Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Созопол - мнения, впечатления и препоръки - 6

• 23 070
  • 209
  •   1
Отговори
  • Stuck in a moment
Созо̀пол е град в Югоизточна България на Черно море. Разположен е на няколко малки полуострова в южната част на Бургаския залив. С население от 6428 души по данни на НСИ от 31 декември 2019 година, градът е осмото по големина населено място в Област Бургас и е административен център на Община Созопол.
Първото име на града, дадено му от гръцките колонисти при неговото създаване е Антеа. То е променено по-късно в Аполония в чест на древногръцкия бог Аполон, покровител на изселниците, почитан и като лечител. За да бъде различаван от други градове с името Аполония съществували по-това време (като Аполония Илирийска или Аполония Мидрониорум), градът е известен и с пояснителния си епитет Понтика, тоест Понтийска, Черноморска (на старогръцки Ἀπολλωνία Ποντική) или Магна, Велика.

От късната античност Аполония е известна като Созополис[10] (изписвано на гръцки Σωζόπολις, на новогръцки Σωζόπολη, Созополи, на катаревуса Σωζόπολις, Созополис, в превод Град на спасението, избавлението или оздравяването).
Източник: Уикипедия

Ориентация в Созопол, информация за кварталите.

Старият град. По принцип това е най-старата част на Созопол, която включва архитектурен и археологически резерват Старинен Созопол. Под формата на „квартал” се разбира районът, който включва старата част на града, пристанището и марината, градския парк, по-голямата част от централния плаж до сградата на общината и главния път. Тук се намират всички големи забележителности, в т.ч. Музей Южна крепостна стена и кула (с античен кладенец и зърнохранилище), Археологическия музей, църквите Св. Зосим и Св. Св. Кирил и Методий (в парка), Св. Успение Богородично и Св. Георги, Етнографския музей (Къща Тракийски Хан от началото на 19 век), галерия Ласкариди (къщата на Димитър Ласкаридис от 17 век), Къщата на Анна Трендафилова (Къщата със слънцето) от началото на 20 век, много параклиси и т.н. Най-близък плаж – централен.

Новият град. Нарича се условно „новия” макар, че и там много от къщите са на около 100 години. Като „квартал” се има предвид районът, заключен между улиците Републиканска (в началото, понеже после пресича новата част горе долу по средата), Вихрен, Лазурен бряг, Одеса, Ропотамо. Там, където Ропотамо и Републиканска се сливат е краят на новия град и началото на Буджака. В новия град забележителности няма, освен няколко параклисчета. Според това, къде сте отседнали може да ходите или на централния плаж или на Хармани.

Буджака. До скоро беше местност, а сега се води квартал, макар че официално все още не е обявен за такъв. Той включва най-южната част на плаж Хармани, плаж Буджака, Райския залив, целият полуостров с нос Колокита, нос Св. Стефан, нос Христос и стига до плаж Каваците. Този целият район някога е бил некропола на Аполония Понтика – и сега могат да се видят разкопки пръкнали се между хотели. Според това, къде сте отседнали може да се ходи на плаж на Хармани или на Каваците, като в повечето случаи ще е необходимо ползването на автомобил за достигането им.

Плаж Каваците се намира след Буджака в едноименния залив и завършва с друг полуостров – на нос Агалина – защитена територия и природна забележителност. На този плаж се намират къмпингите Каваци и Смокиня (Веселие вече не съществува). Веднага след полуострова и нос Агалина се намират Дюни, Аркутино (резерватите в региона), мястото, където река Ропотамо се влива в Черно море.

Златна рибка е преди града - там се намира едноименният къмпинг. Самият плаж е част от Царския плаж, в чийто горен край се намира Черноморец с къмпинг Градина.

Автогарата се намира до градския парк и Археологическия музей. Автобусите от и за София спират на площад Черно море (води се центъра на новия град просто за ориентир).

Има влакче от Санта Марина (Златна Рибка) до Грийн Лайф (къмпинг Смокиня) през новия град и къмпинг Каваците. Струва 2 лв на посока на човек. Видях, че са пуснали комета Созопол – Несебър – за половин час по морето се стига в едната посока, като кометите тръгват от пристанищата в старите градове на Созопол и Несебър. Цената е 27 лв на човек в посока (лято 2012 г.).

Общи и информативни сайтове:
Фестивал Аполония http://www.apollonia.bg
Фестивал Созополис http://sozopolis.sozopol.bg
Созопол Фест http://www.sozopolfest.bg
Фондация Созопол http://www.sozopol-foundation.com
Новините от Созопол http://www.sozopol.org
Сайт на общината http://www.sozopol.bg
Прогноза за времето в града http://sozopol.vremeto.aba.bg
Мнения за хотели в Созопол http://www.namerihotel.com/bg/sozopol.html
Сайт за Созопол: карта, квартали, забележителности, хотели, къщи, апартаменти http://www.hotels-in-sozopol.com

Нагледно ориентиране из Созопол и околностите:

http://i46.tinypic.com/35l9gr8.jpg

http://i50.tinypic.com/qx05lv.jpg

Пробвани и препоръчани места за хапване и пийване в Созопол:

1. Новия град:
Звезден Рай, ул. "Рила" 9
Алексъ, ул. "Странджа" 22
Кавалер, ул. "Яни Попов" 21

2. Стария град:
Ксантана, ул. "Морски скали" 7
Вятърна Мелница, ул. "Морски скали" 27
Свети Иван, Ксантана, ул. "Морски скали"
Шатрата, на входа на яхтеното пристанище
Зои, ул. "Крайбрежна" 1
Лазурен Бряг, ул. "Крайбрежна" 15
Кирик, ул. "Рибарска" 77 и откъм "Крайбрежна" kirik.domino.bg
Вили Созопол, ул. "Кирил и Методий" 68-70
Кариби, в градския парк, точно до църквата Св. Св. Кирил и Методий и до площада
бар Малката Текила, вляво от църквата Св. Зосим в градския парк
бар Елвис, на цетралния плаж

3. Каваците:
бар Sweet, на плажа пред Хотел Каваци и къмпинга

4. Буджака:
Парадайз Бей, над Райския залив, ул. "Виа Понтика"

Препоръчани хотели в Созопол:

1. Златна рибка:
Лагуна Бийч Ризорт, lagunabeachresort.net
Блу Ориндж, blueorangebg.com
Вила Византия, bizantium-sozopol.com

2. Новия град:
Хотел Корал, coral.thracian-hoteliers.com
Хотел Море, hotel-more.com
Хотел Калитея, hotelkalithea.com
Белия Делфин, germanovi.hit.bg
Къща за гости На Плажа, hotel-in-bulgaria.com/bg/2855/guest-house-at-the-beach.html
Дом Младенови, dommladenovi-sozopol.com
Хотел Фиорд, hotel-fjord.com
Хотел Селена, hotelselena-bg.com
Хотел Виктория, sozopol.org/victoria
Хотел Анаксимандър, hotel-anaxemander.com
Къща за гости Приятели, leten-otdih-sozopol.hit.bg

3. Стария град:
Дом Морски Скали, morskiskali.com
Хотел Диаманти, hoteldiamanti.com
Хотел Каса дел Маре, hotelcasadelmare.com

4. Буджака:
Вила Флага, sozopolmore.eu
Зелената Къща (залепена за Вила Флага), sozopoltur.net/Green_House_BG.html
Хотел Барекс, hotelbarex.com
Хотел Релакс, relaxsozopol.com
Апарт-Хотел Панорама, apartments.panorama-village.com
Селена Бийч, selenabeach.com
Парадайз Бей, paradisebayhotel.bg
Вю Апартмънтс, sozopolapartments.bg

5. Каваците:
Св. Никола, sveti-nikola-kavatsite.com
Голдън Плейс, goldenplacebg.com
Апартамент в Аполония Бийч, hotel-in-bulgaria.com/bg/2262/apartment-kavatsite.html
Грийн Лайф, greenlifehotel-sozopol.bg
Южна Перла, southpearlhotel.com

Линк към предишната тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1048878

Линк към по-стари теми:
https://www.bg-mamma.com/?topic=926828
https://www.bg-mamma.com/?topic=787437.195

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 11:45 от dunno

# 1
Здравейте, моля препоръчайте ми заведение за празнуване на рожден ден до 10 човека около 30 годишни на нормални цени/качество в района на плаж Хармани. Благодаря предварително Simple Smile

# 2
Запис..)
Ориентири за цени на шезлонги и чадъри по плажовете, може ли?

# 3
  • Stuck in a moment
На централния плаж - по 3.50 лв. За целия сезон ни казаха, че ще са такива цените.

# 4
  • Sofia
Каваци-безплатни, Златна рибка по 4 лв.

# 5
На Хармани са по 4 лева.

# 6
Pepina80, напълно споделям мнението ти за апартаменти Перла! Заради чистия басейн, тишината и местоположението си струва, но като цяло доста надценен.
Аз така и не разбрах къде са свалили цените тази година, защото на юг не го виждам евтино...

Цитат
И ние вчера следобяд пристигнахме. Към 5 се добрахме до плажа на Каваците. Беше добре, но според мен, защото беше късно. Не ми се мисли какво ще е днес. Приятели, с които пътувахме, продължи ха за Приморско, казаха, че имало страшно много народ навсякъде, вкл. по плажа. В нашия комплекс поне е тихо, с много цветя и страхотен басейн. Бих казала, че това е единствения плюс на апартаменти Перла. За 200 лв. на ден имах по-високи очаквания и откъм чистота и откъм удобства.

# 7
Когато разговарях миналата седмица с управител на хотел и разпитвах за цените на чадърите по плаж Каваци, на Смокиня каза, че всеки артикул е 3.50, а към Грийн Лайф вървят по 4-4.50 лв., но не можеше да потвърди с точност.

# 8
  • Sofia
До 07.07.20 включително на плаж Каваците чадърите и шезлонгите бяха безплатни.

# 9
  • София
И сега са безплатни. Но има само пред заведенията и бързо се запълват сутрин. На Смокиня има чадъри на концесионера и те са платени.

# 10
Пред Ел Тубо или нещо от сорта били по 3.50 лв.

# 11
Bamboo beach - 4 лв (по 4 лв всяко)

# 12
На Каваци имаше безплатни и по 2,50. Много свободна зона, но общо взето народ си има

# 13
  • München, Deutschland
Здравейте, моля препоръчайте ми заведение за празнуване на рожден ден до 10 човека около 30 годишни на нормални цени/качество в района на плаж Хармани. Благодаря предварително Simple Smile

Там след 8 всичките са с жива музика/чалга...

Сядали сме преди 8, Баракудата сякаш е най-добре, както и това срещу него със сръбската скара. Но пак казвам, най-много до 8...

# 14
Ресторант Веранда. Има хубава гледка към морето, вкусна храна и не се чува чалгата от Веселата уличка. Бистро Тони също препоръчвам, но му липсва гледка. Иначе храна, обслужване, цени... всичко е отлично.

# 15
На Каваци пред заведенията пише, че артикулите са безплатни. Настанихте се пред White shark и на въпроса ни как се процедира, един едър чичо веднага ни калкулира 15лв. за чадър и два шезлонга. ММ пита това дали включва консумация и същият отвърна да сме си изберяли нещо на тази стойност от бара. По-късно ММ отиде за две фрапета, за които му поискали да си плати 10лв. Ами платил ги. Не знам как да го нарека това. Преди да си тръгнем, питах едни хора от съседен чадър как са ги таксували и те казаха, че им било безплатно, само си купили някакви напитки. Ей затова догодина ще сме на опашката на границата. Щото уж спасяваме сезона, намалиха им ДДС и не знам си какво, ама народът пак да си плаща. Или поне баламите като нас.

# 16
Въобще не ги оправдавам и категорично не подкрепям политиката им, но Вие казахте ли им да ги включат в 15-те лева консумация, която Ви се полага? Ако сте ги предупредили и са Ви отказали, си е тарикатски номер на дребно.

# 17
  • Варна
За мен отсядане в Созопол е единствено и само в Старият град. Искам да се потопя напълно в атмосферата. Приказно е.

# 18
Наистина е прекрасно, напомня ми на Стария град в Пловдив, но хубавите хотели са доста скъпи, нямат паркинг и най-важното- за мен няма хубав плаж близо до стария град, което е голямо перо от цялата почивка, според моите разбирания, разбира се.

# 19
Pepina80, напълно споделям мнението ти за апартаменти Перла! Заради чистия басейн, тишината и местоположението си струва, но като цяло доста надценен.
Аз така и не разбрах къде са свалили цените тази година, защото на юг не го виждам евтино...

Цитат
И ние вчера следобяд пристигнахме. Към 5 се добрахме до плажа на Каваците. Беше добре, но според мен, защото беше късно. Не ми се мисли какво ще е днес. Приятели, с които пътувахме, продължи ха за Приморско, казаха, че имало страшно много народ навсякъде, вкл. по плажа. В нашия комплекс поне е тихо, с много цветя и страхотен басейн. Бих казала, че това е единствения плюс на апартаменти Перла. За 200 лв. на ден имах по-високи очаквания и откъм чистота и откъм удобства.

Ние бяхме в хотел Логатеро-120 лв нощувка двойна стая без нищо, дори нямаше и огледало вътре.Един приятел избира и му се предоверихме. Изобщо в Созопол си е доста скъпичко.И в ровечето случаи-неоправдано. Иначе много чар и готини заведения, особено в Стария град.

# 20
Въобще не ги оправдавам и категорично не подкрепям политиката им, но Вие казахте ли им да ги включат в 15-те лева консумация, която Ви се полага? Ако сте ги предупредили и са Ви отказали, си е тарикатски номер на дребно.
Правят се на умрели лисици и си прехвърлят топката. На бара ММ казал, че сме платили на техни чадъри, но си му взели парите. А той не е от тия, дето ще се обясняват много. Сигурно, ако се е заинатил, нямало да го таксуват, но е факт, че се пробват и ако мине.

# 21
На алеята около Харманите е кошмар..😤

# 22
  • Асеновград
Днес бяхме на плаж Смокиня, всеки артикул по 2.50лв. Вечеряхме в бистро Рибари , горе долу ми хареса , миди нямаше , още какво поискахме , не помня , пак нямаше , а и
много малки порции. Утре съм рожденничка, ще си търся друг ресторант.

# 23
  • München, Deutschland
Днес бяхме на плаж Смокиня, всеки артикул по 2.50лв. Вечеряхме в бистро Рибари , горе долу ми хареса , миди нямаше , още какво поискахме , не помня , пак нямаше , а и
След всичките прехвалени ривюта, седнахме там веднъж миналата година. На около 7-та минута беше ясно, че няма да се върнем. След 5 минути чакане (там са 15 маси накръст), благоволи да дойде някакво 16-годишно с облекло като у тях и попита всеки от нас на "ти" какво иска. Flushed Ккато обичам да ми фамилиарничат, направо се почувствах welcomed, ама не съвсем. Като поискахме меню, чакахме още 10 мин, през което време се наложи да помолим отново за менюто, все пак, не е типично вечер в заведение за храна да искаш меню, нали.

Поръчахме и помолихме да донесат първо салатите, по-късно основното. Напитките дойдоха, след почти 1/2 час дойде и храната - поотделно, мислите? Няма, братче, на мини-масичката (бяхме на някаква ъглова) вс дойде накуп, натрупаха ни безобразно чиниите една в/у друга,то едното изстина, докато изядем другото... Обслужващото ни дете беше забравило и прибори... Найс... Още 3 минути... Да си изстива....

През цялото време, разбира се, не ни беше предложен винен лист, що пък...

Храната: освен, че рибите бяха доста оскъдни като избор, накрая дойдоха някакви опашни парчета, буквално за изхвърляне и след има- няма 50 минути сериозно се чудех дали да не ги върна. Порции - детски размер... Попитах за препоръки и коя риба е прясна - нищо не ми казаха. Избрах нещо (ватус) и обявената за прясна риба се оказа замразена и сложена замразена в тигана - беше поела толкова "олио", да се чете: палмова или друга гадна мазнина, че не се ядеше...

Гарнитура нямаше, което за Созопол е нетипично, не ни и предложиха или пък да ни обърнат внимание, че рибата се сервира без нищо отстрани... Чудех се да си поръчам ли нещо загарнитура - май така и се отказах. През цялото време ни гледаха кисело как сме си позволили да седнем при тях... Преглътнахме набързо подобието на храна, оставихме точно пари (с 20 стотинки бакшиш, защото нямах повече желание за интеракция с хора с подобно отношение, иначе щях да си го изчакам и това ресто!), тръгнахме си и знам, че скоро няма да се върнем...

По-гаден ресторант в Созопол аз не съм откривала, а ходим от 7-8 години вече всяка година...

# 24
Здравейте!
Ходила съм в Созопол само веднъж и не съм запозната особено с цените и местата за настаняване, както и кой плаж е по-чист.
Моля ви, съдействайте ми като споделиге вашите впечатления!
Също моля, ако знаете някое местенце квартира или къща за гости която да предлага за август месец двойна стая за двама до 30лв, споделете...Тази година сме с ограничени възможности за съжаление Sad
Благодаря ви!
Желая ви едно хубаво лято и незабравими моменти! Simple Smile

# 25

Какво значи "всеки артикул по 2,50 " ?

# 26
  • Варна
Flow, прочетохте ли тази и предходните теми? Hug

# 27
За плажа пред грийн лайф:
Бели пластмасови шезлонги до ..нещо си del mar - 7,50 комплекта с чадър и два шезлонга.
Пред Verano пуфовете са безплатни(консумация само), но се заемат изключително рано.
Пред smoki beach house мисля бяха 12 лв комплекта-дървени шезлонги с тръстиков чадър.
За Градина пред кайт бара -9 лв комплекта.

# 28
  • Sofia
А как е плажът пред Грийн Лайф? Хубав ли е пясъкът, морето? С деца съм и ми е важно.
Ще бъдем в комплекса за първи път този август и се надявам да е хубаво.

# 29
Хубав е пясъка, плажа е голям. Достъпа е чрез дървени пътеки през дюните.
Морето на места е по-плитко на влизане, на други не толкова много. За 10 дни девет бяха с големи вълни и един без вълни, но със щипалки.
Паркирането в комплекса е адово

# 30
Като ви чета се отчайвам, всяка година сме в Созопол, но имам чувството че тази година ще е още по голяма лудница.Преди ходехме на платени зони с цел удобство и по малко навалица, но мисля че сега с символичните цени ще е ужас навсякъде.

# 31
Здравейте. От хотел Мелия Мар до Каваците пеша далече ли е или има влакче и пряк път?

# 32
Аз влакче не съм видяла, мисля че няма никакво.

# 33
На Кайт бара е приятно, комплект - 9 лв.

Нкой може ли да ми каже дали има някъде програма на нощния живот в района?

Последна редакция: вт, 28 юли 2020, 13:02 от Angel_wing

# 34
  • Пловдив
Здравейте. От хотел Мелия Мар до Каваците пеша далече ли е или има влакче и пряк път?
Влакче няма, на него място има автобус ето разписанието му

# 35
  • Stuck in a moment
Не съм запозната с нощния живот, но в Стария град има един клуб Lipstick, той е само за латино, бачата, салса и подобни. Предни лета има платени професионални танцьори и е много атрактивно. Канят на танци и клиентите. Коктейлите са скъпички, има и наргилета. На мен много ми харесва.
https://bg-bg.facebook.com/pages/Salsa-Bar-lipstick-Sozopol/451897148156695
Само не знам, ако сте настанени близо как се получава със спането, но пък въпросът не е такъв Simple Smile

Другото място, на което съм фен а джаз клуб 'Мишел' пак в Стария град.
https://bg-bg.facebook.com/pages/category/Jazz---Blues-Club/%D0% … -126155060759862/

До автогарата има шатра с дискотека, тя е за фенове на чалгата.
Иначе на веселата уличка иху-аху колкото щеш.

На прима виста откривам и тези:
https://bg-bg.facebook.com/ClubRevueSozopol
https://bg-bg.facebook.com/pages/Bikini-Club-Sozopol/228895350496679

# 36
Имах предвид по Градина, Златна рибка и тн какво се случва. Липстика вчера го видях, погледахме малко и си тръгнахме.
Миналата година имаше яки партита на Дърти Градина и Кайт бара.

# 37
  • Някъде по Дунава
Също моля, ако знаете някое местенце квартира или къща за гости която да предлага за август месец двойна стая за двама до 30лв, споделете...Тази година сме с ограничени възможности за съжаление Sad
Съмнявам се за посочената сума през август да намерите място. Трябва да предвидите и известна сума за паркинг. Ако търсите бюджетна почивка или сменете мястото или датите.

# 38
Днес сме на бар Куче и Куче. Намира се до Алкохол. Безплатни чадъри и шезлонги, вкусни бургери (10лв.), приятна лежерна музика и любезен млад персонал. Нищо общо със съседния White shark!

# 39
  • София
Далече е, няма пряк път.

# 40
  • София
Днес сме на бар Куче и Куче. Намира се до Алкохол. Безплатни чадъри и шезлонги, вкусни бургери (10лв.), приятна лежерна музика и любезен млад персонал. Нищо общо със съседния White shark!
А със запазване ли е за шезлонгите и чадърите?
Какво му е било на White shark 🤔

# 41
Здравейте!
Ходила съм в Созопол само веднъж и не съм запозната особено с цените и местата за настаняване, както и кой плаж е по-чист.
Благодаря ви!
Това намерих с бързо търсине в нета. Не познавам местата и по принцип не ходя.по квартири. Синът ми обаче с компания вече няколко години все по такива места отсяда. В момента пак е на квартира в старата част на Созопол в някава къща Каза Бранка на ул. Мусала. Имай предвид, че улици с имена на планини са на баир. Ако и на теб не ти пречи и не търсиш лукс, значи избираш нещо от стирият град и готово. В новият град цените са по високи. Стига да намериш свободни места ето тук провери https://mob.pochivka.bg/kvartiri-sozopol-t65
Да добавя. В старият град е централният плаж, в новаса част е плаж Хармани. Преди Созопол като си идва от Бургас са плаж Градина и Златна рибка. При местност Буджака е плаж Бамбу бийч. След Буджака, т.е. доста извън Созопол са Каваци и след това Смокиня.

# 42
  • София
А със запазване ли е за шезлонгите и чадърите?
Какво му е било на White shark 🤔
Е, те двете не могат да се сравняват. Едното е плажен бар с коктейли, лежерна музика, пуфове и разхвърляни небрежно лежанки и чадъри - Кучето. Другото е бира-скара. На Акулата има ядене, затова и всички ходят там. Другото е, че там има шезлонги за лежане и големи чадъри под които могат да се съберат 5-6 човека, на Кучето няма, има дунапренени лежанки, пуфове и няколко плажни стола, които не достигат често за всички чадъри. Концепцията на двете е различна, но цените и "номерата" са идентични. Учудвам се, че на Акулата някой е взел пари за плажни принадлежности и че някой пък си е платил даже, при наличието на огромните табели, че са безплатни. На Кучето пък е късмет шефа да се окаже там и да пиете истинско мохито, а не каквото младежа на смяна е решил. Проблема на тази част на плажа е липсата на достъп, може само през къмпинга или покрай Св. Никола само. По средата на това пространство има повечко място за плажуване.

# 43
На Куче и Куче има големи навеси за няколко души. Резервират се, но има и не резервирани. Коктейлите не съм ги опитвала, но гледам, че хората масово това пият. Иначе има пържени картофи и няколко вида бургери. Достъп с кола има, табелите са за Аполония биийч, но паркингът е безплатен и когато ние идваме (ние сме пеша) винаги е пълен. Предполагам, има паркинг и някъде през къмпинга по-натам и се слиза по пътечка до Алкохол.
За Акулата, може да пише, че е безплатно, но аз нямам желание през отпуската си да се занимавам с някакъв дебел чичко, който въпреки надписите, се опитва да цака клиентите си с 15 лв.

# 44
Снощи много приятно седнахме на коктейл в Стария град, хотел Диаманти. Малко ресторанче с хубава атмосфера и жива музика - възрастен брадат мъж, който свиреше популярно мелодии на китара.
Наистина беше вълшебно.
Но впечатлението рязко се развали, когато дойде сметката. Щото кампарито се оказа на космическа цена, която дори и в най-тежките заведения не съм срещала. А фонд “музика” беше само 2 лв.. Ами предпочитам да ми вземат 10 лв за фонд и нормална цена на питие, отколкото така се правят на тарикати.
Искам да похваля и хотела, в който отседнахме - абслютно случайно и в последния момент го букнахме - Вила “Чери”.  Над Bamboo beach точно. Много приятно място, не луксозно, но с прекрасно отшение от всичкия персонал. Ведри, усмихнати, услужливи и безкрайно гостоприемни. Ами много ни е приятно, прекрасна усещане ни създават. Отдавна не бях попадала на място, на което да се чувствам така.

# 45
Да, улиците с имената на планини са на баир, но се намират в новия град. И цените в стария град на квартира според мен са по-скъпи от новия.
Здравейте!
Благодаря ви!
Това намерих с бързо търсине в нета. Не познавам местата и по принцип не ходя.по квартири. Синът ми обаче с компания вече няколко години все по такива места отсяда. В момента пак е на квартира в старата част на Созопол в някава къща Каза Бранка на ул. Мусала. Имай предвид, че улици с имена на планини са на баир. Ако и на теб не ти пречи и не търсиш лукс, значи избираш нещо от стирият град и готово. В новият град цените са по високи. Стига да намериш свободни места ето тук провери https://mob.pochivka.bg/kvartiri-sozopol-t65
Да добавя. В старият град е централният плаж, в новаса част е плаж Хармани. Преди Созопол като си идва от Бургас са плаж Градина и Златна рибка. При местност Буджака е плаж Бамбу бийч. След Буджака, т.е. доста извън Созопол са Каваци и след това Смокиня.

# 46
Някой може ли да каже тази година наистина ли са по-високи цените в ресторантите, отколкото миналата година? Че гледам една снимка, на едни мекици за 32 лв. се върти в социалните мрежи и ми стана странно Simple Smile
Интересувам се и от цените за паркинг, някой има ли информация каква е цената за 24ч. престой? Мисля, че всички са горе долу на една цена... Миналата година май беше по 8 лв за 24 ч.

# 47
Мекиците, общо 12 броя, т. е. 4 закуски съдържащи по 3 меки и плюс сирене, сладко, кафе, не помня имаше ли още нещо, всъщност това са 4 закуски по 8 лв.

# 48
  • София
Мекиците, общо 12 броя, т. е. 4 закуски съдържащи по 3 меки и плюс сирене, сладко, кафе, не помня имаше ли още нещо, всъщност това са 4 закуски по 8 лв.

Много благодаря за това разяснение, че и ние имаме запазена почивка за Созопол и направо изтръпнах дали толкова са си повярвали с цените...

# 49

Много благодаря за това разяснение, че и ние имаме запазена почивка за Созопол и направо изтръпнах дали толкова са си повярвали с цените...
Ако слушате журналистите трябва само вкъщи да си стоите. Само радухват глупости.

За мен новият град е зад Веселата уличка. Старите къщи над централната част и на запад не са ми нов град, но може и да бъркам. И над центъра бая си има къщи на баири.

# 50
Има ли някой почивал на Блу Ориндж тази година.В една друга тема разбрах ,че концесията на плажа Златна рибка е дадена на друг,нямаше чадъри и шезлонги на плажа,как е положението в момента?

# 51
Днес бяхме на Златна рибка - не ми хареса.
Неприятно заведение, липса на вц нормално, пълно с народ и деца. Чадъри и шезлонги имаше, май бяха безплатни. Или поне никой не дойде да ни поиска пари.

# 52
Здравейте, отдавна не сме почивали в Созопол и искам да попитам дали някой има впечатления от хотел Аполония Ризорт и по-специално от плажа пред него-Царския плаж?
Благодаря!

# 53
  • СОФИЯ
Здравейте, отдавна не сме почивали в Созопол и искам да попитам дали някой има впечатления от хотел Аполония Ризорт и по-специално от плажа пред него-Царския плаж?
Благодаря!
Ходим там всяка година голяма компания с деца различна възраст. Плажът си е ОК, тази година чадъри и шезлонги за гости на комплекса не се заплащат. Плажният бар Кохи кохи /не е към комплекса/ е № 1, всякакви фрешове за 5 лв., мой любим малини с боровинки - плодовете са пресни, не замразени.
Комплексът има недостатъци с поддръжка още от минали години. Почистването на апартаментите не е на ниво. Ресторантът е със сменена локация тази година, с лице към плажа в ляво. Вкусно готвят, но изборът от менюто е мини. С лице към плажа в дясно има гръцки ресторант. Ресторантът на самия къмпинг, Катедрала се казва, е много добър. За обяд, след Кохи бара има Магура, вкусно, има и готвено. Отпред палачинките са много добри, 4-5 лв., има и солени, момчето което ги прави не докосва с ръце, само шпатули.

# 54
Мама  Сання, много благодаря за изчерпателния отговор и полезните съвети!
А плажа чист ли е? Дъното полегато ли е?

# 55
  • СОФИЯ
Плажът е чист. И с машина го орат вечер. Плитко е, особено в началото много плитко. Всеки следобед излиза вятър, в този залив е така, доста карат кайт сърф. В някои от дните имаше щипалки, вятърът следобед ги разкарва. За децата тръшкалките, дивани и други въртящи се кръгли - по 15 лв. Ако са група като нашите и ходят всеки ден смъкнаха на 10 лв. С джета пазарлък не става, 10 мин., 50 лв., но за тази сума се качват по два пубера.

# 56
Мама  Сання, мноого благодаря!

# 57
Пробвахме се на Сахара днес, много тъпо - паркинг 8 лв., а всички чадъри бяха резерве (и платени предварително). Съотвено - не връщат пари за паркинга.
Ел Тубо - гърми яка музика и младежи само. Също пълно.
Накрая се настанихме на Грийн лайф, Вип зоната. Хубаво е, но трудно с напитки и тн. 15 лв комплекта.

# 58
  • София
Mammasita, ние паркирахме в края на крайбрежната улица /свършва на бариерата точно/ срещу 6 лв. за денонощие. Казаха, че паркинга е общински и е най-евтин, но не ти пазят място, ако излезеш.

# 59
Здравейте. Ще бъдем на Каваците в х-л Грийн лайф, без изхранване. Можете ли да ми препоръчате добри заведения наблизо с нормални цени?

# 60
  • София
Жълтото на входа на Смокиня посока плажа. Ще го познаете по дървените маси и саксиите със зокуми. Изпробвано редовно за последните 15 години.

# 61
  • София
Днес се прибрахме от ГрийнЛайф.
Много сме разочаровани,  трето наше отсядане там, но ще е последно.
Най-общо: огромен проблем с паркоместата, хигиена нулева, строеж на  нови блокове в зелената част в средата на комплекса, не работи нито един плажен бар, не работи заведението на големия басейн, не работи магазинчето за плодове, напитки и сладолед на изхода на комплекса към плажа. Остави ми впечатление за занемарено и запуснато място. Жалко!
В плажните заведения-високи цени и посредствено обслужване.
Най-доволни сме от Ресто дел Верано, а  най-недоволни от Дюни, срещу споменатото "жълтото" пред къмпинг Смокиня. Да, по-евтино е в Дюни, но и това е много за качеството на храната (салатите бяха единственото, което ставаше за ядене). Смоки и Рафаело стават, Дел Маре е компромис + много чакане.
В стария град фаворит вече 5 години ни е Рибари.

Нещо, което ми направи лошо впечатление на фона на обстановката в страната, обещанията за по-добро качество, мерки,  хигиена, дезинфекция в заведенията - не видяхме нито един сервитьор и барман с маска, нито пък някой да бърше или дезинфекцира каквото и да е...

Последна редакция: ср, 05 авг 2020, 09:34 от desitka*

# 62
Автобусът, който е на мястото на влакчето, открит ли е

# 63
Автобусът, който е на мястото на влакчето, открит ли е

Закрит е. Снимката е от сайта на Санта Марина. Качили са и разписание.

# 64
  • София
Аз един червен бус виждах с надпис ГрийнЛайф на мястото,  от което тръгваше влакчето, мислех, че той обслужва линията. Не сме го ползвали.

Такси до стария град е 15 лв в посока, приятели ползваха.

Последна редакция: ср, 05 авг 2020, 09:57 от desitka*

# 65
Благодаря. За мен е странно. С оглед епидемиологичната обстановка да замениш открито влакче със закрит автобус..... А и ми се струва, че доста рано приключва рейса, влакчето беше до 21:30.

# 66
  • София
Градските легенди говорят, че новият кмет обещал на таксиджиите да махне влакчето, ако гласуват за него Wink

Що се отнася до епидемиологичната обстановка, в Созопол няма и помен от такава.
Освен по разредените чадъри и "ангелковските" им цени, нищо друго, различно от минали години, няма.

# 67
  • София
Таксиджиите на Созопол са ми "любими", те са за директно изгонване от курорта. Тези същите дето зарязаха жената посред нощ на шосето, та да загине. Аз също съм имала проблеми с тях, алчни и нахални хора са това , които смъкват 3 кожи на всеки който им падне.

# 68
Ходила в Созопол преди много години, толкова, че нищо не помня. Другата седмица сме планирали пътуване до там, но като ви чета ентусиазмът ми доста спада... Дано не е чак толкова зле Flushed

# 69
Каква жена са зарязали?

Ние ползвахме няколко пъти такси - нямам забележки, точни бяха

# 70
Снощи се прибрахме и днес разопаковам багажа от тазгодишната ни основна морска почивка, за първи път от 8 години по нашето черноморие. Иначе, обикновено правим по няколко дълги уикенда тук, а когато си за малко не се вглеждаш толкова.
За десетина дни обиколихме цялото крайбрежие - от Синеморец до Дуранкулак.
Четири вечери бяхме в Созопол. Като гледам оплакванията на туристическия бранш по телевизията, мисля че ние бяхме на някакво друго място. Не знам в какво се изразява слабия сезон, но такава навалица не помня да съм виждала.
В самия град Созопол беше най-зле. Разминаването с хората по улицата вечерта беше трудно, блъсканица голяма. Хигиената и обслужването в заведенията - съобразени с епидемичната обстановка само на думи. След първата вечер, не мръднахме от Буджака, където беше хотелът ни. Там вечеряхме в ресторант "Южен полъх" - сравнително чисто, маси на разстояние, сравнително бързо обслужване и любезен персонал - с маски, което ще видите в немного от заведенията.
На плаж ходихме и на Каваци и на Градина. За нас Градина винаги е бил по-хубавия от двата. Там обикновено обядваме в ресторант Waterland, който е доста приличен за плажно заведение. Готвят нелошо и имат обедно меню.
Чадърите и шезлонгите се резервираха от предния ден и в 9 сутрин вече нямаше нищо свободно. Ако държиш, може да изчакаш до 10 - ако някой от запазилите не дойде, те настаняват.
Понеже така или иначе не обичам да се блъскам, това не ни беше голям проблем. Карахме си наши плажни столчета и шалтета и се настанявахме на свободните зони.
Тези, на които навалицата им идва в повече, могат да отидат до плаж Алепу ("Шофьорския плаж"). Там морето бързо става дълбоко, няма заведения и бийч барове, но пък определено е спокойно.

Последна редакция: ср, 05 авг 2020, 14:35 от Light Beam

# 71
  • гр. Варна
Така, като чета и все повече се разколебавам за нашата почивка в Созопол. Не обичам претъпкани плажове, както и да мъкна разни чадъри, столчета и т.н. От 5 години не сме ходили по нашето черноморие и търсих нещо сходно до гръцкото море, но явно Созопол не е това място. Резервила съм в малко хотелче в Буджака и имам време до петък да реша какво да правим. Има ли наблизо приличен плаж с бийч бар, чадъри и шезлонги без да се налага да ставаме рано и да запазваме?

# 72
  • Някъде по Дунава
В Созопол е чудесно, но в началото или в края на сезона. И аз съм решила вече юли и август-не.

# 73
Така, като чета и все повече се разколебавам за нашата почивка в Созопол. Не обичам претъпкани плажове, както и да мъкна разни чадъри, столчета и т.н. От 5 години не сме ходили по нашето черноморие и търсих нещо сходно до гръцкото море, но явно Созопол не е това място. Резервила съм в малко хотелче в Буджака и имам време до петък да реша какво да правим. Има ли наблизо приличен плаж с бийч бар, чадъри и шезлонги без да се налага да ставаме рано и да запазваме?

Наблизо - не. С кола - Каваци е най-близо. Хармани не го броя, защото е традиционно претъпкан и не го харесвам. Ако държите, можеш да си запазиш от предния ден. Аз по принцип съм с много големи резерви към платнените шалтета върху шезлонгите и не държа да сядам на тях. Тези от мрежа не са популярни по нашенските бийчбарове.
Сходно до гръцкото море тук няма. И на мен то ми липсва това лято, от 2008 не сме го пропускали ....
Но, нашето пък си носи собствения колорит Wink
В интерес на истината, апартаментът който бяхме запазили в Буджака беше доста приличен - чист, с добре обзаведена кухня, две спални и две бани, голяма всекидневна, три тераси. Виждаха се и изгрева, и залеза. За съжаление не съм ги снимала, оказа се .... Персоналът на хотела беше много любезен и отзивчив. Бяхме в Комплекс Аполон. Ето няколко снимки:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Не мога да отрека, че водата в морето беше кристално чиста:
Скрит текст:
И прекрасните пясъчни лилии Green Heart:
Скрит текст:

Иначе - да, права си, Николаева. На нашето море е много по-хубаво в началото и в края на сезона.

Последна редакция: ср, 05 авг 2020, 15:45 от Light Beam

# 74
  • София

Чадърите и шезлонгите се резервираха от предния ден и в 9 сутрин вече нямаше нищо свободно. Ако държиш, може да изчакаш до 10 - ако някой от запазилите не дойде, те настаняват.

Това за кой плаж става въпрос?

# 75
За Градина става въпрос.

# 76
  • София
На Буджака е и Bamboo Beach, но пак е навалица, днес бяхме на него, 12 лв за комплект чадър и два шезлонга.

# 77
Здравейте,

моля за мнения за хотел Южна перла.
Плаж, чадъри, паркиране храна.

Благодаря предварително.

# 78
Към тези, които са посещавали Златната рибка, имали ли сте проблеми след това?

# 79
  • София
Има ли някой, който е посещавал Аквапарка на Равадиново? Става ли за малки деца? Голямото е на 4 и половина. Ще има ли нещо подходящо за него Simple Smile
Или пък този в Приморско?

# 80
  • Sofia
Не, никакви, бяхме на плажа на хотел Лагуна бийч.

# 81
  • Някъде по Дунава
Не. Бяхме на плаж точно пред къмпинга, до нещо като канал.

# 82
  • София
Вчера бяхме на Златна рибка - нямаме никакви проблеми, пред Blue orange бяхме. Плажът беше препълнен с хора.

В понеделник бяхме на Аквапарк Равадиново, доволни сме, в детската част спасителите са много бдителни. Имаше хора, но далеч не е като в Несебър, изкарахме си много добре.

В Приморско не работи тази година аквапарка.

# 83
  • София
Вчера бяхме на Златна рибка - нямаме никакви проблеми, пред Blue orange бяхме. Плажът беше препълнен с хора.

В понеделник бяхме на Аквапарк Равадиново, доволни сме, в детската част спасителите са много бдителни. Имаше хора, но далеч не е като в Несебър, изкарахме си много добре.

В Приморско не работи тази година аквапарка.
А какви са цените на шезлонгите и чадърите там?

# 84
  • София
Мисля, че 12 лв комплекта беше, но ние бяхме на свободна зона.

# 85
  • Sofia
На плаж Златна рибка чадър 4 лв, шезлонг също 4 лв.

# 86
Имате ли идея каква е цената за автобуса от Грин лайф до Созопол? Интересува ме също колко излиза с такси същатия маршрут.

# 87
Веднъж се прибрахме с такси от стария град до Грийн лайф и ни излезе нещо от рода на 17 лв.

# 88
Може ли някой, който е в момента в Созопол, да сподели как е времето на плажа? Гледам, че е топло, но с някакъв доста силен вятър... На Градина как е? Hug

# 89
Може ли някой, който е в момента в Созопол, да сподели как е времето на плажа? Гледам, че е топло, но с някакъв доста силен вятър... На Градина как е? Hug
На Грийн лайф сме в момента и е ужасно ветровито. От понеделник го дават да се оправя

# 90
  • София
Имате ли идея каква е цената за автобуса от Грин лайф до Созопол? Интересува ме също колко излиза с такси същатия маршрут.

1.50 лв. е автобусчето.

# 91
  • София
Времето е топло, но ужасно ветровито. Навсякъде, освен на Златна рибка, е червен флаг.

# 92
И още по' на юг е така. Ужасен вятър.

# 93
Благодаря за отговорите. Надявам се от понеделник наистина да утихне...

# 94
Здравейте, каква е цената на автобуса до Каваци. А някой знае ли колко взимат таксата до там, ние сме близо до стадиона. Благодаря! Иначе от два дена сме тук и е много ветровито. За първи път почваме в Созопол, близо сме до Хармани, но не ни харесва особено. Моля също да ми препоръчате място за хапване покрай Веселата уличка, но не в шумните заведения.
Редактирам се, такситата взимат по 10 лв. в посока до Златна рибка или Каваци, било еднакво като разстояние.

Последна редакция: нд, 09 авг 2020, 17:17 от merym16

# 95
Мернах цените на едно такси, което оставяше клиенти до нас. Тарифата беше нещо от рода на 2лв. за км. дневна и 2.5лв. нощна. Вероятно цените на всички са подобни.

# 96
  • София
Цената на автобуса:

1.50 лв. е автобусчето.

На веселата улица става единствено и само Баракуда, снощи за пореден път бяхме там. Не правят резервации, само в неделя може. Към 19 ч ако се отиде, няма проблем, но е с музика и програма. В близост също бяхме на Лагуна, не беше лошо, но платихме 30 лв за 3 кани айрян, пише в менюто 2 лв/чаша.
Днес вятърът е още по - силен.

# 97
Хубави заведения до Веселата уличка са ресторант "Веранда" /хубава гледка/и бистро "Тони".

# 98
  • Под гъбата
Хубави заведения до Веселата уличка са ресторант "Веранда" /хубава гледка/и бистро "Тони".
И в "El gusto" ,кухнята, цените и обслужването не са лоши. От бистро "Тони" имахме и впечатления от предишни години като добро място за хранене, сега останахме леко разочаровани.

# 99
Здравейте, имам един бърз въпрос. На Каваци дали има някъде място за безплатно паркиране, защото мисля да отида за малко.

# 100
Здравейте, имам един бърз въпрос. На Каваци дали има някъде място за безплатно паркиране, защото мисля да отида за малко.
Мисля, че няма! Или в тревите по пътя! За мен беше голямо разочарование почивката ни по Созополските плажове! Хаос още на паркинга, човек върху човек на плажа, няма чадъри /свободни/, скъпи плажни заведения...Като слушах по телевизията как реват...Нищо общо!

# 101
  • София
В предната тема бяха казали, че срещу хотел Марант може да се паркира безплатно. Ако някой може да потвърди.

# 102
Безплатен паркинг има съвсем в началото откъм Буджака. Има табела Аполония. Но явно се пълни сутрин от рано, защото когато ние минавахме от там пеша към 10:30 вече нямаше места.

# 103
В предната тема бяха казали, че срещу хотел Марант може да се паркира безплатно. Ако някой може да потвърди.
Този паркинг някой "удобно го е затворил" с колчета. т.е. няма къде да се спира безплатно, освен край пътя и то вече към Смокиня. Има паркинг, който е от другата страна на пътя след х-л Марант, отбивката за Серена резиденс той е най- евтин 4лв.

# 104
  • Пловдив

Не е безплатен, едни момчета с черни фланелки взимат по 8лв! Иначе пред Сахара чадърите и шезлонгите са безплатни, но се заемат до 9ч сутринта, а големите в средата са срещу минимална консумация от 50лв и може да се резервират по телефона.

# 105
  • Някъде по Дунава
Можеше преди. Сега има колчета и  малко място буквално за три коли. Предполагам рано трябва да се отиде, за да се заеме място. Поне така беше в средата на юли.

# 106
как е времето в момента? ветровито ли е още?
продължава ли да има навалица на каваци?

# 107
Има камера, която предава в реално време от хотел Св. Никола, вижда се на сайта на хотела. Може да добиете представа за вълните и свободната зона пред хотела - все е нещо.

# 108
От понеделник сме в Созопол, доста е силен вятърът. На Аркутино почти непрекъснато флагът е червен.

# 109
  • на последния етаж
Втора седмица поред се опитвам да намеря места в Стария град за уикенда и няма. Това не ми се беше случвало през последните 5-6 години. Толкова ли е пълно навсякъде? Просто не мога да си го обясня.

# 110
  • София
Да, Лита, уикенд туризмът е в апогея си.

# 111
И не само уикенд туризма. Тук сме от понеделник - такава навалица и гъчканица не бях виждала скоро. Вечер е направо неприятно за разходка. Чудя се какво ореваха орталъка, че за туризма бил слаб сезон - и в Несебър бяхме, и сега тук, страшна навалица. Това споделят и познати, почивали на още няколко места по южното Черноморие.
Иначе по заведенията хигиена нулева, все едно коронавирусът, седенето вкъщи, цялата истерия, през която преминахме от март месец, съм ги сънувала и съм се събудила в Созопол. Rolling Eyes

# 112
  • на последния етаж
Именно - наляха се толкова пари, за да се спасява/подпомага този сектор, а се оказва, че той всъщност не е за ожалване - няма места за нощувки, ресторантите са препълнени, цените са доста по-високи от тези в Гърция, да не говорим за нивото на услугата, която получаваш тук.

# 113
Абсолютно. От поне 10 години не бяхме ходили на родното море. Донякъде ми беше интресно като ни пропадна гръцката почивка и абсолютно непредубедено подходих. Е, вече знам, че не си заслужава, а и в много отношение освен, че качество няма, излиза и по-скъпо.

# 114
  • София
Сега, дайте да оставим сравненията настрана, всички сме ходили в Гърция, знаем кое как е. Факт е, че Южното Черноморие гърми, но това не важи за Северното. Лично ние тази година няма да отидем в Гърция, заради тъпите им тестове, нито имам излишни пари за тях, нито време, нито нерви. Няма да стане тая просто. И това е единствената причина. Харесваме си нашето море и то много, особено в Созопол по минимум два пъти в сезон ходим в отпуска. Който не желае да се бута в заведенията и да яде храна с лошо качество, е свободен да си вземе апартамент, Лидл е отворен.

# 115
Благодаря, че ми каза, че имам право на избор.
Мисля, че коментирам обективни факти - не може да ми се сервира вмирисана риба на баснословни цени, това и без да го сравнявам с нещо друго ми прави лошо впечатление.
Първоначалният ни план беше да сме на север - там цените са по 100+ лв, масово в някакви коптори с мебели от зората на 90-те. Изгледали сме хиляди оферти. Това ме дразни мен тук, че всичко е тарикатлъци и само се гледа да ти се вземат парите, мързи ги дори да направят елементарно усилие. Да, природата е чудесна, но стигне ли се до чосешкия фактор, положението не е много добро.
Но въпрос на вкус, разбира се.

# 116
  • София
Не го отричам това, което пишеш, факт е-така е. Но нямаме нужда от общоизвестни сравнения, които и малките деца знаят вече, в темата за Созопол. Избор има всеки, и ти, и аз.

# 117
  • на последния етаж
Как да не сравняваме, като всъщност харчим собствените си пари?
И ние харесваме Созопол, атмосферата, духа му. Не почиваме там от 15 години, но всяка година задължително го посещаваме за 2-3 уикенда. Случвало се е да тръгнем без резервация и в 9 вечерта на място да намерим къде да спим...
Наливат пари да им спасяват сектора, при положение, че тази година всичко се пука по шевовете, а цените са двойни.
На север е същата работа - безумно високи цени, а места няма.

# 118
"Реват" там, където разчитаха на груповия туризъм и чужденците. Най-вече Слънчев бряг. Местата, които са си класика за българския турист, каквото е Созопол, не са особено засегнати, като изключим юни месец и може би и началото на юли. Август си е същата лудница каквато е всяка година. Изключително неприятен месец за почивка. Времето е калпаво (или вали, или морето е бурно), претъпкано е и това се отразява неизбежно и на нивото на обслужване, с почистването се появяват проблеми - последните две неща са обясними с това, че няма как за 2 седмици да се наеме двойно повече персонал в съответната сфера, така че едни и същи хора просто лудват от нарастналия обем работа. А и някак си не се налага да ухажваш клиентите, те сами прииждат на вълни. Зная, че не всички умишлено избират август за почивка, просто тогава дават отпуските, но който може - задължително да отбягва почивка през август специално в Созопол. Това е мнението ми в резултат на дългогодишни наблюдения. Началото на юли е най-добре. Септември също става, но понякога се разваля времето, не всяка година е едно и също. Това се отнася и за юни - ако се е стоплило морето е супер, но не винаги е така. Така че не бързайте да се разочаровате, ако за пръв път сте в града - не сте уцелили подходящия момент.

# 119
Същото ми е мнението, като на Бледолилава.

За тази година конкретно за Созопол и още по' на юг - по-кофти обслужване на по-високи цени. Аз не почивам в чужбина лятото, а в България, защото сме разнородна компания и е по-лесно да се организираме тук, но тази година разочарованието ми е голямо и не знам дали няма да се преориентирам. Или по-скоро - през август тук, но не на морето.

# 120
И от мен един голям минус за Созопол и околността. Не бяхме идвали тук от 8 години....В студио сме на Буджака.Самото студио е мн. уютно и чисто, а гледката от балкона е феноменална.И дотук с хубавото.На плажа на Каваци организацията е потресаваща.Празни чадъри, но като искаш да се настаниш пристига едно здравичко момче да ти обясни, че вс. е резервирано. А навсякъде табели, че плажните принадлежности за безплатни???? А какви" чудеса" от мутренски ентусиазъм са построили....Но най-големият шок ми беше, че от Стария Созопол не е останало нищо...или почти🙄 Дотук бях с "подкрепете българското".Догодина отново по чужбински плажове, пък ако трябва и три теста ще направя

# 121
Някой може ли да сподели хубав закътан плаж в района? Под хубав разбирам да има достатъчно свободна зона и да не е рязко дълбоко и с камъни/скали, а под закътан - нещо като завет, че този вятър ни разказа играта. Ходим на Аркутино, там в единия край към Ропотамо има скали и не духа, но ще съм благодарна и за други идеи.
Навсякъде ли е толкова ветровито в момента?

# 122
  • ПЛЕВЕН
Да дам и аз едно мнение за Созопол за пръв път идвам и нямам база за сравнение. Градът е кошмарно презастроен, всеки тротоар е паркинг, движението е ужас и пеша и с автомобил. Разходката вечер е нещо средно между митинг и манифестация. Бяхме в къща за гости Поликсени, на улица Витоша, хотела е без забележки, големи просторни стаи, кухненски бокс, но е къща до къща и е адски шумно. Първата вечер посетихме пицария черно море с/у такситата, под полицията, ужасно обслужване кухнята е под всякаква критика, птиците са замразени което е недопустимо за пицария, пилешкото беше старо. Поне си обяснихме защо такова голямо заведения на хубаво място е празно всяка вечер. Горещо препоръчвам ресторант Аполония на улица Люлин, вкусно готвят, богато обредно меню, нормални цени, млад и усмихнат персонал. Относно плажовете не харесах Харманли и беше червен флаг, бяхме и на Градина до Кайт бар, плажа е хубав, водата е чиста но е супер пренаселени. Централен плаж беше цялата седмица зелен флаг, чиста вода, чадър и шезлонг 3.50 лв. Хареса ми. Дано съм била полезна на някой, Созопол категорично не е моето място но всичко зависи от компанията и положителната настройка 😊. Весело лято на всички.

# 123
  • Пловдив
Къде в Созопол е спирката на влакчето, което ходи до другите плажове?

# 124
Няма влакче.

# 125
  • Пловдив
Разбрахме 😔 ходихме до автогарата да питаме. А в интернет има няколко статии от 2020г за влакче. Като цяло сме разочаровани от доста неща. Телефоните на туристическия информационен център не работят, в археологическия музей няма достатъчно табели кое какво е, мощете на Св. Йоан не са в църквата Св.Св Кирил и Методий, както пише на 1000 места, по част от забележителностите също няма подробни табелки... никъде няма и карта със забележителностите, където да са отбелязани интересни места за посещение. Единият автомат за монети само прибира пари, а по него няма телефони и никой не знае кой го стопанисва. На всичкото отгоре вероятността да си намериш място за паркиране е толкова уникално ниска /отне ни около 3 часа общо да обиколим всички възможни паркинги и да чакаме на една бариера с надеждата някой да излезе/, че намериш ли, не ти се ще да мърдаш въобще колата, затова разчитахме на влакчето.

# 126
От апартамента, в който отседнахме, казаха, че влакчето е спряно, но имало автобус. По-назад в темата бяха споделили повече подробности.

# 127
  • Пловдив
Да, видях и в темата, и на автогарата потвърдиха, но си е друго да пътуваш в открити вагончета, вместо в автобус, предвид ситуацията

# 128
Да, видях и в темата, и на автогарата потвърдиха, но си е друго да пътуваш в открити вагончета, вместо в автобус, предвид ситуацията
Да, кмета дано чете тук. Другото е работна време на музеите. Трябва да е до 21 в сезона

# 129
  • Под гъбата
Ние останахме силно изненадани как в автобуса не бяха задължителни маските за пътниците. Ние си ги носихме и контрольорката също. Когато я попитах, не са ли задължителни, жената любезно обясни, че заповедта е само за извън градските превози. На връщане от плаж Смокиня, бяхме да не кажа 100 човека в автобуса. Никога не бих си причинила подобно пътуване, ако нямаше огромен проблем с парко местата в Созопол. Отне ни 1 час да намерим такова. Общинските паркинги са полу празни, но там имаш шанс само ако си за 2-3 часа.

# 130
Здравейте, резервирахме си апартамент в къща за гости Орион. Някой има ли пресни отзиви за това място? В Букинг мненията са много добри, в други туристически сайтове са много лоши...

# 131
И нашата почивка в Гърция пропадна.
Децата са свикнали на гръцките плажове - плитко море, липса на вълни и много място за
игра на пясъка без да пречат на другите...
Ще сме в Созопол. Досега сме ходили на Златна рибка на плаж, но тази година заради тръбата не знам къде да плажуваме.
Препоръчайте ми плаж където да е плитко морето , нямам претенции за това колко ще е отдалечен от града.

# 132
Според мен на Градина. По-спокойно е морето, плитко е, а и като цяло много приятен залив.

# 133
Благодаря, Елмайра, но ме притеснява, че и  на Градина стои по същият начит проблема с отходната тръба. Така си мисля.
Дали има някакви местенце с плитко море в посока Дюни?

Последна редакция: ср, 19 авг 2020, 17:15 от Усмивчица-28

# 134
  • София
Благодаря, Елмайра, но ме притеснява, че и  на Градина стои по същият начит проблема с отходната тръба. Така си мисля.
Дали има някакви местенце с плитко море в посока Ривиера?
Идете на Дюни, това е веднага след комплекса и оградата му. Като свърши оградата има влизане от пътя в паркинг с едно заведение към него. Спирате на паркинга до заведението и там има свободна зона... т.е.заведение с чадъри и шезлонги ( платени), ако искате ги ползвате, ако не, по- надолу в южна посока има напълно свободна зона. Ако идете рано ще има достатъчно места, ако пък отидете септември вече не е толкова гъчкано. За деца там е по-чисто, вече дали е дълбоко не помня, но мисля че не е.  Като имам предвид самия плаж на Дюни хотела, значи и този би следвало да е плитък.

# 135
  • София
Посочения плаж е дълбок в началото , не е много за малки деца , но пък е много спокойно , за разлика от другите места !Цените са ТОП

# 136
След Дюни е Алепу/Шофьорският плаж. Определено е дълбок. Иначе, ако се мръдне съвсем малко на юг с колата е изключително спокоен.
Каваци е по-плитък и от Градина, но препълнен.

# 137
Здравейте, тази година избрахме Созопол. Резервирахме за Селена бийч. Може ли някой ако е ходил да напише мнение за хотела и плажът до него.

# 138
Здравейте! Току що се прибирахме от Созопол и искам да изкажа мнение докато ми е прясно. Бяхме отседнали в хотел Табанов бийч, като съотношение качество-цена всичко беше страхотно. Бяхме 5 дни, от който всяка вечер вечеряхме в различен ресторант. Изключително съм разочарована от ресторант "Диамант" или "Диамантите" (нещо от този сорт) намиращ се на  т.нар весела уличка и не го препоръчвам. За една салата и едни пържени картофи чакахме 45 мин., а след като дойдоха картофите бяха изключително изгорели и изцяло с обелките, вследствие на което горчаха. При опит да разговарям със сервитьорката тя нелюбезно ми обясни, че в техният ресторант нищо не се белило.. около нас имаше още две семейства с дечица, поръчали същите картофи и решиха директно да станат и да си тръгнат преди да поръчат основно ястие,така направихме и ние. Последната вечер имахме резервация в Баракуда и съм изключително възхитена, храната страхотна, персонала усмихнат, живата музика на ниво! Изказвам мнение за ресторанти, понеже виждам, че тук доста хора четат и се чудят къде да хапнат.
Созопол е едно страхотно местенце с изключителна архитектура, а атмосферата е зашеметяваща, но тази година е някаква лудница, вечер не може да се разминеш от хора, а спазването на дистанция е невъзможно. През целият си престой единствените хора с маски бяха персонала на хотела и служителите в някои магазини. Приятно прекарване на всички, които са се запътили към това градче!

# 139
Ние за първа година ще сме на Созопол и като гледам коментарите, според вас дали ще е правилно да си правим резервация за всяка вечер за хапване, защото като чета тук и познати ми казват..е ад

# 140
По моя преценка наистина е ад... след 19:00 почти всяко заведение,ресторант са заети.. ние съжалихме, че не си направихме резервации за всяка вечер.