Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

• 10 598
  • 292
  •   1
Отговори
  • София, Bulgaria
Стара тема: https://www.bg-mamma.com/?topic=1229429

# 1
Значи признаваш, че все пак на първо място е какво точно купуваш или продаваш. Нали така?

# 2
А някой разпознал ли е къде е сградата с тавана за надстрояване? Че подобна архитектура има в различни части на центъра и не мога да се ориентирам.

# 3
Значи признаваш, че все пак на първо място е какво точно купуваш или продаваш. Нали така?
Ти ме разби! Ами разбира се, че всеки с акъла си първо решава дали ще купува апартамент, къща, ферма, хотел, склад, завод, промишлено хале, парцел, гараж, таван, каквото му е необходимо и за каквото има бюджет, а после къде.  Кой нормален изобщо може да си помисли друго?! И вътре в тези сегменти вече идва значението на локацията. Ясно е, че за завод изискванията за локацията са различни от тези за апартамент, примерно. И за ферма са различи от тези за парцел.

Последна редакция: ср, 29 юли 2020, 20:27 от Poppea

# 4
Гложди ме едно чувство, че познавам сградата, ама не мога да се сетя Simple Smile

# 5
Ами в обявата има посочено точното място, вижте и потърсете около него със стрийт вю.

# 6
  • sofia
Разгледах днес "имота" и гледам ,че нещата както пее Ицо Хазарта нещата отиват на бой.

# 7
Разбира се,че на първо място е локацията. Шпионите от разузнаването използват един метод в работата си когато искат да изяснят някой заплетен случай. Тогава увеличават или намаляват мащаба на случая и подробностите се виждат по-ясно. Да увеличим мащаба. Искате да купите апартамент на нашето Черноморие. Нима за вас ще е второстепенно по значение дали ще е в Бургас или във Варна?

# 8
Не знам как да цитирам от заключена тема, затова пускам кратък копи-пейст от Попея от последната страница на старата тема

Попея цитира  Fuckforlife в ср, 29 юли 2020, 14:58
Айде феновете на "локация, локация, локация", мятайте се:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15948128819000 … k=5ps0ri&f1=2

Това е из сокаците около Женския пазар, ....Но да си кажат приказката Джедая и Мандаринка, те са близо до там.

Не за първи път се случва - Търсената обява е изтрита или неактивна.
Но все пак да отговоря - за това ме питай, Попея, то ми е на същото разстояние като сокаците на Женския пазар.

https://www.alo.bg/6458690#highlight=%D1%83%D0%BB+%D0%B2%D1%80%D … D0%B1%D1%87%D0%B0

# 9
Не знам как да цитирам от заключена тема, затова пускам кратък копи-пейст от Попея от последната страница на старата тема

Попея цитира  Fuckforlife в ср, 29 юли 2020, 14:58
Айде феновете на "локация, локация, локация", мятайте се:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15948128819000 … k=5ps0ri&f1=2

Това е из сокаците около Женския пазар, ....Но да си кажат приказката Джедая и Мандаринка, те са близо до там.

Не за първи път се случва - Търсената обява е изтрита или неактивна.
Но все пак да отговоря - за това ме питай, Попея, то ми е на същото разстояние като сокаците на Женския пазар.

https://www.alo.bg/6458690#highlight=%D1%83%D0%BB+%D0%B2%D1%80%D … D0%B1%D1%87%D0%B0

Не става. Първо там се чуват камбаните, второ защо да си купуваш 95кв на Врабча като можеш да си купиш 5-стаен в Кръстова Вада?

# 10
Ти ме разби! Ами разбира се, че всеки с акъла си първо решава дали ще купува апартамент, къща, ферма, хотел, склад, завод, промишлено хале, парцел, гараж, таван, каквото му е необходимо и за каквото има бюджет, а после къде.  Кой нормален изобщо може да си помисли друго?! И вътре в тези сегменти вече идва значението на локацията. Ясно е, че за завод изискванията за локацията са различни от тези за апартамент, примерно. И за ферма са различи от тези за парцел.
Да обаче тук някой като се възмути от цената на някой коптор и му се отговаря "ама реално ти купуваш не апартамента, ами част от двора"?!?! А в крайна сметка искат парите за апартамент, не за двор. Нещо куцука логиката.
С дадения пример исках да покажа, че на първо място е най-важно какво купуваш, а не "локация, локация, локация"! По логиката "локация, локация, локация", ако един млад човек има бюджет от около 30-тина хиляди евро, то е редно да се набута в някой гараж в центъра?! Или някое таванско помещение от този тип, в сграда, която не е поддържана и в много лошо състояние.

# 11
Да обаче тук някой като се възмути от цената на някой коптор и му се отговаря "ама реално ти купуваш не апартамента, ами част от двора"?!?! А в крайна сметка искат парите за апартамент, не за двор. Нещо куцука логиката.
С дадения пример исках да покажа, че на първо място е най-важно какво купуваш, а не "локация, локация, локация"! По логиката "локация, локация, локация", ако един млад човек има бюджет от около 30-тина хиляди евро, то е редно да се набута в някой гараж в центъра?! Или някое таванско помещение от този тип, в сграда, която не е поддържана и в много лошо състояние.

Айнщайн, нещо ти куцат примерите. Ако един млад човек има 30хил. евро ще си купи ателие в Студентски град, а не 3стаен в циганският блок в Дружба или 8стаен в Бусманци. Чаткаш ли?

# 12
Айнщайн, нещо ти куцат примерите. Ако един млад човек има 30хил. евро ще си купи ателие в Студентски град, а не 3стаен в циганският блок в Дружба или 8стаен в Бусманци. Чаткаш ли?

Малко ми е трудно да се захвана баш за този цитат, защото като върховен квартал е посочен Студентски град, но все пак да попитам нима между топ локацията (Студентски град:flushed:) и циганския блок няма много други опции с различен баланс на съотношението локация/площ? Защо се сравняват все крайни параметри? Обикновено човек предварително орязва неприемливите локации и изобщо не гледа там, а после вече в останалите търси баланса между площ и локация според своите си приоритети.

# 13

Малко ми е трудно да се захвана баш за този цитат, защото като върховен квартал е посочен Студентски град, но все пак да попитам нима между топ локацията (Студентски град:flushed:) и циганския блок няма много други опции с различен баланс на съотношението локация/площ? Защо се сравняват все крайни параметри? Обикновено човек предварително орязва неприемливите локации и изобщо не гледа там, а после вече в останалите търси баланса между площ и локация според своите си приоритети.

Тоест човека първо гледа локацията, това ли искаш да кажеш?

# 14
Първо изключва локации, да. Но също така първо изключва и вид строителство. И някои цени. И след това вече търси оптимума.

# 15
Понеже имам опит с парцели и малко с къщи, да кажа, че за тях наистина е най-най-най важна локацията. А парцелите са част от имотния пазар, както вилите и къщите, нали? И темата тук е за имотния пазар изобщо, не за топ център на София? Както и максимата "локация, локация, локация" не е за конкретни пазарни сегменти?
Ако бюджетът не позволява добра локация, при къщи и парцели, човек би вдигнал тавана или просто няма да купи нищо. Но на кофти място няма да отиде.

# 16
  • София, Bulgaria
Купувачът търси баланса между ТОП три приоритета: локация, квадратура, тип строителство в БЮДЖЕТА си!
Няма да купи 60 кв. на Елин Пелин или жълтите павета, ако му трябват 90 кв., нищо че има парите и за едното и другото. Просто 60 кв.  не му вършат работа и в такъв случай няма значение, че са на топ локация.
Ако няма таван на бюджета е ясно, че може да купи каквото, където си поиска, стига да го има т.е някой да го продава.
Много, много малко купувачи задават тясна локация, те трябва да са готови да чакат дълго време..късмет е да излезе подходящ имот, късмет е да го купят точно те.
И все пак наистина локацията им е приоритет на повечето. Който иска Източни и Южни райони, няма да купи в Западни и Северни. Ще смени типа строителство,  за да остане в локация и бюджет. А тези, които искат Западни и Северни райони, ще сметнат пак типа строителство и кв., за да се вместят в бюджет. Бюджетът определя всичко.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 15:54 от tomeva

# 17
Понеже имам опит с парцели и малко с къщи, да кажа, че за тях наистина е най-най-най важна локацията. А парцелите са част от имотния пазар, както вилите и къщите, нали? И темата тук е за имотния пазар изобщо, не за топ център на София? Както и максимата "локация, локация, локация" не е за конкретни пазарни сегменти?
Ако бюджетът не позволява добра локация, при къщи и парцели, човек би вдигнал тавана или просто няма да купи нищо. Но на кофти място няма да отиде.

Е, то парцелът няма брой стаи, че това да гледа, нали? Обаче и супер локация да има един парцел, ако е малък за целта няма да бъде купен. Ако там коефициент на застрояване, височина, КИНТ и прочее не пасват няма да ги вземеш, ако не може да се вкара в регулация, също. Па ако ще да е градинката до Руската църква, където не дават да се строи, иначе е топ локация. Някога едни искаха да строят на този терен, не знам какво стана и с какво ги обезщетиха.

# 18

Тоест човека първо гледа локацията, това ли искаш да кажеш?
Тоест човек първо гледа какво му трябва - дали ще му трябва тристаен, а не едностайна кутийка примерно или пък гараж, или пък таванско ателие, и едва след това спрямо бюджета си идва ред на любимата ти локация. Wink
Защото в дадения ти пример на младия човек, ако са му се родили тризнаци какво прави? Отива и си взима тристайния или четиристайния, а не ателието. Сещаш ли се?

# 19
  • София
Не знам защо се мъчите да изолирате "първо" и "второ".
Първо, трябва да се изолират всички "дийл-брейкъри". И едва тогава да започне да се разсъждава върху останалото.
А дийл-брейкър може да ти е праг над определена цена, определени квадрати, тип строителство - липса на плоча, дървени греди, панел. За някои и НС е дийл-брейкър. Или съседи мургави и тн.

Това е същото, като тези, които ровят, ама умна ли ти е приоритет, или красива.
И ако е едното, дават фрапиращ пример с него + пълна липса на другото. Е, не става. Има си дийл-брейкъри за всяко качество.

Едва като се махнат всички дийл брейкъри може да започне да се разсъждава. И то, сравними неща.
Също, има и значение етапът на живота, за дадения човек.
Ако си ерген, локацията, квадратурата и строителството са едни; ако си семеен, други; ако си пенсионер, трети.
Например, за мен не ми е приоритет къща с двор из близките предградия. Предпочитам средно голям апартамент, на хубава локация. (примерно в Студентски Simple Smile) След 20 години, може и да ми е приоритет къща. Или 2но по-голям апартамент. Примерно 300кв. С 5 гаража.

Е, то парцелът няма брой стаи, че това да гледа, нали? Обаче и супер локация да има един парцел, ако е малък за целта няма да бъде купен. Ако там коефициент на застрояване, височина, КИНТ и прочее не пасват няма да ги вземеш, ако не може да се вкара в регулация, също. Па ако ще да е градинката до Руската църква, където не дават да се строи, иначе е топ локация. Някога едни искаха да строят на този терен, не знам какво стана и с какво ги обезщетиха.
Както каза ЧС, то в парцелът няма кой знае какво друго, освен коеф на застрояване и квадратура.
За къщата, подобно. В цената ѝ, срямо останалите недвижими имоти, има най-голям % ЗЕМЯ.
И тя движи цената, заради локацията. Така че, очевидно, локацията е приоритет там.
И пак, има значение, дали къщата ще е барака за 50кв, или имение за 5000.

# 20
Локацията е най-важното за имота, но това има обективен и субективен аспект.  Обективно, локацията определя в най-голяма степен цената за определения сегмент имоти - в случая говорим за жилищните (апартаменти, къщи и парцели, където ще има апаратменти или къщи), като таван и гараж не са жилищни имоти и са в друг сегмент, и не може да се съпоставят като цена с жилищните.  
Субективно, всеки си знае положението и какво може да си позволи, и ако не може да си позволи топ локация, няма да си я позволи, разбира се, а ще си купи на по-лоша локация. Но това по никакъв начин не отменя правилото, че локацията обективно е най-важното за цената. Това само показва, че даден индивид не може да си я позволи и това е.

В примера на Фък като жилище е обявено нещо, което не е жилище и не виждам защо се обсъжда  в съпоставка с други жилища. Може да се обсъжда в съпоставка с други тавани. Отделно, че локацията му не е топ, нищо, че е център.
Скрит текст:
Това, че в твоя частен случай ти не можеш да си позволиш да имаш жилище според твоите нужди (които са субективни и се менят във времето, Танграта е прав) на дадена локация изобщо не отменя правилото, че обективно локацията е най-важният параметър на жилищата и че е определяща за цената. Което е заключено във фразата "локация, локация, локация". И като не можеш да си я позволиш, ще си вземеш нещо с компромис в локацията, а какъв ще е този компрмис, дали ще е в уреден квартал като Люлин например, но ще е стар панел, или ще е НС, но във Вади и ливади, си решаваш сам и сам си носиш последиците от решенията. Които си ги знаеш и без да ти ги казвам Simple Smile

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 10:55 от Poppea

# 21
  • София
Вече отиваме някъде ...
За някои жилища, локацията е определяща за цената. При тях локацията/земята струва примерно 70%, че и нагоре.
За други жилща, локацията е определяща за НИСКАТА цена. При тях стойността на строежа е определящ, и струва примерно 70%.

Остава да извадим една хубава статистика, и да определим за всяко жилище и локация, какъв % е локацията/земята.
Тя е динамична.
Наистина, за добри локации, локацията надхвърля 50% от ценообразуването.
Например, при обезщетенията срещу земя, има 30%, 40%, 50%. И това се определя именно от локацията. Но трудно надвишава 50%. Трябва да е наистина уникално място.

# 22
"Това само показва, че даден индивид не може да си я позволи и това е."

Или смята за глупаво да дава въпросните пари, понеже локацията имала славата на топ, а всъщност на него не му и харесва чак толкова.

# 23
Вече отиваме някъде ...
За някои жилища, локацията е определяща за цената. При тях локацията/земята струва примерно 70%, че и нагоре.
За други жилща, локацията е определяща за НИСКАТА цена. При тях стойността на строежа е определящ, и струва примерно 70%.

Остава да извадим една хубава статистика, и да определим за всяко жилище и локация, какъв % е локацията/земята.
Тя е динамична.
Наистина, за добри локации, локацията надхвърля 50% от ценообразуването.
Например, при обезщетенията срещу земя, има 30%, 40%, 50%. И това се определя именно от локацията. Но трудно надвишава 50%. Трябва да е наистина уникално място.
Така е. Танграта, ама това означава, че и за двата  случая все локацията е определяща за цената - и за високата, и за ниската Simple Smile С две думи, локацията определя цената (добавям от мен, в най-голяма степен, по личен опит около 70-80 % от цената се дължи на локацията, ангро и без представителност).

Или смята за глупаво да дава въпросните пари, понеже локацията имала славата на топ, а всъщност на него не му и харесва чак толкова.
Твоят пример е доста далеч е от поаната на дискусията.  С Фък сравняваме МанЛи върсъс център, разлика 2 пъти в цената и съответно в инфраструктура и удобства за живеене, ти сраняваш топ-център с малко по-топ център, разлика 20-30 % в цената и съответно в инфраструктура и удобства за живеене. Ако трябваше да живееш в квартал без тротоари и улици, без училища и ГТ, защото не можеш да си позволиш НС в друг, какво щеше да мислиш по въпроса, ми е интересно Simple Smile

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 11:21 от Poppea

# 24
Оразмеряването на парцелите, както и коефициентът на застрояване, при парцелите зависят пак от локацията - в центъра на София и в покрайнините е различно заради статута на земята, регулацията, собствеността и приетите ОУП и ПУП за съответния район. Парцелът на Руската църква не знам защо да го коментираме. Все едно да коментираме фактът, че не можем да купим сградата на Парламента с колкото и неограничен бюджет да разполагаме Simple Smile
Има и други фактори освен площ и позволено застрояване при парцелите - например достъпа, гледката, денивелацията, комуникациите (ток, вода, канал), дали се продава срещу обезщетение, дали е свлачищен район, дали е блато... Локацията е определяща и за тези неща. След това и бюджета, разбира се (хубавото е, че и преговоритте за цена се водят с доста по-смели маргини).

# 25

Това е много добро мнение и връща големият фактор за какво го купуваш този имот. Ако е за инвестиция, да, първо е обективното предимство на конкретна  "локация, локация, локация" и аз лично съм в тези теми, точно, за да си направя лична статистика за това кой как вижда пазара.
Ако го купуваш за живеене, търсиш оптималната за теб и бюджета ти локация, дори тя да не е по вкуса на масата народ. За нуждите на моето семейство Дружба 1 е перфектния избор - с куче, за което има кеф ти парк, кеф ти тревни площи пред/зад/до блока, но без дете и планове за такова, че да гледам контингента в градините, училищата и пред блока. Транспорт, магазини, паркинги, всичко топ.
Дали ще купя още един тук за отдаване под наем - не, разбира се.
Дали ще се върна да живея на топ локацията в центъра на центъра - не, пази боже, никога пак. Но ако ми изпаднат пари за добър имот там - взимам го на секундата.

# 26
  • София
Така е. Танграта, ама това означава, че и за двата  случая все локацията е определяща за цената - и за високата, и за ниската Simple Smile С две думи, локацията определя цената (добавям от мен, в най-голяма степен, по личен опит около 70-80 % от цената се дължи на локацията, ангро и без представителност).
Не е баш така. Специално си бях редактирал поста, за да не се тълкува по тоя начин.
Ако 30% е цената на локацията, тя е определяща за цената, но с 2степенен приоритет.
Коректно е да се разсъждава "определяща за висока цена" а не каква да е.
Иначе, признавам. Ако цената на едно строителство, без земята ти е, дори за супер лукс 1000Е.
А има имоти по 3000Е, ясно, че при тях локацията заема 66% (груба сметка, защото все някаква земя трябва да има.
И може би, целият център се квалифицира.

Дори и при лоша локация (с рейтинг 0ла) все струва земята едни 50Е на квадрат)
При имоти по 1500Е, където строителството е 750Е, то нещата са 50 на 50.

Но няма имот, където локацията да е 100%. Може и 80% да е, но няма как да е 100. Все някаква стойност има и самото строителство.

# 27
Локацията е най-важното за имота, но това има обективен и субективен аспект.  Обективно, локацията определя в най-голяма степен цената за определения сегмент имоти - в случая говорим за жилищните (апартаменти, къщи и парцели, където ще има апаратменти или къщи), като таван и гараж не са жилищни имоти и са в друг сегмент, и не може да се съпоставят като цена с жилищните. 
Субективно, всеки си знае положението и какво може да си позволи, и ако не може да си позволи топ локация, няма да си я позволи, разбира се, а ще си купи на по-лоша локация. Но това по никакъв начин не отменя правилото, че локацията обективно е най-важното за цената. Това само показва, че даден индивид не може да си я позволи и това е.

В примера на Фък като жилище е обявено нещо, което не е жилище и не виждам защо се обсъжда  в съпоставка с други жилища. Може да се обсъжда в съпоставка с други тавани. Отделно, че локацията му не е топ, нищо, че е център.
Скрит текст:
Ти ме разби! Ами разбира се, че всеки с акъла си първо решава дали ще купува апартамент, къща, ферма, хотел, склад, завод, промишлено хале, парцел, гараж, таван, каквото му е необходимо и за каквото има бюджет, а после къде.  Кой нормален изобщо може да си помисли друго?! И вътре в тези сегменти вече идва значението на локацията. Ясно е, че за завод изискванията за локацията са различни от тези за апартамент, примерно. И за ферма са различи от тези за парцел.
Това, че в твоя частен случай ти не можеш да си позволиш да имаш жилище според твоите нужди (които са субективни и се менят във времето, Танграта е прав) на дадена локация изобщо не отменя правилото, че обективно локацията е най-важният параметър на жилищата и че е определяща за цената. Което е заключено във фразата "локация, локация, локация". И като не можеш да си я позволиш, ще си вземеш нещо с компромис в локацията, а какъв ще е този компрмис, дали ще е в уреден квартал като Люлин например, но ще е стар панел, или ще е НС, но във Вади и ливади, си решаваш сам и сам си носиш последиците от решенията. Които си ги знаеш и без да ти ги казвам Simple Smile
Добре, след като не се разбираме за апартаментите, то тогава нека погледнем къщи. Значи, теоретично по вашата логика, къщи (изрично не казвам идентични, защото според вас това няма значение, все пак най-важното е локацията), които са една до друга, но едната е тотален коптор 80 квадрата със 100 квадрата дворче, а другата е топ луксозно обзаведена 300 квадрата с 3 декара двор, би следвало да струват горе долу еднакво, тъй като са почти на една и съща локация??!?!?!
Пак питам, да не би да има значение какво точно купуваш/продаваш и едва след това да идва локацията?

# 28
Писах, писах и ме изхвърли...

Танграта, прав си, че локацията си мени теглото като фактор в зависимост от цената. Но и при тегло 40-50 % само за нея тя пак ще е (вероятно) най-значимият фактор, вече при 30 % ще зависи останалите 70 между колко фактори и как са разпределени. Пак може да е най-значимият фактор, без да е определящ. Но това са неща за специализиран статистически анализ на пазара, не за форум.

Скрит текст:
Не е баш така. Специално си бях редактирал поста, за да не се тълкува по тоя начин.
Ако 30% е цената на локацията, тя е определяща за цената, но с 2степенен приоритет.
Коректно е да се разсъждава "определяща за висока цена" а не каква да е.
Иначе, признавам. Ако цената на едно строителство, без земята ти е, дори за супер лукс 1000Е.
А има имоти по 3000Е, ясно, че при тях локацията заема 66% (груба сметка, защото все някаква земя трябва да има.
И може би, целият център се квалифицира.

Дори и при лоша локация (с рейтинг 0ла) все струва земята едни 50Е на квадрат)
При имоти по 1500Е, където строителството е 750Е, то нещата са 50 на 50.

Но няма имот, където локацията да е 100%. Може и 80% да е, но няма как да е 100. Все някаква стойност има и самото строителство.

Естествено, че е така. Но е най-значим фактор в преобладаващата част от случаите. Казано ангро като за форум. Затова и битува сентенцията  "локацяи, локация, локация", като словесен разбираем изразител на статистическия анализ, който не би бил разбираем за голямата маса читатели на форума.
Скрит текст:
Локацията е най-важното за имота, но това има обективен и субективен аспект.  Обективно, локацията определя в най-голяма степен цената за определения сегмент имоти - в случая говорим за жилищните (апартаменти, къщи и парцели, където ще има апаратменти или къщи), като таван и гараж не са жилищни имоти и са в друг сегмент, и не може да се съпоставят като цена с жилищните.  

В примера на Фък като жилище е обявено нещо, което не е жилище и не виждам защо се обсъжда  в съпоставка с други жилища. Може да се обсъжда в съпоставка с други тавани. Отделно, че локацията му не е топ, нищо, че е център.
Скрит текст:
Добре, след като не се разбираме за апартаментите, то тогава нека погледнем къщи. Значи, теоретично по вашата логика, къщи (изрично не казвам идентични, защото според вас това няма значение, все пак най-важното е локацията), които са една до друга, но едната е тотален коптор 80 квадрата със 100 квадрата дворче, а другата е топ луксозно обзаведена 300 квадрата с 3 декара двор, би следвало да струват горе долу еднакво, тъй като са почти на една и съща локация??!?!?!
Пак питам, да не би да има значение какво точно купуваш/продаваш и едва след това да идва локацията?
Фък, имаш фундаментално неразбиране относно това какво е статистика и как работи тя.  Тя работи с усреднени стойности за големи съвкупности в различни сегменти, и дава резултати във вероятности. И си има приета система за третиране на аутлайърс, каквито са все твоите единични примери. Съжалявам, но нямам нито желание, нито време за лекции по статистика. А няма и смисъл.

Танграта, ето пример за това, че във форум няма защо да се стараеш да си статистически точен Simple Smile Това е специлизирана материя и не е за масовата аудитория във форум, хората няма да те разберат.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 12:51 от Poppea

# 29
Понеже в тази или съседна тема намесихме и училищата, та се сетих за една аналогия - нека приемем ,че най-скъпият квартал съответства на гимназията с най-висок бал. Тогава значи ли, че щом нужният бал за СМГ и НЕГ е най-висок, то всички искат да учат в СМГ и НЕГ, и ако някой не е избрал да учи там, то това е само и единствено защото не му стига балът?  Не е ли абсурдно? Има хора с интереси към други езици, към други науки, към частни училища и те си отиват там, даже и да имат нужния успех. Ако не се лъжа, най-желаната гимназия е Испанската (най-много деца са я писали за първо желание). Да, това е пак много добро училище, но не и най-топ. Според мен и с имотите е така - най-желаните жилища са в добри райони (не в циганската махала), но не баш непременно там, където е най-скъпо.

# 30
Ае стига с тва СМГ. Навремето имахме приятелски клас от СМГ и да ви кажа никой не можеше да ги бие по пиене и напушване.

# 31
Ето, още една причина да не искаш там, макар да е най-високият бал, нали?

# 32
Понеже в тази или съседна тема намесихме и училищата, та се сетих за една аналогия - нека приемем ,че най-скъпият квартал съответства на гимназията с най-висок бал. Тогава значи ли, че щом нужният бал за СМГ и НЕГ е най-висок, то всички искат да учат в СМГ и НЕГ, и ако някой не е избрал да учи там, то това е само и единствено защото не му стига балът?  Не е ли абсурдно? Има хора с интереси към други езици, към други науки, към частни училища и те си отиват там, даже и да имат нужния успех. Ако не се лъжа, най-желаната гимназия е Испанската (най-много деца са я писали за първо желание). Да, това е пак много добро училище, но не и най-топ. Според мен и с имотите е така - най-желаните жилища са в добри райони (не в циганската махала), но не баш непременно там, където е най-скъпо.
Оф, пак неразбиране какво е статистика и как работи тя. Значи, че преобладаващото количество деца от випуска иска да учи там и ако не е там, то е защото не му е стигнал балът. Това, че има единици, за които това не е вярно, не променя факта, че за преобладаващата (50%+) маса е вярно и от там, е статистически вярно. Ако не беше вярно, балът в тези училища нямаше да е най-високият. Испанската е на 3-то място след тези две, а анализът на това колко деца са я писали като първо желание, е друга тема - може да са я писали с едно дете повече отколкото СМГ примерно (от 1500 деца), и пак ще е  "най-желана" формално. Но не и фактически, фактически ще са еднакво желани, а и баловете им са толкова близки, че също може да се каже, че на практика са еднакво желани.
Аз мнгократно съм казвала, че за мен първите 10-15 по входящ бал в София са взаимозаменяеми в зависимост от други приоритети на детето (разстояние до дома, 1-ви език, приордни науки, хуманитарни науки, мат или още куп индивидуални неща). 
ЧС, айде стига с твоя квартал вече, мисля, че сама искаш да се убедиш, че си постъпила правилно. Аз ти го казвам, постъпила си правилно. Нямай грижа Smiley

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 12:32 от Poppea

# 33
Уфф, мислех да пиша, ама нали бях казала, че тези спорове вече няма да ги водя.

# 34
Попея, не смятам, че примерите ми са единични, такива подобни могат да се дадат стотици. Давам ги крайни, за да може нагледно да се види разликата. Ти гледаш през призмата, че всички други параметри на апартаменти, гаражи, парцели, мазета, къщи и т.н. са еднакви. Да де, обаче в реалността никога не е така или дори да е така, това са много много малко случаи. Айде, нали се правиш на статистик - не може да се направи хубава статистическа извадка.
 Например в автопредаванията винаги се правят сравнения на база модели автомобили, които струват еднакво, с малки отклонения в цената. Едва тогава се прави ревюто единия автомобил какво предлага и другия автомобил какво предлага от гледна точка на екстри, динамика на автомобила, визия и т.н.

Между другото в примерите, които си дала къщите са идентични, а аз изрично в някой от постовете споменах, че след като локацията е най-важното и това какво купуваш няма значение, не следва да се гледат частни случаи, когато къщите са идентични. Wink Айде, нали обичаш статистиката, идентичните къщи са частни случаи и не би следвало да се прави на тяхна база статистическа извадка.

# 35
Фък, не разбирам вече за какво се бориш, наистина. За огромната маса от кварталите в София има достатъчно предлагане, за да се формира значима статистически извадка от оферти, по които да се определи кой фактор е най-значим за цената. Има и такива, за които не може, и те са или най-топ скъпите, или най-евтините - аутлайърс.

За една и съща локация с къщи (и не само) се правят усреднени цени, за да се правят сравнения, не може да правиш сравнения на единични оферти, не са статистически валидни. И моят пример не е, просто се опитах да вляза в тона ти. Ясно че е безуспешно.

А пък ако ти лично смяташ, че локацията не е най-важното нещо, ами смятай си. То си е само за твоя сметка Simple Smile Действителността нямам да се промени от това, че ти имаш мнение за нея, което не отгваря на фактическото положение на нещата. Само ти рискуваш да взмаш решения, които да ти носят проблеми след това, защото са на база на недостверна представа за действителното положение на нещата. Което си е лично твоя работа.

Насила акъл не можеш да набиеш никому в главата, всеки е свободен да си я троши, както намери за добре

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 12:48 от Poppea

# 36
Боря се да покажа, че на първо място е от значение КАКВО ТОЧНО КУПУВАШ/ПРОДАВАШ, а едва след това идва локацията.
Ето пак пример, даже ще използвам едната къща, която ти даде в горния коментар:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15955578496970 … k=5pw05m&f1=1

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15896371200537 … k=5pw48v&f1=1

Защо тази в с. Благово (Монтанско) е по-скъпа (като абсолютна стойност), а локацията не е нещо кой знае какво? Да не би да е, защото е в пъти по-голяма, обзаведеня е и не е коптор? Значи в крайна сметка има ли значение какво купуваш/продаваш? Не знам за кой път питам?

# 37
И аз не знам за кой път съм ти отговорила, а и не само аз, ТониШу, Танграта и не знам кой още назад се опитват по различни начини да ти го обяснят Simple Smile Това, че не разбираш отговорите си е твой проблем, ничий друг.

Няколко часа от живота ми безвъзвратно изгубени... Ама кой ми е крив...

# 38
  • София
След последните спорове да уточня нещо, за да съм наясно кой за какво се бори. Simple Smile
Poppea е лозенчанка; Мандаринка и ЧС са под "Дондуков", около СМГ;  jedinait е на "Екзарх Йосиф", а Танграта гледа отдалече в Студентски град. Всички са срещу Лозенец, някои срещу Kюлуците.

# 39
Може ли пример за оптимална локация (не център), отпимална цена за двустайно жилище с акт 16 - НС. Знам, че хората са разни, но Вие с какво бихте направили компромис?
От няколко месеца следя, имам спешна нужда от жилище.

# 40
Боря се да покажа, че на първо място е от значение КАКВО ТОЧНО КУПУВАШ/ПРОДАВАШ, а едва след това идва локацията.
Ето пак пример, даже ще използвам едната къща, която ти даде в горния коментар:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15955578496970 … k=5pw05m&f1=1

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j15896371200537 … k=5pw48v&f1=1

Защо тази в с. Благово (Монтанско) е по-скъпа (като абсолютна стойност), а локацията не е нещо кой знае какво? Да не би да е, защото е в пъти по-голяма, обзаведеня е и не е коптор? Значи в крайна сметка има ли значение какво купуваш/продаваш? Не знам за кой път питам?
Добре, бе, човек, ако работиш в София и детето ти ходи тук на училище/градина, ще си купиш ли къща в Монтанско и да заживееш в нея за постоянно? Пък била тя с повече земя, повече жилищна площ, по-добро състояние (па ако ще и по-евтина да беше от софийската). Ако кажеш Не, значи локацията има значение и е определяща дори за бюджета и за останалите изисквания.

# 41
Попея и Нико са безкомпромисни - нито за локацията (Лозенец около Елин Пелин/Витошка и НДК), нито за квадратура, разпределение, етаж, изложение, инфраструктура, гараж/паркомясто и т.н.

Останалите биха направили компромис с нещо - с какво, всеки си преценява.

Аз не съм срещу Лозенец (около Елин Пелин), даже много го харесвам. Но ако съм с 2 деца и нямам неограничено пари, ще направя компромис и вместо едностаен (стая и кухня) около Елин Пелин, ще взема 2-стаен или 3-стаен на друго място. Естествено, няма да е където и да е, все пак и аз си имам локации, които не са ОК за мен.

И не мисля, че цените в дадени квартали са абсолютно обективни. Ще обясня защо, като се постарая да бъда максимално ясна и политкоректна.
По-голямото търсене при някакво постоянно предлагане (приблизително ХХХ апартамента) води до увеличаване на цената. Но самото търсене, т.е. предпочитанията към дадена локация, не е обективно, а субективно-дали се харесва от много хора или не. И на субективните предпочитания влияние оказват не обективни, а субективни фактори - Бубето от град/село Х, която вече 3 години живее в София, примерно в Борово, е казала на Мичето, дето сега заминава за София, че Борово е връх на сладоледа. И Мичето също почва да търси в Борово. Брокерите имат договор с 4 инвеститора да им продадат кооперациите в новозастрояващ се квартал на София. Съответно на неориентираните в кварталите хора от провинцията им се обяснява, че апартаментите са в бързоразвиващ се квартал в полите на Витоша, с много зеленина, с много млади и интелигентни хора (не с мухлясали пенсионери). И хората се връзват. Дори съм чувала мнение, че (футболно) синият Люлин е западнал район, населен с прошляци (лузъри), а в (футболно) червените Младости живеят предимно интелигентни и предприемчиви люде, защото приходите в бюджета на Младост (става дума за "корпоратвните" данъци) били много повече от Люлин.
Най-честата мантра е: А, не, там (някъде си) има цигани, араби, наркомани, много е запуснато, ужас е просто!, без да са минавали, в най-добрия случай, поне веднъж или поне един път през последните 2-3-4 години в района. Примерно през последните седмица-две подобни съждения имаше за Фондови жилища, Света Троица, Кюлуците, всичко на север от Дондуков, и т.н.

# 42
След последните спорове да уточня нещо, за да съм наясно кой за какво се бори. Simple Smile
Poppea е лозенчанка; Мандаринка и ЧС са под "Дондуков", около СМГ;  jedinait е на "Екзарх Йосиф", а Танграта гледа отдалече в Студентски град. Всички са срещу Лозенец, някои срещу Kюлуците.

Не съм на Екзарх Йосиф (за съжаление).

# 43
Да си дам и аз двете стотинки.
Вече, 15 години съм в София и съм живяла буквално навсякъде: Студентски град, Бояна, Овча купел, Люлин, Красно село, Бели брези, Лозенец в различни части, Младост за три години, Дружба. Работила съм в центъра, в изток, в Манастирски ливади, в зона Б 18.
Смея да твърдя, че са малко кварталите, които не познавам.
Всеки квартал има плюсове и минуси (дори и Лозенец, който много обичам, си има негативите) и човек не трябва да чака някой друг от някакъв си форум да му определи приоритетите.
Локацията е важна, но се има предвид, "нужната на купувача локация". И също има значение с каква цел се купува.
Ще дам ясен реален пример: човек X работи за VMWare, сам е и иска да си закупи жилище. VMWare за тези, които не знаят си преместиха офисите до декатлона. Човек X няма да търси в Лозенец или в Докторската с предимство, ами ще предпочете кварталите с бърз достъп до околовръстното, макар, че човек X също харесва центъра. Но човек X няма да тръгне да тръби как примерно Лозенец е скапан квартал и видиш ли щом на него не му върши работа значи цените там са прекалено високи, защото видиш ли той си е намерил апартамента на мечтите си за много по-малко пари.
Така и аз - предстои ми покупка. Преценям си какво искаме, от какво имаме нужда, квадратура и тн. Но примерно няма да оставя престижа на една локация да ми замъгли преценката. Може да харесвам Лозенец, но ако и аз работех във VMWare/бизнеспарк/икеа/декатлон и на мен Лозенец нямаше да ми е първи избор. Щях да търся по-южно или много близо до метро.
И после - това с училищата е вярно - важно е къде ще е по-лесно да водиш детето ти на училище, но реално за тази цел всеки квартал с повече от един автобус (и да не са на по 15 минути) ще върши работа. Буквално всеки квартал.
Ако се купува с цел инвестиция - тогава локацията е на първо място, но с цел живеене е много различно. Мисля, че всеки трябва да мисли с главата си и да не търси одобрението за изборите си по форуми, защото само вие си знаете какви са били вашите обстоятелства и защо сте избрали кварталът Х.
Аз и онзи злощастен таван от предишната тема бих купила ако имах излишни пари и се окаже, че е най-доброто нещо за инвестиция за такава сума пари в момента. Целите ми са други обаче и съответно търся друго нещо.

И за да не бъде изцяло спам поста ще си задам и въпроса, който имам от известно време: тези стари тухлени сгради отпреди 80-100 години, които не са санирани - според вас колко би излязло тяхното саниране? По-скъпо ли би било от такова на панелен апартамент примерно? Има ли нещо специфично при такива сгради?

# 44
Вече, 15 години съм в София и съм живяла буквално навсякъде: Студентски град, Бояна, Овча купел, Люлин, Красно село, Бели брези, Лозенец в различни части, Младост за три години, Дружба. Работила съм в центъра, в изток, в Манастирски ливади, в зона Б 18.
Всеки квартал има плюсове и минуси (дори и Лозенец, който много обичам, си има негативите) и човек не трябва да чака някой друг от някакъв си форум да му определи приоритетите.
Локацията е важна, но се има предвид, "нужната на купувача локация". И също има значение с каква цел се купува.
Ще дам ясен реален пример: човек X работи за VMWare, сам е и иска да си закупи жилище. VMWare за тези, които не знаят си преместиха офисите до декатлона. Човек X няма да търси в Лозенец или в Докторската с предимство, ами ще предпочете кварталите с бърз достъп до околовръстното, макар, че човек X също харесва центъра. Но човек X няма да тръгне да тръби как примерно Лозенец е скапан квартал и видиш ли щом на него не му върши работа значи цените там са прекалено високи, защото видиш ли той си е намерил апартамента на мечтите си за много по-малко пари.
Така и аз - предстои ми покупка. Преценям си какво искаме, от какво имаме нужда, квадратура и тн. Но примерно няма да оставя престижа на една локация да ми замъгли преценката. Може да харесвам Лозенец, но ако и аз работех във VMWare/бизнеспарк/икеа/декатлон и на мен Лозенец нямаше да ми е първи избор. Щях да търся по-южно или много близо до метро.
И после - това с училищата е вярно - важно е къде ще е по-лесно да водиш детето ти на училище, но реално за тази цел всеки квартал с повече от един автобус (и да не са на по 15 минути) ще върши работа. Буквално всеки квартал.
Ако се купува с цел инвестиция - тогава локацията е на първо място, но с цел живеене е много различно. Мисля, че всеки трябва да мисли с главата си и да не търси одобрението за изборите си по форуми, защото само вие си знаете какви са били вашите обстоятелства и защо сте избрали кварталът Х.
Аз и онзи злощастен таван от предишната тема бих купила ако имах излишни пари и се окаже, че е най-доброто нещо за инвестиция за такава сума пари в момента. Целите ми са други обаче и съответно търся друго нещо.

И за да не бъде изцяло спам поста ще си задам и въпроса, който имам от известно време: тези стари тухлени сгради отпреди 80-100 години, които не са санирани - според вас колко би излязло тяхното саниране? По-скъпо ли би било от такова на панелен апартамент примерно? Има ли нещо специфично при такива сгради?

За санирането - едва ли ще излезе по-скъпо като цяло, но излиза повече на апартамент, тъй като са по-малко живущите.

# 45
Нищо специфично няма. Даже според мен е по-лесно, защото дюбелите се забиват в мазилка и тухла, а не в бетонен панел.

# 46
Скрит текст:
Така и аз - предстои ми покупка. Преценям си какво искаме, от какво имаме нужда, квадратура и тн. Но примерно няма да оставя престижа на една локация да ми замъгли преценката.
Може да харесвам Лозенец, но ако и аз работех във VMWare/бизнеспарк/икеа/декатлон и на мен Лозенец нямаше да ми е първи избор. Щях да търся по-южно или много близо до метро.
Скрит текст:

Споделям това, само да уточня, че Лозенец има метро и на места е много близо, каквото и да се влага в това - да кажем 5-10 мин пеш.  За работещи в Бизнеспарка е много удобно като пътуване от Лозенец, до Декатлон - също, след като направят новата спирка.

За училищата не е съвсем така заради районрането. Ти може и да искаш, и да можеш да го водиш с автобус, но е възможно да няма място за него в това училище, което искаш, ако не сте му в района.  

За старите сгради има особености, ако са паметник на културата. Тогава има изисквания и ограничения, които оскъпяват.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 15:20 от Poppea

# 47
  • София
alexiz90, споделете кой квартал избрахте, с оглед на това, че тъъъкмо се преместихте, и VMWare две години ще работи home office Laughing

Относно санирането, не е по-скъпо, вероятно ще е и по-евтино с оглед на това, че тези сгради са ниски. Но трябва да се случи на цялата сграда - подмяна на Вик щрангове, водосточни тръби, покрив, фасади. Влизането в действие на паспортизацията на старите сгради се отлага за пореден път. Т.е липсва всякаква законова основа да се започне и да се работи в тази посока. Много са малко сградите, в които се постига някакво единодушие на собствениците, събират се пари и се извършват големи ремонти. Само не особено добрият Закон за Етажната собственост не е достатъчен, за да започне този процес, който в бившият соц лагер е приключил отдавна.
Европрограмата по санирането в София също обхвана много малко сгради, за разлика от страната. Причина - в един блок в София има голям процент апартаменти, които се отдават под наем, а собствениците не са особено заинтересовани. Причина 2- дори при подготвени документи (който процес тече около 2 години), последната спирачка е в съответната софийска община - там става финализирането и избор на изпълнител. И там идва голямото искане на пари под масата.... родна картинка! Confounded

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 15:25 от sofyia

# 48
Попея и Нико са безкомпромисни - нито за локацията (Лозенец около Елин Пелин/Витошка и НДК), нито за квадратура, разпределение, етаж, изложение, инфраструктура, гараж/паркомясто и т.н.

Останалите биха направили компромис с нещо - с какво, всеки си преценява.

Скрит текст:
Аз не съм срещу Лозенец (около Елин Пелин), даже много го харесвам. Но ако съм с 2 деца и нямам неограничено пари, ще направя компромис и вместо едностаен (стая и кухня) около Елин Пелин, ще взема 2-стаен или 3-стаен на друго място. Естествено, няма да е където и да е, все пак и аз си имам локации, които не са ОК за мен.

И не мисля, че цените в дадени квартали са абсолютно обективни. Ще обясня защо, като се постарая да бъда максимално ясна и политкоректна.
По-голямото търсене при някакво постоянно предлагане (приблизително ХХХ апартамента) води до увеличаване на цената. Но самото търсене, т.е. предпочитанията към дадена локация, не е обективно, а субективно-дали се харесва от много хора или не. И на субективните предпочитания влияние оказват не обективни, а субективни фактори - Бубето от град/село Х, която вече 3 години живее в София, примерно в Борово, е казала на Мичето, дето сега заминава за София, че Борово е връх на сладоледа. И Мичето също почва да търси в Борово. Брокерите имат договор с 4 инвеститора да им продадат кооперациите в новозастрояващ се квартал на София. Съответно на неориентираните в кварталите хора от провинцията им се обяснява, че апартаментите са в бързоразвиващ се квартал в полите на Витоша, с много зеленина, с много млади и интелигентни хора (не с мухлясали пенсионери). И хората се връзват. Дори съм чувала мнение, че (футболно) синият Люлин е западнал район, населен с прошляци (лузъри), а в (футболно) червените Младости живеят предимно интелигентни и предприемчиви люде, защото приходите в бюджета на Младост (става дума за "корпоратвните" данъци) били много повече от Люлин.
Най-честата мантра е: А, не, там (някъде си) има цигани, араби, наркомани, много е запуснато, ужас е просто!, без да са минавали, в най-добрия случай, поне веднъж или поне един път през последните 2-3-4 години в района. Примерно през последните седмица-две подобни съждения имаше за Фондови жилища, Света Троица, Кюлуците, всичко на север от Дондуков, и т.н.

Ох бе, Мадаринка, не съм безкомпромисна, хиляда пъти казах, че ако не си.. знаеш кой, дето наскоро му броихме имотите Simple Smile, компромис все с нещо трябва да направиш. С какво точно е личен избор и плод на лична ситуация.

Отвъд личното, обаче, има обективни дадености и те са такива, каквито са, и за тях говоря аз. Средната цена за дадена локация е едно от тях. То и имиджът на даден квартал е обективна даденост, нищо, че може да е изкривен от мода или друго.

# 49
  • София

Споделям това, само да уточня, че Лозенец има метро и на места е много близо, каквото и да се влага в това - да кажем 5-10 мин пеш.  За работещи в Бизнеспарка е много удобно като пътуване от Лозенец, до Декатлон - също, след като направят новата спирка.

За старите сгради има особености, ако са паметник на културата. Тогава има изисквания и ограничения, които оскъпяват.
Ако реално засечем от врата до врата, няма да е чак толкова удобно.
Линията на Лозенец не е същата като на Младост.
Отделно, до Декатлона няма метро, но затова пък има големи и хубави паркинги.
На мен с кола ми е 2 мин до Климент Охридски, и още 10 до паркинга.
Ако хващаш метро от Лозенец, ти е 10-15 мин в преспите. После слизаш 5мин, чакаш метрото X мин, после сменяш, вървиш 5-10 мин при смяната, после пак чакаш Х мин, после пътуваш до Бизнес Парка, после слизаш, качваш се 5 мин, после от Бизнес Парка ти е 15-20 мин пеш, като се опнеш на едни обширни полета. Където навява яко и в преспите може да затънеш до гуша в сняг.
Общо, минимум 1 час го виждам аз. Яко подгизнал. Алтернативата е 10мин от Младост или Студентски.
Даже и някои горни части на Ман Ли се квалифицират с бърз достъп до онзи район. Но през Лозенец, просто няма как.

# 50
Благодаря за отговорите.
Аз самата не работя във VMware и това беше реален пример от месеците преди пандемията.
Засега не искам да споделям житейската си ситуация и смятам да си запазя избраният район.

Изглежда ми, че санирането на стара сграда (която отгоре на всичко е паметник на културата) ще е твърде голямо приключение, както финансово, така явно и документално. Благодаря за отговорите. Simple Smile

# 51
Скрит текст:

Ако реално засечем от врата до врата, няма да е чак толкова удобно.
Линията на Лозенец не е същата като на Младост.
Отделно, до Декатлона няма метро, но затова пък има големи и хубави паркинги.
На мен с кола ми е 2 мин до Климент Охридски, и още 10 до паркинга.
Ако хващаш метро от Лозенец, ти е 10-15 мин в преспите. После слизаш 5мин, чакаш метрото X мин, после сменяш, вървиш 5-10 мин при смяната, после пак чакаш Х мин, после пътуваш до Бизнес Парка, после слизаш, качваш се 5 мин, после от Бизнес Парка ти е 15-20 мин пеш, като се опнеш на едни обширни полета. Където навява яко и в преспите може да затънеш до гуша в сняг.
Общо, минимум 1 час го виждам аз. Яко подгизнал. Алтернативата е 10мин от Младост или Студентски.
Даже и някои горни части на Ман Ли се квалифицират с бърз достъп до онзи район. Но през Лозенец, просто няма как.
Бъркаш се Simple Smile Ти си мислиш за линия 2, която пак е в Лозенец, но аз говоря за МС Васил Левски, тя също е в Лозенец и е на линията за Младост, и е на 5-10  мин пеш от улиците около площад Журналист - като ориентир за центъра на тази част от Лозенец, наречена популярно Долен Лозенец. От нас до Бизнеспарка с ходенето и чакането е около 20-25  мин някъде, или 30. Иначе вече от спирката на Бизнеспарка до твоята офис сграда не знам, Бизнеспаркът е голям, наистина вътре може и да има пеш ходене.
Иначе с кола от Лозенец до Бизнеспарка минаваш по задръстени маршрути, така че с кола колкото си по-близо до Младост и то до края на Младост (че Младост е огромен квартал), толкова ще ти е по-удобно. Само че alexiz90 спомена за метро и Лозенец, и аз това коментирах. Отделно че в София ограниченията за ежедневно придвижване с кола ще стават все повече и това е нормално.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 15:37 от Poppea

# 52
  • София
Този район най-много ми харесва от Лозенец. Но е страшно ограничен като брой имоти. Това си е почти център, а не Лозенец. Като се каже Лозенец, разбирам около семинарията, та чак до Южния Парк.
А мс В. Левски, и изобщо района около нея, ми е най-често използвания. Но аз до тази точка слизам също за 10мин. А имам 2 гаража по 25кв, купени на много прилична цена. (20Е общо и 2та). Не е толкова лесно да извадиш голям и хубав гараж точно до ВИАС. Ако си жена, или пенсионер, как да е. Може и без кола. Но за мъж, не е много практично.
Та локация, локация, ама да не е за сметка на друго. 2-3 гаража, например. И изобщо имането на кола.
Също, там къде е близкото Фантастико, Лидл, Кауфланд? Аз имам на по 2 мин първите 2 и на 5 мин 3тото.
Дори не ходя до тях специално, а като съм в движение с колата, просто спирам покрай някой, товаря и продължавам.
А след това държа в гаража си, най-различни храни и стоки от бита, които не се развалят. Бира, безалкохолно, консерви, буркани, тоал хартия, мин вода и тн.
Отдавна не съществува опция да мъкна с 10 чанти от близката бакалия.

Т.е., като теглим чертата, за годината имам 220 дни пътувания до работа и обратно по 2х10мин
и до центъра 30-50 пътувания (най-много) други 2х10 мин.
А ако си в Лозенец, ако ще и на пъпа на мс В.Левски да си, имаш 220 дни до работа (ако работиш в Бизнес Парка) 2х30 мин и 0 до центъра.
Т.е. 4400+600=5000мин срещу 13200 мин

Т.е. уж по-хубав и скъп район, но хабиш повече време в път.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 15:51 от Танграта

# 53
Танграта, хич няма да се хващам да ти обяснявам Simple Smile Ще се опитам да илюстрирам с пример - Лозенец и Студентски като съотношение на локации е подобно на Лазур и Меден рудник в Бургас. Но да оставим това, коментирах конкретно изказване за конкретно нещо - близост до метро като критерий и къде е Лозенец по този критерий. От там нататък всеки за себе си прави сметката.

До ВИАС ти трябва само постоянен адрес и с винетка си паркираш без особени проблеми. И нямаш проблем с имането на кола Simple Smile

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 16:21 от Poppea

# 54
Попея, все се правиш на статистик и говориш за някакви ужким всеобщо доказани данни, а пък в същото време за пример за кв. Лозенец даваш една много малка част от квартала (частен случай), която граничи реално с центъра. Не те разбирам много много. В случая като се каже метростанция в кв. Лозенец наистина за 75%+ от живущите там се има предвид станция Европейски съюз или Джеймс Баучер.

# 55
Ако може да ми обясните защо мъж без кола не може, но жена - може. Да не би мъжете да са нещо недъгави и да не могат да ходят (пеша имам предвид)? За пенсионерите се съгласих някак, въпреки че работещите пенсионери, особено по-младите такива, също се придвижват насам-натам из София до/от работа.

# 56
Този район най-много ми харесва от Лозенец. Но е страшно ограничен като брой имоти. Това си е почти център, а не Лозенец. Като се каже Лозенец, разбирам около семинарията, та чак до Южния Парк.
А мс В. Левски, и изобщо района около нея, ми е най-често използвания. Но аз до тази точка слизам също за 10мин. А имам 2 гаража по 25кв, купени на много прилична цена. (20Е общо и 2та). Не е толкова лесно да извадиш голям и хубав гараж точно до ВИАС. Ако си жена, или пенсионер, как да е. Може и без кола. Но за мъж, не е много практично.
Та локация, локация, ама да не е за сметка на друго. 2-3 гаража, например. И изобщо имането на кола.
Също, там къде е близкото Фантастико, Лидл, Кауфланд? Аз имам на по 2 мин първите 2 и на 5 мин 3тото.
Дори не ходя до тях специално, а като съм в движение с колата, просто спирам покрай някой, товаря и продължавам.
А след това държа в гаража си, най-различни храни и стоки от бита, които не се развалят. Бира, безалкохолно, консерви, буркани, тоал хартия, мин вода и тн.
Отдавна не съществува опция да мъкна с 10 чанти от близката бакалия.

Т.е., като теглим чертата, за годината имам 220 дни пътувания до работа и обратно по 2х10мин
и до центъра 30-50 пътувания (най-много) други 2х10 мин.
А ако си в Лозенец, ако ще и на пъпа на мс В.Левски да си, имаш 220 дни до работа (ако работиш в Бизнес Парка) 2х30 мин и 0 до центъра.
Т.е. 4400+600=5000мин срещу 13200 мин

Т.е. уж по-хубав и скъп район, но хабиш повече време в път.
Нека да споделя малко личен опит за предимството да живееш на централно място. Докато живеех постоянно до НДК почти не ползвах колите си. Просто нямаше нужда. Всичко ми беше на една ръка разстояние. Сам можеш да сметнеш през годините колко много време съм спестил от пътуване. П.П.  Лидл има в центъра, но ние не пазаруваме от там. Изключително мизерен е асортимента им, а и нямат прясно месо. Аз месо, на което му трябват минимум 7-8 дни само за да стигне до магазина не го броя за прясно. Харесват ни Фантастико и малките специализирани магазинчета.

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 11:00 от NikoT

# 57
Ама то и аз, в моя скапан квартал, не ползвам кола...

# 58
Ако може да ми обясните защо мъж без кола не може, но жена - може. Да не би мъжете да са нещо недъгави и да не могат да ходят (пеша имам предвид)? За пенсионерите се съгласих някак, въпреки че работещите пенсионери, особено по-младите такива, също се придвижват насам-натам из София до/от работа.
Ха-ха - недей, че навлизаме в дебрите на някои културни особености на българския мъж. Или по-скоро на балканския мъж Laughing  
Няма защо да се съгласяваш, и мъже, и жени, и пенсинери карат коли, някои ежедневно, други само за определени задачи или извънградско, който както.
Иначе аз лично споделям мнението на Нико за удобствата на централното място, което изобщо не значи, че трябва да сме лишени от кола. Но не за ежедневно висене по софийските задръствания. Пък тя общината ще се погрижи постепенно да намаляват желаещите за ежедневно ползване на кола.
Ама то и аз, в моя скапан квартал, не ползвам кола...

Ей, шило в торба, значи.... Laughing Ти си човек на точните науки, инженер, нали знаеш, че в математиката няма много и малко, има повече и по-малко, тоест, всяко нещо се определя като някакво само в сравнение с друго нещо. Кварталът ти е скапан само в сравнение с НДК/Витошка или Докторски, но в сравнение с 90 % от кварталите на София изобщо даже не е скапан, ами е по-добър.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 18:10 от Poppea

# 59
Има ли още хора дето ползват коли?

# 60
Да, ама го наричат "лошия център", а не "по-лошия център". Има нюанс, нали?

P.S. Имам предвид тук, във форума се обозначава така, не някъде другаде.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 17:48 от Черна станция

# 61

Поне е център. НДК, Лозенец - периферия. За справки гугъл мапс.

# 62
Попея, все се правиш на статистик и говориш за някакви ужким всеобщо доказани данни, а пък в същото време за пример за кв. Лозенец даваш една много малка част от квартала (частен случай), която граничи реално с центъра. Не те разбирам много много. В случая като се каже метростанция в кв. Лозенец наистина за 75%+ от живущите там се има предвид станция Европейски съюз или Джеймс Баучер.

Фък, ще подмина опита ти за сарказъм, за мен ти очевидно нямаш капацитета да ме оценяваш. По същество - именно защото хората не си дават сметка, че Лозенец е квартал с различни части (а напоследък съвсем взеха да го "разтягат" брокери и инвеститори),  затова го написах. Това не е пример за нищо, това е просто факт. Кой какво разбира си е негова работа, факт е, че Долен Лозенец (който е част от кв. Лозенец) е на 5-10 мин пеш от МС Левски. Танграта че не го знае, не е мой проблем. За хора, които търсят близо до метро, като Алексиз90, това е (според мен) полезна информация. А за когото не е ползна, е свобден да я подмине без внимание.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 18:08 от Poppea

# 63

Лозенец не е център, а топ квартал до центъра. Някои хора даже го предпочитат спрямо центъра. Нормално е. Хората са различни, там е различно, а мястото както вече казах е топ. Ндк се намира в синята зона и е точно до пешеходната топ улица на София. Витошка през последните 80-100 години е главната и най-скъпа улица в столицата.

# 64

Лозенец не е център, а топ квартал до центъра. Някои хора даже го предпочитат спрямо центъра. Нормално е. Хората са различни, там е различно, а мястото както вече казах е топ. Ндк се намира в синята зона и е точно до пешеходната топ улица на София. Витошка през последните 80-100 години е главната и най-скъпа улица в столицата.

Нали го минахме вече това. Най-скъпите и гъзарски улици са на около 2 км посока север от Витошка и НДК Simple Smile

# 65

P.S. Имам предвид тук, във форума се обозначава така, не някъде другаде.
Ми не  мисля. За мен е пределно ясно, че сравняваме една част от центъра с друга част от центъра, и в това сравнение едната част е с по-лоши параметри от другата. И по-лошата става "лошия център",  а по-добрата - "хубавия център". Ама ако те дразни, аз съм готова да използвам вече "по-лошия център".

Освен другото, то и в по-лошия център има по-добри и по-лоши части. Следваща степен на диференциация.
Скрит текст:

Нали го минахме вече това. Най-скъпите и гъзарски улици са на около 2 км посока север от Витошка и НДК Simple Smile
Минахме го, да. Цените по Витошка са подобни на тези по въпросните улици, като и на двете места предлагането е много малко. И са доста по-високи от цените по улиците на север от Дондуков.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 18:05 от Poppea

# 66
По повод примера с  Vmware - това само доказва, че трябва човек да мисли и да си купи жилище на удобна локация с добър транспорт. Теоретично от примера, да сме търсели имот с лесен достъп до околовръсното - ми то там сутрин и вечер е мега задръстване и всички постъпи към него са...мъка мъка. Освен това - колко години VMware бяха на 4ти км, сега се местят. След 3-4-5г. може пак да сменят локацията. Затова винаги бих гледал да има метро, защото масово бизнес сгради/центрове се строят до тях.

По въпроса за изолация - по скоро из центъра ако става дума за стари тухлени сгради, в повечето случай при тях няма как да стане с алпинист и си трябва скеле, което дига цената не малко. Масово тия дето правят изолации по панелките са си просто алпинисти и няма скелета.

# 67
  • София, Bulgaria
Само да кажа, че утре няма да имам време да правя нова тема! Grinning

# 68

Няма проблем. Нико и попеа ги нямаше известно време и сега трябва да си кажат за НДК и Лозенец, но после ще се поуспокоят нещата.

# 69

Няма проблем. Нико и попеа ги нямаше известно време и сега трябва да си кажат за НДК и Лозенец, но после ще се поуспокоят нещата.
Няма начин Simple Smile Щом ти си тук да си кажеш за гъзарските улици и за истинския център на север от Дондуков....Laughing

# 70

Минахме го това и уточнихме, че хубавата и съответно скъпа част на центъра е на юг от Дондуков. Съответно е нормално намиращата се там Московска с красивите  си гледки да.е скъпа улица. Не виждам обаче теб какво те касае това при положение, че не става дума северната и по-евтина част на центъра. Отделно аз имах предвид това: https://www.dnes.bg/sofia/2019/11/13/vitoshka-e-sred-50-te-nai-s … ci-v-sveta.429495.

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 20:30 от NikoT

# 71
E, ако ще се говори за най-гъзарски улици в София, да си дам и аз личното мнение (все на юг от Дондуков Satisfied), изброени на случаен принцип - Московска, особено частта зад двореца, но там май е само Къщата с часовника, Съборна, Батенберг, Царя (от двореца до университета), Дякон Игнатий (май) - имам предвид Бамбука и 1-2 сгради до него.

# 72
  • София
Ще дам ясен реален пример: човек X работи за VMWare, сам е и иска да си закупи жилище. VMWare за тези, които не знаят си преместиха офисите до декатлона. Човек X няма да търси в Лозенец или в Докторската с предимство, ами ще предпочете кварталите с бърз достъп до околовръстното, макар, че човек X също харесва центъра.
Няма ли да е по-лесно човекът Х да си купи жилище в Лозенец и да се премести във Fadata, примерно? По протежението на "Сребърна" има достатъчно ИТ фирми. Не мога да си педставя, че няма да живея където искам (ако имам възможност), защото фирмата, в която работя в момента е на неудобна локация. Аз може да не съм там след 1-2 години, тогава какво? Ще сменям жилището. Представям си как някой си е купил жилище до Бизнес парка и се премества да работи в САП (техният офис е на Борис III).

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 21:31 от bubbata

# 73
Може ли да ми кажете за Контракт Сити, може и Контакт сити да се казва.
Мнения за сградите им?

Понеже аз лекинко прескачах до сега тази част от дискусиите, а пък се обсъждаше....ако има нещо удобно, може и линк да ми пратите.
😃 Благодаря ви

# 74
Румка, по спомени - средна хубост.

# 75
Ще дам ясен реален пример: човек X работи за VMWare, сам е и иска да си закупи жилище. VMWare за тези, които не знаят си преместиха офисите до декатлона. Човек X няма да търси в Лозенец или в Докторската с предимство, ами ще предпочете кварталите с бърз достъп до околовръстното, макар, че човек X също харесва центъра.
Няма ли да е по-лесно човекът Х да си купи жилище в Лозенец и да се премести във Fadata, примерно? По протежението на "Сребърна" има достатъчно ИТ фирми. Не мога да си педставя, че няма да живея където искам (ако имам възможност), защото фирмата, в която работя в момента е на неодобна локация. Аз може да не съм там след 1-2 години, тогава какво? Ще сменям жилището. Представям си как някой си е купил жилище до Бизнес парка и се премества да работи в САП (техният офис е на Борис III).

Сългасен съм. Особено спрямо дадения пример. IT и BPO секторите са толкова динамични, че да тръгнеш да избираш жилище по месторабота за мен е пълен абсурд. Поне ако си във въпросните сфери. Аз работя в Бизнес Парка и живея в давания като нарицателно за "лош" квартал Люлин. Пътуването до работа ми е 35 минути с метро, 1 час с кола. Ако купя апартамент в Младост, ще пътувам 5 минути, вместо 35, но ако догодина сменя фирмата това може да се промени.

Същото важи и за примера с училищата - детето може да учи от 1ви до 7ми клас в едно училище, а след това в някое на другия край на София. За мен, като човек с малко дете, един от главните фактори при избора на ново жилище е тишината. Сегашният ни апартамент е в близост до бул. Царица Йоана и през лятото е невъобразим шум. В много случай обаче тази тишина би била за сметка на друго - супермаркети/магазини, градски транспорт и т.н. Та какво беше казано вече, компромис винаги се прави с нещо.

# 76
  • София
Няма ли да е по-лесно човекът Х да си купи жилище в Лозенец и да се премести във Fadata, примерно? По протежението на "Сребърна" има достатъчно ИТ фирми. Не мога да си педставя, че няма да живея където искам (ако имам възможност), защото фирмата, в която работя в момента е на неудобна локация. Аз може да не съм там след 1-2 години, тогава какво? Ще сменям жилището. Представям си как някой си е купил жилище до Бизнес парка и се премества да работи в САП (техният офис е на Борис III).
Ами може. Като вземат Фадата да плащат между 10 и 20к може и да се преместим. Simple Smile
Колко да е неудобна локацията, като пътувам по 10мин, с паркирането.
Който живее в Лозенец или Люлин, да му мисли Simple Smile
Не е проблем да се купи и къща из близките комплекси, Геритидж, там около камбаните има доста къщички.

# 77
  • София
Ами може. Като вземат Фадата да плащат между 10 и 20к може и да се преместим. Simple Smile
Те щото във VMWare под 10к не падат заплатите. Освен Фадата на същия булевард има доста други фирми и пътят до тях може да е 10-15 минути без паркиране, с кракомобила.

# 78
Да кажа пак за училищата - едно е дете до 7 клас, когато някой трябва да го води и взема, съвсем друго е дете в гимназията, когато може само да пътува. И по-често е до 7 клас да е на едно място, а след  7-ми, на друго. Но от няколко години в София има райониране до 7 клас, тоест, децата с адрес в района на дадено училище са с предимство пред децата извън него. Ако се случи търсено училище, това силно намалява шансовете на децата извън района да се запишат.

За тишината - и без малко дете е много важно нещо, но наличието на тишина не е следствие от квартала, а от конкретното място вътре в него. Тихи места има във всички квартали на София, както и шумни. И не е задължително да се прави компромис с магазини или градски транспорт, за да е на тихо място. Зависи от мястото.

Танграта, аз в Бизнес парка работа нямам Simple Smile Ходила съм веднъж-два пъти  по работа и това е. Иначе държа на пешеходния достъп до голям парк и до центъра (на юг от Дондуков, обаче! Laughing). И наличието на метро, което силно намалява риска от големи неудобства, ако си смениш работата или пък настоящата ти се премести на другия край на София. Но в твоя случай, ако си инвестирал много в Студентски,  е разбираемо да живееш там, удобството да си близо до имотите си, да ги наглеждаш и  управляваш, е голямо. Зависимостта ти от кола пък за мен е голям минус, защото ежедневното шофиране е хабене на време и нерви в задръстванията.

Румка, и аз така съм чувала, средна работа. Аз даже мислех, че са фалирали, още ли ги има?

E, ако ще се говори за най-гъзарски улици в София, да си дам и аз личното мнение (все на юг от Дондуков Satisfied), изброени на случаен принцип - Московска, особено частта зад двореца, но там май е само Къщата с часовника, Съборна, Батенберг, Царя (от двореца до университета), Дякон Игнатий (май) - имам предвид Бамбука и 1-2 сгради до него.
Щом е на юг, приема се! Laughing  За Бамбука си пропуснала шанса си, продаваше се там етаж, ама беше отдавна. И май му искаха няколко милиона евро, баронесата е сериозен играч, не си поплюва Wink . Сега ще чакаш пак да се накани да продава.
Царя не ща, много ми е шумно. И Московска ми е шумно. Цъ, дръж си ги!  Laughing

Последна редакция: чт, 30 юли 2020, 22:06 от Poppea

# 79
Попея, направо ми скапа петъка Angry - ся ко, ще трябва да преговарям с Анета Сотирова за царската електроцентрала или за къщата с часовника. И няма да имам гледка към покривите на града! Ужас!

# 80
Контракт са от строителите, смятани за стабилни, в бързата лента на повечето банки са - тоест много лесно дават ипотечни за техни обекти. Не мога да кажа за качество, не съм ходил на оглед в техни обекти.
Скоро ми предлагаха на зелено за новия им обект до НБУ, но ужасно неконкурентни цени, все едно е топ локация в Младост, и то на пълно зелено. Не виждам пазарната логика тук, при положение, че има обекти на Главболгар например за 900-1000 евро на зелено, а не може да става и дума за сравнение в качеството на двата строителя.

# 81
  • София
Живяла съм в сграда на Контракт Сити, качеството е напълно ОК. По стечение на обстоятелствата и самия строеж следихме (близки купиха в същата сграда на зелено, много преди да си помислим да се местим и ние там), имаше някакви дела от купувач, но не по вина на фирмата. Взаимоотношенията през процеса на покупка също си бяха ОК, не са създавали проблеми.
Сега, не са луксозен клас като БЛД и Артекс, но висок среден клас бих казала. Когато тръгнахме да купуваме първо техните обекти гледахме, но бяха на кофти локации започнатите - дерето на Младост 2 и Дружба при езерото, иначе щяха да са фаворити със сигурност.

# 82
Не съм живял в тяхна сграда, но понеже имат доста сгради, а колега купи на зелено и все още се строи, имам някакви наблюдения. Не бих ги сложил като висок среден клас определено. Среден клас ок, висок среден, тц. Съдя по това как им изглеждат сградите след години, как нареждат тухлите, дали правят опити да пестят от глупости (например тухлите по терасите) и други такива.

Иначе цените не мисля, че им бяха особено високи, моят колега купи за 900 и нещо евро миналата година, та цени над 1000 на квадрат по-скоро ме изненадват за тях при положение, че не строят в най-атрактивните райони.

# 83
  • София
+1 за Контракт сити. Качеството им е над средното ниво и голямото търсене на техни сгради не е без причина.

# 84
В Гугъл вю могат да се видят тези блокове на Контракт сити, поне от вън, не са от най-новите.

ул. Асен Йорданов 73
ул. Кап. Димитър Списаревски 129 и 129А

Отвън за мен са ОК като качество, за вътре - влизала съм в блока на ул. Асен Йорданов 73 - партерен офис. Няма мирис на мухъл (евентуално от наводнения в мазетата), кооперацията изглежда ОК отвън.

# 85
Аз имам апартамент в сграда на Контракт сити и съм доволна. Имам поглед служебно и върху качеството на строителство на други фирми (включително споменатите Главболгарстрой). Подкрепям мнението по- горе, че са висок среден клас на качество. Препоръчвам ги.

# 86
В Гугъл вю могат да се видят тези блокове на Контракт сити, поне от вън, не са от най-новите.

ул. Асен Йорданов 73

Отвън за мен са ОК като качество, за вътре - влизала съм в блока на ул. Асен Йорданов 73 - партерен офис. Няма мирис на мухъл (евентуално от наводнения в мазетата), кооперацията изглежда ОК отвън.
В тази на Асен Йорданов имаме приятели, те нямаха никакви оплаквания от строителството (и нямаха влага в сградата!). Отвън си изглежда все една и съща в последните 7 години, което ми е правило добро впечатление. Единствено отнемало време да свикнеш, че в тази сграда сутрин може да те събуди слонът от зоопарка (но той няма общо с Контракт сити) Grinning

# 87
  • София

ул. Асен Йорданов 73

В тази на Асен Йорданов имаме приятели, те нямаха никакви оплаквания от строителството (и нямаха влага в сградата!). Отвън си изглежда все една и съща в последните 7 години, което ми е правило добро впечатление. Единствено отнемало време да свикнеш, че в тази сграда сутрин може да те събуди слонът от зоопарка (но той няма общо с Контракт сити) Grinning
Другите, 129, е вече доста стар. Около 2007 някъде, преди или около кризата. 129А е от около 2015, ние бяхме в залепения за него, строени са заедно. Оттам са ми добрите впечатления.

# 88
Минавах няколко пъти последния месец покрай 129 и 129а по ул. Кап. Димитър Списаревски, поне от тролея/рейса си изглеждат чудесно, особено на слънце. Приятна архитектура, без ексцесии, няма видими проблеми по фасадите. За вътре, както казах, не знам.
Ценралният им офис на ул. Кирил и Методий също изглежда добре, но може за него да са се постарали специално. И той е на поне 10 години.

# 89
  • София
Може ли да ми кажете защо слагат пяна между тухлите и бетона? В този апартамент няма една стена, която да не е обработена по тази технология.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b159611057705437

# 90
Може ли да ми кажете защо слагат пяна между тухлите и бетона? В този апартамент няма една стена, която да не е обработена по тази технология.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b159611057705437
Това е добре работещо съвременно решение. Ако има слягания/деформации на горната плоча може да спука зида. От друга страна има добра връзка срещу падане при земетръс. Само противопожарно малко...

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 16:51 от bachkator

# 91
Такава е технологията, не е мърлящина. Пяната не е по-евтина от 2 см тухла. И не случайно архитектите проектират стените с височина кратна на цяло число тухли +2 см.
А защо е така, ще обясни някой строителен инженер, не искам после да влизам в спорове за детайли, от които не разбирам. Но бях чела, че това е изискване за да може стената да е отделена от скелета (бетонната конструкция) и да може да поема слягания на плочата, а и да се движи при земетресение. Тези стени НЕ СА НОСЕЩИ и не е нужно да подпират бетона отгоре, а тухлите само запълват и разделят пространството. А освен това според мен е практически невъзможно да навреш най-горния ред тухли с нулево разстояние до плочата.

П.П. В малки къщи с носещи стени от тухли плочата се излива върху тухлите за да я носят и там няма този луфт, но то е друга технология.

П.П.2 ето тук пише:

https://www.архитект.bg/blog/5

Последна редакция: пт, 31 юли 2020, 12:13 от Черна станция

# 92
  • София
То на този гълъ-курник, без солидна изолация по тавана, и тия покривни дограми, точно пяната му е най-малкият кусур.
Получавам клаустрофобия. Няма една 2метра права стена, един диван да се сложи.

# 93
  • София
Ясно, благодаря! Като се замисля може да има и друго предимство. Най-вероятно така ще е по-лесно, ако решиш да буташ някоя стена.

# 94
# 95
  • София
А какво ще кажете за строителството на Главбулгарстрой? Заслужава ли си?

# 96
Защо толкова жилища се продават на етап груб строеж? Фирмите ли обявяват фалит? Толкова ли е трудно да се завърши с под, мазилка, прозорци, баня и кухня?

# 97
Защо толкова жилища се продават на етап груб строеж? Фирмите ли обявяват фалит? Толкова ли е трудно да се завърши с под, мазилка, прозорци, баня и кухня?

Не съм забелязала да се продава без прозорци, мазилка???
А на шпакловка и замазка се продава, защото хората предпочитат сами да си довършат когато и както им харесва. Освен това, ако им се продава готово, ще трябва да се начисли ДДС и върху довършителните работи.

# 98
Не е проблем да се купи и къща из близките комплекси, Геритидж, там около камбаните има доста къщички.
Да избираш жилище според местоработата си в днешните динамични и хоум офис времена не ми се струва особено обосновано. И преди пандемията голяма част от работещите в ИТ фирми се вясваха в офиса от време на време.

# 99
Споделям това мнение. Кой може да е сигурен, че след 5 години ще е в същия офис/месторабота?

# 100
София е компактен град и не мисля, че човек трябва много-много да го мисли къде ще работи. Малко са дестинациите, които отнемат повече от час.

# 101
  • Пловдив
А какво ще кажете за строителството на Главбулгарстрой? Заслужава ли си?
Миналата година купихме апартамент строен от тях.За сега още нищо не мога да кажа,защото не живеем там.Никой от съседите не се е оплакал ,но е минало малко време откакто са се нанесли.Проектът е сравнително добър-прави стени и стаи. Коридорите не са като в общежитие-огромни ,светли ,просторни.Могат в тях да поберат поне още 2 апартамента ,но не са го направили.Затова и ни хареса.Блокът беше почти построен на груб строеж,когато го купихме,даже  се извършваха довършителни дейности в първия вход.Мъжът ми е строителен инженер и доста обстойно проучи ,а в последствие и проследи строежа.Каза ,че са работили с добри материали за хидроизолоция,че е добре изпълнено.Но пак казвам ,съседите живеят от половин година ,така че.... не мога да дам съвсем реален отзив.

# 102
  • Sofia
София е компактен град и не мисля, че човек трябва много-много да го мисли къде ще работи. Малко са дестинациите, които отнемат повече от час.
От Южните квартали до Ситняково и над час се пътува с градски транспорт

# 103
От Южните квартали до Ситняково и над час се пътува с градски транспорт

Говоря в общия случай. Ясно е, че има и изключения, но те са по-скоро по вина на неадекватния ГТ, отколкото заради големите разстояния в града.

# 104
Да избираш жилище според местоработата си в днешните динамични и хоум офис времена не ми се струва особено обосновано. И преди пандемията голяма част от работещите в ИТ фирми се вясваха в офиса от време на време.
В други държави хората сменят жилища според мястото на работа. Сменят градове, щати. Но пък там повечето живеят под наем, та е по - лесно.

Последна редакция: нд, 02 авг 2020, 16:00 от monii

# 105
  • в оазис
    Това с наема е малко градска легенда.

# 106
Банално питане - актуална препоръка за свестен брокер за покупка на имот в сф? Да предлага само жилища по изискваните параметри, а не такива, които нямат нищо общо?

# 107
    Това с наема е малко градска легенда.
Не говорим за богатите, а за средната класа от хора. Масово живеят под наем.

# 108
Имам съученичка която замина за Щатите още в зората на Демокрацията.За добро или лошо не успя да се омъжи за Американец, а се взеха с Българин. За 25 години е живяла в Сиатъл, в Ню Йорк, Чикаго и Нюпорт. И сега са под наем, средно добре платени са. Завиждам и адски за живота който е изживяла. Видяла е всичко, пътуват, безброй пъти на Хавай, ходили са почти навсякъде в Латинска Америка, обичат и Аляска. В България се връща веднаж на 10 години . Ние сме малко статични Българите. Заврем се някъде като слепоци и не мърдаме с десетилетия робувайки на мита за прословутия " собствен дом". "Дом не се продава" казваше навремето баба ми. Аз пък не страдам от никакви сантименти и угризения и бих продала с радост всичко което имам , без да ми мигне окото, стига да си получа реалната цена. Въпреки напредналата си възраст. Просто според мен всичко омръзва в даден момент. И Държавата, и града, и квартала, и мебелите и килимите, и плочките в банята , и най вече хората. Обичам промените, които за съжаление напоследък не ми се случват Rage. Не обичам монотонното статично ежедневие, и мисля че не това е начинът човек да изживее добре живота си. Не обичам да се заседяваме в едно жилище.

# 109
Кво значи статични? Абсурдно е да се прави паралел между САЩ и България. Там хората се местят от Ню Йорк в Ел Ей заради работата, тук къде? Заслужава ли си да не купуваш, щото офисът ти се мести от Стрелбище в Младост например?

# 110
  • Sofia
В САЩ се продава и ипотекиран имот и се мести текуща ипотека на нов, така че не е само живот под наем.

# 111
Ако имаше работа с прилични заплати на повече места в България, можеше да е по-различно. Но няма.

# 112
  • в оазис
   Хората, които познавам навън, българи и чужденци, си купуват жилище някъде. Дори да се наложи да се преместят , си имат  по нещо, което обикновено се дава под наем. И са точно от средната класа. Познатите на моите деца, които са на 30+ вече са с ипотеки.

# 113
Когато си купувах  жилищата, си имах параметри и се водех по тях, но  никога не съм избирала по параметър месторабота!! Днес си там, утре те няма! "Катуна", ако трябваше да го местя заради местоположението на работата....олеле!
За мен основен избор беше, местоположението и разположението на апартамента + отстоянието до съседни сгради и паркинг за мобилите!
Всичко друго, е поправимо.
Казвам на всички, които си търсят апартамент, има го вашия, чака ви! Но за да го намерите трябва да си изчистите в главата кое ви е важно, с кое може да направите компромис, и с кое никога няма да направите. Повярвайте адски лесно и бързо ще купите, ако сте тръгнали де. Wink

Когато си търсиш под наем, се водиш по други параметри , именно защото си под наем Wink

# 114
  • София
От доста време работя на едно място, жилището избрах според него, защото квартала е хубав дори и да преместя работата, комуникативно е тук. Няма нищо по добро от това за 10 минути пеш да си в офиса, вечер обратно също. Нито ще вися в задръствания по 1 час,  нито нищо. Така съм свикнала. Това ти съсипва ежедневието. Ясно е, че няма как винаги да си близо, но има комуникативни места или такива с доста офис сгради наоколо и има шанс все да си на удобно място, ако жилището е съобразено като локация .

# 115
Работим и двамата от повече от 7 години в Бизнес парка. Избрахме си място за дом, което е близо (в час пик е макс 15 мин с кола), но не заради местоработата. Имаме бърз достъп до 2 крайни станции на метрото, както и до Околвръстното - това ни беше важно на нас. Но пък и двамата шофираме.

# 116
  • София
Има едно каре в Източните квартали, което ми се струва, че покрива доста офиси и бизнес сгради, съответно доста работодатели. Може да се ситуираш жилищно  там, и би следвало да си на 20-30 минути с кола или метро до много от тези офиси. Thinking

# 117
Някой да има опит с измерване на радио/електро-магнитнитните излъчвания от базовите станции (препоръка за уред или специалист, който би могъл да замери точно)?

Харесахме едно жилище, но площта по норатиален акт е по-малка от действителната пр. 120 по документи, но обявени 150. Какви са рисковете от покупко-продажба на подобно жилище?

# 118
Никакви не са рисковете - купуваш това, което е по документи, другото е стръв за шарани.

# 119
  • София
Зависи от сферата на работа, моята е тясно специализирана и повечето компании, за които потенциално мога да работя са ситуирани в младост (включително настоящата ми месторабота) и за мен това донатежа в избора на квартал. Но в общия случай не би трябвало да е определящо, по-скоро удобен транспорт.

# 120
Някой да има опит с измерване на радио/електро-магнитнитните излъчвания от базовите станции (препоръка за уред или специалист, който би могъл да замери точно)?
Сложно е, варира и трябва за самото измерване да се пусне станцията в максимален режим, така бях чел някъде, но това на практика е невъзможно. Самото викане на властите ми отне 6 месеца преди 10г, дано сега е по-уредено, институцията беше до ВМА. Имаме базова на Виваком до нас, измерването отчете много малко, например 1, при граница от 50. След това ми демонстрираха на бебефона ми и на телевизора с кинескоп, бебефона беше примерно 5, изненадаха се коко малко, имоло ужасни бебефони, а стария телевизор беше рекордьор, примерно 20. Изводът е, че има по-страшни уреди от базовите станции, освен ако не са ме хванали за канарче. Каките, които мериха будеха доверие, едната беше бременна, не изглеждаха само да отбиват номера.

# 121
Повода за въпроса ми беше гората от GSM антени (в някои райони през 100м.) и далекопроводи (например на около 30м. от една сграда и детски площадки).

Стандартните измервания вероятно се правят основно преди пускането в експлоатация на дадена базова станция, когато всичко по дефиниция RF-EMF полето трябва да е в норми. Но несъм сигурен дали някой реално контролира какво се случва над главите ни след това. Само мога да предполагам доколко са независими и обективни резултатите на официалните контролни органи (вземете за пример журналистическите разследвания за 'строгия контрол' и свободната продажба на забранени пестициди).

Много вероятно е мощността да се контролира дистанционно и да зависи също така от атмосферните влияния, натоварването и броя на антените в даден район. Преди малко повече от 10 години даваха преведено предаване на DW за вредата от базовите станции - хронично главоболие, левкемия, деца родени с аномалии и т.н. Неотдавна попаднах и на видео как един младеж се разходи из квартала си в София с уред, който отчита стойности в пъти над нормата. Доста се увеличи броя на антените не само в столицата и големите градове, а дори и в по-малки населени места. Та в тази връзка съм решил да потърся независим специалист или уред, с който да ходя по огледите.

Както е казал един другар "Проверката е висша форма на доверие".

Последна редакция: вт, 04 авг 2020, 18:38 от pooh06

# 122
И какво ще спечелиш?  Ще намериш чисто място и утре ще построят антена за 5G, нали те трябва да са по-нагъсто и няма да оставят празна зона.
Иначе едва ли някой контролира мощността, с която оперират  станциите, но никакви команди не могат да вдигнат тази мощност над мощността на захранването им и затова няма начин тестовете да не се  правят на 100%, иначе ще е тъпо.  И все си мисля, че рутерът у дома доминира със своето поле.

# 123
Ами поне мога да сравнявам излъчванията в отделните имоти и да избирам опитно етажа (при новото строителство) и отстоянието до съществуващите антени, да избирам местоположението на спалните, кухненската маса, дивана, бебешкото легло и др. Евентуално, ако се появи нова станция да засичам нормите на замърсяване и да подавам сигнали. Теоретично едно помещение може да се защити / екранира (Фарадеев кафез), та в тази връзка замерване преди и след би било много полезно. Доста хора не се замислят, но реално средата, в която прекарват голяма част от живота си има значениe (и това не е само 4G/5G). А следователно и цената на даден имот.

# 124
Ами поне мога да сравнявам излъчванията в отделните имоти и да избирам опитно етажа (при новото строителство) и отстоянието до съществуващите антени, да избирам местоположението на спалните, кухненската маса, дивана, бебешкото легло и др. Евентуално, ако се появи нова станция да засичам нормите на замърсяване и да подавам сигнали. Много хора не се замислят, но реално средата, в която прекарват голяма част от живота си има значение. А от това и цената на даден имот.

Направете си фарадеев кафез.

# 125
А антените за DVB-T как са? Ако са големи и настроени за сръбската ТВ (като по времето на соц-а), дали има проблем? Че тук на един етаж под мен на покрива има 3 телевизионни антени и не знам какво да правя - дали да продавам апартамента Овреме.

# 126
@jedinait, ако това е ирония, то коментара ви е неуместен. Несъм някакъв анти 5G протестер или против прогреса като цяло, но мисля рационално за своето и здравето на семейството ми. Надявам се да сте винаги здрава и никога да не ви се налага да се съобразявате със средата, която ви заобикаля. Може да се направи, но е скъпо начинание. По-лесно е да избереш друг имот. Всеки може да се ограмоти поне малко по темата. Електромагнитното лъчение е вредно. Не случайно, че има стандарти и величини като SAR (Specific Absorption Rate), S (Power density or power flux density), ICNIRP (1998:511), FCC 2013, EC (1999/519), IEEE и др.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6701402/

@man_darin_ka нещата не са никак прости и имате защо да се притеснявате, ако антената е предавателна и гледа към хола или спалнята ви. Но най-вероятно не е такъв случая и става въпрос за приемна антена (дайте снимка).

Доколкото знам антените имат хоризонтална и вертикална диаграма на насочване. Предполагам, че DVB-T антените са с вертикална поляризация (диполите, които излъчват са вертикални  ( | ) за разлика от приемните ТВ антени едно време ( -- ) ) т.е. основно сигнала се разпространява по-силно по хоризонтала, отколкото вертикално. Въпроса е колко сте близо и под какъв ъгъл достига сигнала до вас. Друг интересен факт е, че приназемната  телевизия сигнала се излъчва на широк лъч и честоти под 1GHz, които имат по-силно проникващо влияние през прегради като тухли и железобетон. При сателитната телевизия обратно лъча е тесен на 12GHz и всяка сериозна преграда може да го спре. Не на последно място силата на предавателите за телевизия е от порядъка на киловати (да кажем 100 пъти по-силни от клетка на базова станция). Стандартите (и контрола) в различните държави са различни.

Гледал съм диаграма на насоченост на телеком базова станция - 3 антени (120') покриват по хоризонтала 360'. Вертикално май положението е коренно различно (да кажем ъгъл от 10-30%) т.е. май е по-добре да си на по-ниските етажи, по-близо до базовата станция (но не съвсем близо).

Всичко това може да се провери с уред от специалист.

Последна редакция: вт, 04 авг 2020, 20:06 от pooh06

# 127
@jedinait, ако това е ирония коментара ви е неуместен. Надявам се да сте здрава и никога да не ви се налага да се съобразявате със средата. Може да се направи, но е скъпо начинание. По-лесно е да избереш друг имот. Всеки може да се ограмоти поне малко по темата. Не случайно, че има стандарти като SAR, ICNIRP (1998:511) и др.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6701402/

@man_darin_ka нещата не са никак прости. Доколкото знам антените имат хоризонтална и вертикална диаграма на насочване. Предполагам, че DVB-T антените са с вертикална поляризация (диполите, които излъчват са вертикални  ( | ) за разлика от приемните ТВ антени едно време ( -- ) ) т.е. основно сигнала се разпространява по-силно по хоризонтала, отколкото вертикално. Въпроса е колко сте близо и под какъв ъгъл достига сигнала до вас. Друг интересен факт е, че приназемната  телевизия сигнала се излъчва на широк лъч и честоти под 1GHz, които имат по-силно проникващо влияние през прегради като тухли и железобетон. При сателитната телевизия обратно лъча е тесен на 12GHz и всяка сериозна преграда може да го спре.

Гледал съм диаграма на насоченост на телеком базова станция - 3 антени (120') покриват по хоризонтала 360'. Вертикално май положението е коренно различно (да кажем ъгъл от 10-30%) т.е. май е по-добре да си на по-ниските етажи, по-близо до базовата станция (но не съвсем близо).

Всичко това може да се провери с уред от специалист.

Не е ирония. Давам решение на проблема ви.

# 128
  • София

Харесахме едно жилище, но площта по норатиален акт е по-малка от действителната пр. 120 по документи, но обявени 150. Какви са рисковете от покупко-продажба на подобно жилище?
Електромагнитното излъчване е завишено в цяла София,особено на по-високите етажи на сградите и неговото влияние не е за пренебрегване .Стойностите са скочили рязко в самото начало на "извънредното" положение ...

# 129
Сложно е, варира и трябва за самото измерване да се пусне станцията в максимален режим, така бях чел някъде, но това на практика е невъзможно. Самото викане на властите ми отне 6 месеца преди 10г, дано сега е по-уредено, институцията беше до ВМА. Имаме базова на Виваком до нас, измерването отчете много малко, например 1, при граница от 50. След това ми демонстрираха на бебефона ми и на телевизора с кинескоп, бебефона беше примерно 5, изненадаха се коко малко, имоло ужасни бебефони, а стария телевизор беше рекордьор, примерно 20. Изводът е, че има по-страшни уреди от базовите станции, освен ако не са ме хванали за канарче. Каките, които мериха будеха доверие, едната беше бременна, не изглеждаха само да отбиват номера.

Вярвай им. Не желая на никого да живее до базова станция. Онкологичните проблеми ще са до живот. А DVB антените само приемат сигнал, така че не вредят.

Последна редакция: вт, 04 авг 2020, 23:34 от pe4enka

# 130
  • София, Bulgaria
Преди около година продавах апартамент на последен етаж с такава антена на покрива и то точно над него. Купи го мъж, който инсталира антените на Мтел, семеен с две малки деца.

# 131
Преди около година продавах апартамент на последен етаж с такава антена на покрива и то точно над него. Купи го мъж, който инсталира антените на Мтел, семеен с две малки деца.

Е и?

# 132
Мойте уважения към вас и експертизата ви в търговията с недвижими имоти. Но това съвсем нищо не доказва. За техниците в телеком операторите отдавна се знае, че са подложени на съществен риск за здравето. Съществуват редица научни изследвания, които твърдят, че живота директно под тези антени и в зоните им на облъчване е поставен под опасност.

Едва ли в техническата литература има глава посветена на рисковете, та до някъде разбирам липсата на страх и респект у специалиста към електромагнитните и радио-честотни полета. Но например в САЩ и Канада