Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 451
  • 822
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 4 192
Никъде не съм казал че ще станат от 800 на 300, нито че всички хора под наем ще се изнесат от София. Моя спор започна с soul free, защото тя твърди, че наемите ще се покачват. Периода на покачване беше последните 8 години. Както казах и преди, тези процеси са бавни и дълги освен ако не се случи някаква драстична промяна, която да задейства нещата лавинообразно. И преди съм писал по темата, не ми се иска да се повтарям. Нали се сещате че след някоя друга година като се поокопитим ще вдигнат данъци и такси, тоя външен дълг някой трябва да го плати, няма безплатен обяд.
То данъците са до едно ниво. Ама трябва да са учили икономика нашите управници. Не са чували за Кривата на Лефер. Като данъците минат едно определено ниво почват масово да ги крият. И това се случи в Несебър тази година. Общината не помогна с нищо и за сметка на това 80% минаха във сивия сектор. И сега общината вие на умряло, че не са изпълнили приходната част и ще теглят заеми. Ама нали се сещате какво ще стане ако решат догодина да вдигнат данъците?
А наемите ще се регулират много лесно. На всеки 5% падане на цените ще има имоти, които изчезват от пазара, защото на наемодателят няма да му е изгодно. И моята прогноза е, че при 20-25% максимум спад, търсенето пак ще надмине предлагането, защото ще е доста по-евтино да живееш в чужд имот и да амортизираш чужда пералня.

# 556
  • Мнения: 71
Сега ми се обадиха наемателите ми да ми кажат, че щели да напускат. Те си ми бяха от 4г. при мене, а Октомври месец точно подписвахме нов договор, че им дигнах наема от 500 на 600 (става дума за 3ст. в центъра на София).
Бяха си вдойка и реално ползваха само едната спалня, а другата просто я ползваха да си държат вещи.
Уж момичето получило добра оферта за работа в Пловдив и понеже тя е от там имат къде да живеят и решили да се преместят там. Не мисля, че се местят другаде в София заради повишението, все пак цената ми е доста добра затова което се предлага.

Попринцип по договор, понеже прекъсват предварително ми дължът 1 наем обещетение. По телефона момчето каза, че щели да останат до края на Декември уж, но сигорно ще се изнесат малко по-рано. Реално предизвестието му почва от днес и се чудя дали да им търся единия наем обещетение или просто да ми платят следващия месец и да се надявам, че до към коледните празници вече ще са се изнесли, но утре ще се обадя пак и ще го попитам как ги виждат нещата. С тях не съм имал проблеми и се разбирахме, нямаше и оплаквания от съседите. Вие какво ще кажете, да си търся ли парите или да ги пусна без да ми плащат отгоре?

Сега ще трябва да търся нови хора и чесно казано мисля пак да го пусна за 600 кинта, знам че може да му взема малко повече, но ми се ще да си намеря хора, който да не търсят друг в близко бъдеще заради цената, пък и сега е някав крив период точно по коледа. Някакви мнения?

# 557
  • Мнения: 9 769
Според мен, ако са били коректни досега и не са ти правили проблеми, можеш да не им искаш 1 наем обезщетение. То и на практика трудно ще им вземеш парите. Но не кандисвай на приспадане на наем от депозита. Депозитът да си стои за консумативите, които идват със закъснение.
Пак според мен, около Коледа и Нова година няма особен смисъл да се пуска обява. Вероятността да се появят читави наематели, особено с оглед ситуацията в момента, е минимален. Преди празниците е по-вероятно да се появят наематели, които ги гонят от друга квартира. Средата на януари вече можеш да се пробваш.
А и почистване на апартамента, евентуално леко освежаване тук-там, ако има нужда, все си отнема време. От твоето време по празниците, когато едва ли ще ти е до това.

# 558
  • Мнения: 29 317
600 за тристаен в центъра си е направо без пари. Ако и не е много зле от към обзавеждане, ще го лапнат за 2 дни.

# 559
  • Мнения: 9 769
Аз не коментирам наема, само казвам, от опит, че преди Коледа до към 10-15 януари, си е пълно затишие. Дори и в добри времена. Всички са се настроили за празнуване/пътуване (предишни години) и така.
Поне моите наблюдения са такива.

# 560
  • Мнения: 71
Секциите са ми стари, но запазени и банята ми е по-старичка, но всичко си и работи, просто не изглежда модерна и "лъскава". Всичко друго е на 6г. (от последния тотален ремонт). Има тук там леки забежки, който се дължат на самата конструкция, но за да се оправят трябва супер много пари да се налеят и не си заслужава.
Иначе сградата ни е много добре подържана, изолирана цялата, боядисана, стълбите са ни измазани, имаме си и двор отпред.
Утре ще ходя на място да направя малко снимки и да видя какво има за освежаване и може след 2 седмици да пусна обява, но първо ще разпитам познати, ако някой е чул някой да търси нещо.
Чудя се дали да ги питам настоящите дали могат да ми доведат някакви техни познати евентуално, все пак от тях знам, че от мен като наемодател са били винаги доволни.

# 561
  • Мнения: 25 736
Много кофти момент наистина предколедно да дойде някой читав е трудна работа. Дори и ниската цена привлича само лузъри.
Аз бих го пуснала на по висока цена и на кастинга ако харесам някой да му сваля на 600 за да влезе.
Също и бих се настроила на 1-2 наема загуба, което не е кой знае колко като се има предвид, че 4 години сте имали свестни хора вътре.
Успех, и пишете как се развиват нещата.

# 562
  • Мнения: 2 041
Според мен по-добре изчакайте януари, тъкмо ще имате време да пребоядисате и основно почистване.
600 лв. за тристаен в центъра е под пазарната цена на подобен, бързо ще се намерят желаещи.

# 563
  • София
  • Мнения: 5 937
Аз съм отдавала два пъти декември, януари, вярно не беше Ковид криза, но за 1-2месеца, хем с освежаване и някой друг ремонт, се намериха наематели. Не се притеснявайте, ще се намери. Има хора, точно заради пандемията искат по - широко, че да има по 1 стая за всеки, я за хоум офис, я за дистанционно на ученици.

# 564
  • Мнения: 1 088
@bmf, в апартамента не знам колко ще инвестираш, ама вземи инвестирай малко в правопис, че не се трае. Гледам да не се хващам за такива неща, ама в случая боде очите - дължът, обещетение, сигорно, който (в множествено число!)... Изобщо не броя главни/малки букви, запетаи и т.н.

По темата, дали да им искаш единия наем обезщетение - компромисният вариант би бил от депозита да си покриеш сметките, идващи със закъснение, и останалото да ти се явява обезщетението. Няма да е цял наем, но няма и да си съвсем валат. От друга страна, ако сега са дали предизвестие, а се изнесат преди Коледа, и същевременно платят цял наем за декември, ще имаш едни 10-ина дни, в които вземаш наем без да се ползва от никой, което пак е вид обезщетение. Каквото и да решиш, разберете се предварително, а не накрая единия да вика къде ми е депозита, другия да вика къде ми е обезщетението по договор, и ще се разделите с кофти емоции.

# 565
  • Бургас
  • Мнения: 6 005
Аз на такива коректни наематели не бих искала обезщетение. 4 г. не са малко.

# 566
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
И аз не бих.

# 567
  • Мнения: 6 288
Да, но те сега са преподписали, че наемат за още 1 година, не е договор, който да е безсрочен. Това си е ангажимент, човекът си знае, че го е отдал за 1 г и има очаквания, направил си е сметката и т.н. Това са договорни отношения и всяка от страните е редно да си поеме отговорностите. Всички договори в крайна сметка си имат неустойки.

Последна редакция: пн, 23 ное 2020, 23:33 от drago_2008

# 568
  • Мнения: 71
Еми няма да им търся 1 наем компенсация.
За намирането на нови хора също не се притеснявам, ще се намерят. В най-лошия случай ще изгубя 1 месец само. Естествено няма да взема първите дошли, ще си направя някакъв кастинг и се надявам да успея да ги преценя. За последно съм търсил хора преди 6г, но както казах първо ще пробвам нещо през познати, ако някой нещо търси.

Тази година инвестирах не малко в апартамента (2 радиатора Datex, обновяване на гардероби, навес на терасата, смяна на пералня и бойлер, че се развалиха) и сега мисля само за 1 боя. Довечера съм се разбрал да мина и да огледам да видя какво трябва да се прави пък и да направя някоя друга снимка, че последните са ми от преди 6г.

# 569
  • Мнения: 29 317
Може да не им искаш неустойка, но пък да се уговорите още от сега да можеш да правиш огледи, разбира се, когато им е удобно. Ако пуснеш обява тези дни, за месец може да имаш нови кандидати.

Общи условия

Активация на акаунт