ЕТХ Цюрих/ETH Zurich

  • 29 986
  • 167
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 37
Здравейте и благодаря за изчерпателната информация в темата. Желая успех на новоприетите студенти и техните родители! Искам да задам въпрос, на който отговора май е ясен- но все пак ще го задам. Има ли специалност в ЕТХ Цюрих, за която не се изисква ниво по немски език, а само по английски? Благодаря предварително

# 91
  • София
  • Мнения: 306
Привет, tarantulka
За бакалавър за всички специалности се изисква немски. За магистратура е достатъчен английски.

# 92
  • Мнения: 2 992
Привет, tarantulka
За бакалавър за всички специалности се изисква немски. За магистратура е достатъчен английски.

По официална информация е така. Но и за магистратура ти искат да покажеш, че владееш немски. Обучението е на английски, но някой лабораторни са на немски.
Не са й искали допълнителен сертификат за немския на дъщеря ни. Приеха, че матурата й по немски и нивото й от гимназия в Холандия е ок.

# 93
  • Мнения: 4
Благодаря, че сте създали тази прекрасна група!

Моята дъщеря също се интересува ЕТХ. Сега е  9 клас, но с новите програми?! Не съм убедена, че ще покрие приема по документи. Учи в ППМГ с профил математика- информатика -немски, но в сайта на ЕТН не е намерила, дали търсят определен хорариум по предметите от основното образование, а само са били изброени. При нея физиката им е  само по 2 часа седмично, а за архитектура вероятно ще гледат този предмет като хорариум, освен изискването за матура.
Ако някой има информация, ще съм благодарна да я сподели!

# 94
  • столицата
  • Мнения: 3 760
Не е ли най-добре директно да пише и да пита в университета? Ако не достигат часове, е възможно да приемат часове от допълнителен курс или нещо подобно.

# 95
  • Мнения: 4
Реших да попитам, ако някой вече се е сблъскал с този проблем. Благодаря за отделеното време!

# 96
  • Мнения: 4
Реших да попитам, ако някой вече се е сблъскал с този проблем. Благодаря за отделеното време!

    Изпратете  запитване до ЕТН  и  ще получите  подробен отговор, изискванията, доколкото си спомням  бяха предметите  да са изучавани през последната година, три матури: по  български, математика и третата  по избор - биология,  химия или физика.  
Дъщеря ми учи там, не е лесно и въпреки това обожава университета.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 123
Благодаря, че сте създали тази прекрасна група!

Моята дъщеря също се интересува ЕТХ. Сега е  9 клас, но с новите програми?! Не съм убедена, че ще покрие приема по документи. Учи в ППМГ с профил математика- информатика -немски, но в сайта на ЕТН не е намерила, дали търсят определен хорариум по предметите от основното образование, а само са били изброени. При нея физиката им е  само по 2 часа седмично, а за архитектура вероятно ще гледат този предмет като хорариум, освен изискването за матура.
Ако някой има информация, ще съм благодарна да я сподели!


Мога да споделя при дъщеря ми как беше. Архитектура първа година по новата програма.
СМГ профил мат и инф., избра в 11 кл. профил физика и история ( искаше да има и хуманитарен профил).
Матура бел, мат и физика профилирани.
Немски даф според изискванията им Мин 5 на модулите.
УАСГ прием архитектура, искат уверение.
Освен диплома и акад. справка искаха подробна справка за предмети и изпитвания за 11 и 12 клас.
С тази схема допълнителни изпити не са изисквали.

# 98
  • Мнения: 37
Здравейте mirage, благодаря за изчерпателния отговор. Ако може още 2 уточнения- за ДАФ минималната оценка на всяка секция  не е ли 4, която изисква университета? Според мен 5 е максималната възможна. Детето Ви в немска, или в английска паралелка е било в СМГ. Благодаря Ви

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 123
Здравейте mirage, благодаря за изчерпателния отговор. Ако може още 2 уточнения- за ДАФ минималната оценка на всяка секция  не е ли 4, която изисква университета? Според мен 5 е максималната възможна. Детето Ви в немска, или в английска паралелка е било в СМГ. Благодаря Ви

Мин. оценка е 4, да. Моя е грешката,че си карам по бг системата!
В английска паралелка беше, с немски допълнително се занимава.

# 100
  • Мнения: 4
Здравейте! Интересувам се горе-долу колко пари излиза обучението в университета ако студентът не работи и е на издръжка от родителите, а също има ли някой в групата със студент, който да изучава програмиране там?

# 101
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
В сайта на университета в секция Finanzielles има информация.

Тук са таксите, които събира университетът:

https://ethz.ch/de/studium/finanzielles/gebuehren.html

А тук е даден пример с осреднени стойности за наеми и живот + учебните такси:

https://ethz.ch/content/dam/ethz/main/education/finanzielles/fil … international.pdf

# 102
  • София
  • Мнения: 1 227
ККристина, зависи най-вече от това, колко се плаща за общежитие. Ние извадихме късмет с евтино (500 франка месечно). Така издръжката, с хранене веднъж дневно в стола и останалото готвене вкъщи (в общежитията имат споделени кухни) излиза към 1500 франка месечно.
След 1 курс имат право на финансова помощ ИЛИ студентска работа (като помощник-асистенти, след кандидатстване). Синът ми избра да е асистент и почти се самоиздържа, откакто работи.
Зависи от стандарта на живот, разбира се, но ако е скромен, грубо 1000 -1200 франка без жилището. Ресторантите са много скъпи и ако се храни навън, ще отиват много повече.
Таксите са ниски на фона на всичко останало - под 1000 франка на семестър.
Синът ми учи физика, познавам деца, които учат математика и компютърни науки, но не добре.
Учи се много, изпитите са доста трудни. Лятната сесия е през август (учат до края на май, после 2 месеца почивка/учене и през август - сесия). Намирането на общежитие е доста трудно (цяло лято му отиде преди първи курс, то са интервюта, документи...), но общо взето всички успяват да намерят някак си.

# 103
  • София
  • Мнения: 3 156
rally Тези 1000 франка какво включват? Храна, някакви други разхиди и ... такси за университета? Моят син живее в Цюрих, но вече е в редиците на работещите. Около 200 франка са му достатъчни за храна, като се храни в къщи или някъде до офиса. Не излиза много, допълнително на месец харчи още 200-300 франка. Другият му разход е наем за квартирата  и здравна осигуровка, но студентите вероятно не плащат здравна.

# 104
  • София
  • Мнения: 1 227
Vanian, ами храна (моят явно яде много, хаха) - месото особено е много скъпо, а той е месояден, не може да кара на ориз и картофи... Мензата веднъж на ден е 15-20 франка (само от тук са 500), за другите хранения пазарува и готви (яде 3 пъти дневно). Елементарни козметични продукти (шампоан, сапун, гел за бръснене и т.н.). Транспорт - градски, пътуване наоколо през уикенда (ходят на планина). Събират пари за бира и снаксове за купони петък и събота и то се събира. Дрехи пазарува от България, нещо инцидентно ако се наложи там.
Добре, че спортуването е безплатно от университета.
Таксата е 840 франка на семестър, въобще не я слагам - тя е само двукратно.
Здравна застраховка е длъжен да плаща, защото работи, макар и на 30 часа седмично. Преди караше с ЕЗОК картата, но тя върши работа само за спешни случаи, на бързата помощ - няколко пъти го връщаха, че не бил спешен и... лечение по телефона. За стоматолог се прибира до България.
Това пропуснах - много е скъпо здравеопазването, както и да се наложи... най-евтино е да се прибере до България (моят син си плаща здравни осигуровки тук, не дава бележки, че не става, откакто работи).
Как 200 франка за храна месечно? Това не мога да си го представя, не и за моите (той малкият вкъщи изяжда повече месечно 😁). По ресторанти не ходи въобще - то там една салата е 35-40 франка, ако иска да се наяде, ще отидат 100.
Пак, зависи явно, момичетата, които масово стават вегетарианки (може би заради цените на месото и рибата 😉), харчат по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт