Болезнено изхождане при дете на една година

  • 1 460
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Добрич
  • Мнения: 7
Здравейте. Пиша ви, защото вече съм доста отчаяна и незнам към кого и къде да се обърна. Детето ми се роси на 01.08.2019г., 2,760кг и 48см. Не беше дълго кърмено дете, защото кърмата ми намаля рязко след 1вия месец. След това запопнах дохранване с Аптамил и от тогава ужасът за нас започна. Запопна проклетия запек. Детето ми акаше на 3,4дни веднъж. СМЕНИХМЕ млякото на Аптамил Комфорт.
 Пак същата греда. Вече нямах и кърма. Правих му какви ли не клизми, всеки ми казваше че запек до 7дни не е фатално. Да ама за мен не е нормално дете което се храни/дори отказваше понякпга защото стонахчето му е пълно/ да не ака 7дни. Започнах да давам Лактулоза по препоръка на педиатър. В началото имаше ефект, но после спря. Минах на Лактана Био, давах пробиотик ОмниБиотик Панда и алактулоза. Тогава имаше ефект. Но пак спря и това да му действа. Казаха ми със захранването всичко ще се промени е да, АМА НЕ. Ощв по зле. Запопна да се затлачва. Давам какво ли не сливи сини,праскови,кайсии,круши и какви ли не разхлабващи храни, ЕФЕКТ 0. ОТ 2 месеца вече изхожданията са му изключително болезнени. Започва да пищи, отварям памперса и какво виждам анала му е отворен, изпражнението се вижда, НО започва пищене и сълзи докато не се покаже поне малко. Аз помагам с гимнастика и така успявам някък вече 2 месеца да го изходя. Имам чувството, че там нещо се затлачва в дебелото черво. Изпраженията залепват сякаш за ректума. Ужасно твърди са и силно миризшиви. Ходихме преди 2м. при Гастро, но нищо! Продължи с тая т*па Лактулозаи до там. Изпращах и снимки на изпражненията които изкарва, викаше че е нормално. Вече съм в безизходица! Какво да прсвя за да му помогна, та той се мъчи а е едва попти на годинка... Помогнете ми!

Последна редакция: вт, 28 юли 2020, 10:44 от bubanka

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Давай му много, ама МНОГО вода! Никакви солетки и хрупанки и само активиращи перисталтиката храни. Щом лекарите казват, че няма нищо притеснително, значи е ок, просто не му давай храни които да го запичат изобщо.

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 7
Давай му много, ама МНОГО вода! Никакви солетки и хрупанки и само активиращи перисталтиката храни. Щом лекарите казват, че няма нищо притеснително, значи е ок, просто не му давай храни които да го запичат изобщо.

Вода пие по НАД 750мл до 1л. на ден.

# 3
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Опиши дневното му меню, поне ориентировъчно.

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 7
Опиши дневното му меню, поне ориентировъчно.

СУТРИН ЗАКУСКА В 8.30 - Качамак с масло и сирене, юфка с масло и сирене, кус кус/макарони с масло и сирене, овесени ядки/накиснати от вечерта/ с плод, сандвич с пълнозърнест хляб,масло и сирене, сандвич с п.х., варено яйце и сирене.
ОБЯД В 13ч - Основно, като избягвам картофи и най-вече ориз.
СЗ В 17ч - плодово пюре с бисквити, грис с прясно мляко и плод, крем нишестета, кисели, плодове нарязани

 ВЕЧЕРЯ В 21Ч.  - От 1 месец смених АМ с ПРЯСНО МЛЯКО.

ХЛЯБ И СУХАРИ ПОЧТИ НЕ ДАВАМ.

# 5
  • Мнения: 1 091
Точно в този период чоята дъщеря преживя същото,като изключих АМ и го зомених с прясно. Това е моята констатация. От едно запичане получи фисура навътре в ануса и при всяко изхождане беше кошмар. Съвсем случайно видях раничката. Така тя самата си предизвикваше запек. Стискаше до последно,защото я беше страх да се напъне и ще я боли отново. Лекарите казваха,че това е психологически запек. Всичко пробвах и накрая опрях до хомеопат и си реших проблема. Сега е като часовник, независимо какво яде.

# 6
  • Мнения: 24 467
Опиши дневното му меню, поне ориентировъчно.

СУТРИН ЗАКУСКА В 8.30 - Качамак с масло и сирене, юфка с масло и сирене, кус кус/макарони с масло и сирене, овесени ядки/накиснати от вечерта/ с плод, сандвич с пълнозърнест хляб,масло и сирене, сандвич с п.х., варено яйце и сирене.
ОБЯД В 13ч - Основно, като избягвам картофи и най-вече ориз.
СЗ В 17ч - плодово пюре с бисквити, грис с прясно мляко и плод, крем нишестета, кисели, плодове нарязани

 ВЕЧЕРЯ В 21Ч.  - От 1 месец смених АМ с ПРЯСНО МЛЯКО.

ХЛЯБ И СУХАРИ ПОЧТИ НЕ ДАВАМ.

Важно е да са правени изследвания и да са изключени определени заболявани, при които констипацията да е един от признаците и последиците.
Детето е на годинка. Не е малко бебе. Следва да е на обща храна вече, да е захранено.
Не виждам в това меню основна храна, каквато са плодовете и зеленчуците, в прясно състояние да присъства, освен следобед и то явно не винаги. Те са и полезни като състав точно в пресния си вид /а сега ги има и са разнообразни и вкусни/, и доста подпомагат процеса на нормално и редовно изхождане. Зеленчуците са за обяд, за вечеря, те са част от основната храна. Пак говоря за такива в прясно състояние. Имай предвид, че морковите запичат, обаче. С тях - по-внимателно. Бананите - също. Ориз - знаеш вече, че е така. Сама пишеш, че избягвате.
Закуската е доста тестява - качамак, юфка, кус-кус, макарони. Плодът в овесените ядки не е нито в нужното количество, нито в нужното прясно състояние най-вероятно. Хлябът - какъвто и да е, е също тесто. Пюрето, и плодово да е, има файда, ако плодовете не са варени, а пресни. Само че за тази възраст не виждам смисъл да са на пюре вече, по-скоро - нарязани, но пресни. Към него не слагай бисквити и грис, нямате нужда от това, нишестените кремове са отново запичащи. Вместо тях нарежи кайсии, праскови, ябълки, сини сливи. Крушата има страхотен разхлабващ ефект, също.
При запек се избягва всякаква захар и тесто.
Вкарайте пресни плодове и зеленчуци в менюто, детето спокойно може да яде и пюрирани леща, грах. Важни са ви фибрите, не вече вида на млякото.
Хубавото домашно кисело мляко при нас е правило чудеса. Квасех си го аз. Прясното взимахме от човек - домашно, неразредено.
Ако детето ще яде каша - правете я вие - от овес, елда, ечемик, сварени и пюрирани, но кашата по принцип не е добре за запек. Добре е храната да се дъфче или да е на поне малки парченца /зависи при вас как са и зъбите и дали вече имате създадени такива навици/.
Важно е и детето да се движи много и спокойно. Дали вече ходи или пълзи - няма значение. Да се движи е важно. 
Ако е жадно - пие се вода или сок от сини сливи може - помага много, отвара от овесени ядки - никога подсладени.

https://www.osababy.bg/koliki/zapek-pri-bebeto-kak-da-se-spravim … AYASAAEgIkhfD_BwE

Тук има рецепта за отвара от овесени ядки, която е добра и специален чай.
https://bebe-zapek.com/%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D1% … 0%BD%D0%B5%D0%BC/

Посъветвайте се с лекар за подходящи пробиотици:
https://bebe-zapek.com/%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5-%D1%81%D1%8A%D1% … 0%BD%D0%B5%D0%BC/

Виж горните статии.

Последна редакция: вт, 28 юли 2020, 13:39 от Judy

# 7
  • Мнения: 894
Добавете пробиотици. При нас помогна Darm activ на Dr. Wolz, изписан от педиатър, който е И хомеопат (синът ми беше вече на 3), също с "бавен" стомах от раждането, въпреки че беше само на кърма. В последствие почна да стиска, за да отлага явно неприятното преживяване. Сега вече (на 4 ще стане) няма драма, въпреки че на два-три дни понякога ходи до тоалетната. Включете и зеленчуци с повече фибри. При друго познато дете с такъв проблем му даваха микс зехтин и намачкано авокадо.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 14 385
Дъщерята беше така от самото си раждане. Нищо освен лактулоза не помогна. С годините се подобри положението (сега е на пет и половина години), пак е склонна към запек, но вече го няма това, да не се изхожда по една седмица и да пищи от болка. Но е различно при различните деца, разбира се.

# 9
  • Мнения: 2 352
Храненето е най- важно. Освен всичко останало, което са казали ще добавя да се дават супички или по течни манджи. Да не е сухо ядене. Круши и тиква също много помагат при запек. Тиквичките също са много добър зеленчук, особено сега им е сезона. Авокадо може да се използва и в супите.
Внимавайте с киселото мляко, при някои хора има запичащо действие. Разберете при вашите дете как действа.
Топла вода сутрин на гладно също оказва добър ефект.
Според мен задължително трябва да се дава някакъв пробиотик, за да се помогне на чревната флора, но това трябва да го прецени лекар.

# 10
  • Мнения: 128
Без да съм лекар, искам да кажа, че запека е индикация и за алергии, и непоносимостти. Кравето мляко е топа в алергените. Никой ли, не ви е насочил към алерголог?!

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 703
Според мен не е алергия или непоносимост. Синът ми имаше абкм и определено, при такова насищане с алергени каквото прави авторката , реакцията ако беше алергия щеше да е много бурна!
За мен е не особенно правилен хранителния режим на детето. То яде много тестени изделия, под различни форми, малко плодове в чист вид явно и зеленчуци.
Нишестета и кашите имат запичащ ефект също. Страхотно е че пие много вода, но нека и храната мине в по течна форма - супи, манджи и пресни салати.
Изпражненията миришат неприятно, защото са задържани дълго време, но явно като консистенция са ок, щом гастроентеролог ги е виждал на снимка и не е забелязал нещо.
Страхотен съвет ви е дала потребителката по-горе с различните хранителни предложения.

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 7
Без да съм лекар, искам да кажа, че запека е индикация и за алергии, и непоносимостти. Кравето мляко е топа в алергените. Никой ли, не ви е насочил към алерголог?!
АБСОЛЮТНО НИКОЙ!

# 13
  • Мнения: 406
Аз бих предложила риба,някоя по мазна да се дава по два пъти седмично.Круши,сливи,праскови белени,кайсии,авокадо,череши поне два пъти на ден вършат страхотна работа.

# 14
  • Добрич
  • Мнения: 7
Аз бих предложила риба,някоя по мазна да се дава по два пъти седмично.Круши,сливи,праскови белени,кайсии,авокадо,череши поне два пъти на ден вършат страхотна работа.

Опитвала съм с плодовете, не стават. Рибата е вариант.

# 15
  • Мнения: 2 352
Опитайте с топла вода сутрин на гладно. Но трябва време, няма да стане от първия ден. Поне 2-3 седмици редовно трябва да се пие, за да даде резултат. През това време е добре да намалите още приема на тестени храни.
Въпреки че не винаги е от алергия е наистина добре да направите консултация с алерголог и да се пуснат тестове за алергия. Препоръчвам ви да са кръвни изследванията, по- точни са до колкото знам.

# 16
  • Мнения: 805
Като беше малък моят син получаваше колики от Аптамила и аз един ден се ядосах и го хвърлих. Хипп не е най-известното мляко, но го смених с него и останах доволна. Когато тръгна на Детска градина започна да получава запек. Много време се мъчихме и накрая разбрах, че е гладен запек. Понеже го болеше се стискаше по 7-8 дни и ставаше по -зле. Помня , че давахме Лактилоза сироп за да се изходи. Като спря детската лятото и почнах да го храня аз редовно се оправи. Да не би да пропуска хранения или вечер да е гладно?

# 17
  • Мнения: 683
И на мен ми се струват много тестените храни и нишестетата. Пробвайте да давате по-често овесени ядки, вместо сандвичи сутрин - със сирене и масло, с яйце, с пресен плод. За следобедна закуска може да давате кисело мляко с плод, само плодове, авокадо с круши е прекрасна комбинация. Прясно мляко за вечеря ми се вижда недостатъчно за дете на тази възраст...между 17 и 8.30 това са над 14 часа на чаша прясно мляко. АМ е доста по-калорично и засищащо и не е коректно да се замества по този начин. Може да давате супа на вечеря, като за въглехидрати може да слагате и батат, елда, булгур, а не фиде или сухари. Мляко може да давате преди лягане ако иска/искате. Освен повече плодове, забравяйте и зеленчуците - на тази възраст синът ми обожаваше краставици и чушки. Сега рядко  сяда на обяд или вечеря без салата. Променете храненето, но не за 1-2 дни, а за седмици, за да може да се регулира храносмилането.

Общи условия

Активация на акаунт