Професия учител - 10

  • 52 627
  • 755
  •   1
Отговори
# 510
  • Пловдив
  • Мнения: 14 035
Имали сме заместници, които са идвали за седмица, а са оставали почти цяла година. Никога не се знае какво може да стане.

# 511
  • На изток от Рая
  • Мнения: 1 363
Velizz, по заместване плащат лекторски.
Аз бих пробвала, защото ако те харесат, има вероятност да ти звъннат след това и така да се закачиш някъде.
 Моят съвет е да не се отчайваш! Пробвай, ако ти се отвори нова възможност.

# 512
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
При нас при заместването го плащат с лекторски, ако се заместваме вътрешно. В случая на Велиз според мен трябва да е по чл.68, т.3

# 513
  • Мнения: 189
Защо си мисля, че можеш да си на борсата и да работиш, стига доходът ти да не надвишава минималната работна заплата. Мисля, че така беше. Може би няма да е невъзможно да продължиш да си на борсата и да заместваш. Попитай за тези неща в бюрото по труда.

# 514
  • Мнения: 9 825
Да, последното мнение е вярно.

Но, с този Ковид, професията е всъщност много опасна.

# 515
  • Бургас
  • Мнения: 1 983
Velizz, когато в подобен случай решиш да отидеш, ТИ кажи, че искаш да си на трудов договор, а не на лекторски.Директорът много добре знае дали е на зор или не е. Винаги ще гледа да станат нещата така, че на него да му е най-изгодно. Дори и седмица да заместваш, може да бъдеш на трудов договор.От друга страна, никога  не се знае колко ще продължи заместването, както написа ЗлаВещица.

# 516
  • Мнения: 4 808
Пътните не се ли плащат на 85 процента? Вчера звъннаха на позната за заместване за месец и половина, но доста далеч от града. Първо се пътува до град на около 30 км от нашия, оттам още около 15-20 км. За втората отсечка имали служебен автобус, но за първата тя трябваше да си плаща и отказа, реши, че е много далече и ще дава доста пари за пътни.

# 517
  • Мнения: 519
Velizz, наистина в този момент с корона вируса и заместване за по 1 или 2 седмици е сложен.
1. Ако решиш да приемеш/предполагам и през годината може да се налага по-често/ задължително в бюрото по труда се обади. Мисля,че може да се получава едновременно и обезщетение от борсата и възнаграждение до размера на МРЗ. Проблемът е, че възнаграждението , което ще се получава трябва да е по граждански договор и когато размера е до МРЗ няма осигуровки/ това е законовата разпоредба на КСО/. То стажът ти тече от борсата и оттам ти внасят здравни, и в тоя случай се доплаща само за здравните.  Но в случая в училището винаги назначават по чл. 68 от КТ за заместване/т.е. правоотношението е винаги трудово/. Друг е въпросът как ще плащат- на лекторски или на база 1085.00лв. Според мен за 1 или 2 седмици никой няма да пилее ресурс , а твърдо на лекторски за икономии. Извод: дали ще си на заплащане на лекторски час или на основа 1085.00лв все тая , защото работиш по трудов договор и дори за 200.00лв  възнаграждение си има пълно осигуряване т.е. не важат правилата за работа по граждански договор, според мен. И ще трябва да се отписваш и записваш на борсата. Не знам до колко пъти имаш право. Едва ли всеки месец ще може да ходиш в борсата. В смисъл предполагам , че и на борсата ще има някакво ограничение до колко пъти може да става това, но пък и обстановката  е извънредна и може да има повече възможности.
2. Ситуацията със заболеваемостта наистина е тревожна. Да си този месец в едно, после в друго, в трето училище и т.н. си е риск. В смисъл поне в едно училище да е. Защото си написала ,че си се регистрирала за заместване в РУО.
3. Ако се касае за заместване за по-дълъг период е по-добре. Но няма как да се знае това.
Моят съвет е :
1. Задължително да се консултираш в Бюрото по труда. Като обясниш, че е възможно да бъдеш наемана по трудов договор за заместване за по 1-2-3 седмици. Да ти обяснят правата, възможностите и да си наясно.
2. Аз лично бих се наела да замествам само в едно училище. С оглед на моята безопасност и тази на другите. Бих отишла в конкретното училище и ще разговарям с директора, че ако се наложи могат да разчитат на мен. Но за това ти самата ще си решиш- дали само в едно училище или и в други училища, където имат нужда.

Не се притеснявай и отчайвай ! Предполагам, че ще има възможности да заместваш при условие,че знаеш правата си в Бюрото по труда. Бъди здрава ! Като е млад и здрав човек все ще се появят възможности за реализация.

# 518
  • Мнения: 42
Благодаря за съветите .
Дама от морето ,вероятно става въпрос за същото училище  в Руен.
И на мен казаха ,че задължително трябва да имам личен автомобил за да стигна 7.00ч до Айтос ,а оттам те имат
организиран транспорт за отиване и връщане в 5 след обед.Транспорта до Айтос /30 км/е за моя сметка .
  
akvamarin007, не съм запозната с този казус , а и не го намирам разписан.
Обадих се в Бюрото по труда и девойката ми отговори ,че няма как да бъда назначена по заместване на граждански договор .Ако съм на трудов на 8ч ,трябва да ги уведомя и помощите ги спират .
Ако съм на 4ч, ще получавам 50% от полагаемата сума за месец от борсата.Но и не ми звучеше убедително .
Пак ще търся .Някой ,ако е бил в подобна ситуация да сподели как е ?

# 519
  • Бургас
  • Мнения: 3 559
И на мен казаха ,че задължително трябва да имам личен автомобил за да стигна 7.00ч до Айтос ,а оттам те имат
организиран транспорт за отиване и връщане в 5 след обед.Транспорта до Айтос /30 км/е за моя сметка .
От сунтринта ще дремеш до 5 следобед в Руен?! Знаеш ли какво диво село е, освен всичко друго? За мен въобще не си струват тези гимнастики. Не открили кой да замества от Айтос /заради страх от короната/, а няма да плащат транспорт от Бургас, защото не е същата община сигурно...и заради риска, и заради трудното придвижване, и заради никаквите лекторски - не си заслужава.

# 520
  • Мнения: 42
И аз така мисля .Ако е за седмица две ,поне да е в Бургас.Но първо
трябва да проверя колко пъти имам право да се отписвам от борсата в рамките на година.

# 521
  • Пловдив
  • Мнения: 14 035
Момичета, въпросче за карантинираните ученици. Как им преподавате? Пишете ли им отсъствия? Че уж ги няма, а пък се преподава. Една приятелка - колежка каза, че пишат отсъствия и след това ги извиняват с протокола от РЗИ за карантина. Друга каза ,че не им пишат, защото присъствали онлайн. При вас как е?

# 522
  • Мнения: 5 952
Една приятелка - колежка каза, че пишат отсъствия и след това ги извиняват с протокола от РЗИ за карантина.
и при нас така

# 523
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
На часовете, в които присъстват онлайн, не пиша отсъствия, съгласно заповедта на директора.

# 524
  • Пловдив
  • Мнения: 14 035
А директорът каква заповед пуска?

Общи условия

Активация на акаунт