Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

• 18 761
  • 570
  •   1
Отговори
# 555
  • София
Цените за закупуване на квадратен метър на имот в центъра са по-високи, а наемите са сходни с апартаменти с подобни характеристики в другите квартали.
Това е признак, че има "шапка" на наемите. Цените на имотите се вдигнаха по-бързо от наемите и доходите.
Съответно ако наемите на по-евтините имоти са реални, наемите в по-скъпите райони са относително ниски, защото хората не желаят и (може би) не могат да плащат за тях.
Предполагам, че това е в някакъв средносрочен/краткосрочен аспект.
Може би след 10г ще има промяна.
Ако има ръст на доходите, примерно 50% може и да има някакво разместване. А може и да няма. Защото тогава и в по-евтините райони наемите може да се вдигнат. Зависи от това какъв % от хората предпочитат да харчат какъв % от дохода си за комфорт и удобство.
Разбира се, зависи и от това, че има ковид, краткосрочните отдавания са намалени, гости от чужбина, командировки, бизнеси са намалени и тн.

Съмнява ме да са съвсем еднакви наемите. При еднакво ниво на обзавеждане, квадратура, изложение, състояние на сградата и тн. Вече дори и Люлин и Ст град/Младост се движат с едни 20% разлика. Не е 100. Съответно, 20% разлика за наем е между 450  и 550. Т.е. нещата са горе долу съпоставими.
А центъра, ако е с 35-40% по скъп на квадрат за покупка над Ст.Гр. (1800 срещу 1300), съответният наем би бил 750лв. Което ми се струва нормално. Не говорим за соц сгради, соц обзавеждане и тн.

# 556
Здравейте! Бих искала да попитам какви рвално са цените в момента за едностаен под наем в и около кварталите Студентски град/Витоша/Дианабад? Благодаря Simple Smile

В блокчетата отстрани на УНСС са по 700 за малък двусатен (спалня <10кв.м + холовсичко - 15кв.м). Във Витоша, срещу Търговска Лига - пак толкова, за по-голям двустаен в ОК състояние.

# 557
  • София
В последно време попадам на обяви за продажба на апартаменти, отдавани краткосрочно през платформите. Замислих се, заслужава ли си инвестицията в нещо малко, около НДК и МА примерно, което да бъде отдавано дългосрочно. Колко са наемите в топ център и има ли смисъл да се направи луксозно един маломерен апартамент, при положение, че сградата е стара и без асансьор примерно?

# 558
Аз се връщам, за да дам пример за цени и качество на имоти в Австрия:
- Това е с много хубава локация, туризъм и зиме и лете (има минерална вода) -  https://www.mh-properties.com/listing/pensioninvesting-property-bad-gastein/
Това е линк към ски зоната - https://www.snow-online.com/ski-resort/bad-gastein.html
Ето цените за 4 нощувки за 4 души в никакъв сезон - ноември избрах - https://www.booking.com/searchresults.bg.html?label=gen173nr-1FC … eme_list_length=0

В интерес на истината цените са се повишили, преди изкачаха неща за под 500 000Е ( примерно за около 300 000Е), пак бяха ограничени, но сега въобще няма такива цени...
Горната оферта излиза 1970 Е на кв.м. Напълно обзаведена къща плюс двор, в която отивате и дори работата ви е е осигурена.
Знам, че темата е за БГ, но не пречи да си сверим часовника - какво и на каква цена се продава тук..всеки сам за себе си нека да си реши..

# 559
  • София
Ми у нашите "ски резорти" апартаментите са по 20к Евра целите.
Тъй че, едно е "в дивото", друго е "в столицата".
Едва ли в столицата на Австрия цените ще са по 2к евро на квадрат.
Каква работа ще да ми е осигурена в това село? Домашна прислужница на туристите? Има хора, предпочитат квалифицрана работа. И живот в град. Хора, къщи, банки, болници, кина, театри.
Имам 1 приятел живя 15ина години в някакви курорти в Швейцария. От супер комуникативно, живо момче стана подивял и тъжен. Няма 2 думи да обели на някаква тема, освен някакви конспиративни политики и постинги по нета.
Айде нЕма нужда от таквази цивилизация.

# 560
Каква работа ще да ми е осигурена в това село? Домашна прислужница на туристите? Има хора, предпочитат квалифицрана работа. И живот в град. Хора, къщи, банки, болници, кина, театри.
Имам 1 приятел живя 15ина години в някакви курорти в Швейцария. От супер комуникативно, живо момче стана подивял и тъжен. Няма 2 думи да обели на някаква тема, освен някакви конспиративни политики и постинги по нета.
Ха-ха, точно. Във Виена (а не в четвъртия картофен пояс на Виена)  са 7-8 К евро/кв.

# 561
Интересна гледна точка, та макар и малко подигравателно споделена - разшири малко кръгозора , може да ти е само от полза.  На хора, които обичат природата и искат да се махнат от града всички изброени от теб неща не им трябват. Въпрос за вкус. Аз например бих дала 1970 Е на кв. м. за горното вместо за ново строителство в София примерно...

# 562
  • София
Интересна гледна точка, та макар и малко подигравателно споделена - разшири малко кръгозора , може да ти е само от полза.  На хора, които обичат природата и искат да се махнат от града всички изброени от теб неща не им трябват. Въпрос за вкус. Аз например бих дала 1970 Е на кв. м. за горното вместо за ново строителство в София примерно...
Аз съм на бая години, и от малък съм се научил да разширявам максимално гледната си точка. Така че имам мнооого разширена гледна точка за толкова години. Отделно съм живял и работил в половината свят.
Но ще е много хубаво и ти да си разшириш гледната точка Simple Smile

Иначе, аз където съм искал, купил съм си. Няма какво да го мисля. Който не си е купил, евентуално той може да се чуди дали да иде в Австрия на село, или в България на село.
Едно съм забелязъл за местене или емиграция.
Принципът, дали "бягаш" от нещо, или "преследваш" нещо. 1то е негативно, 2то е позитивно.
Ако е 2то, ама искрено, с ръка на сърцето, без "киселото грозде", тогава може и да намери човек щастието.

# 563
Въпрос на гледна точка е, лични нагласи и интереси. Аз съм като Попея и Танграта, градско чедо съм, да си говоря с тревичките и козичките не ме кефи, както и да прислужвам на туристите.
Но пък който иска да се връща към природата - ето, възможности бол, при всички положения от финансова гледна точка потенциалът за печалба на рИзорта в Австрия е по-голям от Банско и Пампорово.

# 564
Интересна гледна точка, та макар и малко подигравателно споделена - разшири малко кръгозора , може да ти е само от полза.  На хора, които обичат природата и искат да се махнат от града всички изброени от теб неща не им трябват. Въпрос за вкус. Аз например бих дала 1970 Е на кв. м. за горното вместо за ново строителство в София примерно...
Аз съм на бая години, и от малък съм се научил да разширявам максимално гледната си точка. Така че имам мнооого разширена гледна точка за толкова години. Отделно съм живял и работил в половината свят.
Но ще е много хубаво и ти да си разшириш гледната точка Simple Smile

Иначе, аз където съм искал, купил съм си. Няма какво да го мисля. Който не си е купил, евентуално той може да се чуди дали да иде в Австрия на село, или в България на село.
Едно съм забелязъл за местене или емиграция.
Принципът, дали "бягаш" от нещо, или "преследваш" нещо. 1то е негативно, 2то е позитивно.
Ако е 2то, ама искрено, с ръка на сърцето, без "киселото грозде", тогава може и да намери човек щастието.
Радвам се, че е така, защото и аз съм от хората, които винаги искат да научат и да почерпят информация... Нека не коментираме кой къде си е купил, защото излиза малко мерене на възможности, щом сме в тази тема се предполага, че всеки или има нещо купено или ще купува или това му е бизнеса. Така са ми се стекли нещата, че имам и в Бг и в други държави, но съгласи се, че не мога да си купувам имот във всяка държава, която ми харесва, а както казах имам сериозни наклонности към Австрия. Обичам да гледам цени на имоти , наеми и т.н. гледам и оферти за офиси, земя.. просто като хоби, не значи, че съм хукнала да се местя... и поради тази причина ви споделих тук, както казах, интерсено ми беше мнението ти - да, прав си, не всички хора търсят крави и сено Simple Smile), но специално това градче е даже доста обживяно, то си е курорт ..и го споделих като финансова възможност , както казва man_darin_ka. Simple Smile

# 565
  • София
Хубаво е да се пишат различни и реални неща. Сверяване на часовника. В тази връзка ми харесват мненията ти.
Но изобщо не намирам съпоставка между курорт и столица. Може би само за много тесен кръг от хора. И най-често, точно този тесен кръг от хора не може да извади едни пари, кеш или със заем, за такава покупка.
Иначе, и аз мога да имам имоти в различни държави, но не искам. Не е удобно за поддръжка. Предпочитам да имам няколко имота в една и съща държава. И да живея там. Там да са ми и социалните контакти, и работата (ако има такава), и здравното обслужване и тн.
Искам да имам избор за училище, за гадже, ако пък съм възрастен и семеен го искам за децата си, да имат избор, да се срещат с други (интелигентни) деца, добри училища, като за нивото им и тн. Ако си самотен пенсионер, или самотен на средна възраст, как да е. Може и да те влече самотата. Но нормално, хората искат да могат да се запознават с други хора. Което е малко затруднено хем в чужда държава, хем в малко селище.

Не само към живот на село, аз и недолюбвам зимните курорти, освен през лятото. Такъв съм си, средиземноморски типаж. За мен слънцето, дългата пролет и есен са рай и незаменими. Даже и София ми идва твърде планинска. В Бургас все още е лято, 25 градуса целодневно. Но, не може пълно щастие Simple Smile

# 566
Прав си, да, съжалявам, че е прозвучала като съпоставка със столицата, по-скоро е - в какво бих си вложила парите, ако ги имах, като естествено това отговаря на моите предпочитания и харесвани места... ако искаш да потърся Италия на брега Simple Smile)) специално за теб Simple Smile

# 567
Личните предпочитания са си лични, но все пак има и обективни дадености извън личното. За да е цената 8 К евро /кв.м  във Виена и под 2 К евро в ски курорта, това означава, че много повече и/или с повече възможности хора предпочитат да купят във Виена пред този ски курорт. Аналогично за Банско и София.

А ако някой го влече на село, дали в БГ или в Австрия, няма лошо, даже е на сметка, защото ще си купи много по-евтино от столицата. Ама нещо не виждам много такива, особено в активна възраст. Нито във Виена, нито в София. Съответно цените са такива, каквито са.

Но да сравняваш ски курорт в Австрия със столицата на България не е коректно, сравняват се сравними неща - като дадености и възможности за работа и живот. А тези двете не са сравними.

# 568
Само да вметна, относно сравнението на цената за покупка с цените в Букинг - това, което си дала като търсене в Букинг, е за 4 човека за 4 дена, за цял апартамент, не само за 1 стая, и е рейтнато с 4 звезди.  Ако имаш предвид, че пансиона за 700к може да се дава за 100 евро на ден под наем - еми може разбира се, стига да го докараш на обзавеждане като 4-звезден хотел. Това за австрийските Алпи даже е ниска цена, на по-популярните места цените са 200-250 е/ден, извън ски сезона. То за 100евро и по-луксозен апартамент в София може(ше) да се дава... Вече дали и колко ще му намериш пазар в актуалната обстановка е друг въпрос.

# 569
  • Варна
Здравейте.

Имали някой в темата, който отдава имота си в краткосрочен наем през платформите букинг и airbnb ?

Общи условия

Активация на акаунт