Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Препоръчайте ми книга като ... - тема 3

• 6 686
  • 52
  •   1
Отговори
Заповядайте в новата ни тема.
Ако сте харесали някоя книга и търсите подобни на нея, питайте тук.

А ето и старите ни темички:

Тема 1: https://www.bg-mamma.com/?topic=838987

Тема 2: https://www.bg-mamma.com/?topic=975524

Последна редакция: ср, 19 авг 2020, 17:13 от Tatti

# 1
Ще се запиша първа. Станах голям фен на Халед Хосейни, из темите тук намерих "Оризовата майка" и "Богът на дребните неща". Ако някой се сеща нещо друго подобно, ще съм много благодарна.

# 2
Предлагам ви "Крехко равновесие" на Рохинтън Мистри

# 3
Ще се запиша първа. Станах голям фен на Халед Хосейни, из темите тук намерих "Оризовата майка" и "Богът на дребните неща". Ако някой се сеща нещо друго подобно, ще съм много благодарна.

Търсиш книга на Хосейни или подобни на двете, посочени от теб? Аз съм чела първите му две книги - "Хиляда сияйни слънца" и "Ловецът на хвърчила". Горещо препоръчвам първата.

# 4
Здравейте,

От доста време търся книга, която да чета...
Последно четох сериите на Кон Игълдън за Чингис хан и за Цезар. Много ми харесаха. Търся нещо подобно - исторически роман, или сеързан с исторически личности. Чела съм повечето книги на Филипа Грегъри и също много ми харесаха.
Препоръчайте ми нещо подобно, моля!

# 5
Здравейте, много се надявам някой да ми препоръча книга или поредица подобни на Карън Монинг "Треска", Братството на черния кинжал, Илона Андрюс "Кейт Даниелс"....

# 6
Бихте ли ми препоръчали нещо като романите на Артър Хейли- история, която се развива на фона на по-подробно проучване на дадена сфера от съвременния /или не толкова съвременния/ живот.

# 7
Бихте ли ми препоръчали нещо като романите на Артър Хейли- история, която се развива на фона на по-подробно проучване на дадена сфера от съвременния /или не толкова съвременния/ живот.
Мисля, че книгите на Джефри Арчър са подходящи.

# 8
  • Sofia
Здравейте,
Харесва ми книгата "Живот в скалите" на Мария Лалева.
Препоръки за други подобни книги? Благодаря предварително!

# 9
Здравейте,
Харесва ми книгата "Живот в скалите" на Мария Лалева.
Препоръки за други подобни книги? Благодаря предварително!
Здравей, ще ти препоръчам книга, но не мисля, че тя е много подобна на "Живот в скалите". Най-малкото не е от съвременната проза. Мисля, че може да ти допадне книгата с разкази на Елин Пелин "Под манастирската лоза". Разказите са актуални и не са обременени от времето, в което са писани, защото засягат теми, свързани с природата на човека-доброто в човека, лошото и т. н. Наподобяват притчи и в тях има много мъдрост. На мен лично най-много ми хареса разказът " Огледалото на свети Христофор". Мисля, че няма да съжаляваш ако ги пробваш, освен ако не си ги чела вече. Blush

# 10
  • Sofia
Благодаря ти много за предложението! Green Heart Стана ми интересно каква асоциация си направила, че да ми препоръчаш Елин Пелин.
Чела съм ги вече и ми харесват. Елин Пелин ми е любимият български писател от изучаваните в училище.
Отвреме-навреме си го препрочитам с огромно удоволствие. А разказите от "Под манастирската лоза" дори на моменти са с лек еротичен привкус, но поднесен изтънчено и културно, за мен са си класика в жанра.

# 11
Благодаря ти много за предложението! Green Heart Стана ми интересно каква асоциация си направила, че да ми препоръчаш Елин Пелин.
Чела съм ги вече и ми харесват. Елин Пелин ми е любимият български писател от изучаваните в училище.
Отвреме-навреме си го препрочитам с огромно удоволствие. А разказите от "Под манастирската лоза" дори на моменти са с лек еротичен привкус, но поднесен изтънчено и културно, за мен са си класика в жанра.
Не е гениална асоциацията. Извън това, че едната книга е разкази, а другата не-намерих общо в това, че и в двете книги има няколко герои, които споделяйки размишления за живота, смъртта, свои вътрешни конфликти и пр.,превръщат монолозите и диалозите в нещо, което лично на мен ми наподобява притча, пропита с нормалната за нея мъдрост. Може и да греша.

# 12
Здравейте,

От доста време търся книга, която да чета...
Последно четох сериите на Кон Игълдън за Чингис хан и за Цезар. Много ми харесаха. Търся нещо подобно - исторически роман, или сеързан с исторически личности. Чела съм повечето книги на Филипа Грегъри и също много ми харесаха.
Препоръчайте ми нещо подобно, моля!
"Мария Стюарт" на Стефан Цвайг. Има я в сайта на Читанка. Чете се на един дъх.

# 13
Благодаря, deaf Simple Smile

# 14
Здравейте, последната книга, която ме увлече, беше “Сянката на вятъра“ на Карлос Руис Сафон. И оттогава... нищо. Някой да препоръча подобна?

# 15
Здравейте, търся книги свързани със спорта - футбол, баскетбол, волейбол, бокс и т.н. Нещо от сорта че момичета се занимават с "мъжки спорт". Да има драма, любов. Наскоро прочетох Танцът на невъзможните мечти и ми беше интересно да чета за хокея и фигурното пързаляне, въпреки че се обясняваше малко. Благодаря предварително! 😊

# 16
Здравейте, търся книги свързани със спорта - футбол, баскетбол, волейбол, бокс и т.н. Нещо от сорта че момичета се занимават с "мъжки спорт". Да има драма, любов. Наскоро прочетох Танцът на невъзможните мечти и ми беше интересно да чета за хокея и фигурното пързаляне, въпреки че се обясняваше малко. Благодаря предварително! 😊
"Бягащото момиче" от Стивън Кинг:
https://chitanka.info/text/35084-bjagashtoto-momiche

# 17
Ако ти е интересна спортната тема, но без да е свъзана с жените в мъжкия спорт, Фредрик Бакман - "Бьорнстад" и "Ние срещу всички".

# 18
"Да играеш за пица" на Гришам - американски футбол в Италия, но не за жени.
"Огън на леда" на Мариана Запата - фигурно пързаляне, двойка.

# 19

Търсиш книга на Хосейни или подобни на двете, посочени от теб?
Второто - подобни на тези.

# 20
Здравейте, трябва ми препоръка, но не за книга. Като бях дете имаше прекрасна поредица детски списания "Дребосъчета". Дали в момента се издава нещо подобно за малки дечица?

# 21
Прегледайте "Бърборино".

# 22
Аз пък търся нещо като Емил от Льонеберя, Хвърчащата класна стая, Пипи Дългото Чорапче, Карлсон, Патиланци..

По възможност, да го има в читанка.бг

# 23
Аз пък търся нещо като Емил от Льонеберя, Хвърчащата класна стая, Пипи Дългото Чорапче, Карлсон, Патиланци..

По възможност, да го има в читанка.бг
Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада. Май е има в читанка. бг

# 24
  • София
"Мечо Пух", поредицата за Кале Детектива на Астрид Линдгрен, "Смешни семейства" на Гунел Линде, "Матилда" и "Вещиците" на Роалд Дал, "Вълшебникът Хотабич", Далматинците, много има в читанката...

# 25
Обожавам Астрид Линдгрен и Ерих Кестнер, много обичах и "Смешни семейства" Simple Smile
Аз допълвам предложенията с "Антон и Точица", "Лукчо".

# 26
Момичета, много благодаря за предложенията! Част от тях не бях ги и  чувала, с удоволствие ще ги прегледам и изчета Hug

# 27
  • София
Здравейте, търся книга на тема ораторството, как да развием и подобрим тези  умения , как да говорим пред публика и всичко в тази насока. Някакви идеи?

# 28
  • В градината...
В университета имахме СИП риторика. Някой учебник освен.

# 29
  • София
Здравейте, търся книга на тема ораторството, как да развием и подобрим тези  умения , как да говорим пред публика и всичко в тази насока. Някакви идеи?

Вземете си "Как да водим разговор" на Лари Кинг и "Изкуството да говорим" на Гревил Джанър. Оттам нататък - учебниците на Йордан Ведър, книгите на Мара Георгиева за техника на говора и т.н., в зависимост от какво по-точно ще решите, че имате нужда.

# 30
Препоръчайте ми нещо подобно на "На запад от Рая" на Изабела Шопова. В книгата  разказва за пътешествията си из Австралия. Сега ми се чете добре написан пътепис за Латинска Америка, но може и друга дестинация.

# 31
  • София
А "На изток в Рая" пак от нея чели ли сте? На мен лично тя повече ми хареса.

# 32
Здравейте, сещате  ли се за четиво като "Компаньонката на краля" от Ан О'Брайън

# 33
  • Бургас
Препоръчайте ми нещо подобно на "На запад от Рая" на Изабела Шопова. В книгата  разказва за пътешествията си из Австралия. Сега ми се чете добре написан пътепис за Латинска Америка, но може и друга дестинация.
На мен също ми хареса книгата и изчаквах да се появи някакво предложение. Но ми се иска да ти предложа "Южната стена на Анапурна" от Крис Бонингтън. Човекът покорява върхове. Много ми беше харесала, а я има и в Читанката , така че може да я прегледаш .

# 34
Боже, толкова ми хареса Зулейха отваря очи! За жалост, май няма друга книга на авторката. Отдавна не съм чела нещо съвременно, което така да ме грабне.

# 35
  • София
Тя издаде преди 2 години нов роман, "Дети мои", но още не е преведен на български.  Ако четете на руски, има го за четене онлайн в доста сайтове.

# 36
Търся си някакви "дамски" книжки като тези на Александра Потър, Сара Джио, Керстин Гир и подобни. Simple Smile Без еротични или много сладникави романчета. По възможност нещо леко, забавно и без драми.

# 37
  • Варна
Чете ми се някоя историческа автобиографична книга написана в първо лице?Препоръки?

# 38
Защо не погледнеш книгите на Джералд Даръл? Във всяка от тях (с изключение на трилогията за детството му) се описва пътешествие в някое екзотично кътче на света. При това - по изключително забавен начин и с типичн британско чувство за хумор.

А "На изток в Рая" пак от нея чели ли сте? На мен лично тя повече ми хареса.
"На изток в Рая" не беше ли от друг автор? Wink

# 39
  • София
"На изток в Рая" не беше ли от друг автор? Wink
Мне, "На изток от Рая" е на Стайнбек, а "На изток в Рая" е на Изабела Шопова.

# 40
Ако ти е интересна спортната тема, но без да е свъзана с жените в мъжкия спорт, Фредрик Бакман - "Бьорнстад" и "Ние срещу всички".

В "Ние срещу всички" доста се засяга и темата за жените в спорта - треньорката на мъжкия отбор е жена, както и една от учителките, която към края на книгата направи мма клуб и Ана, приятелката на Мая, показа талант и даде заявка да стане професионалист един ден.В "Брит Мари беше тук" пък става дума за футбол, но и в трите книги спортът се разглежда като единственото нещо, което държи хората в малкия град обединени и служи за фон, на който се разглеждат теми като приятелството, принадлежността и въобще човешките отношения.
Още "Първобитният звяр" от Джек Лондон, но там няма жени, изцяло мъжко съревнование на чест и сила.
Назад видях, че се търси нещо подобно на "Оризовата майка" и да кажа, че от Рани Маника съм чела още една книга "Японският любовник", също много увлекателна.
След "Сянката на вятъра" е логично да се продължи с "Играта на англела" от същия автор, тя е даже още по-интересна.

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 22:32 от Rayna13

# 41
Здравейте, последно четох на Силвия Плат Стъкления похлупак и на Рона Хафе (Jaffe) The best of everything. И двете ми бяха много депресиращи (и особено първата). Някой да може да препоръча нещо, което да е пълна противоположност на (някоя от) тези двете?

# 42
Удхаус, Джералд Даръл... По-жизнерадостна и оптимистична проза трудно може да се намери.

# 43
Здравейте, можете ли да ми препоръчате книги за управлението на Династията Романови?

# 44
  • София
Здравейте, можете ли да ми препоръчате книги за управлението на Династията Романови?

Предвид факта, че династията е управлявала три века, може ли малко да уточните кои владетели или поне кои периоди са ви интересни, и най-вече какви книги търсите - исторически съчинения, биографии, мемоари, художествена литература или някакви популярни обзори? Защото владетелите на Русия от тази династия са 22-ма с регентите, само за Петър Първи  например има тонове литература, отделно огромната част от руската класика е създадена и отразява живота по време на царуването на някой от Романови.

# 45
# 46

Предвид факта, че династията е управлявала три века, може ли малко да уточните кои владетели или поне кои периоди са ви интересни, и най-вече какви книги търсите - исторически съчинения, биографии, мемоари, художествена литература или някакви популярни обзори? Защото владетелите на Русия от тази династия са 22-ма с регентите, само за Петър Първи  например има тонове литература, отделно огромната част от руската класика е създадена и отразява живота по време на царуването на някой от Романови.

Интересува ме дали има нещо като поредица, художествена литература по-конкретно?
Прочетох поредицата за Династията на Тюдорите на Филипа Грегъри и ми се чете нещо подобно.

# 47
  • София
Интересува ме дали има нещо като поредица, художествена литература по-конкретно?
Прочетох поредицата за Династията на Тюдорите на Филипа Грегъри и ми се чете нещо подобно.

Има поредица "Романовы. Династия в романах" на Борис Тумасов, но не е преведена на български. За съжаление, и поредицата "История России в романах" не е превеждана на български, въпреки че съдържа някои много интересни книги. От наличните на български бих препоръчала книгите на Анри Троая - "Екатерина Велика", "Павел I",  "Александър Първи - победителят", "Александър II",  "Распутин" и т.н.
От художествената литература препоръките са ми за:
Алексей Толстой - "Петър Първи"
Валентин Пикул - "Фаворитът" (за Екатерина II)
Александър Дюма - "Учителят по фехтовка" (за времето на Павел, Александър I и Николай I)

# 48

Има поредица "Романовы. Династия в романах" на Борис Тумасов, но не е преведена на български. За съжаление, и поредицата "История России в романах" не е превеждана на български, въпреки че съдържа някои много интересни книги. От наличните на български бих препоръчала книгите на Анри Троая - "Екатерина Велика", "Павел I",  "Александър Първи - победителят", "Александър II",  "Распутин" и т.н.
От художествената литература препоръките са ми за:
Алексей Толстой - "Петър Първи"
Валентин Пикул - "Фаворитът" (за Екатерина II)
Александър Дюма - "Учителят по фехтовка" (за времето на Павел, Александър I и Николай I)

Много благодаря! 🤗

# 49
  • София
Бихте ли ми препоръчали нещо като "Атлас изправи рамене"? Не точно като сюжет, а като замисъл. Чете ми се книга за рационалното мислене и човешкия дух.

# 50
Удхаус, Джералд Даръл... По-жизнерадостна и оптимистична проза трудно може да се намери.
Ако говорим за жизнерадостна проза, препоръчвам с две ръце Алекзандър Маккол Смит. В момента съм на втората му книга - "Сълзите на жирафа". И е за Африка. Но жената май не иска това.

# 51
Чете ми се книга, подобна на " Не без дъщеря ми". Задължително да е свързана с исляма, или поне да е разказ за типично битовите сблъсъци на две различни религии.

# 52
Четох препоръки за "Моята орис" от Паринуш Сании. Още не съм стигнала до нея, но звучи интересно.

Общи условия

Активация на акаунт