съответно не очаквам нищо.
3.Усмихни се на света, за да ти се усмихне и той.
Тук не става дума за физически недъзи и "грозни" според някой усмивки. Става дума за цялостно отношение. Когато то е позитивно към другите, нещата са по-лесни, хората са по-добри към теб самия, отколкото ако само мрънкаш и се мръщиш.
4. Учи се от чуждият опит.
Приложимо при по-големите и осъзнати хора. При тийнейджърите и младите, стената е имагинерна, докато не се сблъскат в нея. След няколко сблъсъци, най-често не им трябва поговорката, че да я спазят.
5.Човек сам е виновен за отношението на другите към него.
Определено е грешно в по-голямата си част. Понякога наистина сме виновни. Но рядко. По-често някой решава да си изкара гадното върху нас.
6. Също тотално грешно.
Децата са отделни индивиди, които правят своите грешки, независимо от опитите на възрастните да им "помагат". Най-често стигат само до извода в точка 4.

# 3
  • Мнения: 40 840
Във всяко подобно обобщение има някаква част истина, но съвсем нормално не е универсално валидно. Според мен ти правиш грешката да търсиш 100% покритие.

Сигурна съм, че много хора са убедени, че животът им е шит, ама незнайно защо като дойде време за умиране никой не го прави с готовност.
За усмихването - не трябва да се приема в пряк смисъл Simple Smile
За чуждия опит съм напълно съгласна с клишето по принцип, даже и за отношенията между хората. Много по-мъдро е да не се учи човек от собствените грешки.
И за отношенията съм съгласна с клишето - третият принцип на Нютон важи и за отношенията между хората - ако ги натискаш се втвърдяват и наежват, ако отстъпваш и те спират да натискат.
И за точка 6 - животът е пълен с изключения, но те не са повече от правилата, а изключенията са следствие на обстоятелствата, не на някаква произволна случайност. Може да си от семейство на пълни простаци, ама ако попаднеш в добра среда  да не станеш простак. Случва се. И обратното се случва. Но като цяло селяндурите пръкват селяндури.

# 4
  • Мнения: 3 865
Давайте още клишета, и аз ще допълвам като ми хрумне

Останете приятели (след връзка или брак).
Няма такова чудо, има добри отношения (евентуално), но не и приятелство.

аз с всички, които имат желание бих останала приятел. Разбира се ако не ми вредят или са опасни по някакъв начин. Мъже, с които съм била интимна ги усещам близки завинаги. Еле пък деца ако имаме.
Между другото в Дания това е доста разпространено. Пак не всички датчани го приемат, но много разделени наистина си остават приятели и даже си празнуват празници заедно, ходят заедно на почивка с новите си половинки и т.н. Не е невъзможно - зависи какви са били отношенията и как сте се разделили.

# 5
  • Мнения: 2 209
Аз се сещам за "Всичко се връща." Не се наемам да го коментирам, не съм във философска вечер нещо. Но и за него важат част от горепосочените разяснения.

# 6
  • Мнения: 3 865
Аз се сещам за "Всичко се връща." Не се наемам да го коментирам, не съм във философска вечер нещо. Но и за него важат част от горепосочените разяснения.

Това е единственото успокоение в определени ситуации. Може и да я вярно и да се връща в следващия живот. Ще ми се да вярвам, че е така

# 7
  • Мнения: 698
1.По - умният отстъпва.
2.Всяко зло за добро.
3.Всяко чудо за три дни.

# 8
  • Мнения: 3 025
"Скромността краси човека" . Едно време може и така да е било,  но не и сега. Човек без самочувствие и вяра в себе си трудно успява в каквото и да е и нищо привлекателно в това не виждам.

# 9
  • Мнения: 785
1.Лесно майка не се става - това като го чуя и ми причернява
2.Всички майки са така - същото като по т.1
3.Живота е прекрасен - за кого?

# 10
  • Мнения: X
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

# 11
  • Мнения: 3 865
1.Лесно майка не се става - това като го чуя и ми причернява
2.Всички майки са така - същото като по т.1


особено казано от хора, които не са майки, но със самочувствие, че ги разбират нещата

"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

това като се замислиш си е вярно. Аз съм така жестото очукана от живота, че се чудя как още съм жива. Гадно ми е няколко дни и след това ме обзема дежурния напълно неоснователен оптимизъм. Но поне ме зарежда с жизнени сили

# 12
  • София
  • Мнения: 62 595
Трябва да избираш дали да си прав или да те обичат.

# 13
  • Мнения: 14 617
Цитат
3.Всяко чудо за три дни.
Вярно е,според мен.Най-голямото за девет.Като погледнем и политическите изцепки,ами да.Забравят се всякаквите му долни изпълнения,кражби,лъжи и пак от същото.

# 14
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 205
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.
И аз! Толкова празна патетика, и се употребява за глупости основно.


Цитат
3.Всяко чудо за три дни.
Че това е народна мъдрост и е абсолютно вярно. Според мен, разбира се, и според моя опит.

# 15
  • Мнения: 40 840
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.
И аз! Толкова празна патетика, и се употребява за глупости основно.

И в това има истина. Другата версия е "Един бит струва колкото двама небити". Идеята е, че човек се учи от опита си и ако успее да се измъкне невредим (не само жив ) от премеждие, после се предполага да си е взел поука и да може да се справи, ако пак изпадне в такава ситуация.

# 16
  • Мнения: 720
"Проверката е висша форма на доверие".
Ами не е.

# 17
  • Мнения: 2 352
1. "Спи сега, защото като се роди детето няма да можеш"
Ами за момента за мен не е вярно. Даже има моменти, в които се наспивам повече от преди детето.
2. " Бременност е най- хубавия период от живота на една жена!"
Ооо...толкова ми беше хубаво този период, че нямах търпение да се роди детето. Всички казваха, че ще родя в началото на 9 месец, а на ината не му се излизаше. Накрая се роди и секцио след 5 дни преносване. Молих се всеки ден да се роди вече. Беше ми писнало да съм подута, да не мога да се завъртя в леглото, имах проблеми с гърба и не можех да стана понякога сама без помощ, имах киселини, постоянни топли вълни, да не говоря за ритниците, които накрая боляха. Нито бях с наднормено тегло, качих 9кг за цялата бременност. Представям си на жените качили по 20-30кг какво им е било и колко добре са се чувствали .

# 18
  • България
  • Мнения: 6 207
" След лошото, винаги идва добро".
Не съм съгласна. След лошото може да идва лошо и така няколко пъти.

# 19
  • Мнения: 4 018
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

Това и аз хич не го обичам.
Друго, с което също не винаги съм съгласна е:
„Така е трябвало да стане”.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 548
1. "Спи сега, защото като се роди детето няма да можеш"
Toва е абсолютно безсмислено. Все едно можеш да се наспиш сега и после няколко месеца да не спиш.

# 21
  • Мнения: X
Всякаквите му варианти на оправданието, че кофти човек е станал такъв заради други хора - родители, братя/сестри, роднини, съученици, колеги, партньори и трябва да проявиш разбиране. Ми не. В 21ви век с достъп до милиони добри примери - или си г*з, или не си, и никой друг не ти е виновен.
Защо на добрите и мили хора никой не им рови майчиното мляко и кътните зъби да оправдае и прояви разбиране към добротата им?

# 22
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
" След лошото, винаги идва добро".
Не съм съгласна. След лошото може да идва лошо и така няколко пъти.
Всеизвестна истина е, че едно зло никога не идва само.
“Мисли позитивно и всичко ще се нареди” - това като го чуя и ми идва да убивам.

# 23
  • Мнения: 159
Аз се сещам за "Всичко се връща."
Абсолютно вярвам в това, надявам се че е така, дори и със закъснение. Бих го нарекла баланс, справедливост.

# 24
  • Мнения: 1 153
"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.

# 25
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 320
"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.
И аз се уморих да правя каквото трябва и вече гледам да правя това, което ме кефи.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
"По-добре ужасен край, отколкото ужас без край". Е, още като го прочетох и реших, че е абсурдно.

# 27
  • Мнения: 3 032
Не е точно мъдрост, но аз много мразя безсмисления разговор - Как си; Добре съм; Това е толкова изтъркано от употреба и лишено от съдържание, че като го чуя ме втриса. И защо е всичко това, като нито питащия се интересува реално как си, нито отговарящия е искрен???

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.

Смисълът е да постъпиш правилно при високо ниво на несигурност  и почти равни шансове нещо да се случи или да не се случи.

# 29
  • Мнения: X
"По-добре ужасен край, отколкото ужас без край". Е, още като го прочетох и реших, че е абсурдно.
Е, по-добре няколко месеца ексцесии покрай развод, отколкото 30 години брак със скандали.

# 30
  • Мнения: 3 865
"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.

Това най го мразя. От де да знаеш в крайна сметка какво трябва? Къде го пише да чета, щото на мен точно това ми е най-големия проблем - да преценя какво аджаба трябва.

1. "Спи сега, защото като се роди детето няма да можеш"
Ами за момента за мен не е вярно. Даже има моменти, в които се наспивам повече от преди детето.
2. " Бременност е най- хубавия период от живота на една жена!"
Ооо...толкова ми беше хубаво този период, че нямах търпение да се роди детето. Всички казваха, че ще родя в началото на 9 месец, а на ината не му се излизаше. Накрая се роди и секцио след 5 дни преносване. Молих се всеки ден да се роди вече. Беше ми писнало да съм подута, да не мога да се завъртя в леглото, имах проблеми с гърба и не можех да стана понякога сама без помощ, имах киселини, постоянни топли вълни, да не говоря за ритниците, които накрая боляха. Нито бях с наднормено тегло, качих 9кг за цялата бременност. Представям си на жените качили по 20-30кг какво им е било и колко добре са се чувствали .

това не са никакви народни мъдрости, а обикновени заплахи от жени, които ти завиждат, че чакаш бебе.

Това и аз хич не го обичам.
Друго, с което също не винаги съм съгласна е:
„Така е трябвало да стане”.

за някои случки и ситуации наистина няма друго обяснение от "Така е трябвало да стане" или "Имало е да става". Аз понеже вярвам в съдбата

Всякаквите му варианти на оправданието, че кофти човек е станал такъв заради други хора - родители, братя/сестри, роднини, съученици, колеги, партньори и трябва да проявиш разбиране. Ми не. В 21ви век с достъп до милиони добри примери - или си г*з, или не си, и никой друг не ти е виновен.
Защо на добрите и мили хора никой не им рови майчиното мляко и кътните зъби да оправдае и прояви разбиране към добротата им?

Ако ти е заложено да си кофти човек, другите определено могат да ти помогнат да станеш още по-кофти. Но ако ти е заложено да си добър, това няма да се случи. По-скоро ще те огорчи и натъжи.

"По-добре ужасен край, отколкото ужас без край". Е, още като го прочетох и реших, че е абсурдно.

Това в зависимост от прочита и ситуацията би могло да бъде вярно

Не е точно мъдрост, но аз много мразя безсмисления разговор - Как си; Добре съм; Това е толкова изтъркано от употреба и лишено от съдържание, че като го чуя ме втриса. И защо е всичко това, като нито питащия се интересува реално как си, нито отговарящия е искрен???

Аз като задавам тоя въпрос го правя защото наистина се интересувам и проявявам загриженост. И ме дразни да ми отговарят дежурно "Добре съм".
Ако обаче ползваш "Как си" като вид поздрав към НЕ близки хора  е странно и неуместно да почнат надълго и широко да ти обясняват как са. Именно като поздрав се ползва този въпрос и лично аз не го разбирам. Датчаните имат и друга още по-странна фраза. За довиждане ти казват "Ще можеш ли да си добре", ако си лягаш "Ще можеш ли да спиш добре". На което отначало отговарях "Ми не знам, не съм врачка" и те разбира се ме гледаха странно.

# 31
  • Мнения: 40 840
"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.

A аз го харесвам това и даже ми е един от водещите принципи в живота. Например кандидатстваш за нова работа - подготвящ си резюме, проучващ фирмата, обличащ се подходящо, подготвяш се за интервюто и отиваш с убеждението, че си направила всичко възможно. От там нататък, ако не те вземат, не е по твоя вина и няма за какво да съжаляваш. Ми и земеделците така живеят - орат, сеят, поливат и накрая може да има добра реколта, може да няма. Ако няма - божа работа, но ако не направят нужното със сигурност няма да има реколта.

И другото, което не просто харесвам, а животът ме е убедил, че е така е "Никога не знаеш какво печелиш, когато губиш и какво губиш, когато печелиш". Многократно съм се убеждавала, че е така.

И накрая един виц:
- Ех, не се коси, да знаеш, че когато една врата се затваря, друга се отваря...
- О, знам го, разбира се. Имал съм Москвич Wink

# 32
  • София
  • Мнения: 4 548
Мъдростите, тип поговорки, са съотносими към определени ситуации. Няма как да са общовалидни, затова не ме и дразнят. Дразнят ме разни приказки, в които няма никаква логика, но се употребяват толкова често, че са придобили някаква тежест.

# 33
  • Мнения: 859
Не мисля, че изреденото дотук не е вярно. Може би за момента не си даваш сметка, особено в тежък период, когато като че ли целият свят се е наговорил точно на теб да ти е гадно, но наистина всяко зло е за добро. Винаги съм осъзнавала след време, че лошият ми уж късмет ме е спасявал от по-сериозни проблеми.
"Прави, каквото трябва.." - също е правилното в живота. Ти си изпълнил, каквото  е зависело от теб, нататък няма как да имаш контрол върху всичко в живота. Важното е, че си принципен и действаш.
"Това, което не те убива.." - наистина те прави по-силен. Трупаш опит. Той не може да бъде все "сладък". Такъв е светът на възрастните.
Точно "гадостите" в живота показват кой колко струва в действителност. Много е лесно да се живее с всички удобства, по най-лекото съпротивление и само да се наслаждаваш на живота. Тогава всеки може да е добър и позитивен.
И аз вярвам в Съдбата, която "връща всичко". Това не е от злоба, а пожелание към много подли хора да станат по-добри. Дори и по трудния начин. Случва се. Виждала съм го.

# 34
  • Мнения: 4 403
"Това, което не те убива.." те прави празен, циничен, студен, коравосърдечен

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
"По-добре ужасен край, отколкото ужас без край". Е, още като го прочетох и реших, че е абсурдно.
Е, по-добре няколко месеца ексцесии покрай развод, отколкото 30 години брак със скандали.

Ами аз не мисля, че разводът е ужасен край, дори смятам, че повечето разводи са щастливи Simple Smile С втората половина на изречението съм съгласна.

"Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!" - какъв е смисълът да влагаш усилия, ако на края няма да стане каквото трябва.

A аз го харесвам това и даже ми е един от водещите принципи в живота. Например......

Бяха подарили на мъжа ми такава табелка и я сложихме в кухнята да печката. Много беше подходящо, особено като сме си правили експерименти - правим каквото трябва, пък накрая става каквото си иска Grinning

# 36
  • Мнения: 1 625
"Това, което не те убива.." те прави празен, циничен, студен, коравосърдечен
...ако му позволиш.
Губила съм близки хора, наранявали са ме и близки и далечни, изпадала съм в жестока депресия със суицидни мисли.
Бях празна и цинична, докато си мислех, че съм толкова "жестоко пострадала", че заслужавам да съм такава.
Когато осъзнах, че всички имат проблеми и преживяват своя собствен ад, някак от само себе си се излекувах от празнотата и всичко останало, защото осъзнах, че не съм "жертва" на хората, живота, съдбата или който и да е.
Открих, че е доста по-лесно за мен самата да съм позитивна, защото това ми дава сили да подобрявам нещата. Не празна позитивност, като в "Мисли позитивно и всичко ще се нареди". Позитивност в смисъл " Нещата не са наред, но ако се справя с това и това, ще се наредят."

# 37
  • Мнения: 2 146
"Няма незаменими хора" не е вярно, според мен.

# 38
  • Мнения: 40 840
"Няма незаменими хора" не е вярно, според мен.

О, точно пък това според мен е вярно. Колко пъти ни се е струвало, че без някого всичко ще рухне, пък ей на - светът продължава. Има и изключения разбира се - Симеон беше незаменим в НДСВ и след него те се разпаднаха, защото той беше човекът-партия. И с Бойко ще е така. Но това важи само за партията им, на страната нищо не и стана от липсата на Симеон. Колко хора са мислели, че светът ще спре да се върти след Сталин, Кенеди, Брежнев, Чърчил, пък то - всичко си продължава.

Също така много хора не се усещат, че светят с отразена светлина - работят в голяма и известна компания и въртят страшен бизнес, уважават ги, получават награди, бонуси и повишения. Докато в един момент не решат, че са незаменими и без тях фирмата ще рухне. И вдигат претенциите до небето, а фирмата им показва вратата и... не рухва, а те се усещат, че без да имат логото на фирмата на визитката си, изведнъж нещата спират да се получават така бляскаво. И малко късно схващат, че не са били незаменими.

# 39
  • Мнения: 3 865
Сетих се от по-горен пост. "Не се изживявай като жертва". Един вид няма вариант да си жертва - ако се чувстваш такава, значи си си го измислил и внушил, но не е вярно. С други думи жертвите на физически и психически тормоз, на лекарска грешка, на гадове в живота му реално не са жертви, а сами са си виновни, че си го внушават. Я да гледат позитивно, да открият хубавото в гадното, да си извлекат поука.... и да не се правят на жертви.

# 40
  • Мнения: 1 625
Сетих се от по-горен пост. "Не се изживявай като жертва". Един вид няма вариант да си жертва - ако се чувстваш такава, значи си си го измислил и внушил, но не е вярно. С други думи жертвите на физически и психически тормоз, на лекарска грешка, на гадове в живота му реално не са жертви, а сами са си виновни, че си го внушават. Я да гледат позитивно, да открият хубавото в гадното, да си извлекат поука.... и да не се правят на жертви.
Skrekkelig, никой не говори за истинските жертви. Поне аз не смятам, че тръшкането "Защо съдбата е толкова жестока към мен" е съпоставимо със физически или психически тормоз или лекарска грешка.
Но има хора, които във всяко нещо виждат нападение над тях от съдбата, с което понякога прекаляват.
"Ох, защо си загубих работата сега точно" има два варианта
1. Сядаш и се тръшкаш колко нечестна е съдбата.
2. Продължаваш напред и се бориш.
Това се има в предвид "Не се изживявай като жертва" ( на обстоятелствата, на съдбата, на нещо друго).
Физическото и психическото насилие са много далеч от тази категория.

# 41
  • Мнения: 40 840
Сетих се от по-горен пост. "Не се изживявай като жертва".

Това не съм го чувала като сентенция. Понякога вероятно е уместно да се каже, друг път не, но не е станало клише. По-скоро съм чувала "Не се дръж като жертва"  и то вече е много правилно. По правило всякакви тормозници търсят лесна плячка и си избират да тормозят хора, които се държат като жертви и дават основание да се мисли, че ще бъдат безопасни и лесни за тормоз. Това се забелязва още от училище - някои ги тормозят непрекъснато, а други изобщо. Вижда се и в природата - ако срещнеш лошо куче и стоиш твърдо само ще те лае, но ако побегнеш ще те погне със сигурност.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е жизнена стратегия, при това доста печеливша. Цели  социални групи живеят благодарение на нея, много красиви и успешни също. 

# 43
  • Мнения: 3 865
Сетих се от по-горен пост. "Не се изживявай като жертва".

Това не съм го чувала като сентенция. Понякога вероятно е уместно да се каже, друг път не, но не е станало клише. По-скоро съм чувала "Не се дръж като жертва"  и то вече е много правилно. По правило всякакви тормозници търсят лесна плячка и си избират да тормозят хора, които се държат като жертви и дават основание да се мисли, че ще бъдат безопасни и лесни за тормоз. Това се забелязва още от училище - някои ги тормозят непрекъснато, а други изобщо. Вижда се и в природата - ако срещнеш лошо куче и стоиш твърдо само ще те лае, но ако побегнеш ще те погне със сигурност.

Не е сентенция, но тъпо клише. Ясно е, че има хора, които целенасочено се представят за жертви - за тях никой не говори тук. Но ако си добър и скромен, не можеш да нападаш, не можеш да обиждаш.... много лесно е да станеш реална жертва на психо тормоз от съученици и околни. Ти ни се правиш на жертва - правят те на жертва, защото в добротата си изглеждаш безпомощен и безобиден. Не вярвам да съществува дете, което съзнателно се прави на жертва за да дойде някой да го тормози. Ти си какъвто си, но е пълно с гадове, които имат нужда да тормозят някой и си избират точно тия, които са очевидно безобидни, сами без подкрепа от други... Мога да ти гарантирам, че абсолютно всяко дете, което тормози друго дете, защото му изглежда беззащитно, ако се събере шайка срещу него ще го направят жертва него самия като стой та гледай - никой не е всесилен, и това, че в определена ситуация си бил силния, защото си силен физически или си устата злобна гад, която се кефи да наранява другите и имаш подкрепа от цяла шайка гадове като теб, не значи че в друг момент няма шанс твоята жертва да събере шайка и да те хванат сам и безпомощен и да те разнищнят. Това обаче рядко се случва, защото жертвите обикновено не са отмъстителни и защото повечето хора или са гадове или са страхливци и като видят, че тормозят някой ги е страх да го защитят, а за по-сигурно стават уж на страната на агресора или просто се измъкват по терлици ни лук яли ни лук мирисали. Когато масата хора в едно общество са гадове, но ти не искаш да си такъв се превръщаш в потенциална тяхна жертва. А повечето хора са гадове и аз като добър и искрен човек съм имала шанс да го изпитам на свой гръб. Това е една от причините поради които прекъснах образованието си - именно защото това беше единственият начин да не се предоставям като доброволна жертва на хейтъри, които не могат да понесат, че източно европейка е по-  от тях и само се чудят как да я стъпчат. И като видях, че реално цялото училище е против мен (шефката не беше, но тя разбира се предпочете да подкрепи служителите си и мнозинството, но се опита и на мен да помогне. Но на мен тази помощ не ми беше достатъчна - реших че не ме заслужават и си бих шута. И не съжалявам)

Всяко добро и възпитано дете, нападано от агресивни съученици е реална жертва, а не правещо се на такава - ето това е което много хора не разбират и затова дъвчат клишето Не се прави на жертва. Ама после самите те като изпаднат в подобна ситуация ореват орталъка.

# 44
  • Мнения: 40 840
Да, ама има начин човек да се промени, ако осъзнае, че има проблем и получи помощ и съвет. И точно тогава му казват "Не се дръж като жертва". И на моето дете му се е случвало да се обединяват срещу него, но с малко помощ излезе от ситуацията. Повечето жертви могат да променят поведението си и да престанат да бъдат примамлива цел.  И пак да уточня - говоря за не се дръж като жертва, а не за не се прави на жертва. Има голяма разлика.

# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Правенето на жертва е когато всъщност човекът не е жертва, а мимикрира като жертва. За мен дори такъв човек е в някаква степен немоционален насилник, който иска да получи власт над другия и облага. Не става въпрос за тормоз от група върху един човек или едно дете. А понякога жертвата е провокатор, такива веднага отиват при учителката да се оплачат. И във форума има такива потребители.

# 46
  • Мнения: 1 788
Не ме дразнят толкова клишетата, защото понякога имат огромна доза истина.
Станали са такива на база общовалидни неща и възприятия, стечения на обстоятелствата.
Не бива и да се приемат буквално.
Може да ме подразни закостенялостта на някого и ограниченото мислене, което се осланя само на клишета. Но отказва да развива мисловна дейност.

Животът е прекрасен - реално е така за всеки, който е здрав. Има ли здраве, човек може да постигне и да се пребори с всичко.
За децата и родителите мисля като Черна станция - няма как просташко семейство възпитава простак. Нямам предвид това дали се е изучил или има хубава професия обаче. Защото простак е манталитет и е в главата, не в положението.
За приятелството след брак - напълно възможно е, даже на семейни празници да се събират хора, които са разделени, но имат общи деца. Това е нормално, да не кажа даже задължително, защото за тия общи деца, тези хора винаги ще си останат родителите им.

Skrekkelig, готин ник! Wink

# 47
  • Мнения: 7 260
Почти всички клишета, споменати в темата, са си истина.

# 48
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
Относно приятелството след връзка - за мен е "Не". Просто не ми е възможно да погледна човек, в който съм била влюбена, отдала съм му се, и т.н. и да го приема като приятел. Всяка прегръдка, всеки поглед има друг заряд. Не е същото, и никога не би могло да бъде...
Такъв човек съм, просто...

И примерът в живота ми е такъв - м/у родителите ми, които са разделени, има винаги едно пространство пълно с неизживяна болка и горчилка, говорят си, но още - след почти 30г., са наранени и темата им е болезнена...

В цивилизованият свят, предполагам е нормално, след връзка, хората да остават приятели...

Относно "клишетата"... Знае ли човек.
За себе си знам, че съм приела - "Прави каквото трябва, пък да става каквото ще."
Трудно е да следваш "правилният" път понякога. Но винаги си струва!

Най-безмисреното клише, според мен, е "какво ще кажат хората".... Ами каквото и да кажат, все тая. Животът си го строим, рушим, бутаме и т.н. сами. Всеки сам си е виновен, обикновено, за изборите, грешките и следите, които оставя...

Нещо мноого вярно е, че "Пътят към Ада е постлан с добри намерения". Модерно го наричат "непоискано добро". От моят опит е вярно. Ако не си помолен изрично за нещо, не го правѝ. Обикновено е с обратен знак.

# 49
  • Мнения: 3 865
Да, ама има начин човек да се промени, ако осъзнае, че има проблем и получи помощ и съвет. И точно тогава му казват "Не се дръж като жертва". И на моето дете му се е случвало да се обединяват срещу него, но с малко помощ излезе от ситуацията. Повечето жертви могат да променят поведението си и да престанат да бъдат примамлива цел.  И пак да уточня - говоря за не се дръж като жертва, а не за не се прави на жертва. Има голяма разлика.

няма значение как се държиш - всичко идва от излъчването, което не може да бъде променено

Относно "клишетата"... Знае ли човек.
За себе си знам, че съм приела - "Прави каквото трябва, пък да става каквото ще."
Трудно е да следваш "правилният" път понякога. Но винаги си струва!

Най-безмисреното клише, според мен, е "какво ще кажат хората".... Ами каквото и да кажат, все тая. Животът си го строим, рушим, бутаме и т.н. сами. Всеки сам си е виновен, обикновено, за изборите, грешките и следите, които оставя...

Нещо мноого вярно е, че "Пътят към Ада е постлан с добри намерения". Модерно го наричат "непоискано добро". От моят опит е вярно. Ако не си помолен изрично за нещо, не го правѝ. Обикновено е с обратен знак.

Не ми е проблем да следвам правилния път ако знам кой е. Но понякога наистина не знаем кое е най-доброто за нас и за другите сега и в дългосрочен план. Обикновено нормалните хора гледат да правят най-доброто и най-правилното за дадения момент, но в последствие се оказва, че не е било най-доброто и правилното, защото не е довело до очаквания резултат.

Това с "Пътя към ада постлан с добри намерения" си признавам, че не ми е много ясно как точно се тълкува. Тоя който го е измислил трябваше да поясни.

Последна редакция: нд, 26 юли 2020, 22:41 от Не се сърди, човече

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Нали затова са измислени моралните и правните норми, всеки има и вътрешен компас, различава добро и зло, правилно и грешно. В повечето случаи хората (дори децата) много добре знаят кой е правилният начин, по който да постъпят, но често надделяват описаните "седем смъртни гряха" и най вече горделивост и алчност. Или по друг начин казано мисълта "ще ми се размине", "другите правят същото, защо не и аз" и един куп оправдания защо се постъпва по кривия начин.
Един пример - има хора, които са готови да извадят телкове на иначе здравите си деца, само и само да ги наместят в ДГ. Изпитват леко съмнение, дори леко суеверие, но са готови да оправдаят постъпката си как "и други така правят".

# 51
  • Мнения: 40 840
Скрит текст:
Да, ама има начин човек да се промени, ако осъзнае, че има проблем и получи помощ и съвет. И точно тогава му казват "Не се дръж като жертва". И на моето дете му се е случвало да се обединяват срещу него, но с малко помощ излезе от ситуацията. Повечето жертви могат да променят поведението си и да престанат да бъдат примамлива цел.  И пак да уточня - говоря за не се дръж като жертва, а не за не се прави на жертва. Има голяма разлика.
няма значение как се държиш - всичко идва от излъчването, което не може да бъде променено

Няма как да споря с теб - явно си била жертва на тормоз и сега ти е трудно да признаеш пред себе си, че решение е можело и да има. Аз съм виждала хора да се променят, поне външно. Дали вътрешно са имали силите за това, докато други ги нямат, е недоказуемо. Ние можем да съдим само за видимото.

# 52
  • Мнения: 1 788
Разглеждате психиката на хората като константна величина, а това не е правилно.
Всеки има различна степен на чувствителност от различни неща, както и в различен период може да си по-уязвим или не.
Някои хора излизат сами от тормоза, защото са си темерути по рождение, независимо дали са деца или в последствие възрастни. Други хора имат нужда от малко помощ. Трети имат нужда от много помощ, защото са много чувствителни и леснораними. Помощ не само от родители, но и специализирана такава. И това не ги прави нито жертви, нито повод за подигравка.
На жората в дълбоки депресии или със самоубийствени мисли укори или съвети, че са слаби и че се държат като жертви, ще ги вкарат в още по-обсесивни самоубийствени планове и мисли. Това, че мислят за самоубийство не е слабост, даже хич. Изисква се огромна смелост, за да помислиш дори да си посегнеш.
Въобще човешката психика е нещо сложно и не бива да се подценява или омаловажава ничий проблем, независимо на нас колко незначителен ни се струва.

В тоя ред на мисли, клише е да се смята, че депресията си я правиш сам и че просто се лигавиш.

# 53
  • Мнения: 12 473
Клишетата са общовалидни истини.

Не е клише, но ми е любимо:
Нищо не е нито добро, нито лошо. Вие не знаете цялата история.

# 54
  • Мнения: 40 840
Никой не отрича депресията, ама колко хора наистина са в депресия, и колко просто се лигавят? На вторите малко нахъсване по принцип им се отразява добре. И на мен ми се е случвало, и на детето ми, както писах по-горе, се случи веднъж, но не ставаше дума за депресия, а просто за кофти стечение на обстоятелствата, с което млад човек няма уменията и опита да се справи.  И тогава с малко съвети и малко кураж се оправят нещата.

Последна редакция: нд, 26 юли 2020, 21:08 от Черна станция

# 55
  • Мнения: 3 865
Нали затова са измислени моралните и правните норми, всеки има и вътрешен компас, различава добро и зло, правилно и грешно. В повечето случаи хората (дори децата) много добре знаят кой е правилният начин, по който да постъпят, но често надделяват описаните "седем смъртни гряха" и най вече горделивост и алчност. Или по друг начин казано мисълта "ще ми се размине", "другите правят същото, защо не и аз" и един куп оправдания защо се постъпва по кривия начин.
Един пример - има хора, които са готови да извадят телкове на иначе здравите си деца, само и само да ги наместят в ДГ. Изпитват леко съмнение, дори леко суеверие, но са готови да оправдаят постъпката си как "и други така правят".

Само дето компасите на хората явно са различни.

Скрит текст:
Да, ама има начин човек да се промени, ако осъзнае, че има проблем и получи помощ и съвет. И точно тогава му казват "Не се дръж като жертва". И на моето дете му се е случвало да се обединяват срещу него, но с малко помощ излезе от ситуацията. Повечето жертви могат да променят поведението си и да престанат да бъдат примамлива цел.  И пак да уточня - говоря за не се дръж като жертва, а не за не се прави на жертва. Има голяма разлика.
няма значение как се държиш - всичко идва от излъчването, което не може да бъде променено

Няма как да споря с теб - явно си била жертва на тормоз и сега ти е трудно да признаеш пред себе си, че решение е можело и да има. Аз съм виждала хора да се променят, поне външно. Дали вътрешно са имали силите за това, докато други ги нямат, е недоказуемо. Ние можем да съдим само за видимото.

Жертва на тормоз съм - верно е - не се правя - такова съм. Можело е. Но явно наистина съм слабохарактерна, защото цял живот съм се примирявала пред майка ми, понеже съм виждала, че тя е по-силен и инатест характер и готова с всякакви средства да си постига целта - за нея целта е важна да се постигне, а не пътят. Аз съм мека, адаптивна, склонна на компромиси, страх ме е да не ме излага пред хората.... Защото тя наистина МНОГО излага до ден днешен. Не се виждаме никога на улицата, защото винаги прави циркове и събира публика.

Никой не отрича депресията, ама колко хора наистина са в депресия, и колко просто се лигавят? На вторите малко нахъсване по принцип им се отразява добре.

не знам колко се лигавят, но си има тестове, които диагностицират депресия. Аз имам склонност към депресии, но никога не ми личи. Дори специалист не ми вярва, че съм в депресия докато не ми направи тест и не се докаже, че имам класическа депресия. Просто съм човек, който не показва като му гадно, имам оптимистичен и шеговит подход и затова никой не ми вярва като кажа как реално се чувствам.
Не знам що изобщо трябва да се говори за лигавещите се, които се правят на страдалци за да постигнат определена цел. Изобщо не са предмет на обсъждане

# 56
  • Мнения: 40 840
Не знам що изобщо трябва да се говори за лигавещите се, които се правят на страдалци за да постигнат определена цел. Изобщо не са предмет на обсъждане

Защо да не са? Първо, те са много повече. И второ, с оглед на темата, "не се дръж като (прави на) жертва" се отнася точно за тях.

# 57
  • Мнения: 14 617
Mnogo дразнещи са ми:''Внимавай какво си пожелаваш'' и ''Най-много сълзи са проляти за сбъдналите се мечти''.
Заплахи,а?Е,за какво да мечтае човек?За нещо дето не му идва отвътре ли?И да се успокоява,че няма да се разстройва и плаче.Абе,рупай там като овФца и се радвай на к'вото дойде.Пфу,че тъпанарщини!

# 58
  • Мнения: 3 865
Не знам що изобщо трябва да се говори за лигавещите се, които се правят на страдалци за да постигнат определена цел. Изобщо не са предмет на обсъждане

Защо да не са? Първо, те са много повече. И второ, с оглед на темата, "не се дръж като (прави на) жертва" се отнася точно за тях.

принципно за тях се отнася, но масово се използва за всички. Дъвче се  като клише, на което очевидно не се разбира смисъла. На мен често са ми го казвали доказвайки, че не правят разлика между жертва и прави се на жертва.

Mnogo дразнещи са ми:''Внимавай какво си пожелаваш'' и ''Най-много сълзи са проляти за сбъдналите се мечти''.
Заплахи,а?Е,за какво да мечтае човек?За нещо дето не му идва отвътре ли?И да се успокоява,че няма да се разстройва и плаче.Абе,рупай там като овФца и се радвай на к'вото дойде.Пфу,че тъпанарщини!

всъщност животът има много доказателства за горното. Но наистина не виждам как ще си пожелавам нещо, което не желая и ще се насилвам и отричам нещо, което желая. Безсмислено е да ти го начукват, въпреки че има някаква истина в него. Това е като да се учиш от чуждите грешки. Да ама си искаш да си ги направиш и нищо не помага. Едни и същи грешки се правят от как свят светува. А дали изобщо са грешки е въпросът?

# 59
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 352
"Здравето не се купува с пари" Преди 100г може, но за сега не важи, ама грам.

# 60
  • Мнения: 1 788
Клишето с мечтите не е, за да плаши хората и да ги карат да не мечтаят. По-скоро да имат реална оценка и да не си загубват ума по нещо.
Мечтите никога не се сбъдват, точно когато ги искаш или по същия начин, по който си ги представяш.
Човек обикновено си мечтае за нещо и не си представя реалния път, който трябва да извърви, за да стигне мечтата си. То зависи и от мечтите на всеки. Дори и когато върви към мечтата, често не осъзнава жертвите, които прави. И когато постигне онова, което е искал, често то не е такова, каквото го е виждал в съзнанието си, докато го е нямал. Или просто си поставя следваща, по-висока цел. Или вижда, че е мечтал за нещо, което не е нещо особено. Или пък е платил прекалено висока цена за нещо, което не е чак толкова специално, колкото си го е представял.
Мечтите са хубаво нещо въпреки това.  Човек върви напред, когато мечтае.

Все още не се купува здраве с пари. Стив Джобс не можа да си го купи.

# 61
  • Мнения: 40 840
Човек не може сам да направи всички грешки. Не само, понеже са много, но и понеже много от тях са последното нещо в живота на сгрешилия Wink  та да се учиш от чуждия опит е най-полезното нещо в развитието на човечеството, Без това щяхме отново и отново да откриваме колелото.

# 62
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 352
Но със сигурност е живял повече, отколкото ако нямаше пари. С пари имаш много повече шансове, зависи с какво се бориш. Та, дори и здравословното живеене е скъпо. Да си позволиш читаво лечение струва немалко.

# 63
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Все още не се купува здраве с пари. Стив Джобс не можа да си го купи.
Точно здраве, или по-добро такова, или по-дълъг живот, или по-малко болка, все с пари се постигат. Никой не дава достъп до специфични лечения или невероятни специалисти ей така, щото съм си пожелала.

# 64
  • Мнения: 7 260
Много богати хора умряха от неличими болести. Не им помогнаха парите.

# 65
  • Мнения: X
А бедните умират от лечими болести, но дали ги топли, че богат може да плати за себе си лечение, щом те не могат?

# 66
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Много богати хора умряха от неличими болести. Не им помогнаха парите.
Но на някой от десетките хора дет набират средства за лечение в чужбина добре ще им дойдат няколко пачки, пък нека "парите не купуват здраве" за другите...

# 67
  • Мнения: 14 617
Така се коментираше за парите и,когато Домусчиев го диагностицираха с ковид.Затвориха цяла б-ца.А колко хора издъхнаха в линейки от инфаркт,примерно,защото ги разкарват от б-ца в б-ца и никъде не ги приемат.

# 68
  • Мнения: 3 865
Не само раците - доста болести нямат лечение. Но някои имат скъпа терапия - аз имам такова заболяване, което струва скъпо, но тук за сега лекарството се дава безплатно. Не и че помага напълно - поне премахва най-неприятните симптоми. От рак на панкреаса почти никой не оцелява - с пари или без си заминал. Бих дала всичките си пари да се излекувам. Но не мога. В България и Америка може би умират от лечими болести заради бедност. На Дания поне това и е хубавото - че не отказват здравна помощ.

# 69
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
За здравето и парите - когато се разболееш, то - здравето, вече си е отишло от теб. Тогава никакви пари не могат да го купят. Всички навсякъде тръбят колко е важна превенцията. За мен е вярно.
Не, че непрестанно се превентирам за всичко. Но се старая да не занемарявам неща, които мога да правя.

Лошо е, че човек докато не се разболее, се смята за безсмъртен... а после вече няма значение. Много болести оставят трайна следа в организма и вече никога не си здрав, както си бил.

Да, богатите си купуват по-добра храна, по-добро лечение, но и живеят с повече проблеми, наследствени болести, придобити от зора да запазим "синята" кръв чиста, стрес и напрежение има и при тях. Колко хора не са успели да запазят наследственото богатсво, колко се хвърлят от покрива но Уол стриит, загубили всичко за миг.

Това го има и при бедните хора, естествено.

Нещата се уравновесяват и никога не са само бели или само черни.



А за пътят към ада и добрите намерения - понякога се опитваме да помогнем на някого, примерно подаваш му ръка да се изправи и той е ок. След време обаче излиза наяве, че е било по-добре да го оставиш сам да се изправи. Че е пропуснал да научи важен урок, и вместо да се научи да се оправя сам, се е научил да паразитира върху чуждите добри намерения.... Това съм го изпитвала.

# 70
  • Мнения: 3 865
Аз вярвам, че всеки си има път - по-труден или по-лесен и трябва да го оставиш да си го извърви. Ако се опитваш да му го променяш вредиш и на него и на себе си. Та може и това да са имали предвид с Пътят към ада.....

# 71
  • Мнения: 568
"Времето лекува болката" от загуба...Не съм съгласна. Има душевни болки и пустош, които никога не могат да бъдат излекувани, според мен.
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy

# 72
  • Мнения: 1 030
1.Лесно майка не се става - това като го чуя и ми причернява
2.Всички майки са така - същото като по т.1
3.Живота е прекрасен - за кого?
За майката по т.1 си е вярно,за живота също.

# 73
  • Мнения: 40 840
"Времето лекува болката" от загуба...Не съм съгласна. Има душевни болки и пустош, които никога не могат да бъдат излекувани, според мен.
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy

Ама защо търсите във всяка такава сентенция хем 100% вярност, хем буквален смисъл?
Разбира се, че времето лекува болките, иначе щяхме да се побъркаме. Да, нещо остава, ама то е като белег от рана, ама раната е заздравяла, нали? Пък че имало няколко случая, в които болката не е преодоляна, това променя ли същността на нещата?

В голяма степен съм съгласна и с "50 е новото 20" - като сравня сегашният си 50+ годишен живот с този на родителите ми, ми то е по-голя купон от техните 20. Имам предвид всичко - и пътувания, и забавления, и свободен секс и какво ли не. Пък и децата таман си отлитат и оставаме ергени като все едно сме пак на 20 Wink Да не забравяме и постиженията на естетичната медицина и козметика.
Впрочем нали сте чували народната песен "Мари, бабо, гърбава, имаш щерка хубава." Как я тълкувате? За да има бабата млада и хубава щерка трябва да е на 50 или 60 години макс. А вече е гърбава и сбръчкана баба... Днешните 50-60 годишни гърбави и щърбави ли са? И изобщо в народните песни "стара ми майка" е здраво застъпено, което говори за ранното остаряване преди век.

# 74
  • Мнения: 12 473
Сега върша доста по-качествени глупости и лудории, от колкото на 20..)
И да, времето “лекува”. Просто за всеки човек в различно “темпо”.

# 75
  • Мнения: 8 982
Многото пари правят живота лесен,но не и хубав. На мен ми е по-вкусно пиле с ориз на фурна,отколкото трюфели с кюрасо.
Понеже стана дума за здравеопазването,е грешка въобще да се сравнява здравеопазването в България и САЩ. Да,в Щатите ако останеш без работа,оставаш и без здравни осигуровки,(което не значи,че ще те оставят да умреш..),но колко време може да останеш без работа там - пет месеца,десет?

Най-умопомрачителното клише напоследък е "Бъди себе си". Какво значи това по дяволите!!!

# 76
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
"Времето лекува болката" от загуба...Не съм съгласна. Има душевни болки и пустош, които никога не могат да бъдат излекувани, според мен.
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy
За мен и двете се оказаха верни Grin

# 77
  • Мнения: 7 085
"Мисли позитивно", както се писа  вече, е невероятно клише, но аз се дразня на хората, които ми го казват, защото сякаш не знаят, че аз мисля преобладаващо така. Приемам го в повечето случаи като загриженост, но и като липса на изразни средства, с които да покажат съчувствието си и че искат да ме окуражат, но не знаят как.

# 78
  • Мнения: 8 982
"Мисли позитивно", както се писа  вече, е невероятно клише, но аз се дразня на хората, които ми го казват, защото сякаш не знаят, че аз мисля преобладаващо така. Приемам го в повечето случаи като загриженост, но и като липса на изразни средства, с които да покажат съчувствието си и че искат да ме окуражат, но не знаят как.
Изкуството е реч,йероглиф някакъв. Но не разбирам езика на татусите. Защо не фиксират посланието си на постер в службата,а го скриват под дреха на тялото си? Ако това е спомен от някакво събитие като "Мими 1988г.",с котва и сърце в съседство и с още няколко имена и дати,то също е толкова изразително като мъжката хвалба на жаргон. На някои хора езикът не им е по силите и им се налага да се изразяват с отпечатъци върху тялото. Следва виц:

Вуте се връща от екскурзия във Франция и Пена го пита какво е видял:
- Гледам Пено напред! Е.ало си макята! Гледам назад! Макята си е.ало! Гледам у десно! Да си е.е макята! Гледам у лево! Е.а си макята!
- Леле Вуте! Какви чудеса си видел!

А колко лесно е да си татуира колаж с Айфеловата кула и Триумфалната арка.
Горният виц намирам за дълбоко философски и с категорична естетика. Набива се на очи,че Вуте е изумен. Той не може да предаде с описание това,което е видял. Може обаче да го предаде с друго средство. Най-силното си чувство той предава чрез псувнята. Страданието,възхищението и всичко екстремно е за него "Да си е.бе майката!". Когато загубата е непосилна,когато настъпи мотиката или булката е прекрасна,той изразява емоцията си с псувня. Пена,която общува с него и разбира тези изразни средства е възприела емоцията,възхищението. Тя също няма да може да предаде какво е видял Вуте,но може да предаде емоцията,която е изпитал.

# 79
  • Мнения: 3 865
"Мисли позитивно" е като "Има Господ и той гледа". Начин да се предпазиш от самоубийство, един вид религия. Хора, на които им се случват гадни неща и нямат късмет в живота обикновено мислят позитивно. На другите не им се налага. В интерес на истината действа - и аз в момента се мъча да мисля позитивно, просто защото ми се налага.

# 80
  • Мнения: 568
Подчертала съм, че за мен са неверни, а не общовалидно, моля! Нито се старая да убеждавам някого в обратното, нито нищо.всеки има своя живот и т.нар.клишета може да не са клишета за него самия, ок? 😊

# 81
  • Мнения: 40 840
Подчертала съм, че за мен са неверни, а не общовалидно, моля! Нито се старая да убеждавам някого в обратното, нито нищо.всеки има своя живот и т.нар.клишета може да не са клишета за него самия, ок? 😊

Въх, ама това тук е форум, какво очакваш, когато в една дискусионна тема пуснеш категорично мнение? Да не получиш възражения, а само лайкове ли? Иначе за теб лично нека бъде каквото си ще, но ние тук тук говорим основно по принцип, макар и пречупен през собствените ни личности. Да се конкретизира като аргумент в спор за общи неща няма смисъл, защото даже и да има някой изяден от акула например, което е шанс 0,00000...1, за него това си е 100% и не може да бъде разубеден.

И не, не си подчертала, че конкретно за теб това не важи (че твоята болка не отминава с времето), а си написала, че според теб не важи, което значи, че според теб принципно не е така. Сори.

# 82
  • Мнения: 1 788
"Мисли позитивно!" ми е неприятно, защото човек трябва да бъде преди всичко реалист и да знае кога може и кога не може да се мисли позитивно.
Има ситуации, в които ако само стоиш и мислиш позитивно, нищо няма да се промени. Трябват и действия.
В други ситуации и да мислиш позитивно, и да се напъваш да правиш нещо, пак няма да има резултат и ще се сгромолясаш от високо, та е по-добре да си реалист и тогава.
Обикновено тия, дето дават тия съвети, обикновено са напънати с един изкуствен позитивизъм, малко позьорски, зад който не се знае какво стои. Но изглеждат неестествено и няма как да им повярвам.

# 83
  • Мнения: 8 982
"Мисли позитивно!" ми е неприятно, защото човек трябва да бъде преди всичко реалист и да знае кога може и кога не може да се мисли позитивно.
Има ситуации, в които ако само стоиш и мислиш позитивно, нищо няма да се промени. Трябват и действия.
В други ситуации и да мислиш позитивно, и да се напъваш да правиш нещо, пак няма да има резултат и ще се сгромолясаш от високо, та е по-добре да си реалист и тогава.
Обикновено тия, дето дават тия съвети, обикновено са напънати с един изкуствен позитивизъм, малко позьорски, зад който не се знае какво стои. Но изглеждат неестествено и няма как да им повярвам.
www.psy-blog.net/може-ли-човек-да-не-бъде-себе-си/

# 84
  • Плевен
  • Мнения: 584
Според мен, когато пробутват нещо от рода на " Мисли позитивно!" , " Гледай напред" и т.н. или не знаят какво друго да кажат, или просто им е безразличен човека насреща.
Негативни или позитивни - предпочитам да гледам реално на нещата.

# 85
  • Мнения: 1 788
"Бъди себе си!" в повечето случаи, когато ми е казвано, най-вече в тийн или студентските години, е било просто отбиване на номера от хора, които не са заинтересовани от теб, но просто трябва да кажат нещо, дрънкат си и не им се занимава.
Това не може да бъде истински съвет към близък човек никога. Защото в някои ситуации да бъдеш себе си не е приемливо, дори може да е вредно и да има обратен ефект.

# 86
  • Мнения: X
Това, че 30 са новите 20, ме дразни. Аз съм в 30те си години. Определено нямат общо с 20те нито като поведение, нито като мислене, нито като отношение, нито като доходи, нито като разходи, абе... Как може въобще да сравниш двете? Ако някой е зациклил в развитието си, няма лошо, но да не го изкарва еталон.
А наистина май става модно 40те да са новите 20, което е още по-зле.

# 87
  • Мнения: 40 840
Всъщност съм го чувала само за 50-те Wink За 30-те ми е абсурдно, за 40-те също не върви...
Но не гледай дърветата, а гората, и ще видиш, че има вярно.

# 88
  • Мнения: 1 625
И преди съм го писала, съвета да се мисли позитивно се разбира много грешно от повечето хора. Не смятам, че смисъла е "Мисли позитивно, нещата ще се наредят сами."
Позитивното мислене не включва само очакване за хубави неща, включва и готовността да приемеш лошите неща, без да се пречупваш. Също така позитивното мислене, когато се използва "правилно", води до желание за промяна и амбиция, а не до стагнация и очакване на нещото да се "случи само".
"Бъди себе си" не изключва доброто възпитание, което ти позволява да прецениш ситуацията и поведението си в нея. По-скоро е значение " Не се опитвай да се правиш на някой, който не си". Ако не ти харесва да се държиш грубо и да псуваш, ще намериш начин да се държиш добре и да си приет и на места, където се псува, без ти самия да правиш нещо, което не харесваш. Също така, помага да се ограничиш от местата, които са опасни и неподходящи за теб, защото не ти пасва на характера.

# 89
  • Мнения: 40 840
Има хора, на които им  дай само да мрънкат. И ако им кажеш "смени си работата с по-хубава" отвръщат, че хубавите работи стават само с връзки. Ако им кажеш да излязат и да си намерят половинка "Уф, то всички свестни са заети", ако ги посъветват да учат 'Неее, от учене не се прокопсва, виж мутрите". 
Ей на такива хора е добре да им се втълпи, че ако почнат да гледат по-позитивно може пък и да успеят.  Единственият 100% сигурен начин да не постигнеш нищо е да не опиташ никога.

# 90
  • Мнения: X
Със всичко мога да се съглася или точно обратното, в зависимост дали съм станала с предницата или задницата нагоре и от кой ъгъл ще погледна нещата.

# 91
  • Мнения: 1 788
... "Бъди себе си" не изключва доброто възпитание, което ти позволява да прецениш ситуацията и поведението си в нея. По-скоро е значение " Не се опитвай да се правиш на някой, който не си".  ...
Абсолютно е така!
Аз лично не се изразих достатъчно детайлно, че да стане ясно какво точно имам предвид.
Ситуациите, в които не само се изисква възпитание, но и самоконтрол, самокритика и не е редно да се отпускаш да бъдеш съвсем себе си. Примерно - може да си много шеговита личност, но не може да идеш на изпит за пилотски лиценз и да се шегуваш или хилиш наред. По време на нормален работен ден, шегите са нещо нормално. Има общо и с възпитанието, но има общо и с това, че трябва да се контролираш. Не може да бъдеш съвсем себе си на такива места. Въпреки че и прекаленото напъване или стягане може да ти изиграе лоша шега. Затова просто баланс трябва да има.
Но лично аз не съм го чувала това от тийн/студентските си години насам, така че смятам, че по-скоро се използва за доста по-млади от мен, несигурни в себе си и за разни не чак толкова важни ситуации.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 14:42 от Frosty Wings

# 92
  • Мнения: 3 865
"Бъди себе си" го разбирам като прави квото ти идва извътре. Това понякога е опасно. От друга страна не виждам как изобщо можеш да не бъдеш себе си. Дори да не си кажеш искрено мнението пак си си себе си, защото явно си страхлив, фалшив, нагажданчо, интересчия... Ако играеш театър пак си себе си, защото да си артистичен е част от природата ти.

# 93
  • Мнения: 40 840
Ами ако се явяваш на интервю за работа, или пък ако се ухажвате с потенциално гадже, тогава да кажем. че се преструваш и не си себе си за да успееш. ОК, да речем, че тактиката е успешна и стане така, а после? Вечно ли ще живееш в преструвка? Не е ли по-добре да бъдеш себе си и ако му е писано, ще стане, а ако не, значи така е за добро.

# 94
  • Мнения: X
Това "да бъдеш себе си" в стил нахъсване аз го разбирам повече като "да се отпуснеш, да не се напрягаш", за да можеш да покажеш най-доброто от себе си.

# 95
  • Мнения: 40 840
Това "да бъдеш себе си" в стил нахъсване аз го разбирам повече като "да се отпуснеш, да не се напрягаш", за да можеш да покажеш най-доброто от себе си.

Аха, но точно това работи само при хора, които наистина имат какво да покажат, но се сковават имитирайки и следвайки чужди модели. Това, разглеждано в този аспект,  определено не важи за всеки. За празен човек да копира и следва е по-доброто, защото ако бъде себе си...

# 96
  • Мнения: 18 532
За мен това важи в личния живот - после става грозно, ако си се представил различен  и в ежедневието покажеш друг човок, тоест истинския.

# 97
  • Мнения: 731
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy
Абе не е баш така, само вижте мацките от Сексът и градът 😂😂

# 98
  • Мнения: 1 788
Зависи само от самия човек как се чувства и как иска да живее. Тогава никой не може да го спре.
На 40-50 год. имаш вече достатъчна финансова стабилност, за да постигаш някои от мечтите си, които не си могъл да осъществиш по-рано.
Не е късно за нищо, стига сам да не си поставяш окови и да не си изграждаш предразсъдъци, само защото някоя леля някъде си мисли по друг начин.

# 99
  • Мнения: 40 840
Имаше един виц:
- Животът започва тогава, когато децата се изнесат от къщи и умре кучето.

+50 годишните имат пари (децата стават самостоятелни, ипотеката е изплатена, на висока позиция са), все още са здрави и го могат (не само секс, но и ски, плуване, туризъм, ...), но и вече знаят как (на +50 години сексът може да е и по-добър, и по-редовен, отколкото на 30, а в спорта, купоните и забавленията вече ги няма младежките глупост и жажда за самодоказване, а има осъзнаване на това какво точно искаме и как да извлечем максимума от него ).
Та, ако човек е здрав, какво пречи на 50 да се кефи като на 20?

И да уточня - според мен лафът не касае сравнение на 20-те спрямо 50-ти години на един човек/едно поколение, а сравнява днешното поколение (как приема зрялата възраст) спрямо предишните поколения. И според мен моите +50 години не могат и да се сравняват с тези на родителите ми, какво остава за баба  ми.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 17:56 от Черна станция

# 100
# 101
  • Мнения: 1 481
"Обичай себе си".
Всеки го възприема като нещо различно, а повечето хора дори не разбират какъв точно смисъл се влага в това и така го превръщат в клише. Също така, може да се превърне в лозунга на всички нарцисисти, които оправдават болката, която причиняват на другите.

"Мисли позитивно" - само с позитивно мислене нищо позитивно няма да постигнеш.

"Когато една врата се затваря, друга се отваря".
Може би е така, но това не променя факта, че предишната се е затворила.
Тоест, противопоставянето "една - друга", "отваря - затваря" някак отново признава затворената врата като нещо значимо, което, обаче не си постигнал и е свършено с него.

# 102
  • Мнения: 40 840
"Мисли позитивно" - само с позитивно мислене нищо позитивно няма да постигнеш.
ОК, ама нали си учила в училище за НУ и НДУ?  Само с позитивно мислене доникъде няма да стигнеш, но и без него не става. Просто то е само един компонент на успеха.

"Когато една врата се затваря, друга се отваря".
Може би е така, но това не променя факта, че предишната се е затворила.
Тоест, противопоставянето "една - друга", "отваря - затваря" някак отново признава затворената врата като нещо значимо, което, обаче не си постигнал и е свършено с него.
Точно така,  свършено е, но не бива да се гледа на това като на края на света, защото не се знае дали другата не е много по-обещаваща. Все едно да те уволнят от позиция "търговец", а след това като потърсиш работа да ти се отвори парашутът за "търговски директор". Да, първата е загубена, но се оказва, че е за добро.Това е идеята на приказката - окуражаване на падналия за да стане и да продължи.

Учудена съм колко нихилистично и песимистично са настроени повечето пишещи Flushed Това все пак са обобщения, в тях има някаква истина, но никой не е казал, че важат 100% за всеки отделен случай. И не е казано, че изчерпват всички всички възможности, или покриват всичко необходимо за успех. Но явно всеки вижда това, което е склонен да види и българското  мислене е насочено към търсене на кусурите, а не позитивната идея в нещата.

# 103
  • Мнения: 1 625
Това е изключително едностранчива и подвеждаща гледна точка.
"Бъди себе си" никога не е било слоган на "Не спазвай правилата, нарушавай закона, трови се с наркотици.
Това, с което се бърка автора е "YOLO- you only live once", или простото българско "Животът е само един/ живее се един път", което вече е оправдание на всичките простотии, които ти минават през главата и на всичките низши инстинкти, които пускат някой хора на воля.

# 104
  • Мнения: 1 481
Черна станция, говорим си просто. 😏
Ама как хубаво определи мисленето ми като "песимистично", че чак и "нихилистично", а пък накрая дори го генерализира като българско мислене. 😂

Няма смисъл от чак толкова силни думи.

Всеки човек има различни периоди в живота си, през които преминава, и в определени случаи разни сентенции, на които преди време е гледал по един начин, впоследствие, смисълът, вложен в тях, му се струва различен..
Преди две години например, "Обичай себе си" нямаше да ми звучи така, както сега.

За "Когато една врата се затваря, а друга отваря", ясно ми е, че означава, че хубавото предстои, че не трябва да съжаляваш за пропуснатия шанс и тн.
Но все пак, от друга страна, ми се струва и като един вид поражение, вратата е затворена - път назад няма. Затова няма и смисъл да се мисли за нея, това би ми звучало по-добре.

П.с. Не се сещам какво е НУ и НДУ?

# 105
  • Мнения: 40 840
Нямах предвид конкретно и точно само теб. Ти беше повода, но подобно мислене се среща доста в темата, аз го и казах.

НУ = необходимо условие
НДУ = необходимо и достатъчно условие

Пример: Искаш да влезеш в дом без алармена система, само с ключалка. НДУ за да отвориш вратата е да имаш ключ.  Ако обаче апартаментът е и  с аларма, тогава ключът вече е само НУ (защото без него не можеш да отключиш), но вече не е достатъчно само да имаш ключ, а трябва да знаеш и как да деактивираш алармата.

# 106
  • Мнения: 9 152
Интересна тема. Бях срещала един списък с  мъдрости, които се оказа, че сме свикнали да ги четем и казваме непълни. А всъщност, си имат допълнение. И то до голяма степен променя смисъла на  мъдростта.
В момента се сещам за едно "клише":
" Дума дупка не прави" .
На пръв поглед не прави, но всъщност изобщо не е така. Думите имат голяма сила и могат да  променят, преобръщат съдби, обстоятелства, светоглед...с думи  може да бъде повлияно дори физическото и психическото ни състояние.
Не случайно съществуват словотерапията, молитвите...

# 107
  • Мнения: 40 840
А, тази от тези, за които има и така, и онака Wink

- Дума дупка не прави. Смисълът е, че думите отлитат и не остава следа.
- Казана дума, хвърлен камък. Смисълът е, че поетият словесен ангажимент е неотменим.

Ние си имаме доста такива, за според случая и характера на човека.

# 108
  • Мнения: 934
Клишета с послание, че всичко е възможно, човек може всичко и няма граници, тип "Който иска да направи нещо, намира начин, а който не иска - намира оправдание" и т.н.

# 109
  • Мнения: 8 982
Интересна тема. Бях срещала един списък с  мъдрости, които се оказа, че сме свикнали да ги четем и казваме непълни. А всъщност, си имат допълнение. И то до голяма степен променя смисъла на  мъдростта.
В момента се сещам за едно "клише":
" Дума дупка не прави" .
На пръв поглед не прави, но всъщност изобщо не е така. Думите имат голяма сила и могат да  променят, преобръщат съдби, обстоятелства, светоглед...с думи  може да бъде повлияно дори физическото и психическото ни състояние.
Не случайно съществуват словотерапията, молитвите...
Съжалявам,но не е вярно. Човек въздейства на друг човек с погледа си,с чертите на лицето и тембъра на гласа си,(всички те са уникални и присъща само на конкретният човек). Думите сами по себе си нямат значение. Има значение кой Ви казва "Обичам те!",а не самите думи.

# 110
  • Мнения: 3 865
Клишета с послание, че всичко е възможно, човек може всичко и няма граници, тип "Който иска да направи нещо, намира начин, а който не иска - намира оправдание" и т.н.

е то много зависи и какво искаш - разбира се има невъзможни неща или невъзможни за постигане от определен човек. Това, че се използва за глупости или когато искаш да накараш човек да се почувства виновен не го прави невалидно.

# 111
  • Мнения: 1 481
Относно "Мисли позитивно" смятам, че се е превърнало в клише, защото доста хора го използват като вид успокоителни думи, които казват на друг човек, преживял наскоро нещо негативно.
Често го правят, защото не знаят какво друго да кажат.
Например, току-що си преживял най-разрушителния край на връзка, на която си държал и споделяш за това с приятел, а той иска да те успокои и дали от незнание какво да каже, дали защото не може да се постави в твоята ситуация, ти казва "Мисли позитивно."
При което, в такъв момент ти идва просто да му нахлупиш пожеланието за позитивно мислене на главата. 😁
Няма как да се мисли позитивно по препоръка или заради съвет.
Или мислиш позитивно, или не.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако в момента, в който ми е супергадно някой ми каже "мисли позитивно", така позитивно ще му кажа какво мисля, че ще се откаже от фразата за цял живот.

# 113
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Клишета с послание, че всичко е възможно, човек може всичко и няма граници, тип "Който иска да направи нещо, намира начин, а който не иска - намира оправдание" и т.н.
За мен и моя опит, това е най-вярното клише от всички. Считам, че винаги има начин и винаги има надежда. Правя изключение за определени здравословни състояния, разбира се.

# 114
  • Мнения: 40 840
Клишета с послание, че всичко е възможно, човек може всичко и няма граници, тип "Който иска да направи нещо, намира начин, а който не иска - намира оправдание" и т.н.
За мен и моя опит, това е най-вярното клише от всички. Считам, че винаги има начин и винаги има надежда. Правя изключение за определени здравословни състояния, разбира се.

За мен особено силна е втората част - вижте всички държавни служители Wink

# 115
  • Мнения: 9 152
deaf, да, зависи кава енергетика се влага в думата. А в израза " обичам те" пък ептен
Всеки един от нас, в зависимост от чистотата на сърцето ни, оттам- помислите ни, има различно трептене/ вибрация.

Обичта,  любовта са голяма тема, много клишета има и в нея.

# 116
  • София
  • Мнения: 6 180
Не са с претенции за мъдрости, но клишета които редовно ме дразнят:
- "Ти го заслужаваш", често използвано в рекламите. Как пък знаят кой и какво заслужава?
- "Имаш такива хубави деца, от какво си недоволна/за какво си ядосана/ как може да се депресираш" - Универсален аргумент за успокоение от майка ми, който никога не ме успокоява.
- "Ако Иван ти каже да скочиш от прозореца, ще скочиш ли?" - Най абсурдния въпрос от детските ми години. Странно е, че някои учители продължават да го употребяват. Как може да се сравнява това, че Иван е казал, че няма да има час с това да скочиш от прозореца?

# 117
  • Мнения: 40 840
- "Ти го заслужаваш" ме дразни и мен. Абсолютно никаква логика. Понякога добавят още нещо, но абсурдът се запазва - ти си жена и затова заслужаваш... Чакай, бе, никой нищо не заслужава по принцип. Освен основни човешки права, но те касаят възможности, по-скоро.

- "Имаш такива хубави деца, от какво си недоволна/за какво си ядосана/ как може да се депресираш" -
Това ще го разбереш малко по-късно - колко дребни са повечето ужасни проблеми,  в сравнение със семейството.

- "Ако Иван ти каже да скочиш от прозореца, ще скочиш ли?" Това си е много логично. Ясно, че се преекспонира, ама то е за да впечатли. Като цяло има много смисъл и той общо взето се свежда до анализ и обмисляне, а не сляпо следване.

# 118
  • Мнения: 1 237
Едно от най-дразнещите според мен и доста невярно - ,,Залудо работи, залудо не стой!", да кипи безмислен труд според мен е почти толкова лошо, както и да не се предприема нищо; Също и ,,Не оставяй днешната работа за утре" - от напрежението непременно да се направи нещо тук и сега на момента, се получава огромен стрес като цяло (и това на някои хора им е ежедневие).

# 119
  • Мнения: 40 840
+1
Аз съм на обратния принцип - залудо стой, но залудо не работи.

# 120
  • Мнения: 3 865
+1
Аз съм на обратния принцип - залудо стой, но залудо не работи.

Зависи кво се разбира под работа. Може да лежиш, но мозъкът ти да работи на високи обороти. И току виж си измислил нещо гениално за правене.
Въпреки че аз като лежа мозъкът ми забавя дейността си или ми хрумват лузърски идеи. Smart идеите почти винаги ме сполитат докато тичам около гората или работя в градината. Явно мозъчния метаболизъм се задейства от физически усилия

# 121
  • Мнения: 1 237
Аз съм обратно, качественото ми мислене и нови идеи идват най-вече при пълно спокойствие и изолиране от всякакви дразнители, шумове и т.н. - предимно рано сутрин преди ставане, събуждам се обикновено доста рано и започвам да мисля и да правя разни планове лежейки.

# 122
  • Мнения: 3 865
Аз съм обратно, качественото ми мислене и нови идеи идват най-вече при пълно спокойствие и изолиране от всякакви дразнители, шумове и т.н. - предимно рано сутрин преди ставане, събуждам се обикновено доста рано и започвам да мисля и да правя разни планове лежейки.

И аз го правя. Но точно тия, с които се събуждам обикновено или не се реализират поради някаква причина или ако ги реализирам дълбоко съжалявам след това. Тази сутрин примерно се зарекох да направя нещо, но в последствие се оказа, че не е релевантно за ситуацията
Аз също имам нужда от спокойствие, което получвам докато тичам или работя в градината сама, защото освен звуците на природата други дразнители няма. Единствено тия звуци ми действат успокоително - всичко друго ме дразни

# 123
  • Мнения: 1 237
Да си призная и мен също, дори и звуците от разни домашни животни или ел.уреди примерно. За щастие в момента живея в силно залесена местност и това ме спасява от ежедневния стрес от работата

# 124
  • Мнения: 1 788
Аз имам клише, което много обичам да ползвам и за мен е изключително вярно: "Work smart, not hard".
В много ситуации е важно да се реагира умно и да се пестят излишни усилия, средства или време.

Относно идеите, идеи ми идват винаги, понякога несъзнателно в процеса на работа най-вече - интуиция, професионализъм, опит - всичко това се комбинира, за да се зароди идея, да вземеш решение в дадена насока.
Мисълта е достатъчно бърза, дори за да не отчетеш, че умът ти е родил идея и я реализираш.

На мен шумът не ми се отразява особено. Когато почивам обаче, държа да е тихо като в гробница. И тогава не искам да мисля за нищо. Но... обикновено все има за какво да се мисли Simple Smile

# 125
  • Мнения: 8 982
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят. Самата им "работа" е удоволствие.
Джордж Буш-младши веднъж е казал,че ако са му били предложили да стане рефер на мачовете по бейзбол във висшата лига,е щял да откаже да се кандидатира за президент.

# 126
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят.
Не само.

# 127
  • Мнения: 1 788
Може би само хората на изкуството изпитват пълно удоволствие докато работят. ...
Не мисля.
Смятам, че всеки, който наистина обича работата си и работи това, което е искал, мечтал, харесва да прави, изпитва удоволствие.
Това, че други хора може да не разбират неговото удоволствие и да си мислят, че работата му е скучна, прекалено рискова или друго, е друг въпрос.

# 128
  • Мнения: 18 532
1. Никой не е по-голям от хляба

Айде бе! Верно ли? Дотам ли стигат мечтите ти – да се наплюскаш? И няма нищо по-важно от това?
2. Преклонената главица сабя не я сече

Да, преклонената главица може и да не я сече сабята, но постоянно я боли задникът.
3. По-умният винаги отстъпва

Значи трябва да оставяме тъпаците винаги да ни побеждават, така ли?
4. Всяко чудо за три дни

По нашите земи се смята, че каквото и да направиш, то ще бъде забравено и няма да има последствия.
5. Дума дупка не прави

Приказвайте си глупости безотговорно, обиждайте хората. Думите нямат значение.
6. Акъл не ща, пари ми дай!

Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.
7. Овца, която се дели от стадото – вълкът я изяжда

Стойте си в стадото, пасете, блейте. Всеки опит за индивидуалност се наказва жестоко.

Иво Сиромахов тълкува пословици

# 129
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Олеле, Боряна, чукнала си точно най-омразните ми Grin

# 130
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

6. Акъл не ща, пари ми дай!

Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.

Иво Сиромахов тълкува пословици
Май с всичките ти съм съгласна, но особено с тази. Не спира да ме изумява. Все едно на някой среден представител на широката маса ако му дам да вложи 1 милион евро някъде, той ще знае откъде да го подхване, така че нещо да остане и да се инвестира разумно... Rolling Eyes

# 131
  • Мнения: 40 840
1. Никой не е по-голям от хляба
Айде бе! Верно ли? Дотам ли стигат мечтите ти – да се наплюскаш? И няма нищо по-важно от това?
Не забравяй кога е създадена. Не случайно вече не се използва, но когато мечтите на хората масово са били на не умрат от глад, поговорката си е бил съвсем на място. Може би е анахронизъм, но не е без смисъл. Днес може да се смени "хляба" с "икономиката" и какво става? Получаваме Бил Клинтън с неговото "Икономиката, глупако", което е много умна приказка.


2. Преклонената главица сабя не я сече
Да, преклонената главица може и да не я сече сабята, но постоянно я боли задникът.
Ама е вярна. Тук не се гледа дали ти харесва, а дали е достоверна, нали? Да знаеш някой уволнен за подмазване? Аз не.

3. По-умният винаги отстъпва
Значи трябва да оставяме тъпаците винаги да ни побеждават, така ли?
Всъщност излишното е думата "винаги". Човек трябва да си избира битките и наистина е глупаво да водиш такива за нещо, което няма значение. Битки трябва да се видят само, когато има смисъл.


4. Всяко чудо за три дни
По нашите земи се смята, че каквото и да направиш, то ще бъде забравено и няма да има последствия.
А къде не е така? И най-големият скандал затихва и идва нов.

5. Дума дупка не прави
Приказвайте си глупости безотговорно, обиждайте хората. Думите нямат значение.
Съгласна. Ама по-горе писах, че имаме и точно обратната поговорка Wink

6. Акъл не ща, пари ми дай!
Голяма част от българите вярват, че пари може да имаш и без акъл. Това е причината цял живот да нямат пари.
Е, това вече е наистина глупава идея. Но то не е и поговорка всъщност, а по-скоро идиоматична фраза, описваща определен тип хора, при това съвсем не ласкателно.

7. Овца, която се дели от стадото – вълкът я изяжда
Стойте си в стадото, пасете, блейте. Всеки опит за индивидуалност се наказва жестоко.
Да, понеже е използвана алюзията за стадо овце. отричането идва веднага и автоматично. Ако беше нещо за дървото и гората може би щеше да е различно. Но без защитата на мнозинството нямаше да е възможно да има нито пенсии, нито застраховки, бито здравеопазване, нито изобщо държава. Изобщо за всички пословици е добре да се гледа по-философски и по цялостно, а не да се търси тесен смисъл. Иначе си имаме и баш обратните - "всяка коза за свой крак" например.

# 132
  • Мнения: 18 532
Е, все пак ,макар отдолу е написан автора, не съм аз...

# 133
  • Мнения: 40 840
Аз никога не опонирам на човек, но винаги изразявам несъгласието си с написаното. Та не го вземай лично, щом не е твое дело, значи съвсем няма общо с теб. А Сиромахов си има своя адженда и я гони, търси внушения и да впечатли, а не да анализира всестранно. Аз за него си имам едно наум.

# 134
  • Мнения: 18 532
Аха, аз пък съм съгласна с него, то си зависи и гледната точка, смятам всяко нещо има повече от една.Все едно го гледаш отпред, отзад ,отгоре...или като онзи слон дето слепи го пипали.
А си права, че той като автор мисли да стигне определена аудитория.Често пише обратното да провокира.Но го следя , че ме разсмива...Не го купувам обаче...то нищо не купувам вече за четене, но и мерак за него нямам.

# 135
  • Мнения: 934
"Акъл не ща, пари ми дай!"

Може би аз я възприемам различно от заложеното поначало значение, но е лесно отстрани човек да дава акъл (=съвети), но не и пари (=ресурси). Не ползвам тази мъдрост, защото ми звучи вулгарно, но когато някой се увлече в теоретично решаване на чужди проблеми, си мисля подобни неща.

# 136
  • Мнения: 1 625
Акъл не ща, пари ми дай
Аз лично го разбирам по съвсем различен начин.
Акъл си имам, мога да си преценя нещата, но понеже ми се правиш на вървежен, ми докажи го.
Много мразя да ми се дават непоискани съвети. Много. Имам глава на раменете си, знам си ситуацията по-добре от всезнайковците, които се месят със съвети. Ако смятат, че съм толкова зле да ми помогнат с нещо реално(парите са по-скоро образни, може да е и време, и подкрепа). Празният акъл няма да помогне.

# 137
  • Мнения: 9 152
За акъла и парите -  за първи път я чувам тази пословица.
За овцата и вълка- също.
Обаче, аз когато се почувствам изгубена овца, си представям не вълка, а ето това:

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 19:20 от Катерица

# 138
  • Мнения: 3 865
"Акъл не ща, пари ми дай"  е разпространено с причина - щото повечето хора обичат да дават акъл ама пари не искат или не могат да дадат. Лошо няма ако тоя акъл ще ми помогне да изкарам парите и да ги ползвам, когато ми потрябват. За съжаление такъв полезен акъл рядко ще получиш. Всеки акъл който не ти решава проблема е безполезен.
Но има друга мъдрост, която обаче е ВЯРНА : "Пари при пари отиват". Всеки бизнес иска някакъв начален капитал - затова се вземат заеми. Може да имаш супер идея, която обаче ако няма кой да финансира няма как да се реализира.
В повечето случаи "Акъл не ща, пари ми дай"  си е факт, а не безсмислени клише.
Разбира се не говоря за готованковците, които не искат нищо да правят, а само пари да им падат. Не вярвам тук да има такива дори.

# 139
  • Мнения: 234
ето още една поговорка който гроб копае другиму  сам пада в него

# 140
  • Мнения: 731
“В любовта и на война всичко е позволено”

# 141
  • Мнения: 40 840
“В любовта и на война всичко е позволено”

Ами така си е. Любовта например не е договор и се чудя на тези, които едва ли не искат клаузи за неустойка Smile
Любовта идва и си отива по своя воля и след като си отиде никой не е длъжен на другия. Онова с договора ве1е се казва брак, там има подписи Wink

И с войната е така - сред хората има измама, измяна, подло нападение в гръб, а на война има тактика, политика и изключителни стратегически похвати.

# 142
  • Мнения: 9 152
всичко е " позволено", но не всичко е полезно...или спасително.
Пък и понятието любов се пречупва понякога през такива призми, че  бива тотално изопачено.

# 143
  • Мнения: 5 267
"Целта оправдава средствата." - според мен липсва думата "добра".
"Добрата цел оправдава средствата." - и пак не мога да я приема напълно.

# 144
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
“В любовта и на война всичко е позволено”
С това съм съгласна. Хората понякога са склонни на невероятни неща да това което обичат или мразят. И да очакваш че си предпазен само защото нещо е морално неприемливо е наивност дето може да ти струва доста...

# 145
  • Мнения: 2 209
“В любовта и на война всичко е позволено”
С това съм съгласна. Хората понякога са склонни на невероятни неща да това което обичат или мразят. И да очакваш че си предпазен само защото нещо е морално неприемливо е наивност дето може да ти струва доста...
Оттук и "От любовта до омразата има само една крачка."

# 146
  • София
  • Мнения: 6 180
Нито "В любовта и на война всичко е позволено" ми харесва, нито "Целта оправдава средствата". Може да е вярно за някого, но ми се струва неморално. Поне аз така го разбирам, че може да направиш каквото ти скимне, колкото и да е гадно, за да постигнеш/задържиш любовта или за да постигнеш целите си. Затова не го приемам като общовалидна мъдрост.

"Няма как да те разбере, някой с който те делят два вагона книги" - Смятам, че истински интелигентните и начетени хора, никога не парадират с това. Същевременно са достатъчно способни да изразят теориите си разбираемо и достъпно. Високопарните фрази, клишетата и претенциите са присъщи на парвенютата. Дори ако приема, че от 2-та вагона си "дръпнал" толкова, че дълбоко в душевността си да се чувстваш по-различен от останалите, смятам че са ти нужни още два вагона, за да осъзнаеш, че с нищо не си по-велик от другите и че вселенската мъдрост е всъщност в простите неща.

# 147
  • Мнения: 40 840
"Целта оправдава средствата." - според мен липсва думата "добра".
"Добрата цел оправдава средствата." - и пак не мога да я приема напълно.

Никоя цел не оправдава средствата според мен. И точно тази "мъдрост" е дълбоко съмнителна и съвсем не се приема за положителна. Има се предвид, че според масата хора и най-благородната наглед цел не може да оправдае  "всички и всякакви средства", да кажем изтезания, Сталинови репресии в името на светлото бъдеще (целта) и т.н. Впрочем и цитатът е измислен и се приписва на Макиавели, ама той точно това не бил казал.

# 148
  • София
  • Мнения: 62 595
Целта оправдава средствата е идеална за изключване на съвестта.
Относно любовта - тя затова се превръша в трагедия много често, защото хората решават, че всичко е позволено.

# 149
  • Мнения: 1 788
За двата вагона книги е донякъде отново в не толкова директен смисъл.
Колкото и да си над нещата, да си ерудит, интелигентен и уравновесен, с някои хора наистина няма как да се разбереш. Няма как просто да обясниш на пакистанци и индийци в забутани ъгли на географията села, че тоалетната не е свърталище на духове, примерно. Каквито и образователни програми да създаваш, има неща, които си остават някъде далече в началното, дивото. И такъв е естественият ход на нещата, така е редно.
Иначе велики, значими хора, които са доста над средното ниво има и още как.

# 150
  • Мнения: 9 152
Ето това е еталона за Любовта, която би следвало да живее в човешкото сърце. Всичко друго е примес, с всякакви производни на страсти.
"Да говоря всички езици човешки и дори ангелски,
щом любов нямам,
ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека.

Да имам пророчески дар и да зная всички тайни,
да имам пълно знание за всички неща
и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, -
щом любов нямам,
нищо не съм.

И да раздам всичкия си имот,
да предам и тялото си на изгаряне, -
щом любов нямам,
нищо ме не ползува.

Любовта е дълготърпелива,
пълна с благост,

любовта не завижда,
любовта се не превъзнася,
не се гордее,

не безчинствува, не дири своето,
не се сърди, зло не мисли,
на неправда се не радва, а се радва на истина;

всичко извинява,
на всичко вярва,
на всичко се надява,
всичко претърпява.

Любовта никога не отпада,
а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат,
ако са езици, ще замлъкнат,
ако са знание, ще изчезнат."
Първо послание на св. ап. Павла до Коринтяни, 13. глава

 В повечето случаи, първо научаваме всякакви други пословици и поговорки, песни и стихове, чалга хитове, пиеси, книги и романи на тема Любов, а по някое време все пак стигаме и до Евангелието.

# 151
  • София
  • Мнения: 6 180
Замислих се върху това, което казва Черна станция, че "Целта оправдава средствата", може би се използва в не добър смисъл, а като нарицателно за това колко напорист и "прегазващ всичко" може да е човек (поне аз така го разбрах). Зачудих се дали пък не идва от римското военно дело и бърза проверка, показа че изразът отново сме го съкратили.
Пълният израз бил: "Ако целта е спасението на душата, то целта оправдава средствата". Фразата била произнесена  от основателя на йезуитския орден Игнасий Лойла.
Въпреки, че съм вярваща, за момента не мисля че одобрявам тази мисъл. Бих и противопоставила "Насила хубост не става". Не съм добре запозната с живота и делото на Игнасий Лойла, както и с възгледите на йезуитите, но дано няма препратки към светата инквизиция.

# 152
  • Мнения: 40 840
"Пътят към ада е постлан с добри намерения" на практика е същото.

# 153
  • Мнения: 934
"Няма как да те разбере, някой с който те делят два вагона книги"

И за мен не е вярно. Смятам, че няма да ме разбере и този, който не ни дели количеството прочетено. Защото не това е разликата - какво сме прочели, а какво сме разбрали от прочетенето. Способността да извличаме различно от едно и също разделя. Най-общо, не само за четене.

# 154
  • Мнения: 3 865
Това с вагона книги попадна в точната тема. Велика глупост. Разбира интелигентния и можещия да слуша без значение колко книги е прочел или филми изгледал.

# 155
  • Мнения: 1 788
Интелигентният може и да разбира какво му говорят, но тия, които говорят, понякога не са на нивото на интелигентния. И вредите, които нанасят, са огромни, независимо, че интелигентният умее да обяснява, да комуникира, да изслушва. Като няма кой да го чуе и пропастта е голяма, тоя израз е за тогава.
Самият израз е сравнително ново клише.

# 156
  • Мнения: 3 865
Интелигентният може и да разбира какво му говорят, но тия, които говорят, понякога не са на нивото на интелигентния. И вредите, които нанасят, са огромни, независимо, че интелигентният умее да обяснява, да комуникира, да изслушва. Като няма кой да го чуе и пропастта е голяма, тоя израз е за тогава.
Самият израз е сравнително ново клише.

именно де. Но интелектът няма нищо общо с това колко книги си прочел.

# 157
  • Мнения: 1 788
Ерудицията в случая има общо. Ерудиция и интелект обикновено трябва да вървят ръка за ръка. Макар и да има разминавания в днешния свят. Щото да изчетеш два вагона книги за саморазвитие, коучове и Наталия Кобилкина, няма да те направи ерудит. А интелектът на такъв човек ще е поставен под сериозен въпрос. Wink

# 158
  • Мнения: 40 840
Да, но дали и колко ще се развие този интелект вече има връзка с прочетените книги. Колко ли Айнщайновци е изтървало човечеството, защото са се родили в семейство на бедни овчари и интелектът им  е бил зает да измисля как да се опазят овцете от вълците. Интелектът не може сам да се развие до ОТО, за целта трябва да стъпи на раменете на други преди него (свободен цитат).  Т.е. да им е прочел книгите.

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Ако някой не е прочел нищо през живота си ще има да чакаш да те разбере. Нека си го има интелекта - дълбоко заспал някъде навътре и недоразвит с нищо.

И в тази връзка "Изключението потвърждава правилото" - поредната абсурдна мъдрост според мен.

# 160
  • София
  • Мнения: 62 595
Към момента книгите са един от универсалните носители на съхранено човешко знание, а колкото до интелекта, развиването му се нуждае от някакви източници на знание, а книгите са един такъв носител на знание. Иначе съм привърженик на идеята, че интелектът е в някаква степен вроден като изграждане на връзки в мозъка с голяма бързина на "пренос на данни" и много бързо свързване на едно знание с друго. Това при равни други условия. Ако по време на бременността или след раждането на бебето се случат някакви неблагоприятни събития,  ще има и някаква промяна в негативна посока.

# 161
  • Мнения: 3 865
Интелектът е способността на мозъка да мисли. Обусловен е физиологично, но съответно може и да се развива с мислене. Игра на шах, судоку и т.под. се ползват. Четенето на книги помага с това, че ползваш мозъка за да асимилираш прочетеното - стимулираш го да изгражда връзки. Ако четеш леки романи стимулацията е по-малка. Ако четеш научна литература се налага повече мислене и се предполага, че по-ефективно развиваш интелекта. Но принципно интелектът няма връзка с начетеност, ерудиция или как там му викате. Вижте тестовете за интелигентност как са направени - фигурки и да откриеш логиката в подредбата им. Не е нужно дори и да можеш да смяташ. Да не говорим знания за коя година е създадена българската държава или кой е написал Анна Каренина

# 162
  • Мнения: 1 788
Кой ще изкара по-висок резултат на тест за интелигентност - една чистачка или един пилот?
Това са само примери, не се хващайте за тях. 
Сменете ги с каквото поискате.
Но вероятността пилотът да достигне по-висок резултат, е доста по-голяма.
Логическото мислене, нужно за тия тестове, се развива и по време на образователния процес, т.е. в процеса на трупане на знания. Не е само до това дали го имаш вродено или не.
Затова за мен интелектът и ерудицията вървят ръка за ръка.

# 163
  • Мнения: 8 982
"Целта оправдава средствата" е девиз само на този,който е вманиечен по целта. Фанатик. Може да звучи парадоксално,но целта не е толкова важна,колкото изминатият път до нея.

# 164
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 205
Кой ще изкара по-висок резултат на тест за интелигентност - една чистачка или един пилот?
Това са само примери, не се хващайте за тях.  

Не се хващам, но понякога с една чистачка може по-добре да си поговориш, отколкото с един пилот (само примерни са професиите). Не касае само книги, политика, наука, а въобще - начин, мислене, такт и пр.

Генерализирането не е добър похват. Обикновено тези "мъдрости" се прилагат към конкретен случай/ситуация и тогава пасват точно. Така, извън контекст, винаги ще има някой да репликира.

# 165
  • Мнения: 40 840
Според мен точно обратното - тези сентенции важат за общия случай, а иначе все ще се намери някой конкретен да ги опровергае. Може всякаква чистачка да намериш, даже мъдра като Заратустра, но това не отменя факта, че от 1000 чистачки и 1000 пилота резултатите ще са много близки до пословицата. Докато ако познаваш само един пилот и само една чистачка може всичко да бъде.

# 166
  • Мнения: 3 883
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

Това като го чуя ми се обръща нещо. Това, което не те убива твърде често те инвалидизира. Може да е душевно, може да е физически, а защо не за разкош и двете едновременно. Уморява, изхабява те и те прави парцал. Особено, ако живота се опита няколко пъти да те "убие", не знам.
Същото ми е като онова за "силните жени". Сама си, защото си силна, а мъжете не обичат силни жени. Тотална глупост.

# 167
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 205
Grinning
Черна станция, написала съм: 
... но понякога с една чистачка може по-добре да си поговориш, отколкото с един пилот ...

Това във връзка с генерализирането. Но пък всеки си чете както иска и както иска го интерпретира...

# 168
  • Мнения: 40 840
A аз отговорих на това "Обикновено тези "мъдрости" се прилагат към конкретен случай/ситуация и тогава пасват точно.". И имах предвид, че точно към конкретен случай може и да не пасват. Извинявам се, ако не съм те разбрала добре, но тук имаше много постове, намиращи кусур на някоя сентенция точно, защото в един конкретен случай не било така.

# 169
  • Мнения: 3 865
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

Това като го чуя ми се обръща нещо. Това, което не те убива твърде често те инвалидизира. Може да е душевно, може да е физически, а защо не за разкош и двете едновременно. Уморява, изхабява те и те прави парцал. Особено, ако живота се опита няколко пъти да те "убие", не знам.

според мен прави и двете - инвалидизира те, но те прави и по-силен. Мен поне ме прави по-силна. И не съм сигурна до колко ме инвалидизира. По-скоро ме натъжава

Цитат
Същото ми е като онова за "силните жени". Сама си, защото си силна, а мъжете не обичат силни жени. Тотална глупост.

Сами са или щото не понасят никой (или още не са срещнали тоя, който могат да изтърпят), или защото тях никой не може да ги трае.

Според мен точно обратното - тези сентенции важат за общия случай, а иначе все ще се намери някой конкретен да ги опровергае. Може всякаква чистачка да намериш, даже мъдра като Заратустра, но това не отменя факта, че от 1000 чистачки и 1000 пилота резултатите ще са много близки до пословицата. Докато ако познаваш само един пилот и само една чистачка може всичко да бъде.

ако не важи в общия случай не е сентенция, а е точно безполезно клише, което се дъвче или щото звучи добре или щото на хората им се иска да е вярно.

# 170
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Същото ми е като онова за "силните жени". Сама си, защото си силна, а мъжете не обичат силни жени. Тотална глупост.
Изненадвам се понякога колко примери имам/имах около мен, за това че истински силните мъже и жени търсят точно силни половинки. Не знам защо тази простотия "сама си защото си силна" е толкова популярна Neutral Face

# 171
  • Мнения: 18 532
Вълчицата до вълк ще тича...не знам автора.
Но стабилна жена, силна дето и викат е вързана до нерешителин, несигурен , "лабав" мъж.Тегли каиша, дано поне за едно нещо да става.
Силен мъж  бива да води неуверена жена, ако е  по природа домениращ, няма да усети много.Но и на него писва да насочва посоки.
Та да са си лика-прилика.
Тогава има борба за надмощие но и разбирателство, синхрон.Интересно е...
Бяхме силни натури и двамата и много дърлене беше, но никаква скука.Война на световете, но и  не сме заспивали сърдити ...
Накрая като се разболя отстъпи от доста  неща и да си призная ми тежеше да се разправям с всичко, да вземам решения и да ги осъществявам сама.За мен слаб характер не става.Ще ме изнерви повече от командаджия.

# 172
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Лично аз не одобрявам "Прави каквото трябва, да става каквото ще.", защото за мен означава, че ти винаги си ходиш по същата пътечка, случайно да не мръднеш от нея, защото е удобна / утъпкана / позната, без оглед на евентуално различаващи се обстоятелства или на възможни, дори предивидими грешни или неблагоприятни изходи. Но понеже преди така "е трябвало" или ти в даден момент си решил, че така "трябва", този принцип или схващане не подлежи на промяна. Изобщо, действията без "анализ на риска", без оптимиране на методиката или начина на действие, без промени на принципи или на познатите досега стъпки, при положение, че има предварително предвидими неща, вкл. действията под влияние на емоции (ако не става дума за покупка на сандали, например), не са ми присъщи, не ги приемам и нямам разбиране към тях. Често нежеланието да опиташ да предвидиш силно вероятни неща и да се подготвиш за тях, да планираш и т.н. накрая се отразява във финансово отношение, и то в негативен аспект. На такива оплакващи се често ми идва да им кажа "Да си мислИл когА му беше времето". Не го правя, разбира се, позволявам си го във форума, когато подобен въпрос е целенасочено зададен.

Обратно, харесвам цитата на Айнщайн, че "Мярката за интелигентност е способността да се променяш." (мой свободен превод).

# 173
  • Мнения: 1 788
... но понякога с една чистачка може по-добре да си поговориш, отколкото с един пилот (само примерни са професиите). Не касае само книги, политика, наука, а въобще - начин, мислене, такт и пр.

Генерализирането не е добър похват. Обикновено тези "мъдрости" се прилагат към конкретен случай/ситуация и тогава пасват точно. Така, извън контекст, винаги ще има някой да репликира.
Понякога е различно от принципно, обикновено. Винаги има изключения.
Генерализацията се прави на база някакъв общовалиден опит или принципи, наблюдения.
Така са възникнали клишетата, които обсъждаме. Те сами по себе си са генерализации.

Отделно от това съществува и индивидуалният фактор - колко чистачки, колко пилота познаваш, за какво ти е интересно и искаш да си говорите, какво е нивото на познанството ви.

# 174
  • Мнения: 40 840
Лично аз не одобрявам "Прави каквото трябва, да става каквото ще.", защото за мен означава, че ти винаги си ходиш по същата пътечка, случайно да не мръднеш от нея, защото е удобна / утъпкана / позната, без оглед на евентуално различаващи се обстоятелства или на възможни, дори предивидими грешни или неблагоприятни изходи. Но понеже преди така "е трябвало" или ти в даден момент си решил, че така "трябва", този принцип или схващане не подлежи на промяна. Изобщо, действията без "анализ на риска", без оптимиране на методиката или начина на действие, без промени на принципи или на познатите досега стъпки, при положение, че има предварително предвидими неща, вкл. действията под влияние на емоции (ако не става дума за покупка на сандали, например), не са ми присъщи, не ги приемам и нямам разбиране към тях. Често нежеланието да опиташ да предвидиш силно вероятни неща и да се подготвиш за тях, да планираш и т.н. накрая се отразява във финансово отношение, и то в негативен аспект.

Мисля, че влагаш грешен смисъл в "каквото трябва".

# 175
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Лично аз не одобрявам "Прави каквото трябва, да става каквото ще.", защото за мен означава, че ти винаги си ходиш по същата пътечка, случайно да не мръднеш от нея, защото е удобна / утъпкана / позната, без оглед на евентуално различаващи се обстоятелства или на възможни, дори предивидими грешни или неблагоприятни изходи.
За първи път чувам такова тълкуване. Около мен се използва когато резултата не е сигурен, имаш някакви неизвестни в уравнението. Тогава правиш каквото трябва за ситуацията, и факта че има шанс да не се получи не трябва да те спира да опиташ.

# 176
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Възможно е да го тълкувам грешно, изобщо не изключвам възможността. Около мен никой не го използва и това си е моето лично разбиране за това изречение. Просто като го чуя, това ми изниква в главата. А дали авторът на посланието това е искал да каже, е вече друга работа. Wink

# 177
  • Мнения: 40 840
Ние пък напоследък доста често го използвахме, покрай карантината основно:
- покрай целта да устискаме без болен в семейството (респективно карантина и проваляне на много отдавна подготвяни и планирани неща). Правехме каквото зависи от нас, пък останалото е божа работа (да става каквото ще, демек).
- покрай дистанционно обучени и изпити, провеждани в странна форма
- покрай стратегии за оцеляване

Най-общо за мен това значи да направиш най-доброто възможно (според теб) и след като си го направила да не се тормозиш, защото не е можело да се направи нищо повече и ако все пак нещата се скофтят, значи просто е било малшанс. Най-доброто съвсем не значи да вървиш по отъпкани пътеки, както и не значи да не го правиш. Ще вървиш по тези пътеки, които смяташ за най-доброто решение.

# 178
  • Мнения: 8 982
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

Това като го чуя ми се обръща нещо. Това, което не те убива твърде често те инвалидизира. Може да е душевно, може да е физически, а защо не за разкош и двете едновременно. Уморява, изхабява те и те прави парцал. Особено, ако живота се опита няколко пъти да те "убие", не знам.
Същото ми е като онова за "силните жени". Сама си, защото си силна, а мъжете не обичат силни жени. Тотална глупост.
Тази мисъл е на Ницше и той доказа правдивостта и със живота си. Като студент Ницше се заразява смъртоносно със сифилис след посещение в публичен дом. Тогава сифилисът не е можело да се лекува и на него са му оставали към двадесетина години живот. Сифилисът е хиляди пъти по-тежък за понасяне от СПИН-а например,защото сифилистичният вирус още в началото започва буквално да разяжда тялото. Например стомаха. Накрая стига до мозъка и човек полудява. Почти всеки на мястото на Ницше би се самоубил. Но той издържа до последно... И не само че издържа,но пише гениалните си произведения с които става безсмъртен. Между другото,на 24 години става професор. В историята май няма друг човек толкова млад да е защитил професорска докторантура. А тогава не са се раздавали професорски титли на килограм,както днес.
Хайде стига ви толкова,че стана много депресиращо. А и е рано сабале...

# 179
  • Мнения: 9 152
За Ницше знаех само, че става богохулец и че животът му завършва в лудница/ болница, абсолютно умопобъркан. За посещението му в публичен дом и оттам сифилис, не знаех.

# 180
  • Мнения: X
От каквото и да е страдал Ниетцше ( от сифилис по неговото време са страдали доста хора), малко повърхностно ми се струва да тълкуваме мислите му, извадени от контекста и разгледани спрямо някакви злободневни ситуации от нашия живот, особено пък ако не са четени книгите и дневниците му.
Аз съм напълно съгласна с него за Онова, което не ни убива.
Но наистина стои нелепо като статус, придружен със снимка ввъв ФБ на някоя невръстна девойка.
Онова за броя вдишвания също беше велико само по себе си, както и целия текст, от който се взима като цитат, но повтаряно хилядократно започна да се изпразва откъм съдържание.
Поговорките наистина не мисля, че могат да бъдат преценяни като вярна или невярна, само защото не ни допадат. Всъщност, според едно лингвистично проучване, се оказва, че сме един от най-негативните народи, съдейки основно по поговорките и пословиците, които имаме. И те в по-голямата си част не са мислени пожелателно, а са по-скоро някакви горчиви изводи от живота - като онази за преклонената главица. За мен тази поговорка има изцяло ироничен смисъл, но доста хора я възприемат съвсем буквално.

# 181
  • Мнения: 3 883
"Каквото не те убива, те прави по-силен". Това го мразя от сърце.

Това като го чуя ми се обръща нещо. Това, което не те убива твърде често те инвалидизира. Може да е душевно, може да е физически, а защо не за разкош и двете едновременно. Уморява, изхабява те и те прави парцал. Особено, ако живота се опита няколко пъти да те "убие", не знам.
Същото ми е като онова за "силните жени". Сама си, защото си силна, а мъжете не обичат силни жени. Тотална глупост.
Тази мисъл е на Ницше и той доказа правдивостта и със живота си. Като студент Ницше се заразява смъртоносно със сифилис след посещение в публичен дом. Тогава сифилисът не е можело да се лекува и на него са му оставали към двадесетина години живот. Сифилисът е хиляди пъти по-тежък за понасяне от СПИН-а например,защото сифилистичният вирус още в началото започва буквално да разяжда тялото. Например стомаха. Накрая стига до мозъка и човек полудява. Почти всеки на мястото на Ницше би се самоубил. Но той издържа до последно... И не само че издържа,но пише гениалните си произведения с които става безсмъртен. Между другото,на 24 години става професор. В историята май няма друг човек толкова млад да е защитил професорска докторантура. А тогава не са се раздавали професорски титли на килограм,както днес.
Хайде стига ви толкова,че стана много депресиращо. А и е рано сабале...

Извини ме, но историята на Ницше доказва само, че той е изключението като цяло. Един да е силен (духом). Останалите, както пишеш-биха се самоубили примерно. Демек по-силни не ги прави. А изключенията само доказват правилото. И то не е в сентенцията, че което не те убие, те прави по-силен. Някое изключение може би, но далеч не така масово.

# 182
  • Мнения: 40 840
Сентенцията си е ОК, но за краткост ( и сигурно по подразбиране) е написана така лаконично. Иначе ако гласеше "това, което не ни убива и не ни осакатява, ни прави по-силни". Поне разглеждано в един аспект това ще рече, че натрупаният опит ни прави по-мъдри, боеспособни, конкурентоспособни и т.н. В България имаме и поговорката "един бит струва колкото двама небити" и по същество казва същото.

# 183
  • Мнения: 18 532
Според ме е окуражаваща сентенцията.
Не си представям да  се призовава към отказ, предаване, провал. Обикновено се дава кураж.
Силен си като се пребориш с трудности.

# 184
  • София
  • Мнения: 6 180
Подобно на Alba rosa, сматам не само за Ницше, а и за повечето споменавани тук сентенции, че нелепото им използване, от неподходящи хора и в неподходящи ситуации води до обезценяването им. Не случайно всеки от нас има специфични (веоятно любими на обкръжението) мисли, които го дразнят.
Сама по себе си сентенцията "Истината боли" я харесвам и намирам за истинна. Трагедията е, че тази мъдрост служи за оправдание на грубото и непремерено държание на някого. Да, истината боли, но не е нужно да си груб когато я казваш.
Харесвам много от мислите на Никола Гомес-Давила. Ако станат широко полулярни и съпроводени със сладникави снимки из ФБ, може би вече няма да ги харесвам Simple Smile

# 185
  • Мнения: 1 114
Аз харесвам "Прави каквото трябва, пък да става, каквото ще". Пречупвам я през моята призма на интегритет и морални ценности и я разбирам като да не ги нарушавам, дори и резултатът да не е добър за мен.

# 186
  • Мнения: X
И на мен ми е любима тази вече.
Ако не вярвах в това, през последните години нямаше да направя много от нещата, които правя. Резултатите изобщо не са гарантирани, и другият вариант беше просто да се откажа. Затова предпочитам да знам, че това, което аз е трябвало да направя, за да се полчат нещата, съм го направила. Оттам нататък - късмет и съдба.

# 187
  • Добрич
  • Мнения: 1 145
По повод "двата вагона книги", аз имам своя версия:

С лош човек може да се разбереш, с прост - никога.

Простотията пречи на много хора да видят нещата по-далеч от носа си (сиреч насъщното). С лошия човек може да се случи да ви съвпаднат цели, интереси, мисли, действия при определени обстоятелства, в този аспект 'може да се разбереш", но ако човека не схваща и не иска да схване( т.е. да се понаучи) за какво му говориш, каква е ситуацията, историята, целта, как може да се разбереш?

# 188
  • Мнения: X
Ето по темата за "вагона книги", макар и доста оф-топик.
При все това ми се иска да го споделя, защото поне за мен и близкия ми кръг беше любопитно:
https://dolap.bg/2020/07/29/%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB … 0%B2%D0%B7%D0%B0/

# 189
  • Добрич
  • Мнения: 1 145
Ето по темата за "вагона книги", макар и доста оф-топик.
При все това ми се иска да го споделя, защото поне за мен и близкия ми кръг беше любопитно:
https://dolap.bg/2020/07/29/%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB … 0%B2%D0%B7%D0%B0/
А,  баш...(точно)....."Смъртно опасно е да си прост."

Последна редакция: чт, 06 авг 2020, 14:48 от mpetkova

# 190
  • Мнения: X
Никой не може да чете всеки ден по 300 страници сериозни книги, за да достигне на г-н учителя изискванията. Да не говорим какъв инвалид в общуването ще е и с какви дефицити. Това го казвам отговорно като читанка, която си е пропиляла и продължава да пилее живота си в четене.

# 191
  • Мнения: X
На мен не ми изглеждат като изисквания, а по-скоро като наблюдения.
Понякога някой, който не изглежда инвалид в отношенията, би нанесъл доста по-сериозни травми от някой, който по всичко прилича на такъв.
Както и да е, темата беше друга.

# 192
  • Мнения: 3 865
Ето по темата за "вагона книги", макар и доста оф-топик.
При все това ми се иска да го споделя, защото поне за мен и близкия ми кръг беше любопитно:
https://dolap.bg/2020/07/29/%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB … 0%B2%D0%B7%D0%B0/

много ме кефи тоя човек

# 193
  • Добрич
  • Мнения: 1 145
Никой не може да чете всеки ден по 300 страници сериозни книги, за да достигне на г-н учителя изискванията. Да не говорим какъв инвалид в общуването ще е и с какви дефицити. Това го казвам отговорно като читанка, която си е пропиляла и продължава да пилее живота си в четене.
Г-н учителя казва, че това са единици хора(незаменимите) които за да успеят в нещо, трябва да жертват друго нещо.  Всеки сам избира от кои да е,  и дали и какво да жертва.
 
Спирам, темата наистина е друга...

# 194
  • Мнения: X
Ето аз пък не обичам израза "Незаменими хора няма".
В смисъл, знам, че за някои е точно така, особено в професионалните отношения, но дори и казано за колеги или подчинени, пак не мога да го приема. Толкова трудно се намират хора, които да са наистина добри в онова, което правят и да го правят с желание и отдаденост, че си мисля, че този израз е присъщ единствено на онези работодатели, на които през седмица им се подновяват обявите за едни и същи позиции в джобса.

# 195
  • Мнения: 40 840
Да де, ама е верен. Накрая нещата се нареждат и фирмата не се сгромолясва. Може новият да не е на същото ниво, ама някак нещата се решават. Писала съм и по-горе, да не се повтарям.

# 196
  • Мнения: X
Нещо друго, което масово се твърди от популярни лица и артисти: Не ми пука какво мислят за мен другите! Не се интересувам от хорското мнение!
И това, придружено от  крещящо-натрапчива визия, подчертано ексцентрично поведение и разни измислени скандали.
Ами не- не го вярвям. За да си популярен, за да искаш да си популярен,  сигурно сериозно ти пука как се възприемат творчеството и присъствието ти на сцена, медии итн. Иначе просто ще си кюташ тихичко, ще си пишеш тайно стихчета, ще си пееш под душа и няма да си бодваш перо на задника, защото сам трудно ще му се наслаждаваш - то е точно за онези хора, за чието мнение изобщо, ама изообщо не ти пука. Kissing Smiling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт