Местене в България с чужденец и бебе - къде?

  • 11 808
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 808
Коментирам по темата, защото дъщеря ми живее с чужденец и живяха на всички посочени места. Запознаха се в София, после заживяха заедно в Малта. След като се върнаха в България, живяха около година в Пловдив, а сега от около два-три месеца са във Варна. Нямат търпение да се преместят отново, Варна изобщо не им харесва, казват, че улиците са разбити, няма тротоари, хората не им харесват. Нямат търпение да стане декември, тогава ще могат да напуснат жилището без неустойка, като дилемата им беше Пловдив или Бургас. Пловдив много им харесва, там живее и синът ми, имат много приятели, имат интернационална среда и като цяло градът им харесва. Ние сме от Бургас, градът ни не е лош, но през зимата е малко скучен, като цяло малко по-еснафски, затова май ще им отпадне като вариант. В София категорично не искат да живеят, оплакваха се от мръсен въздух и лудница. Но те работят дистанционно и могат да си позволят да живеят където решат. Синът ми също живя в София, преди да се премести в Пловдив и на него Пловдив му харесва повече. Плюсовете на Пловдив: интернационална среда, приемливи наеми и цени на жилища, прилични заплати, в сравнение с Бургас и Варна, по-голям шанс за места в детски градини и училища, по-малко проблеми с паркирането в сравнение със София. Минус - през лятото е доста горещо.

# 16
  • Мнения: 234
За цените на апартамените под наем в различните градове можете да се ориентирате в този сайт – www.imot.bg

Най-голяма възможност работа в международни компании (най-голям брой и разнообрзие на работни места) има в София.
 В София действително има голям проблем с приемането на децата на детска градина и особено на детска ясла (общински). Но пък има и частни ясли и градини. Въпросът е на какво разстояние ще бъдат от жилището ви и как ще превозвате детето до там и обратно.
В София е голяма лудница, въздухът е мръсен и се губи много време във висене по задръствания (в автомобил или средство от градския транспорт). Чувала съм, че във Варна и Бургас въздухът се пречиствал от влиянието на морето.

# 17
  • Мнения: 12 752
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0 … D1%80%D0%B8%D1%8F
Ето тука някаква класация за най-добър град за живеене. И те са слагали точки по някакви техни критерии.
Една наша близка дойде тук със съпруг-германец и малко дете, защото тя си намери работа тук, в София, а той е с професия, с която може да си работи дистанционно. Чужденецът много няма контакти с местното население заради дистанционната работа, освен с рода и приятели на жена си. Доволни са си хората, но тя има семейно жилище от родителите й и цяла сюрия рода да помага за детето.

Във вашия случай вие нямате в нито един от градовете безплатно жилище и гледачи на бебе, освен този чичо в Пловдив, който точно с тези неща няма да помогне. Специално за София, обичам си града, но трафикът е драматичен, а сега с протестите е катастрофичен.
Нищо вярно няма в това, че в София гледали били накриво чужденци и завърнали се от чужбина. Ама съвсем нищо вярно, точно обратното е.

Аз гласувам за Варна или Бургас: по-малки градове, по-малко навалица, с детските градини няма да е тази тегоба, а чужденецът ще може да диджейства по курорти и клубове.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Тъкмо днес четох из новините, че май ни чака воден режим другото лято. Ще отклоняват водата от някои варненски язовири към Бургас, че там било зле. Сигурно и двата града ще цъфнем и вържем яко.

# 19
  • The Land of the Free
  • Мнения: 46
Аз ако се прибирам в България бих гледала София или Пловдив  само.Там са големите международни фирми предимно.Но заплащането в Пловдив е по-ниско определно иначе града много повече ми хресва  от София.Градините в София не мисля че са чак такъв проблем -на мои приятелки децата гинприеха сега на първо класиране в ясли без да имат някакви допълнителни точки в най-лошия случай съм чувала че може да направиш дарение на градината от 3-400лв и ще намерят място това е България все пак!🤣
Според мен вижте колко пари горе долу ще ви трябват на месец и търсете работа и там където намерите работа която ви устройва като заплащане се насочете натам!Това трябва да ви е най-важното защото ако нямате достатъчно пари и добра работа и на Малдивите ще ви се стори гадно!Успех

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Глас за Пловдив. Плюсовете са много. За София знам, че може да пътуваш часове до работата си, трафикът е убийствен, шумно е, пренаселено, мръсно, неприятно... Пловдив не е толкова голям град, има една приказка и пеша може да го минеш, от единия му край до другия. Красив град, уникален град! С много история, дух и култура. Места в градини и училища има. Много интернационални компании. Да, заплатите са по-ниски в сравенние със София, но и живота е по-евтин. Наемите, зависи в кой район, но хубаво жилище за 400-500лв. ще намерите, а кварталите, както ви казах по-горе са на една ръка разстояние от центъра. Главната е най-дългата пешеходна такава в Европа, която започва с голям парк, с цветни пеещи фонтани. Тепетата /Младежкият хълм и Бунарджика/са прекрасни места за разходка, откъсваш се от града и изведнъж си в гората, заобиколен от птички и тревички, по знайни и незнайни пътечки и стълбички или павиран път, който те води до върха. Гледката от върховете е чудна. Трихълмието на Главната пък е пълен с история. Пренася те в други епохи. Абе, никъде другаде ги няма тези усещания, които Пловдив може да ти даде!

# 21
  • Мнения: X
Всичко си е много lazy в Пловдив, там се "бичи айляк". Хахаха!

# 22
  • Мнения: 12 752
"За София знам, че може да пътуваш часове до работата си, трафикът е убийствен, шумно е, пренаселено, мръсно, неприятно..."
Сега е моментът да се обидя за София - не е мръсно и неприятно, за шумно не знам, не виждам разлика с 200-хилядния град в Германия, в който живея. А ако иска човек птички и тревички, ей му Витоша. Аз съм до Южния парк и е супер.
Трафик - да, но ако имат удобен маршрут с метрото, ще се придвижват за нула време и няма задръствания и подобни неща.
А иначе работа има всеки, който иска да работи. Преди ковид не повече от 2% беше безработицата. Сега с ковида заведенията може да са позакъсали, и някои фирми може да са си изгубили поръчките от Запада, но това навсякъде е така, във всеки град и всяка държава.

# 23
  • София
  • Мнения: 22 944
Родена съм в София, израснах в Пловдив, сега от 9 г живея пак в София, а баба ми е от Варна и всяко лято съм била там. Така че мисля, че имам добри наблюдения.

 София- При нас зимата  тока не пада под 200 лв , с радиатори се отопляваме, ако отоплението е на парно обаче, мисля, че сметките ви ще са доста по-ниски. Проблемът с детските ясли и градини е наистина много голям, ако обаче вземате хубави заплати мисля, че ще можете да си позволите частна такава. Не живеем под наем и за това нищо не мога да кажа. Трафикът е пълен ужас. С глас се смея като някой от Пловдив ми каже, че там имало трафик, никакъв трафик няма. Живяла съм там, ходя си много често и няма нищо общо със София. Определено в града има много възможности, но аз все пак бих избрала Пловдив.
  
Пловдив- пристрастна съм към него, израснала съм там и много си го обичам. Спокойно е, със сигурност е и по-евтино. Сравнително близо е и до морето и до столицата. До колкото знам няма проблем с градините и яслите. Може би ще е е с една идея по-трудно да се намери работа там, отколкото в София, но никога не се знае. И предвижванията са си доста бързи, в сравнение със София.

Варна - все пак не живея там и мога най-малко да кажа. Предимство за мен си е морето и май това е. Останала съм с впечатление, че е доста скъп град. И без да ми се обижда никой, но от трите града се чувствам в най-голяма опасност като пешеходец там. За толкова много време, което съм прекарала там, не знам дали и 10 път са ми спрели на пешеходна пътека. Имам много забележки към шофьорите.

Последна редакция: пт, 21 авг 2020, 15:28 от sea.sea

# 24
  • Мнения: 10 795
На ваше място не бих избрала Варна, не зная за другите градове, защото не съм живяла там.
Във Варна е скъпо, цените са целогодишно като на курорт. Разбити улици и тротоари, липса на парко-места (добре, че има Синя зона по центъра, че малко се отпусна гъчканицата). В ясли и градини, я има места, я няма, късмет. Супер презастроено, никаква зеленина, освен в Морската. За интернационални компании - има, ама колко да има...
Големия плюс - морето! В града е мръсно и неприятно да се ходи на плаж с къпане, все трябва да търчиш с кола на извънградски плажове. Това мен ме напряга адски много и това лято съм се топнала в морето точно ЕДИН път! Добре, че живея на морето..  Иначе града за почивка, да постоиш месец-два, не е лош, даже е супер. Има барчета, заведния, купон (ако търсиш това). Работа почти няма (в сравнение със София), заплатите смешни... Честно казано стоим тук с 1000 компромиса, но за сега това най-добрия вариант за нас. Ако ни се отвори възможност бихме се преместили.
Съвсем лаишки препоръчвам София за първоначално местене, поне имате най-голям шанс за намиране на хубава работа.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
В Пловдив има чужденци - може да са по-малко в сравнение в Варна и Сф (не знам), но има. Включително италианци.
Един малък ресторант до нас, в който понякога ходим, дори се държи от италианец и българка. Българката се оказа по случайност моя далечна роднина, не се познавахме дотогава, но в случая наблягам на това, че мъжът (двойка са) е италианец. От време на време там съм виждала и клиенти, говорещи италиански или немски.

За останалото не знам. София е по-добре с намирането на работа, но зле с местата в детските градини например. Задръстванията при придвижване също не са за пренебрегване, макар че те едва ли биха стреснали човек от кой да е малко по-голям град в Западна Европа. В Пловдив задръствания също има, разбира се, както и дефицит на паркоместа, но разстоянията са по-малки, човек пешеходец любител може да се придвижва без автомобил в доста случаи.

Мъжът ми, който е от Северна България и е живял в София и Варна, сам реши да дойде в Пловдив и не съжалява. В София категорично не иска да се връща за живеене. Но работата му е почти напълно дистанционна за софийски работодател, това има значение.

Последна редакция: пт, 21 авг 2020, 15:41 от Магдена

# 26
  • Мнения: 25 737
На италиянеца ще му хареса Варна, но ако вади добри пари. Това с диджействането няма да носи много доходи, по добре от сега да пуска св-та в международни компании и където го вземат, там да се заселите.
Яслите не са драма, има и частни. Така или иначе първата година на ясла, майката няма да може да работи на пълни обороти. Децата се адаптират,боледуват, реват и т.н.

# 27
  • Мнения: 234
Ето една статия за благоприятния бизнесклимат в Пловдив от международна гледна точка. Следователно, все пак има чуждестранни компании.

https://business.dir.bg/ikonomika/plovdiv-popadna-v-2-prestizhni … i-mesta-za-biznes

# 28
  • MT
  • Мнения: 538
Диджействането е далеч от официалната му работа.Тук е имали гиг 2-3 пъти за 3 години и нещо, защото повече продуцира музика или завършва тракове от други артисти и от това му идва допълнителният доход. Това по-рано го споменах, като мисъл за евентуален допълнителен доход в летния сезон, ако имаме време и желание.

Двамата сме със стабилна работа в момента, що годе добри позиции, а аз по принцип имам възможност за релокация във София, тъй като компанията ми се сля с друга, която има офис там. Но заплатата е ужасна (на първо време става де, няма да се оплаквам и на тези пари които дават, защото има и други хубави неща като застраховка, фитнес карта и прочие) и търся алтернативен вариант. Намира се работа, разгледах в линкедин има доста обяви с атрактивно заплащане особено в София. Ще избирам по-нататък, разбира се, дано да има хубави позиции и тогава. Simple Smile

Благодаря ви много и за мненията, и за линковете! Сега ще разгледаме всичко.

А относно трите града, имате ли препоръки за определени квартали, в които е добре да се живее и е близо до някой по-голям хранителен магазин, детски кухни, ясли, транспорт? Аз ви посочих, че не съм живяла в нито един от трите града и ми е малко объркано с тези неща.
И последен въпрос - има ли стандард за CV-та, искат ли препоръки от предишни работодатели? Все още ли искат синя книжка и здравна карта (не помня как се казваха, по спомен карам), за да започнеш работа някъде? Благодаря предварително.

# 29
  • MT
  • Мнения: 538
...

Яслите не са драма, има и частни. Така или иначе първата година на ясла, майката няма да може да работи на пълни обороти. Децата се адаптират,боледуват, реват и т.н.

Дори в София има достатъчно места в частните ясли, така ли да разбирам? Аз нямам проблеми да е в частна ясла изобщо, ако заплатата ни го позволява.

Може ли да ми разясните как става приемането в частна ясла, какви са средно таксите и плаща ли се, когато детето не ходи (по болест, на почивка и пр.), за да се "пази място"?

Моето дете ходи вече на ясла, от 2 месеца, не се е разболявала нито един път от както се е родила, но го има и момента, че 3 месеца си бяхме плътно вкъщи, заради ковид19.

Ще се радвам да чуя мнения и препоръки по този въпрос. Ако има теми, които мога да прочета, моля дайте ми линкове.

Общи условия

Активация на акаунт