Отговори
  • Мнения: 135
Привет, мами

Обръщам се към Вас вярвайки и с надеждата, че ще получа отговори на въпрос, който от известно време ме изкушава, но информацията която намирам все се оказва небезпристратна.

Та... като идея ми допада в домашни условия да си пречиствам и реминерализирам чешмяната вода и да я превръщам от "боклук годен за пиене" (може би) в минерална вода, приятна на вкус, а и полезна (може би). Имате ли опит или познания относно възможността това да се случва успешно с все по употребяваните домашни диспенсъри обработващи водата посредством обратна осмоза и съответно реминерализиращия (пък ако има бонус регулиране на pH - добре дошло) и бихте ли споделили нещичко потемата?

Обмислям покупка на диспенсър, не струва малко пари (според моя стандарт) но всичката информация в интернет на която попадам е предоставена от търговци именно на тези диспенсъри и я приемам резервирано.

Водата от тях, най-общо казано, добра ли е за здравето?
Годишната им поддръжка от порядъка на десетки или стотици левове е?
Като цяло... Струва ли си такава покупка да бъде направена?
И естествено - марка на уреда?

П.П. Минералната вода в търгоската мрежа по този метод ли се произвежда, често по етикетите чета - "извършена е разрешена обработка с обратна осмоза", "озон"(струва ми се и това за озона ми се е мяркало) както и реминерализация?

# 1
  • София
  • Мнения: 8 520
Трапезната вода в магазините е пречистена точно с обратна осмоза. За съжаление, нямам опит, за да отговоря на другите ти въпроси. Доколкото знам, за да правиш обратна осмоза, има инсталация, която се монтира под мивката и изисква място. ММ беше гледал, че има системки за нашия случай (вода от сондаж, не от водопровод), които струват под 500 лева и били добри. Но се отказахме засега, та не съм разпитвала повече.

# 2
  • Мнения: 202
Привет!
Нашият диспенсер е стандартен и е под наем към фирмата доставчик на вода. Ние зареждаме изворна вода, като 1 галон (19л) ни стига за седмица(двама сме). Така винаги имаш студена и топла вода на мига, а и избора на вода си е изцяло Ваш.
Опитвала съм вода от диспенсер за обратна осмоза- не ми хареса изобщо на вкус и беше като преварена, а сякаш и устата ми пресъхна след това. Ако можете първо опитайте каква вода прави, след това си купувайте.

# 3
  • Мнения: 698
Системата за обратна осмоза е необходима само по медицински причини. За здрави хора не е препоръчително да пият толкова пречистена вода.

Има филтърни системи, които се монтират под мивката. Със сменяеми филтри които струват около 100лв. сменят се според консумацията.

Има и кани за вода, които също много добре филтрират.
Аз лично ползвам от години на "Бариер"-руски са и водата е хубава.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 980
Ползваме филтрираща система за чешмяна вода, но не е с обратна осмоза. Като цяло съм доволна, сменяме филтрите веднъж годишно (за 4000 л вода са), като тази вода ползваме единствено за пиене. Системата е на Аквафор, руски, доволна съм.

# 5
  • Мнения: 135
ToniShu, Iva_nna, Vikinedyalkova, милинка, сърдечно благодаря за отговорите ви. Запознах се с вкуса на така обработената вода от посещения в няколко публични сгради. На вкус е като минерална, явно са ползвали филтри за реминерализация след пречистващата осмоза. Като обмисля... "суровата" чешмяна не ми е вариант, на здравословността на бутилираната в ПВЦ не вярвам, дори да е в галони за многократна употреба, а бутилираната в стъкло ми е неудобна, а и скъпа. Най-на сърце са ми се оказват споменатите диспенсъри, вярно е за някои че я правят на вкус като преварена, а пък други оставят вкус - като метален, ще се наложи де се пробва преди да се купи, искаше ми се покупката да е онлайн, но ще е от физически магазин.

Общи условия

Активация на акаунт